Home / Mutfak Kileri / Portakallı Ördek

Portakallı Ördek

Portakallı Ördek

Markette neredeyse yeni doğmuş bir çocuk iriliğinde dondurulmuş pekin ördeği görünce;hadi alayım oğlan aşçılık okulunda okuyor evde pratik yapar dedim ve eğlence başladı…

Önce mutfak tezgâhı kan revan içinde kaldı çünkü bu kocaman ördeği pişirmek için uzuvları parçalara ayırmak ve göğüs etlerini 2’ye bölmek gerekiyor.

ordek1

Ardından, kızartırken yağ patlayıp sıçramasın diye etleri tek tek kuruladık… 🙂
başka bir kapta bir portakal kabuğunun rendesi ve suyunu 1 et suyu tabletle beraber, 4 su bardağı su ve 3 çorba kaşığı bal ilave edip kaynattık.. Bir bardak kalana kadar kaynadı..Hafif akidemsi bir kıvama gelince ateşi kapattık.

Kızartılan ördeklerin üzerine bu portakallı sosu döküp 150 derece fırında (üstlerini folyo ile kapatıp 2 saate yakın pişirdik. Üzerine portakal kabuğundan biraz süs rende koyarak servis ediliyor. Yanına püre iyi gidiyor olmalı ama o kadar açtık ki bekleyemedik.. İtiraf edeyim ki o, 2,5 kiloluk ördek pişince 3 kişinin doya bileceği kadar küçülüyor..Tadı Türk damak tadına uygun. 

About Aysenur

Check Also

Osmanlı Gül Şerbeti

Evde kendiniz gül suyu yapmak istiyorsanız youtube kanalımdan “evde gül suyu yapımı” videomu tıklayıp izleyebilirsiniz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

Sepette Kupon Kodu Yerine "aysenur" Yazarak Tüm Ürünlerde %15 İndirim Kazanın!