Home / Cilt Bakımı / Pütürlü Cilt Ve Komedon Nasıl Baş edilir?

Pütürlü Cilt Ve Komedon Nasıl Baş edilir?

Okumaktan sıkılan ve video izleyerek öğrenmek isteyenler için komedonlu cilt bakımını buradan tıklayıp izleyebilir, dinleyebilirsiniz.
Komedon çok sık duyduğunuz bir gözenek sorunu. Birçok ürünün üzerinde “non comedogenic” yazar. Yani komedon yapmaz!  Çünkü kozmetiklerin birçoğunun mineral yağlar ve parafin gibi içerikleri gözeneğin tıkanmasına sebep olabiliyor…
Neden komedon oluşur ve komedon nedir bir göz atalım.
Komedon kıl köklerinin içinde bulunduğu gözenekte birikenlerin -tıkanarak- çıkıntı şeklinde durmasıdır. Cilt altına pütür pütür durur siyah olanı da var veya beyaz görünümü de olabilir.
Deri altında bu çıktılı birikinti yüzeyden pütür halinde görünür. Fazla yağ üretimi ölü hücrelerle birleşerek kılın içinde bulunduğu gözeneği tıkar! Beyaz noktalar diye tanımlanan bunlardır.
Komedonunuz çoksa hem cilt bakımınızı hem hormonal durumunuzu gözden geçirmeniz gerekir.
1- Cildimizin yumuşak ve sağlıklı kalması için yağ salgısına ihtiyacı vardır. Kendi koruma tabakasını bununla oluşturur. Ancak bazı durumlarda fazla yağ salgılar. Ergenlikteyseniz veya Polikistik over sendromu (PCOS), andojen salgı fazlalığı gibi hormonal bazı ani değişimler yapan sorununuz varsa komedon oluşmasına uygun zemin hazırdır. Kıllanma ve tüylenme de varsa mutlaka hormonal bir dengesizlik söz konusudur.Doktor size yardımcı açıklamaları yapar. “Kadınlarda Tüylenme Kıllanma Neden olur Ne Yapılabilir?” başlıklı yazıma tıklayarak detay okuyabilirsiniz.
2- Hem komedonlarınız var hem sert kazıyıcı kimyasal köpüklerle cildi temizliyorsanız yağ salgısı tahrik olacaktır. Yangına körükle gitmenin bir çeşidi.
3- Eğer akne tedavisi görüyorsanız ve acnelyse, sivex,differin, munderm, acnemix gibi doktor kontrolünde bir tedaviye başladıysanız en az 6 haftalık bir disiplinli sürece başladığınızı bilmeniz lazım.Bu süreçte kapalı komedonlar oluşabilir.Zamanla bakterilerle baş edildikçe ve soyulma gerçekleştikçe durum düzelecektir. Tedavi bittikten sonra AHA’lı bakımlarla destekleyerek gözeneğin tıkanmasını önleyebilirsiniz.
Cilt bakımınıza akşamları temizleme sonrası kullanılmak için AHA/BHA pedlerden ilave edin. Çok faydasını görürsünüz.  Nip Fab, Cyrene DCL, Missha gibi birçok markada var.
Cyrene AHA-BHA pads  Nip+Fab Extreme Pads – Missha Super Aqua Peeling Pads – Missha A’Pieu Vitamin Pad – Cosrx One Step Original Clear Pad

Komedon oluşmaması & varsa giderilmesi için neler yapılabilir?
İlk önce yukarıdaki sebepleri yok etmek için doğru cilt bakımı uygulayın ve bir kan tahlili yaptırın.

** Temiz içerikli ve cilt tipinize uygun jel&köpüklerle temizleme işlemini yapın. Ardından günlük kullanımlı temizleme tozlarından uygulayın. Ölü hücreleri düzenli eksfoliye etmek (temizlemek) komedon oluşmasını engellemenin ilk adımıdır.
** Günlük cilt temizliğinde bitki süngerleri veya temizleme fırçaları kullanmak komedon oluşumunu önlemenin doğru uygulamalarından biridir.
** Haftada iki gün, banyo çıkışı deri yumuşamış iken önce peeling ile ölü tabakayı atın. Peelingin ardından maske uygulayarak gözenek içlerini temizleyip, yağ salgısını dengelemek “sorunu yavaş yavaş hafifletecek”.
** Salisilik asit /glikolik asit /retinoik asit gibi ölü tabakayı söken içerikler, AHA’lı (meyve asitli) veya BHA’lı (Beta Hidroksi Asit) kozmetikler gözenek içinin temizlenmesine ve yağın parçalanmasına yardımcı olacağından komedonlu ciltlere iyi bir alternatiftir. Bu tip soyucuları kullanırken gündüzleri mutlaka güneş koruması kullanılmalıdır. Yoksa UV ışınlarından lekelenirsiniz.
** Yağ salgısı dengesizliğini endokrinoloğa danışarak çözersiniz. Hormonal düzen sağlandığında, içeriden frenlenen sorun yüzeyde gözenek tıkanmasının ilk sebebini ortadan kaldırmış olacaktır. Bir kan tahlili ile doktor bunu saptayacaktır.
** Nemlendiricinizi asla aksatmayın. Yağ dengesi su dengesi kurulduğunda deri yumuşak kalır. Yağlı ve karma ciltler için nemlendiriciler farklı formüleedilir. Lütfen cilt tipinize uygun nemlendirici kullanın.
** Komedon tedavisi için eczanede değişik ilaçlar vardır. Adı üzerinde bunlar “ilaç”tır! Tavsiye veya rastgele alınıp kullanmayın. Eczacınıza mutlaka danışın. Bu ilaçların Benzoil peroksid veya resorsinol gibi içerikleri vardır, mutlaka belli bir süre ilaçların kullanılması ve beraberinde mutlaka güneş ışınlarından korunulması gerekir. Bir ay kullanıp sonuç beklenmez!

Çok yoğun kapalı komedon varsa
İlk önce bir dermatologa derin cilt temizliğine gitmeniz gerekir. Önce komedonların rahat çıkartılması için cilde yumuşatıcı işlemler uygulayacak. Sonra kalınlaşmış yeri,  gözeneğin ağzını tıkadığı yerden delerek, komedonlar tek tek çıkartır temizler. Ortası delik bir halka yardımıyla bastırılarak tıkanma yapan birikintiler çıkartılır. Temizlikten sonra antiseptik bir solüsyonla deri temizlenecek ve maske uygulanacaktır. Bu işlem sonrasında kullanacağınız temizleyici ve nemlendiricileri düzenli kullanırsanız yenilerinin oluşumunu engellersiniz. Sırtta ve yüzde olan komedonlar için aynı yöntem uygulanır.
Önemli not: Yüzeyden müdahale ile komedeonları geçici olarak giderebilirsiniz. Ama yukarıda bahsettiğim hormonal bir (içsel) sorun varsa yenileri oluşacaktır. Endokrinologa gidiniz. Ve günlük cilt bakımınızı
aksatmadan uygulayınız.
komedonlar

About Aysenur

Check Also

Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılır? Nelere Dikkat Etmelisin?

Ağdadan canı çok yananlara, özellikle yazın kolay, acil, pratik acısız tüyleri yok etme şekli tüy …

147 comments

 1. Merhabalar Ayşenur Hanım,

  Öncelikle detaylı tavsiye, video ve yazılarınız için teşekkür etmek isterim.
  26 yaşındayım ve 16 yaşımdan beri hormon bozukluğu teşhisim var. İlk olarak böbrek üstü bezlerimden kaynaklıydı ve tedavi oldum. Ancak daha sonra 8 yıl önce polikistik over teşhisi kondu. Roaccutane tedavisi gördüm. Bir süre sivilcelerim için faydalı oldu ancak kimse cilt bakımından ve gerekli bakımlar yapılmazsa komedin oluşacağından bahsetmemişti maalesef. O yüzden şu an sürekli küçük küçük komedonlarla uğraşıyorum. Açıkcası çok büyük bir problem değil, ancak ben yüzüme dokunduğumda sürekli o pütürlü yüzeyi hissediyorum. Makyaj yapsam yakışmıyormuş gibi hissediyorum onlar yüzünden. Önerdiğiniz ürünleri kesinlikle denemek isterim. Ancak sorun şu ki, polikistik over hala devam ediyor. Ve doktorumun dediğine göre de tedavisi olan bir şey değli benim için. Doğum kontrol hapı tek tedavisi ve onu da uzun yıllardır kullandığım için artık önermiyor doktorum. Hormonlarım çok problemli değil, sivilce problemim baş edilmeyecek gibi asla değil. Ergenliğimle kıyasla problemsiz bile denebilir. Tek sıkıntım bu komedonlar yani. Sizce polikistik over olsa da, bu ürünler ve bakım rutini hala işe yarar mı? Yoksa gerçeği kabul edip hiç uğraşmamak mı lazım?
  Dermatologlar asla bu kadar ayrıntılı ve yardımcı cevaplar veremediği için sizin tavsiyeniz çok yardımcı olacak.

  Çok teşekkürler,
  Sevgiler.

 2. Ayşenur Hanım Merhaba,

  20 yaşındayım. Hayatım boyunca yoğun bir sivilce problemi yaşamadım ama geçen yaz yüzümde özellikle yanak ve alın bölgesinde fazla sayıda kapalı komedon oluşmaya başladı. Doktor tavsiyesiyle 3 aylık acnelyse tedavisine başladım ve 3 ayın sonunda sorun çözüldü. Kremi kullanmayı bıraktıktan sonra cilt bakımımı akşamları makyaj temizleme, jel ile yüz temizleme, su bazlı bir kremle nemlendirme şeklinde sabah da jelle temizleme + nemlendirme şeklinde uyguladım. Ancak birkaç ay sonra tekrardan yanak ve alın bölgemde daha az miktarda ama yine de beni çokça rahatsız eden kapalı komedonlar oluştu. Tekrardan acnelyse tedavisine başlamayı pek istemiyorum açıkçası çünkü yüzümü fazlasıyla hassaslaştırmıştı. Aşırı yoğun komedonlarım olmadığı için de komedon ekstraksiyonu yapan bir cilt bakımına gitsem mi gitmesem mi bilemedim. Sizce böyle bir temizliğe gitmeli miyim? Bu komedonları ilaç kullanma yoluna başvurmadan geçirmem mümkün müdür? Nasıl bir cilt bakım rutini önerirsiniz? Bu yolu da deneyip geçmezse tekrardan doktor kontrolünde bir ilaca başlamayı düşünüyorum. Şimdiden cevabınız için teşekkürler.

 3. Ayşenur Hanım merhaba,

  34 yaşındayım cildim karma.sorunlu bir cildim yok.sadece pms döneminde burun bölgemde tek tük sivilce çıkar. burnumda siyah nokta + gözenekler mevcut.yanaklarım da kuru bu arada. cilt rutinim makyajımı cosmed in yağı ile çıkartıp dermoskin be bright köpük temizleyicisini kullanıp, sadece burun çevreme dermoskin aha bha kremini sürüp, tüm cildime the ordinary hyalüronik asit sürüp ardından aynı markanın the ordinary kuşburnu çekirdeği yağını kullanıyorum.
  dermoskin aha bha kremi sanki siyah nokta ve gözeneklerimi çok geçirmedi gibi.bunun yerine cyrene %2 lik bha sını almam daha mı uygun olur?? bu siyah noktaları nasıl geçiricem bilmiyorum:/ sevgiler..

  • Güler Hanım Merhaba,
   Temizlemeniz ve ürünler doğru.
   Hyalüronik asiti tüm yüze uygulayın.
   Dermoskin’in AHA/BHA kremini tüm yüze sürebilirsiniz. Sadece buruna değil 🙂
   Kuşburnunu da geceleri AHA/BHA krem yerine kullanabilirsiniz.

   Burun gözeneklerinin içini en iyi temizleme yöntemi yapışarak çıkartılan siyah maskelerdir. Ama başka seçenekler de var. Size anlatayım.
   1)
   Haftada 2 kez banyo çıkışı, buhar olmayan bir ortamda kurumasını bekleyip yavaşça çekerek siyah maskeyi soyulan çıkartın. Gözenek içindeki birikintileri ağda gibi yapışıp çeker.
   Sonrasında sadece burun gözenekleri temizlediğiniz bölgeye yeşil kil maskesi uygulayın. Kuruduktan sonra yıkayıp çıkartın. Ardından gözenek serumunu sürün. https://cyrene.com.tr/collections/gozenek/products/gozenek-serum
   2)
   Missha’nın BHA içeren bu seti de oldukça gözle görülür sonuçlar veriyor
   https://missha.com.tr/urunDetay/APIEU-Aqua-Peeling-Blackhead-Swab-5073-.html
   3)
   Üç aşamalı maskeden de yararlanabilirsiniz
   http://missha.com.tr/urunDetay/Missha-APIEU-Goblin-Blackhead-3-Step-Nose-Pack-4443-.html
   Önce gözenek içini eritiyor. Sonra eriyen yağ ve kirleri çekip alıyorsunuz, son adım da gözeneğin sıkılaşması için.
   Sevgiler

   • Ayşenur Hanım,

    Kullandıklarıma ek olarak haftada 1 kez the ordinary nin aha bha kimyasal peeling ini kullanıyorum. bir de gündüzleri nemlendirici niyetine yüzüme soğuk sıkım aspir tohumu yağı sürüyorum. ben bu yağdan çok memnun kaldım içeriğindeki oleik ve linoleik asitlerin cilt için çok kıymetli olduğunu okumuştum.nemlendirici ihtiyacı duymuyorum ama kullanmalı mıyım sizce?? bu bakım da doğru mudur?? son olarak da siberian wellness markasının makyaj temizleme yağı ve tonik ini çok övüyorlar.deneme fırsatınız oldu mu acaba, düşüncelerinizi merak ediyorum.çok soru sordum kusura bakmayın:) şimdiden teşekkürler.sevgiler..

 4. Ayşenur hanım merhaba
  Ben 21 yaşındayım ve sadece alın bölgem isilik gibi pütür pütür 🙁 ve bunların yanında tek tük sivilceler oluşmakta. Sivilceler geçiyor günler geçtikçe. Ama o pütürlük hiç gitmiyor.. Canım çok sıkkın. Temiz içerikli yaşıma uygun temizleme ürünleri onerirmisiniz? Genç takipcileriniz için.

