Home / Vücut bakımı / Sırtta sivilce ve izlerine ne yapılır?

Sırtta sivilce ve izlerine ne yapılır?

Sırt dekoltesi olan elbise giymek istiyorsunuz, sırttaki eksi sivilce izlerini ve sivilceleri nasıl yok edeceğinizi bilmiyorsunuz… Kamuflaj fondötenlerle görüntüyü gizlemek mümkün. Ama bu da -mesela gelinlik giyildiğinde- kumaşa bulaşabiliyor.
Nerede çıkarsa çıksın, ister göğüs arasında ister sırtta, ister yüzümüzde, sivilcenin oluşma sebebi tektir: Gözeneğin yağla tıkanması.
Gözeneğin içinde bir kıl kökü var, bu kılın köküne bir yağ salgı bezi bağlı. Salgının görevi kanal boyunca yağ salgılayıp, derinin yüzeyinde doğal savunma ve koruma tabakasını oluşturmak.
Salgının çıktığı bu tünelcik, yağ kir ve ölü hücrelerle tıkanırsa yağ salgısı dışarı çıkamaz ve burada birikerek iltihap oluşturur. Sivilce budur!
Fazla yağ salgılanması neden olur? Hormonlarla ilgili olabileceği gibi, giysinin kıllara sürtündüğü yerlerde de olabilir. Dar sutyen, dar giysiler, sürekli sırtı dayalı şekilde çalışmak, yünlü veya sentetik kumaşlı giysilerin vücuda sürtünmesi gibi birçok yan etken de sayabiliriz. Ama en yüksek ihtimalle ya genetik yatkınlığınız vardır ya androjen hormonun fazlalığı yağ salgısını ve kıllanmayı tetikliyordur. Spor yapıyorsanız giysilerinizin kumaşına ve spordan hemen sonra duş almaya özen gösterin. Sırttaki sivilceler için herkes bir şey önerecektir. Kendi başımıza tedaviler icat edip (!) sivilceleri kistlere dönüştürmemek için dermatologla görüşmeniz gerekir.
Sırtta sivilce hala çıkıyor ise yapacaklarınız:
1- Sırtı doğal kıllı bir lifle sabunlar, banyo sırasında temizlerseniz gözeneğin tıkanmasına izin vermemiş olursunuz. Sıcak değil ılık suyla yıkanın. Yağlanmayı ısı tetikler.
2- Banyo sonrası ve her gün antiseptik bir losyon/tonik uygulayın. Eczacınız size seçimde yardımcı olacaktır.
3- Banyo sonrası cildi hafif yapılı bir losyonla nemlendirin. Nem dengesi yeterli olan deride hem gözenekler sağlıklı kalır hem deri daha çabuk yenilenir, dolayısıyla sivilce izleri daha çabuk gider.
4- Sivilceyi sıkmayın. Çevre dokulara zarar verirsiniz. İçeride mini kanamalar olur ve leke kalır.

5- Saçlarınızı kremlediğinizde başınızı arkaya vererek durulayıp saç kremini sırtınıza akıtmayın. Başı öne eğip saç kremini akıtın. Sırta krem akmasın
kese
Sivilceler bitti, sadece izleri varsa:
Doğal kıllardan örülmüş bir lifle sırtı haftada 2 kez keseleyin. Ardından yenileyici losyonu sürün. AHA’lı, çay ağacı içerikli ve salisilik asitli duş jelleri ve duş sonrası uygulanan ürünler yenilenmeyi hızlandırır. Yeni sivilcelerin oluşmasını önler.
Medikal estetik hekimi sırttaki sivilce izlerini lazer veya kimyasal peeling ile giderebilir. Bir dermatoloğa danışabilirsiniz.
Kısa bir hatırlatma:
Yağ salgıları beslenme şeklimize, stres durumumuza, hormonal değişimlerimize göre hep değişir. Adet dönemlerinde veya erkekseniz, stres ve sinirlenme durumlarında yağ salgısı artar, sivilcelenme olur. Cilt yüzeyini temiz tutar ve uygun nemlendirici kullanırsanız sivilcelerin oluşmasına müsait ortamı, bakterileri kontrol altında tutmuş olursunuz.


Önerilen ürünler
Dermo Clean Osmo Anti-Acne Body Gel , NeoStrata Lotion Plus AHA 15, Noreva Exfoliac Lotion veya Aknicare CB-Chest&Back  veya Synchroline Aknicare Spray  banyo sonrası  sivilceli bölgelere uygulanabilir.
Banyoda yıkanırken kullanım için:
Dermoskin Keratolytic Shampoo Body wash, Ducray Keracnyl Gel (hem yüz hem vücut için) Neutrogena Body Clear Body Wash Kullanabilirsiniz. Salisilik asitli jellere ulaşamayanlar çayağacı yağından sülfatsız vücut temileme jellerine 200ml’e 20 ml katarak yıkanabilirler. Önceden söyleyeyim. Kokusu hoş değil. Ama sivilcelere karşı en iyi antiseptiklerden biridir.
Organique Pour Homme duş jeli, BioLoft Beyaz Sabun Kokulu Sülfatsız Duş Jeli, Alterra Organik Yeşil Limon ve Agave duş jeli.
İki ürün hakkında bilgi edinemedim. 1)Prozinc salicade salisilik asitli duş jelinde içerik güzel,  lakin SLS olup olmadığı bilgisine ürün sayfasından bile ulaşılamıyor. Tüketici bilmiyor.  2) Zigavus Medicade Medikal Duş Jeli içeriğinde sivilceler için kurutucu ve sakinleştirici etkili hem sülfür hem salisilik asit var ama SLS var mı bilemiyoruz. Bilgisi yok!

About Aysenur

Check Also

Su, Bitki yağı, Kül suyu… Şifa Niyetine El yapımı Sabunlar

Türk Markaları alkışlanası işler yaptığında çok seviniyorum. Bu benim yaşadığım toprakla övüncüm, yerli malımı desteğim, …

10 comments

 1. merhaba ayşenur hanım
  yaklaşık 4 senedir sırtımda ve göğsümde yoğun sivilce var şuan yaşım 19 ne yapmam hangi ürünleri kullanmam gerekiyor

 2. Merhaba. Önerdiğiniz ürünler arasından Farmasi Çay Ağacı Yağlı Duş Jelini aldım. Ancak içeriğine baktığımda SLS olduğunu gördüm. Olmaması gerekmiyor muydu?

 3. Merhabalar ayşenur hanım. Ben 21 yaşında bir genç kızım yüzümde sivilce ve siyah nokta sorunu var. Siyah noktalar öyleki yanaklarımda, çenemde, anlımda saç diplerime yakın yerlerde ve tabiki burnumda sivilce kadar aktif ve çoklar. Aynı sıkıntı sırt ve dekolite kısmımda da var ki sırtımdaki sivilceler bazen sırt üstü yatınca acı veriyor. Arka omuz bölgemi tırnakla kaşıyınca mutlaka bir kaç tane siyah noktayı çıkarmış oluyorum. Bu hem rahatsız edici hemde moral bozucu bir durum olmaya başlayınca yaz aylarının başlamasına yakın doktara gittim. Sırtıma 5 10 saniye göz attı cildime de sadece şöyle bir dokunarak baktı ve antibiyorikle (tetradox) yüzüm için jel (clindoxyl) sırtım içinde losyon (sivex) losyon verdi. Aslında çok düzenli kullandım saatine ve kullanım talimatlarına çok dikkat ettim ama alın kısmımda isiliğe bencer ama çok kızarık olmayan ağzı kapalı küçük küçük şişlikler olmaya başladı. Biraz tedirgin olarak 1 ayı tamamlamam gerektiğini düşündüm ki bu sırada kuru ciltli bir arkadaşımda aynı doktara gitti ve aynı antibiyotikle jeli verdiğini öğrendim ki ben yağlı bir cilde sahibim öyleki yüzümü temizledikten 1 saat sonra bile yüzümde bir ağırlık oluşuyor. Öyle olunca ilacı 1 aya 4 5 gün kala bıraktım ve tekrar gittim bu sefer üniversitemin kendi hastanesinde gittim hasta geçmişimi anlattım yaz ayları olduğu için aynı şekilde devam etmem gerektiğini olmazsa ekimde haplı sivilce tedavisine başlaya bileceğimi söyledi. Ancak ben antibiyotiği kullanmadım eğerki fayda görmesem ki ilk ay ki tecrübemde bir değişiklik olmadı zaten karaciğerimi çok yoracak bir ilaç kullanıcam onun için 3 ay boyunca kullanmadım. Şimdi araştırcıkçada roaccutane ve türeci ilaçların işe yaramam yada başka cilt rahatsızlıklarına sebep olma ihtimalini gördüm. Ama hala sivilcelerin ve siyah noktaların varlığı psikolojik ve fiziki olarak beni rahatsız ediyor. Bu tedaviyi olmak istiyorum ama kaş yapıyım derken göz çıkarmamak için nasıl bir yol izlemeliyim temizleme nemlendirme nasıl olmalı hamgi ürünlerle olmalı ( yves rocher/pure system serisinin tüm ürünlerini kullanıyorum şuanda) ilaç tüm vücudu kurutuyor buna nasıl bir çözüm bula bilirim. Bana ne önerirsiniz.

