Göğüs Bakımı Çatlaklar Sarkma Sutyen Seçimi

Her kadın göğüs estetiğinin zamanla kaybolmasından çok tedirgin olur. Dar iç çamaşırı seçerek dik tutmaya çalışır…

Oysa göğüsler hormonların ilk faaliyetiyle büyümeye başladıklarında bile kalıtımsal olarak ilk çatlaklarını oluşturabilirler.
Derinin elastikiyetini destekleyen kremler kullanmak için ergenlik çağı doğru bir dönemdir. Genç kızınız varsa anne olarak göreviniz ona doğru sutyen seçmek ve hızlı bir büyüme ile vücutta çatlaklar oluşmaya başladıysa elastikiyet artırıcı kremler almak. Her gün bir kez çatlak olması muhtemel bölgelere sürmesini sağlamaktır.

Bedeninizin yağ ve meme bezlerinden oluşan bu organında kas yoktur. Boynunuzdan çene altından başlayıp bele kadar inen deri üzerinde asılı dururlar.

Dolayısıyla göğsün sarkmasında bu derinin gevşemesi rol oynar. Hamilelikte genişleyen ve sonrasında küçülen göğüs elastikiyet kaybeder, zamanla deri yenilenmesi yavaşladıkça, hücrelerdeki eskime göğüs derisi üzerinde de görülür ve diriliğini kaybetmiş, dokusu yumuşamış göğüsler oluşur.

Sarkmayı geciktirmek için yapmanız gerekenleri aşağıda bulacaksınız ama en önemli konu:
Doğru sutyen seçimidir!
Doğru sutyen seçmeniz göğüs bakımının ilk gereğidir.
Bunun için elinize bir mezura alın. Ölçümleri yaparken sutyen giymeyin. Göğüs üstünden, en geniş yerinden sıkmadan ölçün, bir de göğüs altından ölçü alın. Şimdi küçük rakamı büyük rakamdan çıkarın.

Eğer aradaki fark 14/16 cm. ise B cup sutyen seçmelisiniz.
Fark 16/18 cm arası ise C cup,

Fark 18/20 cm. ise D cup,

Fark 20/22 cm. ise DD cup ,

Fark 22/24 cm. ise E cup ölçülerinden sutyeninizi almalısınız.

Bu teknik bilgi göğüs sağlığının ve sırt ağrılarının temelini işaret eder. Sutyenin temel görevi göğsü taşımaktır.

Bu da yerçekimine karşı koymasını ve geç sarkmasını sağlar.
Sırt ağrısı yapıyorsa askıları doğru ayarlanmamıştır, kambur durursunuz, nefes almanız kısıtlıdır ve kan dolaşımını bozarsınız.

Fazla dar sutyen giymek zaman içinde sırttan geçtiği bant yerinde yağ toplanması yapar.
Tıpkı külot ve düşük bel pantolonların sürekli kestiği hattan vücudun deforme olmaya başlaması gibi…

…Altı balenli sutyenler, büyük göğüslerin ağırlığını deriden alıp askılara vermek için kurulmuş bir destektir.
Askı boyu ne çok yukarı çekik ne de çok gevşek olmayacak şekilde ayarlanarak yer çekimine karşı deri elastikiyetinin zorlanması önlenmiş olur.

SARKMAYA KARŞI NASIL ÖNLEM ALIRSINIZ?

 • Spor yaparken, hoplayıp zıplarken koşarken mutlaka sutyen giyin. Kendi ağırlığıyla derinin elastikiyetini zorlamasına izin vermeyin.
 • Sıcak suyla banyo yapmaktan, saunalardan, hamamdan sakının. Kese, peeling gibi derinin yüzeyinde bastırılarak yapılan işlemleri dokuyu çekiştirmeden ve en nazik hareketlerle yapın.
 • Üstsüz güneşlenmeyin. Dekolteyi yüksek faktörlü koruyucularla, güneşin derinin elastikiyetini zedeleyen ışınlarından koruyun.
 • Tazyikli soğuk su masajının göğse dirilik sağladığını unutmayın. Duştan çıkmadan önce birkaç dakika dairesel hareketlerle, dayanacağınız serinlikte su tutun.
 • Derinizi sağlıklı tuttuğunuz sürece göğüs diriliğini de sağladığınızı biliyorsunuz. Sıkılaştırıcı ve göğüs derisini nemlendiren özel bakım ürünlerini 25–28 yaşlarından itibaren kullanmaya başlayın.
 • Göğüs güzelliğini önemsemek için hamilelikteki büyüme ve sönme durumunu beklemeyin. Bakım yapmak için sarkmasını veya çatlaklar oluşmasını beklerseniz alacağınız sonuçlar pek tatmin edici olmayabilir.
 • Banyo çıkışlarında dirilik koruyucu tonik ve kremlerden kullanın.
 • Spor yapın. Sırt, üst kol ve omuzları geliştiren her hareket göğüs diriliği üzerinde de etkilidir.
 • Diyet yaparken göğüslerin de hacim kaybettiğini göz önüne alarak göğüs bakım kürlerini uygulayın.
 • Yüzün, halı silin, cam silin, kürek çekin, barfiks yapar gibi kendinizi yukarı çeken kol hareketleri yapın.
 • Sarkma, çatlaklar, büyültme için enstitülerde (elektrik akımlarından yararlanarak aktif maddelerin çabuk nüfuz etmesini sağlayan) etkili programlardan destek alabilirsiniz. Ancak sadece belli bir kür yapıp bırakmanız, evde destekleyici bakım ve egzersizlere davam etmemeniz kalıcılık sağlayamaz.

