Home / Cilt Bakımı / Pütürlü cilt ve komedon

Pütürlü cilt ve komedon

Komedon çok sık duyduğunuz bir gözenek sorunu. Birçok ürünün üzerinde “non comedogenic” yazar. Yani komedon yapmaz!  Çünkü kozmetiklerin birçoğunun mineral yağlar ve parafin gibi içerikleri gözeneğin tıkanmasına sebep olabiliyor…
Neden komedon oluşur ve komedon nedir bir göz atalım.
Komedon kıl köklerinin içinde bulunduğu gözenekte birikenlerin -tıkanarak- çıkıntı şeklinde durmasıdır. Cilt altına pütür pütür durur siyah olanı da var veya beyaz görünümü de olabilir.
Deri altında bu çıktılı birikinti yüzeyden pütür halinde görünür. Fazla yağ üretimi ölü hücrelerle birleşerek kılın içinde bulunduğu gözeneği tıkar!
Komedonunuz çoksa hem cilt bakımınızı hem hormonal durumunuzu gözden geçirmeniz gerekir.
1- Cildimizin yumuşak ve sağlıklı kalması için yağ salgısına ihtiyacı vardır. Kendi koruma tabakasını bununla oluşturur. Ancak bazı durumlarda fazla yağ salgılar. Ergenlikteyseniz veya Polikistik over sendromu (PCOS), andojen salgı fazlalığı gibi hormonal bazı ani değişimler yapan sorununuz varsa komedon oluşmasına uygun zemin hazırdır. Kıllanma ve tüylenme de varsa mutlaka hormonal bir dengesizlik söz konusudur.Doktor size yardımcı açıklamaları yapar. “Kadınlarda Tüylenme Kıllanma Neden olur Ne Yapılabilir?” başlıklı yazıma tıklayarak detay okuyabilirsiniz.
2- Hem komedonlarınız var hem sert kazıyıcı kimyasal köpüklerle cildi temizliyorsanız yağ salgısı tahrik olacaktır. Yangına körükle gitmenin bir çeşidi.
3- Eğer akne tedavisi görüyorsanız ve acnelyse, sivex,differin, munderm, acnemix gibi doktor kontrolünde bir tedaviye başladıysanız en az 6 haftalık bir disiplinli sürece başladığınızı bilmeniz lazım.Bu süreçte kapalı komedonlar oluşabilir.Zamanla bakterilerle baş edildikçe ve soyulma gerçekleştikçe durum düzelecektir. Tedavi bittikten sonra AHA’lı bakımlarla destekleyerek gözeneğin tıkanmasını önleyebilirsiniz.

Komedon oluşmaması & varsa giderilmesi için neler yapılabilir?
İlk önce yukarıdaki sebepleri yok etmek için doğru cilt bakımı uygulayın ve bir kan tahlili yaptırın.

** Temiz içerikli ve cilt tipinize uygun jel&köpüklerle temizleme işlemini yapın. Ardından günlük kullanımlı temizleme tozlarından uygulayın. Ölü hücreleri düzenli eksfoliye etmek (temizlemek) komedon oluşmasını engellemenin ilk adımıdır.
** Günlük cilt temizliğinde bitki süngerleri veya temizleme fırçaları kullanmak komedon oluşumunu önlemenin doğru uygulamalarından biridir.
** Haftada iki gün, banyo çıkışı deri yumuşamış iken önce peeling ile ölü tabakayı atın. Peelingin ardından maske uygulayarak gözenek içlerini temizleyip, yağ salgısını dengelemek “sorunu yavaş yavaş hafifletecek”.
** Salisilik asit /glikolik asit /retinoik asit gibi ölü tabakayı söken içerikler, AHA’lı (meyve asitli) veya BHA’lı (Beta Hidroksi Asit) kozmetikler gözenek içinin temizlenmesine ve yağın parçalanmasına yardımcı olacağından komedonlu ciltlere iyi bir alternatiftir. Bu tip soyucuları kullanırken gündüzleri mutlaka güneş koruması kullanılmalıdır. Yoksa UV ışınlarından lekelenirsiniz.
** Yağ salgısı dengesizliğini endokrinoloğa danışarak çözersiniz. Hormonal düzen sağlandığında, içeriden frenlenen sorun yüzeyde gözenek tıkanmasının ilk sebebini ortadan kaldırmış olacaktır. Bir kan tahlili ile doktor bunu saptayacaktır.
** Nemlendiricinizi asla aksatmayın. Yağ dengesi su dengesi kurulduğunda deri yumuşak kalır. Yağlı ve karma ciltler için nemlendiriciler farklı formüleedilir. Lütfen cilt tipinize uygun nemlendirici kullanın.
** Komedon tedavisi için eczanede değişik ilaçlar vardır. Adı üzerinde bunlar “ilaç”tır! Tavsiye veya rastgele alınıp kullanmayın. Eczacınıza mutlaka danışın. Bu ilaçların Benzoil peroksid veya resorsinol gibi içerikleri vardır, mutlaka belli bir süre ilaçların kullanılması ve beraberinde mutlaka güneş ışınlarından korunulması gerekir. Bir ay kullanıp sonuç beklenmez!