  • Sevgili Tuba Hanım,
   Sırtta, göğüs arası bölgede ve yüzde akne varsa doktorunuz mutlaka içeriden bir tetikleyici faktör olup olmadığına bakmıştır diye düşünüyorum.(Yukarıdaki yazıda da anlattım)
   Yani hormonal bir dengesizlik varsa (polikistik over rahatsızlığı veya andojen hormon çokluğu) kan tahlili yaparak görürler. Hormonlar dengelendiğinde akne oluşumu da İÇERİDEN engellenmiş oluyor.
   Bildiğiniz gibi hanımlarda ergenlik 26-27 yaşına kadar süren bir durum.
   Eğer kan tahlili yaptırmadıysanız bir endokrinolog size bu sorun hakkında yardımcı olacaktır.
   Boşu boşuna bu tedavilerle karaciğerinizi yormaktan korkmanıza gerek kalmaz.
   Çünkü içeriden yağı tetikleyen hormon oldukça, dışarıdan müdahale ile bakterilerle baş etmek oldukça zor ve çook uzun soluklu bir yoldur.
   Size verilen ilaçlar, aknelere sebep olan bakterileri azaltan ilaçlar, prospektüsüne baktınız mı? Bu tip döküntüler olduğunda eczacınızla veya doktorunuzla paylaşmanız gerektiği uyarısı var, belki ilacı gün aşırı kullandıracaklardı doktorunuzla paylaşmanız gerekti 🙁 Çünkü bahsettiğiniz ilaçların sonuç vermesi için hepsinde belli bir süre devamlılık/ tedaviden bahsediliyor.
   Ben doktor değilim.
   Kozmetikler ASLA ilaçlardan daha etkili preparatlar değildir. Kozmetikler, akne tedavisi görürken derinin temizliği ve korunması için size uygun bakım ürünlerini seçme şansı verir.
   Ve Tuba hanım ilacın geçiremediğini kozmetik geçirmez. Yasalar içeriklerdeki etken maddelerin yüzde kullanımlarını ecza ve kozmetikte sınırlandırmıştır.
   Haliyle, bahsettiğiniz aknelerin tedavisi doktorunuzun dediği şekilde olmalıdır.
   Temizleme için kullandığınız kozmetiğin içerisinde “sabunsu içerikler” olmamalı. Yani cildinizi sabah akşam ilaçları kullanmadan önce SLS (sodium laureth sulfate)içermeyen bir jelle temizleyin.
   Sonra sürün.
   Bu tip ilaçların kullanımı süresince güneş ışınlarından da deriyi korumanız gerektiğinden, sabahları SPF içeren bir güneş koruması kullanmanız, gün sonunda bunu ciltten jelle köpürtüp temizlemeniz gerek.
   Clindoxyl’i gece muhtemelen sürüyorsunuzdur. Gündüzleri yüzü yıkadıktan sonra su bazlı, akneli ciltler için bir nemlendirici sürmeniz yağ salgısının tetiklenmesini engeller. Yves Rocher Pure sistem’in “Kusur Giderici Bakım Kremi”ni uygulayın.Size uygundur.
   Yves Rocher’in içi granüllü “Pure System Daily Exfoliating Cleanser”adlı ürününde tohum tanecikleri vardır. Pütür pütür olan şeyler… “Aktif akneli” ciltlerde ben granüllü temizleyici önermem akneyi dokulara dağıtma ihtimali yüksektir. Onun için hem içinde SLS olmasından dolayı hem granüllerden dolayı salisilik asit içeren başka bir temizleme jelini tercih etmenizi öneririm.
   SLS içermeyen akneli ciltlere uygun temizleme jelleri:
   * Bionnex Acnederm Temizleme Jeli
   veya
   * Cyrene AHA/BHA Exfoliating Gentle Cleansing Gel
   veya
   * Moshos Garden Ultra Facial Wash
   veya
   * Himalaya Herbals Neem Özlü Yüz Temizleme Köpüğü (gratislerde var)
   veya
   * lr Microsilver face wash
   * Cosmed Arındırıcı & Matlaştırıcı Temizleme Jeli

   Yves Rocher’in Toniği size uygun. İçerikteki Aloe suyu ve cadıfındığı yağı hassasiyet yaratmadan toniklemenizi sağlar. İyi bir üründür.
   (aloe barbadensis leaf juice, hamamelis virginiana flower water)

   Vücuttaki kuruluk Sivex sebebiyledir. Akneyi yapan, kıl kökü çevresinde yaşayan bakterileri öldürmek için antibakteriyel bir ilaç bu. 🙂 Günde 2 kez sürüyorsunuz. Haliyle yağ salgısını kurutuyor ki bakteri üremesin kıl kökünün içinde. Yağı kuruturken deri de kuruyor. Normal. LR firmasını aloe vera spreyini fısfıslayarak yağlandırmadan kurumayı önleyebilirsiniz.
   Sevgilerle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

Sepette indirim kodu yerine "AYSENUR" yazarak tüm ürünlerde %15 indirim kazanın!