Home / KOZMETİK ve GÜZELLİK / Kırklı yaşlarda cilt bakımı nasıl olmalı?

Kırklı yaşlarda cilt bakımı nasıl olmalı?

                                                                                                                                                      Ahh 40’lı Yaşlar…

Kırk! Söylerken bile uzun bir zamanın geçtiğini anlatıyor sanki!
Kırk katır mı kırk satır mı?
Kırk yıllık hatırı var…
Kırk kere söyledim…
Kırk dereden kırk kova su taşımak…
Kırk bir kere maşallah…
Yani 40 biraz moral bozan bir rakam. Lakin bu yaşla beraber kadının gerçek kimliğinin oturduğunu ve hayat tecrübesi ve olgunluğu ile yaşamın altın yıllarını yaşadığını da söyleyebilirim.
Kırk yaş çok güzel bir yaş. Tamam, kırışıklıkları daha net görebilirsiniz. Ama dert etmeyin. Yok etme yöntemleri de var! Kırışıklardan veya sarkmadan daha da önemlisi 40’lı yaşlarda neye “hayır” diyebileceğinizi biliyor ve diyebiliyorsunuzdur artık. Bu çok önemli…

ortakoy10

 

Neden kırışıyorum?
Kırk yaşlarla beraber hormonlar değişmeye başladığından metabolizma ve deri de değişmeye başlar. Dikkat etmezseniz “her sene” bir kilo ve bel çevresinden bir santim almaya başlarsınız. Uykusuz bir gece sonrası yüzün solgunluğunu makyajla kapatmak zorlaşır. Resimlerden, yanak kenarlarından ve gıdıdan yüz ovalinin deforme olmaya başladığını fark etmeye başlarız…
Mimik çizgileri ve bölgesel ton farklılıkları belirginleşmeye başlamıştır. Kirpik ve kaşlar incelir, tırnaklar daha kırılgandır. (Hepsi hormonal değişimden) Disiplinle SPF koruma ve cilt bakımı yapılmazsa; sık sık “bu gün yorgun görünüyorsun” cümlesini hem aynada kendimize söyler hem başkalarından duyarız…

Nasıl destek almalı?
• Cildin hem yenilenme hem su tutma kapasitesini artıran hyalüronik asit, retinol, C vitamini gibi antioksidan içerikli ampul ve serumlardan krem altına sabah akşam kullanmaya başlanmalı. Peptidli ve antiaging kremler seçilmeli.
• Dudakları ve kaşları belirlemek gerekir çünkü yavaş yavaş formları silikleşmeye başlamıştır. Kıl tekniğiyle dövme kaş ve dudak konturu yaptırmak kurtarıcıdır. Vakti olmayanlar toz kaş pudralarıyla ve kaş şablonlarıyla kolaylıkla sorunu çözerler.
• Gece kremine üşenmekten vaz geçiyoruz! Uykuda cildin kendini yenilemesi için mutlaka bir gece kremi ile destek gerekir. Yağ ve su dengesini sağlam tuttuğunuz sürece dirilik devam edecektir. Ama 1 ayda muhteşem değişimi beklemeyin. Krem ve serumu her sabah ve akşam kavanoz bitene kadar uygulayın. (2,5 ay)
• Göz çevresinde incelen deri ve derinlikleri fark edilir derecede göze batmaya başlayan kırışıklar için onarıcı ve elastikiyeti yeniden kurmaya yardımcı göz kremlerini düzenli kullanın. Güneş gözlükleriyle göz çevresinin hasarının derinleşmesini önersiniz.
• Cildin incelmesi sebebiyle UV ışınlarından hasar alması ve lekelenmesi çabuklaşacağından gündüz kremlerini UV filtreli seçmeli.
• Cilt sıkılaştırıcı ve kırışık azaltıcı cilt bakım aletleri sorunların çözümünü çok kolaylaştırır. Evde enstitü bakımı aletleri 40’lı yaşların en büyük yardımcısıdır.
• Botoks gibi kırışığın oluşmasını sağlayan “kasın” bloke edilmesi hem anında hem 6’şar aylık çözümler getirir. İlerisi için yatırım olarak yaptırılabilir. Medikal estetik çözümler yaptırılması cilt bakımının yerine geçmez. Bakıma da devam edilmeli.
• Burun kenarından ağza inen çizgiler, kaş arası çizgileri 15 dakikalık bir işlemle doldurulur ve size 1-2 yıllık bir kırışıksız çevre sağlar.
•  Dudak kenarındaki çizgiler de dr tarafından mini iğnelerle doldurulabiliyor ve kırışık birkaç yıllığına yok oluyor.
• İğneli bakımlar (Dermaroller, IKON, Scarlet,Altın İğne vb ) kolajen üretimini ciddi manada tetiklediği için fiyatlı da gelse, yaptırılabilecek en iyi yaşlanma karşıtı uygulamalardır 4 yıl kadar cildinizi gençlik üretimine götürür. Sarkmalar ve kırışıklar için idealdir.

Elbette doğru seçimlerle cildin yapısını sağlıklı sürdürmesine çok büyük destek olunur. Ancak yaşam şekli de bunu destekler olmalı. Mineral ve vitamin haplarından destek, düzenli spor, doğru beslenme ile cildin içeriden de direncini sağlamlaştırmasına destek olmalı.

Kırklı yaşlara birkaç ürün önerisi:
Dr. Murad Essential C Day Moisture Spf 30, Activar Ac-11, Mila D’opiz Skin Refine Lifting Serum, Mila D’opiz The Concentrates Ampoule Hyaluron, Janssen Hyaluron Ampul – Hyaluronic Acid , Endocare Tensage Cream 30 ml, Lierac Hydragenist Moisturizing Serum Oxygenating Replumping 30ml, Diadermine Lift+ Wrinkle Filler , Skinceuticals Hydrating B5 Gel , Cellex-C Hydra 5-B Complex , Wellmaxx Hyaluron Aloe Vera Moist Intense Skin Optimizer Concentrate 7X2 ml ampuller, REN Bio-Retinoid Anti-Ageing Concentrate 30 mL , Cyrene Epidermal Matrix Age Defying Serum – Hyaluronik Asit Serum , Solgar Hyaluronic acid 120 mg , nutra farm hyaluronic acid, Strivectin-AR Advanced Retinol Night treatment, Vichy Liftactiv Retinol HA , DDF Pro-Retinol Energizing Moisturizer , The Body Shop Vitamin C cream , Missha Time Revolution Night Repair Retinol Wrinkle Corrector 40 ml, Avalon Organics C Vitaminli Yenileyici Yüz Kremi

Not: Ürünlerin içerikleri aynı maddeyi işaret ederken fiyat farkları da uçuk olabiliyor. Neden diye soranlara özel nottur. İçerikte formüle bakın. İlk satırdaki maddeler en çok kullanılandır. Maddeler formülde aşağıya indikçe oranları azalır ve 0,001 ‘e kadar düşer… Yani -mesela-  retinol içeren bir krem 100 tl iken bir diğerinin 250 tl olmasının sebebi içerikteki etken maddenin çok daha yüksek oranda kullanılmasıdır. Ne kadar alt satırda yer alırsa o kadar “AZ” kullanılmış (hatta eser miktarda kullanılmış) maddelerden söz ediyoruz demektir. Bilginize…