GÖĞÜS EGZERSİZLERİ

 • Ellerinizi göğüslerin önünde, alkışlar gibi avuçları birbirine yapışık tutun. Ellerinizi sıkın, 3–5 saniye sıkı tutun bırakın… Tekrarlayın.
 • Duvara bir metre kadar mesafede, yüzünüz duvara karşı durun. Ellerinizi avuçlarınız duvara yapışacak şekilde koyun.
  Ayaklarınızı yerinden oynatmadan duvarı itin kendinizi geri atıp tekrar duvara düşerken avuçlarınızı koyun…
  Bu itme hareketiyle boyun, kol ve göğüs altından uzanan kaslarınızın hepsi çalışacaktır… Tekrarlayın
  Göğüs toparlayıcı hareketler videomuzu izlemek için tıklayın

GÖĞÜS ÇATLAKLARI

Sıkılaştırıcı ve toplayıcı serum, göğüs maskeleri, diriliği sağlayan tonikler, yosun özleri, vitaminler ve aktif maddelerle bakımlar, mutlaka görünümü üzerinde olumlu sonuçlar almanıza yardım edecektir. Ancak çatlaklar oluştuktan sonra giderilmesi mümkün olmayan deri hasarlarıdır.
Kim size çatlağı “yok edeceğini” vaad ediyorsa bilin ki doğru değildir. Çatlak kremle YOK OLMAZ! Dermaroller 0.50mm kullanarak görünümünü azaltabilirsiniz.

Göğüs bakım kozmetiğinizi sabah akşam düzenli kullanmanız içeriklerin etkisini gösterebilmesi ve gözle görülür sonuçlar almanız için çok önemlidir. Bir iki kez sürülüp, ertesi sabah Venüs olarak uyanmanızı sağlayan ürün henüz bulunmamıştır!

GÖĞÜSÜ HAPLAR NASIL BÜYÜLTÜR?

Göğüs dokusunun büyümesine ve genişlemesine yardım eden bitki özleri ve hormonlar içeren krem ve haplar var.
Tıpkı ergenlikte hormonal uyarı ile sertleşen ve dolgunlaşan göğüslerin östrojen algılamasıyla büyümesi gibi etki eder. Bir nevi annelik bezlerinin harekete geçmesidir… (Fitoöstrojen bitkisel bir hormondur)

Diyet yaptıktan sonra, çocuk sütten kesildikten sonra “içi boşalmış” gibi duran göğüslerin, hacim olarak büyümesini sağladığından, derinin altındaki boşluk “bezlerin şişmesiyle” doldurulduğundan, dirilik sorunu da kalmamış oluyor.

Hap veya kozmetik büyütücü alırken içeriğine bakmanızı ve hormonal bir katkı konusunda yine de içinizin rahat etmesi için doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyorum.

GÖĞÜS DİKLEŞTİRMEK İÇİN NE YAPILIR?

Ginseng, soya gibi doku yenileyici canlandırıcı özler içeren dolgunlaştırıcı ve dikleştirici kremler ve göğsün altındaki yağ dokusunu çoğaltmaya yönelik aktif yağlar içeren jellerden de faydalanabilirsiniz.
Jel yapıda olanlar ve temel yağlar içerenler deriyi anında gerginleştirdiğinden, dekolte giyeceğiniz bir davet, yahut düğün gecesi için size acil çözüm de getiren kozmetiklerdendir.

Anında etkisi görülür ve uzun süreli kullanımda kolajen üretimini tetiklediğinden diriliğin kalıcı olmasına da yardım eder.
Göğüs etrafına, alttan başlayarak dairesel hareketlerle komple emilene kadar sürülür. Kuruması beklenir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart