Home / Cilt Bakımı / Neden Aloe Vera ?

Neden Aloe Vera ?

Çünkü susuz hassas, bebek gibi sürekli kollanmaya mecbur olduğumuz alerjik, her şeye tepki veren, kızaran, egzama gibi rahatsız eden yangıları olan bir cilt varsa aloe vera içerikli ürünler cankurtarandır.
Birçok popüler veya botanik ismi var ve ilaçlarda kozmetiklerde sık kullanılan bir bitki.
Neden? Çünkü suyu jel şeklinde yapraklarında biriktiriyor.
Hint Alces, Kumari, Ghirita, Gawarpaltra, Curacao Aloe, Lu Hui, Aloe Barbadensis, Aloe Indica, Aloe Barbados, Aloe Vera…
Botanik’te 250’den fazla aloe türü listelenmiştir. Yeşil ve mavi çeşitleri vardır, terapötik etkileri aynı olsa da büyüme hızları değişiktir.
Aloe veranın A, C, E, folik asit, kalsiyum, krom, çinko, magnezyum, sodyum, potasyum, demir, bakır, mineraller, amino asitler, antioksidanlar içermesi sebebiyle hem bazı ülke mutfaklarında sebze gibi tüketiliyor hem deri iyileştirmede kullanılıyor.
Oksidatif hasarı iyileştiriyor, kolajen yapılanmasına yardım ediyor ve hatta diyabet 2 tip sorunun tedavisinde kullanılıyor. Antibakteriel özellikleri sayesinde akne tedavisinde iyi bir nemlendirici alternatifi olarak sunuluyor.Enteresan not: 45 Yaş üzeri 30 kadında 3 aylık bir zaman biriminde aloevera kullanımıyla kolajen seviyesinin arttığı tespit edilmiştir (1)
Aloe Vera, yetiştiği bölgenin eco-temizliğine göre fiyatı ve kalitesi artan bir bitki. Elbette yetiştirilirken kimyasal gübreler kullanılmamış olması önemli. Hasattan hemen sonra yaprakların hemen işlenmesi gerek. Çünkü içerikteki değerli maddeler kaybolmamalı! Birçok markanın aloe’li ürünü var lakin her bitki ayni konsatrasyonda ve aynı kalitede olmayabiliyor…
Aloe vera’nın kalite standartı için “uluslararası Aloe Bilim Konseyi” onaylı olmak önemlidir. http://www.iasc.org/

IASC-Seal-300
Hindistan, Avustralya ve Meksika bu konuda en yüksek üretim yapan yerler.
Güney Kore’nin Jeju adası bu konuda en kaliteli bitkiyi yetiştirmekle övünüyor. Lakin atmosfere radyoaktif madde salınmasına sebep olan Fukuşima patlamasından sonra; Güney Kore’ye yakın olan bu adayla ilgili aloe vera bitkileri hakkında bir tedirginlik olduğunu da biliyorum.
Çin, Almanya, ABD, Yunanistan, Hindistan, Vietnam, İngiltere, Meksika, Hollanda, İspanya, Mısır, Tunus, İtalya aloe vera’yı hammadde olarak hem işleyen, hem üreten bazı ülkeler. Yapraklardan 3 yaşından sonra en yüksek hasat alındığından; aloe vera üreticilerinin de denetelenebilir olması önemlidir. Her aloe veralı ürün bitkinin tüm özelliklerini taşımayabilir.

Hava şartlarının sıfırın altına düşmesi aloe vera’yı öldürdüğünden ülkemizde böyle bir girişim yok bildiğim kadarıyla. Lakin güney illerimizin sera ve çiftlikler kurulmasına müsait olduğunu düşünüyorum. Son 10 yılda tanışılan Brüksel lahanası, brokoli, kivi, avokado gibi keşke Türkiye’de de aloe yetiştirilmeye başlansa.

Sedef, dermatit, egzama, akne, yanık… (2) Cilt tipiniz ne olursa olsun aloe’li kozmetikler sakinleştirmek, onarmak ve nem yüklemek için bir numaralı alternatiftir. Hasarlı saçlarınızda, egzamalı saçlı deride, kırılan tırnaklar için veya ciltte bağışıklık sistemi sorunlarında bu bitkinin olumlu etkisini gayet iyi gözlemleyebilirsiniz. Antialerjik olması da ayrı bir kullanım güveni veriyor. Aldığınız aloe içeren üründe % kaç oranda bitki özü olduğuna da dikkat ediniz. “Sertifikalı bitki üretimi” ibaresine de bakınız.

(1) Kaynakça: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2883372/  , Chithra P, Sajithlal G, et al., « Influence of aloe vera on collagen characteristics in healing dermal wounds in rats », Mol Cell Biochem. 1998;181(1-2):71-76.
(2) Kaynakça: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8765459

Lr Firmasının Aloe Verasının kalitesini inceleyip, mineral yağları ve parabeni kullanmadıklarının garantisini görüp, almaya karar verdiğimde arkadaşım Dilek’e yazdım. (Eylül 017)
Veee “Special Care Box” setini arkadaşım Dilek Gürsoy’dan aldım. Kendisine daha ayrıntılı bilgi için ulaşmak isterseniz iletişim bilgileri şöyle:
Maili dilocum@yahoo.com
Instagram hesabı: dilek_unalan_aloevera
aloe4         aloe 5         aloe1
Çok sevindiğim bir diğer konu: Ürünler taze.
Bu da firmanın sürümü olduğunu ve müşteriye saygısını gösteriyor:
aloe 7

Bu sette sakinleştirici, onarıcı, acil yumuşatıp nemlendiren 3 ayrı ürün var. Her biri evde ecza dolabında bulunması gereken “her derde deva” tüpler gibi 🙂
Neden set?
Çünkü içinde bu özel ciltlerin her durumuna uygun yardım ürünleri var. Mevsime göre de değişen ihtiyaçlarınızı karşılayacak 3 ürün.
Aloe Vera Konsantre: %90 aloe vera içerir. Maksimum nem isteyen tüm ciltlere, oldukça yoğun kıvamlı bir jel…
Lazer sonrası, kılcal damarları olan ciltlerde, roza sorununda, yanıklarda, akne tedavilerinde kullanılabilecek iyi bir kozmetik. Elastikiyeti destekliyor. Çarpma, burkulma, morarma için rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Ben annemin serum ve iğne sonrası deri altında oluşan morluk ve iç kanamaların olduğu yerlerde kullanmaya başladım.Çatlak topuklarda da çok iyi sonuç verdiğini söyleyebilirim.
Küçük bir tüyo: Ürünü buzdolabında tutun. Yatmadan önce göz altlarına serin serin sürün. Sabah yıkayın. Şişliklere ve torbalanmaya çok iyi geliyor.
Aloe Vera Propolis: %79 aloe vera içeriyor. Artı olarak içeriğine bal peteğinden elde edilen propolis ilave edilmiş. Kuru ciltler, çatlamış topuklar, sedef, egzamalı eller gibi hasarlı durumlar için çok iyi bir onarıcı nemlendirici. Pişiklere de kullanılıyor. Sağ elimdeki egzamaya iyi geleceğinden eminim. Bilgisayarın yanına koydum. Gün içinde tekrar tekrar sürüyorum.
Acil Durum Spreyi: %83 oranında aloe vera  ve 12 ayrı bitki özü var içeriğinde. Kaşıntı, alerji hassasiyet gibi durumlarda yatıştırmak istediğinizde cilde istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Hassas, kuru, nemsiz, egzamalı, medikal estetik yapılmış ciltler bunları günlük cilt bakımında nasıl kullanabilir?
Consantre jeli nemlendirici olarak, propolisi üzerine sabah akşam onarıcı olarak kullanabilirsiniz.Spreyi ise yüz temizledikten sonra tonik ve sakinleştirip nem kilitleyici olarak kullanabilirsiniz.Gün içinde istediğiniz kadar fısfıslayabilirsiniz.
Özellikle roaccutane tedavisi sırasında ve sonrasında bu setin çok iyi iş başaracağına hassaslaşan ve bağışıklık sisteminin zorlandığı tedavi boyunca mükemmel destek olacağına inanıyorum. Bilginize.

İşte aloe vera hikayem bu kadar. Diğer kullandığım aloe’li ürünlerimi de sayfa altına koyayım dedim.

Missha Premium Aloe Sleeping Mask

premium aloe sleeping mask
%70 aloe konsantrasyonu içeriyor.
Gece bol uygulanıp, sabah yüzden suyla arındırılıyor.
Nem kilitleme, kızarıklığı yatıştırma,  acil su yükleme, tatil dönüşü kuruyup perişan olan cilde takviye olarak hiç fena değil.Lakin hafifçe yapışkan bir yapısı var.
Uyumadan 1/2 saat önce sürmeli ki yastık güzelleşmesin 🙂

Missha Premium Aloe Soothing Gel

?

%95 Aloe Konsantrasyonu içeriyor. Serin bir jel kıvamında, sürülmesi çok keyifli. After sun olarak tatilde süper işe yarayan bir kozmetik. Yapıışkanlık bırakmıyor. Akne tedavilerinde, aşırı su yayıplarında yatıştırmak için gerçekten iyi. Buzul suyu, allantoin, Sodium Hyaluronate içeriyor. Yani saf aloe değil.  Lakin hem Jeju adasının aloe’leri kullanılmış hem içeriğinde sonradan değişimler yapılmış internette güncellenmiş yerlerde değişim belirtiliyor.  Yeni üretiminde ethanol, PEG,TEA ve mineral yağlar yok .içeriik

 

About Aysenur

Check Also

Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılır? Nelere Dikkat Etmelisin?

Ağdadan canı çok yananlara, özellikle yazın kolay, acil, pratik acısız tüyleri yok etme şekli tüy …

32 comments

 1. teşekkurler ayşenur hanım telefondan yazıdığım için oldu herhalde
  yağlanma konusunda dediğinizı yapıcam benim sorunum t bölğem yağlı ommasına rağmen pullanıyor burnumun ustu ve hafif yanları vede kızarıyor. sadece burnum ve burun kenarlarımda kızarıklık var. bazen geçiyor bazen guneşte soğukta kızarıyor bu pullar ve kızarıklık için ne yapmalıyım onu oğrenmek istiyorum nasıl urun kullanmalıyım . urtekamın aloe vera jelini almıştım onu yuzumde kullanabilirmiyim ecocert seltifikalı bir ürün

  • Dediğim gibi BHA’dan sürün sabah ve akşam hem pullanma hem kızarıklık gider.
   Ama sadece BHA kullanak yeterli değildir. Cilde sabah ve akşam uygun nemlendirici kullanmanız gerek. Pullanma ve kızarıklık disiplinli cilt bakımıyla olmaz zaten 🙂

  • Evet, urtekram aloe vera jelini yüze kullanabilirsiniz. Ancak kışın soğuklarda nemlendirmesi yeterli olmayabilir

   • sodyum hidroksit yani kostik var urtekramda anlıyamadım ..bu sorun olmazmı güya sertifikalı???

    • Perihan Hanım Merhaba,
     Her madde kendi başına farklıdır, tepkimeye girdikleriyle farklı bir bileşen oluşturur.Ya yok olarak başka bir maddeye dönüşür ya su tuz olarak ayrışır…
     Ecocert sertifikası verilen kozmetiklerin bir negatif listesi vardır. ECOCERT, organik kozmetikler için standardını şöyle belirlemiş:
     – En az % 95 bitkisel ve doğal madde olmalı.
     – “Negatif” listesine dâhil olmayan sentetik maddeler %5 ile sınırlı olmalı. Yani sodyum hidroksit bu %5 içinde yer alıyor.Ve bu formülde 0.0001’in de altında (son satır)
     Bu yazıdan bakabilirsiniz => http://aysenuryazici.com/organik-kozmetik-ne-demek/
     Urtekram El kreminin içeriği şöyle: Water, aloe vera*, vegetable oil products, glycerine**, cloudberry extract*, elderberry flower extract*, cranberry extract*, hyaluronic acid, sweet orange oil*, lemon oil*, perfume (mixture of natural extracts and essential oils), magnolia bark extract, sodium hydroxide.
     En alt (SON) satırda bu madde var. Bu da çok çok (eser miktarda) az kullanıldığını. Aslında YOK HÜKMÜNDE olduğunu gösterir.
     Video => https://www.youtube.com/watch?v=fUJVbsfc46o&t=455s burada tek tek anlattım. Lütfen kulak veriniz.
     Bazen kreme bağlayıcı özelliği de bulunan (karbomer gibi) kimyasalların eklenmesi gerekir.
     Krem hazırlanırken genelde beraberinde nötralizatör olarak sodyum hidroksit veya trietanolamin kullanılır.Bu, asidik değeri nötralize etmek için yapılır.
     pH dengesi yani kimyasal karışımın içindeki H+ iyon derişimi çok olursa krem fazla asidik, az olursa da bazik olur.
     Yani, bahsettiğiniz madde sorun çıkarmaz.
     Sevgiler

 2. merhaba aysenur hanım 19 yasındayım cıldım t bolgem yaglı yanaklarım bıraz daha kuru kuru da degıl nemlı onlarda ama burun cevrem parlar yanı benım sıkayetım 2 yıl once kızarmayla basladı burun ve cevrem kıarıyordum ıtursam kalksam gulsem aglsama sabah gunesten aksam da kızarıktı yanı ve sonra banyoda farkettım burun ve vurun cevremde pullanma vardı kuruyken bellı olmıyor du .ıslakkken bellı oluyor pecete yagrdımıyla sılıyordumbeyaz olu derı gıbıydı ve hıcbursey kullanmadım gerılme oluyordu cıldım yaglı olmasıına ragemen 15 yasında falan sıvılcelerım .nedenıyle kı cok vardı maskeler yımama jellerı kınyasallı seyler kullanmıstım tras kolanyası bıle surmustum bılmıyordum sızı vıdeolardan falan takıp etmıstım organım selltıfıka ecosert seltıfıka olayını yenı yenı ogrendım ve bu gerılme nedenıyle ıves rocher dan .hassas cıltlere ozel nemlendırıcı almıstım yatıstırıcı ve gercekten yatıstırdı burun ve cevremı ama sıvılce yaptı gece gunduz kullandım hassasıyet ve pullanma gectı bıraz pullanma az oluyor smdı tek sorun burun ve cevremde hemen kucuk kucuk poturdu kızarıklık kucuk sıvılce gıbı seyler.cıkıyor kısa bır surede kay boluyor cıkıp kayboluyor kızsam sınırlensem cıkıyor sonra kayboluyor burun ve burun cevremde sadece yanak alın vs ne yaparsam yapayım kızarmaz ama o cevrem cokhassa s ve dedıgım gbı nemmlendırıcıde yenı yenı kullanmaya baslamıstım ne yapmam lazım nasıl urunler kullanmam lazım yasım daha 19 toparlıyabılırmıım cıldım yazarsanız cokk cok sevnırım 🙂

  • Merhaba Oğuz bey,
   Büyük harf ve satırbaşları da olmadığından cümleler birbirinin içine girmiş anlamakta zorlandım.
   19 Yaş ergenlik sebebiyle hormonal artışlardan dolayı yağlanmaların sık olduğu bir yazş. Nasıl bakım yaparsanız deri sağlıklı görünür bir videoda anlattım göz atar mısınız lütfen?
   https://www.youtube.com/watch?v=l0YoYBkE1jY

   Yves rocher yatıştırıcı kremi sabah ve akşam temizlenmiş cilde uygulamanız gerek.
   Öncesinde cildin temizlenmiş olması lazım ki gözenekler tıkanmasın ve kızarma olmasın.
   Size önerim:
   sabah ve akşam:=> Cildinizi temizleme jelinizle temizleyip, ardından T bölgesine Cyrene BHA %2 uygulamanız.
   https://cyrene.com.tr/skin-renewing-2-bha-lotion-exfoliant.html
   Ardından nemlendiricinizi sürebilirsiniz.
   Temizleme jeliniz de Yves Rocher hassas cilt jeli diye düşündüm.

   Banyo sonrası haftada 2 kez soyulan siyah maskeden T bölgesine uygulayın.
   Temizledikten sonra da BHA sürün.

   Sevgilerle

 3. Merhaba Ayşenur Hanım sitenizi yeni keşfettim. Ne kadar içten cevaplar vermişsiniz harikasınız. Hepimiz için faydalı şahane öneriler teşekkürler.
  Evde daha önceden süs olarak aldığım aloe vera bitkim var. Bu bitki yapraklarını nasıl kullanabilirim? Nemlendirici vb yapılabilir mi yad direkt yaprakları kesip buzdolabında bekletip yüzüme uygulayabilir miyim? 37 yaşındayım teşekkür ederim

  • Merhaba,
   Ne şanslısınız! Taze kozmetik canlı canlı hem de 🙂
   Elbette faydalanabilirsiniz. Banyo sonraları nem yüklemek için güzel maske olur. Nemlendirici evde yapmanızı tavsiye etmem içinde kolay bakteri ürer.
   Ya da “ben her 15 günde bir yaparım derseniz” nemlendirici de olur elbette.
   Cildiniz 30 yaş üzeri ise çıkardığınız jeli kavanoza aldıktan sonra içerisinde 1 su bardağı jele 1 kapsül hesabıyla E vitamini kapsülünün içeriğini koyabilir, (veya bir çay kaşığı hindistancevizi yağı) karıştırıp nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.
   Tonik yapabilirsiniz ama buzdolabında saklamak şartıyla ve 15 gün kullanıp, kalan olursa atmak şartıyla.
   * Bitkinin yaprağını dibinden kesin alın.
   * Yandaki dikenli yerleri şerit gibi kesip atın.
   * Yaprağı boylamasına ortadan bölün, içindeki jel halindeki şeffaf bölümü bir kaşık yardımıyla kaseye sıyırın.
   * İçerisine isteğe göre 1 kapsül E vitamini ilave edebilirsiniz. (Evicap 100 Mg Kapsül 400 I.U. Naturel E vitamini içerir.Bir su bardağına 1 kapsül yeterlidir)
   * Bir çırpma teli ile veya mikserde çırpın.Beyaz bir köpüğe dönüşür.
   * Kavanoza koyup sabah akşam nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.
   Maske olarak kullanmak isterseniz çırptığınız jelin içine dört-beş tane ikiye katlanmış gazıbezi batırın. Yüzünüze serin. 30 dakikadan az olmamak kaydıyla bekletin. Gazlıbezleri çıkarıp atın.
   Yüzü yıkamayın. Kalan sıvıyı masajla yedirin.
   Not: Kestiğiniz yaprakların içindeki jeli kaseye aldığınızda, yaprakları da yüze yerleştirebilirsiniz maske olarak ama ortopedik olmuyor:)
   Kayıyor derinin yüzeyinden.

   sevgilerle

 4. Merhaba Ayşe Nur Hanım , bende çok eski bi takipçiniizim hatta bana makyaj da yapmıştınız bir makyaj atölyesinde.Yotube kanalınızı görünce hatta çok mutlu oldum çok hoş güzel oldu kanalınız.Sağolun
  Şimdiye kadar hiç bir cilt bakımına ciddi paralar vermedim . Yağlar ve normal fiyatlı nemlendriciler aldım .
  En iyi yaptığım tek şey sabah ve akşam yüzümü sülfatsız jelle yıkamak olmuştur fakat artık daha akıllıca ürünler kullanmak istiyorum gelişi güzelden ziyade.
  Doa kozmetikten hyronic c asidi aldım ve başka serumlarda aldım onları kullanıyorum arada,, ne kadar iyidir bilmiyorum . Sizin belki bi bilginiz vardır doa kozmetikle ilgili.
  Fiyatları gerçekten çok çok ucuz.
  Sizden ricam yüzümün daha aydınlık parlak ve matlığının gitmesine yardımcı olucak ürünlerin isimlerini temel bakım ama iyi gelecek ürünlerin isimlerini istesem bana yardımcı olur musunuz çok seviniirim .
  Son bir sorum yüz yogosu yapmak da fayda eder mi yüzümüze diye sormak isterim .

  • Merhaba Esra Hanım,
   Yaşınızı bilmediğim için ve yüz rutininiz için “nemlendirici” olarak ne kullandığınızı bilmediğim için ne diyeceğimi bilemedim?
   Sülfatsız jel süper.
   Jelden sonra “doa hyalüronik asit ve c vitamini serum” tamam.
   Nemlendirici?
   Cildiniz kuru mu? Karma mı yağlı mı?Leke ton farkı var mı?
   BUNLARA CEVAP YAZARSANIZ SİZE CYRENE FİRMASINDAN(EN GÜVENDİĞİM MARKALARDAN BİRİDİR) BİR NEMLENDİRİCİ VE AYDINLATICI tavsiye edebilirim.
   Sevgilerle

   • İnanamıyorum hemen cevap vermişssiniz 🙂
    Gerçekten çok değerli bir şey , zaman ayırıp da yazdığınız için çok mutlu oldum.
    Yaşım 39 cildim karmadan kuruya dönük Ayşe Nur Hanım cildimde renk geçişleri var ,parlaklığı aydınlığı yok, ücretli öğretmenlik yapıyorum bu sebepten ötürü de çok pahalı şeyler alamıyorum ama senede bir kaç kez de olsa iyi birşey olduğuna inandığım ürünüde alırım , kıyafete değilde cildime yapıcağım yatırım benim için çok daha mantıklı gelir .Deneme yanılmayla çok fazla maliyete geliyor kozmetikler. Onun için size sormak istedim kimsenin dediği hiç birşeye güvenmiyorum çünkü herkes uzman olmuş en değerli şey olan cilt konusunda.
    Sizin de cevap aldığınız Yüzü toparlayıcı serumlardan nemlendiricilerden günlük sağlıklı bakım yapabileceğim şu an kullanmam gereken olmassa olmaz ürün tavsiyeleri verirseniz çok mutlu olurum.Siz hangisi iyiyse yazın ben ekonomimi ayarlayıp almaya çalışıcam hepsini.Sadece temiz bakımlı aydınlık bir cildim olsun yorgun durmayayım istiyorum.Bir de dermoroller kullanmak ürünlerin cildimize daha iyi işlemesine sebep olur mu. Sevgiler Sağlıcakla kalın .Teşekkürler

    • Dermaroller deriye minik delikler (jkanalalr) açarak deriyi hafiften hırpalar, deri de kendini daha hızlı onarmak için turbo çalışmaya başlar. 🙂 Yani yelilenmek için süpredir.
     Bununla beraber serum da kullandığınızda o minik kanallardan alt tabakaya etken maddeler çok daha hızlı geçtiğinden yenilenme bir kez daha hızlanır 🙂 Bunun hakkında yazıma göz atınız lütfen.
     http://aysenuryazici.com/?s=Dermaroller

     Sevgilerle

   • İnanamıyorum hemen cevap vermişssiniz ?
    Gerçekten çok değerli bir şey , zaman ayırıp da yazdığınız için çok mutlu oldum.
    Yaşım 39 cildim karmadan kuruya dönük Ayşe Nur Hanım cildimde renk geçişleri var ,parlaklığı aydınlığı yok, ücretli öğretmenlik yapıyorum bu sebepten ötürü de çok pahalı şeyler alamıyorum ama senede bir kaç kez de olsa iyi birşey olduğuna inandığım ürünüde alırım , kıyafete değilde cildime yapıcağım yatırım benim için çok daha mantıklı gelir .Deneme yanılmayla çok fazla maliyete geliyor kozmetikler. Onun için size sormak istedim kimsenin dediği hiç birşeye güvenmiyorum çünkü herkes uzman olmuş en değerli şey olan cilt konusunda.
    Sizin de cevap aldığınız Yüzü toparlayıcı serumlardan nemlendiricilerden günlük sağlıklı bakım yapabileceğim şu an kullanmam gereken olmassa olmaz ürün tavsiyeleri verirseniz çok mutlu olurum.Siz hangisi iyiyse yazın ben ekonomimi ayarlayıp almaya çalışıcam hepsini.Sadece temiz bakımlı aydınlık bir cildim olsun yorgun durmayayım istiyorum.Bir de dermoroller kullanmak ürünlerin cildimize daha iyi işlemesine sebep olur mu. Sevgiler Sağlıcakla kalın .Teşekkürler

 5. Merhaba Ayşenur hanım. Yaşım 33 Ankara da yaşıyorum. Cok sorunlu bir cildim yok fakat solgun ve yorgun görünüyor. aynı zamanda elastikiyetini kaybetmeye başladığını hissediyorum. Lr ın bu ürünlerini kullandım. cilt bakımında düzenli olarak bir rutin oluşturamadım. Cildim için yeterli ve gerekli ürünler kullanmak istiyorum. Karma yapılı bir cilde sahibim. T bölgem hafif yağlı, yanaklarım normal dudak çevrem kuru. Çok hassas değil ama ince yapılı bir cildim var.Sizden günlük cilt bakımı rutini için ürün tavsiyesi istiyorum. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Tuğba Hanım Merhaba,
   Ankara’nın kışın ayazı meşhurdur normal ve karma ciltler kuruya döner ve krem altına serum ile beraber bir cilt bakımı rutini yapmanızı tavsiye ederim.
   Bu yazıdan yaşınıza uygun bakım hakkında bilgi edinebilirsiniz.
   http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/

   Solgun ve yorgun ciltlerin deri altında iş gören serumlarla gayet güzel toparlayabilirsiniz.
   Bilgi yazısı:
   http://aysenuryazici.com/serum-ne-zaman-kullanilir/
   Yorgun cilt nasıl toparlanır anlatım videosu:
   https://www.youtube.com/watch?v=o-Z1OnTOnSg

   Cildinizi misel su ile temizleyin. Hem makyaj çıkartır hem SLS içermediğinden kurumayı tetiklemez.
   Uygulama videosu:
   https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc

   Cilt bakımınızın rutinini şöyle oluşturabiliriz.
   TEMİZLEME Avene Micellar Lotion Temizleme Losyonu veya Bioderma H20 Sensibio temizleme suyu
   SERUM Janssen Cosmetics Ampoules Cellular S Fluid
   (Bu ampuller 2ml’dir. Geceleri 1/2 ampulu yüze yedirip üzerine gece kreminiz sürebilirsiniz. Bir ay içinde cildin yenilenmesine sağlıklı yapılanmasına yardım eder. Bir kür 30 gün olarak düşünürüz. Dilerseniz Nuxe’ün detoks serumunu veya bu ampulleri serum olarak kullanabilirsiniz)
   GÖZ KREMİ Avene Ystheal + Contour Des Yeux
   NEMLENDİRİCİ/ONARICI
   Gündüz: Avene PhysioLift Jour Emulsion Lissante
   Gece: Avene PhysioLift Baume Nuit Night
   Alternatif: Nemlendirici/onarıcı olarak hem gece hem gündüz kullanımı olan Janssen Cosmetics Skin Regeneration De-Age & Re-Lift Lotion da kullanabilirsiniz.

   sevgilerle
   Ayşenur

 6. Merhaba Ayşenur hanım. Ben Merve. Bir kaç konu hakkında size sorum olacaktı. Geçen mayıs ayında size cilt tipimi yazıp günes kremi önerisi istemistim. Önerdiğiniz güneş kremini alıp kullandım çok memnun kaldım. Bir de öneriniz üzere cildimi misel suyla temizlemeye başladım. 20 yaşındayım, Beyaz tenliyim, cildim çok ince ve hassas, alerjik ve bir de kuru. Nemledirici alırken bile çok çok dikkat edip, araştırıp içeriğini kendi araştırdığım bilgilere göre inceleyip alıyorum. Misel suyla temizlemeye ve Vichy aqualia thermal extrasensitive nemlendiricisini kullanmaya başladığımdan beri kuruluk sikayetim azaldı. Ara ara çok hafif bölgesel pullanmalar oluyor. ( önceden yüzümü sabahları sadece suyla yıkamama rağmen yanaklarım yani elmacık kemiklerimin üstü kupkuru olur pullanırdı). Cilt bakımî konusunu araştırdığımda temel günlük bakım temizlik nemlendirmek ve korumak, haftalık bakım ise peeling ve maske olarak yapılması gerektiğini okuyorum hep. Sizce tüm bu anlattıklarıma göre peeling yapmalı mıyım? Eğer yapmam gerekiyorsa nasıl peelingler olmalı, içeriklerine bakarken neye dikkat etmeliyim? Peelingten sonra nasıl bir maske uygulamalıyım? Hayatımda hiç tonik kullanmadım, kullanmam gerekiyor mu ve kullanmam gerekiyorsa nasıl bir tonik seçmeliyim? Yaşımıda göz önünde bulundurduğunuzda sizce göz çevrem için bir krem almalımıyım?(çok fazla göz mimiği kullanan bir insanım ve göz altlarımda mor halkalar var)
  İnternetten araştırıp bulduğum kadarıyla şuan aklımda Cyrene Hydra Radiance Micro Exfoliating Scrub ve Bioderma Sensibio maske var. Bu ürünler bana uygun olur mu? Önerebileceğiniz başka ürünler var mı, peeling, maske, göz çevresi kremi ve tonik olarak?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Şu an kullandıklarınız doğru ürünler Merve hanım.
   Rossmann’larda bulunan Alterra markası organik sertifikalı ve uygun fiyatlıdır + cildinize uygundur.
   * Alterra Parfüm İçermeyen Bakım Kremi – Çok hassas ciltler için ve göz kremi de var…
   * Alterra Sensitiv Hassas Ciltler için Parfüm İçermeyen Göz Kremi

   Günlük peelinglerden(pirinç tozlu) her gün kullanabilirsiniz Cyrene’de de var daily powder adında.
   Hiç bir sorun çıkarmaz. Alerjik hassas ciltlere granüllü peeling önermiyoruz.
   Pirinç tozlu peelingi her gün kullanabilirsiniz. Banyo çıkışı haftada 2 kez kullanabileceğiniz maskeler organik içerikli olmalı.
   Bioderma maskesi organik değildir. 🙁
   Beyaz tenli, çok ince ve hassas ciltli, alerjik hem de kuru cildinizin, alerji ve hassasiyeti artırmaması için organik içeriklerden ayrılmaması gerekiyor. Mesela:
   * Organique Calming Therapy Yüz Maskesi
   * AloeBio50 Organik Yüz Maskesi
   * Lavera Canlandırıcı Yüz Maskesi – Yaban Güllü – Kuru Ciltler İçin
   * Florame Organik Hydratation Yüz Nem Maskesi

   sevgilerle

 7. elimde güneş lekeleri var, kullanabilir miyim bu ürünü?

  • Eldeki, güneşe maruz kalmaktan oluşan lekelerinin açılmasını sağlayan , özel olarak el lekelerini açmak için üretilmiş kremler var.
   Onlardan kullanmanız gerekir. Bazı kremlerde “ellerde de ” kullanılabileceğini yazar zaten…
   Ellerin derisi yüz cildinden farklıdır. Günde 10 kez suya sokuyoruz.Her seferinde koruma tabakasını yok ediyoruz.
   Öneriler:
   * DECLARIL Kahverengi Lekeleri Giderici Krem
   * URIAGE DEPİDERM ANTİ-BROWN SPOT HAND CREAM SPF15
   * Isis Pharma Bodytone El ve Vücut İçin Leke Açıcı Krem
   * Clinique Even Better Dark Spot SPF 15 Yaşlanma ve Leke Karşıtı El Kremi
   * Ducray Melascreen Yaşlanma ve Leke Karşıtı El Kremi
   * Daggett & Ramsdell Renk Acıcı – Leke Giderici El ve Vucut Kremi
   * Farmona Dermacos Anti Spot Leke Önleyici El Kremi

   sevgilerle

 8. Ayşegül hanım merhabalar. çok eski okuyucunuzum ve tüm kozmetik ürünlerimi sizin tavsiyelerinizle aldım. ürünlerim bittiği için tekrar tavsiye almaya geldim sizden 🙂

  ben 32 yaşındayım. günlük hayatımda hiç fondoten pudra allık gibi cilt ürünü kullanmıyorum. cildimde ergenliğimden kalma sivilce izlerini takriben geniş gözenekler mevcut. geçen sene 7 seans derma pen mezoterapi uygulaması gördüm. gözeneklerim hafiflediler. şuan Ankara suyundan kaynaklı olarak inanılmaz derecede yüzüm kuru öcellikle burun kenarından başlayarak yanaklarımın tamamı. cildim yağlı ama kurular. nemli değiller. kuruluktan kaşınıyorlar. yüzümü yıkadıktan sonra inanılmaz derece geriliyorlar. ben sizden nemlendirici önerisi, kaz ayakları ve kaş arası mimik çizgileri için krem önerisi istiyorum.

  kullandığım ve elimde olan ürünler:

  Neutrogena yüz yıkama jeli ( her sabah ve akşam kullanıyorum)
  Cyrene Advanced Duo ( haftada 2 kere yüz temizleme fırçası ile birlikte kullanıyorum)
  Cyrene Advenced oil control bha Facial Toner
  gece gündüz kremi olarak diadermine marka ve rival markalarını kullandım ikisinden de memnun kalmadım.
  her sabah düzenli kullandığım yüz kremim ise Strivectin Present Perfect
  güneş koruyucu olarak image skincare 30+spf
  Iluma Intense Lightening serum

  deneyimlediğim artık kullanmadığım ürünler:
  Cyrene Günlük Cilt Aydınlatıcı Bakım %2 AHA Glycolactic Exfolyan
  Cyrene Ozonlu Beauty Bar Bakım Sabunu
  Cyrene Advanced Acne and Oil Control Yüz Bakım Toniği
  Missha Super Aqua Pore Correcting Refine Serum

  • Merhaba,
   Musluk suyu yüzümüzü yıkamak için çok sert, yüzünüzü yanınıza alacağınız içme suyuyla veya MİSEL suyla temizleyin.
   Suyu 1-2 gün dinlendirirseniz kloru çöker. Daha iyi duruma gelir.İsterseniz şişede dinlendirilmiş su ile yüzünüzü yıkayın.
   Yanlış hatırlamıyorsam, yüksek oranda sülfat, sodyum ve klorür bulunduğu tespit edilen Kızılırmak suyunun Ankara’da kullanılması meclis gündemine getirilmişti. Ama sonra ne yapıldı bilmiyorum.
   Neyse. Uygulama videosu ve bilgi: https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc&t=82s
   Yağsız ciltler de kuru olabilir. Su kaybetme anlamında yani. Su yağ dengesini yeniden kurabilirsiniz.
   Bunun için 1- sert kimyasallı (sodium Laureth Sulfate veya Sodium Lauryl Sulfate) temizleme jellerinden uzak durun. 2- Jel sonrası mutlaka alkolsüz bir tonikle cildi silin (pH’ını düzenler) 3- bir hyalüronik asit içerikli serum kullanın, 4- sonra nemlendiricinizi sürün.
   Kullandığınız jelin arka tarafındaki “içerik yerine” bakın sert kimyasal varsa kullanmayın.Kazır ve kurutur. Cyrene’de yok biliyorum, ama Neutrogena’da var sanırım.
   Serum olarak bu serumlardan birini sabah ve akşam 3-4 damla krem altına kullanabilirsiniz:
   * Cyrene Epidermal Matrix Age Defying Hyaluron 3MW
   * Bioaqua Hyalüronik Asit Yüz Nemlendirme Serumu
   * Skinceuticals Hyaluronic Acid Intensifier
   * tt Timeless Truth hyaluronic acid serum
   Bu makaleden hyalüronik asidin hem nemlendirme hem kırışıkları dolgunlaştırma hem deriyi daha sağlıklı yapma için nasıl işlediğine bakabilirsiniz. Cildin yenilenmesine yardımcı ortamı hazırladığından sivilce izlerine de etkisi olacaktır.
   http://aysenuryazici.com/hiyaluronik-asit-cilt-bakiminin-jokeridir/

   Kazayakları ve kaş arası mimik çizgileri için en doğru yapacağınız botoks uygulamasıdır.
   Bu, kırışığın hareketini engelleyeceğinden bir süre sonra kırışık yok olacaktır.
   Detaylı anlattığım videoda bilgi bakar mısınız?
   https://www.youtube.com/watch?v=qwlHL3yFecM&t=17s

   Tabii ki göz kremini uygulamaya devam edersiniz. Derinin elastikiyetini takviye etmek ileriye de yatırım olur. Botoks sayesinde kırışık zaten gerileyecektir.
   Nemlendirici antiaging önerim:
   * Activar Ac 11 antiaging olarak sabah akşam ve göz kremlerini kullanabilirsiniz serumun üzerine.
   * Derma E Deep Wrinkle Peptide Moisturizer kullanabilirsiniz sabah ve akşam
   * Veya, gündüzleri Caudalie Polyphenol C15 Anti-Wrinkle Protect Cream SPF 20 Kırışıklık Koruyucu Krem’i kullanabilirsiniz.
   * Aynı markanın hem sabah hem akşam kullanılan Caudalie Pulpe Vitaminee Anti Wrinkle Fluid Cream Kırışıklık Karşıtı ve Enerji Bakım Kremi de uygundur.
   Göz kremi olarak Activar seçeneğinin yanında Derma E, Anti-Wrinkle Vitamin A Eye Creme, veya La Roche Posay Active C Eye Cream de inceleyebileceğiniz size uygun ürünler.

   Sevgilerle

 9. Bu arada size mail attım Dilek Hanım..

 10. Teşekkür ederim 🙂

 11. Merhaba öncelikle kusura bakmayın yeni gördüm mesajınızı tabiki sizinle iletişime geçmek isterim Dilek Hanım çünkü çok takıyorum yüzümdeki lekeleri size mail atayım öyle sorayım sorularımı 🙂 Bu arada Loccitene’nin ürünlerini kullandınız mı Ayşenur Hanım ben nemlendirisini almayı düşünüyorum.Ama bu markayı daha önce kullanmadım.

  • Merhaba,
   L’Occitane markasının yüz temizleme köpüğünü yıllar önce kullanmıştım.Çok memnun kalmıştım. Kullandığım cilt bakım ürünleri yazısında resmi duruyor olmalı 🙂
   Nemlendiricisi sizin cilt tipinize uygun ise sorun yok tabii. Lekeleriniz veya cilt tonunda eşitsizlik varsa leke açıcı serumu olan Reine Blanche Whitening Serum – Reine Blanche Aydınlatıcı Serum ‘u, üzerine leke açıcı kremi Reine Blanche Brightening Cream uygulamanız gerekiyor.
   sevgilerle

 12. Merhaba Ayşenur Hanım bu kremler yüzdeki güneş lekelerine iyi gelir mi acaba?

  • Lekelere iyi gelmesi için MSM Vücut Jeli (leke açıcı içerikli) ile beraber kullanılması gerektiğini biliyorum ama yine de işin uzmanı markanın temsilcisi olan Dilek hanıma bir mail atarsanız sizi bilgilendirecektir.
   Maili dilocum@yahoo.com kendisine yazabilirsiniz. LR uzmanı o…
   Sizden ricam lekeleriniz hakkında nasıl bir işlem uygulamanız gerektiğini anlattığım bu videoya göz atmanız.
   https://www.youtube.com/watch?v=8RIhzYYMTAE
   sevgilerle
   Ayşenur

  • Yasemin hanım
   Cilt lekelerine temizleme için microsilver yüz yıkama kremi, hem cildinizi nemlendirme hem de cilt rengini açmaya yardımcı olacak %90 aloe Vera içerikli concentrate krem, yine renk açıcı özelliğe sahip sadece lekelerin üzerine sürebileceğiniz msm body jel ve cilt tipinize uygun tonik önerebilirim. Temizlik Ya da nemlendirme için kullandığınız başka ürünler varsa sadece msm de kullanabilirsiniz. Ama benim söylediğim ürünlerin hepsinin cilt rengini açıcı özelliği var. Ayrıca tabiki mutlaka güneş kremi kullanmalısınız Ayşenur hanımın hep söylediği gibi. Çünkü bir kere güneş kremsiz dışarı çıksanız yaptığınız tüm bu bakımlar boşa gidiyor inanın. Ben bazen çok güneşli havalarda evde bile güneş kremi sürdüğüm oluyor çünkü cildim lekeye çok müsait. Ve şunu söylemek istiyorum leke tedavisi zor ve uzun soluklu bir süreç. Sabırlı olup düzenli olarak ürünleri kullanmanız gerekiyor. Ben kendim de şu anda bu ürünleri kullanıyorum. Koyu ve bayağı uzun süreli lekelerim var. Yavaş yavaş açılmaya başladı. İsterseniz resim paylaşabilirim sizinle. Telefonumu yazabilirim özelden dilerseniz. Yardımcı olmak isterim.
   Sevgiler
   Dilek Ünalan

  • Dilek Ünalan
   25 Eylül 2017, 11:44
   Yasemin hanım
   Cilt lekelerine temizleme için microsilver yüz yıkama kremi, hem cildinizi nemlendirme hem de cilt rengini açmaya yardımcı olacak %90 aloe Vera içerikli concentrate krem, yine renk açıcı özelliğe sahip sadece lekelerin üzerine sürebileceğiniz msm body jel ve cilt tipinize uygun tonik önerebilirim. Temizlik Ya da nemlendirme için kullandığınız başka ürünler varsa sadece msm de kullanabilirsiniz. Ama benim söylediğim ürünlerin hepsinin cilt rengini açıcı özelliği var. Ayrıca tabiki mutlaka güneş kremi kullanmalısınız Ayşenur hanımın hep söylediği gibi. Çünkü bir kere güneş kremsiz dışarı çıksanız yaptığınız tüm bu bakımlar boşa gidiyor inanın. Ben bazen çok güneşli havalarda evde bile güneş kremi sürdüğüm oluyor çünkü cildim lekeye çok müsait. Ve şunu söylemek istiyorum leke tedavisi zor ve uzun soluklu bir süreç. Sabırlı olup düzenli olarak ürünleri kullanmanız gerekiyor. Ben kendim de şu anda bu ürünleri kullanıyorum. Koyu ve bayağı uzun süreli lekelerim var. Yavaş yavaş açılmaya başladı. İsterseniz resim paylaşabilirim sizinle. Telefonumu yazabilirim özelden dilerseniz. Yardımcı olmak isterim.
   Sevgiler
   Dilek Ünalan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

Sepette Kupon Kodu Yerine "aysenur20" Yazarak Tüm Ürünlerde %20 İndirim Kazanın!