Home / KOZMETİK ve GÜZELLİK / 30’lu Yaşlarda cilt bakımı nasıl olmalı?

30’lu Yaşlarda cilt bakımı nasıl olmalı?

30’lu Yaşlarda cilt bakımınız nasıl olmalı?

 

shutterstock_402401296

 

Ne gençsiniz artık ne de orta yaş sayılıyorsunuz! İki arada bir derede durumu…

Gençlikle “orta yaş” arasındaki ince çizgiye yaklaştıkça aynaya daha yakından eğilip bakarsınız.
Eğer 20’li yaşlarda makyajla uyumadıysanız, cildinizi temizleme ve nemlendirmeyi ihmal etmediyseniz 30’lu yaşlarda ciddi ciddi yaşıtlarınıza oranla daha güzel bir cildiniz olacaktır. Kesin!
Her iki kadından birinin gözaltı kırışıklarını ilk fark etmeye başladığı yaş, 30’lu yaşlardır!.
Çünkü 27 civarı tembelleşmeye başlayan hücreler, yavaş yavaş bozulan yağ/su dengesi cildin yapısını da etkiliyor ve ilk yaşlanma işaretleri yüzeyde 3-4 yıl sonra gözlemleniyor.

Keşke dememek için

30’lu yaşlara gelmiş ve cildinizde lekelenme, siyah nokta, kırışıklık, nemsizlik hele hele sarkma sorunları varsa; “keşke 20’li yaşlarda temel bakımı aksatmadan yapsaydım” diyeceksiniz.
Çünkü temeli iyi korunmuş ve yaş almaya karşı Antiaging, antioksidan içeriklerle desteklenmiş cildin yaş alma hızı yavaşlar. Yaşıtlarınıza açık ara fark atarsınız.

Ne yapmalısınız?

 • Sabah ve akşam, makyaj yapsanız da yapmasanız da cilt tipine uygun temizleme suyu, köpük veya jelle temizlemeniz siyah nokta oluşumunu engelleyecek ve serumun daha derine emilmesini sağlayacaktır.
 • Nemlendiricinin altına yenilenmeyi destekleyecek, dengeleyici serumlar kullanmaya başlamalısınız. Sarkmanın ve kırışıkların ilk belirtilerini ötelemek için serum şart. Serumların kremlerden farkı yüzeyde değil, derinin alt katmanlarında yenilenmeyi sağlamasıdır. (Yani krem yetmez! ) Krem yüzeyde iş görür.
 • Nemlendiricinizin Antiaging içerikli olması yaş alma sürecini yavaşlatacaktır. (C, E vitamini, Koenzim Q10, Retinol vb) Antiaging kullanmak için yaşlanma beklenmez!. “Anti aging” yaş almayı engelleyen demektir. Yaşlanınca tamir eden değil!
 • Göz çevresinin ince kırışıklarının derinleşmesini önlemek ve “var olanların derinliklerini azaltmak” için göz çevresi kremini aksatmadan kullanın.
 • Karma, iri gözenekli ve mat, solgun yüzeyli ciltler için: AHA’lı bakım ürünleri ölü tabakanın hızlı atılmasını ve yenilenmeyi desteklediğinden meyve asitli ürünleri bakım rutinine alın yahut AHA’lı solüsyonlar & pedler kullanın.
 • Yaz kış SPF koruma kullanarak güneşin hızlı yaşlandırıcı ve leke yapan ışınlarından korunun. Ton eşitsizliğinin UV ışınlarından korunmadığınız için geliştiğini ve SPF kullanmazsanız ileride lekelere dönüşeceğini unutmayın.
 • Haftalık bakımla hem eskimiş tabakayı atın hem yenilenmeye yardımcı maskelerle su dengesini sağlıklı tutun.
 • Genetik olarak “hızlı yaş alan” ve yorgun yüzler medikal estetik yöntemlerinden faydalanarak botoks, kimyasal peeling, lazer, ultherapy, radyo frekans gibi müdahalelerle radikal çözümler de uygulayabilirler. Ancak medikal estetik müdahale yaptırmak cilt bakımını bırakmak demek değildir.

urunler-2

Antiaging önerileri: Activar Ac-11, Strivectin, Kiehl’s Facial Fuel, Cellex C serum

AHA’lı ürün önerileri: Cyrene AHA/BHA Daily Exfoliating Cotton Pads , DCL Glycolic Acid Pads 10% , Cyrene %2 aha daily skin brightening treatment solution, Clarins Gentle Exfoliator Brightening Toner, Cyrene Professional Daily Skin Smoothing & Renewing Treatment 4% AHA , Cyrene Weekly Resurfacing & Renewing Treatment 10% AHA Exfoliant, Cyrene Retical Retinol 0.05% Serum, Avon Anew Clinical Advanced Retexturizing Peel pads,

258 comments

 1. Merhaba Ayşenur hanım değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.
  Ben 33 yaşındayım. Yağlı ve iri gözenekli bir Cildim var. Şu an bir rutinim yok. Sadece Nemlendirici krem olarak avene cleanance kullanıyorum ve avenenin Güneş kremini. Hiç serum kullanmadım bugüne kadar
  Sizden ricam yüzüme uygun bir rutin önerisi alabilir miyim? Yavaştan başlayan göz kenarlarındaki kırışıklıklar için tavsiyeniz nedir?

 2. Aysenur Hanım Merhaba,
  33 yaşındayım, karma, geçmişte ekne tedavisi görmüş hassas bir cildim var. beyaz tenliyim biraz pürüz ve biraz donukluk sorunum var.

  Ben sizden aldığım ürün önerileriniz ile bir bakım rutini oluşturdum çok da memnunum. Cildim de geçmeyen küçük pürüzler var onlar için ne önerirsiniz.
  Yıkama jeli:Dermoskin acnegun
  Tonik: The ordinary gylocolic tonik
  gece: sephora peeling ped cyrene c vitamini lubex anti-age
  gündüz:gyrene peptide serum ve güneş koruma
  iki sorum olacak

  bu bakıma ekleme ya da bu bakımdan çıkarmam gereken bir şey var mıdır? bir de yorgun ve 33 yaş için önerebileceğiniz bir göz kremi var mıdır?

 3. Ayşenur Hanım merhaba, youtube kanalınızı yeni keşfedenlerdenim maalesef daha önce keşfetmeyi dilerdim. Vakit buldukça kanalınızda verdiğiniz değerli bilgilerinizi izliyorum ve şimdiye kadar çok güzel ve güvenilir bilgiler edindim, çok teşekkürler.
  34 yaşında olmama rağmen henüz bir cilt bakım rutinim yok ve oluşturmak için sizin yardımınıza çok ihtiyacım var. Cildim kuruya dönük karma(sanıyorum),hassas ve mat, gün içine yanaklarımda kaşıntı ve gerginlik oluşuyor, burnumda siyah noktalarım var, gözeneklerim ve mimik çizgilerim belirginleşmeye başladı. Yanaklarımda birkaç tane açık kahverengi lekede oluştu. Size yazınca ne kadar çok problemim olduğunu daha net anladım 🙁 Hangi ürünleri /markaları önerirsiniz? Tavsiyelerinize ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkürler, sevgiler…

 4. Ayşenur hanım merhaba sanırım yorumum gönderilmedi o yüzden tekrar yazıyorum.Size instagramdan sormuştum 35 yaşındayım ve cildim sivilceli diye.Bana 30lu yaşlarda cilt bakımı yazınızı okumamı söylediniz ve buna ek olarak akşamları temizleme sonrası AHA BHA pedlerden ve haftada bir enzim peeling kullanmamı söylediniz.bir de hyaluronic asitli serumla kullanmamı söylediniz.öncelikle Aha bha ped olarak purest markasının sıkılaştırıcı ve arındırıcı tonik glycolic acid %5 Aha bha toniği var onu kullnsam olurmu birde yine enzim peeling olarak purest markasının kırmızı renkli peelingi olabilir mi?Ayşenur hanım kısacası nasıl bir rutin oluşturmam gerektiğimi anladım fakat hangi ürünleri almam konusunda kafam çok karışık.yıkama jelinden kremine serumuna kadar neleri kullanmam gerek yardımcı olabilirseniz çok duacı olurum.şimdiden çok teşekkür ederim.iyi ki karşıma çıktınız sevgiler🥰🥰🥰

 5. Merhaba Ayşenur Hanım 34 yaşındayım Kocaelide oturuyorum hipotiroid hastasıyım.Cildim çok kuru ve mat bana krem önerisinde bulunabilirmisiniz. Mimik kırışıklarım bir süredir vardı ama 2-3 aydır derim çok ince olduğundan güldüğümde yanağımda ince kırışıklıklar çıkıyor.Neler kullanabilirim. Farmasi temizleme jeli kullanıyorum ama çok kurutuyor.Tonik olarak otacının gül suyu toniği.Krem Amwayın gündüz kremi ve göz altı kremi arada e vitaminde sürüyorum .Ama çok işe yaramıyor .Birde bal mumu hindistan ceviz yağı üzüm çekirdeği yagı e vitamınını karıştırıp geceleri yüzüme sürsem sizce uygun olurmu. Şimdiden çok teşekkurler

 6. Merhaba Ayşenur Hanım,

  Bilgileriniz, bizlere aktardıklarınız, emeğiniz o kadar kıymetli ki… Öncelikle bunu belirterek başlamak istedim. Blogunuzu henüz keşfetmeme rağmen günlerdir her iş bitimi saatlerce okuyup kendime notlar alıyorum. Her öğrendiğim bilgide, cildimi ne kadar ihmal ettiğimin pişmanlığını yaşayarak… Bu zamana kadar aman o zararlıdır, bu bende alerji yapar, bu yalandan bir pazarlama ürünüdür diyerek hiçbir şeye elim gitmedi. Kozmetik ürünler dahil. Sonucunda bir Ankara bozkırına döndüm 🙂 Artık ciddi anlamda bir bakıma ihtiyaç duyuyorum. 30 yaşındayım, kuru bir cilt yapısına sahibim. Sanıyorum ki genetik, alnımda hiç de 30 yaşlık durmayan kırışıklıklarım var, artık dudak yanlarında mimik izleri de belirginleşmeye başladı. Gözeneklerim hiç belli değildi, yanak ve alın bölgelerinde onlar da kendini göstermeye başladı. Hassas ve ince derili olduğum için yanaklarım, alın bölgem ve çenemde kızarıklıklar oluyor. Gerginlik ve kaşıntı hissediyorum gün içinde. Özellikle bu aylarda pullanma sorunu da başlıyor. Hiçbir dönemimde sivilceli biri olmadım ama pms döneminde alın ve çene bölgelerimde sivilceler oluyor, beyaz tenli olduğum içinde izleri de kolay kolay gitmiyor. Kızarıklık ve minik sivilce izleriyle birlikte ton eşitsizliği de dertlerimden biri oldu. Özetle bu bilgilerden yola çıkarak bana neler önerebilirsiniz? Bir bakım rutini oluşturmak istiyorum artık kesin kararlıyım. Temizleme sütü, tonik, serum, nemlendirici, güneş kremi… Daha önceki sorulara olan cevaplardan çok fazla ürün notu aldığım için kafam karıştı, bir de ben derdimi anlatayım istedim.

  Sağlıklı, güzel, pırıl pırıl günler dilerim. Şimdiden teşekkürler.

 7. Merhaba Ayşenur hanım sayfanızı arkadaşım sayesinde keşfettim. 29 yaşındayım. Karma bir cildim var. Yüzümde uzun süredir sivilce lekeleri var ve özellikle regl dönemimde sivilcelerim çıkıyor çoğunlukla yanak ve çene bölgemde. Cilt bakım ürünlerimi bu aralar sürekli değiştiriyorum çünkü hangisinin iyi geldiğini tam olarak anlayamadım. Şu anki yıkama jelim la Roche posay nemlendiricim loreal paris tonik lyn serum da yeni bitti lancome.Daha aydınlık, temiz ve lekesiz güzel bir cilde sahip olmak isterdim. Siz nasıl bir cilt bakım rutini önerirsiniz paylaşırsanız çok sevinirim. Sağlıcakla kalın.

 8. Ayşenur Hanım merhaba,
  34 yaşındayım, T bölgem yağlı, özellikle burun ve yanaklarımda gözeneklerim gün geçtikçe açılıyor. Yüzümde gözenekler sürekli doluyor ve zaman zaman sıkıp temizleme ihtiyacı duyuyorum. Kaşlarımın arasında kaş çatmaktan kaynaklı 1 tane derin çizgi oluştu. Artık kaş çatmadığım zamanlarda da gözküyor.
  Kullandığım ürünler
  -Yıkama Avene Cleanance Cleaning gel
  -Tonik Avene Cleanance Mat Mattyying Toner
  -Tonik The Ordinary Glycolic Acid 7% Toning Solution (2 akşamda bir)
  -Serum The Ordinary Hyaluronic Acid 2% + B5
  -Serum The Ordinary Niacinamide 10%+ zinc 1% (gözenekler için serum)
  -The Ordinary Vitamin C Suspension 23%+ HA Spheres 2% (akşamları krem yerine kullanıyorum fakat cildimi çok yağlandırdığı için memnun değilim)
  -Dermaroller
  The Ordinary ve diğer marka kullandığım ürünlerin bir etkisini göremiyorum. Düzenli kullanmama rağmen cildimde bir fark göremiyorum.
  SPF içermeyen Gündüz ve gece kullanabileceğim antiaging krem ve göz kremi almak istiyorum Shiseido veya estee lauder gibi iyi markalardan bir öneriniz olur mu acaba?
  Kullandığım ürünlere alternatif kaşlarımın arasındaki çizgiye veya gözenek sorununa, gözenekleri derinlemesine temizlemeye yardımcı, tavsiye edeceğiniz ürünler var mı acaba? Şimdiden Teşekkür ederim. Sevgiler.

