Home / Fashion / Beauty / Su, Bitki yağı, Kül suyu… Şifa Niyetine El yapımı Sabunlar

Su, Bitki yağı, Kül suyu… Şifa Niyetine El yapımı Sabunlar

Türk Markaları alkışlanası işler yaptığında çok seviniyorum. Bu benim yaşadığım toprakla övüncüm, yerli malımı desteğim, gururum.
Bu nedenle aldığım ve beğendiğim ürünleri sayfamda her zaman yayınlıyorum ve bunu reklam için yapmıyorum. Bunu söylemek için ücret almıyorum.
Benim diğer bloglardan farkım bu. Her zaman da söylerim: Beğenmediğim bir şeyin bana parayla reklamını yaptıramaz kimse.
Dünyada egzama, dermatit, kızaran ciltler, kanser gibi sorunlar  çoğaldıkça; kimyasal bombardıman sayesinde kızaran hassas ciltler arttıkça “doğal” a olan ilgi de yavaş yavaş geri geliyor. Şükür ki!
Modern olurken kimyasallara boğuluyoruz.
Evde kurabiye yapmak yerine hazır yapılmış (!) paketlenmiş kurabiyelerin üzerine “anne eli değmiş gibi” yazarak kendimizi ve tembel yanımızı kandırıyoruz.
Kozmetikte de öyle.
Kimyasalları yüksek sabunların yer silme deterjanından pek farkı olmuyor. 6 Tanesi 3 liraya aldığınız bir sabunun gerçekten içinde zeytinyağı olduğuna inanıyor musunuz?

Sorunlu ciltlerin ve saçlı derinin  temizliğinde doğal yağlarla yapılmış , geleneksel kaynatma metoduyla yapılmış ve kimyasallarla üretilmemiş sabunların ciddi iyileştirici etkisi var.
The Soap Factory Türk markası olarak bunların sihrini doğadan taklit ederek mükemmel kremsi köpükleri olan el yapımı sabunlar üretiyor.
Ürünleri incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

• Sentetikten uzak %100 bitkisel içerikler, saf yağlar kullanılıyor
• Doğayı ve insan sağlığını koruyan “üretim ahlakı” konusunda alkışı hakediyor
• Tüm aşamalarıyla el yapımı üretimi var

Sabunlarında iki serileri var. Geleneksel seri ve ipek serisi. Geleneksel serideki sabunlar pişirme usulüyle yapıldığından mikrobik cilt rahatsızlıkları üzerinde olumlu etkisi var…Annemin seçtiği sabunlarla benim seçtiklerim farklı olsa da hepsini deneme şansım oldu. Krema gibi köpüğü cilt üzerine 2-3 dakika bekletmek şifalı etkilerden faydalanmak için gerekli. Unutmayalım. Yüz temizliği için kullanacaksanız yüzey Ph’ını sabunu duruladıktan sonra tonikle düzenlemeyi unutmayın.

İpek serisindeki üzerleri kıtırlı sabunları sakın mutfakta bırakmayın, biri kurabiye sanıp ısırabilir. 🙂  Bitkilerin yağlarının cilde nüfuz etmesine vakit verin. Durulayın.Kreminizi sürün.
Cilt ve saç temizliğinde içerisinde size zararlı hiç bir şey olmadığını bilerek bir sabun kullanmak keyifli ve sağlıklı olacak.

