Home / Cilt Bakımı / Termal Su Spreyi Nedir? Ne işe Yarar? İçinde ne var?

Termal Su Spreyi Nedir? Ne işe Yarar? İçinde ne var?

Termal sular sıcak kaynaklardan gelen sulardır. Bu kaynak suları, jeotermal aktivite ile ısındığı yeryüzü derinliklerinden gelir. Eriyen kayalardan, yanardağlardan, buzullardan, topraklardan geçerken mineraller yüklenir.
Cildimizin kendi neminde de aynı mineraller bulunur. Sodyum, klorür, potasyum, magnezyum, kalsiyum gibi…
Suyun geldiği yerler yüklendiği mineralleri belirler.
Aşağıdaki tabloda ve içerik şemasında da göreceğiniz gibi Uriage ve Ivatherm; Avene’den 55 kat daha yüksek mineral içeriğe sahip.
Ama başka bir açıdan bakarsanız, Uriage yüksek kalsiyum içerirken, La Roche Posay suyunun selenyum içeriği de var.
Ve Avene de kalsiyum ve magnezyum oranı hakkında hep iltifat alır. Ama en düşük mineral içerikli sudur.
Kısacası her suyun kaynağa ulaşmadan önce geçtiği kayalardan aldıkları yüklendikleri farklı.
Mineral içeriğin ne kadar yüksek olursa o kadar “iyi” olabileceğini düşünebilirsiniz. Ama ilginç bir şekilde, daha düşük mineral içerikle daha rahat ve sorunsuz, tahriş riski olmadan konforlu kullanım sağlanır.

 

 

 

 

 

 

Termal suların yararlarının incelenmesi –maalesef- genelde bunu üreten firmalar tarafından yapıldığından herkes kendi sirkesine “tatlı” diyecektir, normal 🙂
Ama cilt üzerindeki etkilerinin çalışmaları da hep in vitro (yani hücre ve dokuyu termal su içine koyup izleme) yapıldığından ne kadar işe yaradığını da net söylemek mümkün değil (bence).
Zira insan yapısı, o içine birkaç hücre koydukları petri kabında olan bitenden daha mükemmel ve daha karmaşıktır.
Bunu da göz önüne alarak, aşağıdaki sonuçları okumanızı rica edeceğim:
* UV hasarından daha iyi korunma sağladı.
* Atopik dermatit, egzama, sedef ve iktiyozis gibi enflamasyona bağlı durumlarda, termal sudaki etkileri gözlemlediklerinde iltihaplanmaya neden olan kimyasalların üretiminin azaldığı görüldü. Ve SLS’nin neden olduğu tahrişi azalttı.
* Özellikle akne tedavisinde, tretinoinin yan etkisi olarak kabul edilen şiddetli soyulmayı azalttığı gözlemlendi. Aynı deneyde, sedef rahatsızlığı olan bir klinik deney grubunun %50’sine yararlı olduğu kaydedildi.

 

 

 

 

 

 

 

Termal Su Spreyleri ne zaman kullanabilirsiniz?
1- Cildi temizledikten sonra tonik gibi yüze spreyleyerek (pH derecesini kaile alın ve sonrasında mutlaka nemlendirici sürün)
2- Yaz ve kış cildi hassas ve nemsiz hissettiğiniz her zaman, gün içinde ofiste, makyaj üzerinden de kullanılabilir. Roza ve kılcal damarlı, çabuk hassaslaşan ciltlerin gün içinde korunmasına yardım için.
3- Yaz tatilinde gün içinde sık sık deriyi nemlendirmek için.
4- Makyajı sabitlemek için makyaj bittiğinde.
5-Maske uygulaması yapmadan önce tüm yüze.
6- Killi maskeleri hazırlamak için
7- Roaccutane tedavisi veya diğer soyucu akne tedavilerinde gerginliği ve susuzluğu almak için.

 

 

Avene Termal Su (pH 7.5)
Bicarbonate 226.7 mg/l, Silica 10.6 mg/l, Calcium 42.7 mg/l, Magnesium 21.2 mg/l, Selenium <5 microgr/l, Zinc 20 microgr/l, Copper <5 microgr/l.

ivatherm Eau Thermale Herculane (pH Neutral)
HCO3 128 mg, Calcium 180 mg, Megnesium 4,86 mg, Fer 318 µg, Aluminium 275 µg, Zinc 124 µg, Manganese 45 µg

La Roche Posay Thermal Spring Water ( pH 7.)
Bicarbonate 387 mg/l, Silica 31.6 mg/l, Calcium 149 mg/l, Magnesium 4.4 mg/l, Selenium 53 microgr/l, Zinc <5 microgr/l, Copper <5 microgr/l. Dry residue mineral content 595 mg/l.

Uriage Thermal Spring Water (pH neutre)
Chlorures 3500 mg, Bicarbonates 390 mg, Sulfates 2860 mg, Sodium 2360 mg, Calcium 600 mg, Magnesium 125 mg, Potassium 45,5 mg, Silicium 42 mg, Zn 160 µg, Mn 154 µg, Cu 75 µg, Fer 15 µg

Vichy Eau Thermale (pH Neutral)
Bikarbonat, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve karbondioksitten oluşuyor
Bikarbonates 4776,3, Chlorure/Chloride 357,0, Potassium 99,6, Fluor/Fluorine 8,8 , Sodium 1860,0, Calcium 150,6, Magnesium 12,3, Fer/Iron 1.0

Uludağ Premium E Vitaminli Yüz spreyi  (pH nötr)
Bikarbonat 1281, Klorür 55,Sülfat 18,34, Florür 1,04 ,Sodyum 185,Kalsiyum 153,3 Magnezyum 78,7, Potasyum 28,2, Demir 0,002
Her ne kadar maden suyunun sprey haline getirilmişi olsa da, içerik değerleri “termal sular kadar” yüksek olmasa da litrede toplam mineral değeri 1843 mg/L olarak fena da sayılmaz. Ama yabancı kaynak suları spreyleriyle mukayeseye de girmiyor. Ayrıca E vitamini katkılı olanının içeriğinde PEG-60, Hidrojene Hint yağı var mineral tuzlarla beraber…

Dr. C. Tuna Mineral Water Spray  (pH 5.5)
Na 27.28, Ca 95.52, Mg59, K 4.9, HCO3 544.12, Cl 22.54, F0.29, Se 0.01
İtici gaz olarak butane-propane kullanılmış. Dr. C. Tuna Mineral Water Spray’in kendi sayfasında yer alan içerik bilgisi şöyle:
Aqua(water), Glicerin,Magnesium Aspartate, Zinc Gluconate, Copper Gluconate, Calcium Gluconate,Panthenol, Phenoxyethanol, Ethylhexylglicerin.
Bu bir mineralli sprey. Maden suyu veya termal su değil ama maden suyuna benzer içerikle hazırlanmış. B5 vitamini içeriyor.

Ülkemizde termal sular nasıl?

Afyon, Bolu, Bursa, Yalova, Sorgun, Balıkesir, Gönen, Uşak, Edremit, Pamukkale, Kozaklı, Çermik, Kızılcahamam, Haymana… Hele Haymana kaplıcaları M.Ö. 25 yıllarında Romalıların şifa ve güzellik merkezi olarak kullanılmış bir merkez. Üstelik içinde barındırdığı minerallerle dünyanın en iyi sıcak suyu olduğu artık tescilli! Haymanadaki su 2017 yılında dünyanın en kaliteli kaynak suyu olarak tescillendi. Bikarbonat, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve karbondioksitten oluşan bu su çok yüksek kalitede.
Ülkemizdeki termal sular, hem yoğunluğu, kaynak bolluğu hem de çeşitli fiziksel ve kimyasal özellikleriyle Avrupa’daki termal sulardan daha üstün nitelikler taşıyor.
İçim sızlar ve der ki “neden bir Türk yatırımcı dünyanın dört yanına satılabilecek bu kıymetli şifalı suyu kozmetiğe çevirmez?” Neden?

Kaynakçalar: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21175867
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3549667/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9711468

 

About Aysenur

Check Also

Ergenlik Sivilceleriyle Baş Eden Seri ISANA

Sivilceli ve genç ciltler için Active Clear serisi gayet makul fiyatlı ve düzenli kullanıldığında sivilceleri …

23 comments

 1. Merhaba Ayşenur hanım. Ben 25 yaşındayım. Aknelerim için clindoxil ve tetradox kullandım. Ama akne sorunum devam ediyor. Ayrıca sivilce lekelerim de kaldı. Bir de mimik çizgilerim oluşmaya başladı. Bu kadar erken olması normal mi? Ne önerirsiniz? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Tuğba Hanım Merhaba,
   Sivilce tedavisi görürken ve sonrasında belli bir bakıma da devam etmeniz gerekiyor ki bakteriler yok edilirken derinin hasar almasın. Kullandığınız ilaçların prospektüslerine bakarsanız, güneş ışınlarından mutlaka korunmanız gerektiğini ve sabun içermeyen temizleme yapmanızı söylerler. Eğer kırışıklar erken başlamışsa deri hem yanlış/eksik bakımdan zedeleniyordur hem su/yağ dengesi bozulmuştur.
   Bu videoda tek tek sivilce bakımı sırasındaki rutini anlattım lütfen göz atınız=> https://www.youtube.com/watch?v=nJphVDeZ8gY&t=9s
   Clindoxyl ‘in de Tetradox’un da 8 haftalık bir sürekli kullanımı olmalı veya doktorun size verdiği sürer boyunca kullanılması gerekiyor.
   Umarım 2 hafta kullanıp bırakmadınız. Bakterilerle baş etmek uzun soluklu bir yoldur 🙁
   Akne sorunu devam ediyor ise ilk önce size şunu söylemeliyim ki ilaçlar , kozmetiklerden yasal olarak daha kuvvetli içeriklidirler ve ilaçla geçmeyeni kozmetikle geçiremeyiz.
   🙁
   Temel cilt bakım rutininizi salisilik asitli kozmetik ürünlerle yapmanız bakteri üremesini sağlayan gözenek tıkanmasını engelleyecektir.

   Aknicare bu konuda en yüksek içerikli sivilce markasıdır. https://www.aknicare.com.tr/
   Sabah ve akşam jelle temizleme sonrası aknicare losyonu sürün. Üzerine kreminizi.
   http://www.aknicare.com.tr/#!/url=urunler.php
   Gündüzleri güneş korumasını uygulayın.
   Video https://www.youtube.com/watch?v=l0YoYBkE1jY
   sevgilerle

 2. Merhaba Ayşenur hanım, 38 yaşındayım ve yenice dermorollerı keşfedip, 192 iğneli 0.75 mm lik bir tane aldım. Geniş gözenekli ve yağlı bir cildim var. Dermorollerdan sonra gözenek küçültücü bir maske var Garnier markasının, o kullanılır mı? Yoksa Neutrogena nın Purified Skin Hydrogel Maskesi var, o mu iyidir. Gözenek küçültmek ve yağlanmayı azaltmak için yardımcı olursanız sevinirim.

 3. Merhabalar Ayşenur Hanım. Bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederiz. Ben termal suyu direk termal otellerden birinden alıp şişeye koysak yüzümüze sıksak üstüne aloe vera jeli ve ya hyalürinik asit sürsek etkili olur mu merak ediyorum ? Cildim oldukça yağlı ama çokça su kaybediyor. Ayrıca inflamasyona çok yatkın. Sadece ben değil ailemin diğer fertlerinin cildi de inflamasyona meyilli , kardeşimde sedef var. Bu spreyler ailece kullanmamız için oldukça pahalı olacak. İzmir’de yaşıyorum eğer işe yarıyacaksa burdaki termal otelden biraz isteyebilirim. Sizin düşüncelerinizi oldukça merak ediyorum , cevap verirseniz sevinirim.

  • Dilan Hanım,
   Termal sular kaynağında kullanılırsa sağlıklıdır. Şişelendiğinde oda sıcaklığında içerisinde birkaç gün içinde bakteri üreyebilir.
   Ailecek kızarmaya meyilli cildiniz varsa muhtemelen beyaz tenlisiniz ve güneşten korunmuyorsunuz ve sabunla cilt temizliyorsunuzdur…
   Kızaran ciltlerin yapması gerekenleri burada yazdım göz atın lütfen=> http://aysenuryazici.com/kizaran-ciltler-roza-hastaligi/
   Yağlı ve kızaran ciltlerin bakımında dikkat edilmesi gerekenleri anlattığım video => https://www.youtube.com/watch?v=NW2zAdny0CQ&t=174s
   termal sular sakinleştirir ama evde de sakinleştirici sprey olarak papatya çayını demleyebilir ve cilde gün içinde fısfıslayabilirsiniz.
   Bir bardak içme suyunu kaynatın, altını kapatıp içerisine bir papatya çayı poşeti veya bir çorba kaşığı kurutulmuş papatya koyun.
   5 dak dekleyin. Süzün.
   Bunu bir fısfıslı sprey şişeye koyarak “7 gün” kullanabilirsiniz. Buzdolabında saklayın. İçerisinde bakteri ürer. Kalan olursa atın, yeniden yapın.
   Sevgiler

 4. Merhaba Ayşenur Hanım, merak ettiğim bir konuda ne zaman sizin blogunuza başvursam, mutlaka tatmin edici bir içerikle karşılaşıyorum, bu yüzden size iyi ki varsınız demek istiyorum ve verdiğiniz bedava hayat dersleri için ve bu kadar dürüst, araştırmacı ve çalışkan olduğunuz için size teşekkür ediyor ve sizi kutluyorum… Termal Su ürünleri hep dikkatimi çekiyordu, bunun hakkında bir içerik de yazmış olmanıza çok sevindim 🙂 Ayrıca cildimden su gibi akıp giden güneş kremleri konusundan muzdariptim ve geçen haftalarda blogunuzda bulduğum güneş kremleri tavsiyeleri arasından seçtiğim çok uygun fiyatlı Bionnex Preventiva adlı Güneş Kremini aldım ve memnun kaldım, hem fiyatı uygun hem içeriği iyi hem de aşırı terleme yapmıyor, bunun için de teşekkür etmek istiyorum 🙂 Ayrıca internette sülfatsız duş jeli bakarken daha önce görmediğim bir markayla karşılaştım; Loft adında bir marka; temiz içerikli cilt bakım ürünleri üretiyormuş, şuraya web sitesinin linkini paylaşmak istiyorum; ürünlerinin fiyatları da fabrika satış fiyatlıymış, gerçekten uygun ürünler, belki deneyip bizimle görüşlerinizi paylaşırsınız diye düşündüm: https://www.loftspamarket.com

  • Sayenizde keşfettim.
   Sayfalarına baktım. Hatta duş jeli alana bir bedava var bir de hamam kokulu parfüm. Pazartesi günü sipariş vereceğim, çünkü BKM express ödemeleri yok.
   Ürünler gelince deneyip fikirlerimi videoda anlatırım.
   İzmir’de imiş firma.
   Gurur duydum… Sevgilerle

 5. Merhaba Ayşenur hanım. Roza’lı cildimi gün içinde rahatlatmak için Avene termal su spreyini aldım. Buzdolabına koyup serin serin yüzüme sıksam nasıl olur sizce?

 6. Merhaba, İsmim İpek, Bursadan yazıyorum 33 yaşındayım. Burun çevremde daha yoğun olmakla birlikte yüzümün genelinde kılcal damarlarım yüzeye yakın. Dışarıdan kullanılan ürünlerle görünümde azalma mümkün müdür, ne önerirsiniz? Bir de bir süredir yoğun saç dökülmesi problemi yaşıyorum. Artık miktar olarak epey azaldıklarını hissediyorum. İnce telli ve açık renk saçlarım. Bu konuda da önereceğiniz bir ürün ya da yöntem varsa çok sevinirim.
  Şimdiden teşekkürler Ayşenur Hanım 🙂