  • Merhaba Damla Hanım,
   Tüm T bölgesi yağlı olduğu için , karma ciltli olmasına rağmen gidip yağlı cilt ürünleri tercih eden hanımlarda olduğu gibi siz de temizlemede yağlıya dönük cilt ürünleri seçmişsiniz.
   İri gözeneklerin ve gözenek içinin dolmasının sebebini tek tek anlattığım video https://www.youtube.com/watch?v=nJ3myFeLyB8
   Hormonal aktivite, aşırı spor, cilt yüzeyinin aşırı temizlenmesi, sülfat içeren temizleyici jeller, beslenme şekliniz…
   1) Bu denli sizi rahatsız eden gözenek dolması varsa akşamları haftada 2-3 temizlemede sonic spatula kullanın. https://www.trendyol.com/venalisa/ocean-ultrasonik-spatula-scrubber-sarjli-p-55605921?boutiqueId=547758&merchantId=140562
   2) Glycolic Acid 7% her gece kullanılmalı.
   Ölü tabakaya her gece aha teması verildiği için üst tabaka ekfoliye ediliyor. İki günde bir az bir temastır. Eğer hassasiyetiniz oluştuysa bilemem…
   3) Bana sorarsanız çok fazla serumunuz var. Hedef sorun saptayıp temizleme sonrası hyalüronik serumu uygulayıp. 1 dak sonra gözenek serumunu sürmek yeterli. Ama siz bilirsiniz.
   Minimal bakış ve etken maddelerin yanında doğru ürün seçimi asal prensip olmalı. Bu arada (kişisel olarak) Ordinary’den pek memnun kaldığım söylenemez…
   4)Kaş arası mimik çizgilerinin kremle onarılması zordur. Evet o bölgenin elastikiyetini arttırarak kat yerinin daha az görünür olmasını sağlayabiliriz. Ancak içeriden elastikiyet kaybı iel beraber yapılan kaş çatma hareketi de devam ettiği sürece kırışık derinliğinde azalma sağlamak zordur. En doğru yöntem o bölgeye botoks yaptırmak.
   Video=> https://www.youtube.com/watch?v=qwlHL3yFecM
   Yok ben gidemem derseniz, haftada 1 kez 0.50mm dermaroller uygulayın bölgeye. https://aysenuryazici.com/mimik-cizgileri-mimik-kirisiklari-nasil-giderilir/ burada detay anlattım.
   Pepticollagen kremi hem göz hem yüz için sabah akşam kullanabilirsiniz.
   İçeriği çok iyidir. Ve yağlı his de bırakmaz.
   https://www.narecza.com/pepticollagen-100-ml
   Estee Lauder marka tercih ediyorsanız : => Revitalizing Supreme+ Balm sabah akşam size uygundur. Yapısı da hafiftir.
   Kat yerinin üzerine kullanabileceğiniz kırışık açıcı serum Doctor Babor Lifting Cellular BTX Lift Serum olabilir.
   Ancak diğer serumlarla kombin etmek için o bölgeye temizleme sonrası sadece bunu sürmenizi tavsiye ederim.
   sevgiler

 9. merhabalar Ayşenur hanım. yazılarınızı okuyorum ve kanalınıza aboneyim. verdiğiniz öneriler çok güzel teşekkür ederiz.34 yaşındayım Kocaelinde yaşıyorum. benim karma bir cildim var ancak sivilceye baya meyilli. burun çevremde ve yanaklarım da gözenek problemim var. ben şu anda la roche posayın effeclar yıkama jelini, duo+ kremini ve toniğinin kullanıyorum. bir de 50 faktörlü güneş koruyucusunu kullanıyorum. göz çevrem de kuru bir yapıda onun içinde la roche posayın redermic C kullanıyorum. ama cildim için yaşımdan dolayı artık farklı bir rutin oluşturmak istiyorum. ama bunda doğru kararı veremiyorum. bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim Ayşenur Hanım.

 10. Merhaba Ayşenur Hanım,

  32 yaşındayım. Karma cildim var T bölgem yağlı. Açık beyaz tenliyim.Makyaj yapmıyorum
  Cildimde özellikle çene bölgemde deri altı sivilceler ve sivilce leke sorununu çok yaşıyorum.( Yakın zamanda hormon testi yaptım sorun bulunmuyor) Stresli bir işim var , buna bağlıyorum.
  Mimik çizgilerim belli olmaya başladı. cildim soluk ve eskisi kadar sıkı değil

  Sabahları ve akşamları rutinim:

  1.Sabahları Sebamed Clear Face Temizleme Köpüğü ile temizliyorum
  2.Akşamları Nivea Micellair Gül Suyu İçeren Çift Fazlı Makyaj Temizleme Suyu ile siliyorum
  3.Akşamları Nemlendirici olarak NEutregena Hydroo Boost Gel Cream kullanıyorum

  Sabahları Sebamed Clear Face Temizleme Köpüğüm bitmeye yakın olduğu için OTACI markasının Gül Kürü temizleme köpüğünü aldım. Uygun mudur ?

  Nemlendiri ve Tonik önerilerinizi rica ederim.

  Bir de rica etsem DERMAPEN uygulaması hakkında fikirlerinizi iletir misiniz ? Yaptırmalı mıyız?

 11. Aysenur Hanım Merhaba,
  34 yaşındayım 20 yaşından beri dermo kozmetik ürünlerle cilt bakımı yapıyorum. Cildim karma. Kaz ayaklarımda çizgilenmeler başladı. Cildim sivilceye megilli geçmişte sivilce tedavisi gördüm.şu an çok sorunlu bir cildim yok ama Hafif lekeler ve cenede komedonlar var. Şu an bioderma sensitive ile yüzümü yıkıyorum. The ordinary lactic tonik var elimde ama uygun bilemiyorum.Nemlendirici olarak bioderma pigment kullanıyorum. Güneş koruyucu hep kullanırım. Güzel bir rıtin oluşturmak ve bu rutine serum da eklemek istiyorum Bana uygun cilt ürünlei önerebilirseniz çok sevirimi

 12. AYSENUR HANIM ÖNCELİKLE MERHABA , 21 YAŞINDAYIM SİVİLCE PROBLEMİM ÇOK YOK ARADA SIRADA CIKAN SİVİLCELERİM VAR SADECE ONLARI DA COK SORUN OLARAK GÖRMÜYORUM. AMA CİLDİM ÖZELLİKLE BURNUM VE CEVRESİ GÖZENEKLİ VE KÖTÜ BİR GÖRÜNÜME SEBEP OLUYOR BUNUN İÇİN ” APİEU HAMAMELİS CREAM ” ALMAYA KARAR VERDİM AMA SANKİ KOMODEJENİK BİR ÜRÜN GİBİ KARARSIZ KALDIM YARDIMCI 0LURSANIZ COK MSEVİNİRİM. BİR DE AYSENUR HANIM YÜZÜMÜ DÜZENLİ COSEREX MARKASININ GOOD MORNİNG JELİYLE YIKIYORUM ÜZERİNE DE AVENE MARKASININ TOLERANCE EMİLSİYON NEMLENDİRİCİ SÜRÜYORUM CEVREMDEKİLER BU YAŞTA CİLT BAKIMI YAPMANIN CİLDİ YAŞLANDIRACAĞINI YORACAĞINI SÖYLÜYOR BU KONUDAKİ GÖÜRÜŞÜNÜZ NEDİR ? TEŞEKKÜRLER.

  • Serife hanım Merhaba,
   Çevrenizdekiler muhtemelen biyoloji bilmeyen, veya cildin de dış etkenlerden nasıl perişan olduğunu anlamayan inanlar.. Onlara deyin ki “bir bebeğe mama verdikten sonra kapının önünde paspasın üzerine giysisiz bırakıp su vermeyip, altını temizlemeden bırakmak ne ise cildi ergenlikle beraber temizleyip nemlendirmemek de odur.
   Cilt dış etkenlerden toz kir ergenlikle artan yağ salgısı birleşip gözenekleri tıkar. Bunu sabunla temizlerseniz koruma tabakası yok olur. Kızarır. Su kaybeder ve kendini savunmak için daha fazla yağ çıkartmak üzere gözenekleri açar…
   Bir bebeğe sadace MAMA VERMEK onun sağlıklı kalmasına yetmez. Üstünü örtmek, korumak, su vermek ve temizlemek de gerekir. Öyle de yaşar, böyle de.. Ama bebe sağlıklı olmaz kalamaz.
   Deri de öyle.
   Burada anlattım. => https://www.youtube.com/watch?v=l0YoYBkE1jY&t=10s
   Kullandıklarınız doğru ürünler.
   Sadece jeli köpürtürken bir konjac sünger kullanırsanız gözenekler daha iyi temizlenir ve peeling yapmanıza da gerek kalmaz. Sivilcelenme de azalır.
   Burun alın ve çene, yüzümüzün en kalın derisidir ve burada diğer yerlerden daha fazla yağ salgı bezi vardır. Bu sebeple HERKESİN T BÖLGESİ DAHA GÖZENEKLİ VE YAĞLICADIR..

   https://missha.com.tr/urunDetay/APIEU-Hamamelis-T-Zone-Serum-5077-68.html burun bölgesine bunu kullanabilirsiniz.
   Bu gözenek Serumuyla ilgili komedojenik olup olmadığına bakmak için içerik listesi olan bu sayfaya tıklayın => https://www.skincarisma.com/products/a-pieu/hamamelis-t-zone-serum
   Bakın 2 içerik için Comedogenic Rating (3) verilmiş. (susam yağı ve E vitamini için)

   Bahsettiğiniz krem içeriğinde de var
   https://incidecoder.com/products/missha-apieu-hamamelis-cream
   Bu nemlendirici çok daha uygun ve iyi içerikli
   https://www.skincarisma.com/products/a-pieu/ph-balancing-18-fresh-cream/ingredient_list
   Eğer yağlıya dönük ise cildiniz MISSHA A’PIEU 18 Fresh Cream ‘İ seçebilirsiniz.

   Bana sorarsanız, akşamları haftada 2-3 gece, temizleme sonrası T bölgesi ve eğer yağlanma gözenek de varsa tüm yüzünüze, nip fab’ın teen pedlerinden bir tane kullanın.
   Durulanmaz.
   Gözenek ve sivilce gibi sorunların hafiflemesi için yağ salgısını düzenler.
   AHA/BHA içerir. https://www.watsons.com.tr/p/nipfab-teen-skin-yuz-pedi-salisilik-asit-80-ml-37892
   Bilgi videosu => https://www.youtube.com/watch?v=By5GEMbPu9s&t=95s
   SEVGİLER

 13. Ayşenur Hanım Merhaba,
  31 yaşındayım. Yüzüm için Garnier Nem Bombası, ellerim için her hangi bir nemlendirici dışında kullandığım bir kremim yok. Çok fazla makyaj yapan biri değilim. Yüz temizliği için Nivea köpük arada kullanıyorum. Göz altlarım önceden beri kahve rengi ve hafif şiş durumda.
  Artık doğru düzgün bakım yapmak istiyorum. Göz altlarım ve yüzüm için neler yapabilirim?
  Göz altı morluk ve kırışıklığına karşı ne kullanmamı önerirsiniz?
  Yüz nemlendirme ve kırışıklık karşıtı ne önerirsiniz?
  El ve vucüt için ne kullanmalıyım?

  • İnci Hanım Merhaba,
   Siz cildinizin gençliğini ve direncini 13-14 lü yaşlardan beri yapılması gereken temel bakımı yapmayarak harcamışsınız 🙁
   Temizle + nemlendir + koru. Bu üç adım sabah akşam 2 dakikanızı almaz ve hem erken yaşlanma hem gözenek, hem siyah nokta hem leke hem hassasiyet gibi ilk yaşlanma belirtilerini önler…
   Zaten 27-28 gibi yaşlanma deri altında başlar , bakımlı ciltlerde bu sorunlar çok geç oluşur…
   Göz altlarındaki koyuluk için => https://www.youtube.com/watch?v=wFslgbhzIvs izleyiniz. Her koyuluk ayni sebepli olmaz…
   Temel cilt bakımı için => https://www.youtube.com/watch?v=NFKUoRhAeuY&t=52s

   Göz için => https://aysenuryazici.com/goz-cevresi-sorunlarini-nasil-cozerim/

   Temizleme nivea köpükle yıkayıp durulayın.
   göz kreminizi sürün
   Nemlendirici olarak onarıcı krem seçin. İçinde petrol türevleri (Mineral oil, parafin vs) olmasın. Kırışıkların gözle görülmeye başlandığı zamanlarda anti aging -yaşlanma karşıtı- kremler kulanmanız derinleşmesini önlemek açısından iyi olur.
   Eğer spesifik bir sorun varsa şikayetçi olduğunuz, mesela nemsizlik, mesela ton farkı, mesela geniş gözenek, buna uygun bir serumu sabah akşam krem altına kullanmanız sorunu düzeltmek için iyi olur.
   Kremler üst tabakada, serumlar alt tabakada iş görür çünkü.
   Genel yaş alma ilk belirtileri için hyalüronik asit serumlar tavsiye ederim.
   Hem kırışıklık hem nemszliği gayet güzel çözerler.
   Mesela bu seriden serum (boost) ve kreminizi seçebilirsiniz
   https://tr.nuxe.com/creme-prodigieuse-sup-sup-boost
   Veya Dermoskin’den aktive serum + peptid komplek krem + göz kremini kullanabilirsiniz
   https://www.dermoskin.com.tr/Kirisiklik
   Bir başka öneri=> İsana Q10 gece +gündüz+ göz kremi
   https://view.publitas.com/rossmann/isana-cilt-bakim-urun-brosuru/page/14-15
   Göz çevresi koyuluğu + kırışıkları için bu ürün çok iyi içeriklidir
   https://thepurestsolutions.com/urun/the-purest-solutions-radiance-eye-contour-serum-caffeine-solutions-5-vitamin-c/
   Düzenli sabah akşam kullanımda yararını görürsünüz.

   Eller için önerim ne kadar az detarjanla temas ederseniz elleriniz o kadar geç yaş alıri kurur ve çatlak. Eldivensiz bulaşık , cifleme, yer silme vs yapmayın.
   Çantanızda da krem olsun. Her eller suya değdiğinde onarıcı içerikli kremle nemlendirin.Kremlerin içerikleri ne kadar zengin yağlı olursa o kadar iyi onarım beklersiniz.
   Üzüm çekirdeği yağı, balmumu, kuşburnu çekirdeği yağı gibi..
   https://www.narecza.com/organique-uzum-cekirdegi-ozlu-anti-aging-el-kremi-70-ml
   Burada detaylı bakımınızı anlattım:=> https://aysenuryazici.com/el-bakimi-nedir/

   Vücut için bakımın gereklerini anlattığım yazı burada=> https://aysenuryazici.com/cok-kuru-cilt-cok-kuru-vucut/
   Her banyo çıkışı deriye bir nemlendirici losyon, kuru ise banyo sonrası vücut bakım yağlarından uygulamanız cildin sağlıklı kalmasına ve kılların da batmamasına yardım edecektir.

   Bepanthol Vücut Losyonu, Neutrogena Hydro Boost Jel Vücut Losyonu , Otacı Bitki Özlü Rahatlatıcı Vücut Yağı , Naturals By Watsons Rice Bran And Soy Bean Nemlendirici Losyon, Skinfood Yoğun Shea Yağı Vücut Losyonu …

   sevgilerle

 14. Sevgili Ayşenur Hanım merhaba,
  34 yaşında kuru karma ciltli bir kadınım.t bölgem yağlı yanaklarım kurudur. sivilce vs. problemim yok.Cilt bakımı benim için her zaman makyaj vs. den önce gelmiştir. Ergenlik dönemlerimden beri içeriği temiz eczane ürünleri kullanmaya dikkat ediyorum. Allaha şükür problemli bir cildim ve henüz kırışıklığım yok. Eylül Ekim gibi c vitamini ve retinolü rutinime dahil etmek istiyorum.
  yazın rutinim kısaca şöyle,
  sabahları sadece su ile yıkayıp ıslakken the ordinary hyalüronik asit sürüyorum.arkasından heliocare360 90spf güneş kremimi (gün içerisinde çok sık yeniliyorum)
  gece rutinimse sırasıyla, cosmed temizleme jeli https://www.dermokozmetik.com/cosmed-arindirici-matlastirici-temizleme-jeli-200-ml.html
  missha time revolotion rx essence https://missha.com.tr/urunDetay/Missha-Time-Revolution-The-First-Treatment-Essence-RX–Buyuk-Boy-5263-77.html
  the ordinary hyalüronik asit serum
  effect ha nemlendirici krem https://www.effectha.com/
  son adım olarak da the ordinary kuşburnu çekirdeği yağı
  haftada 3 gün de siyah noktalarım için cyrene %2 lik bha sını kullanıyorum.
  sizce bu rutinim doğru mudur, retinol ve c vitaminini bu rutinimin hangi sırasına dahil etmeliyim
  bu arada voonka markasının kolajen hapını kullanmaya başladım.kür olarak 2 aydır kullanıyorum.alfa lipoik asit ve koenzim q 10 i de çok merak ediyorum..yanıtlarsanız sevinirim.şimdiden teşekkürler.sevgiler..

  • Güler Hanım Merhaba,
   Kullandıklarınız gayet iyi seçilmiş yaş ve cilt tipinize uygun bir rutin.
   Missha essence bittikten sonra yerine akşamları kullanmak üzere retinolü, gündüz kullanmak üzere c vitaminini ekleyebilirsiniz.
   Effect hyalüronik asit serumu ve missha revolution bile üstüste sürülmesi cebinize zarar..
   İlk serumda zaten diğerindeki hammadde yoğun olarak mevcut.
   Birkaç serumu karıştırmak iyi olmayacaktır…
   Retinole başladığınızda mesela haftada 2-3 gece kullanarak başlarsınız. Retinol kullanmadığınız geceler diğer serumunuzu kullanın ama üstüste serum kullanılması doğru değil.
   Cildin bir emme kapasitesi var ve her serumun içeriğinde farklı maddeler olsa da ortak çok etken maddeleri oluyor.
   Kolajeni en az 3 ay kullanıp, 3 ay ara verip tekrar bir 3 ay yapmanız elastikiyetin desteği için doğru olacaktır.
   Q10 gibi, retinol gibi her biri farklı işleyişte yaşlanma karşıtı çalışsa da “antiaging” olarak iş gören ürünleri seri halinde biri bitince diğerine geçerek kullanmak doğrudur.
   Sevgiler

 15. Ayşenur Hanım Merhaba ,

  Bu zor günlerde öncelikle herkese kolaylıklar ve sağlık diliyorum.

  32 yaşındayım. Kuru cildim var veya hafif karma da diyebilriz sanırım .

  Bu yaşıma kadar maalesef cilt bakıma öyle çok dikkat etmedim. Pişmanım.

  Cildim de irili ufaklı lekeler var ve eskisi kadar sıkı değil. Göz ve ağız kenarındaki Mimik çizgilerin hafif belli olmaya başladı.

  Ürünlerim bitti. Bu nedenle sizin yorumlarınıza göre yenileyecğeim. Hızlı sonuç almak istiyorum bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1-Öncelikle ilk sorum yüz yogasını önerir misiniz?

  2- Cilt temizliğimi ” Nivea Gül Suyu İçeren Çift Fazlı Makyaj Temizleme” suyu ile yapıyorum . Biraz yüzümü yakıyor ve kızartıyor. Devam etmeli miyim ? ( Açıkcası yaktığı için çok kullanamıyorum)

  3- Saf gül suyunu cilt temizliği için önerir misiniz ?

  4- Daha önce sebamedin 5,5 ph ‘lı sabunu kullandım. Şimdi hassas ciltler için olan “Sebamed Yüz ve Vücut Temizleyici Likit ph 5,5 ” almayı düşünüyorum. Önerir misinz ?

  5- Serum : Bee Beauty Organik Sertifikalı Yüz Bakım Serumu 50 ml hızlı sonuç almam için yeterli midir?( 0,5 aşağıdaki dermoroller ile kullanımı durumunda yeterli miir ? )

  6- Nemlendirici krem olarak “Bee Beauty Organik Sertifikalı Gündüz Kremi 50 ml” kullanabilir miyim ?

  Nemlendirici olarak Sebamed Q10 Krem Yaşlanma Karşıtı Koruyucu Krem 50 ml ‘de alabilrim.

  Dermorollr olarak bunu önerir misinşz ?
  https://www.trendyol.com/dermaroller/titanyum-uclu-540-igneli-derma-roller-0-5-mm-igne-cilt-yuz-vucut-yenileme-masaj-aleti-p-34582040?”boutiqueId=476892&merchantId=114160

  • Esra hanım Merhaba,
   Vallahi ben yeni nesli anlamıyorum. Oğlumdan gençsiniz. Yeni nesil, hem bir şeyleri kaybetmeye yaklaşınca kıymet anlıyor.
   Oysa sizler ucuz ve bol seçenekli kozmetiğin, uzman videoların içine doğdunuz. Neyse ki 32 yaş çok da geç değil, gözünüzü seveyim, serumundan, özel pürüzsüzleştirici esanslardan vaz geçtim sadece şunu ömür boyu unutmayın Esra hanım, temizleme, nemlendirme ve koruma. Bu üç adımı isterseniz en ucuz kozmetiklerle yapın, deri hastalanmadan, lekelenmeden, kızarmadan, pullanmadan, su kaybetmeden, alerjik olmadan,kurumadan ve gözenekleri büyütmeden yaşlanacaktır.
   Şimdi sorularınızı aşağıya kopyalayarak cevaplayacağım ki eksik kalmasın:
   Bu yaşıma kadar maalesef cilt bakıma öyle çok dikkat etmedim. Pişmanım.

   Cildim de irili ufaklı lekeler var ve eskisi kadar sıkı değil. Göz ve ağız kenarındaki Mimik çizgilerin hafif belli olmaya başladı.
   Lekelerin sebebi güneş ışınlarından korunmamış olmanız. Temel adımın 3.cü adımı SPF koruma. BB kremler sizi en fazla 1 saat korur. Güneş koruyucular 2 saat. Sabah 11 de sürdüğünüz güneş korumasını 13 te tekrar sürmeniz ve 15 te tekrar sürmeniz sizi %99 UV hasarından korur. Lekeden de korur. Var olanların derinleşmesini engeller.
   Ürünlerim bitti. Bu nedenle sizin yorumlarınıza göre yenileyecğeim. Hızlı sonuç almak istiyorum bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

   1-Öncelikle ilk sorum yüz yogasını önerir misiniz?
   Evet öneririm. Ama ben yapmam. Neden derseniz yoga da tıpkı halter çalışanlar gibi sürekli o kası diri tutmanız ve asla bırakmamanız demek. Yoksa sporcuların sporu bıraktıklarında kaslar nasıl sarkıyor ise yüz yogasını da terk etmemeniz gerek. Ben bunu kendime söz veremediğim için yapmıyorum. Ama basiretli kadınlar var. Ben 25-30 yıl yaparım derseniz süper olur.
   İşin ustası bu kız https://www.youtube.com/channel/UCF1WAgVfvRYOM4z16X1BWSA

   2- Cilt temizliğimi ” Nivea Gül Suyu İçeren Çift Fazlı Makyaj Temizleme” suyu ile yapıyorum . Biraz yüzümü yakıyor ve kızartıyor. Devam etmeli miyim ? ( Açıkcası yaktığı için çok kullanamıyorum)
   Hiç bir ürünün yüzü yakması kızartmaması gerek. Kızartıyor ise cildiniz artık hassas ve bazı içeriklere tepkili demektir. Sağlam ciltli birine hediye edin ve organik bir temizleme suyu kullanın.
   Bu https://www.organiqueturkiye.com/urunler/vegan/organique-calming-teraphy-micellar-losyon–200-ml
   3- Saf gül suyunu cilt temizliği için önerir misiniz ?
   Gül suyu cilt temizlemez. Tonik gibi kullanılabilir. Yani yüzeyi yatıştırıcı canlandırıcı, sakinleştirici özellikleri olan pH ayarlayıcı kozmetiklerdir.
   Gülsuyunun hakikisi içinden gülün yağı alınmamış olanlardır. Diğerleri hidrolat dediğimiz sudur. Halbuki yağıdır kiymetli olan.
   Bunu http://aysenuryazici.com/gul-yagi-ve-gul-suyu-almadan-once-okuyunuz/ yazımda anlattım Nu-Ka, Akita, Gulsha gibi markalar hakiki gülsuyudur. Tonik olarak temizleme sonrası kullanabilirsiniz.
   Ama ne kiri ne tozu gulsuyu temizlemez. Elleri sabunlamadan suya tutmak gibi düşünün.

   4- Daha önce sebamedin 5,5 ph ‘lı sabunu kullandım. Şimdi hassas ciltler için olan “Sebamed Yüz ve Vücut Temizleyici Likit ph 5,5 ” almayı düşünüyorum. Önerir misinz ?
   Evet kullanabilirsiniz. Ardından gülsuyu ile silerek temel bakımın “temizlik” aşamasını tamamlamış olursunuz. yalnız sebamed’in 2 tane likit temizleyicisi var birinde SLS var diğerinde yok. Dikkat edin.

   5- Serum : Bee Beauty Organik Sertifikalı Yüz Bakım Serumu 50 ml hızlı sonuç almam için yeterli midir?( 0,5 aşağıdaki dermoroller ile kullanımı durumunda yeterli miir ? )
   Bu serumu akşamları temizleme sonrası yüze ve boyuna sürün. Dermaroller ile yağ bazlı değil, su bazlı ampul serumlar uygulanır
   Bunu kullanabilirsiniz https://www.botanikecza.com/Qfect-Hyaluronik-Asit-Cilt-Serumu-30-ml_32202.html#0
   Veya bunlardan kullanabilirsiniz https://www.titaniumdermaroller.com/index.php?route=product/search&search=arcaya

   6- Nemlendirici krem olarak “Bee Beauty Organik Sertifikalı Gündüz Kremi 50 ml” kullanabilir miyim ?
   Kullanabilirsiniz ama ben bu yanma işine takıldım.
   Organique serisinin yaşlanma karşıtı ilk kırışıklar kremini kullanın. https://www.organiqueturkiye.com/arama/ara?key=Anti%20Ageing%20Therapy%20G%C3%BCnd%C3%BCz%20Kremi%20
   ve bu https://www.organiqueturkiye.com/urunler/vegan/anti-ageing-therapy-gece-kremi–50-ml

   Nemlendirici olarak Sebamed Q10 Krem Yaşlanma Karşıtı Koruyucu Krem 50 ml ‘de alabilrim.
   Bunu da kullanabilirsiniz. evet. Seçim sizin.

   Dermorollr olarak bunu önerir misiniz ?
   Olur tabii. Titanyum olması önemli. Uçlarındaki iğneler koreliyor bir yıl sonra atmak zorundayız. Ama körelmiş iğneler delik değil, yırtık yapıyor.
   O sebeple sağlam olan titanyumu öneriyoruz.
   sevgiler

 16. Bahar Yayladere

  Merhaba Ayşenur Hanım,,
  Öncelikle bu kadar değerli bilgileri bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim. Ben cilt bakımı ile ilgili sizin yorumlarınıza her zaman güveniyorum fakat düzenli bir rutinim olmamasından dolayı şu sıralar yorgun ve bakımsız bir yüz ile dolaşıyorum. Aslında yorumlardan benzer durumlar okudum fakat yine de insan kendi problemine yönelik doğru hamleler yapmak istiyor. Bu sebeple size okuduklarımdan yola çıkarak hangi bir cilt bakımı ürünleri alacağımı onaylatmak istedim. Ben 35 yaşındayım, tiroid ilacı kullanıyorum. Yakın zamanda hamilelik geçirdim ve şu anda süt veriyorum. Şu ana kadar temel makyaj temizleme ve güneş koruma işlerini yaptım. Onun dışında bakım olayını rutine oturtturamadım fakat artık bir karar aldığım için bu duruma el atmam gerektiğini fark ettim. Şimdi aslında göz çevrem hassas ve genetik yatkınlıktan sarı-kahverengi oluyor. Hele şu sıralar uykusuzluk da eklenince epey yorgun görünüyorum. Karar verdiğim ürünler şu şekilde rutinimi bunun üzerine kurmayı planlıyorum.
  – Makyaj temizleme: Bioderma misel su (Hassas ciltler için yüz temizleyici Sensibio)
  – Cyrene – Exfoliating temizleme jeli kullanmayı düşünüyorum. https://cyrene.com.tr/collections/nazik-temizleme/products/aha-bha-exfoliating-gentle-cleansing-gel
  – Yine aynı markanın nemlendiricisini düşünüyorum. https://cyrene.com.tr/collections/nemlendirici/products/moist-capture-restorative-moisturiser
  – Göz için sizin önerdiğiniz lierac kremini alacağım. https://www.lierac.com.tr/diopticerne-brightening-fluid.html
  – Cyrene’den bir de %15 oranli C vit almayı planlıyorum. Özellikle göz çevrem için faydalı olailri diye düşünüyorum. https://cyrene.com.tr/collections/c-vitamini/products/cvitamini
  – Güneş kremi olarak mineralli olarak şu ürünü hedefliyorum: https://cyrene.com.tr/collections/gunes/products/invisible-physical-sunscreen
  Şu ana kadar yazdıklarım temel olarak seçtiklerim. Size detaylarla ilgili birkaç sorum var. Bir tonik kullanmalı mıyım? Cilt tipim karma ve kuruya meyilli. Ne kadar su içsem de yaşadığım şehrin nemsiz olmasından dolayı sorun yaşıyorum. Gül suyu edinmiştim sabah akşam arada kullanıyorum. Tam bir dengeye oturtamamıştım. Kullanmaya devam edebilir miyim? Nemlendirici altına olarak devam uygun olur mu? Bir de alnımda ve T bölgemde çizgiler oluşmaya başladı. Onlara özel anti aging krem veya dolgulu krem seçmeliyim diye düşündüm. Sizin tavsiye edebileceğiniz bir ürün varsa çok sevinirim. O bölgelerim için özellikle işlem de önerebilirseniz çok sevinirim. Ankara’da ikamet ediyorum.
  Ayrıca vücut ve saç için de ürünleri derledim.
  – Vücut için https://www.kozmela.com/nuxe-gel-lavant-surgras-visage-et-corps-400-ml—hassas-yuz-ve-vucut-yikama-jeli
  – Nemlendirici için nuxe’den yine sizin öneriniz olan pompalı nemlendirici kullanmak istiyorum. https://www.kozmela.com/nuxe-reve-de-miel-bal-ruyasi-vucut-kremi-400ml
  – Saç için de ürüne ihtiyacım var. Sizin önerdiğiniz hc Chimera serisini düşündüm. Kuruluk saçım için de geçerli. Saç diplerim pullaşabiliyor. Ve normalde dalgalı olan saç yapım hem emzirme döneminden dolayı hem de kuru olmasından dolayı istediğim bukleli yapısında değil. Özellikle kendi dalgasında kullanmayı sevdiğim için saç ürünlerime özen gösterdim. Şu anda yves rocher kullanıyorum önceden bir dönem bebek şampuanları kullandım. Saçımda henüz işlem olmadığı için doğal görünümünü geri kazanmak için hangi ürünü tavsiye edersiniz.
  Şimdiden size çok teşekkür ederim.

 17. Ayşenur hanım merhaba,

  ben 33 yaşındayım. Ergenlik zamanı sivilcem vs. yoktu. 24-25 yaşından sonra sivilce ve lekelenme problemleri oluşmaya başladı. Son 2-3 yıl da boynumda çene altında sivilceler çıkıyor. Ve aynı zamanda sırtımda. Maalesef yapmamam gereken bir şey olarak hem yüzümle hem de sırtımla oynuyorum ve böyle böyle dağıttım çoğalttım sivilceleri. Yüzümdeki lekeler sivilcelerden kaynaklı. Sırtımda çok çok daha fazlası var maalesef. Cildime 23-24 yaşlarımdan beri düzenli olmasa da bakım yapmaya özen gösterdim fakat son yıllarda yüzüm hem kuru hem yağlı gibi. Bir mağazada çalışan arkadaş cildimi analiz ettiğinde karma olduğunu söyledi. T bölgesi fakat yanaklarım aşırı kuruydu ve pullanma vardı. Bu sebepten öncelikle cildimin susuz kaldığını söyleyerek Monteil hydro temizleyici, malu wilz alkolsüz hydrocell tonik, nemlendirici krem ve papaya toz peeling önerdi. Göz altım için de malu wilz hydrocell göz altı kremi. Bu ürünler işe yaradı o pul pul dökülme hali geçti. Temiz bir cilt görünümü de sunuyor. Fakat maalesef benim diğer problemlerime yaramadı.
  Sizin yazdıklarınızı okudum, videolarınızı izledim. AHA ve BHA içerikli ürünler alayım dedim fakat haşimato tiroidim var. Tiroidlilerle ilgil yazınızda bunları içeren ürünleri kullanmayın demiştiniz diye hatırlıyorum.
  Kısacası benim bu problemlerime iyi gelecek temizleyici, tonik, nemlendirici ve serum önerisinde bulunabilir misiniz? Gözaltım için de kullandığım ürünün nemlendirme düzeyi iyi gibi fakat gözaltlarımda kararma problemim var ve buna iyi gelmiyor. Bu konuda da öneride bulunursanız sevinirim.
  Aynı zamanda C vitamini serumu almayı düşünüyordum, önerir misiniz kullanmamı? Yoksa hangi serumları tercih etmeliyim?

  Son olarak da en büyük problem sırtım. Dermatologa gittiğimde bana konazol önerdi. Onu kullandığm esnada sivilcelerimi kontrol edebilmiştim evet ama maalesef tekrardan patladılar. Ayrıca leke problemim felaket durumda sırtımda.

  Belirtmeliyim ki aslında düzensiz cilt bakımı yapıyor olsam da uzun zamandır sizi takip ediyorum, dinliyorum. İçtenliğiniz ve bilgilerinizi seve seve bize aktardığınız için çok teşekkürler.

 18. İrem Sarıkaya

  Merhaba Ayşenur Hanım,
  Umarım sorumu görüp yanıtlayabilirsiniz. 28 yaşındayım.Kuru ve hassas bir cilde sahibim. Bundan iki yıl önce yüzümde ağız kenarımda olmak üzere vitiligo oluştu. Şanslıydım ki hem sağlıklı beslenerek hem de tacrolin benzeri kremler ile yüzde yüz şekilde iyileştim. Üzerinden bir yıl geçtiği ve tekrarlamadığı için iyileştiğimi söyleyebiliyorum. Bu süreçte cilt doktorumun söylemiş olduğu ürünler dışında başka bir ürün kullanamadım. Ancak 28 yaşına gelmem sebebiyle yaşlanma karşıtı bir bakım da oluşturmak istiyorum. Daha önce vitiligo geçirmiş hassas ve kuru ciltli olan birine yaşlanma karşıtı hangi serumu ve bakım rutinlerini önerirsiniz? Şu anda yüz nemlendiricisi olarak Topicrem Ultra Hydratante Creme kullanıyorum. Yüzümü temizlemek için sadece Bioderma H2o kullanıyorum. Yüzümü tahriş etmesinden çekindiğim için yüz temizleme jelleri kullanamıyorum.Solante pigmenta ve Pharmacerıs vıtı melo day güneş kremlerini ise dönüşümlü olarak kullanıyorum. Bunun yanında günlük hayatımda makyaj yapmama rağmen sadece şakak kısmımda sivilce sorunum oluyor, yani sivilce sorunum olmadığını söyleyebilirim.Este lauder advanced repair serumun çok övüldüğünü gördüm. Benim için uygun mudur? Önerilerinizi söylerseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

 19. Merhaba Ayşenur hanımcım,

  28 yaşındayım, Vücudum çok kuru, ayaklarım çok sert ve çatlak, burnumun üstü döküntü oluyor bazen, göz kenarlarım kırışık, dudaklarımda hep çatlak tam kabuk bağlıyor dayanamayıp ben koparıyorum başa sarıyor. şu an Emzirme dönenimdeyim. uzun süredir Sıfır kimyasal ürünler tercih ediyorum. Bana hangi ürünleri tavsiye edersiniz? Yalnız bakım konusunda da istikrarsız olduğum için olabildiğince az sayıda ürün kullanmak istiyorum. teşekkür ederim.

 20. Ayşenur hanım merhaba,

  Sitenizi ve youtube kanalınızı epeyce inceledim. Öncelikle bu kadar özverili ve sabırla herkese ayrı bir cilt bakım rutini oluşturduğunuz için size hayran kaldım. Muhteşem bir kaynak oluşturmuşsunuz, sitedeki cilt bakım soru ve cevaplarını da okuyarak kendimce epey yol katettim. Ama halen aklıma takılan birkaç şey var, size onları danışmak istedim.

  35 yaşındayım, karma ve yağlıya dönük bir cildim var. 20’li yaşlarından başından sivilce önlemeye yönelik ürünler kullandım. Genelde dermologicanın ürünlerini kullandım. Kimyasal peeling yaptırdığım dönemler olmuştu. Sivillce için en fayda gördüğüm ürün DCL’in AHA solüsyonu idi. Gerçekten o zamanlar sivilce problemini aşmıştım. Ama derinin üst tabakasını incelttiği için bir süre sonra kullanmamaya başlamıştım. Son zamanlarda sizin de belirttiğiniz gibi, hyl. acid, c vitamini gibi serumlardan detsek almaya başladım yaşın da ilerlemesi nedeniyle. Cildimde yanaklarda kapalı komedonlar, burunda siyah nokta, yanaklarda ve çenede yanyana 3-4 seri deri altı sivilce gibi problemler yaşıyordum.
  Temizleyici olarak kullandığım ürünler
  1) Dermalogica Dermay Clay Cleanser
  2) Dermalogica precleanse (yağ bazlı temizleyici)
  3) Dermalogica super exfoliant ( ince toz peelinler)
  Bu üçünü kombinleyerek kullanıyorum. Cildimin durumuna göre.

  Özellikle korona döneminde inanılmaz bir artış olunca sizin de videolarınızı izledikten sonra birkaç ek ürün aldım.

  Sabahları temizlik yaptıktan sonra Cyrene %2 BHA Lotion Exfoliant sürüyorum.
  Akşamları da temizledikten sonra The Ordinary Retinol %1 in Squalane kullanmaya başladım. Ürünü aldıktan sonra %1’in fazla olduğuna ilişkin yorumlarınızı okudum. Kullanmaya başladım şimdilik cildim aşırı tepki vermedi. Hatta göz altımdan başlayıp, yankalrıma inen 2 derin çizgim var burun kenarlarındaki nazolabial çizgi gibi, o çizgilere de iyi geldi, kolajen salgım mı artmaya başladı bilemiyorum.

  1) Tonik olayını halen oturtamadım, iyi bir toniğe ihtiyacım var. Şu anda lancome’un pembe olgun ciltler için bir toniği var deneme boyu onu kullanıyorum geçici olarak. Caudalie vinopure nasıl sizce? Ya da ne önerirsiniz?
  2) Dermalogica çok pahalandıi bitince cyrene’den veya caudalie vinopure’dan temizleyici almak istiyorum, sizce de uygun mudur? Cyrene’den ne tavsiye dersiniz?
  3) Retinol ve salisik asitten sonra cildim 15 günde bile inanılmaz değişti, siyah noktalar söküldü adeta, sivilceler çok azaldı, gitgide duru bir cilt oldu. Size sorum acaba bu ürünleri daha ne kadar kullanmalıyım ara vermem gerekir mi? Ara verirsem tekrar ne zaman başlarım? Güneş koruyucu Solante acne kullanıyorum spf 50. Karantina günleri bitince hemen güneş koruyucu ile dışarı çıkmaya başlayacağım. Yazında retinolü kullanmamda bir sakınca var mı?
  4) The ordinaryden aldığım bazı ürünler daha var, bunları cilt bakımıma nasıl ekleyebilirim?
  the ordinaryden niacinamiade and zinc, C vitamini, hyl acid, buffet, dermalogica phyto replenish oil
  Önce su bazlı sonra yağ bazlı ürünler deniyor ama hepsini aynı anda nasıl kullanacağım ya da nasıl kombinleyeceğim bilemedim.
  5) Ben serumları kullandıktan sonra nemlendirici sürmüyordum, cildim yeterince nemli gibi geliyordu. Nemlendirici olarak ne önerirsiniz bana?
  6) göz altımdan başlayan ve yanaklarıma kadar inen çizginin sarkmadan kaynaklı olduğunu söylemişlerdi. Bunun için loccitanedan divine immortale serum önerdiler, faydasını gördüm ama epey pahalı geldi fiyatı. Tekrar alamayabilirim, bunun yerine lifting etkili ne önerirsiniz?
  7) Royal caviar serisi benim için erken mi?
  8) Bir de göğsümde yatarken oluşan bir kolye izi gibi çok derin çizgi oluştu son 2 senedir, 2 çizgi de boynumda buraya da retinol sürsem işe yarar mı, ya da dermoroller vs. ne yapabilirim?

  Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler. Sağlıklı günler diliyorum size ve katarakt ameliyatınız da çok başarılı geçsin, şifa olsun.

  Sevgiler
  Hande

  • Hande Hanım Merhaba,
   Roman gibi olmuş yazdıklarınız, soru atlamamak için buraya kopyalayıp tek tek cevaplayayım dedim:
   Sabahları temizlik yaptıktan sonra Cyrene %2 BHA Lotion Exfoliant sürün, ok, üzerine bahsettiğiniz The ordinary’den serumlardan uygulayabilirsiniz. Retinollü veya C vitaminli bir serum olmadıktan sonra BHA üzerine istediğiniz serumu uygulayabilirsiniz. Sadece bir sorun var, şöyle: C vitamininin etkili olabilmek için ideal olarak 2.0 – 4.0 arasında bir pH’a sahip olmalıdır. Mesela AHA’lı ürün için 4’lük bir pH isterken BHA’nızın etkin olabilmesi için pH’ı 3.5 olmalıdır. Onun için Retinol kullanımınız bittikten sonra lütfen diğer serumları kombin yapmaya başlayın. Bu pH ile uğraşmak zorunda kalmazsınız…

   The Ordinary Retinol %1 in Squalane evet uygulama ile beraber iyileşmeyi gözlemlersiniz.

   1) Tonik Caudalie vinopure çok beğendiğim bir tonik. Benim ürettiğim yağlı karma cilt toniğim de gayet iyi içerikli ve sertifikalıdır https://aysenuryazicishop.com/products/detail/karma-ve-yagli-cilt-icin-life-energy-water-77.html
   Thayers’in toniği de cadıfındığı içerikli yağlı ciltler için iyidir https://www.amazon.com/Thayers-Alcohol-free-Petal-Witch-Hazel/dp/B00016XJ4M
   Ve Organique tonik https://www.organiqueturkiye.com/urunler/vucut-bakimi/organique-cadi-findigi-witch-hazel-tonigi–125-ml
   2) cyrene yağlı cilt temizleyici https://cyrene.com.tr/collections/nazik-temizleme/products/salicylic-gentle-cleansing-gel size uygun
   caudalie vinopure temizleyici de uygun . Her ikisi de BHA içerir. Salisilik asit gözeneklerdeki yağı arındırır parçalar.
   Cyrene yağlı cilt tonik => https://cyrene.com.tr/collections/tonik/products/advanced-oil-control-bha-facial-toner
   3) Retinol ve salisik asitleri yazın da kullanabilirsiniz.SPF aksatmadığınız sürece. Süre?Yağlanma kontrol altına alınana kadar kullanırsınız. Yazın gerçi yağlanma ilk ay azalmış gibi olur sonra sıcak ve UV etkisiyle çoğalır. Güneş koruyucu Solante acne kullanıyorum spf 50.Cyrene de kullanabilirsiniz => https://cyrene.com.tr/collections/gunes/products/invisible-physical-sunscreen
   4) The ordinaryden aldıklarınızı lütfen retinol bittikten sonra kullanın.Çok ürün kullanmak çok onarım demek değildir. Retinol bitince:=> niacinamiade and zinc, C vitamini, hyl acid, buffet,için regiment guide sayfasından bakabilirsiniz. Dermalogica phyto replenish oil’i ise su bazlı mesela buffet serumdan sonra sürebilirsiniz.
   Önce su bazlı sonra yağ bazlı ürünler deniyor ama hepsini aynı anda nasıl kullanacağım ya da nasıl kombinleyeceğim bilemedim.Regiment guide sayfası sizi yönlendirir.
   5) Ben serumları kullandıktan sonra nemlendirici sürmüyordum, cildim yeterince nemli gibi geliyordu. Nemlendirici olarak ne önerirsiniz bana?
   Nemlendirici https://cyrene.com.tr/collections/nemlendirici/products/oil-free-skin-balancing-aqua-gel-moisturiser veya Caudalie mat krem https://tr.caudalie.com/seriler/vinopure/vinopure-skin-perfecting-mattifying-fluid.html
   6) göz altından başlayan ve yanaklara kadar inen çizgiler elastikiyet kaybından. Deri gevşedikçe mimik kat yerleri maalsef derinleşiyor. Bunu kremlerle toplamak yerine (ki kremlerin %8-10’unu deri emebiliyor) haftada 1 gün 0.50mm dermaroller ile yüze yenilenme tetiklemesi yapın kök hücre serumla
   video=> https://www.youtube.com/watch?v=pWM4qTMnfks
   https://www.dermapolin.com/sc-kok-hucre-ampul-2435
   Ya da bir medikal estetik hekime gidin hyalüronik asit dolgusu yapsın. 1 yıl rahat edersiniz. 20 Dak sürer.
   7) Royal caviar serisi benim için erken mi?
   Hayır erken değil. Anti agingleri 27 den itibaren (deri altında yaş alma başladığında) tavsiye ederiz.
   8) Bir de göğsümde yatarken oluşan bir kolye izi gibi çok derin çizgi oluştu son 2 senedir, 2 çizgi de boynumda buraya da retinol sürsem işe yarar mı, ya da dermoroller vs. ne yapabilirim?
   O göğüs çizgisi yan yatmaktan oluyor. Dekolte derisini çok fazla güneşe maruz bırakanlarda daha çabuk oluşur. Retinol evet işe yarar ama yan yatmaya ve o kat yerini katlmaya devam ettikçe, retinol onarır, uykuda geçen 8 saat derinleştirir zor silinir.
   Dermaroller yaparken o bölgeye de yapın. Şu yastıklardan kullanan arkadaşlarım var çok da memnunlar. Ancak eşiniz varsa bu da ne diyebilir 🙂
   https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20200506101523&origin=y&SearchText=Reusable+Anti+Wrinkle+Chest+Pad+Silicone+Transpare
   sevgiler
   Not: Katarakt ameliyatım sanırım daha da ertelenecek. Korona ikinci atağını yaptıktan sonra sanırım cüret edebilirim dışarı çıkmaya.

   • Aysenur Hanim,

    Verdiginiz bilgiler cok kiymetli, urun alirken de, medikal estetik uygulamalarinda da bu derecede bir geri donus alamiyoruz. Degerli vaktinizi ayirdiginiz icin cok tesekkur ederim. Yazim inanilmaz uzun olmus, ne olur mazur gorun. Sifalar diliyorum, biraz daha dayanicaz, sonra guzel gunler gelecek.

    Sevgiler

 21. Ayşenur Hanım Merhaba

  32 yaşındayım ve karma cilt tipine sahibim. çenemde akne problemim var. Burun, alın ve çene bölgem yağlı. göz çevremde kaz ayaklarım da belirginleşmeye başladı.
  La roche effeclar duo ve la roche effeclar tonik kullanıyorum. Makyajımı çok basit bir makyaj temizleyici ile çıkarıyorum.
  Çok fazla bilgi okudum ve çok kafam karıştı. Önerilerinize ihtiyacım var. Retinollü bir krem ve serum kullanmam gerektiğini anladım ancak seçimi nasıl yapacağıma karar veremedim.
  Sizden ricam temizleme, serum, gece kremi ve gündüz bakım kremi önermeniz.
  Caudalie, avene gibi ürünler sanırım içerik olarak iyi ya da önereceğiniz farklı markalarda mutlaka olacaktır..
  Şimdiden çok teşekkürler.

  • Suzan Hanım Merhaba,
   Çene bölgesinde sivilcelenme genelde yumurtalıklarla ilgili bir sorun olduğunda yoğunlaşır. (Bir de sakalları sert eşiniz varsa tahriş ve mikrop kapma olabiliyor bazen)
   Burun alın çeke hattı T bölgesi dediğimiz bölüm herkeste daha yağlıcadır. Bu sebeple cildinizi yağlı cilt olarak tanımlamayın.
   Karma bir cildiniz var.
   Evet, retinollü serumu akşamları haftada 2-3 gece kullanarak en düşük retinol oranıyla (0.05) başlayabilirsiniz. Hem akne hem yenilenme için iyi bir seçimdir.
   Lakin, retinol kullanırken gündüzleri SPF 50 koruma kullanmazsanız deride hassasiyet ve tahriş oluşur. Bu nedenle retinol dahil edilen bir bakımda gündüzleri güneş koruması şarttır ve zaten genel temel cilt bakımında da yaşlanmama ve lekelenmeme için son adım UV koruması sürmektir.
   Cyrene firmasının bu ürünlerini kullanabilirsiniz
   temizleme https://cyrene.com.tr/collections/nazik-temizleme/products/aha-bha-exfoliating-gentle-cleansing-gel
   serum (sabah) https://cyrene.com.tr/collections/serum/products/hyaluronik-asit-serum
   serum (akşam) https://cyrene.com.tr/collections/retinol-a-vitamini/products/retinol-serum bu bittikten sonra => https://cyrene.com.tr/collections/retinol-a-vitamini/products/vitamin-a-serum
   Nemlendirici https://cyrene.com.tr/collections/cildini-dengele/products/probiyotik-nemlendirici
   Güneş koruması https://cyrene.com.tr/collections/gunes/products/invisible-physical-sunscreen
   ** Serum olmasın “krem olsun” derseniz, skinceuticals firmasının Retinol 0.3 Onarıcı Gece Bakım Kremini de kullanabilirsiniz. Veya Institut Esthederm Intensive Retinol Kremini.
   O zaman cyrene matrix serumu sabah akşam kullanırsınız, geceleri retinol kremi üzerine sürersiniz.
   ** Avene’in mesela Ysthéal Intense Anti-Wrinkle Concentrate ürünü de A vitamini türevlerinden içeriyor (Retinaldehyde) Bunu da seçebilirsiniz.
   Çenedeki akneler konusunda tereddütlerim oldu. Gerçekten bir sürü içi iltihap dolu sivilceniz mi var, yoksa ara sıra 2-3 tane çene bölgesinde sivilce çıkıyor ve zor mu geçiyor bilmiyorum.
   Çünkü ikisi arasında çok büyük fark var ve abzen hanımlar çenemde akne var derken 2 sivilceden bahsediyor olabiliyor.. 🙂
   Eğer çeneniz sivilce dolu ise, retinol kullanımıyla zamanla azalacak ve oluşumu duracaktır. Ama bir iki sivilce varsa üzerine sivilce söndürücü jellerden kullanarak söndürebilirsiniz.
   DİKKAT: Bu jellerin içinde salisilik asit (BHA)vardır, bunu gündüz sivilce üzerine dokundurup, akşama retinolü sürebilirsiniz. Sakın üst üste sürmeyin…
   Kullanım sıralaması, temizleme sonrası, serum sürdükten sonra, nemlendiriciden öncedir.
   Bir diğer beğendiğim marka Derma E markası.
   A vitaminli serisini temizleme tonik göz ve yüz kremleriyle beraber set olarak kullanabilirsiniz.
   https://www.dermae.com.tr/urun-kategori/icerige-gore/a-vitamini/
   GÜNEŞ korumasını aman unutmayınız.
   Sevgiler
   Ayşenur

   • Ayşenur hanım merhabalar,sizi ilgiyle takip ediyorum ve size çok güveniyorum,35 yaşındayım cildim sorunlu değil kuru ve hassas bı cildim var,7 yıldır dermokozmetik kullanıyorum ddf ile başladım Murad kullanıyorum şu an ama murada neden o kadar para verdigimi bilmiyorum inanın,çok araştırdım kaf karıştı,her markanın içeriğine ulasamiyorum ama içeriğinde ne olmalı neye bakmaliyim ürün alırken?serumum bitti gece için darphin,liearc,hc ve caudelie arasında kararsızım,yaşlanma karşıtı sıkılaştırıcı ve canlandırıcı bı serum tavsiye eder misiniz?sizin yorumlarinizdan PCO maske aldım ama henuz elime ulaşmadı,kollagen takviyesi ne tavsiye ederSiniz pyrsoft collagen nasıldır,ben içten de destek olması gerektiğini düşünüyorum,şimdiden teşekkür ederim iyi ki varsınız…

 22. Ayşenur Hanım merhaba,
  Yazılarınızı ve videolarınızı ilgi ile takip ediyorum. 30 yaşımdayım. Karma bir cildim var, özellikle T bölgem yağlı. Şimdiye kadar cilt bakımına dikkat ettim. Günlük rutinimde, sizin de önermiş olduğunuz gibi yüz temizleme, tonik ve nemlendirici krem kullanıyorum. Alnımda ve göz kenarlarında mimik kırışıkları başladı ancak henüz belli olacak seviyede değil. Yaşım itibari ile anti-age ürünleri kullanmaya başlamak istiyorum. Bunun için uzun zamandır araştırma yapıyorum. Özellikle avene, clinique, vichy, kiehls gibi markaların ürünlerini inceliyorum ancak bir türlü hangi markanın ve içeriğin iyi olduğuna kadar veremedim. Sürekli marka ve ürün değişikliği yapmak istemiyorum. Şu anda başlayacağım ürünlere uzun zaman devam etmek istiyorum. Bu anlamda, serum(hem yüz hem göz çevresi), gece- gündüz kremi ve tonik önerebilir misiniz?
  Şimdiden teşekkür ederim.
  Sevgiler,

 23. Aysenur Hanım Merhaba ,
  Daha önce soru sormustum ama yayınlanmadı maalesef 🙁 lütfen bana yardımcı olabilir misiniz, umarım bu yayınlanır ve cevaplarsınız. Aysenur Hanım ben yüzüme fraksiyonel lazer yaptırdım ama hala yüzümde sivilce çıkmaya devam ediyor. Günlük cilt bakımımı aksatmadan yapıyorum ama nerde hata yapıyorum bilmiyorum. Temizleyici olarak destek kollajen sabunu ve cosmed matlaştırıcı jelini yeşil konjac sünger ile kullanıyorum sabah akşam değiştirerek. Üstüne Bee Beauty Salatalık özlü Canlandırıcı Tonik sonrasında Isana Young
  Cilt Temizleme Pedleri ile siliyorum. Nemlendirici olarak ise isana anti pickel yağlı ciltlere özel sebum dengeleyici krem kullanıyorum. Makyaj temizleyici olarak bee beauty salatalık özlü temizleme suyu ile siliyorum. Gündüzleri mutlaka bioderma photoderm max spf 50 güneş kremi kullanıyorum. Göz altı için ise isana hydro booster serum kullanıyorum. Haftalık olarak da bee beauty termal kil maskesi ve bee beauty kağıt maskeleri ile kömür içerikli maskeleri kullanıyorum. Kremlerim bitti ve ne kullanacağimi bilmiyorum ne olur yardımcı olun. Artık ne yapacağımı bilemez haldeyim cildimde eski akne lekeleri, çukurları var ve göz kenarımda kahve lekelerim var. Yanak ve çene bölgemde sivilceler 3-5 çıkmaya devam ediyor. Sizce dermaroller yapabilir miyim nasıl geçirebilirim bu eski izleri ve günlük olarak ne kullanmam gerekli? Yaşım 33 bugüne kadar sizin tavsiyelerinizi elimden geldiğince uygulamaya çalıştım. Sizi çok uzun zamandır takip ediyorum umarım yazımı görürsünüz 🙁

  • Esra Hanım Merhaba,
   Sistemde baktım, daha önce sorunuz olmamış hiç.
   Ben, gözüm çok kötü görmesine rağmen(katarakt ameliyatı için korona’nın salgınının bitmesini bekliyorum) elimden geldiğince her gün 10-15 soruyu, sırasıyla, sistemde cevaplıyorum. Cevaplandığında onay veriyorum,siz de görebiliyorsunuz.
   Kullandığınız neredeyse tüm ürünler yağlı ciltler için. Eğer cildiniz yağlı değilse ve yağlı cilt ürünleri kullanıyorsanız cildiniz yağ su dengesini bozar ve yenilenme hızı düşer.
   Çok sivilceniz yoksa, yanakta veya çenede 1-2 sivilce çıkartıyorsanız bu sizi yağlı ciltli yapmaz. Sadece o sivilcelerin üzerine cosmed sos sivilce söndürücü gibi bir ürün dokundurup yerinde sönmesini sağlayabilirsiniz. Ama yanaklarda ve alında ve çenede birçok sivilce varsa, cildiniz iri gözenekli, gün içinde parıl parıl parlıyor, T bölgesi hep yağlanıyor ve geçen sivilceler yerini hep yeni çıkanlara bırakıyor gidenler bile kırmızı izler şeklinde kalıyorsa cildiniz akneli bir cilttir ve akneli cilt ürünleri ve bakımı yapmanız gerekiyor.
   Fraksiyonel lazeri akneler için mi yaptırdınız? Kaç seans yapıldı? Polikistik over gibi bir yağlanmayı tetikleyen rahatsızlığınız var mı?
   Hormon testiniz yapıldı mı?
   Lütfen bana bu soruları cevaplarsanız size uygun ya Dermoskin’in acnegun serisini => https://www.dermoskin.com.tr/blog/Sivilceli-ve-Yagli-Ciltler-icin-Cozumler
   Ya da salisilik asitli (karma ve lekeli cilt) Cyrene bakım setini önereceğim=> https://cyrene.com.tr/collections/sivilce/products/advanced-trio ve https://cyrene.com.tr/collections/sivilce/products/oil-free-skin-balancing-aqua-gel-moisturiser
   sevgiler

   Yüzünüzde aktif sivilce varken dermaroller yapamazsınız. Yayılır.
   Bu sebeple eğer

   • Merhaba Ayşenur Hanım,
    Cevabınız için çok teşekkür ediyorum sizi de bu zor günlerde yormuş olmak beni üzdü gerçekten. Tavsiyeleriniz ve yorumlarınız için hakkınızı helal edin nolur virüs her yerde maalesef.Yüzümde çok sivilce yok ama gözeneklerim iri,T bölgem yağlı,yanak-çene bölgesi sivilce çukurlu. Hormon testlerim normal çıktı polikistik over sendromu 20 yaşımda vardı her yıl muayene oluyorum tekrarlamadı. Cildimde bikaç sene önce yanak-çene bölgemde aniden başlayan akne problemim oldu ve azaldı ama hala çıkıyor ve kırmızı iz kalıyor. Fraksiyonel lazer akne ve izlerim için 2 seans yapıldı. Ama hala tek tek çıkmaya devam ediyor yanak-çene bölgemde. Fraksiyonel lazer yapıldıktan sonra gözle görülür bir düzelme oldu fakat yeni çıkan sivilceler iz bırakarak geçiyor(eski sivilcelerime göre daha çabuk sönüyor) bende bu yeni sivilceler ve izleri geçirmek istiyorum açıkçası.Kesinlikle eskisi gibi değil çok şükür sizin dediğiniz gibiydi bir sivilce sönüp öbürü çıkardı şimdi çok şükür belli zamanlarda çıkıyor ve aynı gün sadece 2-3 adet çıkıp en geç bir haftaya sönüyor. günlük ve haftalık komple bakım yaparak geçeceğine inanıyorum ama ürün seçmekte yanlış yapıyorum sanırım..
    Ellerinizden öpüyorum çok teşekkür ederim. Umarım sizde sağlığınıza tez zamanda kavuşursunuz bende ameliyatımı ertelemek zorunda kaldım ümit ederim ki bu süreç çok kayıp olmadan bir an önce son bulur. Sevgi ve saygılarımla.

 24. Nilay Özdemir

  Ayşenur hanım merhaba inanılmaz bilgiler veriyorsunuz. Ben hamilelikten yeni çıktım emziriyorum. Hamileliğim boyunca yüzüme ürün kullanmadım 1 senedir sadece hindistan cevizi yağı ve shea yağı sürdüm bazen ama şuan çok mat ve t bölgem yağlı karma bir cildim var. Göz kenarlarım kırışmaya başlamış. Ve uykusuzlukan göz kapaklarımdan birisi hafifçe aşağı düşmüş 1-2 mm falan. Sizin ürün incelemelerinize bakarak zorah ora eye counter cream ve zorah sitela facial cream satın aldım gelmesini bekliyorum. Kırışıklıklarım için hc care anti wrinkle serumu almayı düşündüm bir de. Yazlık tatil bölgesinde oturuyorum hamileliğimde kullandığım solante pigmenta var ama çok kalın bir ürün ve yüzümü bembeyaz yapıyor. Güneş kremi başka ne tavsiye edersiniz. Saçlarım da inanılmaz beyazlar oluştu ve matlaştı. Kısacık kestim ama bakımı için ne önerirsiniz. Bir de vücut bakımı var tabi. Çok kuru bir bedenim var neredeyse hergün nemlendirmem gereken emziriken nasıl bir ürün kullanabilirim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdidn çok teşekkür ederim.

  • Nilay Hanım Merhaba,
   Cilt temizliği için elimde biodermanın sebium gel moussant ürünü var demişsiniz. Tonik olarak gül suyum var bir de solantenin pigmentası değil de pregna ürünü var demişsiniz.
   Bioderma sebium jel yağlı ciltlere uygundur. Bence kullanmayın. Cildinizi kurutur ve matlaştırır gözeneklerin açılmasına sebep olur. Cilt tipinize uygun ve SLS içermeyen temizleme jelleri kullanın.
   T bölgesi herkeste yağlıcadır.
   Solante Pregna Spf 50+Güneş Koruyucu Losyon’ı kullanmaya devam edebilirsiniz. Bir sorun yok.Yazlık bir yerde oturuyorsanız ve güneş daha şiddetli geliyor ise yaz kış güneş korumasını uygulamak zorundsınız.
   Eğer kalın geliyor ise yapısı Avene’in mineral fluide 50 SPF korumasını seçebilirsiniz.
   Kırışıklar için HC care serumu sabah akşam temizleme sonrası , nemlendirici öncesinde kullanabilirsiniz.
   Çok iyi bir serumdur. Düzenli kullanımla oldukça iyi sonuçlar alırsınız.
   Hamilelerin ve emzirenlerin bakımı ile ilgili detayları anlattığım videoya kulak verebilirsiniz
   https://www.youtube.com/watch?v=7WZukGBc7Gs&t=395s
   Göz kapaklarınız hem doğum sonrası değişen hormonal durum hem uykusuzluk hem yorgunluk sebebiyle size daha yorgun görünebilir.
   Zamanla uyku düzeni düzeldiğinde o da çözülecektir.
   Göz çevresi sorunlarının çözümü ile ilgili yazıma göz atın lütfen:
   http://aysenuryazici.com/goz-cevresi-sorunlarini-nasil-cozerim/
   Eğer genetik olarak şiş /çekik göz kapaklarınız varsa sarkma sorunlarını daha belirgin fark ederiz.

   Saç bakımınız için “ya” HC care şampuan ve saç bakım yağını,https://www.hc.com.tr/hc-complex
   “ya” Chimera şampuan, saç serumu ve saç spreyini tavsiye ederim. Ben Akos Chimera’yı yeni kullanmaya başladım ve mat saçlara çok iyi keratin /parlaklık takviyesi sağladığını, zararsız köpürtücüler içerdiği için iyi bir temizleme yaptığını düşünüyorum http://www.akos.com.tr/detay.asp?id=1141 (n11’den bulabilirsiniz)

   Kuru vücut neden olur ne yapmanız gerek video https://www.youtube.com/watch?v=YkR_qcpPZZU&t=3s
   Ben nuxe’ün reve de Miel serisinden peelingi ve vücut bakım kremini şiddetle tavsiye ederim.
   Kuruluk diye bir şey kalmıyor. Ancak düzenli kullanım şart.
   Burada anlatmıştım => https://www.youtube.com/watch?v=_VXeV6mnn8o
   Reve de miel serisinin tamamı burada vücut için hepsini kullanabilirsiniz.
   Vücut balsamını her gün, peelingi haftada 2 kez banyo çıkışı kullanın.
   Emzirirken de sorun yok. İçerikleri temizdir.
   https://tr.nuxe.com/reve-de-miel
   Vücut ve makyaj temizleme jeli de ayrı “iyi kozmetik” kategorisinde bir temizleme jelidir..Sebium bioderma’dan farkını göreceksiniz.
   Cilt bakımınızın sıralaması (sabah akşam)
   temizleme tonikleme nuxe temizleme jeli
   serum hc care
   Nemlendirici (sitala)
   Güneş koruması (sabahları sadece)
   Sevgiler

   • Nilay Özdemir

    Ayşenur Hanım onca zamanlık bilgi birikiminizi bizlerle içtenlikle paylaşıyorsunuz. Nazik cevabınız için çok ama çok teşekkür ederim

 25. Evrim Işıl Kılıç

  Merhaba Aysenur Hanım,
  Blog ve youtube kanalınıza aboneyim yazılarınız ve videolarınız gerçekten muhteşem. Ben 33 yaşındayım ve cildim 25 yaşımda aniden çıkan sivilceler nedeni ile özellikle yanak bölgem sivilce çukuru ve kırmızılıklar ile dolu. Güvenerek gittiğim bir medikal hekim bana iki seans fraksiyonel lazer tedavisi ve akıllı peeling uygulamasında bulundu. Sizin tavsiyeleriniz benim için çok önemli bu yüzden sormak istedim. Cildim daha önce kahverengi lekeli ve yanak çene bölgem büyük içi irin dolu akneliydi. Yapılan tedavilerden nihayet yanıt alabildim ve şuanda yanak ve çenemde tek tük çıkan yine içi irin dolu aknelerim oluyor. Cildime bu kadar işlem yaptırdıktan sonra nasıl bir cilt bakımı uygulamalıyım hangi markayı kullanmalıyım bilemiyorum. Şuanda cilt temizleyici olarak her gün sabah akşam gratisten aldığım yeşil konjac sünger ile cosmed complete benefit temizleme jeli kullanıyorum. Üzerine gündüzleri yves rocher sebo vegetal kremi geceleri ise destek kollajen kremini kullanıyorum.Gündüzleri ayrıca güneş kremi olarak bioderma photoderm max spf50+ yada heliocare ultra gel kullanıyorum ikiside bitmek üzere:(. Haftalık olarak ise bee beauty marine mineral mask ile bee beauty arındırıcı kağıt kömür maskesi ve kil maskelerini kullanıyorum. Fakat göz kremi tercihinde bulunamıyorum bir türlü 🙁 Göz çevremde genetik olarak kırışmaya yatkın fakat şimdilik sadece ince kırışıklıklarım var. Sizden ricam kremlerim bitmek üzere bu yüzden bana günlük ve haftalık bakım için uygun fiyatlı temiz içerikli ürünler tavsiye edebilir misiniz? Bu kadar verdiğim emek ve param boşa gitsin istemiyorum cilt bakımı yaparak devamini getirip artık sadece güzel ve bakımlı cildimle dolaşmak istiyorum.Şimdiden cevap için çok teşekkür ederim.

 26. Ayşenur Hanım Merhaba ,
  Umarım yazımı görürsunuz ve cevap verirseniz çok sevinirim.

  İrili ufaklı sivilce lekelerim var. Yüzümde eski sıkılık kalmadı. Çenemde kistik sivilceler dönem dönem çıkmaktadır. ( HOrmonal sorunum bulunmuyo)

  32 Yaşındayım. Cildim kuru aslında karma da sayılabilir.

  Sabahları: DOVE yüz sabunu ile yıkadıktan sonra Güneş Kremi + Garnier BB krem ve göz kalemi kullanan çok makyaj yapmayan biriyim.

  Temizleme için dönüşümlü olarak akşamları : Neutrogena greyfurt yüz temizleme jeli veya Neutrogena temizleme sütü kullanıyorum.

  Nemlendirme için : Neutrogena hydro boost water gel kullanıyorum .

  Serumum yok ama “Sinoz 24K Gold Beauty Serum” almayı düşünüyorum . Daha önce Sebamed Q10 Krem Yaşlanma Karşıtı Koruyucu Krem 50 ml kullandım ama açıkcası çok faydasını hissetmedim.

  Sizden ricam bana uygun bütceli sırasıyla ürün önerir misiniz ?

 27. Ayşenur Hanım merhaba ,
  31 Yaşındayım bugüne kadar öyle aman aman bi bakım yapmadım yüzüme açıkçası ve yavaş yavaş yaşlanma renk eşitsizliği belirtileri baş gösterince insan tutuşuyor açıkçası 🙂 Karma bir cildim var daha önce sivilce tedavisi gördüm ve özellikle ağız ve çene çevremde siyah nokta sorunum var.En büyük sorunlarımdan biri de göz çevremin morluğu genetik olduğu için pek bi çare bulamadım buna.
  Sizden ricam nasıl bir rutin izlemem konusunda öneride bulunmanız ayrıca hem içeriğini beğendiğim hem de uygun fiyatlı olması açısından ISANA ürünlerine merak sardım bu ürünlerden bana önerecekleriniz olabilir mi ?Şimdiden çok teşekkür ederim.Sevgiler..

 28. AYŞENUR HANIM MERHABA,

  30 YAŞINDAYIM VE ÇOK UZUN ZAMANDIR CİLT PROBLEMLERİM VAR. KRONİK ÜRTİKER HASTASIYIM 6 YILDIR. SÜREKLİ ANTİHİTAMİNİK İLAÇLAR KULLANIYORUM . BU HASTALIKTAN ÖNCE ROZESA – MADOLYAN GİBİ ÇEŞİT ÇEŞİT HEP CİLTLE İLGİLİ SIKINTILAR YAŞADIM. AŞIRI HASSAS VE KURU BİR CİLDİM VAR . YARDIMLARINIZA GERÇEKTEN ÇOK İHTİYACIM VAR 🙁 NASIL ÜRÜNLER KULLANMALIYIM VE HANGİ MARKALAR SEÇMELİYİM.

 29. Merhaba Ayşenur hn,

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler, yıllardır sizin önerilerinizi takip ederek cilt bakımımı yapmaya çalışıyorum. Şuan 32 yaşındayım yerli markalara çok fazla şans vermiyordum ama sizin önerilerinizle yer markalarımızı desteklemek istiyorum bugun HC careden sipariş vererek başlamak istedim önerdiğiniz volume şampuanı deneyeceğim, ilave olarak bitmek üzere olan Estee Lauder ANR ve Kiehl’s serumuma alternatif olarak sizin sıklıkla önerdiğiniz HC Anti-Wrinkle Serumu veya Palabs hydra lift serumu denemek istiyorum 30’lu yaşlar için uygun mudur hangisini önerirsiniz cilt tipim karma 5-6 yıldır kryolan fondotenlerini kullanıyordum son dönemde sadeleşmeyi seçerek 🙂 çok yoğun makyajı bıraktım pure beauty ve missha nın bb creamlerini kullanıyorum ve çok memnunum. ilave olarak nemlendirici için de tavsiye verirseniz çok sevinirim. Güzel video ve tavsiyeleriniz için çok teşekkürler

  • Merhaba Neslihan Hanım,
   Hc Care serum gerçekten yabancı muadilleriyle başabaş mücadele edecek kadar iyi içerikli ve kaliteli. Bu yıl uluslararası iki büyük ödül de aldılar. Gururlandım.
   Elbette uygundur. Otuzlu yaşlarda serum takviyesi şart ki yaş almanın el frenini erkenden çekelim…
   HC Age-Defense Yaşlanma Karşıtı Bakım Kremini de sabah akşam kullanabilirsiniz. Derma E’nin antioksidan kremini de seçebilirsiniz
   https://www.dermae.com.tr/urun/anti-aging-yenileyici-gunduz-kremi/
   Sevgilerle
   Ayşenur

 30. Aysenur hanım teşekkürler.yıkama jeli olarak svr kullanıyorum ama o da bitti komple ürünlerimi yemileyeceğim de sizden tavsiye alıp ona göre ürün almak istedim.Şimdi bu durumda lactic asidi kullanmamam mı gerekir? Elimde estehedermin propolisi var sivilceler için önermişti eczane.32yaş İnce kırılıklar,hafif yeni sivilce sıkar lekeleri ve cenede küçük top şeklinde condenomlar var;rutin bakım ürünleri ne önerirsiniz? Antiage için lubex, topicrem ve institute esthederm aklımda ama emin olamıyorum. Sizin önerilerinize güveniyorum. Çok saolun

  • Esra Hanım tekrar Merhaba,
   Yazışarak anlaşmak gerçekten zor oluyor 🙂 Karşılıklı konuşarak daha kısa ve öz bilgiler sıralayabiliyorum . Neden derseniz , ben elinizdeki ürünleri atmamanız ve soruna odakli bir rutin oluşturmanız için size bir bakım çıkartmaya çalışıyorum.
   Sonuçta eğer işinize yarıyor ise ürün, uygunsa size başka masraf çıkartmayın diye.
   Ama elinizdekiler bittiyse elbette size baştan bir rutin yapmak daha kolay.
   Karma, sivilceye meyilli, lekeli, + yaşlanma karşıtı da etki edecek ürün aklıma hemen Retinol geliyor.
   Akşamları kullanılıyor. SPF kullanımı şart.
   Ve gündüzleri AHA (glikolik asitinizle) beraber ÜSTÜSTE sürmediğiniz sürece kombin kullanabilirsiniz.
   Retinollü serum ve kremler olabilir. s

   Sadece bilmeniz gereken: Retinol kullanırsanız “geceleri” kullanmanız gerektiği ve AHA’larla (glikolik asitinizi mesela) üstüste sürülmeyeceği 🙂

   • aysenur hanım,

    hzılı cevabınız için çok çok teşekkürler. Çok naziksiniz. Dediğiniz gibi yazışma dili çok zor 🙂 keşke canlı soru cevap yapsak 🙂

   • Aysenur Hanım merhaba,
    tavsiyeniz üzerine cilt bakımına gittim orada cilt bakımı yapan hanım bana celesi’in purifiying yüz yıkama jelini ve anti-acne kremini önerdi size fikir sormak istedim. siz bana esthederm yıkama jeli önermiştiniz bugün de ozonlabs videonuzu izledim karar veremedim 🙂
    Bir sorum da şu olacak sizce bir seriyi komple seri olarak mı kullanmak gerekir yani aynı markanın jeli kremi şeklinde mi olmak zorunda?

    • Merhaba Esra Hanım,
     Ceres diye bir marka var. Celesi diye bulamadım internette 🙁
     http://www.cereskozmetik.com/ceres-dermal-purifying-series
     BHA ile akne serileri sebumu güzel kontrol altına alır. Estetisyeniniz sizin cildinizi benden daha iyi değerlendirebilir çünkü ben yazdıklarınızla tanımlıyorum kendimce, ama o görüyor.
     Ürün açıklamalarında içerik yok. Yani içindeki bitki özlerini yazmak içerik demek değildir. Mesela köpüğün içerisinde soduim laureth sulfate (SLS)var mı bakındım bir kayıt bulamadım.
     Aynı marka olursa iyi olur . Çünkü krem de köpük de BHA içeriyor ve kızarıklık da yatıştırıyor. Birbirini tamamlıyor yani.
     Köpüğün arkasını okuyun SLS yoksa alın…
     sevgiler

 31. Aysenur Hanım Merhaba,
  32 yalındayım karma cildim var. Yanak kısımlarımda az da olsa sivilce sıkar izleri vardı arada çıkan sivilceler için eczane esthederm propolis önerdi onu kullanıyordum sivilce çıkınca fakat the ordinary glocolic tonic ve %10 lactic aldım onları 2 haftadır kullanıyorum cildim baya sivilce kustu. Şimdi kusan ve kırmızı kırmızı kalan sivilceler için ne yapmalıyım? Elimdeki ürünlere devam edeyim mi?

  the ordinary airgiline için ne düşünüyorsunuz? anti age için daha önce topicrem,esthederm ve lubex önerileri aldım dermatologdan ama ne alayım bilemedim

  Bunun dışında yaşıma uygun günlük rutin için ürün önerebilir misiniz yıkama jeli,serum,krem gözaltı olarak.

  çok saolun

 32. Nur Yıldırım

  Üzerinde yazandan çok size güveniyorum 🙂

 33. Nur Yıldırım

  Ayşenur Hanım tekrardan merhaba ben retinollü “benefiance wrinkle resist 24 göz maskesini aldım. Gece uygulamamı yamıştınız. Sabaha kadar mı göz altımda kalacak?

  • Hayır Nur hanım,
   Maskenin üzerini okuyunuz 🙂 YAZIYOR ORADA Kİ…
   “Maskeyi temizlenmiş göz çevresine yerleştiriyorsunuz. Haftada 2-3 kez, cildi temizledikten sonra kullanın. Kağıtların her iki yüzü de kullanılabilir, ancak geniş kenarı daima gözün dış köşesine gelecek şekilde uygulanmalıdır.Yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra yavaşça çıkarın. Hafif baskı kullanarak cilde kalan sıvıyı küçük vuruşlarla yedirin. O kadar…

 34. Bilge CINGILLIOĞLU

  Ayşenur Hanım Merhaba,
  37 yaşındayım,bu güne kadar temizleme ve nadiren nemlendirme dışında yüzümde pek bir ürün kullanmadım. Ürün alıp düzenli kullanamadım zaman zaman. Artık düzene sokmak istiyorum kendimi.Bu konuda yardıma ihtiyacım var. Yüzüm karma bir cilde sahip,ufak tefek doğum lekelerim var yüzümde. Sizin yazılarınızı mümkün olduğunca okumaya çalıştım. HC ürünlerini tavsiye etmişsiniz bir yazınızda.Açıkçası yorumlar çok güzel almak istiyorum. Ama hem leke çıkarıcı kremi hemde anti aging kremi alırsam hangi düzende kullanacağım onu düşünüyorum. Ben gün boyu defalarca yüzüme birşeyler sürer miyim kendimden şüpheliyim. Eye renewal da almak istiyorum. Ne olur bana hangi sıra ile neleri kullanmamın doğru olacağı konusunda yönlendirebilir misiniz?
  Çok teşekkür ederim.

 35. İyi günler Ayşenur Hanım uzun süredir sizi takip ediyorum, yazılarınızı okudum. 33 yaşındayım hiç makyaj yapmıyorum. Kuru, yanaklarda hafif gözenek ve ergenlikten kalma hafif lekeli bir cildim var özellikle kış döneminde daha çok belirginleşen egzama var yüzümde. Yüzümü so bio etic misel suyla temizliyorum ve doktorun önerdiği linolo yüz kremi kullanıyorum. Artık düzenli cilt bakımı yapma kararı aldım bu nedenle doğal içerikli çok pahalı olmayan(örneğin cyrene ürünleri biraz tuzlu benim için fiyat kıyası bakımından bu markayı söyledim) bakım ürünleri için tavsiyenize ihtiyacım var. Temizleme, serum, nemlendirme… Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim iyi ki varsınız.

  • Seda Hanım Merhaba,
   Atopik dermatitliler için üretilmiş linoleik asit açısından zengin bir krem vermiş doktorunuz size. Linola yüz kremi , 27-28’den sonra size yenilenme adına bir şey sunamıyor.
   Yine cilt hassasiyetinize uygun organik seriler kullanabilirsiniz. Ama 30’lu yaşlardan sonra derinin yenilenme hızı düştüğünden bir serum ile desteklemek gerekir.
   Bakımınızın gereçlerini bu yazımda anlattım => http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/
   Ton farkını, hafif lekeleri de temizlemek, kuruluğu gidermek için AHA’lı krem veya eksfolyanlardan faydalanabilirsiniz.
   Kuşburnu çekirdeği yağı, aspir yağı, üzüm çekirdeği yağı gibi linoleik asit açısından zengin yağlardan da geceleri serum gibi faydalanabilirsiniz.
   1- Gratislerde bee beauty’nın organik serisinden misel suyu temizleme için kullanabilirsiniz.
   2- Dermoskin be bright aydınlatıcı tonikle cildi silip
   3- Dermoskin Active Serum’dan uygulayabilirsiniz. (Veya sadece geceleri Caudalie Vinosource Recovery Oil serum’u da kullanmayı da seçebilirsiniz)
   4- Nemlendirici olarak da Dermoskin Kuru Ciltler İçin Topicalbiotin-T Vitamin Kremi uygularsınız.
   Fiyatlar makuldür.
   Düzenli kullanım önemli.
   Özellikle Mart-Ekim ayları arası SPF50 koruma kullanmanız şart. Yoksa lekeler koyulaşır ve deirnleşir.
   sevgilerle

 36. Nur Yıldırım

  Eminim çok yoğunsunuz yada yazdıklarım iletilmiyor 🙁

  • Nur Hanım,
   Yazılan her metni sistemde görüyorum. Ve sırayla yanıtlamaya çalışıyorum.
   Ben yanıt yazıp onay vermeden de cevap sayfada görünmüyor.
   Yaklaşık 250-300 tane cevap bekleyen var 🙁
   İnanın yetişmem mümkün değil.
   Sevgiler

   • Nur Yıldırım

    İletildiğine sevindim 🙂

    Kremlerim bitti ve sizin görüşleriniz benim için çok değerli.
    32 yaşındayım karma bir cildim var. Burnumda siyah nokta ve burun kenarlarında hafif gözeneklerim açık. Kırışıklığım yok. Yanaklarım kuru. Sanırım nemsiz cildim. Bu yaz ilk defa göz kenarımda güneş lekesi oldu. Acaba sadece leke üzerine müdahale edebileceğim bir ürün var mı? Bu arada hiç güneş kremi kullanmadım. Nemlendirici ve serumum nasıl olmalı? Sizin uzun süre kullanıp memnun kaldığınız bir ürün tavsiyeniz olabilir mi? Fondöten ve pudra neredeyse hiç kullanmıyorum.

    Göz kremi olarak Kiehls kullanıyorum. (6 ay önce başladım kullanmaya)

    https://www.kiehls.com.tr/youth-dose-eye-treatment?gclsrc=aw.ds&&gclid=EAIaIQobChMIu7yJvrjf5QIVlg8YCh2wdgd4EAYYCSABEgIr-_D_BwE

    birdegeceleri bunu kullanıyorum https://www.kiehls.com.tr/midnight-recovery-concentrate

    Teşekkürler <3

    • Nur hanım,
     Güneş kremi kullanmadığınız için leke derine nakşoldu. Burada videoda tek tek lekelerin derinleşmemesi için SPF 50 şart olduğunu ve neler yapabileceğinizi anlattım.Lütfen kulak veriniz.
     https://www.youtube.com/watch?v=8RIhzYYMTAE
     Cilt bakımı 3 adımdır. Kafamıza göre istediğimizi sürüp istediğimizi sürmemezlik yapamıyoruz 🙂 Her adım, bir sonrakini tamamlar çünkü.
     Bakımın 3 adımı https://www.youtube.com/watch?v=NFKUoRhAeuY
     Temizlenmemiş ciltte serum ve nemlendirici emilmez
     Sadece serumla cilt bakımı olmaz mesela çünkü serum alt tabakaya emilir ve cilt yüzeyinde koruyucu manto bırakmaz.
     Nemlendiricinin inemediği tabakaya serum iner.
     Güneş koruması yaz kış kullanılmazsa ton farkı, sonra lokal lekeler ve en çok da erken yaş alma ve sarkan cilt ile başbaşa kalırız.
     Bu sebeple serum+nemlendiricili bir güneş kremi gerekir sabahları.
     Leke üzerine lokal uygulanan leke açıcılar var. Ama spf kullanmazsanız serum açar, UV koyultur başa dönersiniz. Paranız da çöpe gider 🙁
     Institut Esthederm Eclaircissant Whitening Essence 30 ml
     Shiseido Intensive Anti-Spot Serum
     Isis Pharma Unitone 4 Serum
     Lierac Lumilogie Day Night Dark Spot Correction Double Concentrate (bu ürün de yaşınıza ve nem+leke sorununa uygun)

     Hem nemlendirme hem leke açıcı özellikli serumlarda niacinamide, C vitamini, arbutin, retinol gibi etken maddeler hyalüronik asit ile beraber formüllenmiştir.
     Cyrene’in bu serumu gayet iyi etken maddeler içeriyor https://cyrene.com.tr/collections/mat-ve-solgun-gorunum/products/derma-c-brightening-firming-serum

     Ben lazer ile lekeleri açtığım için o dönemde HC care serumu kullanmış ve çok memnun kalmıştım.
     sevgiler

   • Nur Yıldırım

    Yazamasınızda sizin canınız sağ olsun. Bu kadar yararlı videolar bizim için mükemmel bir şey. Seviler saygılar.

    • Nur hanım vallahi cenazemiz vardı bir hafta kadar bakamadım yazılanlara hem youtube hem web sitemde yüzlerce soru birikmiş.
     Bugün oturdum tek tek yapabildiğim kadar yapmaya çalışıyorum. İnanın gözlerim klavye şeklini aldı…
     sevgiler

     • Nur Yıldırım

      Başınız sağ olsun.
      Sizi çok seviyorum. Bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Samimiyetiniz, doğalığınız bana en güzel örnek <3

 37. Ayşenur Hanım merhaba,

  öncelikle buradaki tavsiyelerinizi not ala ala okuyorum.inanılmaz yardımcı oluyorsunuz.sayenizde bir sürü şey öğrendim.harikasınız..çok ama çok teşekkürler..

  ben 33 yaşındayım. karma cilt tipine sahibim, t bölgem yağlı, özellikle burun çevresinde siyah nokta ve gözenek problemim var..artık düzgün ürün kullanmaya karar vermem ile kendimi bir eczaneye atıverdim. geç kalmış da olsam, benim bu cildime iyi gelecek ürün tavsiyesinde bulunun diye kendilerinden yardım istedim.bana tek bir markadan ürünler önerdikleri için tereddütte kaldım.aşağıdaki ürünleri kullanıyorum.bu ürünler benim için doğru mudur sizden önerilerinizi rica ediyorum.

  -dermoskin be bright yüz yıkama köpüğü
  -dermoskin be bright aydınlatıcı tonik
  -dermoskin aha/bha krem (haftada 3 gün ile başladım.sadece gece sürüyorum)
  -yukarıdaki ürünü kullanmadığım gece rutinimde dermoskin retinil serumunu kullanıyorum.üzerine de aynı markanın peptit complex kremini uyguluyorum.

  gündüz versiyonunda ise cildimi köpük ve tonikle arındırdıktan sonra dermoskin vitamin c plus kremini sürüp üzerine 50 faktörlük güneş kremimi mutlaka sürüyorum.

  eczanedeki ürün uzmanı hanımefendi tek marka ürün tavsiyesinde bulununca tereddüt ettim.ürünleri şimdilik 2 haftadır kullanıyorum.cildimde herhangi bir irritasyona da sebep vermedi.ayrıca bu rutinime hyalürolik asit de eklemeli miyim. the ordinary markası da çok ilgimi çekiyor.çoğu kişi çok memnun.

  şimdiden çok teşekkürler.sevgiler..

  • Görkem Hanım Merhaba,
   Dermoskin çok güzel içerikli ve özenli bir firmadır. Bu seri de gayet iyi.
   Retinil serumu her akşam kullanın.
   aha/bha kremi akşam , C vit sabah kullanmanız iyi. Peptid kompleksi almanız ekstra olmuş 🙂
   AHA/BHA kremi bitirdkten sonra onu alsaydınız keşke.
   Ama AHA ve Retinol içeren her kozmetikte olduğu gibi bunları da kullanırken gündüzleri MUTLAKA güneşten korunmanız gerekir. 50 SPF yi aman aksatmayın
   Göz atınız lütfen https://cyrene.com.tr/blogs/cilt-bakim-onerileri/aha-ve-bha-eksfolyanlar-nasil-kullanilmalidir
   Retinol serumunuz “bittiğinde” hyalüronik asit serum sabah akşam kullanmaya başlarsınız. Şu an bakımınız yeteri kadar tam .)
   The ordinary’ net içerikli bir firma. Kullanın tabii.Ama şu an bakımınız iyi.
   sevgiler

 38. Nur Yıldırım

  Merhaba Ayşenur Hanım,

  Öncelikle videolar için teşekkür ederim.
  32 yaşındayım şimdiye kadar cildime özel bir bakım yapmadım fakat temizliğe hep önem verdim.
  Karma cildim var. İlk defa bu yaz göz kenarımda güneş lekesi oluştu ve gerçekten üzüldüm.
  Bu leke nasıl geçer hangi kremi tavsiye edersiniz? Sadece leke üzerine uygulayabilir miyim? Bu şekilde geçer mi?
  Birde günlük kullanabileceğim içeriği zengin olan hangi kremi tavsiye edersiniz? Nemsiz bir cildim var serum olarak ne tavsiye edersiniz? Bana marka ismi vermeniz mümkün mü?
  Sevgi ve saygılarımla

  • Nur Hanım Merhaba,
   Temizleme ile deri üzerindeki koruyucu tabaka da kir ve tozla atılır ve deri bunu yerine koymak için 6 saate ihtiyacı vardır. 6 saat Korumasız kalır. Hemen acil yağ üretmeye başlar ki korumasını oluştursun, bu sebeple gözenekler açılır. Derinin görünümü değişir. Temizleme sonrası mutlaka uygun bir nemlendirici gerekir. Ve Mart-Ekim arası UV ışınlarından korunmak.Yoksa leke olursunuz.
   Cilt bakımı bundan ibaret 🙂 => https://www.youtube.com/watch?v=NFKUoRhAeuY
   30’lu yaşlarda bu 3 adıma bir de serum ilave edersiniz.
   Siz tüm yüze hyalüronik asit serumunu kullanın, lekeli yerlere de leke serumunu.
   Leke uzun soluklu bir bakımdır. 2 ayda sonuç alamayız. Hele Marttan sonra güneş ışınları kuvvetli gelmeye başladığında SPF 50 ile korunmazsanız leke yine hortlar
   => https://www.youtube.com/watch?v=8RIhzYYMTAE&t=1s

   Temizleme tonikleme sonrası hyalüronik asit serumu tüm yüze kullanın. Sonra lekeli yere leke açıcıyı, en son nemlendiricinizi
   http://palabs.co/ serum ve yüz kremleri çok yüksek içerikli hyalüronik asitle yapılmıştır. Geçen sene kullandım ve videolarını çekmiştim Palabs serumu…
   https://www.youtube.com/watch?v=oLHA7nPBRBk
   Leke serumu olarak https://www.narecza.com/isis-pharma-unitone-4-serum-15-ml

   shiseido’nun, retinollü “benefiance wrinkle resist 24 göz maskeleri” vardır. Bu maskeleri haftada 2 gece başka hiç bir kozmetik kullanmadan uygulayın. Kutuda 12 maske var. 1,5 ayda maskeler bittiğinde o leke görünümü de oldukça açılacaktır. Diğer geceler normal bakımınızı yapın. Sadece bu maskeyi kullandığınız gece göz kremi, serum filan sürmeyin o bölgeye.
   Bu mart ayından itibaren UV ışınları kuvvetlenmeye baladığında, leke tekrar koyulmaya başlayacaktır. Ne olur dikkat edin. Göz çevresine güneş değdiği an leke daha derine gömülür ve seneye daha zor giderilen bir leke ile başbaşa kalırsınız. UV korumaları sizi 2 saat kadar korur ve hiç biri %100 korumaz. ÖE gn içinde 2 saatte bir koruma süremeyeceğimize göre en doğru yapacağınız iş CE sertifikalı gözlük kullanmaktır
   Göz çevresini UV ışınlarından korursanız kırışıkları ötelersiniz. Leke varsa koyulaşmadan kalır. Bunun için CE sertifikalı gözlük camlarını seçin. UV emilimi olan camlar kırışıkların oluşmasını da derinleşmesini de en az krem kadar engeller. Bu, ayrı bir ışık filtreleme şeklidir. CE sertifikalı gözlükler UV ‘yi %99’a yakın kırar. Göz çevreniz hasar görmez.

   Avrupa normlarında CE belgesi 380 nm sınırıyla üretilmiş gözlüklere verilir. Bu da gözlerinizi ve çevresini zararlı ışınlardan %95 oranında koruduğu anlamındadır.
   ABD standartlarındaki CE belgesi 400 nm’ye verilir. Bu sertifikayı taşıyan gözlüklerin de koruması %99-100 arasındadır.
   Gözlük alırken hem camında hem kutuya iliştirilmiş CE sertifikasını görerek alınız.
   sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

Sepette indirim kodu yerine "AYSENUR" yazarak tüm ürünlerde %15 indirim kazanın!