İlahi Nizam ve Kainat – Bedri Ruhselman


1959 yılında Büyük Vazife Planından gelen bilgilerin Bedri Ruhselman tarafından düzenlenmiş, noter huzurunda banka kasasında muhafaza edilmiş ve 54 yıl sonra aslına sadık kalınarak yayınlanmış enteresan bir kitap.
Tekamül diye adlandırılan, Rabbin nurlu yolunun insana uzanan köprüsünü ilahi denge ahlak içerikleriyle anlatıyor. Ve tüm anlatım kuantum fiziği, manevi bilgilerle donatılarak açıklanıyor.
Hem bilim hem fizik hem de biyoloji beraber öte aleme uzantılar oluşturuyor.

Okunması çok zor bir kitap hem dilinin çok eski Türkçe içermesi hem konuya ait alt bilgisi olmayan okuyucuların çözmekte zorlanacakları bir içerik.

“Madde bütününün cüzüleri” “Mudilleşen”, “zaruretini kabul etmeyen”, “hidrojen alemi”, “münkeşif”, “seyyareleriyle”, “inkişaf safhası”, “temerküz noktası” vb. gibi yeni neslin ancak elinde sözlükle okuyabileceği; bu şekilde okursa da anlamın özünü kaybedeceği, kaybolacağı kıymetli bir eser.

MTŞAD 1950’den ricamız; lütfen çok acil anlaşılabilir bir Türkçe ile baskı yapması idi. Nihayet sesimiz duyuldu ve 54 yıl öncesinin Türkçesi, günümüz Türkçesine çevrildi. Şükür. Lakin biz okurlar iki tane aynı kitaptan almış olduk .
Keşke kitabı Ruhselman’ın o zamanki anlatımızla basıp, devamında günümüz Türkçesine çevrilmiş halini de beraber yayınlasalardı. Böylece hem aslına sadık bir yayın, hem herkesin anlayabileceği bir metin tek kitapta olurdu.

Metapisişik ve tekamül ile ilgilenen herkesin mutlaka defalarca okuması gereken bir kitap. Lakin (evet bir de lakin var) konunun tanışı değilseniz; yani antropolojik, metapsişik, teolojik, astronomik, antropolojik belli temelleriniz yoksa ve dinler tarihi hakkında birikiminiz yoksa hiç bir şey anlayamayacağınızı da söylersem ayıp etmiş olmam inşallah…

Bedri Ruhselman,
MTİAD Derneği’nin Tanıtım Videosunu izlemek için tıklayın (Mayıs 2013)

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart