Home / Fashion / Beauty / Kore Kozmetikleri Kafa Karıştırıyor değil mi?

Kore Kozmetikleri Kafa Karıştırıyor değil mi?

Onlara kalsa, günün 2 saatini sabah, 2 saatini akşam ayna önünde geçirmemiz lazım! Hayat hızlı, vakit dar ama kat kat kozmetik sürmek için Koreliler tarafındanbin tane serum türevi icat ediliyor! Bu Avrupa ülkelerinde de ABD’de de hanımlar tarafından oldukça karışık bulunuyor.
“Essence”, “emulsion”, “serum”, “ampul”...  Bir dakika! Bunların görevleri aynı ama!

Dünyanın her yerinde, ister siyahî olun ister Çinli; hanımların temel bakımı 3 adımdan oluşur.
Bunlar temizleme, nemlendirme ve korumadır.
Cildin hasar durumuna göre de krem altlarına serum ekleyerek cilt ihtiyacını tamamlarız.Koreli kozmetik firmalarının piyasada oldukça ilgi gören yenilikleri arasında hepsini “serum” olarak algılayabileceğimiz değişik isimler görüyoruz.
Hanımlar soruyor: Biz neyi nasıl kullanacağız şaşırdık! Bir estetisyen ve kozmetikçi olarak iş başa düştü. Açıklıyorum: Dert etmeyin 🙂
Korean Cosmetics

 

 

 

 

 

 

Kore cilt bakım disiplini 10-18 arası adım içeriyor ve piyasada gördüğümüz “essence”, “emulsion”, gibi yeni kozmetik tanımlarından bu sebeple herkesin kafası fena halde karışmış durumda…
Şaka değil! 🙂 Kore cilt bakımında 10 ila 18 ayrı ürün sürüyorsunuz bakım için!

Bunlar nedir?
Neden üst üste sürülüyor?
“Ampule” neden ampul içinde değil?
Essence ve emülsiyon arasında ne fark var? İzah edeyim.

“Essence” aslında serum görevi yapıyor!
Ama bizim bildiğimiz yoğun konsantreden çok daha hafif içerikli, daha akışkan ve ince yapılı. Su gibi…
Serumdan daha az kıvamlı yani.
Bu sebeple Türkiye’de yaşayan hanımların ciltlerine adapte edersek, yağlıya dönük ve karma ciltlerin çok daha rahat kullanabileceği yapıda bir serum olarak düşünebiliriz…missha essence

 

 

 

 

 

 

 

Kore cilt bakım disiplinine göre düşünürsek: Cildi temizleyip, tonikleyip önce essence, ardından serum, en son nemlendiriciyi uygulamalısınız.
Yani Koreliler “essence”ı yoğun nemlendirici bir tonik, serum öncesi nemi kilitleyen bir sıvı olarak bakıma dâhil ediyorlar.
Peki, o zaman emülsiyon ne?
Emülsiyon da “essence” ile aynı anlamda kullanılıyor.
Kimi firmalar bu akışkan hale getirilmiş serum cinsine “emülsiyon” kimi “essence” diyor…
Pazarlama için güzel bir kargaşa yaratılıyor.
Gerçi Batılı firmalar da Kore kozmetikleri muazzam ilgi görünce bazı “essence” ismiyle serumlar çıkarmaya başladılar. 🙂

Kore malı bir kozmetikte bu isimleri görürseniz:
• En yoğun konsantre ve kalın yapılı olanın “serum” olduğunu biliniz.
• Essence ve emülsiyon isimli kozmetikler ise serum öncesi bir “nem tabakası yaratmak” için önerilen sıvılaştırılmış ve aktif içerikleri yoğun ama kıvamı hafifletilmiş serumlardır ki ben Türk kadınlarının – dramatik hasarlar yoksa- serum yerine hafif konsantrasyondaki bu kozmetikleri kullanabileceklerini düşünüyorum.
Doğu kadınları essence diyor, batı kadınları da serum. İş bu kadar basit…
“Essence” da “serum” da temizlenmiş cilde, krem öncesi uygulanıyor ayni amaçla kullanılıyor.
Ve duyduğuma göre essence öncesi ve sonrası gibi değişik ek adımlar da icat edeceklermiş. (Duymak istemiyorum!)
Zaten toniğe “losyon” diyerek aklımızı iki kere daha karıştırmışlardı… Of yani!
centella

 

 

 

 

 

 

 

“Ampul” üzerinde hızlı bir izahat
Ampul isimli Kore kozmetikleri hakkında da kısa bir açıklama yapmak gerekiyor sanırım.
Çünkü o da serum essence ve emülsiyon ailesinin bir parçası.
Ampul, serumdan çok daha fazla “yoğun” aktif madde içeren, cildi kriz durumlarında yoğun bakıma alan bir kozmetik çeşidi…
Küçük miktarda, bir iki damla halinde essence veya serum altına kullanılıyor.
Bana sorarsanız, Türk kadınlarının cilt bakımında “temizleme tonikleme, ampul ve nemlendirici” olarak sıralayarak kullanmasında bir sakınca görmüyorum.

Önemli Not: Dermaroller sonrası onarıcı bir ürün arayanlar Kore kozmetiklerinde “ampule” adıyla bulunan ürünleri uygulayabilirler.

Sonuç olarak, ister Kore sıralamasına göre ister Türkiye’ye uyarlanmış haliyle kullanın genel kural her zaman en “sulu” olandan en katı olana doğru uygulanmasıdır.
Kore sistemine göre uygulamak isterseniz sıralama şöyle olacak:
Temizleme, tonikleme, ampul, essence veya emülsiyon, serum, nemlendirici en son güneş koruması…
Temizleme ve nemlendirmeye bile üşenenler için çok zor bir maraton!
Siz kafanızı karıştırmayın. Cildiniz yağlı veya karma ise ve bir serum kullanmak istiyorsanız, Korelilerden “essence” kullanın 🙂

 

About Aysenur

Check Also

Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılır? Nelere Dikkat Etmelisin?

Ağdadan canı çok yananlara, özellikle yazın kolay, acil, pratik acısız tüyleri yok etme şekli tüy …

69 comments

 1. Ayşenur ablacım selamlar t bölgem yağlı cildim kuru hassas yaşım 38 olcak sırası ile bana neyi önerirsiniz cildimde yeni yeni ince cizgiler oluşmaya başladı deforme olmaya başladı şimdiden çok tşk ederim❤️

 2. Merhaba Ayşenur Hanım,
  Ben 34 yaşındayım ve son birkaç yıldır Kore kozmetik bakım ürünlerini kullanıyorum, kuruya meyilli karma bir cilt tipim var. Temizleme, tonikleme, essence, bazen c vitamini serumu (çok seyrek kullandım), nemlendirici kullandım. Ancak doğru nemlendiriciyi bir türlü bulamıyorum 🙁 dudak çevremde hafif kırılşıklıklar oluşmaya başladı ve genel olarak solgun, cansız bir cildim var. Cildi toparlayacak canlandıracak bir nemlendirici ve serum ya da ampul arayışındayım ama karar veremiyorum. İt’s skin’in koenzim q10 isimli serumunu almayı düşündüm ama emin olamadım. cildi canlandırmak ve daha sağlıklı gözükmesini sağlamak için hangi ürünleri ya da içerikleri kullanabilirim (bu arada neredeyse hiç makyaj yapmıyorum, makyajdan oluşan bir hasarım yok)
  Sevgilerle

 3. fatma üçpınar

  Merhaba Ayşenur Hanım,
  31 yaşındayım burun çevremde genişlemiş gözeneklerim var cildim karma. Bakım yaptırsamda birşey değişmiyor. Dolayısıyla tedavi edici cildimi onarıcı bakım ürünleri arıyorum. Mizon black snail all in one kremini gördüm vaatleri arasında gözenek sıkılaştırma da var. Daha önce hiç kore kozmetiği kullanmadım salyangoz özlü kremde kullanmadım. Ayrıca içerisinde bir sürü başka şeylerde var. Biraz kararsız kaldım. Sizce benim ihtiyacımı karşılar mı, yoksa bunun yerine cyrene %10 niacinamide pore tightening serum mu kullansam?

  • Fatma Hanım Merhaba,
   Gözeneklerin “açılma” veya “irileşme” sebepleri arasında bir sürü faktör var. Hormonal değişimden tutun, polikistik overden tutun, sls içeren jelle temizlemekten tutun,aşırı sıcak coğrafyada yaşamaktan tutun, temel cilt bakımının 3 adımını eksik veya yanlış ürünle yapmaktan tutun, sürekli kullandığınız ilaca varana kadar… Bir sürü sebebi olur. Bunlardan hangisi sizin sebebiniz bilmiyorum. O nedenle ilk önce bu videoma kulak vermenizirica ediyorum https://www.youtube.com/watch?v=nJ3myFeLyB8&t=78s
   sonra temel bakımın 3 adımına göz atmanızı rica ediyorum. => https://www.youtube.com/watch?v=NFKUoRhAeuY&t=17s
   Salyangoz salgısı yüksek protein,kalsiyum ve vitamin içeriyor. Yara onarma, yatıştırma, leke karşıtı nem kilitleme gibi etkileri var ve bunu içeriğindeki doğal aktif Allantoin adlı maddeyle yapıyor.
   Kısaca yaşlanma karşıtı iş de görüyor. Gözenekler için şart olan bir madde değil.
   Cildiniz karma ise size önerim sabah ve akşam bu birbirini tamamlayan bakımı disiplinle uygulayın:
   1) cyrene salisilik asitli jelini temizlemede kullanın,
   2) AHA/BHA tonike silin
   3) Ardından BHA eksfolyanı sürün,(durulanmaz)
   4) Niacinamide serumu uygulayın.
   5) Yağsız nemlendiricinizi sürün
   6) (gündüzleri) SPF 50 güneş korumasını uygulayın.
   Bu sette gözenek için gerekli tüm temel bakım var
   https://cyrene.com.tr/collections/gozenek/products/gozenek-bakim-seti

   Bilgi için https://cyrene.com.tr/blogs/cilt-bakim-onerileri/aha-ve-bha-eksfolyanlar-nasil-kullanilmalidir
   Ve BHA sizin için neden temel eksfolyan bilgi için => https://cyrene.com.tr/blogs/cilt-bakim-onerileri/bha-nedir

   sevgiler

 4. Merhaba Ayşe nur hanım…ben 20 yaşındayım ..son 1 yıldır yüzümde anlam veremediğim bir şekilde özellikle sağ yanağımda ve çenemde sert ve içi dolu sivilceler çıktı…halada bitmediler…ve 1 yıl içerinde sağ yanağım komple ve çene bölgem çukurlar ile doldu…ve lekeler çok fazla kaldılar..yanaklarımda gözenekler açılmaya başladı…düzenli olarak son 3 yıldır cildime 3 aşamalı olarak bakıyorum…bu yıl içerisinde bir kaç doğal maske denemiştim evde yapılan bilemiyorum sorun bumudur…bir rahatsızlığım yok..bende son 1 aydır kore ürünlerini kullanma başladım..çay ağaçı özlü bir temizleyici ile ve yağ bazlı temizleyici ile çift temizlik yapıyorum..daha sonra ph düzenleyici bir tonik uyguluyorum..ardından %20 c vitamini içeren bir serum sonrasında anti aging olan bir serumla peptit içeren serum kullanıyorum çukurlae için..ve son aşamada e vitaminli krem…sabahlarıda sadece jelle yıkayıp maya mantarı özlü bir esansla tonik kullanıyorum…haftada 2 kezde % 5 mandelic asit içeren bir peeling yapıp ardından kil maskesi uyguluyorum..ve o gün cildimi nemlendirip başka bir şey kullanmıyorum…bana ne tavsiye edersiniz ? Dermoroller kullanmalımıyım ? 0.50 olanın almıştım…çok muzdaripim böyle değildi eskiden…lütfen bana bir öneride bulunun ne yapmalıyım ?psikolojimi etkiliyor.

  • Merhaba,
   20’li yaşlar hormonal dengenin henüz düzene girmediği ve “ergenlik” sayılan yaşlardır. 26-27 yaş civarı hormonlar düzene girene kadar ergen sayılıyorsunuz.
   Ergenlikte yağ salgısı, hormonal değişimle beraber artar ve gözenek içinde bakteri üreyerek sivilceye dönüşebilir. Sert ve içi dolu sivilceler aknedir.
   Akne nasıl oluşur ve ne yapmalı iki ayrı yazımda anlattım lütfen göz atar mısınız? => http://aysenuryazici.com/akneli-cilt/ ve => http://aysenuryazici.com/akneli-cilt-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey/

   Yapılması gereken, 13-14 yaşla beraber doğru ürün seçimiyle düzenli bakım yaparak bu gözenek tıkanmalarının önüne geçmektir.
   Bazen sivilcelerin sebebi polikistik over gibi androjen hormona fazlalığına sebep olan hastalıklar olabilir. Yağlanma bundan artmış olur. Akneye sebebiyet veren faktörlerden biridir. Kan tahlili ile bulunur ve dr tarafından kontrole alınır. Bazen yanaktaki sivilcelerin sebebi cep telefonunun bakteri yüklü ekranı , YÜZE SÜREKLİ DEĞEN SAÇLARın taşıdığı mikroplar bile olabilir. Aknenin stres en başta, birçok sebebi olabiliyor. Hormonlar ikinci tetikleyici.Bunun yanında aşırı spor ve terleme, kalıtımsal sebepler, bazı antidepresan ilaçları, bazı besinlerden fazla tüketmek, yağ salgı bezlerindeki hücresel bozukluklar gibi başka olasılıkları da sayabiliriz.
   Sizden ricam lütfen bir endokrinologa görünmeniz ve bunun altında yatan faktörün hormonal olup olmadığını saptamanız. (Hala bitmediler dediğiniz için bunca detayı yazıyorum ) 🙂
   Son bir yıldır dediğiniz için aklıma sıkıntılar ve stres sebebi de geliyor, coğrafya değiştirme, bir ilacı sürekli kullanmaya başlama gibi bir çok sebep olabilir ama önce şunun içeriden olmadığını bir bilelim ki dışarıdan kozmetikle kontrol altına alabilelim. Yoksa biz bakımı yaparız ama yağ içeriden tetiklendikçe akıntıya kürek çekeriz…
   1- Çayağacı özlü de olsa temizleyicinin içerisinde SLS VAR MI? Kore kozmetiği olsa bile kullanan var, yine de bakmak gerek.Mesela Manyo – Tea Tree Aloe Herb Gel’in ve Aromatica Tea Tree Balancing Foam Cleanser’in içeriği gayet temiz.
   2- 20 Yaşındasınız peptid içeren (antiaging) serum neden kullanıyorsunuz? 🙁 Mandelik asit de yavaşça ölü tabakayı soyuyor zaten.Gözenek tıkanmasına sebep olabilecek ölü tabakayı kısmen de olsa atıyor. Sizin yaşınız gereği deri zaten kendini 28 günde yeniler. Çukurlar eğer “derin” ise peptidlerle başarı sağlayamayız. Dermaroller gibi hızlı yenilenme ve daha derin yenilenme uygulamak gerekir.
   Bu yazımda anlattım: => http://aysenuryazici.com/yara-ve-dikis-izleri-skar-kozmetikle-gecer-mi/
   3- UV ışınları da yağı tetikler SPF koruma anladığım kadarıyla kullanmıyorsunuz? C vitamini kullanırken de gündüzleri güneş ışınlarından korunmanız gerekiyor.
   Gençlerin cilt bakımı videom => https://www.youtube.com/watch?v=l0YoYBkE1jY
   Anladığım kadarıyla artık akne yok, sadece çukurlar ve izler için soruna çare arıyorsunuz.
   Sizden ricam:
   ** cilt bakımınıza bu kadar çok detay koymayın. Hem c vitamini hem peptid serum hem e vitaminli krem hem mayalı esans…
   ** Yağ bazlı temizlik, sonrasında jelle temizlik akşamları yapmanız gayet iyi. Ardından akşamları bir toz peeling (cyrene daily powder) veya AHA/BHA pedlerden kullanın. Durulamadan yağsız bir nemlendirici sürün.
   peeling https://cyrene.com.tr/collections/peeling/products/dermofoliant-daily-gentle-purifying-peeling-powder-20g
   ped https://cyrene.com.tr/collections/glikolik-asit/products/aha-bha-daily-exfoliating-cotton-pads-1
   ** Gündüzleri jelle yıkayıp maya mantarlı, Manyo Galactomy Niacin Essence ‘ınızı sürün. Gayet iyi bir seçim. Ancak üzerine güneş koruması kullanın.
   https://www.justinbeauty.net/neogen-day-light-protecting-sunscreen-spf50-pa
   Dermaroller 0.50 mm haftada bir gün kullanabilirsiniz.
   Dermaroller ile kök hücre ampulü kullanın
   https://www.dermapolin.com/sc-kok-hucre-ampul-2435
   6-8 seans sonra skarların daha küçüldüğünü derinin daha pürüzsüz olduğunu göreceksiniz.
   Ancak temel cilt bakımınızın 3 adımını (güneş koruma dahil) yaz kış yapınız. Eksiksiz olarak lütfen…
   https://www.youtube.com/watch?v=pWM4qTMnfks&t=246s
   Dermaroller hakkında detaylı bilgi: http://aysenuryazici.com/dermaroller-kullanmak-isteyenlere-rehber/

   AHA/BHA pedleri dermaroller yaptıktan sonraki 24 saat içindeki bakımınızda kullanmayın.
   sevgiler

 5. Ayşenur Hanım çok güzel anlatmışsınız ama ürünleri nereden alabiliriz. Yurt dışından alışveriş yapmaya çekiniyorum. Çoğu tanıdığıma siparişleri gelmedi. https://www.koresepetim.com sitesinde aradığım bir ürünü gördüm fiyatıda uygundu ve güvenilir geldi. Buradaki arkadaşlardan daha önce Kore Sepetim sitesinden alışveriş yapan oldu mu?

 6. Merhaba Ayşenur hanım
  27 yaşımdayım uzun yıllar akne tedavisi gördüm 3 kere farklı yıllarda hap kullandım ama hala çene ve altında kistik sivilceler çıkıyor ve aylarca geçmeden kalıyor geçince izleri kalıyor şuan yine roucatane kullanıyorum ne önerirsiniz

 7. Merhaba Ayşenur Hanım. 40 yaşındayım, eczane ürünleri kullanmak istiyorum. Eczacı Avene tavsiye etti. Kızımın sivilce sorunu var 17 yaşında onada Avene tavsiye etti. Marka hakkındaki düşünceniz nedir? Ona göre karar vereceğim. Teşekkürler.

 8. merhabalar aysenur hanim. neredeyse butun mesajlara ozenle cevap verdiginizi gorunce ben de yazmak istedim. Yasim 23 ve bu yasima kadar hep cildimle ilgili sorunlar yasadim. ergenlikte ciddi sivilce problemim vardi, bunun icin doktora gittim ama care olmadi. kullandigim hicbir kozmetik urunu de ise yaramadi diyebilirim. ancak 18 yasina geldiğimde sunu farkettim ki, yuzumu sabah aksam sadece suyla yikadigimda ve duzenli uykumu aldigimda cildimde toparlanmalar oldu. ancak siyah nokta ve gozenek problemim yine de gecmemisti. suanda ise yuzumde sivilce izleri, cukur, siyah nokta ve genis gozenekler var. artik ne yapacagimi sasirdim. surekli google da bununla ilgili arastirma yapmaktan, youtube da video izlemekten yoruldum. bu konudaki tavsiyeleriniz benim icim gercekten cok degerli.. yardimci olursaniz cok sevinirim…

  • Merhaba Elif Hanım,
   Gençlerde yağ salgısı dengesi hormonal olarak sık değiştiğinden belli kurallara uyarak sabah akşam 3 adımlı cilt bakımını “cilt tiplerine uygun” ürünlerle yapmaları sorunsuz cilt için yeterldir.
   Bu videoda tek tek anlattım
   https://www.youtube.com/watch?v=l0YoYBkE1jY

   Sadece suyla yıkadığınızda, derinin üzerindeki kendi yağ salgınız ve onun üzerine yapışan günün kiri tozu gitmez.Gözenek içinde birikir ve siyah nokta, sonra da tıkaç olduğundan sivilceye dönüşür.
   Gözeneklerin neden genişlediğini de bu videoda anlattım:
   Göz atarsanız tek tek yazmayayım diye…
   https://www.youtube.com/watch?v=nJ3myFeLyB8

   Kasım ayının sonunda kendi cilt bakım ürünlerimi çıkartıyorum inşallah.
   Ama onu bekleyecek haliniz yok 🙂
   Size uygun şu serileri kullanabilirsiniz.
   Lavera Organik Canlandırıcı Temizleme Jeli (Yağlı ve Karma Ciltler)ve toniği
   Nemlendirici: Lavera Organik Matlaştırıcı Dengeleyici Krem (Normal ve Karma Ciltler)

   Haftada 2 kez önce peeling sonra killi bir maske uygulayın lütfen.
   Lavera Organik Arındırıcı Peeling ve Organique yeşil killi maske

   Yağ salgılarındaki değişimin elbette yaşla ilgisi var Elif hanım ancak aşırı stres, polikistik over hastalığı, hormonlarda ani değişimlere sebep olan sıkıntı ve şoklar da çok çabuk sivilcelenme yapabiliyor.
   Sevgilerle

 9. Ayşenur Hanım merhaba! Ben 23 yaşındayım karma bir cilt yapısına sahibim.T bölgemde sivilcelenme mevcut. Yüzümü temizlediğimde çene kısımlarımda kuruma oluyor nemlendirici sürüyorum bu sefer de sivilce oluşuyor. Yüzümde kahverengi lekeler mevcut ve güneşte de kızarma oluyor . Aslında yüzümü temizlemeye özen gösteriyorum sabah akşam jel ile temizleyip tonikliyorum ve nemlendiriyorum ama doğru ürünü bir türlü bulamıyorum. Bana ürün önerebilir misiniz? Bir de güneş koruyucu önerirseniz çok sevinirim.

  • Merhaba Zülfiye Hanım,
   Gençlerin ergenlikle beraber yapmaları gereken basit cilt bakım rutinine lütfen videodan kulak verir misiniz?
   https://www.youtube.com/watch?v=l0YoYBkE1jY
   Yüzünüzü temizlediğiniz jellerin içerisinde sodium laureth sulfate adlı kazıyıcı sentetik jel olmamalı. Yoksa her yıkadığınızda kurur ve tahrişe yatkınlaşır.
   Nemlendirici sivilce yapmaz 🙂
   Dopru nemlendirici seçerseniz derinin yağ ve su eksiklerini bölgelere göre tamamladığından dengelenir.
   Su bazlı nemlendirici seçin lütfen.

   Cilt bakımının 3 adımı temizleme nemlendirme ve korumdadır.
   Ama buna bir de yüzeydeki kalın ölü tabakayı arındıran peeling + dengeleyici maskeyi de haftada 2 kez aklerseniz gözeneklerin tıkanmasını en aza indirgersiniz.
   Bu yazıdan detay bakabilirsiniz:
   http://aysenuryazici.com/yuz-peelingi-nedir-ne-ise-yarar/

   T bölgesi yüz derisinin en kalın bölgesi olduğu için burada daha çok yağ salgı bezi vardır ve daha yağlıcadır. Haliyle daha kolay gözenek tıkanması olur.
   Sizden ricam şu soyulan siyah maskelerden (peeling gibi kalın tabakayı söker alır) haftada 1 kez banyo çıkışı deri yumuşamışken uygulayın. İyice kuruyunca yavaşça çekin çıkartın. Gözenek içlerini olduğu gibi çıkartır. Ardından bir kil maskesi sürün tüm yüze. 10 dak sonra durulayıp nemlendiricinizi sürün.
   Göreceksiniz gözenekler tıkanmayacak sivilcelenme en aza inecektir.
   Gratis’lerde Himalaya yüz temizleme köpüğü ve toniğini deneyin. İçerikleri çok iyidir. Ve kuruma ile yağ tahriki yapacak maddeler içermez hem de makul fiyatlıdır.
   Lekelerin sebebi 3.cü adımı uygulamamaktır.
   Güneş ışınları leke yapar.
   https://www.youtube.com/watch?v=8RIhzYYMTAE bu videodan detay bakabilirsiniz.
   Cildinizde lekeler varsa, sabah ve akşam krem altına lekeli yerlere açıcı bir serum sürün. Sonra nemlendiriciyi uygulayın.
   Mesela: SANTE Organik Karma Ciltler için Acai Çileği Özlü Dengeleyici Krem
   SPF korumayı gündüzleri ihmal etmeyin. Yoksa yine çıkacaktır.

   Nemlendirici önerilerim:
   * Rossmann’larda Rival De Loop Yeşil Çay Özlü Gündüz Kremi
   * Ekoorganik.com’dan Logona Organik Matlaştırıcı Gündüz Fluidi (Bambu Tozu & Hamamelis, Karma Cilt)
   * So’Bio Etic Organik Aloe Vera İçerikli Hafif Nemlendirici
   * SANTE Organik Karma Ciltler için Acai Çileği Özlü Dengeleyici Krem

   Sevgiler

 10. Ayşegül abla merhaba 19 yaşındayım gerekli temizleme ve nemlendirmeyi yapıyorum ama içerik bilgileri konusunda kafam çok karıştı içerisinden çıkamadım temiz içerikli uygun fiyatlı bir nemlendirici asayişindeyim ama cildim aşırı hassas ve sivilceye meyilli olduğu içinde deneyimleyemiyorum bi öneriniz varsa çok seviniriö

  • Sevgili Şeyma Hanım.
   Yaşınıza uygun cilt bakımı anlattığım videoya lütfen kulak verir misiniz?
   https://www.youtube.com/watch?v=l0YoYBkE1jY
   Sivilcelenmeler yağ salgısının hormonal ani artışlarından gözeneğin tıkanması ve içinde bakteri üremesinden oluşur biliyorsunuzdur.
   Yüzeyi haftalık bakımla peeling yapıp, ardından bir yağ emici maske yaparak temiz ve aklınlıktan arınmış tutarsanız sivilcelenmeler gider..
   SLS içermeyen bir yağlı cilt jeli veya köpüğü
   Çayağacı içerikli bir tonik ve su bazlı bir nemlendirici… Bu kadar…
   Farması’nin teatree serisi size uygun ve içerikleri de düzgün. Fiyatları da uygun.
   http://www.farmasiint.com/Tea-Tree
   Tamamen organik “sertifikalı” ürün isterseniz yağlı ciltler için olan Logona serisini kullanabilirsiniz.
   Zaten hassaslaşmanın sebebi yağlı ciltlerin çok fazla yüzeyi kazımalarıdır genelde…

   sevgilerle

 11. Meehaba Ayşenur Hanım,çok teşekkürler cevabınız için .Endocare ürünleeini almak istiyorum ama intefnetten hangi site güvenilir bilmiyorum.Nerden alabilirim acaba.Birde cildi en iyi aydınlatan önerdikleriniz içinde hangisi ise onu alayım.tekrar teşrkkürler.

 12. Merhaba Ayşegül Hanım,ben 40 ysşındayım cildim karma.burundan ağız kenarlarına inen çizgiler ve sarkma beni çok mutsuz ediyor birde kaş aramda çatma çizgileri çıktı bir kaç aydır.O kadar mutsuzum ki işe gitmek evden çıkmak istemiyorum.Birde cildimde ton farkı var biraz leke var ama daha çok ton farkı özellikle dudak üstüm lekeli degil ama rengi koyulaştı.Cildim biraz toparlansın,rengi de aydınlık,eşit ve daha beyaz,mat olsun istiyorum.Normalde açık tenliyim.ve uygun fiyatlı ürünlerle temizleme ve nemlendirmeyi ve peeligi hiç aksatmam.Hatta sizden öğrenip pco plesanta maskeside kullanmıştım bir kaç yıl önce.Çok pahalı ürünler kullanamam maalesef..Zorlayıp alsam bile devamını getiremem.Yardımcı olursanız çok sevinirim.sevgiler.

  • Candan Hanım Merhaba,
   Belli yaşlardan sonra derinin yenilenme hızı düşmeye başladığı için hem elastikiyet azalıyor hem su tutma kapasitesi…
   Sarkmalar da böylece kat yerleri ile beraber göze görünmeye başlıyor.
   Evet, çok pahalı kremler şart değil ama içerikleri kuvvetli , yani formülünde etken maddeleri yoğun kozmetikler daha etkin oluyor.
   Bu da fiyatları biraz daha yüksek yapıyor.
   Saf tereyağı ile tereyağı tadında olup da tereyağıyla alakası olmayan gıdalar gibi…
   Temizlenmiş cilde, serum ve onarıcı/nemlendirici kullanımını aksatmadan uygulamanız doğru ürün seçmeniz sorunu hafifletmeye yardımcı olur.
   Bu yazıda detay bakabilirsiniz:
   http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/kirkli-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/

   Temizleme, peeling ve maske yüzeyde uzun süre kalmayan kozmetiklerdir. Zararsız içerikli olması yeterli. Gratis’lerde gayet güzel uygun fiyatlı peeling ve maskeler var.
   Serum ve nemlendiricinizi doğru seçelim.
   Temizleme için Gratis’lerdeki himayala temizleme köpüğünü ve toniğini seçebilirsiniz. İkisi size 30 tl’ye mal olur ve 3-4 ay gider. Uygun 🙂

   Lekelenme, ton farkı, kırışıklar ve sarkma için size uygun,birkaç farklı firmadan seriler öneriyorum. Siz uygun olanına bakarsınız:
   1- Serumu: Loreal Revitalift Lazer x3 Yoğun Yaşlanma Karşıtı Serum
   Krem: Loreal Revitalift Global care Anti wrinkle anti dark spots Lazer leke karşıtı gkf 25 (gündüz) Silindir şeklinde kırmızı şişededir.
   Geceleri Aynı serinin Nuit (gece) bakımını temizlenmiş cilde uygulayın.

   2- Serum: Sadece geceleri kullanılıyor => Derma E Anti-Wrinkle Vitamin A Night Serum VEYA Dermoday Deep Lifting Serum
   Krem: Roc Pro-Renove Fluid Krem (sabah ve akşam kullanılıyor. Ama ton farkı olan tüm ciltlerde gündüzleri üzerine mutlaka SPF 30 civarı bir güneş koruyucu kullanmak gerekir. Endocare Day SPF 30 Emulsion Nemlendirici Emülsiyon size uygun bir koruyucudur)

   3- Serum: Endocare Tensage Serum Cilt Yenileyici Serum
   Krem: Endocare Tensage Cream Cilt Yenileyici Krem

   Sevgilerle

 13. Ayşenur Hanım cevap verip vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Yaşım 27 söylediklerinizi uygulayacağım ince kırışıklık ve çizgiler için kullanabileceğim bir ürün bilgisi de istesem sizden çok zahmet vermiş olur muyum 🙂
  Sizi çok severek ve beğenerek takip ediyorum emekleriniz için çok sağolun..

 14. Ayşenur Hanım merhaba ,

  “Sitenizdeki soru @cevap sayfasında soru sor linkiniz çalışmıyor. iyi bir takipciniz olarak uyarayım dedim 🙂 ”

  Sizin yazılarınızın birinde krem içeriklerini kontrol edebileceğimiz adresler vermiştiniz. O yazınızı bir türlü bulamıyorum. o adresleri bir kez daha yazabilir misiniz.?

  Teşekkürler
  Sevgiler

 15. Ayşenur Hanım Merhaba,
  Size bir kaç sorum olacaktı, Benim yüzüm de sürekli sivilce ve akne problemi var daha önce bir kaç defa dermatologa gittim ilaç kullanmamı gerektirecek bir durum olmadığı için tonik,temizleme jeli ve nemlendirici güneş koruyucu önerdiler. hepsini düzenli bir şekilde kullanmama rağmen hiç bir sonuç alamadım problemim yüzde 30 oranında azaldı ancak bir yıldır bu düzene devam etmeme rağmen hala geçmedi. ne yapıcamı şaşırmış durumdayım en son olarak yüzümü buharda temizlettirdim ve ürünlerimin hepsine devam ettim ancak yine gözle görülür bir netice alamadım. Üzerinden bir buçuk ay geçti ilk bir kaç gün cildin temiz parlak ve canlı göründü ancak daha sonra yine eski haline döndü. tonik,temizleme jeli ve nemlendirici güneş koruyucu düzenli şekilde kullanmamın yanısıra haftalık nemlendirici ve collejen maskeleride yapıyorum lakin cildim mat solgun ve çok yorgun gözüküyor ne yapıcamı bilemiyorum. Göbek kısmımda da tüylenme sorunu var ayrıca lazer yaptırmama rağmen göbek ve genital de istenilen azalma olmadı hatta lazer yaptırdığım yerdeki dermatologum genital kısmın en azından üst bölgelerinin daha azalması gerektiğini söyledi ve hormonal bir sıkıntı olabilir dedi bunun üzerine,Kadın doğum doktoruna gittim tüm hormon testlerim yapıldı hepsi normal çıktı. Doktor stres’ten olduğunu ve yoga yapmamın iyi geleceğini söyledi. sizden yardım rica ediyorum bu konuda yardımınızı bekliyorum önerebileceğiniz ürünler varsa çok sevinirim…

  • Merhaba Nurcan Hanım,
   Yaşınızı yazmamışsınız. Sivilce sorunu “ergenlik döneminde” hormonal sebeplere dayanır ve doğru ürünle disiplinli bakımla akne kontrol atına alınır.
   Sizin bakımınızla ilgili tüm bilgiyi aşağıdaki yazıda bulacaksınız okumanızı rica ediyorum.
   http://aysenuryazici.com/akneli-cilt-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey/

   Eğer yaşınız 30 üstü ise ve akne hala varsa bunun sebeplerini görebilmeniz için de diğer olasılıkları sıraladım o da bu yazımda:
   http://aysenuryazici.com/eriskinlerde-akne-sorunu-neden-oluyor/

   Tüylenme sorunu da akne ile beraber geliştiğinde genelde erkeklik hormonunun seviyesine bakılır ve bazı haplarla hormonla denge kurulduğunda, doğru cilt bakımıyla da beraber sorun çözülür.
   Endokrinolog ile görüşmenize rağmen, hormonlarda bir denge bozulması yoksa evet ruhunuzu rahatlatacak bir şeyler yapmak gerekecek… Stres karşıtı yoga iyi bir alternatif ama aksatmadan yaşam şeklinizi de buna adağte ederseniz bir hayat tarzı oluşturursanız yoga dingin insanlar doğuruyor biliyorum. Ben beceremedim.
   Onun yerine bu videoda anlattığım tarz müzikleri dinleyerek beyin dalgalarını huzurla buluşturuyorum.
   İyi geldi anlattığım videoya bir göz atar mısınız?
   https://www.youtube.com/watch?v=owEDxNeSg7o

   Bakım için önerim:
   Temizleme videosu: https://www.youtube.com/watch?v=_YN7YLqRZd8
   Bionnex firmasının temizleme jeli ve toniği ile temizleyin sabah ve akşam.Ardından acne serisi nemlendiricisini kullanın.
   Temizlerken bir yüz temizleme süngeri kullanın veya yüz temizleme fırçası…
   Buradan ürünlere bakabilirsiniz
   https://www.dermoeczanem.com/arama?q=bionnex+acnederm

   Yüz temizleme fırçası: NASCITA Bronzy Yüz Temizleme Fırçası mesela watsons’larda 27 tl, yine watsons’larda olan kömürlü temizleme süngeri “KISS Konjac Charcoal Doğal Cilt Temizleme Süngeri”35 tl..
   Bunlardan kullanabilirsiniz.
   Güneş koruması -kış için- 30 SPF yeterlidir ve akşamları ciltten güzel temizlenmeli …

   Solgun ve yorgun gözüken ciltlerin yağ/su dengesi bozulmuştur. Hyalüronik asit serumu sabah akşam krem altına kullanabilirsiniz.
   Cyrene firmasının saf hyalüronik serumu var.
   https://cyrene.com.tr/endise/hassaslik-ve-kizariklik/epidermal-matrix-age-defying-hyaluron-3mw.html

   sevgilerle

 16. MERHABALAR Ayşenur hanim… 39 yasindayim ve cildime yillardir cok dikkat ederim.. gereken neyse de yaparim. 1 ay önce c vitamini ile ilgili bir arastirma yaparken bir firmanin (adini duymamistim daha once) mucize diye yorumlanan c vitamini serumundan aldim. urun elime ulasti ve tarifine gore kullanmaya basladim. bugunle 2 hafta oldu ancak cenemin her iki tarafini sivilce basmis yag bezesi gibi… nasil kurtulabilrim? urunu kullanmayi biraktim zaten..ben hep dior capture total serisi ve estee lauder kullanirim bu arada…fikir ve paylasimlariniz benim icin cok degerlidir.. sevgilerimle…

  • Merhaba İlkay hanım,
   C vitamini serumlarının içinde sırf C vitamini (ascorbic asit) yoktur. Başka bir sürü ek maddeler bulursunuz.Salatalık özü, Kolajen, Aloe, Ginseng özü, sodium hyaluronate,lavanta yağı,cadıfındığı, yosun, gül, kamelya özleri vb…
   Bunlardan biriyle ilgili sorun çıkmış olabilir.
   C vitamini stabl duran , kullanırken sıvıyla karıştırabileeğiniz formda olursa daha taze kalır ve daha az karışımlardan oluşur.
   C vitamini konusunda, benim favorim, 2 kez kür yaptığım ve çok beğendiğim Synchroline Synchrovit C Anti-Aging Serum’dur.
   Hem derinin toparlanması hem aydınlanması konusunda Strivectin kadar iyidir.
   Yumuşak bir peeling (3 günde bir) ve ardından hyalüronik asit içeren maskeler yaparak normal bakım rutininizi, bakımınızı devam ettirin geçecektir.
   * Timeless Truth Nemlendirici Hyalüronik Asit Biyoselüloz Maske
   * StriVectin Instant Retexturizing Scrub
   Dior’da 5 yıla yakın teknik müdür ve eğitmen olarak çalıştığımdan ürünlerini ve özenini iyi bilen biriyim.
   Capture serisi de yaş almanın ötelenmesi için iyi bir seridir.
   Muadil olarak Strivectin ve Skinceuticals ürünlerini beğenirim.

   Sevgilerle

 17. Size bir ürün soracağım himalayanın badem özlü peel off maskesinin içeriği iyi midir? İçinde titanyum dioksit var da.

 18. Merhaba Ayşenur Hanım. Sizi uzun süredir beğenerek takip ediyorum. Size daha önce de soru sormuştum. Bir çok arkadaşıma tavsiye ettim. Onlar da tavsiye ettiğiniz ürünleri çok severek kullanıyorlar. Artık blogunuza ve youtube videolarınıza bakmadan kozmetik alamaz olduk. Özellikle pasaklı kadınların sorunu siyah nokta videosu beni çok etkiledi 😀 önerdiğiniz cilt bakım rutinini aksatacağımı anladığımda ibret olsun diye açıp açıp izliyorum. Keşke makyaj atolyesi gibi cilt bakım atolyeleriniz de olsa. Lafı çok uzattım kusura bakmayın soruma geleyim. 24 yaşındayım cildim normale yakın kuru. Karasal bir iklimde yaşıyorum. Dönemsel sivilceler olabiliyor. Siyah noktalarım da çoook uzun yıllardır temel problemim. Çok derin ve büyükler. Sivilcelerden kalan lekelerim yavaş geçiyor. Önerdiğiniz sivilce kurutucu jellerden birini ilk fırsatta alacağım. Siyah noktadan dolayı gözeneklerimin de genişlediğini düşünüyorum. Hiç makyaj yapmıyorum. Günlük rutunim şöyle. Sabah akşam Lr marka aloe veralı temizleme sütü. Sonrasında lr marka aloe veralı tonik. Peşinden clinique marka nemlendirici ve ya yine lr marka propolis ve aloe veralı nemlendirici. Temizleme işlemini döner başlıklı makine ile yapıyorum. yaz aylarında da uygulama videosunda önerdiğiniz şekilde lierac güneş kremi. Haftalık olarak da iki defa banyo çıkışı himalaya peeling+ himalaya meyve maskesi. Yine haftada bir bazen iki defa buhar uygulama sonrası önerdiğiniz ostwint marka siyah maskeyi kullanıyorum. Siyah maskeden çok iyi sonuç alamadım siyah noktalar çok derin sanırım. Ancak tabiki azaldılar eskisi gibi değiller. Ürünlerim bitmek üzere cyrene veya başka etkili bir markadan daha sorun odaklı bir rutin oluşturmak ve siyah noktalar için önereceğiniz farklı uygulamalar varsa onları öğrenmek istiyorum. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Betül Hanım Merhaba,
   Siz bakımda ne lazımsa en iyisinden doğru seçimlerle yapıyorsunuz zaten… Ne olur siyah noktalar videosundan siz de alınmış olmayın çok üzülürüm.Ben tamamıyla mizah olsun diye böyle kurgulayarak anlattım, hatta siz kulak verenler üstünüze alınmayın diye de aklım sıra latife ettim. Allah’ım bir de ne göreyim! Hakaret edenler, “sen kimsin ki (bu sözü sık söyleyen bir ülke olduk maalesef) bize bunu diyorsun”dan tutun; tavrınızı çok kırıcı buldum sizi kınım kınım kınıyorum’a kadar o kadar çok alınan oldu ki şaşırdım kaldım.Mizah unutulmuş bir gülücük artık!
   Neyse sizin gibi egosu sağlam kendinden emin kişiler de varmış vallahi, teşekkür ederim varlığınıza.Mizahtan anlayan biriyle konuşabildiğim için mutlu oldum 🙂
   Siyah noktalar elbette videoda anlattığım kadar pasaklılıkla dramatize edilecek kadar değil :)Ama esas temel yağ salgısının birikmesini engellemek. Gözenekteki yağlı tıkaç gözenek ağzına doğru okside olduğu için renk değiştirir. Yani sadece kir değil havayla temasta da kararma olur.
   Anti oksidan içerikli serum ve BHA kullanmanız sorunu yavaş yavaş çözer.BHA, gözenekteki yağda çözülecek ve birikmeyi engelleyecektir.

   Temizleme:
   Cyrene Glycolic Cleansing Micro Milk
   Tonik Cyrene Hydra Radiance Moisture Boost Facial Toner
   Siyah nokta karşıtı ürün: Cyrene Skin Renewing 2% BHA Lotion Exfoliant
   Nemlendirici Sabahları: Youth Defense Moisturizer with spf30 Gündüz Kremi
   (SPF içeren seçtim ki BHA kullanırken sorun olmasın)
   Geceleri : Absolute Overnight Age Resetting Night Cream (Antioksidanlar ile zenginleştirilmiş bir krem bu.Cildinizin kışı rahat geçirmesine ve çabuk yenilenmesine yardım eder.İzler daha hızlı gider)

   Peeling olarak: Advanced Micro Exfoliating Scrub veya Organique Eternal Gold Corundum Yüz Peelingi
   Maske olarak peeling ardından siyah maskeyi yapabilirsiniz. BHA ile gözenek içleri zamanla daha kolay çıkacağından siyah maske sökmede daha başarılı olur diye düşünüyorum.
   İkinci alternatif: Organique Kil Maskesi Ghassoul (Normal ve Karma Ciltler) Hem make hem peeling olarak uygulanabiliyor.

   Bir diğer alternatif
   Temizleme
   HC Purifying Milk Cleanser ve HC Rejuvenating Tonic
   Nemlendirici (watsons) SCINIC Sparkling Pore Krem (Gençler gözenek konusunda iyi geri dönüşler almış. Ben denemedim ama iyi içerikli)

   Watsons’larda SKINFOOD firmasının “Fresh Apple”serisinin de cildinize uygun olduğunu düşünüyorum.
   Gittiğinizde bir göz atarsınız.
   sevgilerle

   • Çook teşekkür ederim alternatiflerin hepsini mutlaka deneyeceğim. Ben ve arkadaşlarım mizahınıza hayranız. Hatta özellikle o tarz videolarınızı daha bir seviyoruz 🙂 Bilginiz ile konuştuğunuzun farkındayız. Bilginizi karşılık beklemeden açık yüreklilikle herkesle paylaştığınız için de ayrıca teşekkür ederiz. Sevgi ile kalın

 19. ben lazer tedavisi görüyorum. seanslardan sonra yıkama jeliyle yıkasam mı bilemedim, bir sürü de sivilce çıkıyor seanstan sonra. cildim lazer gördükten sonra nasıl bir bakım yapmalıyım?

  • Selin Hanım Merhaba,
   Lazer tedavisini “ne için” ve yüzünüz de mi, vücudunuzda mı görüyorsunuz anlamadım?
   Lazerle tüyler mi yok ediliyor? Lazerle lekeler mi siliniyor? Lazerle gençleşme mi yapılıyor?
   Sorunu net belirlerseniz size doğru cevap verebilirim. Veya lazeri yapan uzmana da bunu sorabilirsiniz.
   Yüzdeki tüyler için lazer yaptırıyorsanız cildinizi misel suyla temizleyip sakinleştirici bir nemlendirici sürmeniz ve gündüzleri MUTLAKA bir güneş koruyucu kullanmanız gerekir.
   Zaten uygulayan kişi bunu seanstan sonra sürer.
   Cilt tipinizi, ne tedavisi gördüğünüzü, günlük cilt bakımınızı nasıl yaptığınız ve yaşınızı da yazarsanız size daha detaylı bilgi yazarım.
   sevgiler

   • lazerle yüzümdeki tüyler yok ediliyor. normalde himalayanın jeli ve toniğini kullanıp ardından t bölgeme visibly clear yağsız nemlendirici, diğer yerlere hydro boost sürüyordum. yaşım 18.
    yani jel ve tonik yerine sadece misel su mu kullanmalıyım?

    • Yok 🙂 jel ve tonikle temizleyebilirsiniz . Ben lazer sonrası hassasiyet arttığı için misel suyla temizlemeyi daha uygun gördüğümden öyle dedim.
     Himalaya jel içeriği iyidir. Alkolsüz olan toniği de varsa sorun yok Selin Hanım.

 20. Yağmur GÜLSÜN

  Ayşenur hanım merhaba, 23 yaşındayım. Cilt ve saç bakımına aşırı önem gösteririm ama sakınan göze çöp mü batar bilmem 🙁 saçlarım ince telli ve zayıf, dökülmeye müsait. Dökülmesin ve sönmesin istiyorum yapısını elbet değiştiremem ama saçlarımı daha iyi bir duruma getirebilmem için tavsiyelerinize ihtiyacım var. Ürün önerinizi de bekliyorum.
  Cildimse fena sorunlu. 2 sene önce roaccutanne tedavisi gördüm ama tabiki hiç bi ise yaramadı. Ciğerlerm temiz, hormon düzeylerim normal Sadece d vitamin eksikliğine bağlı kansizligim var ama ciddi bi oranda değil bunu da bilerek yorumlarsanız sevinirim, gözenek sorunum var, çıkan her sivilce lekeye sebep oldu, ve hala beyaz akne olmaksızın kızarık sivilceler çıkarıyorum özellikle çene bölgem de. Artık gerçekten cildimin pürüzlerinden kurtulmak istiyorum çok sıkıldım. Uzun oldu kusuruma bakmayın. sizi severek takip ediyorum ve maşallah cildinize güzelliğinize bayılıyorum. Hoşçakalın.

  • Merhaba Yağmur Hanım,

   D vitamini eksikliği çok çabuk telafi ediliyor. Doktorunuz ampul verdi sanırım düzenli içerseniz sorun kısa sürede çözülür.
   Kansızlık saç dökülmesinin ilk sebebidir.
   Saçların dökülme sebeplerine ve neler yapabileceğinize bu yazıdan göz atabilirsiniz.
   http://aysenuryazici.com/sacim-dokuluyor-ne-yapacagim/

   İnce telli saç bakımı ise bu videomda:
   https://www.youtube.com/watch?v=qVtsWdqPox0
   Yazısı: http://aysenuryazici.com/ince-telli-ciliz-saclara-ne-yapilabilir/

   Şampuan olarak HC CARE şampuanlardan (sls içermez) saç tipinize uygun olanı seçin
   Saçlı deri toniğini düzenli kullanın. (3 aydır, saçın büyüme döngüsü boyunca)
   Üşenmezseniz HC Care’in saç yağı complex’ten haftada 1 kez uygulayın.
   Bakın 3 ay sonra yeni çıkan bebek saçlarınız nasıl daha sağlıklı ve diri olacak.
   https://www.hccare.com/sac-bakim-urunleri

   Roaccutane sonrası cilt bakımının nasıl planlanması gerektiğini bir videoda anlattım göz atmanızı rica edeceğim.
   Sorunuzun cevapları orada:
   https://www.youtube.com/watch?v=nJphVDeZ8gY&t=2s

   Cildinizi şu an karma olarak tanımladığınızı ve çene bölgesinde sivilceleriniz olduğunu varsayarak size bir bakım rutini öneriyorum:
   1-Temizleme (sls içermeyen jellerle)
   Cyrene Advanced duo ikilisinde jel ve tonik var.Kullanabilirsiniz.
   Veya Gratis’lerde Himayala yüz yıkama köpüğü var, toniğiyle kombin kullanabilirsiniz.
   2- Gözenek ve sivilce oluşumuna karşı BHA
   Cyrene Skin Renewing 2% BHA Lotion Exfoliant
   Bunu temizlenmiş cilde sabah ve akşam az miktarda uygulayın.Cilde yedirin. Sonra nemlendiricinizi sürün.
   3-Nemlendirici
   Cyrene Oil Free Skin Balancing Aqua Gel Moisturiser veya

   İKİ öneri daha:
   1- Sadece GECELERİ Cyrene AHA/BHA Daily Exfoliating Cotton Pads’den bir tane alın, sivilceli yerleri bununla silin. Pedi atın. Cilt kuruduktan sonra BHA serumu uygulayın.
   30 Gün bunu yapın lütfen. AHA’lar yüzeyi nazikçe eksfolie eder gözenek tıkanması en aza indiğinden sivilce oluşumu da gider, var olan lekeli tabaka da temizlenir.
   2-SADECE GECELERİ Derma E Very Clear Acne Spot Treatment 14 g – Sivilce Kurutucu’yu çene bölgesine uygulayın, üzerine nemlendiricinizi sürün.
   bu ikisinden birini seçebilirsiniz.

   sevgilerle

 21. Ayşenur Hanim merhaba sizden cok sey öğrendim biliyormusunuz, iyi ki varsiniz. Ben 42 yasindayim strivectin kullaniyorum. Herhangi bir rahatsizliğim yok cildim t bolgesi yagli karma bir cilt. Son donemde yanak ve cene etrafinda esneklik kaybi beni rahatsiz etmisti.Burdaki yazilarinizda kirk yas civarinda strivectin urunlerinden guzel sonuclar alindigini yazmissiniz ben de yine temiz icerikli oldugunu soylediginiz caudelie kopuk jel ile yuzumu yikayip caudelie tonikle silip serumumu suruyorum.Serum:multi action active infusion youth serum.Nemlendiricim:SD advanced intensive concerate for wrinkles stretch marks. gece kremi advanced retinol intensive night moisturizer. Goz kremi :intensive eye concerate for wrinkles.Umarim okuduklarımla dogru bir liste olusturabilmisimdir.Sizden peeling ve maske onerisi rica edecektim.Hassas bi cildim var burun kenarlarimda yogun yanaklarima dogru belli belirsiz kilcal damarlarim var. Siz bana daha once ausganica goz serumu onermistiniz yine bir goz serumu onerir misiniz?Aysenur Hanim bu sozu cok duyuyor olabilirsiniz ama inanin sizi cok seviyorum oyle guclu ve saglam duruyorsunuz ki… Her sey gonlunuzce olsun.Sevgiler…

  • Arzu Hanım Merhaba,

   Kullandıklarınız size uygun ve içerikleri etkin ürünler. Strivectin’i o kadar çok önerip, yazmışım ki geriye dönüp baktığımda; “sahibi” bunu görse ne der acaba diye düşünmüyor değilim:) En iyi reklam “iyi mal üretmektir” derler ya, sanırım bu geçerli oldu bu durumda. Strivectin’in neyini kullandıysam ümidimi boşa çıkarmamıştır.
   Strivectin Instant Retexturizing Scrub kullanabilirsiniz.

   Göz çevresini çok kısa zamanda pürüzsüzleştiren en iyi göz altı maskelerinden biri shiseido pure retinol eye mask’tır. Tek kusuru formülünde son satırda da olsa (eser miktarda yani) paraben içermesi…
   Bir kutu kullanmış ve çok memnun kalmıştım. 🙁 Onun kadar iyi iş gören LR firmasının eye pads’leri var. İçeriği oldukça zengin Hexapeptide-8 ve Sodium Hyaluronate içeriyor. Kolajen pedleri haftada 2 kez kullanarak göz çevresinde ciddi iyileşme sağlayabilirsiniz. Ben 10 üzerinden 9 veriyorum ürüne. Bir puanı kırma sebebim ambalajının yanındaki odacıktakı sıvıyı kolajen pedlere “sıkarak dökme” işi zor. Direkt folyoyu soyarak yaptım ben.
   Göz serumu olarak: Strivectin TL 360 Tightening Eye Serum kullanabilirsiniz. Uygulama başlığı da masaj yapıyor, içerikleri iyi, bir diğer beğendiğim göz serumu AOX+ EYE GEL => Skinceuticals’ın tüm ürünleri , strivectin gibi içerik güçlü ve temiz ürünler. Onlardan da seri oluşturabilirsiniz.
   İltifatınız için teşekkür ederim. Mutlu olduum…
   Sevgilerle

 22. Ayşenur Hn merhaba. cildim için bakım araştırırken sizin sayfanıza rastladım. 38 yaşındayım. Güneşi bol olan bir yerde yaşıyorum. Cildim hassas ve yağlıdan karmaya dönük. Dönemsel olarak değişkenlik gösteriyor. Hamilelikten kalma hafif lekelerim var. Ayrıca cildimin gözenekli bir yapısı var. Yaş itibari ile oluşan karışıklarım da mevcut. Sizden yardım istediğim konu; günlük rutin ve uzun vadede daha iyi bir cilt için hesaplı ve bilinçli ürün tavsiyeleri. Nuxe markasına ait ürünleri son dönemde kullandım. Bu markadan Memnundum, kullanmam gereken ürün sayısı arttıkça bütçemi zorlar oldu. Tanığım bir eczacı hydraolic asid içeren serum kullanmam gerektiğini söyledi. Gönül ister ki dermologica filan kullanabilelim değil mi ama 🙁
  ihtiyaç duyduğum ürünler şöyle: yıkama jeli ve toniğim var. Apivita diye bir marka Yunanistan’dan almıştım. Doğal içerikli hesaplı ürünler.
  Serum, göz çevresi nemlendiricisi, günlük nemlendirici, güneş koruyucu
  Gece kremi
  Haftalık bakım için peeling ve maske

  Yukarıda bahsettiğim gibi hesaplı ve verimli ürün arayışı içindeyim. The body Shop un ürünleri var mesela tavsiye ediyor musunuz merak ediyorum. Yazılarınızı epeyce okudum roc tavsiyeleriniz ilgimi çekti. Hepsi burada da indirimli satılıyor ama son kullanma tarihi geçerse diye almaya çekiniyorum.

  şimdiden teşekkürler, sevgiler…

  • Merhaba Nur Hanım,
   Apivita çok iyi içerikli bir markadır.
   Keşke onunla devam edebilseniz.
   Body Shop cilt temizleme ürünlerinde SLS kullanıldığından temizleme jellerinden pek hoşlaşmıyorum belki “nature” serisinde tek tek içeriklere bakarak sodium laureth sulfate içermeyen bir temizleyicisi bulunabilinir.Bu deterjan tipi köpürtücü kimyasal yağ salgısını tetikler ve gözeneklerin açılmasına sebep olur.
   Parabensiz serileri var, ama kozmetikteki tek kaçınılacak zararlı kimyasal paraben değil maalesef ki…

   Hassas ciltlerin belli içeriklerden kaçınmaları gerek . Bu yazımda detay okuyabilirsiniz.
   http://aysenuryazici.com/hassas-ciltler-dikkat/

   Hem fiyatlı olmayan, hem etken maddeleri dürüstçe kullanılmış, hem sizin yaşınızın gereklerine cevap verebilecek bir bakım rutini yapalım. Temizleme jeli ve toniği fiyatlı kozmetikler değildir. Yüzeysel kozmetik dediğimiz yıkanıp atılan kozmetiklerdir. Deride kalmaz. Gratis’lerde Himayala markası var. Onun temizleme jeli ve toniği Apivita gibi gayet iyi içerikli ve fiyatı da çok makul. Kullanabilirsiniz.
   Ama serum ve göz çevresi ürünleri derinin alt tabakasında etki eden içerikleri zengin tutulmuş ürünler olmalı. Bu da fiyatını yükseltiyor tabi. Teknoloji ve etken madde oranı kalitesi yükseldikçe fiyat da yükselir.
   Hyalüronik asit evet, kullanmanız iyi olur. Ama hyalüronik asit yeterli değildir, kolajen üretimini ve yenilenmeyi de destekleyecek başka içerikler de gerekir.
   Detaylı bilgi bu yazımda:
   http://aysenuryazici.com/hiyaluronik-asit-cilt-bakiminin-jokeridir/
   Roc beğendiğim özenli markalardan biridir.

   Yağlıya meyilli karma cildinize uygun ürünler:
   serum:
   Yves Rocher Sebo vegetal Ultra Matlaştırıcı ve Gözenek Sıkılaştırıcı Serum
   Cyrene Epidermal Matrix Age Defying Serum Hyaluron 3MW

   göz çevresi:
   * RoC Pro-Sublime Yaşlanma Etkilerine Karşı Kusursuzlaştırıcı Göz Bakım Sistemi
   * SVR Liftiane Eye & Lip Contour Cream Göz ve Dudak Çevresi Kırışıklık Kremi

   Gündüz nemlendirici (SPF’li olmalı veya ayrıca üzerine güneş koruyucu sürmelisiniz lekelenmemek için))
   * RoC Pro-Renove Yaşlanma Etkilerine karşı Dengeleyici Likit Bakım Kremi (sabah ve akşam)
   * Svr Sebiaclear Mat+Pores Cream 40ml
   * Vichy Normal ve Karma Ciltler için Yaşlanma Karşıtı Krem – Age Daily Correction Spf 25
   * Uriage Isofill Wrinkle Focus Correction Cream 50 ML – Karma Ve Yağlı Ciltlere Özel Kırışıklık Karşıtı Bakım Kremi

   Güneş koruması:
   * RoC Soleil Protect Kahverengi Lekelere Karşı Güneş Korumalı Likit Yüz Nemlendiricisi SPF 50+ (Yazın)
   * Roc Soleil Protexion SPF30+ Anti-Shine Fluid Cream 50 ml (kışın)
   * Svr Sebiaclear Creme Spf50

   Gece kremi:Vichy Normaderm Detoks Yağlı Ciltler İçin Gece Bakım Kremi (Salisilik asit ve nişasta ile gece boyu gözenek ve yağ salgısını dengeler.Sabah daha iyi bir yüzeyle uyanırsınız)

   Peeling maske:
   * Vichy Gözenek Arındırıcı Kil Maskesi
   * Uriage Hyseac Exfoliating Mask 100 ML – Karma Ve Yağlı Ciltlere Özel Peeleng Etkili Maske
   * Organique Eternal Gold Corundum Yüz Peelingi – 50 ml (hem peeling hem maske olur)
   * Mambino Organics Yüz Peelingi

   Gözeneklerin sebebi hakkındaki videoya göz atmak isterseniz:
   https://www.youtube.com/watch?v=nJ3myFeLyB8
   sevgilerle
   Not: Son kullanma tarihini satın almadan önce firmaya mail atarak sorabilirsiniz.Bu en doğal tüketici hakkınızdır.
   Bir tüp veya kavanoz yaklaşık 2-2,5 ayda bitecek şekilde gramajlanır. Eğer son kullanma tarihine 3 ay kalmışsa hiç endişelenmeyin. Ürün düzenli kullanımla zaten o tarihe kadar bitecektir.

 23. Ayşenur ablacım YouTube da dermoroller kullanımını anlatır mısınız?? Sizden dinlemek isterim ?

 24. çok teşekkür ederim ne kadar naziksiniz. aha kullanmamamın sebebi lazer epilasyon tedavisi görüyor olmam. aha kullanmak istiyorum ama lazerden kaç gün sonra kullanabilirim biliyor musunuz?

  • Lazer epilasyon yapıldığı 48 saat içinde AHA kullanmayın tabi. Ama günlük bakım olarak tonikten sonra %2 AHA yı kullanabilirsiniz.Çok düşük dozdur. SPF koruma kullanmanız şarttır. Sevgiler

 25. ayşenur hanım ben 18 yaşındayım henüz cildime bir şey sürmedim ama bakmaya başlamak istiyorum. bir de cildimde eşitsizlikler var dudağımın altı koyu ve kenarları koyu renkte mesela. diş macunundaki sodyum lauril sülfatın bir etkisi var mıdır acaba?
  ben himalaya’nın clear complexion yüz rengini düzenleyen yüz temizleyici jelini ardından da yine himalaya’nın toniğini kullanmayı sonra da neutrogena hydroo boost krem kullanmayı düşünüyorum size danışmak istedim. yoksa bunları almadan direk misel suyla mı temizleyip mi uygulasam kremi bilemedim her gün bilemedim.
  bir de stresten dolayı sürekli abur cubur yediğim için (sanırım) çenemde sivilceler çıkmıştı onlar içinse cyrene’in %2’lik aha cilt aydınlatıcı bakım’ını kullanayım diyorum.
  haftalık bakımı da yapınca sağlıklı bir cilde kavuşur muyum?

  • Serpil Hanım Merhaba,

   Disiplinle cildinize baktığınızda elbette sağlıklı yapısına kavuşur.
   Gençlerin ergenlikle beraber hormonal faaliyet başlamasıyla beraber deri yağlanmaya başlar ve bakıma başlamaları gerekir ki gözenekler açılmasın, sivilcelenme olmasın, yağlanma sebebiyle komdeonlar oluşmasın.Ve bahsettiğiniz ton farkları oluşmasın.
   Bunu detaylı anlattığım videoma lütfen göz atar mısınız?
   https://www.youtube.com/watch?v=l0YoYBkE1jY

   Temizleme için Himalaya’nın temizleyicisini kullanın.
   Ardından Himalaya Refreshing and Clarifying Toner ile cildi silin.
   Tonik yüzde kuruduktan sonra cyrene %2 AHA’sıyla cildi silin.
   Sonra nemlendiricinizi sürün.
   AHA’lı ürün kullanırken güneş ışınlarından korunmanız gerekir. Leke olmaması için. Her ne kadar kışın güneş ışınları pek şiddetli olmasa da 20 spf bir koruma kullanın.
   Neutrogena Hydro Boost ‘u cildinizi “normal ya da kuru” hissediyorsanız evet kullanabilirsiniz. Su gibi akışkan iyi bir jel nemlendiricidir.
   Yağlıca bir cildiniz varsa “Visibly Clear Pembe Greyfurt İçerikli Yağsız Nemlendirici”; çok sık sivilcelenme ve iri gözenekler varsa “Visibly Clear Yağsız Yüz Nemlendiricisi”kullanın.

   Çenede sivilceler adet dönemine 2-3 gün kala hormonal yağlanma sebebiyle hemen herkeste çıkabilir.
   Neutrogena Visibly Clear Hızlı Etkili Akne Jeli minnacık bir tüptür. Sivilce üzerine çıkmaya başladığını hissettiğiniz an sürüp, gün içinde tekrar sürerseniz 24 saat içinde çıkmadan söndürür. İz bırakmadan söner.
   AHA kullandığınızda bu sivilcelenme de azalacaktır.
   Sevgilerle

   • peki aha kullanmadan direkt la roche-posay effaclar duo kullansam lekelerime iyi gelir mi?

    • La Roche Posay pigmentclar Leke Karşıtı Cilt Serumudur. Ancak güneş ışınlarından da beraberinde koruma yapmazsanız serum açar, UV koyultur.Yol katedemezsiniz.ç
     Bu videodan uzun uzun anlattım.
     Lütfen izleyin lekeyle nasıl baş edildiğini.
     https://www.youtube.com/watch?v=8RIhzYYMTAE

     Temizle + serum + SPF koruma bu 3 adımı sabahları, akşamları da temizleme +serum + leke kremi uygulaması ile 3-4 aya açılmaları gözlemlersiniz.
     Lekeler bir kere oluştu mu emek ve zamanla silinebilen sorunlardır.
     Serumun gündüz tamamlayıcısı => La Roche Posay Effaclar Duo+ SPF30

     Ben size Isıs pharma’nın unitone leke serumu ve leke kremini tavsiye ederim.

     sevgiler

    • AHA tonu eşitlemeye yardımcı olur. Sadece effaclar da kullanabilirsiniz.
     Ben sağlıklı ve “hızlı” sonuç almanız için gerekenleri yazdım 🙂 Siz bilirsiniz.
     sevgilerle

 26. Merhabalar Ayşenur hanım. Soru cevap bölümündem hata aldığım için buradan sormak istedim. Arkadaşım sizden çok bahsetti. Ben de sizden cildime uygun ürünler ile cilt bakım rutini rica etmek istedim. 25 yaşındayım, cildim t bölgem hafif yağlı olmak üzere normal olarak tabir edilebilir. Diğer bölgelerim de kuru değil yağlı da değil. Göz kenarlarımda ve göz altlarımda hafif kırışıklıklar başladı. İncr ve beyaz cilt yapısına sahibim. Bununla ilgili olan yazınızı okudum ancak hangi marka ürünü kullanmam gerektiğine karar veremedim. Şu an günlük bakım için vichy temizleme jeli kullanıp gül suyu ile tonik yapıyorum. Vichy marka bir nemlendirici kullanıyorum. Ancak bu bakımı sadece akşamları yapıyorum. Arkadaşım pco maskeden bahsetti bunu da merak ediyorum. Sizce rutin olarak hangi ürünleri kullanmalıyım size şimdiden çok teşekkür ederim

  • Merhaba Rana Hanım,
   Yirmili yaşlarda cilt bakımımız 3 adımdan ibarettir.
   Temizleme/tonikleme + Nemlendirme + Koruma.
   Sizin yaşlarınızda derinin kendini yenileme kapasitesi tamdır. Eğer sistemik bir rahatsızlığınız yoksa kırışıklarınız sadece susuz kalmaktandır.
   Göz altlarını kurutan işlemlerden sakınırsanız ve su bazlı nem yükleyen bir göz çevresi kremi kullanırsanız sorun çözülür.
   Bu videodan nemsiz kalma sebeplerini izler misiniz ?
   https://www.youtube.com/watch?v=cWpxON7SQKw&t=64s
   Bu video da gençlerin cilt bakımı için: => https://www.youtube.com/watch?v=l0YoYBkE1jY&t=85s
   Vichy temizleme jelinizin arkasındaki içerik yerine bakın eğer sodium laureth sulfate isimli kimyasal köpürtücü deterjan varsa kullanmayın.
   Bu deriyi zamanla tahriş eder ve kurutur.
   PURETÉ THERMALE GEL CLEANSER içeriği temiz. Ama NORMADERM GEL CLEANSER kullanıyorsanız (SLS var)değiştirin.

   Vichy’den memnunsanız termal temizleyici ile temizleyip gülsuyunu ardından tonik olarak kullanabilirsiniz.
   Gündüzleri de nemlendiricinizi kullanın.
   Dış etkenlerin su kaybına sebep olmaması için kremleri sabah ve akşam temizlenmiş cilde kullanmanız lazım 🙂
   * Neutrogena Hydro Boost Yorgunluk Karşıtı Göz Kremi
   * Alterra Doğal Su Bazlı Göz Kremi Üzüm & Beyaz Çay İçerikli (Rossmann’larda var)

   PCO maskeye ihtiyacınız olan bir durum var mı ilk önce buna bakmamız lazım.
   PCO maske plasenta içeriklidir. Yorgun lekeli, akne izleri olan , nemsizlikten kuruyup hırpalanmış, kırışık ve hasar görmüş ciltleri çok iyi onarır.
   Bu ateşiniz yokken aspirin almak gibi, yani ihtiyacınız var mı?
   Eğer bu yaz çok güneşlendiyseniz ve deri lekelenip su kaybına uğradıysa, akne tedavisi gördünüz ve lekeler izler kaldıysa bir kutu (12’lik) kür yapın tabii.
   Çok iyi gelir.
   Ama haftalık bakım için kullanmak isterseniz 25 yaşında bence ihtiyacınız yok.
   Haftalık bakım dediğimiz, banyo sonrası haftada 2 kez önce peeling, sonra maske uygulayarak genel bakıma destek bakımı yapabilirsiniz.
   Ben Gratis’lerdeki “aloe ampoule mask” maskelerini veya lr kozmetiklerindeki aloe vera maskesini size tavsiye ederim.
   Nem yükler, daha taze ve yumuşak bir ten yapar.
   Watsons’larda da var aloeli maskeler.

   Temizleme + Nemlendirme ve koruma adımlarını Cyrene firmasından da yapabilirsiniz.
   Ürünlerinin neredeyse tamamını (bana uygun olanlar tabii) denedim ve içerik olarak da fiyat olarak da gayet başarılı.
   Temizleme Cyrene Hydra Radiance Skin Recovery Gentle Cleansing Gel
   Tonik: Hydra Radiance Moisture Boost Facial Toner
   Nemlendirici (sabah ve akşam)
   Equo-Librium Skin Rescue Moisturiser with Probiotic Technology > Kışı, çok rahat ve nemli bir ciltle geçirmenize yardım eder.
   Peeling: Cyrene Hydra Radiance Micro Exfoliating Scrub

   sevgilerle

   • Verdiğiniz cevaplar için çok teşekkürler Ayşenur hanım. Yazdığınız cyrene markalı ürünleri aldım. Verdiğiniz Neutrogena Hydro Boost Yorgunluk Karşıtı Göz Kremi yerine cyreneye absolute göz kremini kullanmam şu an için uygun olur mu ?

 27. Ayşe hanım merhabalar yazı tam benlık olmuş:) aynı urunu kullanıyormusum 😀 ama ürünlerden çok memnun kaldım sivilce tedavimde yardımcı oldular.size sormak istediğim bir marka var the ordınary bayaga sevenı olan bır marka. 30 aha lı bır peelngı var bu kadar yuksek aha daha once kullanmadım acıkcası yuzumde sıkıntı yasarmıyım bılemıyorum.tecrübelerinize dayanarak ürün içeriğine bakmanızı isteyeceğim:) yardımcı olursanız sevınırım
  AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution urun adı

  • Merhaba,
   Sayfalarına gidip içeriğine baktım.Sayenizde benim de haberim oldu güzel bir ürüne benziyor lakin hassas ciltlere tavsiye etmiyorlar çok yüksek oranda asit var. DAHA ÖNCEDEN ASİTLİ ÜRÜN KULLANDIYSANIZ BİLE, haftada 2 kezden fazla kullanmayın diyor.Sürüp 10 dak bekleyip yıkıyorsunuz.
   Ben açıkçası cesaret edemezdim.

   Cildiniz hassas ise “asitsiz” asit etkili olanı kullanabilirsiniz.Temizlenmiş ve kuru cilde geceleri birkaç damla uygulanıyor.
   http://niod.com/product/nid-non-acid-acid-precursor-15-30ml

   Cyrene’nin 15 AHA’lı ürünü bile benim cildimi ilk hafta çok yaktı.
   Sevgilerle

 28. Merhaba Ayşenur Hanım,yazılarınızı beğenerek takıp edıyor ve çok guvenıyorum.35 yaşında kuru yazın karma bır cılde sahıbım.hiçbirsey kullanmıyorum hangi urunlerı onerırsınız?tesekkur ederım

  • Zehra Hanım,
   Cilt bakımı 3 adımdır ve ergenlikle beraber başlanmalıdır ki deri sağlıklı yapısını sürdürsün, erken kırışıklık, iri gözenekler, siyah noktalar lekelenme ve sivilcelenme olmasın…
   35 Yaş, düzenli bakım yapanların ilk kırışıkların görülmeye başlandığı yaştır.
   Siz 35 yaşınıza kadar aileden gelen “genetik sermayeyi” kullanmış olmalısınız:) Oldukça yorgun olmalı cildiniz.
   Bu yazımda detaylı anlattım bu adımları lütfen okuyunuz.
   http://aysenuryazici.com/gundelik-ideal-cilt-bakimi/
   Uygulama videoları:
   Temizleme => https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc
   Yorgun cildi toparlamak için nasıl cilt bakımı yapılıyor => https://www.youtube.com/watch?v=o-Z1OnTOnSg&t=119s
   Size bakım rutinini 2 ayrı markadan derliyorum bütçenize uygun olanı seçebilirsiniz:

   1-
   Cyrene markasından
   temizleme Ultra Soft Yüz & Makyaj Temizleme Misel Suyu ile silin
   3-4 damla serumu uygulayın Cyrene Epidermal Matrix Age Defying Hyaluron 3MW
   Gündüz nemlendirici ve Gece onarıcı kremlerin beraber olduğu kutu Moisture Box #1

   2- Nuxe markasından
   Temizleme Gül Yaprağı Makyaj Temizleme Suyu
   serum: Crème fraîche de beauté nemlendirici serum
   Gece ve gündüz ayrı kavanozlardadır Nuxe Rêve de Miel Rahatlatıcı Yüz Kremi

   3- ROC’tan
   Temizleme Roc Makyaj Temizleme Suyu
   Serum RoC RETINOL CORREXION Deep Wrinkle Serum
   Sabah/Akşam nemlendirici Roc Hydra Comfort Besleyici Krem

   Bu günlük bakımınız. Haftalık bakımınızı buradan okuyunuz:
   http://aysenuryazici.com/yuz-peelingi-nedir-ne-ise-yarar/
   Haftada 2 kez peeling sonrası maske yapın.

   Peeling:Cyrene Hydra Radiance Micro Exfoliating Scrub
   Maske: Madam Coco mağazalarında %99 aloe vera maskeleri gördüm içerikleri de çok iyi ve inanılmaz iyi (5tl)bir fiyata satılıyordu.
   Bu maskeler gibi nem yükleyen ve derinin yapısını düzeltmeye yardımcı maskelerden kullanınız.

   sevgilerle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 Sepette Kupon Kodu Yerine "aysenur" Yazarak Tüm Ürünlerde %15 İndirim Kazanın!