 5. Merhaba Ayşenur hanım benimde geçmeyen bir komedon sıkıntım var. 22 yaşındayım. Bir sene önce sonbaharda burnumda beyaz noktalar çıkmıştı. O zamanlar cildimi çok rutin bir şekilde temizlemiyordum. Günde bir kez hafif makyajımı temizlemek için temizleme jeliyle temizliyordum sadece. Burnumdaki beyaz noktalar için bir dermatoloğa gittim. Bana sivex ve Eritretin verdi. Komedonlarım haricinde ciddi bir sivilce problemim yoktu. Dönemsel sivilceler çıkar genellikle de çok büyük veya ağrılı olmazdı. Burun ve çenemde siyah noktalar ve T bölgemde de yağlanma mevcuttu. Bu ürünleri kullanmaya ne zaman başladım işte o zaman yüzüm mahvoldu. Zaten hassas bir cilt tipine sahibim. Bu ürünler yüzümün her yerinde ve boynumda komedonlar ve sivilceler oluşturdu. Hassas olan cildim daha da hassaslaştı.Ürünleri max 3 hafta kullandıktan sonra bıraktım. Kendi kendine geçmesini bekledim ancak geçmedi. O aralar sizin bu yazınızı okudum ve tekrar başka bir dermatoloğa gittim. Kan ve hormon testi yaptırdım. Bende genelde hep var olan Demir eksikliği ve D vitamini eksikliği haricinde herhangi bir sorun olmadığını söylediler. Komedonlarım için clinoper jel verdiler. Bu ürün bana iyi geldi komedonlarımı büyük oranda geçirdi. Bu ilaç yanında dermoskin facial cleansing foam ve yanında hassas ciltler için olan yağsız nemlendirici bakım kremini her gün sabah akşam düzenli bir şekilde uyguladım. Bu seferde komedonlarım azaldı ancak T bölgemde ciddi bir yağlanma söz konusu oldu. Bu krem dahil yüzüme ne sürsem (bb, güneş kremi vs) burnum ve çevresindeki gözeneklerden hep bu ürünleri kustu. Clinoper jelim bitikten sonra bir müddet hiçbir ilaç kullanmadım yüzüme, ancak alın bölgem çoğunlukta olmak üzere tekrar beyaz nokta komedonlarım oluşmaya başladı. Hatta elmacık kemiğim ile burun arasındaki bölgede bir kaç tane ucu olmayan beyaz nokta kaldı. Tekrar dermatoloğa gittim ve bu sefer benzoxin tropikal jel verdi. Yaklaşık bir haftadır sadece sorunlu yerlere kullanıyorum henüz bir faydasını görmedim. Bütün bunlar yetmezmiş gibi bir de son dönemlerde cildim alerjik reaksiyonlar göstermeye başladı. Ciddi anlamda kaşınıyor kızarıyor ve pul pul dökülüyor bunun içinde doktorum tocrolin verdi. Şuan cildim hassas ve T bölgem hariç yüzümün diğer bölgeleri çok nemsiz. Halihazırda da komedonlarım mevcut. Hala aynı temizleme köpüğü ve nemlendiriciyi sımple hydrating booster ile birlikte uyguluyorum ancak nemlendirmedi yeterli gelmiyor. Sizden benzoxin tedavimin yanında yardımcı olarak ürünler tavsiye etmenizi rica ediyorum( peeling, tonik, güneş koruyucu, nemlendirici vs). Bir de yazınızda bahsettiğiniz AHA ve BHA ları bana önerir misiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim.

 6. Merhaba 18 yaşındayım alnım çok pütür pütür şuan akela forte kullanıyorum fayda sağlar mı

  • Elif Hanım,
   Bu bir ilaç. Benim alanım kozmetik. Ve yasalar, ilaçla kozmetiğin içeriklerini ve tavsiyelerini mesleklere göre belirlemiştir.
   Alnın pütür olma sebebi o bölgeye değen saçlar, bant, saç spreyi vs gibi sebepten de olabilir. Ergenlikte adet dönemlerinde artan yağ salgısı sebebiyle de olabilir.
   Bunlara kapalı komedon denilir.
   Bu yazıdan detay bakınız http://aysenuryazici.com/puturlu-deri-ve-komedon/
   Videosu https://www.youtube.com/watch?v=g4jFQDkyrKI&t=250s
   Bahsettiğiniz jel dermatolog veya eczacı tarafından verilmediyse kullanmayın. Çünkü içerik maddesi eritromisindir, sivilce ve iltihap için genelde veriliyor bakterilerin yayılmasını önleyici etkiye sahip antibiyotik bir jel yani.
   https://www.ilacweb.com/akela-forte-4-jel/ <= Buradan da göreceğiniz üzere, bunu kullanırken SLS içeren jeller veya sabunla deryii temizlememelisiniz. Tahriş oluşur. Ve UV ışınlarından korunmalısınız. Haddim değil, ama bu ilaç bakterilerle savaşmak için ve sizin komedonlarınız var. Doktora danışarak kullanın lütfen. sevgiler

 7. Merhaba Ayşenur hanım,
  33 yaşındayım ve 16 yaşından beri kapalı komedon (beyaz nokta) sorunu yaşıyorum. İlk oluşmaya başladığında dermatoloğa giderek tedaviye başladım. Düzenli ilaç kullanımı(krem) ile sorunlar çözülmüş gibiydi ancak ilaç kullanımını aksattığımda geri geliyordu. Yıllarca çeşitli lokal ilaçlar kullandım. Acnelyse, clindoxyl, imex, isotrexin gibi kremler, ayrıca eczanede yapılan salisilik asit, alkol , mentol, oxyde çinko, chloramphenicol gibi kimyasallar içeren tonik ve kremler kullandım. Malesef hiçbiri kalıcı çözüm olmadı. Bıraktığımda komedonlar hep geri geldi. En son cildimde güneş lekeleri oluştu muhtemelen cilt bariyeri fazla incelmişti ve güneş koruyucu kullanmama rağmen lekelenmeye engel olamadım.1 yıl önce tüm ilaçları kullanmayı bıraktım ve düzenli cilt bakımına gidiyorum.. Non-comedon bir temizleyici ve nemlendirici ve güneş kremi kullanıyorum şu an. Maske ve tonik kullanmıyorum.Endokrine göründüm tüm hormon ve enzimler normal. Ama malesef komedonlar hala var ve sayıları günden güne artıyor tüm yüzümü kapladı boyun bölgeme de yayıldı. Yazılarınızı okudum. Kullandığım ürünler bana uygun değil diye düşünüyorum ama ne kullanacağımı da bilemiyorum. Çok ürün ve ilaç kullandım fayda göremedim. Rutin bakım için ürün önerisinde bulunur musunuz, AHA veya BHA kullanımını uygulamalı mıyım lekeleri arttırır mı hangi temizleyici tonik nemlendirici ve maske kullanmalıyım? Çok teşekkürler

 8. Merhabalar, yanak bölgemde her zaman olan ama son dönemde fazlası ile artmış kapalı komedon var. (Uçları yok sıkılıp yağı boşaltılacak tarzda değil). Doktora gittim sivex ve etrexin verdi. Düzenli kullandım ama sadece yatıştırdı. Özellikle hiçbir şey sürmeden dışarı çıktığımda veya yüzüme çok çok az herhangi bir şey(allık,krem,kapatıcı) sürdüğümde eve dönüşte artmış olduğunu görüyorum. Pek ten makyajı yapan bir insan değilim cildime düzenli bakıyorum ama anlayamıyorum çözüm de bulamıyorum. Çok kuruya dönük karma bir cildim var sanırım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 9. Merhaba Ayşenur Hanım. Öncelikle bilgilendirici yazınız için teşekkürler.
  Ben 20 yaşındayım,beyaz tenliyim. Karma bir cildim var, alın ve burun bölgem çok yağlanıyor. Burnumda yoğun siyah noktalar var,gözeneklerim belirgin. Özellikle çenemde ve ağız çevremde de beyaz noktalar mevcut. Çene ve yanaklarımda ince kıllanmalar da var. Ayrıca dudaklarım, dudak çevrem ve ellerim çok fazla kuruyor.
  Şu an kullandığım ürünler;
  Missha Green Tea yüz temizleme köpüğü
  Yves rocher Sebo vegetal purifying scrub
  Yves rocher Sebo vegetal micellar water
  Yves rocher sos spot eraser
  Missha aqua-up clouding cream.
  Bana ne yapmamı önerirsiniz? Endokrinolojiye gitmeli miyim? Kullandığım ürünlerin etkinliği hakkında ne düşünüyorsunuz?
  Şimdiden ilginize çok teşekkür ediyorum. İyi günler dilerim.

  • Zeynep Hanım, Hanımlarda ergenlik 26-27 yaşına kadar (hormonların dengeye oturması) sürdüğünden o yaşa kadar ergen sayılıyoruz.
   Yağlanma evet, hormonal değişimlerden olur. Ama beraberinde tüylenme de varsa androjen hormon fazlalığından bahsedebiliriz.
   Endokrinolojiye gidin, bir dengesizlik çaıkmazsa (inşallah) dermatolog siz yardımcı olacaktır.
   Kullandıklarınız kötü kozmetikler değil.
   Beyaz noktalar dediğiniz kapalı komedonlardır. Sebebini buradan izleyebilirsiniz => https://www.youtube.com/watch?v=g4jFQDkyrKI
   Dudak çevresinin çok kurumasının sebebi gün içinde klorlu suyla fazla temas olabilir, dilinizle sık ıslatıyorsanız da bu oluşabilir. Mat rujların içerisindeki bazı kimyasallar da bunu yapabiliyor.
   Bir dudak -nemlendirici/onarıcı- balsam kullanın.Kuruluk yatışır. Akşamları da sürüp yatın
   Nuxe Reve De Miel Lip Balm Bal Rüyası Besleyici ve Onarıcı Dudak Balsamı (favorimdir)
   Acil onarım için de bunu kullanabilirsiniz.
   http://blistex.com.tr/urun/lip-relief-cream/

   sevgiler

 10. Merhaba Ayşenur hanım ben 19 yaşındayım bundan 2 sene önce kapalı komedonlarım oluşmaya başladı. Sürekli alnımda çok küçük çıkıyorlar doktora gittim ilk etrexin verdim ve yanında imex verdi Nisan ayı gibiydi yaza girince kullanmayı bıraktım ben yazın denize girerken falan aslında yüzüm de çok sivilce çıkmadı komedonlar azaldı gibi ama Benin yaşadığım şehirde nem çok olduğundan biraz terlesem yüzüm kıpkırmızı ve lekeli bir yüzmüş gibi pürüzlü bir cilt olarak gözüküyor. Şu aralar yvesrocherin nemlendiricisi hydra var onu kullanıyorum ve maskesi var onunla temizliyorum güzel gidiyor sabaha pürüzsüz gibi ama komedonlarw bir etkisi yok ne yapsam bilmiyorum

 11. Merhaba, Ayşenur hanım. 19 yaşındayım, kullandığım bir nemlendirici yüzünden komedonlarım oluştu.
  Doktora gittim bana dıfferin ve munderm jelleri verdi bir gece differin ertesi gece munderm jel kullandım ama geçmedi ve komedon oluşumunu da engellemedi. Benim gibi bu durumdan muzdarip olanlar komedonları roaccutane ile tedavi etiğini ve işe yaradığını söyledi. sizce roaccutane kullanmalı mıyım? roaccutane’nin kapalı komedonlarda bir etkisi var mı ben sadece sivilcelerde işe yaradığını zannediyordum.

 12. Merhaba.Ben Şeyma,21 yaşındayım.Lise zamanımda 6 aylık bi roaccutane tedavisi görmüştüm tekrarlayınca geçtiğimiz ay 5 aylık tedavimi bitti yani iki kere kullanmış oldum.Şuan doktor tedaviden sonra 1 ay da isotrexin kullanmamı önerdi.Kullanıyorum yanaklarımda özellikle yıllardır geçmeyen yoğun sivilce izlerim var.Bioderma sensibio ile yıkıyorum sonra akşamları isotrexini kullanıyorum.Sabahlarıda hyülaronik asitli serum ile nemlendirici uyguluyorum,güneş kremimi ihmal etmiyorum.jel tedavim bittikten sonra the ordinary’nin aha bha peeling’ini kullanmak istiyorum sizce lekelerim icin nasil bir sonuc verir? teşekkürler şimdiden.

  • Şeyma Hanım Merhaba,
   Sivilce tedavileri derinin incelmesine ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olur. Genelde hassasiyet kazanan bir deri ile baş başa kalınır.
   Bu videomda tek tek anlattım nasıl bir bakım yapmanız gerektiğini => https://www.youtube.com/watch?v=nJphVDeZ8gY
   Hyalüronik asit serum sizin her daim kurtarıcınızdır. Soyulma ve yağ salgısının kısıtlanması cildi kuraklaştırır ve bu serumu düzenli kullanmanız size ileride daha sağlıklı bir cilt sağlar.
   Tedaviniz bittikten sonra “düşük yüzdeli” AHA’ları kullanarak başlayın. İlk defa AHA içerikli ürün kullanırken en düşükle başlanılır. Cilt alıştıkça kademe, kademe daha yüksek AHA içerikli ürünlere geçilebilir
   SADECE SABAHLARI, TEMİZLEME SONRASI KULLANARAK BUNUNLA (%4) BAŞLAYABİLİRSİNİZ
   https://cyrene.com.tr/products/daily-skin-smoothing-renewing-treatment-4-aha-exfoliant?variant=15387689386063
   Sonrasında %8’e geçersiniz. Bu da bittikten sonra SADECE HAFATADA BİR KEZ kullanacağınız %10’a geçersiniz.VEYA The OrdinaryAHA 30% + BHA 2% Peeling Solution’U HAFTADA BİR KEZ kullanabilirsiniz.
   Yoksa deri rahatsız olur. Zaten yenilenme hızı ve kalınlığı düşmüş bir ciltte zayıflamaya yardım eder.
   Sevgilerle
   Not: Kendi ürettiğim yüz temizleme jeli en temiz içerikli jellerden biridir. Özellikle cildin hassaslaştığı tedavi gördükleri durumlarda kullanılabilecek en sağlıklı temizleyicilerden 7FREE kimyasalsız yumuşacık temizleme jellerinden biridir.
   Denemenizi tavsiye ederim. https://www.aysenuryazicishop.com/products/detail/temizleme-jeli-35.html

 13. merhaba ayşenur hanım ben 19 yaşında karma bir cilde sahibim 2 yıl önce antibiyotik tedavisi oldum sivilceler için fakat yeniden hem ağrılı hemde bolca komedonlu hali ile geri döndü ne yapsam bilemiyorum cildim sürdüğüm kapatıcıları da kusuyor la roche posay effaclar kullanıyorum sizinle bizzat yüz yüze görüşmeyi çok isterim lütfen yardımcı olun bana teşekkür ederim

  • Yeliz Hanım Merhaba,
   Yaşınız gereği ergenlikte sayılırsınız (26’ya kadar hormonlar hanımlarda ancak düzene giriyor) ve yağ salgısı içeriden hormonlarla tetiklendikçe akneye dönüşmesi muhtemel.
   Nasıl bir cilt bakımı yaptığınızı bilmiyorum?
   Temizleme nemlendirme ve koruma adımlarını ne ile yapıyorsunuz? Haftalık bakım yapıyor musunuz? Kullandığınız makyaj ürünleri komedojenik mi? İçinde ne var?
   Bunların hepsi birer birer değerlendirilmeli.
   Kan tahlili yaptırdınız mı? Androjen hormon fazlalığı çıktıysa dr size dengeleyici ilaçlar vererek bunu içeriden de sağlayabilir.
   Eğer polikistik over gibi bir sorun varsa akne bundan da kaynaklanıyor olabilir..
   Bunların hepsi doktorun işidir.
   Kozmetikler, derinin dışarıdan temizliği bakımı ve sağlığı için size bir rutin sağlar.
   Doktorunuzla ÖNCE görüşmeniz en doğrusudur.
   Enstitümüzden danışmanlık randevusu alabilirsiniz. Yüzyüze görüşmeler için.
   https://www.facebook.com/HolisticLifetr/
   Küçükyalı eski Bağdat caddesi no 42 çamlıkkaya apt b blok kat 5 daire 32 Küçükyalı İstanbul
   İstanbul
   0552 586 51 51

   Sevgiler

 14. Ayşenur hanım ben 19 yaşındayım 2 yıl önce azitro tedavisi gördüm.Fakat sivilcelerim tekrardan özelikle çenemede aşırı ağrılı bir şekilde çıktı. kadın doğuma gittim hormon testi için yarın sonuçlar için görünücem benim derdim gitmeyen komedonlar sıkarsam ağrılı ve aşırı lekeli bir sivilceye dönüyor karma bir cildim var la roche posay effaclar serisini kullanıyorum ama bir işe yaramıyor nasıl bir peeling yamam gerektiğini de bilmiyorum kısacası sizinle yüz yüze görüşmeyi çok ama çok isterim şu son zamanlarda yüzüme ne sürsem kusuyor cidden insan içine çıkmaya korkar oldum ne olur yardım edin

  • Yeliz Hanım Merhaba,
   Çene bölgesindeki akneleri genelde polikistik over rahatsızlığı ile bağdaştırırız, kan testleriniz çıksın androjen hormon fazlalığı olabilir…
   Komedonlar da akneler de gözenekte, kıl kökündeki aşırı yağ salgısıyla beraber oluşuyor. İçeriden dengelenmesi gereken bir durum.
   Biz dışarıdan ne kadar kozmetikle müdahale etsek de içeriden ilaçlarla denge sağlanması gerek.
   Hanımla, 26 civarı yaşa kadar hormonlar düzene girene kadar ERGEN sayılırlar siz de ergen sayılırsınız…
   Bu sebeple önce doktorunuz size bir tedavi şekli belirlesin, sonra biz verdiği ilaca göre temizleme nemlendirme ve koruma aşamaları için kozmetikler belirleriz.
   Çünkü size gece kullanmak için A vitamini türevleri verebilir veya hap verebilir. Ona göre diğer ürünleri seçeriz.
   Aşağıdaki video ve yazılar size yol gösterecektir.

   Komedonlar için => https://www.youtube.com/watch?v=g4jFQDkyrKI&t=293s
   Akne ile nasıl baş edilir ? => http://aysenuryazici.com/akneli-cilt/
   Sivilce tedavisi süresince bakım nasıl olur => https://www.youtube.com/watch?v=nJphVDeZ8gY
   Not: Sakın ama sakın sıkmayın , siz sıktıkça kılcal damar yoluyla sivilce yan gözeneğe atar ve yayarsınız. Veya gözenek zedelenir minik bir iltihabı kocaman bir akneye çevirirsiniz.
   sevgiler

 15. Aysenur hn merhaba yorumlarim size ulasiyor mu sitede cikmayinca ulasmadigi kanaatine vardim

 16. Merhaba aysenur hanim 38 yasinda karma bir cildim ve ozellikle alnimda kapali komedonlarim var. Ayrica kilcal damarlarim yuzeye cok yakin hassas bir cildim var.
  Missha madecassiside cleansing foam
  Kishls calendula alcohol free tonik
  Kiehls ultra facial oil free gel
  Kiehls creamy eye with avacado
  Ve gunes kremi kullaniyorum
  Aha ve bha li serum kullanmalimiyim su alnimdaki kapali komedonlardan kirtulmak icin
  Yeni urun kullanmaya korkuyorum hemen cildim kizarip yanmaya basliyor
  Bu arada bukadar ozverili cevaplar verdiginiz icin sizi tebrik ederim
  Anneye soru sorar gibiyiz 😊

  • Feride Hanım Merhaba,
   Sizinle iki gün önce görüştüğümüz için bir daha burada tek tek ürünleri anlatmayayım dedim.
   O güzel yüzünüz hiç solmasın.
   Sevgilerle

   Not: Yüzlerce mail biriktiğinden sıradan cevaplayınca bazen böyle eski maillere geç kalarak cevap vermiş oluyorum. Kusura bakmayınız.

 17. Merhaba ayşenur hanım. Benim burun alın ve çenem yağlı. Alt cenemde boylu boyunca pütürler var. Nasıl geçecek ve ne kullanacak nasıl kullanacağım bilmiyorum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler şimdiden.

  • Gizem hanım Merhaba,
   Yaşınızı, şu an hangi ürünlerle cilt bakımı yaptığınızı yazarsanız size neyi eksik /yanlış yaptığınızı söyleyebilirim. Temel bakımınızı doğru ürünlerle oluşturabiliriz.
   Ama ergenlikte misiniz? Kist probleminiz var mı? Hormonal bir tedavi görüyor musunuz? Haftalık bakım yapıyor musunuz gibi bilgilere ihtiyacım var.
   Temel bakım budur => https://www.youtube.com/watch?v=NFKUoRhAeuY&t=93s
   Bu bakımda neler kullanıyorsunuz …
   sevgiler

 18. Merhaba
  31 yaşındayım cilt tipimi bilmiyorum ama alnım burun ve çene yağlı. Yanaklarımda ve çenemde çok fazla pütürlü beyaz nokta var kabarık duruyorlar sıktıgımda içinden yağ çıkıyor. Ancak ne denediysem işe yaramadı. Bu anlttıklarım doğrultusunda bana günlük rutin cilt bakımı için bu noktalardan kurtulmak için ve gözeneklerimi sıkılaştırmak için uygun fiyatlı ürün önerisi yapabilir misiniz

 19. Merhaba Ayşenur hanım.benim cildim de aynı sorun var.aynı zamanda da Rozasea mevcut.t bölgesi yağlı yanaklarım kuru.roza için doğal krem tonik ve temizleme ürünü kullanıyorum.yanaklarımda Ve alnımda pütürler mevcut.bu konuda ne kullanabilirim çok da bilgi sahibi değilim.yardımcı olursanız sevinirim.

 20. Merhaba Ayşenur hanım bu sorundan bende de var ve temizleyici ürünler alırken çok kararsız kalıyorum doğru ürünü bulamıyorum yardımcı olabilir misiniz? Çok pahalıya kaçmayacak şekilde uygun fiyatlı hangi markaları kullanmalıyım ?

 21. Merhaba Aysenur Hanım Benimde alnımda pütürler vardı bunun için dermatolog gitmiștim. A vitamini turevli bir ilac ve excipial hydro kremi vermiști. Yaklasık iki ay kullandiktan sonra bıraktım çünkü korkmaya bașlamıstım. Herkes karacigeri çok yordugunu söyluyordu. Aradan zaman geçti asitli tonik kullanmaya bașladım fakat icerisinde yogun oranda alkol vardı sanırım bu yuzden yanaklarımda hassasiyete neden oldu. Kızarıklik aşırı derece artmaya bașlayınca yine bir dermotolog gorunmeye karar verdim. Roza hastası olduğumu ama çok ilerlemedigini söyleyerek bana roza genel olarak kullanılan su an hatırlayamadıgım icerikte bir hap verdi bunuda iki ay kullandım fakat devam edemedim çünkü yine cevredekilerin söyledikleri kafamı karıștırmıstı birde internette yazilanlar tabi. Ilacı bırakali bes ay olmuștur. Sağlık ocagı doktoru yüzümde ki puturlerin ve rozanin bakteriden kaynaklandıgını düșünerek bana metrin krem verdi fakat bunu en fazla yedi kere kullanabilmisimdir çünkü rozamdan dolayı sanırım aşırı derece de tepki veriyordu. Su an ne yapmam gerektiğini șașırdım açıkçası bu arada ben 22 yașındayim. Yardımcı olursaniz gerçekten çok sevinecegim…

 22. ben yaklasık 2 haftadan beri loreal parisin yüz yıkama jeli ve tonugini kullaniyorum ama son siralar burun kenarlarimda ve cenemde kuruluk var acıyor sizce komedan tedavimde bi yanlislik veya eksiklik var mi simdiden tesekkurler

 23. Benim yüzümde komedonlar var ve genelde gözeneklerimin olduğu yerde bir çok doktora gittim verdikleri ilaçlar pek fayda etmedi sivex munderman jel fucidin clindox gliserinli sabun kullandım cildim çok hassas ne kullanırsam ters tepki veriyor ne yapmalıyım

 24. Merhaba Ayşenur hanım benim burnumda yağ bezesi gibi sivilceden biraz büyük birikintiler var. Ergenlik döneminden beri var. Bunlar beyaz nokta mı ne olduğunu bilmiyorum. Eczacıya doktora gittim fakat geçmedi ne yapmam gerekiyor. Lütfen yardımcı olur musunuz?

  • Gizem hanım merhaba,
   Yaşınız kaç?
   Sabah akşam nasıl bir cilt bakımı yapıyorsunuz?
   Adet sorunu veya kıllanma var mı?
   Bunların hepsi bu beyaz birikintilerin neden oluştuğunu anlatacak bana..
   Ama hiç bir bilgim olmadan ben ne diyeyim bilemedim ki…
   Burun derisi yüzün en kalı derisidir. En çok yağ salgı bezi buradadır. Eğer hormonal bir sebeple yağ salgısı artmış ise ve siz de yüzü sabah akşam temizlemiyorsanız bunlar komedona dönüşebilir..
   Sevgiler

 25. Merhabalar Ayşegül hanım 25 yaşındayım. Karma yağlı bi cildim var. 2 ay önce siyah nokta – özellikle burun üstünde- şikâyetiyle dermatologa gittim. Differin jel yazdı. 2aydır akşamlaro düzenli kullanıyorum. Sabah akşam temizleyici olarak avene cleanance gel nettoyant, tonik olarak mineaderm sensitive hydrating tonic, sabahları da nemlendirici olarak avene Tolerance Extreme Emulsion kullanıyorum. Burun üstündeki siyah noktalar galiba üst derinin de soyulmasıyla belirginleşti. Bir kaç tane de kılcal damar çatlağı farkettim. Onşar için ne yapabilirim?
  Differin kullanmaya başlamadan önce siyah nokta bandı kullanıyordum şimdi hasar bırakır derimi soyar diye kullanamıyorum. Kullansam bir şey olur mu? Siyah noktaları temizlemek için ne yapmalıyım?

  • Pelin Hanım Merhaba,
   Kullandıklarınız gayet iyi seçilmiş ürünler.Ancak gündüzleri SPF 50 “güneş koruması” kullanmıyorsanız differinin soyduğu deri UV den hasar alır ve kötü kızarırsınız cilt tahriş olur. Kılcal damarlar hassasiyetin arttığını gösterir.
   Differin uygulaması yapılırken, yani cildi soyarken peeling tarzı, yapışıp çekilen tarzda ürünler kullanmayın. Deriyi tahriş edersiniz.
   Siyat noktalar için T bölgesine yeşil kil maskesini haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.
   https://www.ayisigiorganik.com/organique-kil-maskesi-yesil-yagli-ve-akneli-ciltler

   Temizlerken bir yumuşak sünger kullanın veya pamuğu ıslatarak temizleyin. Ardından nemlendiricinizi sürün.
   Differin bittikten 1 ay sonra burun bantlarına başlayabilirsiniz.

   • Güneş kremini yazmayı unutmuşum. Avene mattifying 50spf Onu da kullanıyorum tabiki 🙂 benim asıl sıkıntım siyah noktaları nasıl temizleyeceğimi bilmiyorum. Differin üst deriyi soydukça siyah noktalar iyice açığa çıktı. Sıksam iz kalıyor. siyah nokta bandı kullanıyodum. Peeling de olmaz diyosunuz. Kil maskesi bunun için kullanılır mı? Başka öneriniz var mı bu şekilde gözenek temizliği yapabilecek? İpek kese kullansam çok mu yıpratıcı olur?

    • Pelin Hanım, differin derinin hassasiyetini de arttırır. Soyulan deri hassaslaşır.
     Siyah nokta bandını burun üzerine kullanabilirsiniz ama yanaklarda buruna yakın bölgelerdeki siyah noktaları en iyi siyah maske ile çıkartabiliriz.
     Ben Black Mask JEUNESSE kullandım ve hassasiyet yapmadı. Banyo çıkışı haftada 2 kez kuru cilde sürün. Kuruduktan sonra nazikçe çekip çıkartın. Ardından aloe vera jeli sürün ki kızarmasın.
     İkinci alternatif beyaz kil ile peeling yapmak.
     Buradan bakabilirsiniz https://www.ayisigiorganik.com/organique-kil-maskesi-beyaz-kaolin-hassas-ve-kuperozlu-ciltler
     Karışımı Cildinize hafifçe masaj yaparak birkaç dakika uygulayın ve ılık su yıkayarak cildinizi temizleyin. Peelingten sonra yine aloe vera jeli sürebilirsiniz.
     sevgiler

 26. Merhaba Ayşenur Hanım. 19 yaşındayım. Yüzümde T bölgem fazla yağlı. Diğer bölgeler ise hafif kuru. Yaklaşık 1 buçuk ay öncesinde dermatoloğa gitmiştim. Bana yüzümdeki sivilcelerimin iltihaplı, cildimin de hassas olduğunu söyledi. La Roche Posay effaclar jel ve effaclar duo yu kullanmamı söyledi. Onları kullanıyorum. Burun ve yanaklarımda ise çok fazla siyah nokta var. Bunlar adeta derime yapışmış gibi. Temizleme jeli geçirmiyor. Burun bandı kullanıyorum. O da geçirmiyor. Ne yapsam geçmiyor. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. Önerilerinizi bekliyorum.

  • Selma Hanım Merhaba,
   Gençlerin nasıl bir bakım yapması gerektiğini anlattığım videoya kulak verin lütfen => https://www.youtube.com/watch?v=l0YoYBkE1jY
   Bakım 3 adımdır. Temizleme nemlendirme ve koruma.
   Siyah noktaların oluşma sebebini anlattığım yazı => http://aysenuryazici.com/gozenek-ve-siyah-noktalara-cozum/
   Ben effaclar jeli pek sevmem. İçerisinde SLS dediğimiz kimyasal kazıyıcı bir köpük yapıcı vardır deriyi kurutur ve kazır.Ciltteki hidrolipidik (koruyucu)tabakayı hırpalar.
   Bu da kurutur ve hassas yapar.
   Elbette dermatolog da bunu biliyordur. Ancak ben ŞAHSEN bu tip sentetik köpüklerin hassas ciltlerin daha da kurumasına ve tahrişe yatkın olmasına yol açtığını düşünüyorum..
   Bilgi=> https://candirgen.com/sls-nedir/

   Hem sivilceleriniz var, hem derinin susuz olması hem siyah noktalar haftalık bir bakım gerekiyor demektir ve doğru ürünler seçmek lazım demektir.
   Size tavsiyem AHA/BHA pedlerden kullanın akşamları.
   şöyle:
   akşam temizleyip duruladıktan sonra ÖNCE Cyrene toz peeling yapıyorsunuz, SONRA Cyrene AHA pedle cildi silip pedi atıyorsunuz. Ardından nemlendiricinizi sürüyorsunuz.
   sabah, temizleyip duruluyorsunuz BHA sürüyorsunuz ve nemlendiriciyi, ardından SPF korumayı uyguluyorsunuz.
   Bu set size göre
   https://cyrene.com.tr/collections/sivilce/products/advanced-trio
   Setteki pirinç tozlu peeling gözenek içlerini temizleyecek BHA da yağı ve oksidasyonu engelleyecektir.
   https://cyrene.com.tr/collections/glikolik-asit/products/aha-bha-daily-exfoliating-cotton-pads-1

   Tavsiyem, iyi bir enstitüde derin temizlik yaptırmanız. Gözene içlerinin temizlenmesi , ardından kullanacağınız BHA dengeyi sağlayacaktır.
   sevgiler

 27. Merhaba Ayşenur hanım, ben 22 yaşındayım, polisktik over sendromu yaşıyorum daha önce birkaç kez hormonlarıma bakıldı bir sorun olmadığını söyledi doktorum. Yaklaşık 2 sene önce roaccutane tedavisi gördüm ancak ilaçtan sonra ekstra cilt temizliğime önem vermeme rağmen 6 ay geçmeden kapalı komedonlar aynı yoğunlukta tekrarladı. Genelde yanaklarımda ve çene bölgemde yoğunluktalar. Roaccutandan önce de yüzümü soymaya yönelik kremler kullandım ve doktor temizledi ancak yine yine yine tekrarladı 🙁 Ergenliğe girdim gireli bu şekilde yüzüm defalarca gerek doktorun gerek güzellik uzmanlarına derinlemesine temizlik yaptırdım ancak 1 haftaya kalmadan içleri doluyor. Kullandığım ürünlere de seneler içinde değişim gösterdi şu an yıkama için Bioderma Sensibio Foaming Gel ve öneriniz üzerine https://cyrene.com.tr/collections/cilt-bakim-setleri/products/advanced-trio bu ürünleri kullanıyorum. Nemlendirici olarak Bioderma Sebium Hydra Cream kullanıyorum. Cildimin yüzeyi oldukça kuru bu arada. Regl dönemlerinde 1-2 aktif sivilcem olur söner iki güne ama diğerleriyle bir ömür birklikte kalmak istemiyorum nerede yanlış yapıyorum.

