Home / Cilt Bakımı / Kızaran Ciltler & Roza hastalığı

Kızaran Ciltler & Roza hastalığı

Beyaz tenliler genetik olarak daha hassas ve ince cilde sahiptirler.
Buna bir de “bakımsızlığı” eklerseniz cilt çok çabuk hırpalanır, kızarır, kılcal damarları belirginleşir. Vaktinden evvel yaşlanmanın temeli böylece atılmış olur.
Bu tip ciltlerin bağışıklık sistemleri zayıflamıştır. (Mesela Roaccutane tedavisi sonrasında her şeye tepki veren bir ciltle baş başa kalabilirsiniz. Mesela güneş koruması olmadan geçirilmiş şiddetli bir yaz sonrası cildinizde kılcal damarlar belirginleşmiş olabilir.)
Velhasıl kelam: Cildiniz kızarıyor ise, dış etkenlerden birine “bana bunu yapma” diye bağırıyor demektir.

 • Cildiniz neden bağırıyor olabilir?
  ** Güneş ışınları olabilir. Sabahları SPF içeren bir kremle UV ışınlarından korunan. Yaz ve kış!
  ** Cildinize sürdüğünüz sert kimyasallı kozmetik içerikleri olabilir. Organik içerikli ürünler kullanınız.
  ** Cildinizi sabunla temizliyorsunuzdur, deri pH’ına uygun değildir deriyi kazır kurutur. SLS içermeyen kozmetiklerle temizliği yapınız. En iyisi misel sularla deriyi temizlemektir.
  ** Kızaran ciltlerin sakinleşmeye ihtiyacı vardır. Yatıştırıcı içerikleri olan “kızaran ciltler için üretilmiş” kozmetikler kullanın.
  ** Makyaj yapıyorsanız kimyasallarla derinin zorlanmasını engelleyen, içerikleri rahatsızlık yaratmayacak, mineral veya organik makyaj malzemesi kullanın.
  ** Ailenizde kızaran cilt sorunu varsa roza hastalığı olabilir. Bununla ilgili dermatoloğa danışın.

Roza – Rosacea – Gül hastalığı -Rozase
Hemen endişelenmeyin, toplumda her 10 kişiden birinde görülen bir sorun bu. Roza hastalığını seboreik dermatit veya temas egzaması ile karıştırıyor olabilirsiniz. Lütfen dermatoloğa gitmeden kendi kendinize teşhis (!) koyup paniklemeyin. Eş arkadaş tavsiyesi ile bulduğunuzu yüzünüze sürmeyin!
Roza’da, yanaklarda başlayan kızarıklık, zamanla burun bölgesine yayılır. Sonrasında kabarık bölgeler oluşmaya başlar. İleri aşamalarında deri kalınlaşır ve engebeli kırmızı bir hal alır. Damarlar belirginleşir. Bölge şişebilir. Deride ısı hissedilebilir, yüze uygulanan kremler yanma yapabilir. Daha ileri aşamalarda yangı başlar, içi iltihaplı kabarcıklar oluşur. Göz bölgesinde de yanmalar, kaşıntı, kuruluk, batma hissedilir. (Göz tutulumu)
Erkeklerin tıraş bıçağını bırakıp, makine ile tıraş olmaları ve tıraş sonrası losyon sürmemeleri sadece doktorun önerdiği kremi uygulamaları gerekir.

Başlangıç aşamasında tedaviye başlarsanız sorun ilerlemeden kontrol altına alınır. Bunun için yukarıda “kızaran ciltler için bahsedilen tüm bakım aşamalarına” dikkatlice aksatmadan uymalısınız.
Rozanın sebebi bilinmiyor. Bazı durumlarda kendiliğinden geçebiliyor.
Güneşte korunmasız yaşayanlarda, hormonal düzen bozukluğu olanlarda, aşırı soğuk bölgelerde dışarıda çalışanlarda, çok agresif kozmetik malzemesi kullanıp doğru temizlik yapmayanlarda, ani şok ve stres yaşayanlarda daha sık rastlandığı tespit edilmiş. Her yaştan her coğrafyadan, her cinsten beyaz tenli insanların roza sorunu olabiliyor.
Cilt bakımına gidiyorsanız ve rozanız varsa yüzünüze buhar verilmemeli. Siz de sıcak banyolar almaktan, sauna, hamam, plaj gibi yüksek ısılı yerlerde bulunmaktan, alkollü içecek (enerji içecekleri dahil) tüketmekten ve alkollü şeyleri sürmekten kaçınmanız lazım. Alevlenmelerin olduğu, atakların başladığı dönemlerdeyken kontrol altına alırsanız ilerleme frenlenir. Ama elbette yediğinize içtiğinize, sürdüğünüze ve en önemlisi ruhunuzun neleri sıkıntı yaptığına dikkat edip sağlıksız gıda ve etkenlerden uzak kalmayı becermeniz gerek. İnternette kısa bir tur atarak roza hastalığı olanların uzak durmaları gereken gıdalara uzman birinin sitesinden ulaşabilirsiniz.
Aşırı kimyasal soyma yaptıran ve uzun süre kortizonlu ilaç kullanan kişilerde de rozaya rastlanıyor. Bu nedenle lütfen leke veya sivilce sorunuyla baş etmek için sert çözümlerle cildi hırpalamayın. Disiplinli bakımla ağır ve emin adımlarla derinin sağlığını korumaya çalışın.
Kızaran ciltler ve kuproz için üretilen kozmetiklerden seçimlerinizi yapınız. Lazer ile tedavisi mümkün. Dermatologunuza danışınız.

????????????????????????????????????????????????????????????

İlgili ürünler: Synchroline Rosacure İntensive Cream, Rosacure Intensive Cream Spf 30 – Synchroline, Solante Tele-Rubor Spf 50+,Avene Diroseal anti-redness, ISIS PHARMA Ruboril, REN Evercalm Anti-Redness Serum,Topicrem intolerant skin Light Shooting Cream, Eucerin Hypersensitive Anti Redness Soothing Care

About Aysenur

Check Also

Cilt Bakımı İçin Güvenilir Bir yeriniz var: Holistic Life – Bahariye

“Holistic Life” adını çok ince düşündük. Çünkü güzelliğin sadece güzel bir ciltle oluşmadığını  “bütünsel” düşünmek …

147 comments

 1. Estağfurullah…
  Demek cildiniz hassas idi daha da hassaslaştırdı bu verilenler.. Bazen doktorlara da hak veriyorum.:( SLS nin dünyadaki raporlarını onlar da okuyor, lakin bir kanun çıkıp bu deterjan tipi köpük “kullanılmayacak” demediği sürece firmalar bu ucuz köpüğü kullanmaya devam edecekler bizler de yakınmaya..
  Dünya çok garip bir yer…
  Tahlillerin iyi çıkması çok sevindirici. Şükürler olsun.
  Evet bence de değiştirin ürünleri.
  Durance (organik) firmasının eskiden lavanta sirkesi vardı satışta. Yağlı ve hassas ciltler ne kadar seviyorlardı yapısını ama yok artık…
  Denenmiş ve iyi bir ürün bulmak gerek.
  Cyrene AHA/BHA si size uygun aslında.
  Cosmed de gayet iyi yatıştırıcı içeriklidir..
  Çinko tüm hassasiyetlere yanık pişik vs iyi gelir yapısı zaten bunu onarmak için.
  sevgilerle

 2. Cevabınız için teşekkür ederim..
  -Roaccutane kullanımı esnasında özel cilt temizleyici ve nemlendirici ayrıca güneş koruması kullandım bu tedavi için özel olarak üretilmiş olan, ona rağmen böyle oldu.. 🙁
  – Şu anda la roche effaclar gel ile yıkıyorum ve sls içeriyor belki o yağlanmayı tetikliyordur bilemiyorum. Bioderma DS+ krem kullanıyorum ve alkollü effaclar tonik.
  – 34 yaşındayım ve hem hormon hem de polikistik over açısından tüm tahlillerim yapıldı herhangi bir sorun yok. Maalesef kollarım ve bacaklarım hep batık içinde yüzüm de yağlı…
  – Yağlı ve hassas cilt için yukarıda yorumlarda bahsetmiş olduğunuz Cyrene markasının serisini kullansam mı yada Cosmed mi tavsiye edersiniz. SAnırım ürünlerimi değiştirsem iyi olacak.
  – Çinko oksit kremini hametan ile karıştırıp 2 saat bekletiyorum sanırım iyi geliyor çünkü temizlediğimde yağlandırmıyor. Bunu da haftada bir yapıyorum.

 3. Merhaba Merve Hanım,

  Sivilce tedavileri (roaccutane) sonrası nasıl bir bakım yapılması nelere dikkat edilmesi gerektiğini bu videoda anlattım. Lütfen göz atınız: https://www.youtube.com/watch?v=nJphVDeZ8gY
  Muhtemelen bağışıklık sistemi zayıflayan cildinize sabunlu ürün kullandınız ve SPF koruma kullanmadınız ki durum bu halde 🙁

  Kızaran ciltler için bakım detayı: https://www.youtube.com/watch?v=6AabzHbVGkQ
  Temizleme için misel su kullanın
  http://ayisigiorganik.com/sobio-etic-organik-aloe-vera-3u-1-arada-yatistirici-misel-su-500-ml

  Sabah ve akşam yatıştırıcı Cosmed Yatıştırıcı S.O.S Krem Jeli temizlemenin ardından kullanabilirsiniz (yaşınızı yazmamışsınız? 30 olmadığınızı düşünerek bunu öneriyorum)
  30 Altı iseniz ve hala bu yağlanma varsa içeriden (polikistik over gibi) bir sorun olup olmadığına baktırmanızı öneririm.
  Bu kadar yağlanma , bazen hormonal bir sorunun işareti oluyor.Bir kan tahlili ile androjen hormonlara baktırmanız yağlanmayı içeriden kesecek çok küçük bir adımın başarılmasını sağlar.
  Endokrinolog size yardımcı olacaktır.
  Yağlı ve hassas ciltlerin bakımı hakkında lütfen bu videoya göz atınız:
  https://www.youtube.com/watch?v=NW2zAdny0CQ

  Çinko oksit hassasiyeti yatıştırmaya yarayan bir maddedir. Bebek pişik kremlerinde de sıklıkla vardır. Yüzünüz beyaz olur. Sudokrem gibi…
  Bence misel suyla silin.
  Cosmed S.O.S. jeli sabah akşam sürün.
  Gündüzleri Cosmed cosmed ultrasense spf 20 nemlendirici olarak kullanın.
  Geceleri de Oksizinc krem…

  Yine de doktorunuza sormanızda fayda var. Hassasiyeti dış etmenlere bağlı çözeriz ama yağlanmayı dr çözecektir.
  sevgilerle

 4. Merhaba Ayşenur Hanım, öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. 2013 yılında Roaccutane tedavisinden sonra cildimde kızarma başladı.( özellikle eğildiğimde, güldüğümde, sinirlendiğimde.. ) Ama döküntü veya kabuklanma olmuyor. Cildim için çok incelmiş dediler ama beş senedir toparlayamadı. Birçok yerde bahsedilen çinko kremini nasıl uygulayabilirim ve işe yarar mı? Cildim şu anda yağlı ve piyasada hem yağlı hem kızarık cilt için sadece Bioderma da ürün var. Cildimi tekrar yapılandırırsam kızarıklık sorunu geçer mi?
  Teşekkür ederim..

 5. Sümeyye Hanım Merhaba,
  Ya inanın ben de çok şaşırıyorum gençlerden ne kadar çok rozası olan var? Bu çağın hastalığı mı oldu nedir?Klorlu ilaçlı musluk sularından mı, güneş ışınlarının çok hırpalayıcı olmaya başlamasından mı,kozmetiklerin sert kimyasalları mı? Beslenmede yanlış bir şeyler mi veriyoruz gıdalar mı kötü?
  Daha 23 yaşınızdasınız. Düzenli bakımla hassasiyetin azalacağına ve kılcal damarların çıkmayacağına inanıyorum anlattıklarınızdan.
  Doktorunuzun dediklerinin üzerine ben bir şey diyemem. Çok ayıp olur.
  O bir doktor ve cildinizi görerek teşhis koyuyor ve ilaçlarınızı yazıyor.
  Ben sadece temizliği korunması ve rahat etmesi için kozmetiklerin içeriklerinden yardım alıyorum öneriyorum.
  Bana sorarsanız ve doktorun önerdiklerini söylemeseniz şöyle bir rutin yapardım size:
  Temizleme için
  http://ayisigiorganik.com/sobio-etic-organik-aloe-vera-hipoalerjenik-yuz-temizleme-kopugu-150-ml VEYA https://www.dermoeczanem.com/cosmed-soothing-cleansing-foam-yatistirici-temizleyici-kopuk-150ml
  Yatıştırmak için:
  (akşamları) BHA losyon https://cyrene.com.tr/endise/rosacea/redness-relief-1-bha-exfoliant.html VEYA https://www.dermoeczanem.com/cosmed-ultrasense-soothing-sos-cream-gel-30ml
  Nemlendirici/yatıştırıcı:
  GÜNDÜZLERİ => https://www.dermoeczanem.com/cosmed-ultrasense-anti-redness-reapir-cream-spf20-40ml (Güneş koruması da vardır ayrıva güneş korumasına gerek kalmaz)
  Lavanta suyu evet kullanabilirsiniz. Kızarıklıkları yatıştırmak için kullanılabilir.Aynı zamanda antiseptik özellikli olduğundan sivilcelenmeye de iyi gelir.
  Saplarından lavanta çiçeklerini ayıklayıp -ıhlamur demler gibi- kaynar suya atın. Kapaklı bir kapta demlenmeye bırakın.
  Hatta tüm gün balkonda kapalı kapta beklesin sonra süzün bir tülbentten.
  Fısfıslı bir şişeye koyun ve temizlenme sonrası cilde fısfıslayın.
  Ev yapımı tonikler (bu da öyle) en fazla 1 hafta sağlıklı kalır. Bir hafta sonra tekrar demleyin.

  Termal sular da yatıştırma konusunda çok işinize yarar.
  https://aysenuryazici.com/termal-su-spreyi-nedir-ne-ise-yarar-icinde-ne-var/

  sevgilerle

 6. Merhaba Meryem Hanım,
  Bioderma’nın sensibio H20 temizleme suyunu kullanabilirsiniz. Yıkama jelindense, misel su daha az risklidir.
  Uygulama videosu: https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc

  Nemlendirici olarak Bioderma Hassas Ciltler için Nemlendirici ve Rahatlatıcı Bakım Kremi Sensibio Ar

  Organik sertifikalı ürün isterseniz So bio etik’in rozalı ciltlere uygun 2 ürünü:
  Misel su olarak:
  http://ayisigiorganik.com/sobio-etic-organik-aloe-vera-3u-1-arada-yatistirici-misel-su-500-ml
  Yıkama köpüğü olarak:
  http://ayisigiorganik.com/sobio-etic-organik-aloe-vera-hipoalerjenik-yuz-temizleme-kopugu-150-ml
  Nemlendirici:
  http://ayisigiorganik.com/sobio-etic-organik-aloe-vera-hipoalerjenik-dermo-defans-krem-50-ml

  Bu videomdan daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.
  https://www.youtube.com/watch?v=6AabzHbVGkQ
  Sevgilerle

 7. Merhaba Meryem Hanım,
  K vitamini damar çeperinin kuvvetlenmesi ve kanın sızmaması için genelde morlukları olan göz altlarına veya varisler için üretilen kremlerde kullanılır.Kanın pıhtilaşmasıyla ilgili destektir yani.
  Roza için söğüt otu (yahut yakı otu) denilen bitkiden elde edilen özler kullanılıyor antienflamatuar özellikleri sebebiyle ve bu formüllere de K vitamini desteği konuluyor. Rozada kılcal damarların yatışması için…
  Çatlayan damarların kırmızı görünümünü azaltmaya, cildi sakinleştirmeye yardımcıdır mutlaka. Ama özellikle K vitamini- Roza ile ilgili net bir veri yok elimde.
  Nerdeyse tüm yeşil sebzelerden bu vitamini alırsınız zaten…
  Roza için en iyi sakinleştirici BHA’lardır…
  sevgilerle

 8. Ayşenur hanım merhaba youtube kanalınızı beğenerek takip ediyorum ama sitenize ilk defa girdim ve her soruya nasıl özenle vakit ayırarak cevap verdiğinizi görünce gerçekten hayrete düştüm ve size hayranlığım bir kat daha arttı 🙂 sabrınızı ve emeğinizi takdir ediyorum. Benim de rosacea ile ilgili sorum olacak. 23 yaşındayım iki sene öncesine kadar cildimde hiç bir sorun yoktu beyaz tenli olduğum için diğerlerine göre daha çabuk kızarıyordu fakat rahatsız edici bir durum yoktu. geçirdiğim depresyon nedeniyle bir süre cildimle hiç ilgilenmedim bakımları fazlasıyla aksattım ve şimdi kızaran yanan bir yüz ile başbaşa kaldım 🙁 2 hafta önce doktor rosacea tanısı koydu . henüz belirgin bir kılcal damar görünümü yok ama yatıştıramadığım kızarıklıklar ve yanma hissi var birde ufak tefek sivilceler. doktor önerisiyle bioderma sensibio DS+ yıkama jeli, güneş kremi ve roza krem kullanıyorum ama ikisi de yangı ve kızarıklığı yatıştırmadı roza krem sadece sivilcelere iyi geliyor gibi hatta sivilcesiz bölgelere sürdüğüm zaman daha çok kızarıklık yapıyor. temizleyici ise cildimi fazla kurutuyor ve gerginliğe neden oluyor. ciit tipim karma. doktor nemlendirici de önermediği için şu an elimde sadece oriflame markasının hassas ciltler için nemlendiricisi var fakat onun da bir etkisini göremedim. tavsiyeleriniz benim için çok değerli ve önemli benim için en uygun bakım ritüeli hangi ürünlerle sağlanır? benim kafam çok karışık çünkü çok fazla seçenek var ve hangisi en uygunu karar veremiyorum. kızarıklık için lavanta suyu kullanabilir miyim? nemlendirici olarak 40-120 tl aralığında bir ürüne bütçem yetiyor. tavsiyelerinizi dört gözle bekliyorum. Kendinize çok iyi bakın sevgilerle… 🙂

 9. Ayşegül Hanım; Kılcal Damar,Roza hastalığı için K2 vitamini faydalı mıdır acaba?Bir makalenizi okumuştum K2 vitamini hakkında…

 10. Merhaba Ayşenur Hanım; öncelikle değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. Roza Hastalığı,hassas,hafif kuru ve alerjik cilt için Bioderma ürününün hangi serisinin yıkama jeli ve nemlendiricisini tavsiye edersiniz acaba?

 11. Merhaba Feyza Hanım,
  Gayet iyi bir seçim. Calm serisi size uygundur
  http://www.esthederm.com.tr/search.aspx?keyword=calm

  Sevgilerle

 12. Ayşenur hanım merhaba,rosacea olan cildim için esthederm markasının ürünlerini aldım(güneş kremi,serumu,kremi vs) bu marka hakkında bilginiz var mı? İyi bir tercih mı olmuş? Merak ettim düşüncelerinizi? Hoşçakalın..

 13. Didem hanım Merhaba,
  1- So Bio firmasının “SO BIO Etic Organik Aloe Vera 3ü 1 arada Yatıştırıcı Misel Su” temizleme suyuyla cildi sabah akşam silin Durulama da gerektirmez
  Uygulama videosu: https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc
  2- Nemlendirici olarak yine So Bio’nun hassas ciltler için uygun olan “ecocert” sertifikalı nemlendiricisini sürün (sabah akşam)
  http://ayisigiorganik.com/sobio-etic-organik-aloe-vera-hipoalerjenik-dermo-defans-krem-50-ml
  3- Bir tane de termal su spreyi edinin. Kızaran ciltler için yaz/kış en iyi yatıştırıcıdır
  Bilgi yazısı:
  http://aysenuryazici.com/termal-su-spreyi-nedir-ne-ise-yarar-icinde-ne-var/
  4- UV koruması olarak organicum’un yüz ve vücut için olan organicum spf 50 yüz ve vücut koruyucu güneş losyonu size uygundur.
  Fondöten olarak Physicians formula’nın BB kremlerini kullanabilirsiniz.
  Zao ipek fondötenlerini kullanabilirsiniz
  YoungBlood Likit Mineral Fondöten kullanabilirsiniz.
  Uygulama videosu:
  https://www.youtube.com/watch?v=J-TEFB6knic

  sevgilerle

 14. Merhaba Rabia Hanım,
  Roza hastalığı sadece yağlı ciltlerde olmuyor.Kuru ciltlerde de olabilir.
  Yukarıdaki yazıda detaylarını görmüşsünüzdür.
  Sakınmanız gerekenleri ve yapmanız gerekenleri tek tek anlatmaya çalıştım.
  Bu videoda da dinleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=6AabzHbVGkQ

  Size tavsiyem sabah ve akşam BHA içeren ürünü krem altına kullanmanız.
  Temizlemede SLS içermeyen jeller kullanmanız. Çünkü bu deterjan tipi sentetik köpükler yağlanmayı da tetikler hassasiyeti de artırır.
  Temizleme:
  AHA/BHA Exfoliating Gentle Cleansing Gel + toniği
  Nemlendirici altına: https://cyrene.com.tr/endise/rosacea/redness-relief-1-bha-exfoliant.html
  Nemlendirici: Cyrene Oil Free Skin Balancing Aqua Gel Moisturiser
  Mart-Ekim ayları arasında güneş koruyucuyu ihmal etmeyiniz.Ve akşamları ciltten jelinizle ve bir konjac sünger kullanarak temizleyiniz.
  Bir diğer önerim sadece akşamları, jel tonikle temizlemeyi yaptıktan sonra pirinç tozu eksfolyan kullanmanız.
  Cyrene Dermofoliant Gentle Purifying Peeling Powder
  Bunu duruladıktan sonra BHA ve nemlendiriciyi uygulayın.
  Kısa sürede deri sakinleşecektir.
  Banyo çıkışları yağlı ciltler için olan organik bir maske kullanın. Sıcak su sonrası deri sakinleşsin.
  Organique Kil Maskesi Beyaz Kaolin (Hassas ve Kuperozlu Ciltler) olabilir, veya Zorah Gaspe Detoxifying Mask
  sevgilerle

 15. Merhabalar ben rozasea hastasiyim ve 22 yasindayim zaman zaman ataklarim oluyor fakat dogru bir bakimla bunun onune gecip cildimi rahatlatabiliyordum sizden de bana gunluk bakim rutinim icin dogru urunleri soracaktim temizleme koruma ve nemlendirme olarak.bir de zaman zaman her kadin gibi makyaj yapma ihtiyacim oluyir ozellikle fondoten olarak ne onerirsniz mineral ya da organik bazli .tesekkur ederim simdiden

 16. Ayşenur hanım sağolun.eczanede vitamin analizi yaptırdım çinko ve c vitamini eksik cikti.ben ester c kullanmak istiyorum rozali cilde fayda saglarmi ve hangi marka önerirsiniz?

 17. Ayşenur hanım merhaba 32 yaşındayım cildim eskiden çok yağlıydı şimdi ise karma(yazın ise aşırı yağlı) ve rozalı bir cilde sahibim hamileyken tanıştım kendisiyle 3 yıl oldu yanak bölgem ve hafif burun bölgemde mevcut.zaman zaman artıp küçük sivilceler çıkıyor zaman zaman kılcal damarlarım yüzümü haritaya çeviriyor. makyaj bile yapmıyorum artık gerçekten ciddi boyutta rahatsız edici..rozalı ciltler için olan ürünler cildimi yağlandırdı gibi geldi çünkü roza genelde kuru ve hassas ciltlerde oluyor diye biliyorum cildimi temizlemek için temizleyici tonik maske yapmak vs… Cildim için ürün önerisi bekliyorum lütfen..
  (Buarada doktor tedavisi gördüm yine tekrarladı:(((

 18. Cemile Hanım Merhaba,

  Roza hastalığı için neler yapılması ve nelerden sakınılması gerektiğini tek tek anlattığım yazım yukarıda, videom aşağıda:
  Video: https://www.youtube.com/watch?v=6AabzHbVGkQ

  Roza kremi kullanamıyorsanız (emzirdiğiniz için sanırım) yatıştırıcı bir başka roza organik kremi kullanabilirsiniz.
  1- Yüzünüzü sakın sabunla veya SLS olan yüz yıkama jelleriyle temizlemeyin.Misel suyla silin.
  Gratislerde var fiyatları çok makul (10 tl gibi) Bee Beauty micellar makyaj temizleme suyu

  2- Sabah ve akşam yatıştırıcı serumu sürün, sonra kremi uygulayın.
  https://cyrene.com.tr/endise/rosacea/redness-relief-1-bha-exfoliant.html

  3- https://www.rosece.com/index.php?route=product/product&path=63_64&product_id=32
  4- Güneş kremini sabah sürüyorsunuz ve akşam çok iyi ciltten temizlemek zorundasınız. Yüzeyde gece kalmamalı bu güneş kremi. Hassasiyeti artırır
  Yeşil çay ve papatya çaylarını demleyerek, ılıkken pamuğu batırıp yüzü bununla silebilirsiniz sabah akşam kremden önce.Banyo çıkışı da bununla silin cildi.
  Sıcak duş almayın.Baharatlı yemeyin. Turşu pulbiber vs tüketmeyin.

  Sevgiler
  Not: Cildinizi nasıl hissettiğinizi yazmamışsınız gergin ve kuru mu, yağlı ve gözenekli mi…

 19. Merhaba Canan Hanım,
  Daha önceki yazışmalarımıza da bakarak yorumluyorum sorunuzu.
  Atopik ve kortizondan incelmiş tahriş riski yüksek ciltlerin önce bağışıklık sistemlerini güçlendirmeleri ve kimyuasallardan uzuk bir temizleme + nemlendrime yapmaları lazım.
  Bunların altına kırışıklar için kullanabileceğiniz en güvenli ve tahriş riski olmayan serum hyalüronik asit serumudur.
  https://cyrene.com.tr/cilt-bakimi/kategoriler/serumlar/epidermal-matrix-age-defying-hyaluron-3mw.html
  Düzenli kullanımla su kilitleme işlemini yapacağından hem alt deride fonksiyonlar daha iyi işleyecek hem kırışıklar onarılacaktır.
  Activar Ac kapsülleri devam edin bence..
  İçeriden destek de çok önemli biliyorsunuz.
  Metabolizma mineral ve vitamin takviyeleriyle sağlıklı çalışacaktır ancak buna doktorunuz karar verir.
  Bir kan tahlili ile B12 mi D vitamini mi, Folik asit mi kalsiyum mu hangisi eksikse çıkacak doktor ona göre takviye everecektir.
  İhtiyacınız olmayan takviyeleri almak sağlıklı değildir.
  sevgilerle

 20. Ayşenur hanım ben 31 yasindayim.cilt güzelliği ve kırışıklık önlemek için hangi vitamini önerirsiniz? Bende roza hastalığı var size yazıyorum sürekli çok sagolun.cildime kırışıklık kremi kullanamam her şeye tepki veriyor zor sakinlestirdim.temizleyici süt kullanıyorum çinko içeren nemlendirici ve oksizinc kullanıyorum her gün solente güneş kremi kullanıyorum.aşırı hassassliktan bunları sürerken bile kızarıyor o yüzden içten takviye istiyorum.3 ay activar kapsül kullandım 2 ay oldu bırakalı göz çevremde çok hafif kırışıklık başlıyordu activar içince yok oldu hiç kırışık yok şu an ama maddiyattan alamadım şimdi supradyn all Day kullanıyorum bu vitaminin cilt için faydası olur mu acaba? Ya birde kasımi çok catiyorum artık alnımın ortası yumuşadı sıkı değil yani 6 ,,7 yıldır böyle belli bir çizgi yok yardımcı olduğunuz için çok sagolun

 21. Ayşenur hanım atopik cilt diyen doktor da çok oldu sorun cildimin aşırı incelmesi aynı dediğiniz gibi.yanlışlıkla coresatin kullanımı sonrası (1 yıl) ciltte aşırı incelme olmuş steroid atrofi de dendi.bir doktor 1 yıl kortizon kullanmassan duzelebilir dedi kortizonu bırakınca yüzüm daha ilerledi ara ara kullandım mecbur ama 3 aydır bıraktım dayanıyorum sürmüyorum geceleri kaşınıp kızarıyor gündüz geçiyor oksizinc ve lrp cicaplast çok iyi geldi bana.birde her doktorun görüşü farklı bazı doktor çinko madecassol cildi kalinlastirmaz diyor bazisida 1 yılda kalinlastirir diyor ama bana çok iyi geldi bu kremler cevabınız için çok sağolun aynı anlattığınız gibi benim cildim atopik va rozasea

 22. Merhaba Canan Hanım ,
  Ben doktor değilim. Atrofinin tanımı burada:
  http://www.saglık.com/atrofi/
  “Atopik” demiş olmasın doktorunuz?
  Yani çok fazla tahriş ve susuzluk + kimyasal bombardıman karşısında derinin incelip, bağışıklık sisteminin artık hiç bir şeye tahammül edemez hale gelmesidir atopik cilt.
  Roza ile beraber evet sık görülüyor. Çünkü cildi kimyasallardan sakınmak ve dış etkenden sürekli korumak gerekiyor. Çok fazla kortizon kullanıldığında da deri bu tarz incelme ve kızarıklık geliştirebiliyor.

  Bence özenli bakımla roza da atopik cilt de zamanla sağlıklı hale gelebiliyor.
  sevgiler

 23. Ayşenur hanım rozasea ve atrofi farklı şeyler mi bir doktor cildimin atrofi olduğunu söyledi önceden haftada bir kortizonu krem kullanırdım felaketti cildim şu an neredeyse 3 aydır kullanmiyorum yine tekrar ediyor ama hafif kortizonsuz çok şükür geçiyor atrofi ise eğer ne anlama geliyor gecmezmi hiç bir doktor bir yılda geçebilir dedi.teşekkürler

 24. 🙂 Nazan Hanım,
  Temizleme jeli, tonik, maske gibi kozmetiklere “yüzeysel” kozmetikler denilir. Yüzde kalan kozmetikler değildir ve yıkanıp atılırlar. Kremler “yüzeyde” kalan kozmetiklerdir. Ve içerisinde fotosensibilite denilen güneşle temasta renk değişikliği yapan madde varsa leke yapar. Ki çoğu firma bunu kılavuzunda “üzerine güneş koruması sürünüz” şeklinde bir uyarı ile belirtir.
  Mesela C vitaminli veya retinollü kremleri kullananlara bu uyarı hep yazılır.
  Bir jel ya da tonik leke yapmaz.Yapamaz. Çünkü her ikisini de kullandıktan sonra yüze bir nemlendirici sürülmelidir.
  Bunu yazan kişi muhtemelen yüzünü temizleyip tonikleyip HİÇ BİR KORUYUCU kullanmadan nemlendirici sürmeden güneşe çıkan biridir.
  Dilerseniz Cyrene firmasına yazabilirsiniz.
  Çok duyarlı ve yetkin insanlardır size mutlaka cevap yazacaklardır.
  sevgilerle

 25. Kremi değil leke yapan ama temizleme jeli ve toniği leke yapmış cyrene nın böyle bi etkisi var mı temizleme ve toniğin içeriğini bilmediğim için size sormak istedim

 26. Yastığınızın kılıfını toz matik sabunla yıkayın. Deterjanla yıkamayın. Yüz havlularınızı da…
  Dalan’ın Roxy Matik toz bitkisel sabunu var. Rossmann’larda 8,5 tl..
  Sevgiler

 27. Aysenur hanim ben size yazmistim roza hastaligi var bende oksizinc pomat kullaniyorum baya gecti yuzum doktora da sordum iyi geliyorsa devam edin dedi.benim sorum sabah kalkinca eger cok uzun sure yanagimin ustune yatmissam kalktigimda yuzumde benek kizarik lekeler oluyor sanki bocek isirigi gibi 1 saat sonra yok oluyor beyaz oluyor cildim yani cildime 3 gun dokunmasam beyazliyor temasa cok duyarli benim rozam baslangic seviyesinemi dondu acaba ne yaptiysam tamamen gecmiyor hayal krikligina ugradim malesef yani su an ataklar yok asiri hassas cilt var

 28. Merhaba Cemile Hanım,
  Roza için doktorun verdiği ilaçları kullanmanız en doğrusudur. Roza bir kronik enfeksiyon durumudur.Ve -genelde- tedavisinde önerilen Roza kremin fiyatı 5 tl filan olmalı.
  Ama bu kremi kullanmak yetmez.Bununla beraber cildi sabundan uzak tutup, güneş ışınlarından korumalısınız.
  Roza’nın prospektüsünde hamilelikte kullanılmaması gerektiği yazıyor ama doğum sonrasında kullanıp kullanamayacağınızı doktora sormalısınız.
  Onun dışında söylemek istediğim şu: Kozmetikler ilaç değildir. İlaçlar yasal olarak kozmetiklerden ayrılmıştır.
  Bu sebeple ilaçla tedavi edilebilecek bir şeyi kozmetikle halletmek doğru değildir.
  Kozmetikler size rozanız varken nasıl “temizleme” ve “koruma” yapmanız gerektiğinde yardımcı olur ve eğer bir nemlendirici seçecekseniz KİMYASALLARI ZARAR VERMEYECEK olan ve YATIŞTIRAN nemlendirici alternatifleri sunar.
  Size tavsiyem yüzünüze sabun asla sürmeyin. Musluk suyuyla yıkamayın. İçme suyu kullanmanız daha doğrudur yüzünüze.Baharatlı beslenmeyin.
  Abdest sık alan biriyseniz bu yazıdan lütfen bilgi bakın: http://aysenuryazici.com/abdest-ve-cilt-kurulugu/
  (Çünkü sık klorlu suyla temas etmek, abdest almak yüzün koruma tabakasını yok eder ve her seferinde yüze koruyucu nemlendirici veya termal su kullanmanız gerekir. Yoksa yanaklar kıpkrmızı olur yanar Kılcal damarlar çoğalır.
  Eczaneden Biodrema H2 O sensibio temizleme suyu veya Gratis’lerden bir misel su alın. Sabah akşam bununla silin, sonra yatıştırıcı kremi uygulayın.

  * Avene Creme Peaux Intolerantes DEFI – Düşük Toleranslı Ciltler İçin Bakım Kremi (55 tl)
  * Uriage Roseliane Creme Kızarıklıklara Karşı Giderici Bakım Kremi (60 tl civarı)
  * Cosmed Ultrasense Yatıştırıcı S.O.S Krem Jel (45 tl civarı)
  * La Roche-Posay CICAPLAST BAUME B5
  “Gündüzleri” mutlaka güneş ışınından koruyan bir hassas cilt kremi de üzerine sürmeniz gerek.
  mesela : Cosmed Kızarıklık Karşıtı Onarıcı Bakım Kremi 20 SPF
  MESELA: SYNCHROLINE Rosacure Intensive Cream SPF30
  Mesela: Solante Telerubor Spf50 Losyon
  Gerçi bunları doktorunuz da söylemiştir ama ben de hatırlatayım dedim.
  Güneş rozayı tetikler. Sabun da öyle.

  Misel su Uygulama videosu:
  https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc
  Roza’ya itina etmezseniz ilerler ve canınız sıkılır. Tedaviyi lütfen ötelemeyin.
  sevgiler

 29. Lütfen yardım edin yüzümde Rose hastalığı var tedavisi için ne yapmam lazım doktora gittim doktor bana özel ilaçlar yazdı Roza kremi yazdı Roza kremini bebeğim olduğu için kullanamıyorum anca güneş koruyucusu kullanıyorum Dışarı çıktığımda Yüzümde acayip kaşıntı yanma var durumum olmadığı için özel ilaçları alamadım farmasinin ilaçları olan kremler iyi gelir mi sizce Allah için bana yardım edin ne yapacağım kafayı yiyeceğim bebeğim var 7 aylık Hamileliğin son ayında çıktığı roza hastalığı tedavisini tam yapamadım Lütfen bir akıl verin

 30. Nazan Hanım,
  Cevap yazdıktan sonra aklıma geldi belirtmeden geçmeyeyim dedim. Saç spreyleri, kolonya, alkollü tonikler, vücut koku spreyleri (body mist) yazın yüzünüze de gelirse güneşle temasta leke yapar.

 31. Nazan Hanım Merhaba,
  Cyrene nemlendirici içerisinde leke yapacak bir madde yok 🙂 Leke güneşle temas eden ciltlerde oluşur.Bunu yaşayan kişi muhtemelen ve büyük ihtimalle bunu sürüp, SPF koruma kullanmadan yazı geçiren bir kişidir.
  Bu videoya göz atar mısınız lütfen.
  https://www.youtube.com/watch?v=8RIhzYYMTAE

  sevgiler

 32. Ayşenur hanım mrb cyrene ürünü yağlı ce gözenekli siyah noktalı olan cildim için bi dönem önermiştiniz ama yorumlara baktığımda leke yaptı cildimi diyenler ne olmuş böyle birşey olabilir mi leke yapma söz konusu mu olabilir mi.

 33. Aysenur hanim cok sagolun ben 3 kutu activar kullandim birde o ara hacamat yaptirdim ikisinin de faydali oldugunu dusunuyorum.doktor kuproz ve rozasea nin farkli seyler oldugunu soyledi bende kilcal damar catlamasi yok daginik kizarma oluyor birde putur oldugu zaman.kuperoz ince ciltte tek kilcal damar catlamasi oluyormus o kadar ama rozasea cok farkli su an cok sukur kontrol altinda sosyal hayatim yerine geldi ama her an cikarsa korkusu uzuyor insani

 34. Bir hanım daha hacamattan ve %80 iyileşmeden bahsetmiş yukarıda inanın bir fikrim yok.

 35. 🙂 Hiç bir fikrim yok inanın.

 36. 🙂 Tabii ki imkansız değil Canan hanım. Siz kortizona çok dayanmışsınız.. Şimdi yavaş yavaş temizleme sakinleştirme koruma yaparak elbette yatıştırırsınız.
  sevgiler

 37. Video yu izledim cok aciklayici olmus cok sagolun tum belirtiler ayni yillardir ayni belirtiler var en onemli sey erken farketmek bende 15 yildir varmis ama bir yildir teshis konuldu tek burnumda yok yani bu rozanin gecmesi imkansiz mi?

 38. Aysenur hanim keske sizi daha once tanisaydim onceden cilt hakkinda bir sey bilmiyordum rozayi hic bilmiyordum ama cildim hep hassasti 15 yasindan beri seboreik egzama vardi demekki rozaya meyilde varmis hangi urun kullansam cildim tepki veriyodu sonra kremlerle uzun zaman iyi oluyordu 20 yasina kadar cildimi hep sabunluyordum ama 20 den sonra birakmistim hep sakinlesticj kremler kullaniyordum kil maske sonrasi coresatin kullanirdim mutlaka yillarca cok iyiydi duzeldi sanmistim ama cok felaket sekilde geri geldi bir yildir ugrasiyorum sonunda pisik kremiyle baya atlattim ama omur boyu pisik kremi surmem lazim buna cok uzuluyorum birde hacamat yaptirdim sonra azaldi sizce etkisi varmidir?

 39. Canan Hanım Merhaba,
  Roza, kozmetik kullananlarda değil, SERT KİMYASALLI KOZMETİK kullananlarda ve işlem yaptıranlarda oluyor daha çok.
  Mesela killi maske yepıp, sonrasında cilde nemlendirici sürmezseniz deri 6 saat boyunca kendişni korunmasız bulur ve bu sürede hassaisyet geliştirir, bunu sık yaparsanız da kıpkırmızı olur.
  Diyeceğim o ki sorun DOĞRU ürün seçmemek,- reklamlardaki- bol kimyasallı temizleme peelingleri ve jellerine kanmak, yazın güneşten korunmamak… Hepsi birer roza başlatıcısıdır.

  İçinde SLS olan jeller, bol akne ürünü kullanmak koruma kullanmamak => bunların hepsi roza tetikleyicisidir.
  Bu video size yardımcı olacak bilgiler içeriyor lütfen izler misiniz?
  https://www.youtube.com/watch?v=6AabzHbVGkQ

  Roza kremlerinin çoğunda zaten pişik için en iyi yatıştırıcı olan çinko kullanılıyor.
  Haliyle pişik kremi (Sudokrem gibi) kullanmak deriyi sakinleştiriyor.

  1- Cildinizi misel suyla temizleyin. Rozaya zarar vermez.
  2- Sakinleştirici BHA sürün.
  3- Nemlendiricinizi uygulayın.
  4- (gündüzleri) SPF koruma sürün. Ve bunu geceleri ciltten güzelce misel suyla temizleyin.
  Burada detaylı ürün ve bilgi bulabilirsiniz.
  https://cyrene.com.tr/endise/rosacea.html

  Hiç bir şey sürmemek cildinizi dış etkenlere açık bıtrakmak demektir roza daha da sorunu büyütür.
  Sevgilerle

 40. Aysenur hanim meraba rozasea hastaligi daha cok kozmetik urun kullananlarda oluyor sanki ergenlikten beri sorunlu asiri yagli cildim vardi ben hep kozmetikle ic iceydim herkes kullanma cildin daha kotu olur dedi ve rozasea oldu hem paralarim bosa gitti hem cildim mahvoldu cildim kozmetigi hic sevmiyor uc gun hic bir sey surmesem beyazliyor guzellesiyor sadece pisik kremi ve gunes kremi kullaniyorum su an cok sakinlesti eskiden kil maskesi jeller peeling mahvettim cevremden kendin yaptin deyince cok uzuluyorum arkadaslarim tek suyla cildini yikiyor ve puruzsuz genetik heralde bu cildin geri donusu yokmu artik kozmetik kullanmiyorum temizleyici sut pisik kremi gunes kremi bunlar cildime bir sey yapmiyor bu bakimla cilt kac ay yada yilda duzelir?

 41. Merhaba Nazan Hanım,
  Farmasi TÜRK bir yatırım olduğu için göz bebeğimdir. İkinci güven duyma sebebim GMP sertifikaları olması ve Avrupa standartlarında üretim kalite belgesiyle ürün çıkarmasıdır.
  Temizleme jellerinde birçok yabancı firmanın ucuza kaçıp SLS kullandığı dönemde temiz içerikli jellerini görünce bir kez daha alkışladım…
  Makyaj ürünlerinden daha kullandığım olmadı ama cilt bakım ürünleri gayet iyi.
  Sevgilerle

 42. Ayşenur hanım mrb farmasi ürünleri hakkında düşüncelerinizi çok merak ediyorm sabun temizleme jeli bb cc kremleri nemlendiriçi ve makyaj ürünlerini sizce nasıl içerik olarak

 43. Ayşegül Hanım Merhaba,
  BHA %2’ye geçiniz.
  MIZON All In One Snail Repair Cream’mi sabah ve akşam kullanabilirsiniz. Aloe konsantre de salyangoz kreminiz de yatıştırır.
  İkisinin de yağlı yapısı yoktur. Sanırım güneş kreminiz yağlıca hissini oluşturuyor.
  Krem yerine pudra SPF kullanın. Jane Iradele’de “powder me” adlı toz mineral SPF var çok daha rahat edeceksiniz diye düşünüyorum.
  Veya mat olan Cyrene güneş kremini kullanabilirsiniz.
  Haftalık bakım yaparsanız (peeling+maske) yağlanmayı biraz daha azaltır, sivilce izlerinin daha hızlı gitmesine yardımcı olabilirsiniz.
  İster Mizon’un APRIL SKIN Magic Snow Pad’ini haftada 2 kullanın, ister Organique Kil Maskesi Yeşil’i peeling ve maske olarak kullanın.
  Sevgiler

 44. Merhaba Ayşenur Hanım, daha önce sizden aldığım tavsiyelerle cilt bakımı yapıyorum.39 yaşında akne rozasea hastasıyım.LR acil box setinden aldım.cildimi temizleyip LR emergency spreyden sıkıyorum.Sizin önerdiğiniz Cyrene %1 BHA eksfolyemi sürüp üzerine LR aloe vera consantrate kullanıyorum.Solante güneş kremi ile tamamlıyorum.Akşamları LR nemlendirici yerine Mizon Snail Krem kullanıyorum.cildimin renginin kırmızıdan açık pembeye döndüğünü kızımla beraber gözlemliyoruz.Siyah noktaları artık bariz göremiyorum ve gözeneklerim sanki biraz küçüldü.Öğütleriniz için çoooooook teşekkürler.Yalnız belkide yaşımdan dolayı sivilce izlerimin geçmesi uzun sürüyor.%1 bha solüsyonum bitmek üzere, devam edeyim mi yoksa %2 lik bha mı geçeyim?Ya da Siz ne önerirsiniz? Bir de başka güneş kremi önerebilirmisiniz? Kullandığım krem cildimi yağlı gösteriyor.Parlak görünüm rahatsız ediyor.Verdiğiniz bilgiler çok değerli şimdiden çok teşekkür ederim.

  Yüreğinize, emeğinize sağlık, Kolay gelsin…

 45. Hilal Hanım Merhaba,
  Rosa için tüm bilgileri bu videoda size aktardım: https://www.youtube.com/watch?v=6AabzHbVGkQ
  Misel sular en nazik temizleyen kozmetiklerdir. Ama jel ve tonikle temizlemek isterseniz jelin (veya köpüğün) SLS içermemesi, toniğin de alkolsüz olması gerekir.
  Ve bir konjac süngerle uygularsanız gözenek içerini daha iyi temizleyeceğinden oksidasyonu önlemiş olursunuz siyah noktalar zamanla azalır.
  K vitamini içeren kremlerin kılcal damar çeperini güçlendirmeye ve pıhtılaşma sorunu varsa çözmeye yönelik olduğu söyleniyor.
  Ancak rosa için tek seçenek olduğunu düşünmüyorum şahsen.
  Rosa ile beslenmenin ve stresin de ilintisi var biliyorsunuz. Beslenmeniz için bir dietisyene danışsanız içeriden de alevlenmeleri azaltmış olursunuz.
  Lazerle çok olumlu sonuçlar alındığını söylüyorlar.
  Sevgiler

 46. Ayşenur Hanım,1 ay önce rosa teşhisi konuldu.İlk aşamasındayım.Doktorum SVR adlı bir dermokozmetik markasının kızarıklık önleyici misel suyunu sivilce kremini ve güneş kremini kullanmamı istedi.Aslında faydasını görüyorum ama misel su cildimi yeterince temizlemiyor.Hastalığın teşhisinden önce hiç siyah noktam yokken şimdi siyah noktalar oluşmaya başladı.Ayrıca K vitamini takviyesi yapıyorum gece yatmadan önce,bu doktorun değil cilt bakım uzmanımın tavsiyesi aslında.Çokta pahalı bir krem.Bununla ilgili yeterince bilgi bulamadım.Cildimde olumlu yönde bir değişim var elbette ama,mandalina portakal gibi asitli yiyecekler yediğimde hemen kendini gösteriyor.Bu K vitamini meselesini,ve bundan kalıcı olarak kurtulmanın bildiğiniz bir yolu var mı onu öğrenmek istiyorum,şimdiden teşekkür ederim

 47. Teşekkür ederim Ayşenur hanım. Yaşım 26 ergenlikten bu yana alnımdaki pütürler olmuştur, özellikle yaz aylarında artıyordu sanırım güneşe bağlı olarak. Onun dışında hiç büyük sivilcelerim olmadı yüzümde. Bugüne kadar pek güneş kremi kullanmazdım. Artık Bioderma Photoderm spf 50 ve cosmed’in matlaştırıcı dengeleyici kremini aldım bu ikisini kullanıyorum gün içinde akşamda sivex sürüp yatıyorum. Bunun dışında haftada bir bioderma sebium gel gommant ürününü peeling olarak uyguluyorum. Bunlardan önce cildime çok iyi bakmıyordum açıkçası. Dediğiniz aloe vera spreyini de inceleyeceğim. İlginiz için tekrar teşekkürler.
  İyi çalışmalar…

 48. Sema Hanım Merhaba,
  Kabarcık şeklindeki sivilceler kapalı komedonlar muhtemelen. Yaşınızı da bilmiyorum, cilt bakımınızda nemlendirici olarak ne kullandığınızı ve dermatit gibi bir rahatsızlığınızın olup olmadığını da.
  Doktorunuz ne verdiyse onu uygulamalısınız. Ben sadece cilt tedavileri süresince kozmetikle desteklenebilecek adımları size işaret edebilirim. Mesela sivex kullanırken MUTLAKA güneş ışınlarına karşı korunmanız gerektiğini söyleyebilirim. Çünkü tedavi süresince UV ışınlarından kaçınmazsanız bahsettiğiniz gibi kızarmalar başlar ve deri çok hassaslaşır.
  Ergenlik sivilceleriniz de var mıydı yoksa sadece pütürlenmeler mi vardı bilmiyorum ? Betnovate’ın prospektüsünde bunun “5 günden fazla kullanılmaması gerektiğini” söylüyor. Doktorunuz muhtemelen iltihap ve kaşıntıyı yatıştırmak için bunu verdi.
  Sivex ise sivilceleri söndürmek için antibakteriyel bir ilaç. Kıl çevresindeki bakterilere karşı kullanılıyor. Beraberinde Cosmed jeli temizlemek için kullanabilirsiniz sabun içermediği için sorun çıkarmaz. panthenol içerir. Yatıştırıcı içeriklidir tam tersine.
  Bana sorarsanız cosmed jelle temizledikten ve iyi duruladıktan sonra aloe vera sprey fısfıslayın yüzünüze.
  Deri emsin.
  Sonra sivex’i uygulayın.
  Sabah akşam mı kullanıyorsunuz sivex’i bilmiyorum.Eğer sabah ve akşam kullanıyorsanız sabahları sivex’i sürün.Deri üzerinde kurusun. Sonra SPF içeren bir krem sürün.
  Sadece akşamları kullanıyorsanız gündüzleri temizlenmiş cilde SPF korumayı uygulayın.

  Temizleme bilgi videosu => https://www.youtube.com/watch?v=l0YoYBkE1jY&t=32s
  İzleyiniz lütfen

  Sevgiler

 49. Merhaba Ayşenur Hanım,

  Ben yüzümdeki ( özellikle alnımda) küçük kabarcık şeklinde sivilceler için cildiyeye gittim. Bana betnovate losyon ve sivex losyon verdi. Betnovate losyonu 1 hafta kullandım bıraktım sivex’e devam edıyorum. İlk hafta yüzümdeki iyileşmeyi farkettim ancak ikinci hafta sivex ile beraber cosmed arındırıcı matlaştırıcı temizleme jelini sadece akşam uygulamama rağmen yüzümdeki sivilceler arttı olmayan yerlerde sivilce cıktı ve yüzümde kızarmalar oldu tahriş olmuş gibi yanma var yüzümde. 2 gündür temizleme jelini kullanmıyorum sadece sivex sürüyorum. Şimdi soracağım şey cosmed’in bu arındırıcı matlaştırıcı temizleme jelinin önce sivilce cıkartıp sonra geçirme özelliği olabilir mi bir bilginiz var mı ? ve ben bu temizleme jeline devam etmeli miyim ?

 50. hacamat yaptırdım %80iyleşme sağladı öneriyorum arkadaşlar tıkalı damarlar açılıyor pis kan alınıyor

 51. Derya Hanım,
  Cilde “hiç bir şey sürmemek” de deriyi dış tahrişlere karşı savunmasız bırakmaktır ki bu da önce hassasiyeti artırır sonra kızarıklıklarla beraber farklı sorunlar gelişebilir.
  Rüzgar, güneş ışınları, aşırı sıcaklar ve klimalı ortamlar gibi derinin doğrudan yapısını etkileyen dış etkenlerin sonucu olarak çok roza geliştirmiş veya atopik cilt sınıfına girmiş deri vardır…
  Cildi yıkadığınızda kendi koruma mantosu da atılır ve deri bunu yeniden yapana kadar 6 saat çıplak (savunmasız) kalır. Bu sürede yağ/su dengesi bozulur, dolaşımı ve hücreleri etkilenir. UV ışınlarına karşı da Mart-Ekim arası her zaman güneş koruması kullanmalıyız ki erken yaşlanma bir yana deri altında yaptığı tahribat önlenmiş olsun…
  Hiç bir şey sürmemek olmaz.
  Derinin yapısına uygun bir nemlendirici + gündüzleri bir 30 SPF güneş koruması bağışıklık sisteminin bozulmasını önlemek için bir gerektir.
  Sevgilerle

 52. Ilginiz için çok teşekkür ederim ayşenur hanım ben muglada oturuyorum buraya özel el yapımı kostikli sabun kullandım ama rahatziktan sonra dusta her zamanda değil ve benim cildim de hiç pürüz yoktu ve hiç bir şey surmezdim cildime makyajda yapmam su an kızarıklık olan yerler altı sert ve şişmeye başlıyor yine sitrese bağlı hastalık ben zaten bu durumu sitres yapiyorum ama haklısınız destek almalıyım tek sorun bu aslında

 53. Derya Hanım Merhaba,
  Doktorunuzun verdiklerini kullanmanız gerek. Size bu tip kızarıklıklar için sakınmanız gerekenleri de söylemiştir (Sabun, güneş ışınları, alkollü kozmetikler vs)
  Stres konusunda yardım alabilirsiniz. Hayat hepimiz için her gün gergin haberlerle başlayıp, sıkıntılı saatlerle bitiyor her gün.
  Ancak baş etme yollarını bulabilirsiniz.
  Lütfen bunu ihmal etmeyin.
  Ben rozalı ciltlerde temizleme için organik misel su veya SLS içermeyen köpükler tavsiye ediyorum.
  Hemen her firmanın misel suyu var.
  Uygulamasını bu videodan izleyebilirsiniz:
  https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc
  Prospektüsünde de (okuyunuz) “Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.İyileşme belirtilerinin görülmesi 3-4 ay daha fazla sürebilir.” diye uyarıyı göreceksiniz.
  Siz ne ile temizliyorsunuz bilmiyorum ama sabun kullanmayın.
  Yukarıdaki yazıdan diğer detayları zaten okumuşsunuzdur.

  Kaşıntılar verdiği ilaçlarla ve roza kremle hafifleyecektir.
  Ancak prospektüste diyor ki: “Tedavi edilen bölgede cilt kuruluğu, kızarıklık, kaşıntı, yanma, batma, ağrı hissi ve tahriş yaygın görülen yan etkilerdir. Bunlardan herhangi birini fark ettiğinizde doktorunuza söyleyiniz.” lütfen kaşıntıyı doktorunuza söyleyiniz…Dozu azaltabilir veya ilaç değiştirebilir.
  Tedavinizin sonuç vermesini beklemeniz lazım.
  Sevgilerle

 54. Organik sertifikalı ürünlerde yağlı ciltleri tahrik edecek kimyasallar olmadığından anne nature köpük gibi temizleyiciler sorun çıkartmaz:) Ardından yağlı ciltler için bir tonikle cildi silin. Sonra nemlendiricinizi uygulayın lütfen.
  sevgilerle

 55. Ayşenur hanım mrb sizi youtube da da takip ediyorm ve kullandığınız annenature ürünü indirime girince almak istedim hemen ? içeriği temiz ürünler kullanmaya sizden sonra başladım öğrenmeye araştırmaya çalıştım inşallah annenature temizleme köpüğü ve nemlendiriçisi yağlı ve hassas cildime iyi gelir sevgiler ?

 56. Merhaba ayşenur hanım bende roza hastalığı olduğunu söyledi doktor iltahapli ve kizarikliklar var yanaklarve cene bölgesinde sisliklerle başlıyor kizarikve iltahapli sitrese bağlı olduğunu söyledi doktor elimde değil daha çok sitres yapiyorum anti biyotik ve kizariklar için rosa kremi verdi 10 dir başlamıştı ben cildinde hiç birşey surmuyordum bundan öncesi bu arada kasintilarda var bununla ilgili ne tavsiye edersiniz şimdiden teşekkür ederim

 57. Merhaba Melis Hanım,
  Kimyasallardan uzak duran bir temizleme ve nemlendirme, uygun ve düzenli bakımla rozanın ilerlemesini engelleyebilirsiniz.
  Yukarıdaki yazıda detay verdim.
  Cosmed firmasının redness temizleme köpüğü ve nemlendiricisi rozalı ciltlere uygun içeriklidir.
  Hangi aşamada olursa olsun lazer yaptırıp yaptıramayacağınıza dr karar verecektir.
  sevgilerle

 58. Merhabalar Ayşenur Hanım.Benim bir sorum olacaktı.Bugün dermatologa gittim ve roza hastalığım olduğunu öğrendim.Doktor çok başında olduğunu söyledi. Sadece yanaklarımda pembelikler var.Bu aşamada lazer yaptırabilir miyim? 24 yaşındayım. Beyaz tenliyim.Hep böyle kızarık bir ciltle mi yaşayacağım ?

 59. Merhaba Melisa Hanım,
  Yaşınızı yazmamışsınız. Günlük cilt bakımınızı nasıl yaptığınızı da bilmiyorum.
  Yani sabunla mı yıkıyorsunuz, nemlendirici veya doktorun verdiği herhangi bir ilacı mı kullanıyorsunuz?
  Roaccutane konusunda ben bir şey söyleyemem. Doktor değilim. Ama Moleküler Tıp ve İmmunoloji’den MSc, PhD Yardımcı Doçent Dr Ebru Karpuzoğlu’nun bunun kullanımı hakkında yazdığı yazıyı okuyabilirsiniz.
  Kendisi çok güvendiğim bir bilim kadınıdır.
  Bu linkte var:
  http://drebru.com/TR/unt/articles/cilt-bakimi-articles/akne-ve-roaccutane-nedir-ne-yapar/

  Temizleme ve nemlendirici olarak Cosmed’in kızarıklık serisinden köpüğü, ve SOS jelini kullanabilirsiniz.
  Sevgiler

 60. Merhabalar ben yaklaşık 9 yıldır rosacea hastasıyım ancak bunun son bir yıldır böyle olduğunu biliyoruz daha öncesinde doktorlar hep güneş alerjisi normal sivilce ve mantar dediler ilaçlar verdiler hiçbiri işe yaramadı en son yüz testi yapıldı ve ona göre ilaç verdiler ama yine fayda etmedi burnum ve yakını kırmızı yüzümün geri kalanında kırmızı minik ve iltihaplı sivilceler çıkıyor en çok sivilcelerimden şikayetçiyim ancak ne kullandıysam geçmedi doktorlar roaccutane öneriyor son çare olarak sizce kullanmalı mıyım sivilcelerim geçse yeter diyorum bir de kızarıklık için temizleme jeli ve yatıştırıcı bir şeyler önerebilir misiniz

 61. Ben içeriğinde SLS olmayan herhangi bir yağlı cilt jelini kullanmanızı öneririm.
  Örnekler:
  * Cyrene firmasının AHA/BAHA jeli ve toniği “Advanced Duo”
  * Farmasi Skintrends yıkama jeli ve toniği
  * Lavera Organik Canlandırıcı Temizleme Jeli (Yağlı ve Karma Ciltler)
  * Himalaya Neem özlü yüz temizleme köpüğü (Gratis)
  Sevgiler

 62. Peki siz ne önerirsiniz temizleyici ve nemlendiriçi olarak uygun fiyatlı ? dokt pek önemsemiyor içeriğini yazıp geçiyorlar sadece

 63. Merhaba Fikriye Hanım,
  Geçmiş olsun Allah bebeğinizi sağlıklı büyütsün inşallah.
  Rosa için hastanelerin dermatoloji bölümünde lazer ile tedavi yöntemine de bakabilirsiniz.
  Emziren annelerin bakımı ve sakınmaları gereken içerikler hakkında yazıma da göz atmanızı rica ediyorum.
  http://aysenuryazici.com/emziren-annelerin-bakimi/

  Kullandığınız ürün bu ise :https://www.amazon.com/Tea-Tree-Therapy-Antibacterial-8-Ounces/dp/B001E77O1Q İçinde paraben var 🙁
  Bu ise http://tto-urunleri.blogspot.com.tr (sorun yok)

  Diğer ürünleri kullanabilirsiniz. Ancak benim (şahsi) dileğim her zaman mineral güneş filtreleri kullanılmasıdır. La roche Posay Uv legere’in içerisinde sevimsiz KİMYASAL filtre olan “OCTOCRYLENE” var.
  Kan dolaşımına katılan bir filtre.
  Krem içeriği şöyle:
  AQUA / WATER
  ISONONYL ISONONANOATE
  GLYCERIN
  OCTOCRYLENE
  NIACINAMIDE
  ETHYLHEXYL SALICYLATE
  DIISOPROPYL SEBACATE
  DIMETHICONE
  SUCROSE TRISTEARATE
  BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE
  CYCLOHEXASILOXANE
  AMMONIUM POLYACRYLDIMETHYLTAURAMIDE / AMMONIUM POLYACRYLOYLDIMETHYL TAURATE
  METHYLSILANOL/SILICATE CROSSPOLYMER
  DROMETRIZOLE TRISILOXANE
  ASCORBYL GLUCOSIDE
  POLYSORBATE 61

  Bu konuda bir kampanya vardı hatırlar mısınız bilmem ama bu linkten detaylı okuyabilirsiniz:
  https://www.change.org/p/çocuklar-hamileler-ve-emzirenler-bu-kirli-oyunun-kurbanı-olmasın-güneş-kremlerine-dikkat

  Size tavsiyem mineral filtreli krem kullanmanız.
  Hem nemlendirici kızarık karşıtı kremin, hem güneş koruma ürününüz Solante’nin, her ikisinde UV filtresi olmak zorunda değil.
  * Güneş koruması olarak Alba Botanica Very Emollient Sunblock SPF 30 kullanabilirsiniz.
  Aktif içerikleri 14.5 % Zinc Oxide , 2.0 % Titanium Dioxide . Hafif beyaz olabilir sürdükten sonra geçer beyazlık.
  * Veya Bare Republic SPF 30 Mineral Face Sunscreen Lotion kullanabilirsiniz Aktif içerikleri 3.2% titanium dioxide ,1.7% zinc oxide .

  Bakım rutininiz temizleme, serum, nemlendirme+ koruma olarak şöyle planlayabilirsiniz.
  -* temizleme Bioderma H20 ile silin. Durulamaya gerek yoktur. Misel sular hem temizleme hem tonikleme yerine geçer.
  Ardından, isterseniz kızarıklıkları yatıştırmak için Desert Essence Organik Çay Ağacı Yağı’ndan suyla ıslatılmış bir pamuğa 1 damla damlatıp tüm yüzü silebilirsiniz.
  -* Yatıştırıcı serum: Bionike DEFENCE ROSYS INTENSIVE DROPS veya Darphin Intral Redness Relief Soothing Serum
  -* Nemlendirici Bionike DEFENCE ROSYS LIGHT CREAM veya Darphin Intral Redness Relief Recovery Cream

  Sauna, klima, sıcak banyo sıcak su konusunda lütfen dikkatli olun. KKTC yılın büyük bölümünde ısı yüksek ve soğuktan sıcağa oda/sokak geçişleri olan bir coğrafya.
  Banyo sonrası yatıştırıcı aloe vera maskelerinden yapabilirsiniz. Oldukça sakinleştirir cildi.
  KKTC de lr uzmanı varsa ondan temin edebilirsiniz.

  sevgilerle

 64. Ayşenur hanım merhaba,
  Öncelikle bu çok değerli bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.
  Benim sorunum Rozasea, maalesef yıllardır bu sorunla yaşıyorum.
  Birçok doktora gittim. Kimi sadece kozmetikler kullandırdı, kimi de sadece ilaçlar..
  Neticede yetersiz tedavi ve yetersiz bakımdan dolayı hiçbir zaman tam sonuç alamadım.
  En son ilaç olarak roza kremi ve metrin kremi dönüşümlü olarak kullanıyordum. (2 yıl önce)
  Ve az da olsa olumlu sonuç almaya başlamıştım. Alnımda, çenemde ve yanaklarımda yaygın olan kızarıklar azalmıştı. Fakat tedavim devam ederken hamile kaldım. Doktorum ilaçları kesmemi, bebeğe zarar verebileceğini söyledi.
  Sadece temizleyici (tea tree oil likit soap) ve güneş kremi (solante telerubor tinted) kullandım.
  Tabiiki kızarıklıklarım geri geldi.
  Bebeğime süt verdiğim için hala ilaç kullanmıyorum.
  İşin garibi İstanbul’daki doktorum (en son roza ve metrin kremi kullandıran) şuanda ilaçların süte geçeceğinden kullanamayacağımı..
  Kktc’de danıştığım diğer bir doktor ise roza kremi kullanabileceğimi söylüyor.
  Artık ne yapacağımı bilmez haldeyim, kafam çok karışık…
  Şuan kullandığım ürünler;
  Tea tree oil (yıkama yapıyorum)
  Bioderma sensibio H2O AR
  La Roche Posay Rosaliac uv legere
  Solante tele-rubor tinted

  Bu arada, Kktc’de yaşıyorum ve 34 yaşındayım.
  Yanlış ürünler mi kullanıyorum ?
  Doğru ise destekleyici başka ürün önerileriniz nelerdir ?
  Ürünleri yanlış veya yetersiz mi uyguluyorum bilmiyorum, bu sebeple uygulama aşamaları hakkında da bilgi verirseniz çok sevinirim.
  (Temizleme+tonikleme+serum+nemlendirme+güneş kremi…? )

  Değerli görüşlerinizi paylaşırsanız çok minnettar olurum.

  Saygılarımla…

 65. Sivilce çukurları kozmetikle geçmez. Ama sivilce lekeleri geçer.
  LR spreyi çok iyi kalite bir nem spreyidir. AloeVera’sı da sertifikalı özel üretimdir.
  LR consantre aloe kremden bahsettim nemlendirici olarak.
  Sevgiler

 66. Nazan Hanım ,
  Doktor verdiyse ben karışamam diyorum ama içim elvermiyor yine de 🙁
  La Roche Posay’ın effaclar gelinin içerisinde tahriş edici sentetik köpük olan sodium laureth sulfate var.
  Ben hassas ve yağlı cilde vermem.Ama o doktor.
  Ne yapabilirim?
  Bakın ürünün içeriği bu:
  Aqua / Water, Decyl Glucoside, Sodium Laureth Sulfate, Peg-120 Methyl Glucose Dioleate, Polyglyceryl-3 Hydroxylauryl Ether, Peg-4 Dilaurate, Peg-4 Laurate, Zinc Pca, Disodium Edta, Citric Acid, Polyquaternium-7, Iodopropynyl Butylcarbamate, Peg-4, Parfum / Fragrance.

  Linki bu:
  https://www.makeupalley.com/product/showreview.asp/ItemId=30738/Effaclar-Purifying-Gel-Cleanser/La-Roche-Posay/Cleansers

 67. Şuan temizleyici olarak da la rocheposay effect gel kullanıyorm yağlı ve hassas ciltler için dokt vermişti

 68. Cildim yağlı bu arada dönem dönem karma olduğu da var tek tük sivilce ve sivilce lekeleri de var

 69. Lr nın ürünlerinden box seti var ondan mı bahsediyorsunuz acaba benim yüzümde sivilce çukuru ve gözenekler var lr yı çok söylediler ama faydası olmaz diye almak istemedim açıkçası içeriğini ne bilmediğim için

 70. Sevgili Nazan hanım,
  Sorunuzun cevabı bu videoda izler misiniz lütfen?
  https://www.youtube.com/watch?v=nJphVDeZ8gY

  Sadece oksizinc (çinkolu kem) değil, cildinizi ne ile temizlediğiniz de önemlidir. Sabunsuz temizleyici hatta en iyisi “misel suyla” sabah akşam cildi silip yenileyici ve yatıştırıcı bir krem /losyon kullanın. Alkolsüz malzeme kullanmaya ve sabunsuz temizliğe dikkat etmelisiniz ki hassasiyet giderilsin. Yazın eğer SPF koruma kullanmadıysanız kızarıklık bu sebeple artmış olabilir. Acnelyse sonrası ve kullanımı boyunca SPF 50 bir koruma şarttır. Prospektüste yazıyor bu uyarı .

  Bahsettiğiniz krem yüzü bembeyaz yapar. Krem yoğundur, losyonunu kullanabilirsiniz diye düşünüyorum.
  Uygulama videoda:
  https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc

  Size tavsiyem hassas ciltler için bir misel su alın yahut kızaran ciltler için üretilmiş köpük, bir de hassas kızarık ciltleri yatıştırıp, sakinleştiren bir kozmetik krem
  Cosmed Soothing cleansing foam ve Cosmed’in Cosmed Ultrasense Soothing S.O.S Cream Gel ‘ini ikili olarak kullanabilirsiniz.

  Bir diğer seçenek aloe veralı ürünlerdir. ..
  LR Aloe Vera Acil Yardım Durum Spreyi’ni sabah akşam ve gün içinde sık yüze fısfıslamanız derinin sakinleşmesine ve suyunu tekrar depolamasına yardımcı olacaktır. Cildi miselle temizleme (veya köpükle yıkama) sonrası , nemlendiriciden önce fısfıslayın, 1 dak sonra emilir. Ardından nemlendiricinizi veya çinko losyonu sürebilirsiniz. Veya lr aloe concentrate nemlendiricinizi sürebilirsiniz.

  sevgiler

 71. Ayşenur hanim mrb acnelyse kullandım bi süre ve 6 aydır kullanmıyorum buna ragmen sabah yüzümü yıkarken bile kırmızı oluyor yüzüm ne yapmam lazım
  Oksizinc krem duydum ama sizde kullanmalımıyım bu kremi deriyi kalınlaştırdıgı ve kızarıklığı hassasiyeti giderdiğini söylüyorlar

 72. Ayşegül Hanım Merhaba Yine 🙂
  Gano Sabun’u sizin için internette araştırdım ama pH konusunda firma hiç bir bilgi yazmamış. Yüzümüzde kullanabilmemiz için sabunların pH’ı 5,5 olmalıdır. Bunun belli değil.
  Sabun yüz temizliği için fazla serttir. 7-11 arası baziktir…
  İyi geldiğini hissettiyseniz uygun demek ki..
  Ama firmanın bu İYİ ÖZELLİĞİ hiç bir yerde yazmaması da pazarlama hatası…
  ** Organique Dermo Expert Anti Akne Kremi nemlendirici olarak sabah akşam kullanabilirsiniz . (Caladerm gibi azeleik asit içeriyor.)
  ** Uriage Hyseac K Unclogging Skin-Care size uygun nemlendiricilerden biri.
  ** Cumlaude Lab Acnilaude K-Keratolytic => Bu losyon gibi olan tüp miniciktir. Akneli yerlere sabah akşam uygulanarak 2 ay düzenli kullanılır. Sonrasında “sadece akşamları” kullanılıp, gündüzleri “Cumlaude Lab Acnilaude M Emülsiyon “ile desteklenir.
  Bu tip akne ürünlerinde SPF korumayı ihmal etmemek gerek tekrar hatırlatayım dedim.
  Sevgilerle

 73. Ayşegül Çakır

  Teşekkür ederim. İnşaallah bu 5 adıma uymaya çalışacağım yalnız Caladerm krem beni çok rahatlatmadı. Önerebileceğiniz başka bir nemlendiriciyi de deneyebilirim. Cilt temizliği için 2 hafta kadar önce Gano sabun diye bir kahverengi sabun arkadaşım önermişti. Köpürtüp yüzüme sürdüğümde hiç rahatsızlık vermedi. Sanki cildimi rahatlattı. Banyoda da yüzüme kullandım ve eskisi kadar kırmızı çıkmadım. Ama yinede fikrinizi almak isterim. Farklı bir nemlendirici önerirseniz sevinirim. Güzel dilekleriniz için de teşekkürler. Kolay gelsin…

 74. Ayşegül Hanım Merhaba,
  Sorunuzun cevabı web sitemde yer alan “erişkin aknesi “ile ilgili yhazıda lütfen göz atar mısınız?
  http://aysenuryazici.com/eriskinlerde-akne-sorunu-neden-oluyor/
  Roza da olması derinin hassasiyetlerinin çok hassas bir zemine oturduğunu gösteriyor.
  Kozmetikler, bildiğiniz gibi ilaçlardan daha etkili değildir.
  BHA’lı ürünlerle yüzeysel soymayı çoook nazikçe yapabilirsiniz diye düşünüyorum.
  1- Temizleme işlemini sls içermeyen bir jelle ve konjac süngerle yapmanızı öneririm,
  2- Ardından “Advanced Oil Control BHA Facial Toner” gibi alkolsüz bir losyon uygulamanız (Veya LR’ın emergency aloe spreyi var onu da kullanabilirsiniz) gerekir
  3- (akşamları) BHA’lı gözenek temizleyici ve yatıştırıcı serumdan cilde sürün Cyrene Redness Relief 1% BHA Exfoliant
  4- Üzerine nemlendiricinizi sürün. Caladerm’in rahatlatmış olması gerek. İçeriklerine şimdi baktım siz söz edince.
  5- UV ışınlarından gündüzleri cildinizi elinizdeki güneş korumasıyla koruyun. Uv tetikliyor biliyorsunuz 🙁
  Bu beş adımı düzenli yaptığınızda yenilenmenin de nazikçe olacağını düşünüyorum.
  Neutrogene nın ve cosmed’in nokta atışı aknelerin üzerine 24 saatte söndürmek üzere formüllenmiş sivilce söndürücü jelleri var hiç kullandınız mı bilmiyorum ama sizi rahatsız eden kistik yapıların üzerine , nemlendirici öncesi uygulayabilirsiniz.
  Dilerim kısa sürede çare olur.
  Sevgilerimle