İpek serisi soğuk proses yöntemiyle üretiliyor. Soğuk üretimde vitaminler ve gliserin sabun içeriğinde kaybolmaz. Bu da cilde olan faydasını anlatır. Üretilirken zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ve Hint yağı gibi kıymetli yağlar kullanılıyor. Çörek otu , argan, eşek sütü, çayağacı gibi özellikli  yağlar ve bitkiler de eklenerek sabunun çeşidi belirleniyor.  %100 bitkisel yenilebilir yağlar, bitki özleri, bitki parçacıkları, süt, bal gibi içerik hep doğal malzemeden oluşuyor…
Soğuk işlemde malzeme karıştırılıp, çırpma yöntemiyle puding kıvamına getiriliyor. Daha sonra kalıplara dökülüyor. 24 saatlik bir süreden sonra kalıplardan çıkarılıp elle dilimleniyor. Ve 3-4 hafta arasında kurumaya bırakılıyor. Gördüğünüz üzere oldukça  zahmetli olan bu yöntemde sabunlar “ısıl işlem” görmediğinden içindeki vitamin, mineral ve gliserini muhafaza ediyor. Haliyle hem sağlıklı hem nemlendirme hacmi daha yüksek bir ürün elde ediliyor.
Birine hediye götürecekseniz, mesela yeni doğum yapmış bir arkadaşınıza mesela titiz bir dosun yaş gününe, mesela ev gezmesine giderken bir demet çiçek yerine bu sabunlardan bir sepet götürerek insanları sağlıklı ve sevimli kozmetiklerle tanıştırabilirsiniz.
Tüm ailenin hoşuna gidecektir emin olun. Hem hatıranız mis gibi kokularla uzun süre banyoda kalacaktır 🙂

 

About Aysenur

Check Also

Ergenlik Sivilceleriyle Baş Eden Seri ISANA

Sivilceli ve genç ciltler için Active Clear serisi gayet makul fiyatlı ve düzenli kullanıldığında sivilceleri …

12 comments

 1. Ayşenur hanım bu markanın bittim sabununu kullanıyorum ama saçları yıkayıp çıktığımda saçlarım yağlı duruyor ve sanki buda kepeğe neden oluyor ayrıca içinde tamamen bıttım yapı yok başka yağlarda var bu konular hakkında yardımcı olabilir misiniz ?

 2. Ayşenur hanım merhabalar sabun firması paylaşımınızı okudum ardında.bu firmadan 1 adet sabun aldım ipek serisi olandan aldım ama içindekiler kısmını okuyunca
  sodyum hidroksit maddesi olduğunı gördüm. Diğer başka maddeler de var. Yazılar küçük tam göreblirsem yazıcam.

  • Barış bey yağlar, sodyum hidroksit (kostik) ile sabuna dönüşür 🙂 Belli bir sıcaklıkta yağ ile birleştiğinde sabunlaşma yapan budur.
   Bu videonun 7.ci dakikasına bakınız https://www.youtube.com/watch?v=WoonfD19nuo
   Köylerimizde, doğal sabun yapımında kullanılan budur.
   Sevgiler

   • Çok teşekkür ederim Ayşenur Hanım sevgi ve saygılarımla. Yalnız bir şey daha sormak istiyorum ben keçi sütü sabunu aldım içinde süt, su ve diğer sanırım 5 yağ daha vardı. Sadece keçi sütü ve zeytinyağı olan sabun nasıl temin edebiliriz. Keçi sütü oranı düşük miktardaydı.

    • Merhaba Barış Bey,
     Hiç bir sabunda sadece tek bir madde bulunmaz. Karışımlar yapılır. Sadece saf keçi sütünden sabun olmuyor. 🙂
     Ama saf zeytinyağı sabunu evet var.
     Tariş’in %100 saf zeytinyağlı sabunu var.
     Saraçoğlu ve Mecitefendi’nin de saf keçi sütlü sabunları var.
     sevgiler

 3. Bu sabunlarda hiç kimyasal yok mu şimdi, küllü suyla mı yapılıyorlar, saç için eşek sütlüsünü kullanmak istiyorum sizce denemelimiyim?

 4. Ayşenur Hanım merhabalar,
  Çok yararlı gördüğüm paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Size The Sop Factory Gül Yapraklı Sabunu deneyip denemediğinizi, karma ciltlere uygun olup olmadığını sormak isterim. Kullanmak istiyorum ancak kurumaya meyilli cildimi tam da kış önünde daha da kurtur mu acaba. Teşekkür ederim:) İyi ki varsınız:)