  • Ecem Hanım ,
   Bir yerde yanlış yapmıyorsunuz. Eksik var sadece…
   Roaccutane kullanırken de sonrasında da derinin bağışıklık sistemi oldukça zayıfladığından çok özenli bir bakım gerekir. Soyucu akne kremleri de deriyi oldukça inceltir ve hassasiyeti artar.
   Bu sebeple 3 adımlı bakımı aksatmadan uygulamak ve doğru ürünler seçmek gerekiyor.
   Doktorunuz da söylemiştir.
   Temizleme ve nemlendirici yetmez. Derinin su tutma kapasitesini artıran hyalüronik asit serum uygulayın+ güneş koruması yapmazsanız kendini yenileme ve onarma süreci çok uzar. Hasar alır.. Kendini korumak amacıyla daha çok yağ üretmeye çalışır bu da gözenek içinde komedonlar oluşturur.
   Sizden ricam lütfen bu videoda kulak vermeniz => https://www.youtube.com/watch?v=nJphVDeZ8gY&t=106s
   ve bu videodan => https://www.youtube.com/watch?v=g4jFQDkyrKI komedon oluşmaması için nasıl bir bakım yapmanız gerektiğini görmeniz

   Cyrene yıkama jelini sabah akşam kullanıyorsunuz.
   Akşamları pirinç tozlu peelingi yaptıktan sonra matrix serum sürüyorsunuz => https://cyrene.com.tr/products/hyaluronik-asit-serum?variant=15387754004559
   Gündüzleri temizleme sonrası BHA uyguluyor, nemlendiricinizi uyguluyor sonra SPF koruma uyguluyorsunuz.
   Prosedür bu.
   Maalesef PCOS olan hanımlarda ani yağ salgısı atakları olduğundan gözenekler dolabiliyor.
   Düzenli bakımla minimumda tutabilirsiniz komedonları.
   BHA kullanımı 1-1,5 ay içinde size olumlu sonuçları da verir zaten.
   Ama UV ışınlarının yağ salgısını tetiklediğini de unutmayınız.
   sevgiler
   https://cyrene.com.tr/collections/gunes/products/invisible-physical-sunscreen

 28. Merhaba Ayşenur Hanım. Gösterdiğiniz hassasiyetten ötürü ben de sıkıntılarımı yazmayı düşündüm. Umarım cevap verebilirsiniz. Öncelikle adım Bahar. 23 yaşındayım.
  Uzun zamandan beridir alnımda, yanaklarımda ve çene bölgemde pütür pütür bir görünüm var.(Ayrıca göğüs bölgemde ve sırtımda da bulunmakta) Cilt yapımı tam olarak bilmemekle birlikte T bölgemde bir yağlılık mevcut ve yıkadığım zaman ise pullanma oluyor,kabuk atıyor. Kalan diğer bölgelerim ise hafif kuru. Aynı zamanda cildimde renk eşitsizliği var. Lekeler ve sivilce izleri mevcut.
  Burnumun etrafında ve yanaklarımda siyah noktalar bulunmakta. Gözeneklerim de iyice geniş maalesef 🙁 Cildim en ufak bir temasta hemen kızarıp kabul attığından günde 1 defa Diadermine yüz yıkama jeli (öğrenci olduğumdan uygun olan ürünleri seçmeye çalışıyorum) ile yıkıyorum. Göründüğüm bir dermatolog da yüzümü sık sık yıkamamam gerektiğini söyledi. Nemlendirici olarak da Diadermine karma ve yağlı ciltler için olanını kullanıyorum ama cilt tipimden emin olamıyorum.
  Şuan doktorumun bana yazdığı 4 krem (Dermatop, munderm, madecassol, expigment) ve bir hap(azeltin) tedavisini kullanıyorum.
  Cildim yazdığım gibi çok hassas, kızarık, zaman zaman yağlı, yıkandığında pullu ve gergin(sadece su ile yıkadığım zamanlarda bile oluyor) . Comedonlarım, siyah noktalarım ve de yanaklarımda beyaz beyaz küçük oluşumlar var.
  Sizce yüzüm için neler kullanmalıyım ve ne yapmalıyım?Ayrıca önerebileceğiniz bir güneş kremi var mı?
  Umarım bana yardımcı olabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler 🙏

  • Bahar Hanım Merhaba,
   Öğrenciler bana yazdıkları zaman daha da hassas oluyorum, uygun bir şeyleri uygun ve soruna gerekli içerikte arıyorum.
   Sizin şu an kullandıklarınız kapalı komedonlar için bir tedavi.
   Bu videodan neler yapmanız gerektiğine bakabilirsiniz tek tek anlattım=> https://www.youtube.com/watch?v=g4jFQDkyrKI
   Komdeon neden olur ? => http://aysenuryazici.com/puturlu-deri-ve-komedon/

   Yüz yıkama jellerindeki SLS (sodium laureth sulfate) içeren jelleri deriyi kazır. Kimyasal sert bir köpüktür ve komedonları da iyice tıkayacak olan üst deri kurumasını arttırır.
   Doktorun veridği karışımı akşamları kullanıyorsunuz sanırım.
   Ya da hepsini akşam, madecassol’ü sabahları sürüyorsunuzdur…
   Zaten kullandığınız antibiyotikle derinin hem sivilceleri yok olacak,hem o beyaz oluşumlar dediğiniz kapalı komedonlar ve siyah noktalar gidecek, hem üst tabakası komple yenilenecektir.
   Ben doktor değilim.
   Doktorunuzun verdiği ilaçları dediği süre kadar( öncesinde bırakmayın) kullanın.
   Temizlerken cildi hırpalamayan bir jel kullanın (sls içermeyen) ve güneş korumasını asla ihmal etmeyin.
   Mineral kuruyucu kullanın
   Avene Fluide Mineral Spf 50 + Hassas Ciltler için Koruyucu 40 ml olabilir, Daylong Face Sensitive SPF50+ Gel Cream 50 kullanabilirsiniz.
   Missha’nın su bazlı güneş koruyucusu http://missha.com.tr/urunDetay/Missha-Safe-Block-Airy-Sun-Water-SPF50_PA-4743-79.html veya aMizon kullanabilirsiniz
   https://www.justinbeauty.net/mizon-uv-sun-protector-cream-spf-50-pa

   Doktorun verdiği kremlerin kullanımı bitmeden başka bir şey kullanmanıza gerek yok.
   Temizleme jeli ve güneş koruması.

   sevgiler

 29. Merhabalar Ayşenur hanım;
  Öncelikle tüm soruları özenle cavapladığınız için teşekkür ederim.
  Antalya’da yaşıyorum. 39 yaşındayım karma cilt yapısına sahibim. Cildimin susuz olduğunu da söyleyebilirim. Bu zamana kadar çok büyük cilt problemleri yaşamamıştım. Genetik olarak şanslı olduğumu düşünüyordum fakat son 6 Aydan beri yüzümde komedon oluşmaya başladı. Sırtımda da siyah nokta ve pürüzler var. Saçlarım da yağlı sayılır fakat ilk defa kepek olmaya başladı. Annem kanser tedavisi olduğundan beri daha iyi ürünler seçmeye çalışıyorum ama çok başarılı değilim galiba. Makyaj ürünü olarak mac kullanıyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler 🙏🏾

  • İlkay Hanım Merhaba,
   Komdeonun oluşma sebeplerini bu videoda tek tek anlattım lütfen göz atınız
   https://www.youtube.com/watch?v=g4jFQDkyrKI&t=2s
   Genetiğimiz iyi olmanın %20 sini sağlar kalan %80 sizin nasıl yaşadığınız ne yediğiniz stres durumunuz ve nasıl bir cilt bakımı yaptığınızla (3 adımlı bakım) ilintilidir.
   Elbette yaşadığınız coğrafya da önemli . Çok güneşe maruz kalmak yaşlanmayı , gözeneklerde açılmayı, lekelenmeyi ve yağlanmayı tetikler.
   Bakımınız 3 adım olmalı.
   temizleme, nemlendirme ve koruma.
   Bu 3’ünü disiplinle (günde 5 dakika ayırıyorsunuz) yaparanız deri sağlıklı yaş alır ve koca problemler oluşmaz.
   40’lı yaşlarda hücre yenilenmesi azaldığı için su tutma kapasitesi de düştüğü için yaşlanma hız kazanır ; bakıma bir de serum ilave ederiz. Bakımınızı bu yazımda tek tek anlattım lütfen göz atınız.
   http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/kirkli-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/

   Kepeğe sebep de komedona sebep de yağ salgısının dürtülmesidir. Bunu hormonal bir tetikleyici de artırabilir stres de…
   Şampuanda sodium laureth sulfate isimli kazıyıcı kimyasal varsa bu da kepeğe zemin hazırlayabilir.
   Hc care yağlı saç veya kepek şampuanı tavsiye ederim.
   temizleme,peeling ve serum olarak bunu kullanabilirsiniz
   https://cyrene.com.tr/collections/yagli-cilt/products/advanced-trio
   Setteki toz peelingi her akşam jelle yıkadıktan sonra uygulayın. Sonra matrix serum , ardından kreminizi sürün.
   https://cyrene.com.tr/collections/yagli-cilt/products/probiyotik-nemlendirici
   sıralama şöyle:
   SABAH
   yıkama jeliyle temizleme
   BHA sürün
   nemlendirici uygulayın
   SPF koruma sürün
   AKŞAM
   Ayni uygulama. Sadece jelle yıkadıktan sonra toz peelingi uygulayıp durulayın sonra serum ve nemlendirici sürün.

   Haftada 2 kez banyo çıkışı bu maskeyi toniğiyle hazırlayın. Yüze sürün.
   https://www.ayisigiorganik.com/organique-kil-maskesi-ghassoul-normal-ve-karma-ciltler
   Hafif masaj yaparak 2 dakika kadar yüze yedirin. Sonra durulayıp tonikleyin.
   En son nemlendiricinizi sürün.
   Bu bakımla komedon oluşumu azalır.
   sevgiler

   N

 30. Merhaba Ayşenur Hanım,
  11 yaşında bir kızım var. Henüz regl olmadı. Beyaz tenli ve hassas bir cilde sahip. Yüzünde kapalı komedonlar mevcut. Bacaklarında da kıl köklerinde pütürlükler var. Dermatolog Bioderma Sensibio Foaming Gel ve La Roche Posay Anthelios Sun Intolerance önerdi. Ayrıca nemlendirici önermedi. Internette biraz gezinince olumsuz yorumlarla karşılaştım ve kafam karıştı. Kızımın yaşının henüz küçük olması ve sizin bilgilerinize güvenmem nedeni ile sizden yardım almak istedim. Cevaplarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler

  • Ayşe Hanım Merhaba,
   Kıl köklernde bu yağ birikmesi hormonal salgıların başladığını da haber veriyor olabilir, derinin çok kurumasının da…
   Kapalı komedonlar cildin üstünün sabun gibi kazıyıcı bir etkenle kurumasından oluşmuştur muhtemelen bu yaşta…
   Sabun içermeyen bir jel vermiş doktorunuz.Onunla yüzünü temizlesin.Beraberinde konjac sünger kullanırsa yüzeye minik bir peeling yapmış olur. İyi gelir.
   Hem ona da eğlenceli gelir.
   https://www.miniso.com.tr/dogal-konjac-temizleme-sungeri-beyaz
   Doktorunuzun üzerine bir söz söylemem yakışık almaz. Ben olsan hafif bir nemlendirici önerirdim ama dr değilim.
   * https://www.ayisigiorganik.com/sante-gunluk-krem-aile-serisi-organik-nar-marula-75-ml
   veya
   * https://www.ayisigiorganik.com/logona-koruyucu-gunduz-kremi-30ml

   Vücudunda da sabun kullanmayın. Sabun içermeyen SLS içermeyen jeller var veya yıkanma yağları onlarla vücut temizliğini yapın.
   Dexeryl Cleansing Cream Temizleme Kremi
   Cosmed Atopia Cleansing Cream
   Bioderma Atoderm Shower Oil
   L’OCCITANE Almond Shower Oil
   Doğal lif kullanın. Vücut pütürlerini giderir.
   https://urun.n11.com/firca-sunger-lif/kabak-lifi-yuz-ve-vucut-lifi-12cmx15cm-P250645138

   sevgilerle

   • Merhaba Ayşenur Hanım ben 22 yaşındayım. Yıllardır siyah nokta ve yanaklarımda komedon problemim var. Doktorumun tavsiyesiyle 20 gündür isotrexin kullanıyorum. Komedonlarım yanaklarımda ve çenemde çok fazla çıkmaya başladı ve burnumdaki siyah noktaları her gün temizliyorum her gün yeniden bi sürü siyah nokta çıkıyor. Sizce bu ilaç bende ters etki mi yarattı tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

    • Merhaba Mervenur Hanım,
     Bu ilacın 6-8 hafta arasında beklenen etkiyi göstermesi gerektiği yazıyor. İlacınızın içindeki prospektüse bakmanızı rica edeceğim.
     Ben doktor değilim 🙂 İlaçların ne kadar zaman “ne ile beraber” kullanılacağını doktorunuz izah eder, prospektüs de size detayları hatırlatmak içindir.
     Etken maddesi Eritromisin ve İsotretinoin olduğu için gündüzleri cildinizi güneş ışınlarından mutlaka koruyan bir krem kullanıp, bunu gece cildinizden çok iyi temizlemeniz gerek. Yoksa leke olursunuz ve tahriş oluşur.
     Lütfen bu detaylara linkten bakınız
     https://www.ilacweb.com/isotrexin-jel/
     Cildiniz temizlediğiniz jelin içerisinde sodium laureth sulfate bulunmamalu. Sabun ve sabunsuz içerikler olmamalı jelinizde.
     Sabah ve akşam kullnıyorsanız SPF 50 sürmeyi unutmayın.
     Sadece akşamları kullanıyorsanız sabahları cilde yağsız bir nemlendirici sürün. Sonra güneş korumasını uygulayın.
     Siyah noktaları her gün temizlemeyin. Gözenekleri tahriş edersiniz.
     Onun yerine haftada 2 kez burun bantlarından uygulayın veya scrubber kullanın.
     Bu https://urun.gittigidiyor.com/kozmetik-kisisel-bakim/sonic-cilt-temizleyici-siyah-nokta-temizleyici-yuz-cilt-temizleyici-eksfoliyator-425236482
     Uygulamasına youtube’dan bakabilirsiniz.
     Mutlaka suyla ıslatılmış yüzeye uygulanır. Kuru cilde yapmayınız.
     sevgiler