  • İpek Hanım Merhaba,
   Muhtemelen çok açık tenlisiniz ve ince hassas bir deriniz var. Günlük cilt bakım rutinini kılcal damarlı ciltler için üretilmiş ürünlerle ve sabunsuz temizleyicilerle yapmanız gerekiyor ve yaz/kış 30 SPF güneş koruması kullanmanız.
   Beyaz tenliler ve kılcal damarlı ciltler için nasıl bir bakım yapılmalı nelerden sakınılmalı iki ayrı yazıda size detaylı anlattım lütfen göz atar mısınız?
   1- http://aysenuryazici.com/beyaz-tenli-olmanin-dayanilmaz-agirligi/
   2- http://aysenuryazici.com/?s=kılcal
   Kılcal damarlarlı (kuproz) ciltler için misel suyla sabah akşam temizleyip damarları güçlendiren bir nemlendirici + güneş koruması kullanmak lazım.
   Eczacınıza danışırsanız size yardımcı olacaktır ben de birkaç öneri vereyim size:
   Temizleme için hassas ciltler için üretilmiş bir misel su kullanın.Bioderma H20 gibi
   * Sothys Clarte & Confort Light Cream
   * Clinique Redness Solutıons Daily Relief Cream
   * Avene antirougeurs
   * Organique Dermo Expert Anti Kuperoz Kremi
   Güneş koruması:Organique Yüz ve vücut için güneş koruması losyon SPF50

   Saç dökülmesi başlamış ve yoğun ise bu ” 3 ay önce olmuş bir olaydan” dolayıdır. Çünkü saç döngüsü 3 aylık süreçlerde oluşur ve şu anki dökülme 3 ay önceki bir şok, hormonal bir dengesizlik, ağır bir diet veya kansızlık başlaması gibi sebeplerden oluşmuş olabilir.
   Bu yazda detaylı anlattım ve neler yapabileceğinizi de… Lütfen okur musunuz?

   http://aysenuryazici.com/sacim-dokuluyor-ne-yapacagim/
   İnce telli saçların nasıl bir bakım yapması gerektiğini bu videoda izah ettim lütfen izleyiniz.
   https://www.youtube.com/watch?v=qVtsWdqPox0

   Saç dökülmesine karşı günlük kullanılan serumlar vardır. Bunları en az 3 ay kullanmanız gerekiyor. Şampuanlar dökülmeyi durdurmaz:) Kafamızda en fazla 3 dak kalan bir şampuan nasıl deriye etki edebilsin ki…
   Bionnex’in dökülme karşıtı ampullerini kullanabilirsiniz.
   Saç bakım yağlarını da uygulamak size çok iyi sonuçlar verir.
   Videoda uygulamasını gösterdim:
   https://www.youtube.com/watch?v=uPAj3G1rf78
   HC CARE FİRMASININ ŞAMPUANLARI VE SAÇ TONİKLERİ DE İÇERİK OLARAK GAYET İYİDİR.
   Sevgilerle

 7. Merhaba Sakine Hanım,
  Kullandıklarınız doğru. Tonik kullanmanın faydası: Cildi sürülecek serum veya kremi emecek pH yapısına getirir. Kremler daha iyi emilir.
  Uygun bir tonikle fısfıs yapsanız cilde iyi olur serumdan önce.
  Shiseido’nun göz maskelerini haftada 2 kez göz kremi yerine kullanmanızı
  tavsiye ederim. Kullandığım en iyi kırışık giderici toparlayıcı göz maskeleridir…
  Maske ve peeling için striVectin’in peelingi gerçekten çok iyi işini yapan bir peeling, bunun ardından yenileyici bir kağıt maske kullanabilirsiniz.
  Kolajen veya aloe vera yüklü olanlarını seçebilirsiniz.
  * Timeless Truth Kolajen&Q10 Bakım Maskesi
  * Skın Guardians Collagen – AntiAging Maske
  * Skin Republic Collagen Infusion Sheet Mask
  * SkinLab-SMOOTH-amp-LIFT-COLLAGEN-SHEET-MASK
  gibi birçok kolajenli maske var….

  sevgiler

  • Siz şahane bir insansınız cevap verdiğiniz için tşk ederim.Benim için tavsiyeleriniz çok değerli vakit ayırdığınız içinde ayrıca tşkler.Yeni yılınızı en içten ve samimi duygularımla kutluyor sağlık,mutluluk getirmesini diliyorum.Sağlıcakla kalın.Saygılar

