Home / Cilt Bakımı / Ozonla Akne tedavisi nasıl yapılır?

Ozonla Akne tedavisi nasıl yapılır?

Bu yazı, ilaç tedavisi düşünmeyen akneli ciltler için “köprüden önce son çıkış” yazısıdır. Uzun soluklu bir koşu ve bakterilerin sürekli oluşumuna karşı bir savaştır. Kazanan siz olun.
Ozonun dezenfektan işlevlerini bu yazımda detaylı anlattım.
Bu sebeple tekrardan bakterilerle baş etme gücünü bu satırlarda dile getirip uzatmayayım. Arzu edenler yazıya tıklayarak ozonun iyileştirici etkilerini nasıl işlediğini oradan okuyabilirler.
 Aknenin ozonlu jel ile tedavisinde her gün yapılması gereken adımlar şöyle:
1.Yüzü yıkama
2.Tonikleme
3.OzonLabs Serum uygulaması
4.Bekleme (opsiyonel)
5.Temizleme
6.Cildi nemlendirme. (Aloe Vera jel ile)
Aloe vera gel ararken =>
** %99 ile en yüksek oranda içeriği olan ve fiyatı da gayet makul olan Madama Coco’larda satılan (evet madame coco’da) RÉPERTOIRE %99 ALOE VERA EKSTRELİ NEMLENDİRİCİ JEL 300 ML seçebilirsiniz.
**  %50 oranda aloe içeren LR ALOE VERA aloe via NEMLENDİRİCİ JEL KREM’i kullanabilirsiniz
**  %96 oranda aloe içeriyor Krauterhof Aloe Vera Vücut Bakım Jeli’ni yüz ve vücut için kullanabilirsiniz
**  %96 oranında aloe içeren MISSHA Snail Aloe Soothing Gel’i de seçebilirsiniz.

Akneyle savaşta yüzeyin temizliği en önemli adım.
“Yüzümüzü yıkamak” demek, uygulanacak jelle yüzeyi kirden, yağdan, tozdan, makyajdan; kısacası derinin üzerinde ona ait olmayan birikintilerden arındırmaktır.
Elbette her hangi bir cilt temizleyici ile yapabilirsiniz. Ancak OzonLabs’ın kendi prebiyotik köpüğünü kullanmak en güvenli temizlik olacaktır.  Çünkü soyucu özelliği kuvvetli olan, içerisinde SLS ve SLES olmayan jellerle yıkamanız hassasiyeti artıracak ve yağ salgısını tetikleyebilecektir.  Sebamed’ın 5,5 pH olan sabununu da kullanabilirsiniz. Ama prebiyotikli köpük bu işleme uygun içerikte üretildiği için ozon serumun en yakın iş arkadaşıdır.  Bu tip temizleyiciler temizlerken yüzeyi tahriş etmeyecektir.
“İritan” dediğimiz, işini görürken “hırpalayan” köpük ve jellerden; hele hele içi granüllü olan her gün kullanılmasında sakınca görülmeyen temizleyicilerden uzak durun lütfen. Zaten sivilceli ciltlerde peeling granüllü peelinglerle yapılmaz, sivilceyi yan dokulara dağıtırsınız.
** Küçük bir uyarıyı eklemeden geçmeyeyim: Bazı kişiler saf ve doğal olduğu gerekçesiyle yüz temizlemede zeytinyağlı sabun kullanmayı tercih ediyor. Bu sabunların da pH’ları 7 civarı olduğundan OzonLabs ile daha çok iyi bir sonuç vermesi gerektiği düşünülürken aksine ciltte kızarıklık oluşturabiliyor.
** Tonik çok önemli. Yüzey pH’ını düzenleyen ve ozona cildi hazırlayan tonik… Uygun tonikle cildimizi temizliyor ve sonrasında ozonlabs uyguluyorsak ürünün iyi çalışmasına yardım ediyoruz.
** Bekleme aşaması: Bu adımı mecburen ilave etmek zorunda kaldım. Çünkü ozonun kokusu birçok insanı zorluyor. Hemen yüzünden çıkarmak istiyor. En az bir saat yüzeyde ozonlu jelin kalması gerek. Eğer kişinin ozonit kokusu toleransında sorun yoksa bence tüm gece bile kalabilir.
Hatta kalırsa sabaha kadar ozonitin çalıştığını gözlemleyebiliriz. Çünkü sabaha kadar:

  • Bakteri faaliyetine son verecektir,
  • Aşırı yağ salgılanmasını dengeleyecektir
  • Hücre yenilemesine destek sağlayacaktır

Tüm bunlar deri savunmasının artması demek. Bu da bakterilere karşı savaşı “geceden sabaha” bizim kazanmamız demek…
Yastık kılıfınızı her gün değiştirmek hem bakterilerin çoğalmasını engeller hem de ozonu bulaştırdıysanız temizlenmiş olur. Uyumadan 1 saat kadar önce uygularsanız yastık kılıfına bulaşmayacaktır ama yine de her gün değiştirmeniz sizin menfaatinize, bakterilerin aleyhine. Ayni şey havlular için de geçerli.

Yukarıda saydığım 4. Aşamadan sonra (bekleme aşaması) yüzünüzden OzonLabs’ı suyla ıslatılmış bir pamukla veya tonikle temizleyebilirsiniz.
Normal şartlarda aknesiz bir ciltte yenilenme amaçlı ozonit kullanımından sonra cildin su bazlı bir nemlendirici ile kapatılması çok önemli çünkü hücrenin suyla da desteklenmesi en az yağ bazı kadar da önemli. OzonLabs yağ bazlı bir içerik.
İçeriğinde sadece zeytinyağı içinde özel bir yöntemle hapsedilmiş ozon gazı, shea lipex (butyrospermum parkii) rosa demascana ( gül esansı) mevcut.
Normalde piyasada kozmetik amaçla satılan ozonlandırılmış yağlarda shea lipex ve rosa içeriği ithalat fiyatlarının yüksekliği nedeniyle tercih edilmiyor.
Shea lipex kullanmadığınızda ozonlandırılmış yağı stabilize edemiyorsunuz. Rosa ise ozon gazının uzun vadede ciltte oluşturabileceği yakıcı yan etkiyi ortadan kaldırmak için kullanılıyor.
Bu da haliyle OzonLabs’ın fiyatının neden diğer ozonlu yağlardan farklı olduğunu anlatabilir.
Bir yağ eğer ozonlanmış ise kokusu olmalı. Kokusu olmayan ozonlu yağın içerisindeki ozon yok denecek kadar azdır.(Diğer yazımda bunu detaylı anlatmıştım)

Ozonun normalde atmosferik koşullarda (ısıda) gaz olması onu tutundurmamızı güçleştirmiyor çünkü dünyada en iyi tutunan yağ formunun iyi kalite soğuk sıkım zeytinyağı olduğunu zaten Nicola Tesla 1880’lerde keşfetmiş.
Onun önderliğinde Amerika’da 1900’lerin başında glikozon olarak eczanelere pazarlanan bu ürünü şu anda gördüğüm ve bildiğim kadarıyla Ozonlabs’dan daha iyi stabilize edip cilt yararına geliştirmiş bir firma yok gibi…Hayranı olduğum ve dünyanın onun buluşlarını yeni yeni anlamaya başladığı Tesla’nın hayatına bir göz atmak isterseniz nasıl büyük bir dahi olduğunu göreceksiniz.
Hayatının videosu burada tıklayıp izleyebilirsiniz.

Aslında başkaca ürünler ile fazlaca doymuş olan kozmetik pazarında ozon, tüketicinin çok ilgisi çekmekle birlikte bu büyük molekülün derinin faydalanabileceği şekilde nasıl kullanılacağını bilmek ve uygulamak daha da büyük mesele. Tüketici de bunu bilmez, bilmek zorunda da değil. “Ozon var içinde” deyip her ürünü alabiliyor. Ozonlabs açık yaralarda da kullanılabilen bir ürün. Bilhassa şeker hastalarındaki yaralarda çok iyi uygulama sonuçları alınmış. OZONLABS sayfasına buradan ulaşabilir, ürün araştırmalarına göz atabilirsiniz.
Örnek vereyim:
1.Kronik yaralarda kullanım: Venöz ve arteriyer ülserlerde cilt ve cilt altı dokuda eksuda yani akan inflame olmuş yaralarda direk uygulanıyor ancak SF ile ıslak bırakılmış bir gazlı bez ile kullanılmazsa tedavi süresi 1/3 daha da uzar.
2.Yanıklarda kullanım: Haşlama ve ateş ile oluşmuş enfekte yanık dokusunda distile suyla ıslak bırakılmış flepler ile vücut sarılır.
Bu bilgileri neden verdim?
Ozon üreticisi olmak ya da ozonlandırılmış yağ markası yapmak öyle pek kolay değildir. Her tereyağının tereyağı olmaması gibi 🙂  Ancak ürünün uygulanması ile elde edilmiş sonuçlar biriktirmek sonuçları gösterebilmek çok önemli.

Bu kadar bilginin ardından akneye dönersek:
Akne konusunda dermatologların fikri çok net, Roaccuatane tedavisini kısa yoldan uygulamak yani “evdeki böcekleri öldürmek için eve lav silahı ile girip evde ne var ne yoksa yakıp yıkmak” seçeneği var…Kesin çözüm mü? Evet.
Yağ salgılarını ciddi anlamda azalttığı ve yağ metabolizmasında çalıştığı için çözümsüz hastalara umut olduğu yönünde bir kanı var. Ancak ilaç hala -bence- deneme aşamasında.
Ve roaccutane sonrası gördüğüm neredeyse tüm ciltlerin hassasiyeti çok artmış ve su tutma kapasitesi oldukça düşmüş, deri hırpalanmış ve incelmiş oluyor.

Gelelim OzonLabs’a
1.Sistemik olarak değil, cilt için bir tedavidir.
2.Aknelerin oluşumu çevresel etkilerden kaynaklanıyorsa
3.Dönem dönem oluşup kayboluyorsa
4.Ya da ilaç tedavisi düşünülmüyor ve cilt bakım ile çözüm olacağı düşünülüyorsa ozonlu jeller ilaca geçmeden önce son çare diyebilirim.
OzonLabs profesyonel cilt bakımında da çok işe yarıyor. Firma cilt bakım merkezlerinde uzmanlarla deneyimlerini paylaştı. Akneden mustarip ve cildinde komedonlar olan hastalar cilt bakım merkezlerine gidip buhar ve ardından komedon temizliği yaptırdılar. Bunun arkasından OzonLabs sürüp beklediler. Su ile temizlettiler ve üzerine saf aleo vera jeli sürdüler. Sonuç oldukça başarılı. Akneler sönmeye, kızarıklıklar yatışmaya ve yağ salgısı dengelenmeye başlıyor.
Son bir not: Gündüzleri akneli ciltlerin güneşten SPF 30 bir koruyucuyla korunmaları yağ salgısının tetiklenmemesi için önemli.
ozonlabs

About Aysenur

Check Also

Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılır? Nelere Dikkat Etmelisin?

Ağdadan canı çok yananlara, özellikle yazın kolay, acil, pratik acısız tüyleri yok etme şekli tüy …

One comment

  1. Ablacım öncelikle sürekli yazıların altına yazdığım için özür dilerim ama “Soru Sor” sayfası bende hata veriyor ? bugün yüzümdeki sivilce lekeleri ve çiller için Türkiye’de çok ünlü olan bir hastanenin dermatoloji-kozmetoloji doktoruna gittim bir krem karışımı yazdı eczane yapsın diye, birde Eylülde lazer de olmalı tek krem olmaz dedi çünkü 3-4 yıllık lekeler bunlar… Yüzümün 3 boyutlu resimleri çekildi deri altına bakıldı aman Allah’ım bir facia deri altı ? Lekeler dışında kılcal damarlarda da bir sıkıntı olmuş, galiba yüzeye yakınlaşmış o kadar hızlı bir muayeneydi ki tam anlayamadım lazerin fiyatını bile soramadım neyse acaba bu kılcal damar problemleri benle mi ilgili konjak sünger, aha,bha, peeling, kil maskeleri derken sert uygulama mı yaptım acaba bir tereddüt duydum yani sebumu kontrol altına alayım derken tahriş mi ettim acaba??? Birde maalesef işi ticarete döken çok doktor da var güvenemedim siz lazer konusunda ne düşünüyorsunuz??? Var mıdır herhangi bir sakıncası? İstanbul dışında olan bizler için lazer uygulayan çok geniş bir yelpaze de yok önümüzde zaten yapan bir iki yer var, ama uzman doktor sonuçta bir sıkıntı olmaz diye de düşünmüyor değilim bilemedim yardımcı olursanız çok mutlu olurum, bıkmadan usanmadan tek tek okuyup yanıtladığınız için de sonsuz teşekkürler, o kadar bilgileniyorum ki sayenizde bütün tavsiyelerinizi yapıyorum, saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 Sepette Kupon Kodu Yerine "aysenur" Yazarak Tüm Ürünlerde %15 İndirim Kazanın!