     • merhabalar aysenur hanim bioderma,cosmed gibi dermokozmetik markalarin cikarmis oldugu dus yaglari, yani shower oilleri cift temizligin ilk asamasi icin kullanilabilir mi? gunes kremlerini cikarmak icin yeterli midir?cok tesekkurler kafama takilan her konuda cevap verip bilgilendiriyorsunuz iyiki varsiniz 🙂

      • Beyza Hanım Merhaba,
       Bioderma Atoderm Shower Oil’in -duş yağının- içeriği şöyle: Aqua (Water), Glycerin, Peg-7 Glyceryl Cocoate, Sodium Cocamphoacetate, Lauryl Glucoside, Coco-Glucoside, Glyceryl Oleate, Citric Acid, Peg-90 Glyceryl Isostearate, Fragrance (Parfum), Mannitol, Polysorbate 20, Xylitol, Laureth-2, Rhamnose, Niacinamide, Fructooligosaccharides, Tocopherol, Hydrogenated Palm Glycerides Citrate, Lectihin, Ascorbyl Palmitate.
       Yüz için de kullanılabilir ama güneş kremini çok iyi temizleyeceğini sanmam.Vücut derisi için yapılan temizleyiciler her zaman yüz için üretilenlerden daha kuvvetli içerikli olur. Çünkü yüz derisi çok daha ince ve hassastır.
       Güneş kremini en iyi toz pirinç peeling temizler. Yani 2’li temizleme ile filtreler temizleniyor ancak.
       Burada anlattığım gibi => https://www.youtube.com/watch?v=whIH-P7ehQI

       Cosmed Atopia Cleansing Oil hem yüz hem vücut için kullanılabilir. Öyle diyor kullanım yerinde. Muhtemelen süpürücü içerik daha az kullanıldığı içindir. İçerik bilgisi malesef hiç bir yerde bulamadım.
       Caudalie’nin yüz temizleme yağına bakın veya kore temizleyiciler çok iyi…Ben geçen sene Heimish – All Clean Balm denemiştim. Hayatımda kullandığım en bereketli ve iyi içerikli yağ bazlı temizleyici idi.
       https://www.justinbeauty.net/mizon-no-1-moist-kings-berry-cleansing-oil
       Bu da çok güzel https://www.korendy.com.tr/collections/yag-bazli-kore-cilt-bakim-kozmetik-temizleyicileri/products/huxley-cleansing-oil-deep-clean-deep-moist-15ml-200ml
       SEVGİLERLE

 31. Merhaba Ayşe Nur Hanım bu yaptığınız açıklamalar çok güzel 😊bende size bir şeyler sormak istiyorum .Ben ruacutan tedavisi gördüm bitirdim tedavim sürecimde cetaphil yüz köpüğü ve güneş kremimi kullandım memnunum fakat biraz köpük hafif gelmeye başladı dermoskin acnegun ürünlerini bilirsiniz onun yıkama jelini kullanmıştım cetaphile göre ağır geldi ama içeriği çok güzel gördüğüm kadarıyla yanlışım varsa düzeltin lütfen ,cildim karma ama normal cilde birazda kaçıyor çok az t bölgem de yağlanma oluyor aknelerimde geçti ama burun kenarlarımda gözeneklerin içinde artık akne yerine kıl var bundanda korkmuyor değilim tekrardan akne sorunu yaşarım diye korkuyorum 1yıl tedavi gördüm cildim daha sağlıklı görünüyordu ruacutan dönemimde ama şuan matlaştı bana hangi ürünleri önerirsiniz nonkomodojenik olarak sabah gece kullanabileceğim yıkama,güneş kremi yüz kremi gece ,göz kremi tonik hiç kullanmıyorum yanlış mı onu da bilmiyorum Gül suyu kullanmayı düşünüyorum gülsha markasının ve madensuyuyla yıkıyorum arada bu da zararlı mı ?şimdiden teşekkür ederim fazla uzatmış olabilirim 🙏🏻

 32. Merhaba Ayşenur Hanım. 23 yaşındayım yüzüm çok kuru ve lekeli .Alın bölgem pütürlü.Lise de roacctune tedavisi olmuştum o zamandan beri yüzüm kuru. Lekesiz parlak ışıl ışıl olması için hangi ürünleri kullanmam gerekir.Clinique dramatically different losyon kullanıyorum iyi geliyor. Başka hangi ürünleri önerirsiniz.Çok yüksek fiyatlı olmazsa sevirinim.Kollarımda yoğun komedon ve çenemdeki birkaç komedon için ne yapabilirim. Sevgiler, öpücükler.

 33. Merhaba Ayşegül hanım. Benim cildim kuru esasen, egzemam da var. Simple , sebamed nemlendirici kullandım daha önce. Şuanda da sebamed kullanıyorum. Son zamanlarda özellikle alnımda olmak üzere çene bölgemde ve yanaklarımda çok fazla kapalı komedon oluşuyor. Sıktıkça dağılıyor ve yeniden çıkıyor. Sıktığım yer de sivilceye dönüşüyor. Limon suyu sürüyorum çay ağacı yağı kullanıyorum , katran sabunu kullanıyorum hem egzamam hem komedonlar için ancak son zamanlarda baş edemez bir hal aldı ve sivilceye dönüşüyorlar. Hormon bozukluğun yok bildiğim kadarıyla. Bana bu hususta kalıcı bir çözüm önerisi söyler misiniz lütfen, hem temizleme aşamasında hemde nemlendirici , krem vs, her türlü Öneriye açığım şuan. Bir diğer sorunum da bıyık bölgesinde ve çenemdeki tüyleri aldıktan sonra istisnanız sivilcelenme ve batıklar oluyor. Bunun içinde çözüm önerilerimizi bekliyorum. Teşekkür ederim 🙃

 34. 22 yasindayim karma bir cildim var ve ciltimde anlattiginiz gibi komedonlar var. goz altlarim ise kuru ama yag bezesi olmaya cok meyilli. gunluk olarak cilt bakimi icin onerileceginiz temizleyici, tonik, nemlendiriciler soyleyebilir misiniz. kendime sabah aksam bir rutin olusturmak istiyorum.

  • Hazal Hanım Merhaba,
   Cilt bakımına ergenlikle beraber başladığımızda ne leke ne komedon ne erken kırışıklık ne sivilce olmaz…Çünkü hormonal olarak yağ salgısında artış olur, yüzeye çıkamayan yağ deri altında pütürler oluşturur.
   Bunu basit bir bakımla engelleriz. Burada nasıl bir bakım yapmanız gerektiğini tek tek anlattım
   https://www.youtube.com/watch?v=l0YoYBkE1jY

   Komedonlar geçtikten sonra da temel cilt bakımınızı aksatmayın lütfen.
   Bu bir güzellik amaçlı değil, bakım ve temizlik amaçlı gerektir. Tıpkı dişlerimizi her gün fırçalamamız gerektiği gibi, çürüdükten sonra diş bakımına başlamanın geç bir bakım olması gibi.
   Ayrıca dişler onarılıp ağız sağlığı tamamlandığında diş fırçalamayı bırakmadığımız gibi. 🙂
   1) Sabah akşam içinde SLS olmayan bir jel veya köpükle yıkayın. Durulayın. Tonikleyin.
   Gratis’lerde Himalaya köpük ve tonik fiyatı da makul. Kullanabilirsiniz.
   Rossmann’larda ısana young serisinin meyve asitli temizleme jeli ve toniği var kullanabilirsiniz
   2) (sadece akşamları pedleri uygulayın) Nip+fab glikolik asit pedlerinden birini temizlikten sonra kullanın. Tüm yüzü 1 pedle silin. Pedi atın. Her akşam yeni ped kullanın.
   3) Nemlendiriciyi sabah ve akşam kullanın. Yağsız ve derinin su dengesini kuracak temiz içerikli bir nemlendirici seçin.
   Neutrogene Visibly Clear Yağsız Nemlendirici veya L’OREAL Paris’in Nem Terapsi Aloevera Suyu Normal/Karma ciltler için olanı kullanabilirsiniz. Veya Simple Su Bazlı Nemlendiricisini.
   4) Güneş koruması kullanın. (Sabahları nemlendirici üzerine) COSMED Sun Essential Tüm Ciltlere Yüksek Koruma Kremi Spf 50

   Haftada 2 kez, banyo çıkışı önce peeling yapın. Sonra killi bir maske.
   http://aysenuryazici.com/yuz-peelingi-nedir-ne-ise-yarar/
   Hen glikolik asit hem salisilik asit hem aloe vera içerir => https://www.watsons.com.tr/p/glycolic-fix-yuz-peelingi-75-ml-16567
   Rossmann’larda var Alterra Aktiv-Kohle Maske (saşe içinde satılıyor )

   Sevgilerle

 35. Merhabalar Ayşenur Hanım 4 ay kalmak suretiyle sıcak çöl iklimi bir ülkeye gideceğim bunun için bana mineral yağsız güneş kremi önerebilir misiniz? Cildim yağlı daha önce la roshe posay anthelios güneş kremini kullandım ancak anladığım kadarıyla mineral içerdiği için komedonlara sebep oldu cildimde ve gözeneklerim bir hayli açıldı bu durum çok rahatsız etti gözeneklerimin açılması .. Yardımcı olur musunuz 🙂

 36. Merhaba Ayşenur Hanım,

  Ben 18 yaşındayım.Son zamanda fazlalaşan Anlımdaki pütürlerden ve cilt lekelerimden dolayı dermatologa gittim.Sütün bende sivilce çıkardığını biliyordum ve bu bilgimi doktoruma da söyledim doktorum bana süt ve süt ürünlerini kesmemi ve tatlıyı da çok fazla tüketiğimi azaltmam gerekdiğini söyledi yanında da isotrexin ve azelderm adlı ilaçları yazdı isotrexini daha önce kullanmıştım. ve faydasını görememiştim bunu söyledim ama önemli olan zaman ve düzenli kullanım olduğunu söyledi yaklaşık 1 aydır kullanmaya devam ediyorum anlımdaki pütürtüler biraz azaldı fakat hiç çıkmayan yerlerimde sivilce çıkmaya başiladı şakaklarım ve yanaklarımda çıkmazdı şimdi simetrik olarak çıkıyor leke kalmıyorlar ama garipsedim bu durumu. Azelderm kremin içeriğinde %20 oranında azelaik asit var , benim için asitlere alışık bir cilt daha önce cyrene bha aha içeren yüz yıkama jelini ve toniğini ve farklı markaların hyaluronik ve glikolik asit içeren farklı serumlarını kullandım . Cildim asitlere alışık olduğu için çok fazla etki alamamış olabilir miyim düşündüm bu kremlerden açıkcası .
  Birde ben şu an la roche posayin effacler jeliyle cildimi yıkıyorum akşamları lr markasının elektrikli döner başlıklı yüz yıkama fırçasını kullanıyorum . Sonra da isotrexini sürüyorum sabah yine aynı jelle yıkayıp azelderm sürüyorum . Eğer o gün makyaj yaptıysam akşamki yüz yıkama rutinimi makyajı çıkardıktan sonra uyguluyorum sonra tonik uyguluyorum ama isotrexin yerine madecassol sürüyorum . Azelderm sonrası madecassol sürünce cildim çok fazla yanıyor ve son zamanlarda cildim kağıt gibi oldu aşırı nemsiz şu an hiç yakmayan kaşındırmayan azelderm bile canımı yakıyor sizce ne yapmalıyım?

  Çok teşekkürler şimdiden 🙂

  • Begüm Hanım Merhaba,
   Doktorun verdiği tedavilere benim karışmam çok ayıp olur. Benim sadece cildin temizliği ve hassasiyetinin yatışması için önerilerde bulunmam doğru olur.
   Bahsettiğiniz isotrexinin prospektüsüne bakarsanız etki görebilmeniz için 6-8 hafta kullanmanız gerekebileceğini göreceksiniz. Buna tamamen dr karar verir.
   Benim bildiğim İKİ ŞEY VAR:
   1) isotretinoin ve eritromisin içeren ilaçlar kullanırken cildin SLS içeren jellerle temizlenmemesi gerektiği ve siz şu an la roche posayin effacler jelini kullanıyorsunuz 🙁
   İçinde SLS var
   WATER • SODIUM LAURETH SULFATE •
   PEG-8 • COCO-BETAINE • HEXYLENE GLYCOL •
   SODIUM CHLORIDE • PEG-120 METHYL GLUCOSE DIOLEATE •
   ZINC PCA • SODIUM HYDROXIDE • CITRIC ACID •
   SODIUM BENZOATE • PHENOXYETHANOL • CAPRYLYL GLYCOL •
   PARFUM/FRAGRANCE.
   2) ISOTREXIN güneş ışığına duyarlılıkta artışa sebep olabilir, bu nedenle gündüzleri SPF 30 bir güneş koruması kullanılmalıdır. Ve siz kullanmıyorsunuz.
   (Bunlar prospektüste de yazar ayrıca)
   Ayrıca “AZELDERM‘ i yüzünüze diğer kremler veya ürünler ile aynı anda kullanmayınız” diye prospektüsünde yazıyor ve siz üzerine madecassol kullanıyorsunuz 🙁 Niye?
   Doktor dememiştir eminim…Azelderm kullanırken de UV ışınlarından sakınmanız gerektiği yazıyor.Eğer tahriş oluşmuşsa sakın Azelderm sürmeyin diyor. Yanan bir cilt tahriş olmuş demektir sürmeyiniz.
   AZELDERM Krem Kullanma Talimatı yazarak google’dan bakın lütfen.
   Azeleik asit aha ve bha’lar kadar tahriş etme riski olmayan kızarıklığı yatıştıran,tıkanan gözenekleri eksfolie eden bir asit.
   Size tavsiyem :
   1-içinde SLS olmayan bir jelle temizliği yapın. Benim ürettiğim dahil, piyasada bir sürü SLS içermeyen temizleme jelleri var.
   2- Elektirikli döner fırçanın cildi bu hassas ve inceldiği dönemde tahriş edebileceğini KONJAC sünger kullanmanızı tavsiye ederim.
   3- Azelderm’i başka hiç bir kremle üstüste sürmeyin.
   4- Toniğinizde sakın alkol olmasın.
   5- Madecassol bir ilaçtır. Krem kozmetik değildir. Ne olur doktora sormadan hiç bir şeyi karıştırmayın.
   6- SPF 30 bir mineral gneş koruması kullanın.
   http://www.dermae.com.tr/index.php?id=312&tx_ttnews%5Btt_news%5D=379&cHash=a6f81062edf181ad4961141f18dd0d96 veya https://www.dermoeczanem.com/bionike-acteen-sun-spf50-gunes-koruyucu-jel-krem-50ml
   SEVGİLER

 37. Öncelikle merhabalar Ayşenur Hanım, umarım hala tüm yorumlara cevap veriyorsunuzdur. Ben cilt yapısı olarak sürekli komedonlarla boğuşan biriyim ve yaşım (15-16) gereği de hormon salgılarım pek de düzgün olmuyor. Yanaklarım kollarım ve ne zaman ağda yapsam bacaklarım pütür pütür oluyor ve yeni çıkmaya çalışan tüylerin kökleri kabarıp beyazımsı bir görünüm alıyor. Sıktığımda ise beyaz bir şey ve tüy çıkıyor. Açıkçası her yerimi sıkmış bulunuyorum ve berbat yara izleri oldu. Bunu takıntı haline getirdim ama nasıl kurulacağımı bilmiyorum ağlamak üzereyim. Cildim hassas ve kuru arasında giden bir cilt. Sivilcem siyah noktam hiç çıkmaz ama yanaklarım komedon dolu! Lütfen bana yardımcı olun. Özellikle kol ve bacaklarıma dayanamıyorum artık. Ağda yapmaktak korkar oldum. Yara izleri için ve komedonlardan kurtulmak için cilt bakımı için hangi ürünleri kullanmalıyım. Şimdiden çok teşekkür ederim, gerçekten çok çaresizim…

 38. Ayşenur hanım merhaba.Bende yağlı bir cilde sahibim ve bu zamana kadar tetradox isotrexin gibi ilaç kulladım hem sivilce hemde aşırı fazla omçlan komedonlarım için.Sizden aslında daha çok ürün tavsiyesi istiyorum .Şuan darphin skin matte serisini kullanıyorum nemlendirici olarak shiseido waso kullanıyorum .Ama ne kadar temiz tutsamda komedonlardan kurtulamıyorum ve ne zaman sıksam kesinlikle sivilce olarak geri dönüyor.Lütfen bana yardım edin

 39. Her zaman olduğu gibi çok faydalı bir yazı. Öncelikle youtube ile daha da kirlenmiş bilgi dünyamıza yaptığınız pozitif katkılar için çok teşekkür ederim. 25 yaşında yoğun stres ile çalışan, pcos hastası ve tüylü cilde sahip bir madurum. Pcos için ilaç kullanımım ile sivilce problemim azalsa da hala çenemden bana merhaba diyen bir-iki arkadaş mutlaka oluyor. Tüylerimi besler diye uzun süre nemlendirici kullanmamış; ne zaman yeni bir ürün alsa yağ içeriklilerden yöne tercihini kullanmış ve haliyle yanaklarında da bol bol kızarıklık ve büyük gözenekler olan bir saf olarak; son bir yıldır akıl edip su bazlı nemlendiricilere geçtim. Yanaklarımdaki kızarıklıklar 2-3 bölge dışında geçti ancak gözeneklerim bana hatıra kaldı. Burnumda ise bir türlü yok edemediğim sebaceous filamentlerim( kapalı komedanlarım) mevcut; haliyle siyah nokta bantlarıyla kendilerinden kurtulamıyorum. Günlük cilt rutinim sabahları yüzümü yıkıyorum. Garnier miceller su ile cildimi sildikten sonra yüzüme sürdüğüm spf’li su bazlı bir krem kullanıyorum; ve ardından makyaj. Makyaj yapmasam da akşam rutinim klasik: garnier miceller su ile önce bir güzel temizliyorum cildimi ardından isananın köpüğünü uyguluyorum, lorealin toniğini ya da aktardan aldığım gülsuyunu uygulayıp; sonrasında su bazlı bir gece kremi. Gün aşırı yaptığım banyoda da cildime isananın peeling jelini uyguluyorum. Bunun dışında ayda bir isananın q10 plus içerikli 7li ampüllerinden uyguluyorum. Diğer haftalarda cildimin yağlılık ve nemlilik durumuna göre haftada 2 gün kil ya da nem maskesi uyguluyorum(Maskeler: Dermokil, 7heaven, neutregena ve garnier). Kullandığım ürün türleri mi yoksa ürünler mi hatalı bilmiyorum ancak makyaj yüzüm de hiç iyi durmuyor. Daha uygulama yaparken fondötenim ya gözeneklerime doluyor, ya kuruluk yapıyor böyle parça parça ya da cildimin üzerinde böyle peeling gibi pütür pütür oluyor. Sadece ben makyaj yaptığımda değil bir çok yerde bazla birlikte makyaj yaptırdığımda da aynı sorunu yaşıyorum. Sırf belki sonraki makeup artist bu durum hakkında birşeyler biliyordur diye her türlü özel gün için bir çok popüler yerde makyaj yaptırdım ancak; cildimin gününe göre “cildin kuru o nedenle” “ cildin yağlı o nedenle” cevaplarını aldım. Sizce benim sorunum nedir ve bana önerebileceğniz ürünler nelerdir? Şimdiden çok teşekkürler, mutlu günler..

 40. Merhaba ayşenur hanım benim cildim aşırı kuru olmasına rağmen cildimde sürekli komedon çıkıyor son 2 yıldır sivilceye dönüşmeye başladı yaşım 26.normalde yüzüme herhangi ten makyajı yapmıyorum ve korkudan krem dahi sürmemeye başladım sadece temiz icerilikli nonkomedon temizleyici kullanıyorum ve hormonal testleriminde sonucları normal sınırlar icerisinde cıktı.siz bana nasıl bir rütin önerirsiniz cevaplarsanız cok sevinirim simdiden tesekkurler.

  • Özge Hanım Merhaba,
   Bu yazıya göz atmanızı rica ediyorum http://aysenuryazici.com/kuru-cilt-sivilce/
   Temiz içerikli non komedonjenik dediğiniz de bir jel sanırım? Eğer jelle temizliyorsanız aloe veralı bir organik jel kullanın ve ardından mutlaka alkolsüz bir tonikle veya gülsuyu ile cildi silin. Sonra serum ve nemlendiricinizi uygulayın. … Bence cildinizi jel yerine sabah akşam organik bir misel suyla temizleyin. Durulama da gerektirmez. Klorlu suyla teması da bertaraf etmiş olursunuz.
   So Bio Etic Aloe Vera Hipoalerjenik Yüz Temizleme Köpüğü,Logona Organik Aloe Vera Özlü Yıkama Jeli, Eau thermale jonzac Rehydrate Organik Sertifikalı Hipoalerjenik Nemlendirici Misel Su ve Logona Organik Aloe Vera & Gül Özlü Misel Su size uygun önerebileceklerim…
   Temizleme sonrası geceleri BHA/AHA içeren pedlerle cildi silin, sonra nemlendiricinizi uygulayın.
   Birkaç firmanın bu ped ürünleri var: Cyrene AHA/BHA Daily Exfoliating Cotton Pads, NIP+FAB firmasının Glycolic Fix Yüz Pedi (Watsons’larda var), Missha’nınki var bu linkte:
   http://missha.com.tr/urunDetay/Super-Aqua-Smooth-Skin-Peeling-Pad-2979-.html
   Nemlendirici olarak MISSHA A’PIEU Panthenol Ato Cream sabah akşam kullanabilirsiniz.
   Yüzeyden ölü ve kuru tabakayı AHA’lar ile atar, BHA’lar ile gözenek içinde birikmesini önlersek; nemini kaybetmemesi için de nemlendiricinizi düenli uygularsanız sorun yavaş yavaş yok olur.
   AHA/BHA lar gözenek içini de yüzeyi de temizler, kalın tabaka kuru tabaka zamanla yenisiyle yer değiştirir.
   Haftada 2 kez de lütfen peeling + nem maskesi yapın.
   Aloe vera veya hyalüronik asit içeren maskeler size en uygunudur. Birçok markada bulabilirsiniz.
   Düzenli bakımla sorun çözülecektir. Sevgilerle

  • komedonlar fazla süt içmesinden yada nutella gibi çikolata içerikli şeyler yediğinizde çıkar komedon kremlerini de çok güvenmedikçe kullanmayın çünkü kremlerin içine bağımlı etmek için birkaç ay sonra etkisini göstermeye başlayan komedon ilaçları kullanılıyor başta ne kadar işe yarıyo gibi gözükse bile
   önerim bunları azlatıp yediğiniz içtiğiniz şeylere dikkat etmeniz

   • Krem içlerinde “bağımlı” yapan maddeler kullanılıyor iddiası kusura bakmayın ama biraz acayip geliyor. Neyse. Siz bilirsiniz. Tartışmayayım. Sevgilerle

 41. Ayşenur Hanım merhabalar, tüm yorumlara tek tek ve açıklayıcı uzun bir biçimde cevap vermeniz, bu kadar ilgilenmeniz beni çok mutlu etti.
  Benim yüzümde bir süre önce bir çok kapalı komedon çıktı birden bire anlamadığım bi şekilde. Çok doktora gittim hepsi stresten vb cümleler kurdu verdiği jeller zaten işe yaramadı. Ayrıca sivilcelerimde var ve çok rahatsız edici. Zoretanin tedavimde 1.aydayım fakat bu ilacın komedonlara etki edip etmeyeceğini bilmek istiyorum. Eğer etmiycekse boşuna 7-9ay kullanıp karaciğerimi yormak ta istemiyorum…

  • Filiz hanım Merhaba,
   Keşke doktorunuza bunu sorsanız. Ve prospektüsüne baksanız ilacınızın. Ben doktor değilim ki Filiz hanım.
   Ve bir doktorun görüp, teşhis edip uygun ilacı verdiği bir sorunda nasıl fikir beyan edebilirim?
   Bu dermatologa hakaret olmaz mı?
   Yaşınızı bilmiyorum ama ergenlikte hormonal salgılar oynak olduğundan yağ salgıları ANİ TETİKLENİYOR. Stres de yağ salgısını tetikler ve komedonların sahibi kötü içerikli kozmetikler olduğu gibi stres da olabilir. Ve bazı ciltlerde (bakım yapmayanlarda daha çok) gözenek içinde bu yağ salgısı tıkaç gibi birikiyor.b Bu birikmelerin içinde bakteri ürerse akneye dönüşüyor.
   Dermatologla gözenek içinde bu yağın çözülmesi için (komedonlar gider) ve bakterilerle baş etmek için (sivilce gider) A vitamini türevi bu ilacı verirler ve tedavisi uzun solukludur.
   Bana yani işin kozmetik yanına düşen size “bu ilacı kullanırken kesinlikle UV ışınlarından korunmanız gerektiğini, SLS içermeyen bir jelle cildi sabah akşam temizleyip yağsız bir nemlendirici sürmenizi” söylemektir. Ve zaten her ay düzenli kan kontrollerinizi doktor isteycektir. Yani gözetim altında kullanacaksınız.
   Prospektüse bakarsanız size tedavi süresince cildin sağlıklı yenilenmesi için ne yapmanız nelerden kaçınmanız gerektiğini tek tek uyarılar bölümünde anlatır. Der ki “Cildiniz kuruyabilir. Tedavi süresince cildinizi nemlendiren merhem veya krem ve dudak kremi kullanmalısınız. Cildinizin tahriş olmasını engellemek için, pul pul dökülmeyi veya akneyi önleyen ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.”
   Size tavsiyem Gratis’teki himalaya köpükle cildinizi sabah akşam yıkayıp üzerine Cyrene Oil free moisturiser veya gündüzleri Avene Hydrance Optimale Legere Spf 20 yağsız nemlendiriciyi sabah akşam kullanmanız.
   Bu bakımın önces ve sonrasında neler yapmanız gerektiğini bu videomda anlattım lütfen göz atınız
   https://www.youtube.com/watch?v=nJphVDeZ8gY

   Sabırla lütfen doktorunuzun dediklerini yapın.
   Sevgilerle

 42. merhaba aysenur hanım.cildim full pütürlü yag bezesi gıbı mınık sıvılce ıcınde cok utanc verıcı bırhal aldı.cozumu neyse bılmek ıstıyorum paramı ve ümidimi çöpe atmak ıstemıyorum bana da yardımcı olursanız cok sevınırım.

  • Begüm Hanım Merhaba,
   Tüm cilt bu haldeyse mutlaka bir dermatologa görünün. Yaşınızı bilmiyorum ama muhtemelen 26 yaş altı olmalı. Her yerde bu minik sivileler varsa içeriden yağ salgınının tıkanıp kalması söz konusu olmalı. Bunun sebebi hormonal değişim olabileceği gibi yanlış ürünlerle veya “eksik” cilt bakımı da olabilir.
   Normalde bakımını bu şekilde yaptığınızda sorunsuz yapı oluşur:
   https://www.youtube.com/watch?v=l0YoYBkE1jY

   Lütfen bir cildiyeciye görünün. Sevgiler

 43. Merhaba Ayşenur Hanım. Kullundığım yıkama jelinden dolayı hayatımda hiç çıkarmadığım kadar sivilce çıkardım cilt tipim karma ancak yanaklarım çok kuru olduğu için baya kızardı. Jeli 1 ay kullandıktan sonra bıraktım fakat sivilce izleri kaldı maalesef bunun için ne önerirsiniz ? Ve uzun süredir komedon sorunu yaşıyorum cildimi sabunla temizliyorum ancak kurutuyor. Önerebileceğiniz yüz temizleme jeli var mı ? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • El,if Hanım Jelinizin içerisinde sodium laureth sulfate vardır. Sentetik deterjan tipi kimyasal köpük!
   Bu jeli kullandıktan sonra yağ salgısı tahrik olup 2 misli yağ salgılamaya çalışır ve gözenek içinde bu fazla yağ sivilceye dönüşür.
   Nemlendirici kullanmıyorsanız da yağlanma artar…
   Jelle temizledikten sonra alkolsüz bir tonik ve yağsız nemlendirici sürün.
   Bu videodan lütfen 3 adımlı cilt bakımına göz atın. Çok önemli.
   Çünkü her adım bir sonrakini tamamlar ve sadece temizlemek sivilceleri coşturabilir.. Eksik bakım yapmayın lütfen.
   Sabun da yağı tetikler. Yaşınızı yazmamışsınız…
   Komedon neden olur burada anlattım okuyunuz lütfen neyi eksik yapıyorsunuz bilmek için : http://aysenuryazici.com/puturlu-deri-ve-komedon/
   Bu 2 videoya göz atın lütfen:
   1) https://www.youtube.com/watch?v=l0YoYBkE1jY
   2) https://www.youtube.com/watch?v=nOCZBGjgWfk

   Bakımın 3 adımını yapın. Eksik bakım sorunu çoğaltır sabun kullanmak istiyorsanız sadece Sebamed’in ph 5,5 sabunuyla temizleme yapabilirsiniz.
   Jel+ tonik + nemlendirici olarak önerim Logona arındırıcı serisi
   https://www.ayisigiorganik.com/arama.xhtml?q=Logona+Ar%C4%B1nd%C4%B1r%C4%B1c%C4%B1&category=

   Sivilce izlerinin giderilmesi için akşamları cildi temizleyip tonikledikten sonra nib fab firmasının glikolik asit peeling pedlerini kullanın.
   Sevgiler

   • Çok teşekkürler bu arada 18 yaşındayım 🙂

    • 18 Yaş hormonal değişikliklerin sivilce olarak çıktığı yaş Elif hanım 🙂 Gençler nasıl cilt bakımı yapmalı videosunda her şeyi deteylı anlattım.. Sizin için de geçerli. sevgiler

 44. Merhaba ilk öncelikle herkese cevap yazmanizi cok takdir ettim cok teşekkürler ben 19 yasindayim bu seneye kadar hic kapali komedon sıkıntım olmamisti ama bu sene tsm gozeneklerimin uzerinde bu noktalardan cikti 4 er tane ve ben bunlara internette okudugum tariflerle asprin limon surmeye basladim ve renkleri kirmiziya döndü fakat elleyince sivilce gibi değiller sizce ne yapmam gerekir? Doktor acneylse onerdi fakat hergün okilda oldugum icin cildimin kurumasını goze alamadim cunku cok kuru cildim normalde de. Ve bu noktalar icin peeling yapmak dogru mudur? Cevabınız icin simdiden tesekkurler 🙂

  • Ece Hanım Merhaba,
   Yukarıdaki yazıda anlattığım gibi sls içeren bir jelle veya sabunla cildi temizlemiyorsunuz değil mi? Önce bunu değiştirin ki devamında komedonlar dolmasın yine. Var olanları da acnelyse vermiş doktorunuz ki yüzeyi yavaş yavaş soyarak bakteri üremesine de izin vermeden gözenekleri temizleyecektir.
   Bu bir ilaç. Komedon tedavisi için en sık kullanılan bir A vitamini tedavisi. İyi de sonuçlar verir. Sadece gece kullanrısınız. Gündüzleri de yağsız bir nemlendirici kullanır, akşam bunu SLS içermeyen bir jelle temizler ve sabah MUTLAKA bir 30 spf koruma kullanırsanız “O dediğiniz kuruma” olmayacaktır. Yani kötü görünmeyecektir. Zaten bakınız UV ışınlarından korunmanız ve sert sabunsu içeriklerden sakınmanız gerektiğini de ilaç söylüyor size. Bunlara uyarsanız yüzünüz hırpalanmadan, kurumadan iyileşir (6 hafta filan klullanmak gerekiyor)
   İlaç benim yetki alanım dışında. Ama bu tip ilaçların kullanımı sırasında yüzünüzün kuruması ve kızarmasını önlemek için size neler yapmanız gerektiğini dr da prospektüs de söyler zaten 🙂
   https://www.ilacweb.com/acnelyse-krem/
   Temizleme için cyrene hydra radiance yıkama jeliyle yıkayın temizleyin ve oil free moisturiser sürün sabahları.
   Üzerine de 30 spf bir yağsız güneş koruması.
   O zaman bahsettiğiniz sorunlar oluşmayı bırakacak ve deri nazikçe komedonmlardan temizlenecektir.
   Peeling zaten her hafta 2 kez uygulamak gereken bir ölü hücre temizleme kozmetiğidir. Yani komdedon olsa da olmasa da kullanın.
   Ardından bir killi maske gerekir.
   Sadece peeling ile komdeonlardan kurtulmak mümkün değil
   sevgiler

 45. Merhaba Ayşenur Hanım,
  Ben 18 yaşındayım yaklaşık bir senedir cilt bakım rutinime asitleri dahil ettim. Düzenli olarak cyrene aha/bha yüz yıkama jeliyle yüzümü yıkıyorum ardından yine cyrene markasının bha toniğini kullanıyorum. Son bir aydır rutinime nib and fab markasının glikolik fix serum ve dragons blood plumping serumunu ekledim aynı zamanda düzenli olarak aztec secret indian healing clay maskesini yapıyorum güneş kremimi asla aksatmıyorum. Bunlara rağmen cildim tam olarak temiz değil cildimi temizledikten bir kaç saat sonra gözeneklerim yine dolmuş oluyor . Anlımda kapalı komedonlar var ve bir türlü geçirebilmiş değilim . Kullandığım ürünler cildimi temizliyor fakat çok fazla bir faydasını göremedim . Ergenlik döneminde olduğum için normal karşılıyorım fakat fayda da görmek istiyorum . Yanaklarımda hiç bir zaman bi şey çıkmıyor . Genellikle t bölgem ve çenemde sivilceler kapalı komedonlar oluşuyor. Yüz yıkama jelimi değiştirmeyi düşünüyorum fiyat olarak biraz fazla gelmeye başladı . La roche posay effaclar yüz yıkama jeline geçmeyi düşünüyorum bu konuda fikriniz nedir önerileriniz varsa duymak çok isterim ve son olarak kendime uygun nemlendirici bulamıyorum içerik olarak hoşuma giden ve fiyatı makul bir nemlendirici bulamadım maalesef bu konuda da önerilerinizi duymayı çok isterim . Şimdiden teşekkürler Ayşenur Hanım.

  • Bengü Hanım Merhaba,
   Kullandıklarınız gayet akıllıca seçimler. T bölgesinde size en faydalı olacak şey sonik spatuladır.
   Buradan bakabilirsiniz. https://www.dermapolin.com/urun/sonik-spatula
   Kullanımı hakkında yüzlerce uygulama videosu var.
   Gözenek temizlemesinde (gün aşırı geceleri) bunu kullanarak T bölgesini arındırabilirsiniz komedonların oluşmasına da engel olur bu temizlik.
   Ama önce bir enstitüye gidip, derin cilt temizliği yaptırmanızı öneririm.
   La Roche gelinin içinde Sodium Laureth Sulfate var ve yağı tetikleyen kazıyıcı bir kimyasal köpüktür. Ben tavsiye etmem.
   Effaclar Cleansing foaming Gel ingredients yazın ve google’da içeriğine ulaşabilirsiniz.
   Yıkama jeli olarak:
   1- “Logona Arındırıcı Temizleme Köpüğü Organik Nane ve Salisilik Asit” olabilir
   2- So Bio Etic Organik Aloe Vera 3’ü 1 arada Yüz Yıkama Kremi kullanabilirsiniz (çinko ve aloe içerir iyi gözenek arındırır)
   3- SanteSante Canlandırıcı Temizleme Jeli Organik Aloe Vera ve Chia Tohumu Yağı da olabilir
   Nemlendirici olarak=>
   1- watsons’larda olan SCINIC Sparkling Pore Krem kullanabilirsiniz.
   2- Lavera Mattifying Balancing Cream olabilir
   3- Rossmann’lardaki isana young matlaştırıcı krem
   Sivilce çıktığını hissettiğiniz an https://ayisigiorganik.com/lavera-organik-sos-leke-kontrolu-15ml uygulayın. Büyümeden bakterileri kontrol altına alır.
   Neutrogene’da da var bu tip lokal sivilce bloke eden minik kozmetikler. İşe yarar.

   Rossmann’lardaki ısana young serisinin meyve asitli jel ve toniği var fiyatları da makul.
   Not: Lütfen çenedeki sivilcelenmenin hormonal bir denge sorunundan da olabileceğini düşünerek bir kan tahlili yaptırın. sevgiler

 46. Merhaba Ayşenur hanım. Yazılarınızı severek okuyorum ve işinizi bu denli iyi yaptığınız için sizi kutlarım.
  Çok uzun süredir cildimle ilgili büyük sıkıntılarım var ve ne yapacağımı bilemez durumdayım. Tüm dermatologlar sivilce ilacı verip yolluyorlar, ilgilenmiyorlar. tüm eczacılar bir ürün satmak peşinde. 25 yaşındayım. Bu zamana kadar çok fazla sivilce ilacı kullandığım için cilt yapımı bozdum ve nemsizlik yaşadığımı hissediyorum. Özellikle alnımda, şakaklarımda, yanaklarımın boynuna yakın kısımlarında komedon problemim var ve ne yaptıysam çözemedim. Özellikle alnım olmak üzere t bölgem yağlı, yanaklarım ise kupkuru. Bazen nemlendiricim bile yetersiz kalıyor bu yüzden nemsizlik yaşadığımı düşünüyorum. Gözeneklerim geniş ve cilt eşitsizliğim var, yanak bölgelerim çabuk kızarıyor muhtemelen kuru oldukları için. Sık sık sivilcelerim de çıkıyor yani meyilli bir cildim de var. Günlük rutinim garnier miceller su ile makyajımın kabasını aldıktan sonra cosmed enzyme power arındırıcı toz temizleyici ile köpürtüp yüzümü temizliyorum. Fakat yüzümü çok kuruttuğu için değiştirip değiştirmemek konusunda pek emin değilim. Başka öneriniz olursa seve seve denerim. Temizledikten sonra missha super aqua ultra waterfull cream ile cildimi nemlendiriyorum. Nemlendiricim bitmek üzere ve öğrenci olduğum için uygun fiyatlı organik su bazlı nemlendirici kullanmak istiyorum. 3 gün önce rosense gül suyu aldım sprey şeklinde 3 fıs yüzüme püskürtüyorum tonik yerine. Maske olarak da haftada 1 misshanın siyah kil maskesini kullanıyorum ama sanırım cildimde hassasiyet yaptı emin değilim. Rutinim bu şekilde. Doğru olup olmadığını bilniyorum. Burada sizin yönlendirmeniz, ürün önermeniz benim için çok önemli çünkü yanlış yaptığım bir şey olduğunu düşünüyorum, komedonlarım geçmiyor ve yüzüm pütür pütür. Herhangi bir sivilce ilacı da kullanmak istemiyorum piyasadaki neredeyse her şeyi denedim fakat olmadı. Kadın doğum uzmanına yeni gittiğim için hormonlarımda bir sorun çıkmadı ama içten bir sorunum olabilir, bilmiyorum bu zamana kadar tüm dermatologlar yüzüme şöyle bir bakıp sivilce ilacı yapıp gönderdiler. Kafam çok karışık. Piyasada çok ürün var ve ne yapacağımı bilmiyorum. Şimdiden çok çok teşekkür ederim.

  • Merhaba Gül Hanım,
   Sivilce ilaçları derinin su/yağ dengesini bozduğundan sonrasında cildin ciddi bir “su tutma kapasitesinde düşüş” oluyor bu da beraberinde hassasiyet ve kızarıklığı, yanaklarda pullanma ve cansız bir yüzeyi beraberinde getiriyor.
   Bu videoda anlatmak istediklerimi detaylı anlattım lütfen göz atınız
   https://www.youtube.com/watch?v=nJphVDeZ8gY
   Geniş gözenekler de yağ salgısının dengesiz kalması, susuz kalan cildin yüzeyine çıkamayıp minik pütürler halinde cilt alrına durması da hepsi su/yağ dengesizliğinden.
   Dün çok üzüldüğüm bir olay yaşadım.Önerdiğim uygundur dediğim ürünleri alan bir hanım “sizin yüzünüzden param gitti, hiç bir şey de değişmedi” yazınca şu an yaptığım işin ne kadar gereksiz olduğuna inanmaya başladım.
   Benim amacım sizlere SORUNUN NEDEN OLUŞTUĞUNU ANLATMAK VE ONA GÖRE ÜZÜN SEÇMENİZİ SAĞLAMAK. Ama şunu alın demek istemiyorum , insanlar siz yazın öneri dedikleri için aklıma en uygun olanı da belirtiyorum.
   Cilt bakımının bir bütün olduğunu beraberrinde yapılması veya sakınılması gerekenleri de sıralıyorum.
   Ötesi, tavsiye isteye kişinin disiplinine bağlı. Bu arada elbette bilmediğim birçok detay da olabilir. Mesela dişçi veya laboratuvar çalışanı olabilirsiniz sürekli kimyasal tozlarla temasta olan birinin kızarması ve alerjik hale gelmesi kadar normal bir şey yok!Ama ben bu detayı bilemem. Veya üst üste 3 düşük yapmış bir anne adayı olabilirsiniz hormonal değişimler bazı işlevleri aksatmış olabilir bunu ben bilemem siz söylemezseniz. Veya Diyarbakır’dan Artvin’e taşınmışsınızdır iklim değişikliğinden deri kuruyup kızarmıştır bunu da ben bilemem.
   Bu sebeple size CİLDİNİZİ GÖRMEDEN yapacağım her yorum için sadece sizin verdiğiniz bilgileri değerlendirerek sebep/sonuç anlattığımı bilin istedim.
   Çünkü bu olaydan dolayı kendimi gerçekten çok kötü hissediyorum…

   Komedonlar için gözenek içerisinde yağın katılaşıp kalmasını zamanla çözecek BHA’lar vardır. Bunları cildi temizledikten sonra sürüyorsunuz, sonra nemlendiricinizi uyguluyorsunuz.
   Kreminizin içerisinde komedona sebep olabilecek petrol türevleri olmamalı.
   Bu yazımın sonunda akneye ve/veya komedona sebep olabilecek maddelerin listesini bulabilirsiniz.
   http://aysenuryazici.com/eriskinlerde-akne-sorunu-neden-oluyor/

   Temizleyicinizin içinde kimyasal kazıyıcı olmadıktan sonra sorun olmaz.
   Peeling powder de iyi bir uygulama. Doğru yapıyorsunuz.
   Ancak nemsizlik sorununu hyalüronik asit içeren serumlar kullanarak derine nem kilitleyerek çözersiniz.
   http://aysenuryazici.com/hiyaluronik-asit-cilt-bakiminin-jokeridir/

   Hyalüronik asit içeren birçok serum var. Yazıdan detay bakabilir, neden aralarında bu kadar fiyat farkı olduğunu görebilirsiniz.
   Pütürlü komdedonlu yapıyı AHA/BHA’ kullanarak da hafifletebilirsiniz.
   Ancak bu tip asitlerde gündüzleri güneş koruması da kullanmak “şart”tır. Unutmayınız.
   Bir diğer alternatif dermaroller kullanmanızdır.
   0.25 mm’lik bir az iğneli dermaroller alıp, cildi temizledikten sonra hyalüronik asiti yüze sürüp bununla yedirebilirsiniz.
   0.25 her gün kullanılabilir bir milimetredir.
   Detay buradan bakabilirsiniz.
   http://aysenuryazici.com/dermaroller-kullanmak-isteyenlere-rehber/

   Missha’nın siyah kil maskesi (Missha Black Ghassoul)karma ve yağlıya dönük ciltlerde fazla yağı emmek ve siyah noktaları temizlemek için iyi bir maske. Kurutur sizin cildinizi ve kuruluktan dolayı kaşınabilirsiniz de… Ben de kullanmıştım 3 sene önce (kullandığım cilt bakım ürünleri sayfasında tarih ve kaydı olmalı) kuruya yakın karma cildimi oldukça kuruttu. Ve kavanoz bittikten sonra bir daha almadım.Ama yağlı bol gözenekli ve parlayan ciltler için çok iyi bir maskedir.
   Sizin organik içerikli ve SU YÜKLEYEN krem veya kağıt maskeler seçmeniz daha doğru olacaktır.
   Rossmann’larda Rival De Loop su bazlı serumlar (Hydro) ve maskeler var. Fiyatları ve içerikleri de uygun. Bir göz atsanız?
   * http://www.rossmann.com.tr/Urunlerimiz/hydro-nemlendirici-jel/3341
   * http://www.rossmann.com.tr/Urunlerimiz/hydro-tek-kullanimlik-bez-maske/3420
   * Aloe vera içerikli ve katkısız jelleri de gece nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.
   LR’ın Aloe Vera Moisturising Concentrated Gel ürününü de nemlendirici olarak , hyalüronik asit serumu üzerine kullanabilirsiniz.

   Size şöyle bir rutın yapabilirim:
   Garnier ile temizleyin, cosmed powder ile yüzey kabalığını alın.
   Cyrene BHA %2 uygulayın (BHA ların komedolitik etkileri vardır. Yağı gözenek içinde çözer)
   Sonta hyalüronik asit serum + Nemlendiricinizi sürün.
   Gündüzleri SPF korumayı ihmal etmeyin. Akşam da bunu ciltten iyice temizleyin ki daily powder’ler bu konuda iyidir.