 8. Hayırlı günler ayşenur hanım ben bu yazıyı avusturyadan yazıyorum.35 yaşındayım oldukça problemli bir cilde sahibim cildim karma ama çok cansız renk farklılığı var özel günlerimde sivilcelenme oluyor.Göz kapaklarımda düşme ve göz altlarım ufak cizgiler ve rengi kararmış ve cildimde bariz sarkma var bu sorunlar iki senedir başladı.Cildime bakmaya çalışıyorum ama sanırım yetersiz kalıyor.Yazınızda okudum pco plasenta maskeniz çok dikkatimi çekti fakat bu maske buralarda yok .Türkiyede Malatya ve İstanbulda hangi satış noktalarında bulabilirim.Sizin kıymetli bilgilerinizden faydalanmayı dikiyorum şimdiden teşekkür ediyorum.Saygılar

  • Sakina Hanım Merhaba,
   Karma ve cansız ciltler, hücre yenilenmesi yavaşlamış ve fonksiyonları doğru bakımla toparlanabilir ciltlerdir. Kararma UV koruması yapmadığımızdan, çizgiler ve sarkma kolajen eksilmesinden, su kaybından ve yaş alırken oluşur.
   Daha iyi yenilenme ve beslenme için “plasentalı ürünler” evet çok faydalıdır. Hatta ampul veya maskeleri bulabilirseniz, temel bakımınızın yanında 2 aylık bir kür çok çok fayda sağlayacaktır.
   Avusturya İsviçre’ye yakın ve eminim plasenta üreticilerinin başında gelen İsviçre markalarından plasentalı veya kök hücreli olanlarına ulaşabilirsiniz.
   PCO’nun maskesini bu sitelerinden sipariş verebilirsiniz.
   http://www.guzellikmaskesi.com veya size en yakın satış bayisini web sitelerinden tıklayıp ulaşabilirsiniz.
   Malatya’da bu güzellik merkesinde satış var: 0 422 324 88 78

   Sizden ricam lütfen bu yazıdan nasıl bir bakım programı yapabileceğinize göz atın:
   http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/
   Bu videodan da destekleri nasıl kullanacağınıza kulak verebilirsiniz:
   https://www.youtube.com/watch?v=o-Z1OnTOnSg

   Sabah ve akşam cildi jel ve tonikle temizledikten sonra önce serum, sonra onarıcı nemlendiricinizi sürün. Onarıcı aktifler kullanırken MUTLAKA gündüzleri güneş olsun olmasın bir UV koruması kullanmanız gerekir ki deri koyuluğu lekeleri ton farkı açılabilsin.
   Serumunuz ve kremleriniz ya kök hücreli, ya C vitaminli, ya niacinamide veya retinollü içerikli olsun ki yenilenme ve ton farkını beraber halkledebilelim.

   Strivectin firmasından size uygun olanlar bu sayfada
   https://www.strivectin.com/skin-care/shop-by-solution/advanced-retinol.html

   Skinceuticals firmasının serumu : RETEXTURING ACTIVATOR
   ” ” Gece Nemlendirici/onarıcısı: RETINOL 0.5 Retinol night cream for face => Önce kullanın, bitince cilt retinole alışmış olacaktır devamında SkinCeuticals Retinol 1.0. ile devam edin.
   ” ” Gündüz ” : Mineral sunscreen for face SHEER PHYSICAL UV DEFENSE SPF 50
   Bunları uygularken PCO kullanacaksanız, haftada 2 gece cildi temizleyip sadece PCO mask uygulayıp. Uyumalısınız.
   Cilde o maskeden sonra hiç su değmemeli 6 saat.Bu süreyi de uykuda geçirmiş olursunuz.

