Home / Cilt Bakımı / Kozmetiklerin son kullanma tarihi

Kozmetiklerin son kullanma tarihi

Gıdalarımızı son kullanma tarihine dikkat ederek tüketiriz ama nedense kaşıntı alerji, yanma gibi belirtiler olduğunda ancak kozmetiğin eskimiş olup olmadığından şüpheleniriz.
Oysa kimyasalların kozmetiklerin tazeliğini koruma imkanı da kısıtlıdır. İçinde bakteri üremesi, ürünün bulunduğu ortamın ısısının yüksek olması, kapağın iyi kapatılmaması gibi birçok etken yüzünden kozmetiklerin ömrü kısalır.
Tüketim toplumu olmanın acısını “satın alma duygusu” nu tatmin için aldığımız, ayni işi gören kozmetiklerle öderiz çoğu zaman. O göz kremi işe yaramadı bunu alayım. Bu da sonuç vermedi şunu alayım diyerek bir bakarsınız evde yarısı bile kullanılmamış 3 tane göz kreminiz var!
Reklamlardaki keskin çözüm cümleleri, özentiler, yeni çıkan teknolojinin aradığımız ürün olma umudu, modaya ayak uydurmak gibi birçok dürtü ile çekmecelerimizi; ölüme terk ettiğimiz -ama atmadığımız-kullanılması sakıncalı olacak abuk sabuk malzemelerle doldurmuş oluyoruz.

** Size tavsiyem: makyaj ve cilt bakımı ürünlerini açıp kullanmaya başladığınız tarihi lütfen ambalaj üzerine bir minik etiketle yazın. Yapıştırın. Tarih bittiğinde acımayın! Atın!
Bu aslında 5 farklı vücut losyonu, 20 tane ruj, 10 değişik yüz yıkama jeli, 6 değişik fondöten gibi fuzuli satın almalardan da sizi korur. Çünkü 12 ay içinde 5 ayrı vücut losyonunu veya 2 yıl içinde 20 ruju bitirme olanağınız yoktur. ( Yılın 365 günü gece sahneye çıkan bir pop star değilseniz tabii) Alıp, birkaç kez kullanıp çekmeceye atacağınız bu ürünler son kullanma tarihlerini ve çöpü bekleyeceklerdir.
Ben buna israf derim! Bana karşı çıkanlar varsa kendileri bilirler. Para onların! Üç renk ruj ve 3 ton kalemle pekâlâ dudaklarda tüm tonları yapabilirsiniz. 300 ml bir vücut losyonu size 4 ay gider. 250 ml bir yüz yıkama jeli de… Bir tek farı her gün kullansanız bile 2 yılda bitmeyecektir! O halde 40 tane kahve tonu far paletine gerek var mı? Siz bilirsiniz.
son kullanma 1** Ürünün üzerinde, kapağı açılmış kavanoz simgesi ve üzerinde yazan rakam, açıldıktan sonra içeriğin ne kadar süre sağlıklı kalacağını anlatır. M harfi İngilizce “ay” sözcüğünü anlatır. Kavanozun üzerinde M 24 yazıyor ise, bu, açıldıktan sonra ürünün 24 ay boyunca özelliklerini kaybetmeyeceğini söyler. Ürünün açılması demek, havayla teması bu da bakteri üremeye başlaması demektir. Ürün formülündeki koruyucular ve aktif içerik bu süreye göre ayarlanmış test edilmiş M harfi buna göre konulmuştur.

** AB ve ABD yasaları gereği, son kullanma tarihini, INCI içerik listesini, batch numarasını, hangi kazan ve seri No’su ile üretildiğini ürünün üzerine her firma belirtmek zorundadır. Böylece bir sorunla karşılaşıldığında, firmalar hangi serinin toplatılacağını bu seri No’suna göre kolaylıkla bilirler.
tarih 3** Bir tüpün dibine yazan, o ürünün üretildiği güncel tarihtir, “son kullanma tarihi” ile karıştırmayın. Hangi tarihte tüp dibi preste kapatılıyorsa o tarih otomatik olarak basılmış olur.
Küçük not: Tüplerin diplerindeki siyah, mavi, kırmızı çizgilerin o ürünün içeriğiyle alakası yoktur! Zamanında bir deli kuyuya taş atmış ve hala çıkarılamamıştır. Konuyla ilgili yazıma tıklayabilirsiniz.

** VAL ve EXP => son kullanma tarihinin kısaltılmışıdır. Ref, EAN, UPC gibi firmanın katalog / barkod numaralarıyla karıştırmayın.

** WH083 gibi, değişik rakam ve harflerden oluşan satırlar hangi yılın, hangi ayında hangi kazanda üretildiğini anlatır. Batch kodu denilen bu kodlama ile ürünün taklit olmadığını da bulabilirsiniz. Bunu, checkcosmetic.net/ sitesinden firma adıyla arayıp, ürün batch no girerek ne zamana kadar kullanabileceğinize bakabilirsiniz. Lakin tüm firmaların adını sitedeki listede göremiyoruz henüz.
tarih 6

 

About Aysenur

Check Also

Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılır? Nelere Dikkat Etmelisin?

Ağdadan canı çok yananlara, özellikle yazın kolay, acil, pratik acısız tüyleri yok etme şekli tüy …

20 comments

 1. Merhaba, bende bir kozmetik ürünü aldım, ama batch numarası yazmıyor, burada yazan bir kod var oda olmuyor. Marka Sebastian professional . Yazan numara :
  98943430 numara olarak bir de ESEB00122 yazıyor, başında harfler olmadan da denedim. Bu ürünle ilgili bir bilgi çıkmıyor. Barkod no: 4015600 054984. Bu ürün dışında bir de yine Sebastian professional in başka. İr ürününü aldım. Ama bu üründe 2 ayrı yerde 2 kod var. İlk kod: 90924309 buna göre ürünün kullanma tarihi geçmiş. Ama ürüne sonradan basılmış bir kod ( 7271102000 )ve prgd date 10/17 yazıyor.bir kod daha var B17 285074630 Üretim tarihine göre de tarihi geçmemiş. Acaba bu sonradan basılma bir şey mi diye düşünüyor insan 🙁
  Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, iade Edip etmemekte kullanıp kullanmamakta kararsızım.

 2. Migros’tan Nivea marka bir tıraş jeli aldım ancak ürünün üzerinde üretim tarihi,son kullanma tarihi,kavanoz simgesi gibi olması gereken uyarıların hiçbiri yok.
  Ne zaman üretilmiş,son kullanma tarihi nedir bilmiyorum.Sadece tüpün altında “80575017 SP” yazan bir kod var.Bunun da ne anlama geldiğini bilmiyorum.

  • Eren bey ,

   Bu verdiğiniz batch code.
   Normalde tüpün en ucunda yazabilir tarih. https://aysenuryazici.com/kozmetiklerin-son-kullanma-tarihi/ buradan bakabilirsiniz.
   Nivea büyük ve köklü bir firmadır. Tarihsiz çıkartma gibi lüksleri yok zaten üretimde makina şişe/ürün üzerine otomatik basar bu verileri.
   SP secondary packaging demektir.

   Bu siteden ben girip baktım http://checkcosmetic.net/ Marka olarak nivea seçin, verdiğiniz kodu SP harfları olmadan yazın.
   Ürün 5 Şubat 2018 de üretilmiş. Ve 21 ay ömrü var
   Date of manufacture:
   5 of February, 2018
   General shelf life: 30 months
   OK Valid at least for the next
   21 month

 3. Yeşim Demiralay

  Sevgili Ayşenur Hanım, günlerdir buraya yazdıklarınızı okuyorum. Sonra bir tık bir tık daha başka bir yere geçiyorum be iyice kafam karışıyor:) 36 yaşındayım. Ergenliğimde sivilce problemim oldu ve Roaccutane tedavisi gördüm. Yağlıydı cildim o zamanlar. Şimdi ise nasıl bir cildim var..? İşte hangi türe girdiğini anlamıyorum: Eskisi gibi yağlı değil. Burnumun üstünde derin , yanaklarımın gözüme yakın yerlerinde normal-açık gözeneklerim var. Menstürasyon dönemi öncesi ya da stresli bir dönemimdeysem hâlâ çıkar sivilcelerim tek tük de olsa. Bana nemsiz gibi geliyor. Banyo sonrası hafif bir gerginlik oluyor gül suyuyla silince rahatladığını hissediyorum. Bugüne kadar düzenli kullandığım bir ürün olmadı. Yves Rocher’in yüz yıkama jeli ve toniğini kullanıyorum memnunum da. Ama içeriğini bilmiyorum. Bana hem cildimin ihtiyacı olacak hem de yaşlanma etkilerini azaltacak dermokozmetik ürünlerinden önerebilirseniz çook ama çok sevinirim. İyi ki varsınız. Söylediğiniz her şeyin bir kanıtı var. Çok güveniykrum size. Sevgiler!

  • Yeşim Hanım Merhaba,
   Teşekkür ederim güveninize.
   Bahariye’de bir enstitü açtım. Orada Kore, İspanyol ve Türk üç markayla cilt sorunlarının bakımlarını yapıyoruz. Ama burada da hanımlara öneri vererek yardımcı olmaya devam ediyorum. Ticari kaygım yok. Sadece Türkiye’nin her bir yanından hizmete ve bilgiye ihtiyacı olanlara kendi ulaşabilecekleri imkanları alternatifleriyle sunmaya çalışıyorum. Mutlu kadın mutluluğunu ailesine bulaştırır 🙂
   Bir hayrım oluyorsa ne mutlu bana.

   36 Yaş, artık hücre yenilenmesinin tembelleştiği ve kötü kalitede kolajen üretilmeye başlanmış bir yaş. Bu yazıdan detay bakabilirsiniz.
   http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/
   Cilt bakımınıza sabah ve akşam krem altına serum ilavesi ile hücre yenilenmesini desteklemeniz yaş almayı geriletir. Erteler.
   Nemsiz cildin sebebi su tutma kapasitesinin azamasıdır.
   Bununla ilgili videoma göz atabilirsiniz.
   https://www.youtube.com/watch?v=cWpxON7SQKw

   Tek tük çıkan sivilcelere de lokal sürülen jellerle müdahale edersiniz. 24 saat içinde söndürür.
   neutrogena visibly clear hızlı etkili sivilce jeli veya cosmed akne kontrol jeli her yerde bulabilirsiniz.

   Roaccutane tedavisi gören ciltlerde deri incelir ve bağışıklık sistemi de zayıflar. Bu da su tutma kapasitesini azaltır.
   Dermokozmetik “ilaca en yakın” içerikli kozmetik demektir.
   Hızlı çözüm için etken maddeleri daha kuvvetli kozmetiklerdir.
   Neostrata bu konuda iyi bir markadır ve eczanelerde bulabilirsiniz.
   Yves Rocher temizleme jelinin içeriğine baktım:
   Yves Rocher Pure Calmille Cleansing Gel’in de sebo vegetal Purifying Cleansing Gel’in de içeriğinde sentetik kimyasal köpürtücü olan sodium laureth sulfate var. Kurutur. Kazır. Ama memnunum diyorsanız bir şey diyemem 🙂
   Gratis’lerden alacağınız Himalaya yüz yıkama köpüğünün içeriği tertemiz ve fiyatı 17 tl civarı 🙂
   Toniği de…
   http://www.gratis.com/Brand.aspx?BrandID=69

   Gelelim serum ve nemlendiricinize.
   Sabah ve akşam temizleyip tonikledikten sonra karma cildinize uygun yenilenme sağlayacak bir serum kullanın:
   https://www.dermoeczanem.com/neostrata-bionic-face-serum-30ml?gclid=CjwKCAiA8P_TBRA9EiwAJrpHM3hVUD53DIdUXZymT0alA5AufD4JUFSaXMDWQdYiLB4nX6x0_AWT4BoCycoQAvD_BwE
   Nemlendirici onarıcı gündüz:
   https://www.dermoeczanem.com/neostrata-skin-active-matrix-support-spf30-50gr
   Onarıcı gece:
   https://www.dermoeczanem.com/neostrata-skin-active-cellular-restoration-50gr

   Bu bakımla cildiniz daha sıkı, kırışıkları daha az ve diri olur.
   Leke sorununuzun olmaması çok iyi. Günümüzde neredeyse herkes lekelenmiş durumda.
   Sevgilerle

 4. İyi akşamlar Ayşenur Hanım. Saçma sorulardan pek hazzetmediğinizi farkettim ama israfı önleyebileceğimi düşünerek yine de sormaya karar verdim umarım cevap yazarsınız:) Çift fazlı yüz misel suyu aşırı derecede çabuk bitiyor mesela şu anda da elimde kalmadı. Göz için olanlar da hala duruyor ve tarihleri bitmek üzere. Göz çift fazlı makyaj temizleyicisiyle yüz silinir mi? Aşırı kuru ciltliyim, yağlı his bırakması benim için sorun olmaz ama bir terslik yapar mı tüylenme vs. Teşekkürler

  • Estağfurullah Selcan Hanım,
   Bu soru hiç de saçma sapan bir soru değil.Gayet akıllıca. Beni günde iki kez, haftada 10 kere “aynı” soruya çok detaylı, nedenleriyle cevap vermeme rağmen “neden ama?” diye soran insanlar ağlama raddesine getiriyor.
   Yoksa inanın çok sabırlı biriyim ve bilgi paylaşmaktan mutluluk duyuyorum…
   Göz ürünü ile yüz silebilirsiniz.
   Yağ oranı biraz fazla olduğu için göz kalemi ve rimel gibi kozmetikleri sökme gücünde olurlar.
   Cildinize zarar vermez. İçerikteki yumuşatıcı/besleyici yağ içerik tüyleri besleyecek cinsten değildir.
   Zaten kullanılan miktar da çok azdır. Panthenol (B5) bakın içerikte orta sıranın da altında… Pantenoik asit olarak da bilinir B5’in çokfazla kullanımı ciltte tüylenme sorununa neden olabilir.
   Ama bunun için en az 6 ay bunu düzenli kullanmak gerekir.

   Mesela L’oreal’in çift fazlı göz makyajı temizleyicisinin içeriğine bakalım:
   Water, cyclopentasiloxsne, isohexadecane, isopropyl palmitate, sodium chloride,
   dipotassium phosphate, poloxamer 184, potassium phosphate, panthenol,
   polyaminopropyl biguanide, D & C Green N 6 (CI 61565), (FIL B4885)

   Nivea’nın Daily Essentials Double Effect Eye Make-up Remover’ının içeriğine bakalım:
   Aqua, Isododecane, Isopropyl Palmitate, Dimethicone, Helianthus Annuus Seed Oil,
   Centaurea Cyanus Flower Extract, Sodium Chloride, Caprylyl/Capryl Glucoside,
   Trisodium EDTA, Phenoxyethanol, Benzethonium Chloride, CI 60725, CI 61565

   Ayçiçeği yağı var,mavi kantaron özü var. Yağlı iz bırakacak bir madde yok.

   Sizden ricam, yüzünüzü göz makyajı temizleyicisi ile silerseniz, suyla ıslatılmış bir pamukla veya tonikle üzerinden silmeniz…
   Bir de bu yazıya göz atar mısınız tüylenmenin sebepleri çok farklıdır.

   http://aysenuryazici.com/kadinlarda-tuylenme-killanma-neden-olur-ne-yapilabilir/

   Sevgilerle

 5. SELAM AYŞENUR HANIM BENİM SİZİ BİR SORUM OLACAK BEN EVELLE CİLT GÜZELLİK HAPI ALDIM AMA BENDE YÜZÜMDE BİRAZ KIZARIKLIK SİVİLCE KABARMA YAPTI GÜNDE 1 TANE ATMAMA RAĞMEN GENEDE YAN ETKİSİ OLDU 5 GÜN KULLANDIM SONRA BIRAKTIM ACABA BU ÜRÜN SAHTEMİ ANLAYAMADIM BARKOD NOSUNA BAKIYORUM N11 DEN FATURALI ALMIŞTIM DİĞER SİTELERE BAKIYORUM EVELLE FİRMASI ÜRÜNDE HEP AYNI BARKODU KULLANMIŞLAR E O ZAMAN BEN BU HAPIN GERÇEKLİĞİNİ NASIL ANLAYACAĞIM FARKLI BİR NOSU OLMASI LAZIM DEĞİLMİ ? HER ÜRÜNÜN FARKLI BİR BARKOD NOSU OLMASI LAZIM BİRBİRİNİ TUTMAMASI LAZIM DİYE DÜŞÜNÜYORUM PARTİ NOSU DİĞERLERİNDE FARKLIMI ACABA ONUDA BİLMİYORUM AMA BU 5709976456204 NOLU BARKOD SANKİ KOPYALANMIŞ GİBİ HER EVELLE CİLT TABLETİ KUTUSUNDA VAR BİR ÜRÜNÜN SAHTE OLMADIĞINI NASIL ANLARIZ İYİGÜNLER ( NOT: BARKODU KONTROL EDİYORUM PHARMA NORD EVELLE ALMANYA GEÇERLİ ÜRÜN DİYOR AMA BU BARKOD KODU HER KUTUDA AYNI BEN BUNU ANLAYAMADIM YAANİ ? )

  • Arife Hanım Merhaba,
   Bu haplarda alerji yapabileceğini düşünebileceğimiz sadece domates ekstresi ( likopen ) veya kolajen var… Ama o da çok genç ve hassas bir ciltte dediğiniz döküntüyü yapabilir. İçerik mineral dolu….
   Evelle bir cilt hapıdır ve uzun kullanım tarihi olması gerek. Yani 6-12 ay gibi limitli bir son kullanma tarihi olmamalı. Sıvı ürünler daha çabuk bozulabilirler. Toz ve katı olanlarda uzun süre içerik etkilerini korur genelde.

   “batch kodu” kutunun altında, yan tarafında yazan ve içinde harf de bulunduran kodlardır. Ürünün adıyla beraber girdiğinizde ne zaman üretildiğini bulabilirsiniz.
   Sizin bana yazdığınız kod firmanın bu hapa verdiği kendi seri no’larından oluşan kod.
   Yani Evelle firmasının 5709976456204 kodunu taşıyan her kutu; içerisinde cilt hapları olduğunu gösterir:)
   Bütün evelle haplarda bu no olması normal. Bize gereken üretim tarihi no’su?

   Şüphelendiğiniz kozmetikteki batch kodunu girerek raf ömrünü de üretim tarihini de öğrenebileceğiniz internet sitesi burasıdır:
   http://checkcosmetic.net/
   Hapların olduğu kutunun üzerinde üretim tarihi ve son kullanma tarihi olmalı.
   Bunu kabartma olarak da kulakçıkta bulabilirsiniz.
   Eski olup olmadığını oradan görebilirsiniz. Bence üretici / dağıtımcı firma ile iletişime geçin.
   http://www.farmavita.com.tr/
   Tel: 0216 450 01 23
   Mail: info@farmavita.com.tr

   sevgiler

 6. Gündelik cilt bakımı yazınızı okudum artık daha dikkatli olacağım.Kitap için teşekkür ederim.Çok tatlısınız size bayılıyorum sevgiyle kalın Ayşenur Hanım:) 🙂

  • Teşekkür ederim.Benim için en güzel hediye sevilmek çok büyük bir hazine.Sizi de sevenler çoook olsun.Hep huzurla kalın.

 7. Ayşenur Hanım sizi çok seviyorum üniversiteme gelmiştiniz 6 yıl önce çok mutlu olmuştum Allah razı olsun sizden bide son bişey sormak istiyorum aveseena nemlendirici krem önermişssiniz sanırım bi bayana nemlendirici olarakta onu mu kullanmalıyım 🙂 keşke kitabınızıda alabilsem bulamadım bi türlü acil cilt baım rehberi kitabınızı 🙁 Çok teşekkür ederim ayrıca zaman ayırıp cevap verdiğiniz için :):)

  • Zehra Hanım Merhaba,
   Buraya yazıyı yazarken bıraktığınız mail adresinize PDF formatında cilt bakımı kitabımı yolladım.
   Bilgisayara indirip okuyabilirsiniz.
   Cilt tipiniz nedir? Kaç yaşınızdasınız? Temizlemede ne kullanıyorsunuz bilmiyorum ki , şimdi nasıl şu nemlendiriciyi kullanın diyeyim 🙂
   Web sitemin ana sayfasında arama yerine “Gündelik İdeal Cilt Bakımı” yazın; çıkan makaleyi lütfen okuyun.
   Youtube’da uygulama videolarım da var. Abone olursanız yeni video geldikçe size bildirim ulaşır…
   https://www.youtube.com/channel/UCDxmfVutPzH_X4rH22vsakA/videos

   sevgilerle

 8. Merhaba Ayşenur Hanım size her yerden ulaşmaya çalışıyorum ama bitürlü ulaşamıyorum 🙁 27 yaşındayım cildim nemsiz nemlendirici tonik ve temizleme köpüğü markası önerirmisiniz her defasında içeriğini bilmediğim saçma sapan ürünler alıyorum 🙂 sevgiler

  • Merhaba Zehra Hanım,Web sitemin ana sayfasında sol yukarıda soru&Cevap yerinden bana her zaman ulaşabilirsiniz 24 saat gelen maillere cevap veriyorum 🙂
   Organik içerikli jel ve köpükler nemsiz ciltleri hiç hırpalamadan temizler. Size tavsiyem bir makyaj temizleme süngeri ile suyla köpürtüp uygulşayın. Duruladıktan sonra tokikleyin, ardından nemlendiricinizi sürün.
   Size birkaç nazik köpük ve jel yazıyorum seçebilirsiniz:

   Himalaya Herbals Neem Yüz Yıkama Jeli
   Himalaya Herbals Tazeleyici ve Temizleyici Tonik

   Organique Mild Cleaner Temizleme Jeli – 200 ml,
   Organique Cadı Fındığı (Witch Hazel) Toniği – 125 ml (İkisi de size 4 ay kadar gider)

   Cyrene Hydra Radiance Skin Recovery Gentle Cleansing Gel 150 ml
   Cyrene Hydra Radiance Moisture Boost Facial Toner 200 ml

   L’Occitane Immortelle Brightening Cleansing Foam (köpük)
   L’OCCITANE Immortelle Precious Essential Water

   Caudalie Instant Foaming Cleanser 50 ml(küçük boydur)
   Caudalie Moisturizing Toner 200 ml

   Web sitemin ana sayfasından lütfen arama yerine “Gündelik İdeal Cilt Bakımı” yazarak cilt bakımınızın adımları hakkında da bilgi edinir misiniz?
   Çünkü temizlemenin ardından uygun nemlendirici seçimi de nem kaybının önlenmesi için gereklidir.
   Sevgilerle

 9. Cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim Ayşenur hanım.Cildim için düzenli bakım yapıyorum.Öncelikle solgarı deneyeceğim.Aynı anda yine solgarın balık yağı ,omega 3 kapsüllenide kullanmayı düşünüyorum ama omega 3 kullanırken,antikoksidan kullanılmalı diye okudum.Eğer antioksidanla birlikte kullanılmazsa balık yağının bir faydası yokmuş.Bunun hakkında bir bilginiz var mı ?

 10. Merhaba Ayşenur hanım
  Sizin cilt besin hapları hakkında düşüncelerini öğrenmek istiyorum.Memnun kaldığınız,önerebileceğiniz bir marka var mı?
  Benim cildim aşırı hassas ve cildimi içerden besleyecek ve yan etkisi olmayan cilt hapı arayışımdayım.Solgar hyalüronik asit ve activar kapsül arasında karar veremiyorum.Activarın kuruluk yaptığı yorumalrını okudum.Solgarında yan etki olarak cillte kızarıklık yapabilir uyarınısını okudum.Cildim aşırı hassas ve kızarık,belki bu cilt besin kapsillerinin cilt kalitesini arttırma yönünde faydası olabileceğiniz düşündüğüm için kullanmak istiyorum.Sizin önerebielceğiniz bir marka varsa çok mutlu olurum.
  Sevgiler.

  • Merhaba Melike hanım,
   Cildiniz hassas ise dış etkenlerden daha iyi korumanız gerektiğini ve sert kimyasallar içermeyen kozmetiklerle bakımını yapmanız gerektiğini anlarız.
   Aşırı hassas ise kızarıklıklar ve kaşıntı, döküntüler gibi belirtiler varsa lütfen ana sayfadaki arama yerine “hassas ciltler” ve “kızaran ciltler” yazarak sayfalarda çıkacak olan makalelere dikkatlice göz atınız…
   Destek hapları düşünmeden önce kontrol etmeniz gereken işler var:
   Mesela:
   1- Yüzünüze sabun veya SLS içermeyen bir temizleme kozmetiği kullanıyor musunuz?
   2-Cilt tipinize uygun hassas ve kızaran ciltler için üretilmiş bir nemlendiriciyi sabah ve akşam kullanıyor musunuz?
   3- Her sabah UV ışınlarıyla derinin daha da hassaslaşmasını önleyecek SPF içeren bir güneş koruması kullanıyor musunuz?
   Eğer temel bakım dediğimiz bu 3 adımı yapmıyor ve cildinizin hassasiyeti için yapısını kuvvetlendirecek bir takviye hap kullanmak istiyorsanız olmaz.
   Önce dış etkenleri kesmeniz, sonra içeriden destek vermeniz gerek…
   Yaşınızı bilmiyorum. Eğer 30 yukarısı iseniz Koenzim Q10 destek hapları kullanabilirsiniz. Mağazadaki uzman size yardımcı olacaktır.
   Ben 10 sene önce (50’li yaşlara girerken hem Evelle hem Imedeen haplarını 3-4 ‘er aylık kullandım ve her ikisinden de çok memnun kalmıştım. Yaklaşık 3 yıldır da dönemsel olarak Activar AC 11 tabletleri kullanıyorum. 6 ay kullanıp 2 ay ara vererek…
   Web sitemin arama yerine “İnternette En Çok Sorulan Güzellik Sorularına Cevaplar” yazarsanız orada “”cilt bakım hapları” yla ilgili yazdığım yazının içinde “Cilt tabletleri ne işe yarar?” bölümünde detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

   Solgar’ın hyalüronik asit hapları 3 veya 4 ay düzenli kullanımla cildin su tutma kapasitesini düzenleyen, 2010’da Kozmetik oskarını alan buluşlardan biridir. Kızarıklığın sebebinin olduğunu düşünmüyorum. Kim kızarıklıkla sorun yaşadıysa hap sebebiyle değil, bakım hatası sebebiyle olmuştur. İçeriğindeki “biokolajen cell” veya “hidrolize tip 2 kolajen” derinin elastikiyetini sağlamlaştırmasına yardım eden bir aktiflerdir. Kolajen ihtiyacı OLMAYAN bir cilde verildiğinde kızarıklık (nadir de olsa ) yapabilir.

   Cilt kalitesini önce genetiğiniz, sonra beslenme ve yaşam şekliniz belirler. Sürekli stresli, endişelerle ve karamsarlıkla yaşayan insanların safra salgıları, hormonları, sinir sistemleri ve kan dolaşımları farklı çalışır. Cildiniz de bundan nasibini alan bir organdır. Günde 5 kez abdest alıyorsanız mesela, musluk suyundan dolayı derinin hassasiyeti de artar. Bunun hakkında bilgi için “abdest ve cilt” başlıklı yazımı okuyarak hem ibadetinizi yerine getirebilmeyi hem de kıpkırmızı bir yüzle dolaşmamayı nasıl sağlayabileceğinizi görebilirsiniz.
   Velhasıl kelam Melike hanımcığım, temel cilt bakımınızı hassas ciltler için üzerilmiş kozmetiklerle yapın ve destek olarak İmedeen veya Evelle veya Hyalüronic Acid haplarını kullanın…
   sevgilerle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

Sepette indirim kodu yerine "AYSENUR" yazarak tüm ürünlerde %15 indirim kazanın!