Çok yoğun kapalı komedon varsa
İlk önce bir dermatologa derin cilt temizliğine gitmeniz gerekir. Önce komedonların rahat çıkartılması için cilde yumuşatıcı işlemler uygulayacak. Sonra kalınlaşmış yeri,  gözeneğin ağzını tıkadığı yerden delerek, komedonlar tek tek çıkartır temizler. Ortası delik bir halka yardımıyla bastırılarak tıkanma yapan birikintiler çıkartılır. Temizlikten sonra antiseptik bir solüsyonla deri temizlenecek ve maske uygulanacaktır. Bu işlem sonrasında kullanacağınız temizleyici ve nemlendiricileri düzenli kullanırsanız yenilerinin oluşumunu engellersiniz. Sırtta ve yüzde olan komedonlar için aynı yöntem uygulanır.
Önemli not: Yüzeyden müdahale ile komedeonları geçici olarak giderebilirsiniz. Ama yukarıda bahsettiğim hormonal bir (içsel) sorun varsa yenileri oluşacaktır. Endokrinologa gidiniz. Ve günlük cilt bakımınızı
aksatmadan uygulayınız.
komedonlar

 

About Aysenur

Check Also

Kozmetikte Hindistan Cevizi Ne İşe Yarar?

  5. Yüzyılda Costas isimli Mısırlı bir gezgin, aldığı notlarda Hint cevizi adlı bir cevizden …

11 comments

 1. Ayşenur hanım cevabınız için çok teşekkür ederim. Dün yaşadığınız olay için çok üzüldüm. Siz burada hiçbir ücret talep etmeden severek işinizi yapıyor, elinizden geldiğince de her soruyu yanıtladığınızı görüyorum. Kimse bunda zorunlu değil. Sadece yazınızı yapıp geçedebilirsiniz. Kimse sizi “önerdiğiniz” ürünler için suçlayamaz. Siz verilen bilgilere göre ve kendi tecrübelerinize göre yardımcı olmaya çalışıyorsunuz. Kozmetik sektörü öyle gelişti ki milyonlarca ürün, milyonlarca içerik, o içerikleri bizlere satmak isteyen ve güvenilir olmayan bir çok kişi var. Aynı zamanda bir çok farklı cilt var ve elbette ki siz de yanılabilirsiniz. Alan kişinin sizin de önerdiği ürünleri gözü kapalı bir şekilde değil araştırarak, gerekirse tester kullanarak satın alması gerekir. Bunun sorumlusu siz değilsiniz. Lütfen kendinizi üzmeyin. Önerileriniz için çok teşekkür ederim. Kil maskesi benim de yüzümü çok kuruttu ve ertesi gün gündüz yanak bölgemde yanma hissediyorum. Dermarolleri ise kullanabilir miyim, sonunda cildimi mahveder miyim bilmiyorum. Ama yüzümde, derimin altındaki pütürcüklerden o kadar sıkıldım ki başlayabilirim. Tek korkum daha da kötü yapmamak. Rutininizi kendimce araştırıp uygulamaya çalışacağım. Umarım düzelir. Tüm önerileriniz için çok teşekkür ederim, işinizi bu kadar saygılı, titiz yaptığınız için de sizi tebrik ederim. İyi akşamlar. 🙂

 2. Merhaba Gül Hanım,
  Sivilce ilaçları derinin su/yağ dengesini bozduğundan sonrasında cildin ciddi bir “su tutma kapasitesinde düşüş” oluyor bu da beraberinde hassasiyet ve kızarıklığı, yanaklarda pullanma ve cansız bir yüzeyi beraberinde getiriyor.
  Bu videoda anlatmak istediklerimi detaylı anlattım lütfen göz atınız
  https://www.youtube.com/watch?v=nJphVDeZ8gY
  Geniş gözenekler de yağ salgısının dengesiz kalması, susuz kalan cildin yüzeyine çıkamayıp minik pütürler halinde cilt alrına durması da hepsi su/yağ dengesizliğinden.
  Dün çok üzüldüğüm bir olay yaşadım.Önerdiğim uygundur dediğim ürünleri alan bir hanım “sizin yüzünüzden param gitti, hiç bir şey de değişmedi” yazınca şu an yaptığım işin ne kadar gereksiz olduğuna inanmaya başladım.
  Benim amacım sizlere SORUNUN NEDEN OLUŞTUĞUNU ANLATMAK VE ONA GÖRE ÜZÜN SEÇMENİZİ SAĞLAMAK. Ama şunu alın demek istemiyorum , insanlar siz yazın öneri dedikleri için aklıma en uygun olanı da belirtiyorum.
  Cilt bakımının bir bütün olduğunu beraberrinde yapılması veya sakınılması gerekenleri de sıralıyorum.
  Ötesi, tavsiye isteye kişinin disiplinine bağlı. Bu arada elbette bilmediğim birçok detay da olabilir. Mesela dişçi veya laboratuvar çalışanı olabilirsiniz sürekli kimyasal tozlarla temasta olan birinin kızarması ve alerjik hale gelmesi kadar normal bir şey yok!Ama ben bu detayı bilemem. Veya üst üste 3 düşük yapmış bir anne adayı olabilirsiniz hormonal değişimler bazı işlevleri aksatmış olabilir bunu ben bilemem siz söylemezseniz. Veya Diyarbakır’dan Artvin’e taşınmışsınızdır iklim değişikliğinden deri kuruyup kızarmıştır bunu da ben bilemem.
  Bu sebeple size CİLDİNİZİ GÖRMEDEN yapacağım her yorum için sadece sizin verdiğiniz bilgileri değerlendirerek sebep/sonuç anlattığımı bilin istedim.
  Çünkü bu olaydan dolayı kendimi gerçekten çok kötü hissediyorum…

  Komedonlar için gözenek içerisinde yağın katılaşıp kalmasını zamanla çözecek BHA’lar vardır. Bunları cildi temizledikten sonra sürüyorsunuz, sonra nemlendiricinizi uyguluyorsunuz.
  Kreminizin içerisinde komedona sebep olabilecek petrol türevleri olmamalı.
  Bu yazımın sonunda akneye ve/veya komedona sebep olabilecek maddelerin listesini bulabilirsiniz.
  http://aysenuryazici.com/eriskinlerde-akne-sorunu-neden-oluyor/

  Temizleyicinizin içinde kimyasal kazıyıcı olmadıktan sonra sorun olmaz.
  Peeling powder de iyi bir uygulama. Doğru yapıyorsunuz.
  Ancak nemsizlik sorununu hyalüronik asit içeren serumlar kullanarak derine nem kilitleyerek çözersiniz.
  http://aysenuryazici.com/hiyaluronik-asit-cilt-bakiminin-jokeridir/

  Hyalüronik asit içeren birçok serum var. Yazıdan detay bakabilir, neden aralarında bu kadar fiyat farkı olduğunu görebilirsiniz.
  Pütürlü komdedonlu yapıyı AHA/BHA’ kullanarak da hafifletebilirsiniz.
  Ancak bu tip asitlerde gündüzleri güneş koruması da kullanmak “şart”tır. Unutmayınız.
  Bir diğer alternatif dermaroller kullanmanızdır.
  0.25 mm’lik bir az iğneli dermaroller alıp, cildi temizledikten sonra hyalüronik asiti yüze sürüp bununla yedirebilirsiniz.
  0.25 her gün kullanılabilir bir milimetredir.
  Detay buradan bakabilirsiniz.
  http://aysenuryazici.com/dermaroller-kullanmak-isteyenlere-rehber/

  Missha’nın siyah kil maskesi (Missha Black Ghassoul)karma ve yağlıya dönük ciltlerde fazla yağı emmek ve siyah noktaları temizlemek için iyi bir maske. Kurutur sizin cildinizi ve kuruluktan dolayı kaşınabilirsiniz de… Ben de kullanmıştım 3 sene önce (kullandığım cilt bakım ürünleri sayfasında tarih ve kaydı olmalı) kuruya yakın karma cildimi oldukça kuruttu. Ve kavanoz bittikten sonra bir daha almadım.Ama yağlı bol gözenekli ve parlayan ciltler için çok iyi bir maskedir.
  Sizin organik içerikli ve SU YÜKLEYEN krem veya kağıt maskeler seçmeniz daha doğru olacaktır.
  Rossmann’larda Rival De Loop su bazlı serumlar (Hydro) ve maskeler var. Fiyatları ve içerikleri de uygun. Bir göz atsanız?
  * http://www.rossmann.com.tr/Urunlerimiz/hydro-nemlendirici-jel/3341
  * http://www.rossmann.com.tr/Urunlerimiz/hydro-tek-kullanimlik-bez-maske/3420
  * Aloe vera içerikli ve katkısız jelleri de gece nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.
  LR’ın Aloe Vera Moisturising Concentrated Gel ürününü de nemlendirici olarak , hyalüronik asit serumu üzerine kullanabilirsiniz.

  Size şöyle bir rutın yapabilirim:
  Garnier ile temizleyin, cosmed powder ile yüzey kabalığını alın.
  Cyrene BHA %2 uygulayın (BHA ların komedolitik etkileri vardır. Yağı gözenek içinde çözer)
  Sonta hyalüronik asit serum + Nemlendiricinizi sürün.
  Gündüzleri SPF korumayı ihmal etmeyin. Akşam da bunu ciltten iyice temizleyin ki daily powder’ler bu konuda iyidir.

  Sevgilerle

 3. Merhaba Ayşenur hanım. Yazılarınızı severek okuyorum ve işinizi bu denli iyi yaptığınız için sizi kutlarım.
  Çok uzun süredir cildimle ilgili büyük sıkıntılarım var ve ne yapacağımı bilemez durumdayım. Tüm dermatologlar sivilce ilacı verip yolluyorlar, ilgilenmiyorlar. tüm eczacılar bir ürün satmak peşinde. 25 yaşındayım. Bu zamana kadar çok fazla sivilce ilacı kullandığım için cilt yapımı bozdum ve nemsizlik yaşadığımı hissediyorum. Özellikle alnımda, şakaklarımda, yanaklarımın boynuna yakın kısımlarında komedon problemim var ve ne yaptıysam çözemedim. Özellikle alnım olmak üzere t bölgem yağlı, yanaklarım ise kupkuru. Bazen nemlendiricim bile yetersiz kalıyor bu yüzden nemsizlik yaşadığımı düşünüyorum. Gözeneklerim geniş ve cilt eşitsizliğim var, yanak bölgelerim çabuk kızarıyor muhtemelen kuru oldukları için. Sık sık sivilcelerim de çıkıyor yani meyilli bir cildim de var. Günlük rutinim garnier miceller su ile makyajımın kabasını aldıktan sonra cosmed enzyme power arındırıcı toz temizleyici ile köpürtüp yüzümü temizliyorum. Fakat yüzümü çok kuruttuğu için değiştirip değiştirmemek konusunda pek emin değilim. Başka öneriniz olursa seve seve denerim. Temizledikten sonra missha super aqua ultra waterfull cream ile cildimi nemlendiriyorum. Nemlendiricim bitmek üzere ve öğrenci olduğum için uygun fiyatlı organik su bazlı nemlendirici kullanmak istiyorum. 3 gün önce rosense gül suyu aldım sprey şeklinde 3 fıs yüzüme püskürtüyorum tonik yerine. Maske olarak da haftada 1 misshanın siyah kil maskesini kullanıyorum ama sanırım cildimde hassasiyet yaptı emin değilim. Rutinim bu şekilde. Doğru olup olmadığını bilniyorum. Burada sizin yönlendirmeniz, ürün önermeniz benim için çok önemli çünkü yanlış yaptığım bir şey olduğunu düşünüyorum, komedonlarım geçmiyor ve yüzüm pütür pütür. Herhangi bir sivilce ilacı da kullanmak istemiyorum piyasadaki neredeyse her şeyi denedim fakat olmadı. Kadın doğum uzmanına yeni gittiğim için hormonlarımda bir sorun çıkmadı ama içten bir sorunum olabilir, bilmiyorum bu zamana kadar tüm dermatologlar yüzüme şöyle bir bakıp sivilce ilacı yapıp gönderdiler. Kafam çok karışık. Piyasada çok ürün var ve ne yapacağımı bilmiyorum. Şimdiden çok çok teşekkür ederim.

 4. Emel Hanım,
  Kuru değil “susuz” “nemsiz” cilt için ürün seçerseniz suyu yükleyen etken maddeleri yoğun olur. Burada yağ değil, su temel alınır. 🙂

  Maskeler burada: https://www.ttmaskturkiye.com/biyoselüloz-maskeler
  Bahsettiğim leke ve izler için olan:
  https://www.ttmaskturkiye.com/olmez-otu-immortelle-bitkisel-ozlu-biyoseluloz-maske

  sevgiler

 5. Ayşenur Hanım çok çok teşekkür ediyorum detaylı cevaplarınız için. Estee konusunda da içim rahatladı. Yalnız bir konuya çok şaşırdım, yıllardır cildim için ürün seçerken “normal/karma cilt” tipine göre ürün alıyorum. Bir keresinde kuru cilt için su bazlı nemlendirici almıştım, yüzümde ağırlık – yağlanma gibi bir durum hissetmiştim, rahatsız etmişti. Ben aslında Kuru cilt tipi için mi ürün almalıyım?
  Timeless Truth’un Multipeptid Canlandırıcı Biyoselüloz Maske sadece göz maskesi olarak var sitelerde; Timeless Truth Ölmez Otu (Immortelle) Bitkisel Özlü Biyoselüloz Maskesini bulamadım : ( Biyoselüloz olarak bir kaç seri var, ölmez otu içerikli olanı bulamadım.
  Esthederm serisinin ürünlerini tek tek inceledim, hepsi harika ürünler. Özellikle INTENSIVE HYALURONIC® MASK ürününe bayıldım. Yine belki tek tek almaya çalışacağım fakat her biri 250-300 TL bandında olduğu için bunlara muadil olabilecek, daha uygun fiyatlı ürünler var mıdır ?

 6. Merhaba Emel Hanım,
  Cildiniz kuru ve nemsiz bir cilt. T bölgesi yüzün en kalın derisi olduğu için burada daha çok yağ salgı bezi olduğundan size “nemli” geliyor. Yani burun ve çene; cilt tipini belirlemede kriter değil.
  Bahsettiğiniz sorunların her biri cilt bakım rutininde daha sıkı bir takiple halledilecek sorunlar.
  Elastikiyet kaybı zaten yaşla beraber kolajen seviyesi düştüğünde ve üretim kalitesi azaldığında başlayan bir sorun.
  Sıkılaştırıcı içeriklerle takviye gerekir.
  Bu yazımda detay bulabilirsiniz:
  http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/

  Estee serisi aslında size gayet uygun bir seri. Onları kullanmaya devam edebilirsiniz. Tripeptidler, cola acuminata extract, sodium hyaluronate ve E vitamini gibi yapılandırıcı içerikleri olan kozmetikler.(Kremlerinin bazılarında hala paraben kullanmaya devam etmesini sevmesem de iyi konsantreleri var) Hem sarkmaya hem kırışıklara karşı Estee destek sağlayacaktır.Kullanıp bitirin bence. Kremler uzun ve düsenli kullanımlarla deride iyileşme sağlayabiliyor 
  Bioderma H20 ile temizlemek ne doğrusu. Ama illaki su hissetmek isterim diyorsanız SLS içermeyen yüz yıkama jellerinin hepsini kullanabilirsiniz. Germez, kurutmaz.
  Ama ardından alkolsüz bir tonikle -cilt pH’ını da ayarlamak için- silmelisiniz.
  Ki ben sizin gibi kuru ciltlere termal su öneriyorum tonik olarak. 5-10 sn fısfıs ile mükemmel bir serum yüzeyi hazırlar.
  LR Aloe spreyinizi de kullanabilirsiniz tonik gibi.
  Bilgi yazısı:
  http://aysenuryazici.com/termal-su-spreyi-nedir-ne-ise-yarar-icinde-ne-var/

  Kaşınma, kuru ciltlerin sert deterjan kimyasal köpürtücülere verdiği bir tepkidir.
  Eğer SLS içermeyen bir jelle mesela Logona Organik Aloe Vera Özlü Yıkama Jeli gibi veya Eco Organic’in yüz yıkama jeli gibi…Jel veya köpük fark etmez. Önemli olan içerikte kazıyıcı kimyasal olmaması. Mesela ben Anne Nature temizleme köpüğüne aşık olmuştum. Hayatımda kullandığım en güzel temizleme kozmetiğiydi..
  Jeli köpürtürken konjac sünger kullanın ki mini bir peeling de yapsın hem üstte hissettiğiniz o içi dolu gözenekler ve yorgun görüntü de zamanla düzelir.
  Bunun sebebi haftalık bakım dediğimiz peeling+maskeyi yapmamanız 🙂
  Bu yazıdan detay bakabilirsiniz.
  http://aysenuryazici.com/yuz-peelingi-nedir-ne-ise-yarar/
  Benim on üzerinden 10 verdiğim iki peeling var
  1- strivectin instant retexturizing scrub ve 2- Zorah’ın amber tozu ile yapılmış peelingi: Xfoliambre
  Peelingin ardından haftada 1 gün elastikiyeti destekleyen, bir gün nem kilitleyen bir maske uygulayın.
  Timeless Truth’un Multipeptid Canlandırıcı Biyoselüloz Maske + Ölmez Otu (Immortelle) Bitkisel Özlü Biyoselüloz Maske
  Haftalık bakımı haftada 2 gün yaparak kısa sürede cilt yapısının nasıl iyileştiğini 1 ayın sonunda gözlemleyebilirsiniz.

  Vichy’yi sormuşsunuz. Vichy”den kullanabileceğiniz onarıcı ve size uygun ürünler:
  Liftactive serisinin gece kremi ile gündüzleri “MINÉRAL 89 HYALURONIC ACID FACE MOISTURIZER”i , göz: LiftActiv Retinol HA Eyes
  Kremlerin altına mutlaka serum uygulayın: LIFTACTIV SERUM 10 SUPREME çok iyi nem kilitler ancak sizin ton farkınız da olduğundan bence serum olarak “LIFTACTIV VITAMIN C SERUM 15% PURE VITAMIN C SERUM + HYALURONIC ACID ” tercih edin.

  Leke tedavisi hakkında uzun uzun yazmayayım lütfen videodan bilgi bakar mısınız ?
  https://www.youtube.com/watch?v=8RIhzYYMTAE
  Leke tedavisi dermaroller ile siz de evde yapabilirsiniz. Dermapolin sitesi bu konuda profesyonellerin olduğu ve leke serumları ile beraber uygulayacağınız ampulü size anlatan danışmanların bulunduğu iyi bir yerdir. Göz atabilirsiniz.
  http://dermapolin.com/ampuller/23-mf-leke-giderici-ampul.html
  Tüm detayları yazımda bulabilirsiniz:
  http://aysenuryazici.com/dermaroller-kullanmak-isteyenlere-rehber/
  Ama evde dermaroller yaparken seanslarda leke ampulü kullansanız bile, günlük cilt bakım rutininizde de leke serumunu kullanmaya devam etmeniz ve SPF korumayı 1 gün bile ihmal etmemeniz gerekir.
  Çünkü UV ışığı lekeyi hortlatır 🙁 Elinizdeki güneş koruyucuları kullanabilirsiniz.
  Enstitüde ise Hydra Facial leke için olan 4 seanslık bakımdan fayda görürsünüz. Ama ev bakımına da devam etmeli.

  LR firmasının LR Zeitgard temizlemesini alacaksanız evet, hassas cilt için olanını tercih edin.

  Esthederm’in elastikiyet serisini alternatif tavsiye olarak ekleyeyim. Seçenek olarak…

  Temizlenip toniklenmiş cilde:
  1-Önce serum: LIFT & REPAIR ABSOLUTE TIGHTENING SERUM
  2- Lekeli yerlere sabah akşam lokal olarak uygulanan ESTHE-WHITE TARGETED DARK SPOTS CONCENTRATE (bilyeli başlıklıdır)
  Onarıcı: LIFT & REPAIR ABSOLUTE SMOOTHING CREAM (sabah & Akşam)
  Üzerine ya SPF’li pudranızı yahut güneş koruyucuyu sürün.
  Haftalık bakım için: OSMOCLEAN GENTLE DEEP PORE CLEANSER + INTENSIVE HYALURONIC® MASK

 7. Ayşenur Hanım merhabalar. Gerçekten herkese ayrı ayrı ayrıntılı yorumlar yazmışsınız, size öncelikle bunun için teşekkür etmek ve şaşkınlığım ile birlikte hayranlığımı da ayrıca dile getirmek isterim.
  34 yaşındayım ve Ankara’da yaşıyorum. 26-27 yaşımdan beri cildime bakmaya çalışıyorum. Benim cildim T bölgesi nemli, diğer yerler kurumaya eğilimli bir cilt tipinde. Genel olarak yüzümde bir renk eşitsizliği durumu var, yani hafif lekeler ve küçük sivilce izlerinden dolayı aydınlık bir cilde sahibim diyemiyorum. Gözeneklerin büyümeye eğilimli olduğunu düşünüyorum, çünkü dudak üstünde, burnumun üstünde, kaşlarımın ortasında gözeneklerin büyüklüğünü yakından bakınca görebiliyorum. Yanaklarımda elmacık kemiklerimin hemen altında dışardan görünmeyen elle dokunulduğunda hissedilen içi dolu gözenekler var.
  Gözaltında, yanakların üstündeki bölgede çiller mevcut, yazın daha belirgin olmakta. Yaz- kış Avene 50 spf güneş koruyuculu yüz kremi kullanıyorum. Sprey şeklinde güneş koyucular için ne dersiniz?
  Dudak üstü bölgemde; tüyler için iple müdahale edildiğinde çok canım yanıyordu, sir ağda ile çok çekiştiriyorlar diye rahatsız olmuştum, lazer epilasyon yaptırmayı seçtim. Ondan sonra da maalesef lekelenme oluştu (tüylerden de tam kurtulamadım ne yazık ki). İnsanlar lekenin belli olmadığını söylüyorlar, fakat yazın ne kadar korusam da renk değişikliği oluyor, ben fark ediyorum.
  Dudak kenarlarımda belki mimikten (çok güldüğümden olabilir ) belki genetikten elastikiyet kaybı var.
  Çene bölgemde komedon oluşumları sürekli oluyor, yani hiç olmazsa 1-2 tane muhakkak oluyor ve bazen çok ağrılı olabiliyor. Üniversite son sınıfta başı olmayan sivilceden top sakal gibi bir görünüm olunca doktora gitmiştim, Roaccutane tedavisi görmüştüm. Komedon ile ilgili yazınızı okudum, hormon, polikistik over vs testi için doktora gideceğim. Bunun dışında temizlik, maske, haftalık rutin bakım konularında hangi ürünleri önerirsiniz?
  Bugüne kadar cilt bakımı için Nuxe, Avene, CumLaude gibi markalar kullanmıştım. Bu sene arkadaşlarımın tavsiyesiyle ilk defa Estee Lauder Advanced Night Repair Serum, Estee Lauder Advanced Night Repair Eye Concentrate, Estee Lauder Revitalizing Supreme Plus Nemlendirici Krem aldım. İçeriğine bakmadan aldım maalesef, içeriği temiz mi değil mi diye de kaygılıyım, o nedenle hala bakamıyorum 🙁
  Eklemek istediğim bir şey daha var. Buğday tenli olduğumu yazmayı unutmuşum. Çok sık makyaj yapan birisi değilim fakat pudra ve allık kullanmayı çok seviyorum. Şu an Jane Iredale pudra kullanıyorum, çok az SPF korumalı. Allık ise Estee Lauder Bronze Goddess. Bunlar iyi midir yoksa alternatif olarak temiz içerikli ne önerirsiniz? Bir de tabii 2. maddeme ek olarak; 30 yaşı geçkin olduğum için kırışıklık onarıcı ürün ne önerirsiniz? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  1- Temizleme: Ben Sensibio H2O kullanıyorum. Fakat yıkayarak temizliği de çok seviyorum, yalnız böyle yıkama ürünleriyle temizleme yaptığımda genelde çok ciddi gerilme oluyor. Bu hissi hiç sevmiyorum. Hemen kaşınmaya başlıyor.
  Hem temizleme için hem de komedon oluşumu için Cyrene markası dışında peeling ve/veya temizlik ürünü tavsiyesi rica edeceğim. Temizleme için köpük mü, jel mi tercih etmeliyim?
  LR markasının temizleme cihazı var (gerçi fiyatı yüksek şu an için), onun normal ve hassas grubu var, almayı düşünsem hassas başlık mı almak gerekir ?
  2- Günlük rutin bakım için bu cilt tipinde nasıl bir yol izlemem gerekir?
  3- Haftalık bakım: Ben bu konuda ne yapacağımı bilmez durumdayım. O kadar çok bilgi ve ürün var ki, kafam allak bullak oldu. Nem maskesi mi, kil maskesi mi, hyaluronik asitli bir maske mi, bunun sistematik rutini nedir, benim gibi ciltler için haftalık bakım nasıl olmalıdır?
  4- Leke tedavisi: Bu konuda hem ürün tavsiyesi, hem de özel bir merkezde nasıl bir tedavi yaptırabilirim? Karbon peeling, dermaroller gibi bir sürü uygulama var, ya da dermaroller kendim alıp evde uygulamamı tavsiye eder misiniz?
  5- Vichy LiftActiv grubu, sizce benim cildim için, bunun ürünleri uygun olur mu?
  6- Elastikiyet kaybı için ne tavsiye edersiniz?
  Elimde olan ürünler: Bioderma H2O Sensibio temizleme suyu, Estee Lauder serisi (Estee Lauder Advanced Night Repair Serum, Estee Lauder Advanced Night Repair Eye Concentrate, Estee Lauder Revitalizing Supreme Plus Nemlendirici Krem), LR Aloe Vera Sprey, LR Aloe Vera Concentrate, LR Aloe Vera Propolis, CumLaude Göz çevresi, Avene 50 spf güneş koruyucu yüz kremi, LR 30 spf güneş koruyucu yüz kremi, Cyrene Nem Maskesi (kokusunu hiç sevmediğim için yapamıyorum),

 8. Elif Hanım, La Roche Posay 2017’de bu serumun üretimini sonlandırmış ve glikolik asit (AHA)ve LHA asitli başka bir serum çıkarmıştır. Effaclar Serum Pore Refining Anti aging serum adıyla bulabilirsiniz. Bu serumu temizlikten sonra sadece geceleri uygulayınız. Asit içerikli tüm ürünlerin kullanımında biliyorsunuz gündüzleri SPF koruma şarttır. sevgilerle

 9. Çok faydalı bir yazı. Teşekkürler ? Yalnız la roche posay derm AHA serumunu bulamadım. Sanırım artık üretilmiyor 🙁

 10. Ürüne tıklayınız “her gün” nemlendirici öncesi kullanılır .
  bu link:
  https://cyrene.com.tr/cyrene-daily-skin-smoothing-renewing-treatment-4-aha-exfoliant.html
  VEYA
  https://cyrene.com.tr/skin-renewing-2-bha-lotion-exfoliant.html
  kullanım şeklini linkten okuyunuz…

 11. Merhaba aysenur hanım. Bu glikolik asiti banyodan önce mi kullanmak gerekir sonra mı? Ve gunes kremleri makyaj ustune yenilenebilir mi ? Ben retinollü ürünlerin isimlerini söylemenizide isterim. Şimdiden teşekkürler.