   Plasentalı, sizin de kullanabileceğiniz ürünlerin en meşhur vatanı Avustralya’dır. İsviçre de plasente işleyicisi olarak meşhur.
   İnternetten hepsini sipariş verebilirsiniz.
   Adresinize gelir.
   Avustralya’dan rebirth, İsviçre’den
   http://www.lanopearlshop.com.au/skin-care-from-australia/rebirth/placenta-extract-concentrate-serum-rm05-25ml/
   http://www.biorica.biz/en/10-swiss-placenta

   Sevgiler

   • Hayırlı akşamlar Ayşenur hanım bilgileriniz için çok teşekkür ederim.İsterseniz size neler kullandığımı yazayım hangisi yanlış veya doğru siz daha iyi bilirsiniz.Sabahları uyandığımda yıkama jeli kullanıyorum ama tonik kullanmıyorum .Ardından göz kremi yeni başladım juvena miracle eye cream ,güneş koruyucu Daylong 50 ve ya 25 kullanıyorum.Serumum var fakat çabuk bitmesin diye galiba sadece gece kullanıyorum shiseido Bio-Performance üstüne Nivea cellular kullanıp uykuya hazırlanıyorum. Haftalık bakım olarak peeling ve maske arayışındayım.Yazınızı ve videonuzu izledim tşkler .Şunu belirtmek şsterimki daha üç sene öncesine kadar saglıklı genç bir cilde sahiptim iki buçuk yaşında kızım var sanırım onunla gelen gece uykusuzluğu stres ve yaş unsurları bu hale getirdi . Tekrar teşekkürler . Saygılar

 9. Mrb Ayşenur hanım.ben 34 yaşındayım üniversite yıllarımda 2 kez roaccutane tedavisi gördüm.cildim bu nedenle oldukça hassas.yağlı bir cildim var,Hale’n dönemsel olarak akne problemi yaşıyorum.Bunun yanısıra cildim soluk ve mimik çizgilerim belirginleşmeye başladı.sizin tavsiyeniz üzerine strivectin present perfect isimli nemlendiriciyi kullanmıştım ve çok memnundum ancak şu an bu nemlendiriciyi piyasada bulamıyorum.bana bu ürünün muadili olabilecek organik içerikli bir nemlendirici tavsiyesinde bulunursanız çok mutlu olurum.sizin tavsiyelerinize çok güveniyorum şimdiden çok teşekkürler

 10. merhaba aysenur hanım cıldım hassas ve kızarık burun ve ve yanaklarımın ustu cıldım ınce o bolge cıldı kalınlastırmak mumkunmu yasım 20 daha

  • Merhaba Sinem Hanım,
   Şu an nasıl bir temizleme ve nemlendirici kullandığınızı bilmiyorum.
   İçerisinde sülfat olan veya sabun içeren temizleme kullanmamanız gerek. Cilt inceliği irsi olarak belirlenmiştir, doğuştan genetik yapınız bu ise deriyi kalınlaştıramayız ama hassasiyetini ve kızarıklığını gidermek için bu ince cilde özenli baktığınızda gayet sağlıklı olur, ince olmayan ciltler gibi…

   Hassas ciltlerin yapmaları gereken cilt bakımını bu linkte:
   http://aysenuryazici.com/hassas-ciltler-dikkat/
   Kızaran ciltlerin nelerden sakınmaları gerektiğini bu linkte okuyabilirsiniz.
   http://aysenuryazici.com/kizaran-ciltler-roza-hastaligi/

   Misel su ile sabah akşam temizleyip, kızaran ciltler için , hassasiyet giderici bir nemlendirici sürün. Mart-Ekim ayalrı arasında mutlaka güneş koruyucu kullanın.
   Bu nemlendiricilerden birini sabah ve akşam misel suyla temizlenmiş cilde kullanabilirsiniz:
   * Lierac Rosilogie Redness Correction Neutralizing Cream
   * So’Bio Etic Organik Aloe Vera Dermo Defans Krem
   * Cosmed Ultrasense Soothing S.O.S Cream Gel
   * Bioder Bio-Tolerance Toleranssız Ciltler için Kızarıklık Bakım Kremi
   Misel suyla temizlik videosunu izleyebilirsiniz:
   https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc
   Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

Sepette Kupon Kodu Yerine "aysenur20" Yazarak Tüm Ürünlerde %20 İndirim Kazanın!