Home / KOZMETİK ve GÜZELLİK / Tonik kullanımı

Tonik kullanımı

Tonik ne işe yarar?
Cilt, tonikle silince temizlenir mi?
Tonik kullanmasam ne olur ki?
Gülsuyu ile cildi siliyorum yetmez mi?

tonik

Bu soruların internette sıklıkla sorulduğunu gördüğüm için kısa bir bilgi yazısı hazırlıyorum. Tonik hakkında her şeyi bilmek isteyenlerin bu sayfaya konuk olması ve doğruyu bilmesi dileğimle…

Tonik kullanmak şart mı? Evet şart!

Çoğu kadın, yüzünü bir jelle veya sütle temizledikten sonra tonik kullanmaz. Ya vakti yoktur, ya üşenir, ya gereksiz görür.
Oysa tonik, “temizleme” işleminin tamamlayıcısıdır. Elinizi sabunladığınızda temizlenmiş midir? Durulamaz mısınız? İşte süt/jel/köpük ve tonikler birbirini böyle tamamlar.
Musluk suyundaki yakıcı kloru da unutmayın! Bunu nötralize etmenin en güzel yolu toniklemektir. Yani yüzey pH’ını ayarlayan toniktir.
İşlem 30 saniyenizi alır!

Tonik kullanan ciltler:
• Gözeneklerde tıkanma yaşamaz.
• Ciltleri daha canlı ve pürüzsüz olur
• Daha az sivilce sorunu yaşarlar
• Kuruluk azalır.
• Cilt yüzeyi, kremleri daha rahat emer
• Sert suya rağmen cilt pH’ı ayarlanmış olur. Cilt yumuşar.
• Kan dolaşımı canlanır
• Sabunla temizlik yapan yağlı ciltlerde artan yağ salgısını frenler.

Toniklerin çoğu %95 bitki sularından oluşur ve cildin yağlı yahut kuru yapısına göre bir araya getirilmiş özsulardan, vitamin ve minerallerden hazırlanır.
Mesela gül ve papatyanın yatıştırıcı ve canlandırıcı etkileri varken; aloe vera ve hodan otunun içerdiği minerallerin yumuşatıcı, rahatlatıcı işlevi vardır.
Yağlı cilt toniklerindeki salisilik asit parlamayı engeller, biberiye, atkuyruğu, cadı fındığı gözenekleri sıkılaştırır. Lavanta antiseptiktir.
Toniğinizi cilt tipinize göre seçmelisiniz. Yağlı bir cildin, kuru ciltler için yapılmış tonik kullanması sorunu çoğaltabilir.

?
HC Care Rejuvenating Tonic Cleanser (Kuru ve hassas ciltler için) Gözeneklerin derinlemesine temizlenmesine yağ salgısının dengelenmesine, cildin yumuşayarak sonrasında kullanılacak ürünlerin etkisinin artmasına yardımcı oluyor. Alkolsüz. İçeriğine göz atmak isterseniz:
?
HC Care satış sayfasına gitmek için tıklayabilirsiniz.

1- Temizleme sütü & Tonik kullanımı

Temizleme sütüyle makyaj temizlenirken, yüzde ovuşturulan süt, kâğıt mendil veya ıslatılmış süngerle temizlenir.

Gözeneklerin içerisinde makyaj temizleme sütünün atığı kalır. Bunları da derinlemesine temizlemek için bir pamuğa tonik dökerek cilt silinir.
Eğer yüzünüze illa ki su çarpmayı seviyorsanız, kâğıt mendille sütü temizledikten sonra su çarpın! Ama ardından mutlaka cildinize uygun bir tonikle silin.

2- Jel yahut köpükle & Tonik kullanımı

Köpürtüp cildi suyla duruladıktan sonra pamuğa dökeceğiniz tonikle cildi silmek, gerginliği alır. Cildi yumuşatır ve bir sonraki adımda uygulanacak kremin tam emilmesine yardım eder.

3- Haftalık bakımda & Tonik kullanımı

Peelingi (yüz kesesi)  uyguladıktan sonra, suyla durulayın ve ardından tonikle silin. Maske öncesi hem cildi yatıştırır hem ölü tabakanın atılmasıyla yüzeyde oluşan yeni pürüzsüz yüzeyin maskeye hazırlanmasına yardım eder.

Not 1: Misel sularla cilt temizliği yapıldığında, deri pH’ı düzenlenmiş olduğundan ardından tonik kullanmak gerekmez. Not 2: Yağlı ciltler alkollü tonikleri tercih ederler. Ancak alkolün yağ salgısını geçici aldığını ve yağlanmayı tetikleyebileceğini + hassasiyeti artıracağını unutmalılar. Yağı  kazıdıkça cilt iki mislini üretecektir. Unutmayınız. Nane, lavanta, salisilik asit, cadıfındığı gibi yağ salgısını kontrol eden içerikler tercih etmenizi öneririm. Tonik fiyatlarını karşılaştırırken gramajlarına da dikkat edin. 30 liraya 100 ml olanı da var aynı fiyata 250 ml de alabiliyorsunuz. İçerikteki maddelerin değerine ve oranına göre de fiyat farklılığı olacaktır.

Tonik önerileri: Caudalie Moisturizing Toner (Alkolsüz Nemlendirici Tonik), MISSHA MISA Cho Gong Jin Toner, Avene cleanance tonik, Coslys  5 Bitki İçerikli Parlama Önleyici Ve Dengeleyici Tonik, Burt Bees Rose water toner, Mia Organical sertifikalı tonik, RoC Perfecting Toner, Nivea Pure & Natural Tonik 200ml, Sante organik tonik, Clarins Lotion Tonique Sans Alcool Iris Peaux Mixtes ou Grasses

tonikk

5 comments

  1. Merhabalar öncelikle bu faydalı yazı için teşekkür ediyorum 😊 bu bilgiler ışığında bana yardımcı olacağnızı düşünüyorum , cildim çok hassas öyle ki hassas ciltler için olan ürünler bile yanma yapabiliyor yüzümde bu yüzden dermatolog tavsiyesi ile temizleyici bir köpüğe başladım ve çok memnunum ancak siyah noktalarım ve açık gözeneklerim baş belam 🙁 sizden ricam cildimde irritasyona yol acmayacak , gözeneklerimi sıkılaştıracak çok da uçuk fiyatı olmayan bir tonik tavsiye etmeniz 🤗

  2. Ayşenur hanım merhabalar, bahsettğiniz hc tonik ürününü sitede bulamadım. ‘Kurudan yağlıya’ adı altında ürün var. Sormak istediğim şey ise cildim kuru, hassas ve lekeli.
    Geçenlerde alelacele HİMALAYA yüz temizleyicinin ön kısmını okuyup aldığım ürünün (paraben, sls, sles, fitalat içermez)eve gelip cildimi rahatsız edince arkasına baktığım da ilk sırada yer alan Ammonium lauryl sulfate ve parfüm olduğunu gördüm.
    Sizden ricam cildimi jelle temizlediğimde rahatlıyorum! Kullanabileceğim çok uçuk fiyatta olmayan bir jel ve tonik önerebilir misiniz?
    Not:Serum ve güneş kremi kullanıyorum:) Sevgiler

  3. Ayşenur hanım Merhaba, karma bir cildim var bu mevsimlerden kuruya dönüyor ancak karma t bölgemde olmasa da yanaklarımda ve bazen çenemde komedon siyah nokta ve sivilce oluyor. Bunun için cyrene aha/bha setini kullanıyordum. Bildiğim kadarıyla hormonal bir problemim yok ancak tüm ailemizde sivilce bir problem olduğundan biraz genetik yatkınlık olduğunu düşünüyorum. Sizin önerileriniz üzerine rutinime nemlendirici ekledim döküntülerim üzerine ciddi bir etkisi olmasa da t bölgemdeki yağlı histen kurtuldum. Şu an Dirty works un nemlendiricisi ve yüzyağı nı kullanıyorum ancak toniğim bitmek üzere cyrene tonikleri çok pahalı açıkçası tekrar almayı düşünmüyorum. Hayvanlar üzerinde test yapmayan ve fiyatı makul markalardan içeriğini beğendiğiniz karma ciltlere uygun tonik önerebilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.