Kadına Şiddet Verileri

Kadına karşı şiddet ve 2007 itibariyle dünya geneli verilerinden bu yazıyı derlemiştim.

Güncel not: 2016 yılının ilk 11 ayında Türkiye’nin kadına şiddet rakamları ise şöyle: Ocak ayından Kasım ayına kadar erkekler en az 236 kadın öldürdü; 71 kadına tecavüz; 104 kadını taciz etti. 368 kız çocuğunu cinsel açıdan istismar etti. 282 kadına ise şiddet uyguladı.

Geçen zaman içinde değişen (!) sadece rakamlardaki artış… 2015’e ait verilere buraya tıklayarak bakabilirsiniz.

*Kadınlara karşı şiddet dünyada en yaygın, ancak en az cezalandırılan suçtur.

*Tahminlere göre 113 ile 200 milyon arasında kadın demografik olarak “kayıp” (yok) görünmektedir. Ya doğar doğmaz öldürülmüşler (erkek çocuğun kız çocuğa tercih edilmesi) ya da erkek kardeşleri ve babalarıyla eşit derecede gıda ve tıbbi olanaklara ulaşamamışlardır.

*Fuhuşa zorlanan ya da bunun için satılan kadınların sayısı yılda 700.000 ila 4.000.000 arasındadır. Cinsel kölelik düzeninden elde edilen kazançlar yılda tahminen on iki milyar dolardır.

*Küresel olarak, on beş ile kırk beş yaş arası kadınlar, kanser, sıtma, trafik kazaları ve savaşlardan daha ziyade, erkek şiddetinin sonucu hayatını kaybetmekte veya sakatlanmaktadır.

*En az üç kadından 1’i dövülmüş, cinsel ilişkiye zorlanmış ya da hayatı boyunca başka türlü suistimal edilmiştir (tecavüz, kötü davranış).
Genellikle, suistimal eden kişi aileden bir üye ya da kadının tanıdığı bir kimsedir. Ev içi şiddet, bölge, kültür, etnik köken, eğitim, sınıf ve din ne olursa olsun kadınlara karşı en yaygın suistimal şeklidir.

*Dinsel, kültürel vb. nedenlerle yılda iki milyondan fazla kız çocuğunun genital organlarına hasar verilmektedir .

*Sistematik tecavüz yeryüzündeki birçok çatışmalarda bir terör silahı olarak kullanılmaktadır.

Şimdi: 08 mart dünya kadınlar gününü birbirinize mesaj atarak veya sevgilinize çiçek yollayarak kutlamaktan “daha fazla” bir şey yapma zamanı değil mi? Hı?

1470275_612919222088680_302739834_n

Nihan Karan  2011-11-12 22:12:44

Kadına şiddeti, arttıran da önleyecek olan da kadındır. Bizim toplumuzda bir kadın dayak yediğinde, maalesef 10 kadından 8’i haketmiştir, kimbilir ne yaptı, diye tepki verirse. Kayınvalideler vur oğlum vur, döv oğlum döv derse. Anneler kız çocuklarına abin çok fena yapar, abi senin döver tabi derse. Bunu duyan egosu tavan yapan erkekler da kadınları döverler. Bence önce kadınlarımızı eğitmeliyiz ki, kadına şiddet bitsin. Biteceğinden yana umudum yok ama en azından azalır belki. Toplumuzda bir kadın taciz veya tecavüze uğradığında kaç tane kadın bu kadının yanında oluyor. Acaba kimbilir ne yaptı, o da öyle giymeseydi, böyle gülmeseydi, ama o da çok süsleniyor diye hala kadınları suçlamıyor mu? Sonuç eğitim eğitim. Ama tabiiki bu eğitim üniversite eğitimi değil tabiiki, ne üniversite mezunu hanımlar var tanıdığım onlar bile bazen bu şideti haklı görebiliyor.

özlem topuz   2011-11-12 13:32:57

hayatımızda son bir kaç yılda ne kadar çok şiddet haberleri girmeye başladı kadına şiddet aile içinde şiddet aydı kategoriye almak gerekiyor sivil toplum örgütleri, kadın dernekleri ve bu hususa en tepede ciddi adımlar atması gereken kadın ve aileden sorumlu devlet bakanımız neden gereken adımları atmakta pasif kalıyor anlamakta güçlük çekiyorum sayın bakanımız sadece bu şiddet haberleri niye gündeme geliyor diye sorgulamaktan ileri gidemiyor bu haberler olmaması için siddet hayatımızda olmasın diye niye devlet gerekeni yapmıyor bu hususlara cevap arıyorum bir iki kelam edebilecek biri var mı?

Ayşenur’dan Not:

Sanırım, hiç birimiz kötü olaylar başımıza gelmeden onun ne kadar acı vermiş olabileceğini öğrenemediğimizen Özlem hanım…
Çok acı ama malesef Tv de olan biten her şeyi “film” sanıp gerçek hayat gibi görmek istemediğimizden olsa gerek.
Tv karşısında izlenen her şey “başka dünya haberleri gibi algılanıyor…
🙁

Turgay   2011-08-25 15:14:14

Hürriyet yazarı Şükrü Kızılot çok enteresan bi ayzı kaleme almış.gülsekmi? ağlasakmı?
doğum yapan kadına 85 tl doğum yapan ineğe 375 tl doğum parası ödeniyormuş.sanırım sözün bittiği yerdeyiz.(yorumsuz)

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart