Home / Cilt Bakımı / Pütürlü Cilt Ve Komedon Nasıl Baş edilir?

Pütürlü Cilt Ve Komedon Nasıl Baş edilir?

Okumaktan sıkılan ve video izleyerek öğrenmek isteyenler için komedonlu cilt bakımını buradan tıklayıp izleyebilir, dinleyebilirsiniz.
Komedon çok sık duyduğunuz bir gözenek sorunu. Birçok ürünün üzerinde “non comedogenic” yazar. Yani komedon yapmaz!  Çünkü kozmetiklerin birçoğunun mineral yağlar ve parafin gibi içerikleri gözeneğin tıkanmasına sebep olabiliyor…
Neden komedon oluşur ve komedon nedir bir göz atalım.
Komedon kıl köklerinin içinde bulunduğu gözenekte birikenlerin -tıkanarak- çıkıntı şeklinde durmasıdır. Cilt altına pütür pütür durur siyah olanı da var veya beyaz görünümü de olabilir.
Deri altında bu çıktılı birikinti yüzeyden pütür halinde görünür. Fazla yağ üretimi ölü hücrelerle birleşerek kılın içinde bulunduğu gözeneği tıkar! Beyaz noktalar diye tanımlanan bunlardır.
Komedonunuz çoksa hem cilt bakımınızı hem hormonal durumunuzu gözden geçirmeniz gerekir.
1- Cildimizin yumuşak ve sağlıklı kalması için yağ salgısına ihtiyacı vardır. Kendi koruma tabakasını bununla oluşturur. Ancak bazı durumlarda fazla yağ salgılar. Ergenlikteyseniz veya Polikistik over sendromu (PCOS), andojen salgı fazlalığı gibi hormonal bazı ani değişimler yapan sorununuz varsa komedon oluşmasına uygun zemin hazırdır. Kıllanma ve tüylenme de varsa mutlaka hormonal bir dengesizlik söz konusudur.Doktor size yardımcı açıklamaları yapar. “Kadınlarda Tüylenme Kıllanma Neden olur Ne Yapılabilir?” başlıklı yazıma tıklayarak detay okuyabilirsiniz.
2- Hem komedonlarınız var hem sert kazıyıcı kimyasal köpüklerle cildi temizliyorsanız yağ salgısı tahrik olacaktır. Yangına körükle gitmenin bir çeşidi.
3- Eğer akne tedavisi görüyorsanız ve acnelyse, sivex,differin, munderm, acnemix gibi doktor kontrolünde bir tedaviye başladıysanız en az 6 haftalık bir disiplinli sürece başladığınızı bilmeniz lazım.Bu süreçte kapalı komedonlar oluşabilir.Zamanla bakterilerle baş edildikçe ve soyulma gerçekleştikçe durum düzelecektir. Tedavi bittikten sonra AHA’lı bakımlarla destekleyerek gözeneğin tıkanmasını önleyebilirsiniz.
Cilt bakımınıza akşamları temizleme sonrası kullanılmak için AHA/BHA pedlerden ilave edin. Çok faydasını görürsünüz.  Nip Fab, Cyrene DCL, Missha gibi birçok markada var.
Cyrene AHA-BHA pads  Nip+Fab Extreme Pads – Missha Super Aqua Peeling Pads – Missha A’Pieu Vitamin Pad – Cosrx One Step Original Clear Pad

Komedon oluşmaması & varsa giderilmesi için neler yapılabilir?
İlk önce yukarıdaki sebepleri yok etmek için doğru cilt bakımı uygulayın ve bir kan tahlili yaptırın.

** Temiz içerikli ve cilt tipinize uygun jel&köpüklerle temizleme işlemini yapın. Ardından günlük kullanımlı temizleme tozlarından uygulayın. Ölü hücreleri düzenli eksfoliye etmek (temizlemek) komedon oluşmasını engellemenin ilk adımıdır.
** Günlük cilt temizliğinde bitki süngerleri veya temizleme fırçaları kullanmak komedon oluşumunu önlemenin doğru uygulamalarından biridir.
** Haftada iki gün, banyo çıkışı deri yumuşamış iken önce peeling ile ölü tabakayı atın. Peelingin ardından maske uygulayarak gözenek içlerini temizleyip, yağ salgısını dengelemek “sorunu yavaş yavaş hafifletecek”.
** Salisilik asit /glikolik asit /retinoik asit gibi ölü tabakayı söken içerikler, AHA’lı (meyve asitli) veya BHA’lı (Beta Hidroksi Asit) kozmetikler gözenek içinin temizlenmesine ve yağın parçalanmasına yardımcı olacağından komedonlu ciltlere iyi bir alternatiftir. Bu tip soyucuları kullanırken gündüzleri mutlaka güneş koruması kullanılmalıdır. Yoksa UV ışınlarından lekelenirsiniz.
** Yağ salgısı dengesizliğini endokrinoloğa danışarak çözersiniz. Hormonal düzen sağlandığında, içeriden frenlenen sorun yüzeyde gözenek tıkanmasının ilk sebebini ortadan kaldırmış olacaktır. Bir kan tahlili ile doktor bunu saptayacaktır.
** Nemlendiricinizi asla aksatmayın. Yağ dengesi su dengesi kurulduğunda deri yumuşak kalır. Yağlı ve karma ciltler için nemlendiriciler farklı formüleedilir. Lütfen cilt tipinize uygun nemlendirici kullanın.
** Komedon tedavisi için eczanede değişik ilaçlar vardır. Adı üzerinde bunlar “ilaç”tır! Tavsiye veya rastgele alınıp kullanmayın. Eczacınıza mutlaka danışın. Bu ilaçların Benzoil peroksid veya resorsinol gibi içerikleri vardır, mutlaka belli bir süre ilaçların kullanılması ve beraberinde mutlaka güneş ışınlarından korunulması gerekir. Bir ay kullanıp sonuç beklenmez!

Çok yoğun kapalı komedon varsa
İlk önce bir dermatologa derin cilt temizliğine gitmeniz gerekir. Önce komedonların rahat çıkartılması için cilde yumuşatıcı işlemler uygulayacak. Sonra kalınlaşmış yeri,  gözeneğin ağzını tıkadığı yerden delerek, komedonlar tek tek çıkartır temizler. Ortası delik bir halka yardımıyla bastırılarak tıkanma yapan birikintiler çıkartılır. Temizlikten sonra antiseptik bir solüsyonla deri temizlenecek ve maske uygulanacaktır. Bu işlem sonrasında kullanacağınız temizleyici ve nemlendiricileri düzenli kullanırsanız yenilerinin oluşumunu engellersiniz. Sırtta ve yüzde olan komedonlar için aynı yöntem uygulanır.
Önemli not: Yüzeyden müdahale ile komedeonları geçici olarak giderebilirsiniz. Ama yukarıda bahsettiğim hormonal bir (içsel) sorun varsa yenileri oluşacaktır. Endokrinologa gidiniz. Ve günlük cilt bakımınızı
aksatmadan uygulayınız.
komedonlar

About Aysenur

Check Also

Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılır? Nelere Dikkat Etmelisin?

Ağdadan canı çok yananlara, özellikle yazın kolay, acil, pratik acısız tüyleri yok etme şekli tüy …

199 comments

 1. Ayşenur Hanım merhaba
  Ben 24 yaşındayım. Ergenlik döneminde nadiren sivilce çıkaran bir cilde sahiptim. Fakat son 5 yıldır alnımda burnumda şakaklarımda ve nadirde olsa çenemde geçmek bilmeyen kapalı komedonlar (pütürcükler) var. Regl dönemlerinde daha yoğun olmak üzere sırtımda ve göğsümde de kapalı komedonlar oluşuyor. Herhangi bir hormonal sorunum yok. Sabahları uyandığımda burnum ve alnım yağ kusmuş oluyor ki bu durum yazın daha vahim bir durumda. Sizden cilt bakımı konusunda tavsiye rica ediyorum. Birde kapalı komedonlardan tamamen kurtulmak mümkün müdür? Benim cilt rutinim ; sabah ve akşam La Roche Posay Effacler jel ile yüzümü yıkıyorum.Ardından hem sabah hem de akşam cildime ziaja manuka ağacı yaprağı toniğini sürüyorum ve en son olarakta La Roche Posay Effacler Duo+ kremini uyguluyorum.Haftada 1-2 kez Loreal Parisin detoks maskesini duştan sonra yüzüme uyguluyorum. Bunun haricinde yüzüme başka bir şey kullanmıyorum.Makyaj malzemelerimin son kullanma tarihlerine çok dikkat ediyorum ve günü dolan ürünleri atıyorum. Şimdiden vereceğiniz yanıt için teşekkür ederim.

 2. ayşenur hanım merhaba. ben asitli ürünler kullanmaya başlamak istiyorum ama tereddütlerim var. the purestin ürünleri ve cosrx ürünleri aklımda olanlar, aha/bha, niacinamide, c vitamini, hyaluronik asit, kırmızı peeling ve göz altı için caffein içeren ürünler nasıl? birde cildim henüz asitlere alışkın değil düşük oranlarda alıp cildi alıştırmak gerekiyormuş. birkaç soru sormak istiyorum size araştırma yaparken sizin sitenize rastladım 🙂 şimdi bu ürünleri kullanırken mutlaka güneş kremi kullanmak gerekiyormuş, cildim güneşten lekelenmeye meyilli bir cilt değil bu ürünleri kullanınca lekelenme oluşurmuş krem kullanmazsak mesela bu ürünleri kullansak sonra kullanmayı bıraksak cildimiz hala lekelenmeye meyilli olur mu yoksa bırakınca yine eskisi gibi sıkıntı olmaz mı? ilk sorum buydu. diğer sorum asitli ürünleri kullanırken dışarı çıktığımızda 2 3 saatte kremi yenilemek gerekiyor diyorlar ama çıkarken illaki makyaj yapıyoruz kremi nasıl yenileyeceğiz makyajın üzerine mi kremi süreceğiz? bir sorumda bu dediğim the purestin ürünleri veya cosrx ilk asitli ürünlere başlayanlar için yüksek oran mı olur sizce? sorunum ise yüzümde komedonlar çıkmaya başladı bakım fazla yapmıyorum yeni ürünler alıp iyi bir bakım yapmaya başlamak istiyorum elimde fazla bakım ürünleri yok cildim karma. birde göz altımda morarma kararma var kırışıklık kaz ayağı torba mevcut yani böyle sorunlar için neler önerirsiniz nasıl bir bakım tavsiye edersiniz artık dikkat etmek ve pürüzsüz cildim olsun istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim. yüzümde adet döneminde sivilce çıkar sadece fazla sivilceye meyilli değil. sadece t bölgem fazla yağlanır yani sizce bu asitli ürünleri kullanmak iyi mi yoksa asit içermeyen başka ürünler mi kullanmak gerekir tavsiyelerinizi bekliyorum 🙂

 3. merhaba ayşenur hanım, ben de gerçekten yılmış bıkmış bir durumdayım. 2012 ve 2016 senelerinde roacuttane tedavisi görmeme rağmen hala komedonlardan kurtulamadım 27 yaşındayım ve sıkıldım artık bu komedonlardan ocak ayında dermatoloğa gittim bana zoretanin ve acnelyse 0,01 olması lazımdı bu iki ilacı verdi ve yüzümün ekstra olarak hassaslaşacağını söyleyip bioderma sensibio yüz yıkama jelini ve topicrem hassas yüzler için nemlendiricisini verdi bir süre kullandım 2,5 aya yakın kullandım yüzümde o kadar çok tahrişe sebep oldu ki geceleri yüzümün yanmasıyla uyanıyordum ve yüzümde de özellikle çene bölgemde o kadar yoğun yaralar vardı ki iyileşmiyordu. Artık dayanamadım eczaneye gittim yüzümdeki yaraları gösterdim belki bir hametan çare olur diye bana sferangsın yüz temizleme köpüğünü verdi ve bir kaç tane de aloeveralı nemlendirici krem testerı verdi bir süre kullandım köpüğün yüzümü tam anlamıyla temizlediğini hissedemiyordum bana peelingini önerdiler e maliyet olarak nemlendirici artı peeling 800 küsür bir fiyat çıktı ben de alamadım ayrıca bu zamana kadar bir çok dermakozmetik ürün denedim ve gerçekten tam anlamıyla sonuç alamadım şu an yüzümde yer yer kuruluk ve kabuklanma şeklinde yaralar var çene bölgemde komedonların olduğu bölgede ve o yaraların içinden irin çıkıyor artık kafayı yemek üzereyim yaklaşık 6 aydır özellikle sabah akşam aksatmadan cilt temizliği yapıyorum daha felaket bir hal alıyor ve komedonlardan da kurtulamıyorum. Watsonsa gittiğimde uygun fiyatlı bir peeling ve nemlendirici istedim pure beauty markasının pembe peelingini ve aynı markanın su bazlı nemlendiricisini verdi bu arada bunları yaparken gündüzleri mutlaka güneş kremi de sürdüm güneş kremsiz dolaşmadım evin içinde bile, pure beauty markasının temizlleyici peelingiyle yıkadığım zaman gerçekten bir temizlik hissi yakalıyorum fakat bir süre sonra nemlendirici bile sürsem yine elmacık kemiklerimin üstünde hafif bir dökülme pullanma oluyor, doğru ürünü bulamadığım için ağlamak istiyorum artık ne yapacağım hakkında bir fikrim yok sabah akşam cildimi temizleyip nemlendiriyorum ve doktorun verdiği kremi tekrar kullanırsam yaralarım daha da artar diye onu da kullanamıyorum artık kalan beynimi bununla sıyırdım umarım görür cevap verirsiniz şimdiden teşekkür ederim

  • Merve Hanım,
   Mailinizi aldım.
   Yara bölümlerin tahriş ve incelen derinin mikrop kapmasıyla olduğunu ve neler kullanabileceğinizi alternatifleriyle size yolladım.
   Geçmiş olsun.

 4. Ayşenur Hanım merhaba, daha çok t bölgesi yağlı karna bir cildim var. Yıkama jeli olarak mizon hyaluronic acid sherbeet deep cleansing foam, nemlendirici mizon water volumw aqua gel cream, tonik yerine de bioderma sebium misel su kullaniyorum. Geceleri cyrene bha serum kullanıyorum. Ve duzenli peeling yapmaya calısııyorum. Beyaz noktalarda azalma var fakat suanda yüzümde dokunduğumda acıyan uçsuz sivilce çıktı ve bu tarz sivilceler cıkmaya devam ediyor. Havalar ısındığı icin bu aralar yüzümü cok yıkamaya basladım yağ salgısı mı arttı diye düşünüyorum.Bi yerde mi yanlış yapıyorum anlayamadım ama yine düzenli olarak sivilce cıkmaya devam ediyor. 🙁

 5. Aysenur hanım merhaba,ve sivilceye yatkın ve pütürlü cilde miseller su olarak diadermine markasının miseller suyunu önerir misiniz?

 6. Ayşenur hanım merhaba! Cevap alabilir miyim bilmiyorum ama ben ÇOK YILDIM. Cildiye doktorlarından nefret eder vaziyetteyim. Doktor tavsiyesi vs almak istemiyorum artık çünkü işini iyi yapan cildiye doktorunun çok az olduğunu düşünüyorum.
  Ben cilt tipimin ne olduğunu çıkardığım sivilcenin nasıl bir sivilce olduğunu bile bilemiyorum hala.
  Seboreik dermatit vardı saçımda ve yüzümün belli kısımlarında (alın, burun, kaş içi, kulak içi). Bunu büyük ölçüde kortizonlu bir kremle hallettim sayılır. Artık pul pul dökülen yüzüm yok saç derimde iyi durumda hala vichy dercos kullanıyorum.
  Yani kendimi hep şey olarak düşündüm yüzüm kuruluktan gergin değil ancak ışıltılı da değil. Normal citliyim gibi düşünüyordum genel olarak. T bölgemde de yağlanma tüm gün evdeysem hiç olmaz, maskeyle işe gittiğim için de maskeden dolayı olurdu. Maskesiz dışarıdayken de çok hatırlamıyorum yağdanlandığımı normal düzeydi bence ama yağlı cilt yağdan parlayan cilt gibi düşünüyorum o yüzden bilmiyorum hala.

  22 yaşımdayım. 23 olmama az kaldı. Sivilcelerim artık belli bi düzene bağlamıştı. Regl dönemleri çenemde çıkar. Bu kadardı uzun süredir. Şikayetim de yoktu hatta onların leke kalmasından da şikayetim yoktu gözüme batmıyordu o kadar. Hiç mükemmel bir cilt rutinim olmadı. Düzenli yaptığım tek şey Bioderma sensibio jelle yüzümü yıkamak. Nemlendrici kullanma alışkanlığım pek yoktu. Hep sivilce yapıyolar gibi geliyor ve doğru nemlendirciiyi asla bulamadım. Doktora sorduğumda gerek yok 😀 demişti. Ama dediğim gibi dermatit yüzünden kuru hissettiğimde bazen bioderma atoderm nemlendirici bazen LRP cicaplast kullanırdım. LRP y arka arkaya yani her gün uyguladığımda sivilce yapıyormuş gibi hissediyorum hatta. Bi ara Dermoskin aydınlatıcı tonikle yüzümü sildiğimde oluyordu. Bir sorun yaşamadım. Bir de new essantial c vitamini serumu almıştım ama içeriğindeki c vitaminin çooook az hatta hiç olmadığını öğrenince kullanmayı bıraktım. Ancak nedense c vitamini kullanmayı sevdiğimi fark etmiştim az da olsa plesebo etkisi olabilir iyi geldiğini düşünüyorum.

  1.5 -2 ay öncesine kadar cildim de dediğim gibi sadece çenemde sivilce çıkar ve maske kaynaklı 3-5 siyah noktam olurdu. MÜKEMMEL MİYDİ? hayır. pürüzler vsler vardı bebek değildi elbette ama SORUN DEĞİLDİ BENİM İÇİN.

  2 ay önce ilk defa yanağımda ağzıma yakın yerde yani sivilcem çıktı. Büyüktü. Sıktım. Yara oldu. Yaraya kolonya bastım. Yandı. Kabuk bağladı. Bepantholler vs ile geçirdim sadece izi kaldı. Altı üstü sadece bir taneydi dert etmemem gerekiyordu ama nasıl yanağımda çıkar ya? diye kafama takmıştım.

  Bunları yaşarken cilt bakımı oluşturmalıyım artık diye düşünmeye başladım.

  Instagramda bir cilt bakım sayfaları var. Oralara bakarken “Effectha” markasını buldum ve kuru ciltler için olan nemlendircisini aldım. İçeriği o kadar övülmüştü ki. 1 hafta içinde yüzümü beyaz komedonlar bastı. Dediğim gibi ağzıma yakın olan yanak çevresini ve çenemi. Kistik sivilce çıkardım. İçeriğinde meğer yağ varmış komedon yapabilen. KEndileri bunun çok az olduğunu formülasyon için kullandıklarını söylemişler ancak beni mahvetti. Cildim hala toparlanmadı. Bu nemlendirciyi söylediğimde Cosmed Enzim Peeling, Azteck Kil Maskesi, Dermoskin Arbutin, Bioderma Spf de sipariş etmiştim. Azteck kil maskesini 1 kere kullandım yorumum yok.
  Cosmed Enzim Peelingi 5 kere kullanmışımıdr. Anlamıyorum gerçekten. Bu şeyler galiba sadece bana sivilce yapıyor. Yok eminim yani özellikle bunu kullandığımda ertesi gün sivilcem çıktı.
  Arbutin Krem de öyle. Gerçekten kistik tarzı sivilceler oldu. 1-2 kere nemlendirci şeklinde de uygulayabilirsiniz dendiği için sürdüğümde oldu. Lokal olarak o yanmış olan sivilce lekeme sürdüğümde saaaanki açılır gibi oldu ama emin değilim. Bu ürünleri 2 haftadır kullanmıyorum. Nemlendiriciyi 3 haftadır kullanmıyorum. Kabusum oldu.

  Bu olaylar yaşandı işte geldik Mart sonuna. Yok hala sivilcem çıkıyor yanağımın bu sefer kulağıma yakın kısmında bir sivilce çıktı. Sivilce kurutucuyla kurttum. Mesela onlar da bence kistik sivilceleri kötü yapıyor. Sarı uç vermedi. Söner gibi oldu güya ama MOSMORdu. Kaç gün geçti acımaya devam etti en son delirip orayı sıktım. Full kan çıktı. Kan toplamış meğer. Şaka gibiydi. Mesela söndü şu an yok hiçbişi küçüldü lekesi. Hani sıkmamamız gerekiyordu? Ben hala anlayamıyorum… Aynı olayı geçende de yaşadım onu da anlatacağım.

  30 Martta artık cildiyeye gttim. Çünkü korktuğumdan ne yüzümü temizleyebiliyorum ne bir ürün alabiliyorum. O ürünleri başkalarına verdim çünkü hep. Sadece sivilcelerim iyileşir gibi olduğunda LRP sürmüştüm üstlerine. Beyaz komedonları hiç sıkmadım. Ve o kadar korkunçlardı ki Yüzeyde gözüküyorlardı direkt. Hani yüzümü gerdirince falan değil bildiğin NOKTANOKTA duruyorlardı. Onlara hiçbir şey yapmamam gerektiğini vs okumuitum defalarca.

  Cildiye Tetradox, Nadixa krem ve Munderm jel verdi. Yanağımda nemlendirici yüzünden çıkmış olan komedonları biraz söndürür gibi oldu o yoğun görünüm gitti. Sivilcem 1 hafta yenisi çıkmadı. Sonra ağzımın altında çıktı ve yine kistikti. Nadixa sürdüm yukarda söylediğim gibi uç vermesini engelledi ve sivilce o kadar acıdı ki sıktım. En azından şu an lekesi kahverengi ve sönük vaziyette. Ben anlamıyorum bu kremler neyi engeklliyor napıyor? Munderm jel ise gerçekten değişik. Lokal uyguluyorum hepsini ancak çene bölgem çorak topraklar gibi oluyor bunu sürdükten sonra ertesi sabah. Nemlendirici sürünce geçiyor. LRP sürüyorum çok az korktuğum için. Tahriş oldu çünkü acıyor hani cildim. Tethradox ne yapıyor onu da anlamış değilim. Çünkü dün gece 2 tane sivilcem çıktı. Sırf 3-4 gün çikolata yediğim için çıktıysa yuh artık. Biri yine kistikti. İlk başta anlattığım kolonya sürüp yaktığım yerin yanında çıktı ve o bölge de beyaz komedonlarım vardı. Muhtemelen komedonardan biri sivilceye dönüştü. Asla uç vermedi. Dokunuyorum içi dolu. Bu sabah kafam attı.

  Aldım elime iğneyi ucunu steril ettim iyice önce yaktım sonra kolonya sürdüm bekledim kurumasını. Çok hafif çenemin oradaki komedona değdirdim. Yakın aynayla görüyorum asla içine kadar sokmadım ama iğrenin ucunun derini içine geçtiğini gördüm. Sonra onları anneme sıktırdım. Artık bilmiyorum ne kadarı çıkmıştır. En azından kendim mettim kendim buldum derim. Gerçekten yetti artık. 2 haftalık bir sürede bile hiçbir şey göremedim. Hiçbir şey tam anlamıyla. Yüzümün ne kırmızılığı geçti ne izler geçti ne sivilceler ne komedonlar. Hiçbişey. En azından bir şeyin azalmış olması gerekirdi. Kaç gecedir ağlıyorum dışarı çıkamıyorum iş yerinde maskeyi indirmek bile istemiyorum. Doktora zor bela PEKİ BU SÜREÇTE YÜZÜMÜ NEYLE YIKAYIP NEMLENDİRECEĞİM NAPACAĞIM diye darlayınca Bioderma Sebium serisinin toniğini misel suyunu ve jelini önerdi. almadım bile. Zaten rouccatane yazayım mı diye sordu. Özel doktor bir de. Şaka gibi. Ne alak yüzüm o kadar mı kötü ki? diye sorunca kesin çözüm isteyenlere yazıyoruz dedi. NEYSE.
  Biodermanın belki toniğini alırım sadece ama güvenim her şeye karşı o kadar sarsıldı ki. Ya ben NE YAPMALIYIM gerçekten bilmiyoeum ya.

  Rutini biliyorum. Güneş kremi, nemlendirici, 2 aşamalı temizleme, ihtiyaca yöenlik tonik ve serum. Kafamda hepsi oturmuş durumda. ama yüzümü deneme tahtasına çevirmekten sıkıtldım. 2 aşamalı temizlik için heimish balm ve cosrx good morning jel düşündüm hakkında kötü yorum hiç okumadığım için. C vitamini olarak da klairs almayı düşünüyorum.
  Ama akneli, komedonlu, kuru ya da nemsiz? belki de yağlı(artık bilmiyorum bile tek bildiğim kurutucu ürünler yüzümü mahvediyo) cilde hangi nemlendirici, hangi tonik, sorunlara yönelik ne tarz krem alınır üstelik lekelerimde var hali hazırda komedonları da sıkınca:) bilmiyorum. Kime yazsam ne dönüş aldım ne başka bişey. Çok çaresiz hissediyorum. Tonla şey okuyorum ancak bilemiyorum. Buraya kadar okuduysanız çok teşekkür ederim…

  • Nil hanım Merhaba,
   Bu site yaklaşık 22 yıldır var ve elimden geldiğince her gün 10 kadar soru cevaplıyorum. Sizin kadar uzun yazan kimse olmadı 🙂 Rekor sizde. Bıkmışsınız anladım. Ama cilt bakım düzeniniz de yok. Ve cildimiz en az 1 ay düzenli kullanımla yenilenme ve değişimi gösteren bir yapı. Siz sürekli delip, sıkıp , bir kullanıp bir bıraktıkça o da sistemini şaşırıyor anladığım kadarıyla …
   Doktor benden bin kat daha uygun öneriler vermiştir.
   Ben doktor değilim. Kozmetikler de ilaç gibi tedavi edici özelllikleri olan preparatlar değildir. Doktorun verdiği tedaviye destek temizlenme ve bakımı için kozmetikler vardır.
   Yani, o kadar şey kullanmışsınız, düzensiz, yanlış (bence) ve şu an doktor size Munderm, Nadixa ve bakterileri öldürmek için Tetradox vermiş (prospektüse neden bakmadınız ki?)
   https://pdf.ilacprospektusu.com/6738-tetradox-100-mg-kapsul-kt.pdf
   Ve inanın hiç bir ilaç yutar yutmaz size keskin bir çözüm vermez. Belli bir süre kullanmak o bakterilerin yaşayacağı alanı kısıtlamak için işler.
   Yani ertesi günü sivilce çıkmasını tetradox’un işe yaramamasına bağlamayın ne olur ya…
   Kullandığınız maskenin kumaşı, sürekli kullanıyor olmanız da (çalışanlarda maalesef sivilcelenme artıyor maske sebebiyle) sivilcelere zemin hazırlıyor.
   Geçen sene bu konuda bir yazı yazmıştım. Maskenin sivilceleri üzerine.
   Okur musunuz ? https://aysenuryazici.com/maske-kullanirken-sivilcelenmek/

   Şimdi 1) Sakin olun. 2) Doktorun verdiklerini düzenli ve dediği süre boyunca kullanın. Nadixa kistik sivilcelerin dışarı çıkmasına yardım edecek . Munderm kurutacak. Tetradox da içeriden bakterilerin üremesini frenleyecek. Yani bir olan üç olduysa temizleniyor ve kuruyacak demektir 3) Temizleme için SLS olmayan bir jel ve alkolsüz tonik kullanın.
   Ben HC Care jel ve toniğini beğenirim.
   heimish balm’ı ben de çok beğenirim ama Caudalie’nin temizleme yağı da çok güzeldir içerik olarak.
   https://tr.caudalie.com/makyaj-temizleme-yagi.html
   Munderm UV ile temasta cildinizde tahriş oluşşturabilecek iki içeriğe sahiptir isotretinoin ve eritromisin. Gündüzleri SPF 50 sakın ihmal etmeyin. Sivilce geçtikten sonra bir de lekelenme ile üzülmeyin.
   Yapmanız gereken sabah ve akşam temizleyip ilaçlarınızı sürmek. Gündüzleri de SPF koruma kullanmak. Maskenizi de gözden geçirin. Benim önerim bu onaylı maske.Hipokrat maske gümüş nanopartiküllü sivilcelenmeye de karşı durur
   https://www.hepsiburada.com/hipokrat-mask-8-katli-cerrahi-maske-10-x-3-paket-pm-HB000018NTAM
   Size en önemli tavsiyem ş olacaktır: Yüzünüzde hiç bir şeyi sıkmayın. Sadece leke olacak diye değil, her sıktığınız sivilce gözeneğinin dibinde kılcal damarlarla iltihap en yakın gözeneğe taşınır…
   Yani çoğaltırsınız. Ve içinde iltihap oluşmuş gözenek folikülü deforme olur. Genişler büyük yamuk yumuk bir boşluğa dönüşür.
   Gelecekteki pürüzleri oluşturursunuz.
   Sıkmayın. İlaçlarınızı düzenli kullanın ve maskenizi değiştirin.
   Haftada 2 kez banyo çıkışı organik bir peeling yapıp ardından yeşil killi, bir maske uygulayabilirsiniz.
   https://tr.nuxe.com/nuxe-bio/temizleyici-mikro-peeling-maskesi-olu-hucreleri-temizler-cildi-arindirir-ve-cilt-kalitesini-artirir-50-ml-kavanoz
   https://www.dorganique.com.tr/dogal-cilt-bakim-maskesi-250-ml
   Sabır. Lütfen sabır.
   Cilt zamanla doktorun verdikleri ile sivilcelerden arınacaktır. Bu arada süt ürünlerini azaltın bakalım sivilcelerde bir değişim gözlemleyecek misiniz?
   sevgiler

   • Merhabalar ayşenur hanım… yine ben! o uzun mesajın sahibi 😀
    tarih 3 mayıs ve ben o zamandan bu zamana epey gelişim kaydettim. gerçekten sakin oldum ve ilaçları düzenli kullandım. 2 hafta sonra tekrar doktora gittiğimde bu sefer tetradox bittikten sonra azitro krem olarak da imex ve sivex verdi. acikcasi sivexten epey memnun kaldım munderm böyle bir etkisi var mi bilmiyorum ama beyaz komedonlarimi sivilceye çevirdi. bu ara küçük çaplı bir sinir krizi yine yasadim ama en azından sivilceler sönecek diye umut ettim. söndüler. simdi de iz kaldı. (ağlayan ifade)

    simdi bugun doktordan dönüyorum. ağrılı sivilcelerim şükür su an yok. deri altında bir iki tane oldugunu söyledi. ilk baştaki kadar yüzümü saran komedon olmasa da yine benim de gozume çarpan 3 tane falan vardı.
    dediğiniz gibi sls içermeyen bir temizleyici kullandım bir de heimish almistim önerdiğinizden once. kil maskesi de evde aztect var diye onu kullandım max haftada 1. bazen 10 günde bir.
    maalesef nemlendirici kullanamadım.

    azelderm ve tre krem verdi. bunlari kullanırken gunes kremi ve nemlendirici eksik etme dedi.

    iste burda başlıyoruz… yüzüme uygun nemlendirici bulamadığım icin basıma bunlar geldi benim 😀 dedim. yağlı ciltler icin kullanmalısın cunku cildin kuru da olsa sivilceye yatkinsin ve kuru ciltler icin olanlar sende sivilce yapar dedi. evde gunes kremi bioderma turuncu siseli photoderm max aquafluid 40 ml var. bunu kullandığımda sivilce problemi yaşayacağıma inanıyorum nedense ama çift aşamalı temizlik ve azelderm kremin gücüne inanarak görmezden geleceğim…

    size teşekkür etmek istedim. gerçekten.

    biliyorum cok fazla oluyorum ama azelderm ve tre sırasında (azelaik asit ve tre -retinol-) bu saydığınız cilt bakım ürünleri hala geçerliliğini korur mu? ziaja manuka tonik almistim 1-2 kere kullandım daha ama yine bu maddelerle kotu bir etki yapar mi? söylediklerinizin dışına pek çıkmadım ama bu maddelere epey yabancıyım. cok dikkatli kullanılması gerekiyormuş. ve bunlara ek olarak bu kremlere uygun nemlendirici oneriniz var mi? doktor bastıra bastıra gunes kremi ve kesinlikle nemlendirici dedi de. ya da siz araştırın derseniz nasıl bakmalıyım?

    önerdiğiniz maskeyi de kesinlikle alacağım. size yazdıktan sonra sınav haftam icin izin almistim ise gitmedim. sonra da kapanma başladı o sayede de biraz toparladım fark ettim. kesinlikle maske de cok tetikliyor.

    fark ettiyseniz daha sakinim… 😀 maddelere uygun basit cilt bakımı oluşturmaya çalışıyorum.

    cevabınız icin ayırdığınız vaktiniz icin cok teşekkür ederim. kendinize cok iyi bakın ❣️

 7. Merhaba
  Ben 23 yaşındayım. Kuru, nemsiz ve mat bir cildim var. Yanaklarımda sivilce izleri, burun bölgemde siyah noktalar var. Simple markasının yağ bazlı temizleyicisini ve nemlendiricili temizleme jelini kullanıyorum. Cildim çok kuru olduğu için hemen geriliyor. aynı sefa özlü krem sürüp gül yağlı serumla iyice nemlendiriyorum. Rutine uyduğumda cildim yumuşak ve sakin oluyor ama izlerde, komedonlarda ve siyah noktalarda bir etki göremiyorum.
  Daha önce asit kullanmadım ne önerirsiniz? Şimdiden teşekkür ederim. 🙂

 8. Merhaba Ayşenur Hanım 🙂 Ben 20 yaşındayım. Genelde hiç ağrılı iltihaplı sivilcelerim olmadı ama sadece alnımda senelerdir geçmeyen pötürcükler va kapalı komedon gibiler, uzaktan belli olmuyorlar. Daha önce cildiyeye gittim sivilce jeli ve güllü alkollü bir tonik vermişti ama işe yaramadı. T bölgem hem kuruyor pul pul dökülüyor hem de yağlanıyor. Bu problemi bir türlü çözemedim, fungal akne olduğunu düşünüp ketoral da denedim 1-2 kere cildimde ama o da rahatsız etti cildimi. Acaba sizin bir öneriniz var mı bu konu hakkında, umarım öğrenebilirim

  • Nur hanım Merhaba,
   Siz doktor değilsiniz 🙂 Ben de doktor değilim. Fungal akne ancak doktorun teşhisini koyacağı bir deri hastalığıdır. Ancak sivilcelenmenin sebebi büyük olasılıkla hormonaldir, hanımlarda hormonla değişim 25-26 yaşına kadar sürer ve ergenlik sayılır.
   Bu videoya göz atın lütfen https://www.youtube.com/watch?v=UiN3_bfgKZM&t=186s
   Bana günlük bakım rutininizde ne kullandığınızı yazmadığınızı için “bunların sebebinin” yanlış eksik bakım olup olmadığına da karar veremiyorum.
   Pütürcükler (komedon) BHA ile uygulanan disiplinli cilt bakım rutini ile geçer.
   https://www.youtube.com/watch?v=g4jFQDkyrKI&t=67s
   salisilik asit 8BHA) gözenek içinde yağı çözer ve o birikimin önüne geçer . Ama hiç bir ilaç ya da kozmetik 2-3 günde veya 1 hafada size sonuç vermez. Deri 28-30 günde yenilenir ve en az 1 ay disiplinle bakım yparak görebilirsiniz iyileşmeyi.
   Glikolik ve salisilik asit pedlerinden akşamları, temizleme sonrası kullanın (durulanmaz) sonra nemlendiricinizi sürün.
   Gündüzleri de güneş koruması .
   Şu an ne kullandığınızı yazın lütfen.
   sevgiler

   • Cevabınız için çok teşekkürler, ne kullandığımı yazmayı unutmuşum. Simple temizleme jeli kullanıyordum şu an onu bıraktım 1 haftadır Sebamed ph 5.5 kullanıyorum ve ipek yüz kesesi. Kese pötürcüklere biraz etki etti ama hala kaybolmadılar tabii ki. Ve yüzümün kuruduğunu hissettiğim için cerave kuru ciltler için nemlendirici kullanıyorum sadece. Dermoskin aha bha almayı düşünüyorum, siz de asitlerin temizleyicrğini söylemiştiniz ama önerir misiniz acaba🙏

    • Nur hanım, cildimiz çelik tencere veya parke değil ki yani bir uygulama yapar yapmaz hemen parlasın. 🙂 Kozmedonlar zamanla dediğim gibi eriyeceklerdir.
     AHA/BHA lı tonikleri veya akşamları glikolik asitli cilt pedlerini gün aşırı kullanabilirsiniz. Nip Fap’da ve sephora’da var.

 9. Merhaba Ayşenur Hanım. 20 yaşına yeni giricem. ergenlik dönemi ve sonrasında sanırım benim sebep olmamla birlikte gözenek sorunu yaşamaya başladım. elim sürekli yüzüme gidiyor. doktora görünmek istedim. şu anda da pandemi döneminde olduğumuz için bir türlü randevu almayı başaramadım. bu zamana kadar da internette ne gördüysem özellikle de doğal evde bakım gibi içeriklerdeki anlatılanları denedim. 1 senedir yüzüm eskisinden çok daha kötü bir hal aldı. o kadar ki aynaya bakamıyorum artık psikolojim bozuluyor. imex sivilce sabununu kullanıyorum bir süredir, onun öncesinde eczacıya danıştığımda bana expigment yüzde ikilik leke kremi verdi. onu da denedim. yüzümü temiz tutmaya gayret ediyorum ama detaylı bir şekilde ürün kullanımım olmadı bu konuda. hormon sorunum olduğunu da sanmıyorum, regl dönemlerim düzenli oluyor. bazı dönemler sivilcelerim artıyor. cildim yağlı değil sanırım normal 🙂 nemlendirici olarak 2 yıldır neutrogena kremini kullanıyorum, belki de doğru bir tercih değil bilemiyorum. ama şu an beni en çok rahatsız eden şey komedonlar ve sivilce izleri (hafif). artık bunlardan gerçekten kurtulmak istiyorum. bana uygun fiyatlı ürünlerle rutin temizlik ve cilt bakımı önerir misiniz? şimdiden çok teşekkürler :))

  • Hanife Hanım Merhaba,
   Doğal denilen bakımların geçici etkileri vardır ve cilt sorunlarını doğal yöntemlerle, mesela ara sıra maske yaparak ya da pirinç unu, maya, elma sirkesi gibi malzemeler sürerek geçiremeyiz.
   Maalesef ki internette ağzı olanın öneride bulunduğu, mesleki birikim veya salahiyeti olmayanların kafalarına göre sırf popüler olma uğruna uydurup önerdikleri bir çok ev yapımı (!) reçete mevcut ve uygulayanların çoğu problemi büyütüp sonunda bir dermatologda soluğu alıyorlar.
   Sivilcelere limon sürün, burnunuzudaki siyah noktalara diş macunu sürün diyen, lekeli ciltlere patates maskesi yaptıran bu insanlara ne olur kulak vermeyin. Ya bir enstitüye gidin estetisyen size derin bir temizlik uygulasın, sonrasında siz evinizde destek rutininizi aksatmadan sürdürün, ya da doğru ürünleri disiplinle uygulayarak siz bakımınızı yapın.
   Expigment %2’lik kremi en az 2 ay düzenli gece kullanırsınız (prospektüste yazar ve eczacınız da anlatmıştır zaten) sadece gece uygularsınız. Ve gündüzleri SPF50 ile deriyi korumak zorundasınızdır. Expigment bir ilaçtır ve UV’den korunmadan kullanılmamalıdır.
   Siz zaten düzenli kullanmamışsınız…
   Düzenli kullanılmayan hiç bir bakımdan da sonuç beklemeyin.
   Şimdi:
   1) ilk önce şunu unutmayın, sivilcelere sebep olan bakterileri siz ELİNİZİ HER YÜZÜNÜZE SÜRDÜĞÜNÜZDE, her kurcaladığınızda yan dokulara dağıtırsınız! İlk önce bu konuda kendinize telkinde bulunun.
   2) Cildinizi sabah ve akşam makyaj yapsanız da yapmasanız da o yağlı örtüden ve kirden temizleyip, sonra cilt bakım ürünlerinizi sürmeniz gerek.
   3) Komedonlarla baş etmenin en keskin yolu AHA/BHA eksfolyanları kullanmaktır. Bunları ister sıvı halde nemlendirici öncesinde kullanırsınız, isterseniz AHA/BHA içeren pedleri akşam rutininde, temizleme sonrası kullanırsınız. Her ikisi de durulanmaz. 1 dak bekleyip, üzerine serum ya da nemlendiricinizi uygularsınız.
   https://www.youtube.com/watch?v=g4jFQDkyrKI&t=73s
   Videonun altındaki yazılı metine göz atın ürünleri de gösterdim.

   Komedonlu ciltlerin cilt bakım rutinini uygulama sırasına göre sıralayalım:
   Temizle => (SLS içermeyen bir jelle) veya pH5.5 bir sabunla
   Tonikle => Cilt tipine uygun tonikle veya termal su ile
   Toz pirinç peelingi ve/veya Nip+Fab pedleri uygula (akşamları)
   AHA’lı Nemlendirici kreminizi sürün
   UV korumasını sür (gündüzleri)
   HAFTALIK BAKIM:
   Haftada 2 kez önce peeling, ardından killi bir maske uygulaması
   Mesela Nivea Arındırıcı Aloe Vera Pirinç Peelingi yapın, durulayın, aktardan alacağınız yeşil kili suyla boza kıvamına getirip yüze uygulayın.Kuruyunca yıkayın.
   En son nemlendirici uygulayın.
   Peeling+maske bakımları haftalık bakımlardır ve cilt sonrasında çıplak bırakılmamalıdır.

   temizlemeyi sebamed 5.5 sabun veya imexle yapabilirsiniz ama sonrasında tonik kullanın.
   https://www.watsons.com.tr/p/frudia-green-grape-pore-control-tonik-195-ml-31937

   asitli ped https://www.watsons.com.tr/p/nip-fab-glycolic-fix-extreme-gece-pedi-60s-16562

   Nemlendirici olarak https://www.watsons.com.tr/p/nipfab-teen-skin-nemlendirici-krem-40-ml-37890 de kullanabilirsiniz Maverd sivilce kremini de sabah ve akşam uygulayabilirsiniz https://maverdogalbakim.dukkan.im/sivilce-kremi
   sevgiler

 10. Merhaba Ayşenur Hanım,
  26 yaşındayım hassas bir cildim var çene bolgemde 1 yıldır kapalı komedonlar var pürüzlü bir görüntüden rahatsız oluyorum makyaj yapan birisi degilim kullandıgım sadece maskaradan ibaret doktora gittigimde bana tahlil yapmadı sadece alerji hap ve krem vermişti ve ondanda sonuç alamamiştım cildim cok hassas olduu için yanaklarımda çok çabuk kızarıyor ne kullanırsam düzelir komedonlarımdan kurtulmak istiyorum lütfen bana yardımcı olabilirmisiniz.

 11. Merhaba Ayşenur Hanım,
  Öncelikle bilgilendirici yazılarınız için teşekkürler, emeğinize sağlık.
  Kendi cilt öykümden kısaca bahsetmek ve sizden öneri almak istiyorum. 30 yaşındayım, yağlı bir cildim var (ilaç sonrası biraz karmaya döndü). Ortaokul, lise yıllarımda çok fazla akne sıkıntısı çektim. Hiçbir şey işe yaramayınca son çare roaccutane kullanmıştım 1 yıl boyunca ve cildim çok güzel temizlendi. Fakat şimdi 30 yaşımda, geçen yaz aylarından beri alnımda ve gogsumde kapalı komedon problemi yaşıyorum. Akşamları yüz bakımımı yapıp uyumama rağmen, O kadar yağlı bir cildim vardı ki, sabah suratım yağ içinde uyanıyordum. Komedonlar bu yaz iyice coştu ve dermatoloğa gittim. Cildim fazla yağlı olduğu için komedon oluştugunu soyledi doktorum. Alnım ve gogsum için 2 ay 10mg Roaccutane kullandım, çok iyi temizledi cildimi, saçlarım bile çok sık yağlanmaz oldu, cok mutluydum fakat mideme dokunduğu için bıraktım. Kullanırken komedonlar kaybolmuştu ve cildim normal cilde döndü (aşırı kuruluk olmadı). İlacı bırakalı 2 ay oldu ve alnımdaki komedonlar ve aşırı yağlanma geri geldi. Tekrar doktora göründüm ve cildimin büyük oranda düzeldiğini ve Differin jel’e geçelim dedi. Gün aşırı akşamları Differin sürmemi söyledi.
  Şu an bu tedaviyi uyguluyorum fakat yağlanma ve komedonlar geçmiyor, geri geldiler. Sanırım Roccutane’in yarattığı mucizeyi hiçbir ilaç yaratmıyor ama ömür boyu hap kullanamam. Hormonel problemim yok bu arada. Ayrıca yaşım 30 olduğundan anti-aging ürünler de kullanmak istiyorum. En son kullandığım Mizon’un salyangoz ozlu serumu vardı, bitirdim. Sabahları Vichynin serumunu kullanıyorum, memnunum.
  Sizden yüz yıkama jeli ve gece ve gündüz nemlendiricisi önerisi rica edeceğim. Ayrıca anti aging etkili gece serumu olarak Mizon’a devam etmemi önerir misiniz?
  Teşekkürler,
  Tuğçe

  • Tuğçe Hanım Merhaba,
   Yağlanmanın evet ilk sebeplerinden biri hormonal değişim östrojenin bir şekilde azalması ve androjen hormonların baskın olması. Ama bazen aşırı stres bile belli dönemlerde aşırı yağ salgısını tetikler, sıcak coğrafyada yaşamak, beslenme şekli, cinsel hayatın sıklığı gibi bir çok yağlanmayı tetikleyen şey var.
   Roaccutane ile ilgili ABD’deki bilim kadını, immünolog arkadaşım Dr. Ebru Karpuzoğlu’nun sayfasına bir göz atın derim…
   Türkiye sayfalarında içerik satırı olmadığından size yurtdışı sayfasını yolluyorum ki bakasınız. İçeriklerde sizin için arayacağımız temel madde salisilik asittir. Yağı gözenek içinde parçalayan, parlamayı gideren BHA desiğimiz bu asit komedonlara uzun vadede çok iyi sonuçlar veren bir asit çeşidi.
   https://www.aveda.com/skin-care/balance-oily-skin https://www.aveda.com.tr/cilt-bakimi/yagli-ciltler-icin-nemlendirici
   oil control lotion size gayet uygundur. Sabah akşam nemlendirici olarakvichy serum üzerine kullanabilirsiniz.
   Akşamları, temizleme sonrası buradaki exfoliant sıvıyla cildi siler, sonra serumu sürerseniz gözenekler zamanla temizlenir. (BHA ve AHA içeriyor)
   Aynı serinin purifying gel’ini de temizleme için kullanabilirsiniz.

   Bir diğer önerim Caudalie’nin vinopure serisidir.
   BHA lı yine 🙂 Temizleme jeli, toniği, salisilik asit serumu ve nemlendiricisi gayet güzel yağ kontrolü sağlar.
   https://www.dermoeczanem.com/arama?q=Caudalie+Vinopure
   Siz bakmayın akne için ilişkilendirildiğine. Gözenek içindeki bu komedonların içinde bakteri ürediğinde akneye dönüşüyo zaten. Ve her iki sorunda da o yağ gözenek içinde parçalanırsa sorun çözülüyor…
   Bir diğer önerim: Eğer BHA serum kullanmayacaksanız, akşamları jelle temizleyip tonikledikten sonra bu pedlerle silin cildi. Durulanmaz. Üzerine serumunuzu ve nemlendiricinizi sürün…
   https://www.sephora.com.tr/sephora-collection-peeling-etkili-yuz-pedi-p10010656/
   Zaman içinde gözenek ağzının tıkanması ve komedonlar eksfolie olacaktır. Sabır. Uygulama.
   Anti aging serum olarak https://www.justinbeauty.net/manyo-galactomyces-niacin-special-treatment-essence kullanabilirsiniz. sevgiler

   • Detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim. Haftada 3 differin sürdüğüm için sabahları SPFli nemlendirici kullanmam gerekiyor. Şu an Simple’in 30 SPFini kullanıyorum. Siz başka hangi kremi önerebilirsiniz?

    • La Roche posay’ın dry touch spf’si olabilir, avene mineral fluide olabilir.
     Differini sürmediğiniz günlerde de SPF gündüz kullanmanız gerek

 12. Merhaba Ayşenur Hanım,
  34 yaşındayım. Yanlış ve yağlı ürünler kullanmam sonucu 2 yıldır alın bölgem hariç yüzümde komedon problemi ile uğraşıyorum. T bölgem yağlı, yanaklarım çok kuru. Çok hassas bir cilde sahibim. Son iki yıldır gözenek problemim var. Cildime uygun yüz pedi tonik ve diğer ürünler ilgili önerilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

 13. Merhaba sizi severek takip eden takipçilerinizden birisiyim 🙂 22 yaşındayım yaklaşık 3 yıldır çene bölgemde ve çenemin altına doğru komedon sorunum var. Makyaj yapan birisi değilim. Cildim karma ve yanak bölgemde de gözenekler açık, komedonlardan ve gözeneklerden çok rahatsız oluyorum. Aknelerim çene bölgemde her ay regli dönemimde iltihaplı şekilde çıkıyor. Çok ürün denedim ama faydasını göremiyorum. Üniversite öğrencisiyim uygun fiyatlı ürünler önerebilir misnz komedonlardan artık kurtulmak istiyorum:((

 14. Merhaba ayşenur hanım,
  23 yaşındayım ve cildimde ergenlikten çukur ve geniş gözenekler var .Aynı zamanda son 4 senedir göz çevremde ve yanaklarımda komedon beyaz noktalar(sert,elle sıkılmayan)var.öncelikle komedon ve beyaz noktaların mı üzerine gidip daha sonra gözenek ve çukurlara yönelmem gerekiyor ne önerirsiniz?
  Cildiye uzmanına gittiğimde beyaz noktalar için acnelyse verdi. Acnelyse ile kullanmam gereken cilt bakım rutinim nasıl olmalı.
  Ben temizleme jeli, tonik ve nemlendirici olarak 3 tane kafamda belirlemiştim sizce bunlar uygunmudur?
  Yüz yıkama jeli;
  https://www.gratis.com/celenes-thermal-yuz-yikama-jeli-250-ml/urun/10268747?gclid=CjwKCAiAwrf-BRA9EiwAUWwKXolq68KCl4J10LL3EJ4dm-zmXtqZSXLreztT3ICaLif4TWmlbbnYzhoC33kQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
  Tonik;
  https://www.rossmann.com.tr/alterra-tonik-hamamelis-nilufer-cicegi-icerikli-150-ml-p-sr12063951
  Nemlendirici;
  https://www.justinbeauty.net/cosrx-natural-bha-skin-returning-emulsion

  Önerileriniz varsa açığım teşekkürler.

  • Mert Bey Merhaba,
   Ürünler uygun.
   Önce derinin sağlıklı yapısına kavuşması için yağ su dengesinin kurulması lazım. Komedonlar ve gözenekler hemen hemen beraber görülen sorunlarıdr. Sebepleri de öyle.
   Acnelye’i akşamları jel ve tonikle temizlenmiş cilde sürüyorsunuz.
   Sabahları da temizlenmiş cilde yağsız nemlendirici uygulayın.
   Acnelye Retinoik asit içeren bir İLAÇTIR. Kozmetik değildir ve A vitamini türevleri olan bu tedaviler sırasında başka kozmetiklerle uygulanmamalıdır.
   Yani, bununla beraber, doktorun önerdiği tedavi süresince başka hiç bir asit, peeling maske vs kullanmayın.
   Sadece sabah temizle nemlendirici sür.
   Akşam temizle Acnelyse uygula.
   https://www.justinbeauty.net/mizon-hyaluronic-ultra-suboon-cream

   sevgiler

 15. merhaba adım yeliz ben de polikistik over sendromu var bana 6 ay kullanmam için kontrol hapı verildi benim merak ettiğim komedonlara da bir etkisi var mı 20 yaşındayım celenes yüz yıkama jeli ve bir kore ürünü olan nemlendirci ve avene fluiede güneş kremi haftalık peeling ve kil maskesmi yapıyorum ekstra geceleri sebium global ve munderm sürüyorum komedonlar sivilce olarak dönüyor bana dediğim gibi kontrol hapı komedonlarada etki eder mi acaba çünkü artık çıldırma noktasına geldim

 16. Merhaba Ayşenur Hanım,
  23 yaşındayım cildim yağlı, yanaklarımda ve çenemde neredeyse bir yıldır bu kapalı komedonlardan var. Sıktığımda temizlense de ardında aylarca yok olmayan lekeler bıraktılar ve yerinde daha çok çıktı bu sefer. Dermoskin AHA/BHA kremlerini kullanıyorum birkaç aydır ama fayda etmedi, her sabah akşam yüzümü yıkayıp tonikliyorum, sabahları yağsız nemlendirici kullanıyorum. Haftada bir iki kez peeling ve kil maskesi de yapıyorum, kese de bazen. Denemediğim bir şey kalmadı, artık ne yapacağımı bilmiyorum. Süt ürünlerini bırakmayı deneyeceğim lütfen yardımcı olun, belki de yanlış ürünleri kullanıyorumdur. Şimdiden teşekkürler, iyi günler.

 17. Ayşenur hanım merhaba.Benim yanaklarımda ve çenemde komedonlarım var beyaz renkte ve kapalı.5 yıldır bu sorunu çekiyorum fakat ne denediysem bi sonuç alamadım sadece sıktığım zaman temizleniyor fakat oda cildim üzerinde leke yapıyor.Öğrenciyim hala ailemden uzaktayım maalesef.Uygun fiyatlı ürünler söyleyebilir misiniz artık bundan kurtulmak istiyorum:(

 18. Merhaba Ayşenur hanım severek takip ediyorum sizi
  Çok güzel bilgilendiriyorsunuz.
  Ben 32 yaşındayım. 17 yaşımda yanaklarımda yoğun komedon problemi yaşadım roaccutane kullanmak zorunda kaldım ve geçti. 23 yaşında aynı problemi tekrar yaşadım ve aynı hapı malesef yine kullandım ama erken bıraktım doktor kontrolünde. Sonrasında cildimde hep komedon ve sivilce sorunu azda olsa yaşamaya devam ettim. 3 ay içinde yanaklarımda deri altında çok komedon oluştu.Bu sefer güzellik salonuna gittim medikal bakım yaptırdım bikaç ürün aldım cildimi çook kuruttu.Kullandığım ürünler; DERMAPLUS GLYO GEL CLEANSER FACE&BODY , DERMAPLUS OIL CONTROL MATTIFIER ,MEDİKOZ THREE ACTION CLEANSER( 3 gün arayla haftada 3 kez) 2 gündür kullanmıyorum cildim çok kurudu devam etmelimiyin sizce? Extra yanına ilave ediceğim ürün ve marka tavsiye ederseniz çok mutlu olurum. Ve bu problem için yaptıracağım bir bakım önerirmisiniz ozon terapiyi öneriliyor kararsız kaldım.çok teşekkür ederim.

  • Büşra hanım Merhaba,
   Bahsettiğiniz ürünlere baktım ve sayenizde ben de batıklar için tavsiye etmek için aradığım ama denk gelemediğim bir ürünü keşfettim : “MEDİKOZ THREE ACTION CLEANSER”…
   Bu AHA’lı (asitlerle) soyma yapan, ölü tabakayı atarak kıl kökünü ve gözenek içini temiz tutmaya yarayan yoğun bir peeling..
   Lakin, sık uygulamak (bence) “koruma tabakasına yeterli yoğunlukta nemlendirici sürmezseniz” cildi kurutacak bir ürün. haftada 1-2 uygundur.
   Şimdi ben doktorun verdiklerine karışmak gibi bir cüret gösteremem..
   Ama bu nemsizlik “kuruluk” hissinizi en güzel yağlandırmadan çözecek şey hyalüronik asit serumudur.
   temizleme sonrası
   https://tr.nuxe.com/creme-fraiche-de-beaute-tk-115/-creme-fraiche-de-beaute-nemlendirici-serum-48-saat-etkl-canlandirici-ve-nemlendrc-serum-krlenme-kariti-sikilatirici-30-ml-pompal-ie sabah akşam bir pompa uygulayın.
   Üzerine nemlendiricinizi sürersiniz.
   Amacımız komedonun içeride oluşmasını önlemek. Bunun için iki şartımız var 1) üstteki derinin düzenli eksfoliye edilmesi ki tıkaç oluşmasın. 2) İçeriden yağın fazla salgılanmaması ki ölü hücrelerle birikip kökü tıkamasın.
   ÇOK KURULUK da gözeneği tıkar..
   Bu nedenle hyalüronik asit hem yaşınıza uygun nemlendirme ve gençleşme sağlar hem o kuruluğu yağlandırmadan alır.
   Bu videoya da kulak verebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=g4jFQDkyrKI&t=164s

   Bir gün ürünlerinizi değiştirmek isterseniz:
   Caudalie’nin vinopure serisinden temizleme serum ve nemlendiriciyi seçebilirsiniz.
   Bunlara sadece akşamları temizleme sonrası kullanacağınız bi nip+fab glikolik asit pedi ilave edersiniz. Yeterli olur.
   https://www.watsons.com.tr/p/nip-fab-glycolic-fix-yuz-pedi-60-s-16566
   Sevgiler

   • Cevabınız için teşekkür ederim😊 kullandığım ürünler komedonların bir kısmını dışarı attı. Şuan sivilceli bir yüzüm var kurutuyor sonrasında ama dışarı atması iyi birşeymi bilmiyorum. Yeni komedonlarda oluşuyor gibi:( önceki akne izlerini azaltmak için çareler ararken bu sorununla birlikte yenileri oluşacak gibi. Benimle aynı problemi yaşayan kişilere tavsiye ettiğiniz bir nenlendirici vardı COSRX natural BHA skin returning emulsion bu Ürünü edindim. Bana tavsiye ettiğiniz ürünler için ,ilginiz İçin çok teşekkür ederim 🥰

 19. Merhabalar, benim yaşım 30 olmak üzere, birkaç haftam kaldı 🙂 Cildim yağlı/hassasttı ama artık çözemiyorum. Geçtiğimiz senelerde çoğunlukla Bioderma ürünleri kullandım, yine sizin tavsiyenizle almıştım bazılarını. Sebium serisinin exfoliator, h2o temizleme suyu ve jel temizleyicileri yüzüme çok iyi geliyordu. Fakat artık minik minik sivilce yaptıklarını, kullandıktan sonra cildimin hafifçe kızarmaya başladığını ve gerildiğini fark ettim. Yaşlanıyorum anladığım kadarıyla 🙂 Nemlendirici olarak da Mustela Hydra Bebe yüz nemlendiricisi kullanıyordum, bir tek o çok yağlı gibi durmuyordu, hemen emiliyordu ama yüzümü kuruttuğum için sanırım, yeterli gelmemeye başladı. Sonra farklı ürünlere geçtim, genel olarak sorunlu bir cildim yoktu ama bu sefer daha da kurudu ve pütürler oluşmaya başladı, sanırım yanlış ürünler seçtim. Sizden daha uygun olacak bir rutin/ürünler tavsiyesi istiyorum. Şimdiden emeğiniz için teşekkürler.

 20. Merhaba, yanaklarımda ve çenemde kapalı komedonlar var ve aşırı yağlı,hassas bir cilde sahibim. Pcos da var bunun için tedavi de görüyorum. Cildime uygun temizleme jeli,nemlendirici vs tavsiye edebilir misiniz?(uygun fiyatlı olursa çook seviniriim 🙏)

 21. Ayşenur hanım cildimde kapalı komedon, pütürlük ve leke sorunu yaşıyorum. Hassas karma bir cildim var. Nem dengesini tutturamıyorum. Hemen hemen her ürün cildimde sivilcelenme yapıyor. Yaşım genç. Sizden temizleme jeli, nemlendirici ve güneş kremi tavsiyesi istiyorum… (uygun fiyatlı)

 22. Merhaba, LaRoche- Posay markasının yüz temizleme jelleri hakkında ne düşünüyorsunuz ?

  • Esma hanım içinde SLS varsa sevmem (ki var) bu kazıyıcı sentetik bir köpüktür. Yağ salgısını da tetikler, cildin hassasiyetini de arttırır.Yoksa iyi bir markadır ama nedense ısrarla bu kimyasal köpürtücüyü kullanmaya devam ediyorlar…
   sevgiler

 23. Merhabalar Ayşenur Hanım,
  Öncelikle youtube kanalınızda ve burada bizlerle paylaştığınız eğitici içerikleriniz için çok teşekkürler.
  Benim yüzümde değil fakat göğüs bölgemde, sırtımda ve pubis/venüs tepesinde boy boy ve bol bol kapalı komedonlarım bulunmakta 🙁 Sizin de bahsettiğiniz üzere bunların hormonal sebepleri olabilir fakat içinde bulunduğumuz koşullardan ötürü şu an için doktora gitmeyi pek istemiyorum açıkcası.

  Sizden ricam hassas (yer yer kılcal damar görünümlü) ciltler için yazın ve pubis/venüs tepesinde kullanılabilecek peeling önerisinde bulunabilir misiniz? Yukarıdaki bir yorumda Cyrene Daily Peeling Powder önermişsiniz fakat sitesinde mevcut görünmüyor.

  Son olarak yine hassas ciltler için vücutta kullanılabilecek uygun fiyatlı bir güneş kremi önerisinde bulunabilir misiniz?

  Şimdiden ayırdığınız vakit için teşekkür ediyorum,
  Sağlıklı Günler.

 24. Merhaba ✌🏻 Ben bir sure cosmed in yağlı temizleyicisini kullandım sonra ten rengime yakin (biraz da beyaz gibi) putur putur seyler olmaya basladi. Sonra ben o urunu biraktim alterra kuru ciltler icin olan yikama sutunu kullanmaya basladim ama bu defa uzum cekirdegi yagi kayisi yagi gibi yaglarla nemlendirdim. Guvenilir markalardi ve tum yuzum icin sadece 2 damla kullandim. Puturlulukler daha cok artti sanki. Ayni zamanda cildim kuru. Bu durumda benim yağlı urunler kullanmamam mi gerekiyor. Peki nasil nemlendirecegim. Uygun fiyatli krem bulamadim. Aha bhali bir urun kullaniyorum ama yeterli gelmedi. Her gun kullanmadigim icin sanirim. Korktum cildimi inceltir diye. Cyrene markasi. Tesekkur ederim simdiden cevabiniz icin💕 ( komedonlarimi gormek isterseniz instagram hesabiniza msj olarak gonderdim)

 25. Merhabaa 🌷🌷🌷🌷
  Benim sorum şu ki cildimdeki komedonlar icin uygun su bazli kremi bulamiyorum. Guvenilir ve uygun fiyatlı bir kreme ihtiyacim var. Cyrene aha bha daily pads aldim tavsiyelerinizi okuyarak. Memnun kaldim. Kremleri biraz pahali geldi. Bir de bana dermaroller sonrasi komedon olusturmayack bir serum onerirseniz cok mutlu ve sansli olurum🌷🧚🏻‍♀️ Bu arada belki gormek istersiniz diye instagram hesabiniza komedonlarimin fotografini bıraktım. Tavsiyelerinize guveniyorum, tesekkur ederim. (Yasim 29)

  • Vildan Hanım,
   İçinde pertol türevleri olmayan, nemlendirici olarak hyaluronik asit veya shea butter içeren , akışkan nemlendiriciler var.
   Simple’in damlalıklı gibi olanı mesela “Simple Yağ İçermeyen Likit Nemlendirici 50 ml” olanı… Mesel Avene Hydrance Aqua Gel olanı…
   Veya Eau Thermale Jonzac Pure Organik Sertifikalı Hipoalerjenik Matlaştırıcı Arındırıcı Krem <= (cildinizde yağlanma da oluyor ise) Bu da olabilir https://missha.com.tr/urunDetay/Missha-Super-Aqua-Ultra-Hyalron-Emulsion-5399-11.html
   sevgiler

 26. Ayşenur Hanım videolarınızı kağıt kalem elimde izliyorum. Dedikleriniz önerdiklerinizin içerik listelerini de takip ediyorum. Bu karantina günlerinde içerik okumayı çözmek üzereyim. Ben 22 yaşındayım normalden karmaya dönük bir cildim var. Makyajımı sadee bb kremle yapıyorum. Çok sivilce çıkarmayan biriydim. Bölgesel kapalı komedonlarım vardı. Fakat artmaya başladığından beri yıllardır bioderme sebium temizleyici gül suyu tonik ve su bazlı nemlendirici rutinimi zenginleştirmeye karar verdim. Önce dermatologa gittim bana cildin hassas ve cansız diyerek mineral vitamin içeren dermosking nemlendiricisini ve komedonlarım için de salisik asit alkol solusyonunu eczaneden hazırlatıp kullanmamı söyledi. Sabah akşam ikisini de temizledikten sonra sürdüm. Salisilik asitin nasıl kullanılacağı hakkında hiçbir fikrim yoktu ve doktor da tonik gibi kullan deyince ben iki hafta her gece pamukla sürdüm. Fakat komedonlarım artmaya başladı.Hemen bıraktım Sonradan kafayı yiyerek araştırma yapmaya başladım. Cilt bariyerimi zedelemiştim büyük ihtimalle. Doktoruma ulaşamadım. Başka doktora yüzümün resimlerini yolladım knelerim de olduğu için benzamicin kullan dedi 3 hafta da onu kullandım fakat derinden ve baş vermeyen akneler çıkarmaya başladım. Bunun hormonal olduğunu düşünerek oks yazdı 2 haftadır da onu kullanıyorum. Özetlemek gerekirse şakaklarımda ve çenemde büyük ihtimal çok da ağır yapmadığım makyajımı temizleyememekten kaynaklanan komedonlarımla başlayan serüvenim, şuan kistik akneler ve iyice yayılmış komedonlarla devam ediyor. Psikolojim gerçekten bozulmuş durumda. Bir sürü araştırma yapıyorum, la roche posey effecelar serisini aldım fakat içeriği çok sert geldi, kullnmıyorum. kore markalarından nazik ve etkili içerikli ürünlerin birkaçını edindim kullanıyorum. Cildim biraz canlandı, aknelerim inmeye başladı sanki (ya da ben kendimi avutmak istiyorum) fakat komedonlarda iyileşme belirtisi yok. Son çare roaccutane mı gerçekten 🙁 Sizden görüş almayı çook isterim. vaktinizi aldığım için kusura bakmayın..

 27. merhaba Ayşenur Hn,
  yaşım 36 ve karma cilt tipine sahibim. en büyük sorunum, burun çevresinde büyük gözenekler. gözenek sıkılaştırıcı olarak bir öneriniz var mı? fiyatı önemli değil. yaklaşık 1 yıldır denemediğim ürün kalmadı.
  şimdiden çok teşekkürler,
  iyi çalışmalar

  • Deniz Hanım,
   İri gözeneklerin sebebi budur => https://www.youtube.com/watch?v=nJ3myFeLyB8&t=1s
   Ama gözenekleriniz rileşmedi, genetik olarak böyle idi ise, bunu ancak lazer ile küçültebilirsiniz. Ya da kimyasal peeling yapar dermatolog.
   Ürün sürerek genetik olarak iri gözenek maalesef küçülmez.
   Boşuna paranızı ve umudunuzu kozmetik vaadlere harcamayın.
   sevgiler

   • Merhaba Ayşe hanım benimde yüzümde ergenlikte bir kaç tane ile başlayıp şuan 25 yaşındayım bu zamana kadar giderek çoğalıp ilerleyen bir komedon yağ bezeleri sorunum var ve cildiyeciye bir kac defa gidip hep olumsuz sözcükler l ile gönderildim bunlar kalıtsal geçmez diyen oldu ilaç tedavisi yapılması lazım ama şuan ergensin 18 den sonra gel dediler gittim ilaçla geçmez soyucu krem vericem dediler onuda denedim cildime etki eder gibi oldu sonra tekrar daha çok olmaya başladı en son 2 ay önce gittiğim doktor ise komik bir şekilde hiç tahlil yapmadan yüzüme bakıp bunlar genetik hiç geçmez deyip istersen yinede krem yazayım dedi yazıp gönderdi almadım bile kremi insanın suratına bakıp genetik dendiğini ilk kez görüyorum. Şuan kendim araştırarak azelaic asit krem kullaniyorum biraz biraz daha dengede tutuyor ama o komedon olan pütürlerim aşırı kuru benim videonuzu izledim aynen osekilde bakım yapıyorum ancak geçmiyor sadece daha çok oluşmasına engelliyor okadar polikistik över var bende sizce bir dahiliye gidip durumumu paylassam hormonsal bişey olup olmadığını bana söyleye bilirlermi birde internette arnavuk kremi die bir kremin yağ bezeleri geçirdiği söylentisi var a içerik paylaşmıyolar mine hanımın Arnavut kremi almalımiyim

    • Rabia hanım,
     Komedonların baş sorumlusu polikistik over anlattığınız durumda içeriden (androjen hormonlar) aşırı yağ salgısı sebebiyle oluyor.
     Kan tahlilinde zaten PCOS varsa çıkar.
     Bunu dermatologun verdiği bakımla (bir kullanım süresi vardır 6 hafta veya 3 ay gibi) giderebilirsiniz. Differin gel mi kullandınız bilmiyorum? Ancak içeriden bunun oluşumunu tetikleyen faktör yine o birikintilerin dolmasına sebep oluyor.
     Ben dr değilim ama komedon görüntüde baş edilemez bir sorun değil.
     Bunu anlattığım videomu https://www.youtube.com/watch?v=g4jFQDkyrKI&t=169s izlediyseniz, günlük toz peeling ve salisilik asit + aha’lı serum veya asitli nip&fab ped desteği ile iyi yol alabilirsiniz.
     Unutmayın ki hiç bir kozmetik İLAÇTAN daha kuvvetli değildir. Yani, bakımınızı rutin olarak sabah akşam doğru uygulasanız bile, ilaç gibi kökten çözüm olmaz.
     Size tavsiyem, nerede oturduğunuzu bilmiyorum ama bir medikal estetik hekimine gidip fraksiyonel lazer veya kimyasal peeling ile yol alıp alamayacağınızı sormanız.
     Sakın Arnavut kremi filan kullanmayın. Bununla alakası yok.

     Salisilik asit temel seçiminiz. Dr Dray’ı takip ederim https://www.youtube.com/watch?v=k8lGb5QOyeM tek bir etken madde seçin der hep.
     Bu videosunda da gayet güzel sabırlı olarak bakım gerektiğini anlatıyor.
     Azelaic acid serumları da kullanabilirsiniz.
     Sevgiler

  • İyi günler Ayşenur hanım 🙂 25 yaşındayım cildim kuru karma bir cilt. Hiçbir zaman yoğun akne problemim olmadı ancak alın ve şakak kısımlarımda neredeyse hep kapalı komedonlarım var. Ve cildim kendini kesinlikle yenilemiyor nadiren cıkan büyük bir aknem olduğunda hiç dokunmasam bile bir ay neredeyse orada kalıyor ve sonunda bi kabarıklık seklinde iziyle birlikte kalıyor. Suan yüz temizlrme jeli olarak cosrxin salicylic acid daily gentle cleanerını kullanıyorum. Haftada bir veya iki gecede dermoskin acgun kullandığım oluyorYanında kullandığım diğer kozmetik ürünlerini bıraktım yeni bi cilt bakım rutinine gecmek istiyorum. Sizin yenileme ve komedonlar için temizleme jelimin yanına önerileriniz ne olur acaba görüşünüzü öğrenme şansım olur umarım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

Sepette indirim kodu yerine "AYSENUR" yazarak tüm ürünlerde %15 indirim kazanın!