Home / Fikir Kileri / Rekor Kırarmısınız ?

Rekor Kırarmısınız ?

 Rekor kırar mısınız?

 

Gazetelerin 3.sayfalarında ya da ilginç tv şovlarında gördüğümüz, garip rekorlar için çabalayan insanların neden bunu yaptıklarını hiç düşündünüz mü? meselâ, bir tabak canlı solucanı en kısa sürede yemeği deneyen 4 yarışmacı vardı. hayat koşturmasını bir yana bırakıp, ağzına aldığı bir yudum sütü gözpınarından tazyikle en uzağa fışkırtmak için bir insan kaç yıl çalışır?

Bunu yapmak nereden aklına gelir? bir insan ağzından soktuğu haşlanmış bir uzun spagettiyi, burnundan kopartmadan çekerek çıkartmak için günde kaç saat çalışır? bisiklete ters binip, pedal çevirerek ve ayı zamanda keman çalarak kaç kilometre gidilebilirim diye kaç kez düşer? insan, bir çivili yatak üzerinde ya da cam oda içinde 40 gün aç kalıp dayanacağım diye nasıl bir motivasyonla direnir?

bedenin, fizik kanunlarının, biyolojik direncin sınırlarını kendi kanunlarını göstermek için neden zorlamak isterler? kendilerine kanıtlamak istedikleri “dirayet ve başarı” için neden böyle garip kulvarlar seçerler ki? akrep dolu bir odada bir ay kalıp “akrepler kraliçesi” unvanını almak için defalarca sokulup komaya giren bir kadın neyi ispat etmenin peşindedir? bedenin sınırlarını zorlayıp “en” olmak neden bu kadar önemlidir?

guinness rekorlar kitabına girmek acaba ölümsüz olmayı isteyen ruhların bir yarışı mıdır, yoksa hepsi birbirinin kopyası yaşamlar süren insanoğlunun “ben farklıyım” deme şekli midir? monotonluk dolu ve medeniyetin dertsizleştirdiği hayata istenen “alkış” için mi insanlar abuk sabuk rekorlar için kendilerini paralarlar!

Rekorlarda beni çok düşündüren bir örnek vardı. slovenya’lı bir yüzücü martin strel kasım ayında arjantin’deki parana nehrinde, günde 10 saat yüzerek 1929 km yi 24 günde tamamlamayı başardı. aynı yüzücü eylül ayında da misissipi nehrinde 3.800 km yüzüp, kendine ait 3.004 km’lik mukavemet rekorunu kırmıştı… Yani anlaşılan, bu alkış alma isteği bir bağımlılık oluyor galiba! Kırdığın bir rekorda daha da çok, daha fazla, “en” olma isteği başarılan işle de durulmuyor!

Kendinize bir rekor kırma dalı seçmek zorunda olsaydınız siz neyi seçerdiniz? Dünyanın en büyük sandviçini 50 kişilik bir ekiple hazırlayıp rekorlar kitabına adınız yazıldığında yaşamınızda ve ruhunuzda neler değişir?

Bu “en” olduğunuzu kanıtlayan alkış sizi nereye taşır bir düşünün! bu arada ben de gidip “en uzun süre canlı yayında haber okuma” rekorunu kim kırmış bir bakayım…

 

                                                     andrea and / a.yazıcı

 

About Aysenur

Check Also

İnsan Vücudundan 15 Muhteşem Görüntü

Bu sayfada insan vücudundan 15 muhteşem görüntü bulacaksınız. Görüntüler Elektron Mikroskopu ile çekilmiş, Detaylar 1 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

Sepette Kupon Kodu Yerine "aysenur" Yazarak Tüm Ürünlerde %15 İndirim Kazanın!