   Sevgilerle

   • Ayşenur hanım cevabınız için çok teşekkür ederim. Dün yaşadığınız olay için çok üzüldüm. Siz burada hiçbir ücret talep etmeden severek işinizi yapıyor, elinizden geldiğince de her soruyu yanıtladığınızı görüyorum. Kimse bunda zorunlu değil. Sadece yazınızı yapıp geçedebilirsiniz. Kimse sizi “önerdiğiniz” ürünler için suçlayamaz. Siz verilen bilgilere göre ve kendi tecrübelerinize göre yardımcı olmaya çalışıyorsunuz. Kozmetik sektörü öyle gelişti ki milyonlarca ürün, milyonlarca içerik, o içerikleri bizlere satmak isteyen ve güvenilir olmayan bir çok kişi var. Aynı zamanda bir çok farklı cilt var ve elbette ki siz de yanılabilirsiniz. Alan kişinin sizin de önerdiği ürünleri gözü kapalı bir şekilde değil araştırarak, gerekirse tester kullanarak satın alması gerekir. Bunun sorumlusu siz değilsiniz. Lütfen kendinizi üzmeyin. Önerileriniz için çok teşekkür ederim. Kil maskesi benim de yüzümü çok kuruttu ve ertesi gün gündüz yanak bölgemde yanma hissediyorum. Dermarolleri ise kullanabilir miyim, sonunda cildimi mahveder miyim bilmiyorum. Ama yüzümde, derimin altındaki pütürcüklerden o kadar sıkıldım ki başlayabilirim. Tek korkum daha da kötü yapmamak. Rutininizi kendimce araştırıp uygulamaya çalışacağım. Umarım düzelir. Tüm önerileriniz için çok teşekkür ederim, işinizi bu kadar saygılı, titiz yaptığınız için de sizi tebrik ederim. İyi akşamlar. 🙂

 47. Ayşenur Hanım merhabalar. Gerçekten herkese ayrı ayrı ayrıntılı yorumlar yazmışsınız, size öncelikle bunun için teşekkür etmek ve şaşkınlığım ile birlikte hayranlığımı da ayrıca dile getirmek isterim.
  34 yaşındayım ve Ankara’da yaşıyorum. 26-27 yaşımdan beri cildime bakmaya çalışıyorum. Benim cildim T bölgesi nemli, diğer yerler kurumaya eğilimli bir cilt tipinde. Genel olarak yüzümde bir renk eşitsizliği durumu var, yani hafif lekeler ve küçük sivilce izlerinden dolayı aydınlık bir cilde sahibim diyemiyorum. Gözeneklerin büyümeye eğilimli olduğunu düşünüyorum, çünkü dudak üstünde, burnumun üstünde, kaşlarımın ortasında gözeneklerin büyüklüğünü yakından bakınca görebiliyorum. Yanaklarımda elmacık kemiklerimin hemen altında dışardan görünmeyen elle dokunulduğunda hissedilen içi dolu gözenekler var.
  Gözaltında, yanakların üstündeki bölgede çiller mevcut, yazın daha belirgin olmakta. Yaz- kış Avene 50 spf güneş koruyuculu yüz kremi kullanıyorum. Sprey şeklinde güneş koyucular için ne dersiniz?
  Dudak üstü bölgemde; tüyler için iple müdahale edildiğinde çok canım yanıyordu, sir ağda ile çok çekiştiriyorlar diye rahatsız olmuştum, lazer epilasyon yaptırmayı seçtim. Ondan sonra da maalesef lekelenme oluştu (tüylerden de tam kurtulamadım ne yazık ki). İnsanlar lekenin belli olmadığını söylüyorlar, fakat yazın ne kadar korusam da renk değişikliği oluyor, ben fark ediyorum.
  Dudak kenarlarımda belki mimikten (çok güldüğümden olabilir ) belki genetikten elastikiyet kaybı var.
  Çene bölgemde komedon oluşumları sürekli oluyor, yani hiç olmazsa 1-2 tane muhakkak oluyor ve bazen çok ağrılı olabiliyor. Üniversite son sınıfta başı olmayan sivilceden top sakal gibi bir görünüm olunca doktora gitmiştim, Roaccutane tedavisi görmüştüm. Komedon ile ilgili yazınızı okudum, hormon, polikistik over vs testi için doktora gideceğim. Bunun dışında temizlik, maske, haftalık rutin bakım konularında hangi ürünleri önerirsiniz?
  Bugüne kadar cilt bakımı için Nuxe, Avene, CumLaude gibi markalar kullanmıştım. Bu sene arkadaşlarımın tavsiyesiyle ilk defa Estee Lauder Advanced Night Repair Serum, Estee Lauder Advanced Night Repair Eye Concentrate, Estee Lauder Revitalizing Supreme Plus Nemlendirici Krem aldım. İçeriğine bakmadan aldım maalesef, içeriği temiz mi değil mi diye de kaygılıyım, o nedenle hala bakamıyorum 🙁
  Eklemek istediğim bir şey daha var. Buğday tenli olduğumu yazmayı unutmuşum. Çok sık makyaj yapan birisi değilim fakat pudra ve allık kullanmayı çok seviyorum. Şu an Jane Iredale pudra kullanıyorum, çok az SPF korumalı. Allık ise Estee Lauder Bronze Goddess. Bunlar iyi midir yoksa alternatif olarak temiz içerikli ne önerirsiniz? Bir de tabii 2. maddeme ek olarak; 30 yaşı geçkin olduğum için kırışıklık onarıcı ürün ne önerirsiniz? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  1- Temizleme: Ben Sensibio H2O kullanıyorum. Fakat yıkayarak temizliği de çok seviyorum, yalnız böyle yıkama ürünleriyle temizleme yaptığımda genelde çok ciddi gerilme oluyor. Bu hissi hiç sevmiyorum. Hemen kaşınmaya başlıyor.
  Hem temizleme için hem de komedon oluşumu için Cyrene markası dışında peeling ve/veya temizlik ürünü tavsiyesi rica edeceğim. Temizleme için köpük mü, jel mi tercih etmeliyim?
  LR markasının temizleme cihazı var (gerçi fiyatı yüksek şu an için), onun normal ve hassas grubu var, almayı düşünsem hassas başlık mı almak gerekir ?
  2- Günlük rutin bakım için bu cilt tipinde nasıl bir yol izlemem gerekir?
  3- Haftalık bakım: Ben bu konuda ne yapacağımı bilmez durumdayım. O kadar çok bilgi ve ürün var ki, kafam allak bullak oldu. Nem maskesi mi, kil maskesi mi, hyaluronik asitli bir maske mi, bunun sistematik rutini nedir, benim gibi ciltler için haftalık bakım nasıl olmalıdır?
  4- Leke tedavisi: Bu konuda hem ürün tavsiyesi, hem de özel bir merkezde nasıl bir tedavi yaptırabilirim? Karbon peeling, dermaroller gibi bir sürü uygulama var, ya da dermaroller kendim alıp evde uygulamamı tavsiye eder misiniz?
  5- Vichy LiftActiv grubu, sizce benim cildim için, bunun ürünleri uygun olur mu?
  6- Elastikiyet kaybı için ne tavsiye edersiniz?
  Elimde olan ürünler: Bioderma H2O Sensibio temizleme suyu, Estee Lauder serisi (Estee Lauder Advanced Night Repair Serum, Estee Lauder Advanced Night Repair Eye Concentrate, Estee Lauder Revitalizing Supreme Plus Nemlendirici Krem), LR Aloe Vera Sprey, LR Aloe Vera Concentrate, LR Aloe Vera Propolis, CumLaude Göz çevresi, Avene 50 spf güneş koruyucu yüz kremi, LR 30 spf güneş koruyucu yüz kremi, Cyrene Nem Maskesi (kokusunu hiç sevmediğim için yapamıyorum),

  • Merhaba Emel Hanım,
   Cildiniz kuru ve nemsiz bir cilt. T bölgesi yüzün en kalın derisi olduğu için burada daha çok yağ salgı bezi olduğundan size “nemli” geliyor. Yani burun ve çene; cilt tipini belirlemede kriter değil.
   Bahsettiğiniz sorunların her biri cilt bakım rutininde daha sıkı bir takiple halledilecek sorunlar.
   Elastikiyet kaybı zaten yaşla beraber kolajen seviyesi düştüğünde ve üretim kalitesi azaldığında başlayan bir sorun.
   Sıkılaştırıcı içeriklerle takviye gerekir.
   Bu yazımda detay bulabilirsiniz:
   http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/

   Estee serisi aslında size gayet uygun bir seri. Onları kullanmaya devam edebilirsiniz. Tripeptidler, cola acuminata extract, sodium hyaluronate ve E vitamini gibi yapılandırıcı içerikleri olan kozmetikler.(Kremlerinin bazılarında hala paraben kullanmaya devam etmesini sevmesem de iyi konsantreleri var) Hem sarkmaya hem kırışıklara karşı Estee destek sağlayacaktır.Kullanıp bitirin bence. Kremler uzun ve düsenli kullanımlarla deride iyileşme sağlayabiliyor 
   Bioderma H20 ile temizlemek ne doğrusu. Ama illaki su hissetmek isterim diyorsanız SLS içermeyen yüz yıkama jellerinin hepsini kullanabilirsiniz. Germez, kurutmaz.
   Ama ardından alkolsüz bir tonikle -cilt pH’ını da ayarlamak için- silmelisiniz.
   Ki ben sizin gibi kuru ciltlere termal su öneriyorum tonik olarak. 5-10 sn fısfıs ile mükemmel bir serum yüzeyi hazırlar.
   LR Aloe spreyinizi de kullanabilirsiniz tonik gibi.
   Bilgi yazısı:
   http://aysenuryazici.com/termal-su-spreyi-nedir-ne-ise-yarar-icinde-ne-var/

   Kaşınma, kuru ciltlerin sert deterjan kimyasal köpürtücülere verdiği bir tepkidir.
   Eğer SLS içermeyen bir jelle mesela Logona Organik Aloe Vera Özlü Yıkama Jeli gibi veya Eco Organic’in yüz yıkama jeli gibi…Jel veya köpük fark etmez. Önemli olan içerikte kazıyıcı kimyasal olmaması. Mesela ben Anne Nature temizleme köpüğüne aşık olmuştum. Hayatımda kullandığım en güzel temizleme kozmetiğiydi..
   Jeli köpürtürken konjac sünger kullanın ki mini bir peeling de yapsın hem üstte hissettiğiniz o içi dolu gözenekler ve yorgun görüntü de zamanla düzelir.
   Bunun sebebi haftalık bakım dediğimiz peeling+maskeyi yapmamanız 🙂
   Bu yazıdan detay bakabilirsiniz.
   http://aysenuryazici.com/yuz-peelingi-nedir-ne-ise-yarar/
   Benim on üzerinden 10 verdiğim iki peeling var
   1- strivectin instant retexturizing scrub ve 2- Zorah’ın amber tozu ile yapılmış peelingi: Xfoliambre
   Peelingin ardından haftada 1 gün elastikiyeti destekleyen, bir gün nem kilitleyen bir maske uygulayın.
   Timeless Truth’un Multipeptid Canlandırıcı Biyoselüloz Maske + Ölmez Otu (Immortelle) Bitkisel Özlü Biyoselüloz Maske
   Haftalık bakımı haftada 2 gün yaparak kısa sürede cilt yapısının nasıl iyileştiğini 1 ayın sonunda gözlemleyebilirsiniz.

   Vichy’yi sormuşsunuz. Vichy”den kullanabileceğiniz onarıcı ve size uygun ürünler:
   Liftactive serisinin gece kremi ile gündüzleri “MINÉRAL 89 HYALURONIC ACID FACE MOISTURIZER”i , göz: LiftActiv Retinol HA Eyes
   Kremlerin altına mutlaka serum uygulayın: LIFTACTIV SERUM 10 SUPREME çok iyi nem kilitler ancak sizin ton farkınız da olduğundan bence serum olarak “LIFTACTIV VITAMIN C SERUM 15% PURE VITAMIN C SERUM + HYALURONIC ACID ” tercih edin.

   Leke tedavisi hakkında uzun uzun yazmayayım lütfen videodan bilgi bakar mısınız ?
   https://www.youtube.com/watch?v=8RIhzYYMTAE
   Leke tedavisi dermaroller ile siz de evde yapabilirsiniz. Dermapolin sitesi bu konuda profesyonellerin olduğu ve leke serumları ile beraber uygulayacağınız ampulü size anlatan danışmanların bulunduğu iyi bir yerdir. Göz atabilirsiniz.
   http://dermapolin.com/ampuller/23-mf-leke-giderici-ampul.html
   Tüm detayları yazımda bulabilirsiniz:
   http://aysenuryazici.com/dermaroller-kullanmak-isteyenlere-rehber/
   Ama evde dermaroller yaparken seanslarda leke ampulü kullansanız bile, günlük cilt bakım rutininizde de leke serumunu kullanmaya devam etmeniz ve SPF korumayı 1 gün bile ihmal etmemeniz gerekir.
   Çünkü UV ışığı lekeyi hortlatır 🙁 Elinizdeki güneş koruyucuları kullanabilirsiniz.
   Enstitüde ise Hydra Facial leke için olan 4 seanslık bakımdan fayda görürsünüz. Ama ev bakımına da devam etmeli.

   LR firmasının LR Zeitgard temizlemesini alacaksanız evet, hassas cilt için olanını tercih edin.

   Esthederm’in elastikiyet serisini alternatif tavsiye olarak ekleyeyim. Seçenek olarak…

   Temizlenip toniklenmiş cilde:
   1-Önce serum: LIFT & REPAIR ABSOLUTE TIGHTENING SERUM
   2- Lekeli yerlere sabah akşam lokal olarak uygulanan ESTHE-WHITE TARGETED DARK SPOTS CONCENTRATE (bilyeli başlıklıdır)
   Onarıcı: LIFT & REPAIR ABSOLUTE SMOOTHING CREAM (sabah & Akşam)
   Üzerine ya SPF’li pudranızı yahut güneş koruyucuyu sürün.
   Haftalık bakım için: OSMOCLEAN GENTLE DEEP PORE CLEANSER + INTENSIVE HYALURONIC® MASK

   • Ayşenur Hanım çok çok teşekkür ediyorum detaylı cevaplarınız için. Estee konusunda da içim rahatladı. Yalnız bir konuya çok şaşırdım, yıllardır cildim için ürün seçerken “normal/karma cilt” tipine göre ürün alıyorum. Bir keresinde kuru cilt için su bazlı nemlendirici almıştım, yüzümde ağırlık – yağlanma gibi bir durum hissetmiştim, rahatsız etmişti. Ben aslında Kuru cilt tipi için mi ürün almalıyım?
    Timeless Truth’un Multipeptid Canlandırıcı Biyoselüloz Maske sadece göz maskesi olarak var sitelerde; Timeless Truth Ölmez Otu (Immortelle) Bitkisel Özlü Biyoselüloz Maskesini bulamadım : ( Biyoselüloz olarak bir kaç seri var, ölmez otu içerikli olanı bulamadım.
    Esthederm serisinin ürünlerini tek tek inceledim, hepsi harika ürünler. Özellikle INTENSIVE HYALURONIC® MASK ürününe bayıldım. Yine belki tek tek almaya çalışacağım fakat her biri 250-300 TL bandında olduğu için bunlara muadil olabilecek, daha uygun fiyatlı ürünler var mıdır ?

 48. Çok faydalı bir yazı. Teşekkürler ? Yalnız la roche posay derm AHA serumunu bulamadım. Sanırım artık üretilmiyor 🙁

  • Elif Hanım, La Roche Posay 2017’de bu serumun üretimini sonlandırmış ve glikolik asit (AHA)ve LHA asitli başka bir serum çıkarmıştır. Effaclar Serum Pore Refining Anti aging serum adıyla bulabilirsiniz. Bu serumu temizlikten sonra sadece geceleri uygulayınız. Asit içerikli tüm ürünlerin kullanımında biliyorsunuz gündüzleri SPF koruma şarttır. sevgilerle

 49. Merhaba aysenur hanım. Bu glikolik asiti banyodan önce mi kullanmak gerekir sonra mı? Ve gunes kremleri makyaj ustune yenilenebilir mi ? Ben retinollü ürünlerin isimlerini söylemenizide isterim. Şimdiden teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cildinize Mucizevi Bir Dokunuş Royal CaviarSepette Kupon Kodu Yerine "aysenur" Yazarak Tüm Ürünlerde %15 İndirim Kazanın!

Sepette Kupon Kodu Yerine "aysenur" Yazarak Tüm Ürünlerde %15 İndirim Kazanın!