  • Aslıhan Hanım Merhaba,
   Evet denedim karma ciltler için çok yumuşak temizlik yapan bir sabun. Ancak sabunla yapılan temizliklerde ardından MUTLAKA bir alkolsüz tonik veya gülsuyu uygulaması gerekir.
   Karma cildin, kuruya dönmesi dış etkenlerden oluyor. İyi bir nemlendirici ve alkolsüz kozmetikler lazım.
   Kuru ciltler içinse temizlemede sabundan çok “misel su” tavsiye edilir. Misel su ile sabah akşam silip komple temizliği tamamlarsınız.Hasar vermez, kurutmaz, hassasiyet yaratmaz.Durulama da gerektirmez. Makyajı da çıkartır.
   Bu videodan bakar mısınız? https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc
   Bu yazı da kuru ciltlerin nelere dikkat etmesi üzerine lütfen göz atınız http://aysenuryazici.com/cok-kuru-cilt-cok-kuru-vucut/
   Misel su tavsiyem:
   ** So Bio Etic Organik Aloe Vera Dengeleyici Arındırıcı Misel Su (60 tl’dir size bu ürün 5 ay gider)
   ** Jonzac Sublimactive Organik Sertifikalı Hipoalerjenik Anti Aging Misel Su (44 tl civarı , size 3 ay kadar gider)
   Cilt bakımı 3 adımdır. Eğer düzenli yapar ve doğru ürün kullanırsanız deri sağlıklı yapısını sürdürür.
   Bu videoda anlattım https://www.youtube.com/watch?v=NFKUoRhAeuY

   sevgilerle

   • Çok teşekkür ederim Ayşenur Hanım:) Ben de doğal içerikli bir jelle temizleyip yıkıyordum, akabinde anti aging serum ve üstüne de makademya yağı sürüyordum.:) sizin videolardan öğrendiklerimden bir şeyler yapmaya çalışıyordum.
    Misel suyu ise atlamışım sanırım, edineceğim ilk fırsatta…
    İlginiz için çook teşekkürler:) Neşeniz ve sağlığınız daim olsun.

 5. Elif Hanım Merhaba,

  Ben üretmeye başladım o temiz içerikli jelden 🙂 Lakin daha piyasaya çıkmasına çok var. Dolar arttıkça hayaller de karışıyor.
  Aslında SLS içermeyen çok jel var piyasada. Organik sertifikası olanlarda zaten yasal olarak yok SLS, yani, organik sertifikalı olan temiz olmak zorunda.
  Sabunun pH’ı önemlidir. Kaliteli sabun da olsa 7 civarı sabunlar deriyi hassaslaştırır ve kızarmaya uygun zemin hazırlar çünkü pH cilt savunmasında ÇOK önemlidir.
  Sabunlandıktan sonra cilde tonik fısfıslarsanız pH’ı normale döner.Yani tonik, ph dengeleyici olarak da kullanılabilir. Bu da nemlendiricinin doğru emilmesine yardım eder.
  Küllü suyla eski yöntemle yapılmış, bitkisel yağlardan faydalanılmış bahsettiğiniz sabunları yüz temizliğinde kullanabilirsiniz.
  Temizle, tonikle, nemlendirici sür. Bu aşamaların her biri birbirini tamamlar. Makyaj yapmasak bile günün kiri tozu yüzeye yapışır ve bunları sabah akşam temizlemek gerekir ki gözenek irileşmesin, siyah nokta ve sivilce oluşmasın.
  Sivilce adet dönemleri yaklaştığında hormonal değişim sebebiyle yağ salgısı arttığından tek tük çıkabilir. Üzerine lokal sivilce söndürücü sürerseniz iz bırakmadan ve kısa sürede geçer. Herkeste olur. Normal 🙂
  Göz altları çok ince bir deridir, bu sebeple sabunlarken buraya dikkat lütfen. Kurutur ve erken kırışıklar başlar.
  Göz altına basit bir nemlendirici krem uygulayarak su kaybını engellerseniz geleceğe de yatırım yaparsınız.
  Darphin Hydraskin gel göz kremi, Neutrogena göz çevresi bakım kremi, Nonique extreme energy göz çevresi sıvısı gibi doğal nemlendirici içerikler uygundur. Onarmak değil, var olanı korumak adına…
  Sevgilerle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

Sepette Kupon Kodu Yerine "aysenur" Yazarak Tüm Ürünlerde %15 İndirim Kazanın!