 75. Ayşegül Çakır

  Ayşenur Hanım öncelikle değerli bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler.Aynı şeyleri tekrar soruyormuş gibi olabilirim ama cildim söz konusu olunca ümitsizliğe kapılıp bana özel yorum olursa rahatlarım gibi geliyor.40 yaşında beyaz tenli, karma,ergenlikten beri sivilce problemi olan ve halen devam edip üstüne birde rozasea eklenen 3 evladı olan bir anneyim.Sağlıkçıyım ve pek çok dr ve akademisyene muayene oldum.En son 2 yıl önce roza teşhisi kondu.Sivilce ve Roza için Caladerm krem, Ceradolin nemlendirici, Dr ‘un eczanede hazılattırdığı tonik ve Solante telerubor güneş koruyucu kullanıyorum.Nedbe kıvamında sivilcelerim hala çıkıyor.Kırmızı sert halde kalıyor ve izleri bir türlü geçmiyor.Misel su bile kızarıklık yapıyor.(Sizden öğrenip almıştım)kırmızı çehreli,burnunda siyah noktaları olan, gözenekleri geniş, eski ve yeni sivilce izleriyle fazla aynaya bakmadan yuvarlanıp gidiyorum.(Aslında bakıyorum düzelme var mı diye)En son birde Size yazayım dedim.Cildim hassas ama peeling ve maske ile yenilenmesi gerekiyor(gene sizden öğrendim)Fakat tahriş ederim diye korkuyorum.Hepten kırmızı olmak istemem.Önerilerinizi heyecanla bekliyorum.Teşekkürler…

 76. Cok cok tesekkurler cok sagolun☺

 77. Merhaba Adaşım Ayşenur Hanım,
  Geçmiş olsun. Roza ile ilgili nasıl seçimler yapabileceğinizi yukarıdaki yazıda anlattım.
  Mümkün olduğunca sert kimyasallardan uzak, hassas ve kızaran ciltler için (kuproz) üretilmiş ürünler kullanmak lazım.
  Roza krem hem kızarıklıkları yatıştıran hem nemlendiren bir kremdir. Bir ilaçtır.
  Sabah akşam kullanıldığı yazıyor prospektüste. ” İyileşme belirtilerinin görülmesi 3-4 ay daha fazla sürebilir.” Deniliyor.
  https://www.ilacweb.com/roza-krem/
  Yani Bioderma ile sabah akşam temizledikten sonra bu ilacı sürünüz. Gündüzleri de güneş korumanızı üzerine uygulayınız.
  Ben krem altına yatıştırıcı kuproz serumlarının kullanılmasını -hassasiyeti yatıştırmaya yardım ettiğinden- her zaman öneriyorum.
  Roza krem bir ilaçtır benim bilgi alanım kozmetiktir. Bu kremin etken maddesi metronidazol, bakterilerle mücadele eden bir antibiyotik, antimikrobiyal bir ajandır.
  Diğer ikinci etken maddesi “üre” ise cildin su tutma kapasitesini arttırarak, yumuşamasını sağlayan bir madde.

  Ren Evercalm Anti Redness Serum veya Eucerin Hypersensitive Anti Redness Soothing Care’i (jel şeklindedir) kremden 1/2 saat önce sürebilirsiniz.
  SEVGİLERLE

 78. merhabalar ayşenur hanım,
  hastaneye gittiğimde doktor banasa roza hastası olduğunu söyledi ve roza kremini verdi günlük makyaj temizleyicisi olarak bioderma h20 kullanıyorum güneş kremi olarakta solentanınkine başladım ama günlük olarak hangi nemlendiriciyi kullanmam gerek yada önerebileceğiniz ne gibi ürünler var cildim hassas olduğu için herhangi bi ürüne başladığımda kızarıklığa neden oluyor bu yüzden çoktedirgin oluyorum çok teşekkürler

 79. Merhaba,
  Firmanın kendi seyfalarında GMP sertifikaları olduğu yazılı. iÇERİKLERİ ÜRÜN ÜZERİNDEKİ listeden okuyabilirsiniz.Çünkü firma sayfasında hepsini yazmamış. Sadece belli temel hammaddeleri belirtmiş.
  Ama GMP sertifikası SLS ve SLES kullanmadığını belirleyen bir sertifika değildir.
  Sayfalarında “temizleme aktifleri ekolojik ve organik tarım standartlarına uygundur” diyor.
  Bu, temiz içerikli olmasını gerektirir.Ama açıkça ÜRÜNLERİMİZDE sodium Laureth Sulfate ve sodium lauryl sulfate yok dememişler??
  Firmaya mail atabilir, veya ürünü eczanede görüp üzerinden içerikleri okuyabilirsiniz.
  http://www.belgelendirme.com.tr/belgelendirme-standartlari/gmp-standart/290-gmp-temel-ilkeleri-nedir

  Firma iletişim: http://www.dermadolin.com.tr/iletisim
  sevgilerle

 80. Mrb ayşenur hanım seranem yüz temizleme köpüğü içeriği hakkında bi bilgi bulamadım sizin bi fikrinis var mı içeriği hakkında

 81. Ayşenur Hanım zahmet edip cevap yazdığınız için teşekkür ederim ?
  Şöyle başlayayım kızım 4,5 yaşında, hamileyken başlayan süreç ilaç kullanamadığım için artarak devam etti biraz stresliydi hamileliğim. Emzirmem bitince roza isimli kremlerden verdi cildiye doktoru ama sonuç alamayınca uğraşmayı bıraktım. Yanaklarımda mercimek tanesi büyüklüğünde kırmızı şişlikler vardı ve t bölgem yağlı ve hem siyah noktalı hem de beyaz sivilceli idi. En son 2016 bahar aylarında doktor tavsiyesi ile acnemix jel ve imex sydnet sabun kullandım jel alkollüydü ve kutuyu bitirince devam etmedim. Başka bir doktorun tavsiyesi ile tekradox 100 mg kapsül antibiyotik ile nadixa krem ve bioderma sensibio sıvı yüz temizleyicisi ile cildimi sakinleştirmeyi başardım. Bir ara internette oksizinc %40 çinko oksit ve balık yağı içerikli pişik kremi ile cildime haftada bir uygulama yaparak daha canlı durmasını sağladım. Bu anlattığım uygulamaların hepsi bitti. Şu an yanaklarım hafif allık sürülmüş gibi pembe ve kırmızı pütürlerim bitti. Ancak burun kanatlarımda ikişer tane kırmızı kılcal damar var maalesef. Bu aşamaya gelmek bile benim için çok iyi bir aşama ama biraz dikkati bırakınca mesela cips sucuk gibi yiyecekler ile tekrarlıyor. Sürekli tetikte olmak zorunda olmak biraz üzüyor insanı ?Şu an forever markasının aloe veralı yüz sıvı sabunu var sadece onunla sabah akşam yıkıyorum ve La Roche posay rosaliac ar intense kızarıklık karşıtı krem kullanıyorum sıcaklardan dolayı bu kremi gece sürüyorum evden çıkarken de forever markasının 30 faktörlü güneş kremini kullanıyorum.
  Biraz uzun oldu kusura bakmayın böyle anlatınca insanların gözleri açılıyor şaşırıyorlar nasıl yani pişik kremi mi kullandın diye insan çare bulamayınca böyle oluyor galiba. Bir de tonik kullanmadığım için tepki gösteren çok var ama tonik beni kızartıyor maalesef.
  Şunu da öğrenmek istiyorum hydrafacial uygulamasında kullanılan solüsyonlar standart değil anladığım kadarıyla sizin söylemenize göre. Uygulamayı yaptıracağım yerdeki bayan çok bilgili olmayabilir şehir itibari ile burada yaptırmak zorundayım. Uygulamaya hangi solüsyonları eklemeleri gerekir yardım ederseniz çok sevinirim çok teşekkür ederim ?

 82. Esra hanım Merhaba,
  Hamileyken hormonal büyük bir değişim geşirdiğimiz için derinin de yağlanması artabilir, hassasiyeti çoğalabilir, güneş ışınlarına maruz kaldıysanız roza gibi bir sorun da başlamış olabilir.
  Estetisyen cildinizin hassasiyetine göre hydra facial’in aşamalarında kullandığı etken maddeleri düzenleyecektir.
  Hydra Facial’in aşamalarını çektiğim videoma göz atabilirsiniz.
  https://www.youtube.com/watch?v=hDGEEFAEwhs

  Şu an hamileliğiniz bitti mi? Nasıl bir cilt bakımı uyguluyorsunuz yazmadığınızdan bir fikir de yürütemiyorum.
  Ama temel bakımınızı aksatmazsanız hastalık ileri aşamalara geçmeyecektir.
  1- temizleme (misel suyla)
  2- kızarıklık karşıtı serum (sabah akşam krem altına)
  3- Nemlendirici/Yatıştırıcı
  4- Güneş koruması

  Bu adımları aksatmayınız.
  Bionnex’in hassas cilt (pembe olanlar) ürünlerini, Darphin’in Intral serisini (Darphin Intral Redness Relief Soothing Serum bilhassa), Synchroline Rosacure İntensive Cream SPF30 size uygun serilerdir.
  Sevgilerle

 83. Ayşenur Hanım merhaba,
  Benim de hamile iken başlayan bir roza hastalığım oluştu. Yanaklarım kırmızı ve yüzümde t bölgem çok yağlı. Cilt bakımı yaptırmayı düşünüyorum ve bir güzellik merkezinde hydrafacial denilen bir cilt yenileme uygulaması var. Sizce bu uygulamayı yaptırmamda bir sakınca olur mu şimdiden teşekkürler ?

 84. Merhaba Aysu Hanım,
  Geçmiş olsun. Roza hastalığı genelde genetik oluyor. Aileden birinde olması gerek 🙁 Yaşadığınız coğrafya ve kullandığınız kozmetikler de alevlenmesinde etken olabilir. Hatta beslenme şekliniz ve stres durumunuz da …
  Roza ve kızarıklıklar baş edilmesi zor ama yaşam şekli olarak da bazı konulara dikkat ederek tedavinizi sürdürmeniz gereken sorunlardır. Web sayfamın ana sayfasında arama yerine “Kızaran Ciltler & Roza hastalığı” yazarak tüm ayrıntıları dikkat etmeniz gerekenleri yazdığım makaleye ulaşabilirsiniz. Lütfen dikkatlice okuyunuz. Beslenmenizden, sıcak suyla ve güneşle temasınıza kadar rozanın tetikleyici birçok faktörüne de dikkat etmelisiniz tedaviniz boyunca.
  Doktorunuzun verdikleri hakkında ben bir yorum yapamam. Hem haddime değil, hem ben doktor değilim (kozmetik eğitimi tıp eğitimi değildir) sadece kozmetiklerle derinin daha sağlıklı olması ve temizlenmesiyle ilgili öneriler, uygulamalar ve içeriklerle ilgili tavsiyelerde bulunabilirim. Doktorunuzun dediklerini uygulamanızı tavsiye ederim.
  * svr c20’nin içeriğinde yoğun hyalüronik asit vardır ve derinin nemlendirilmesi konusunda size yeterlidir. Arama yerine “hyalüronik asit” yazarak derinin suyu kilitlemesinde nasıl önemli rol oynadığını anlattığım yazıma da göz atınız lütfen.
  * Aloe vera jeli nem yükleyici, sakinleştirici mükemmel bir doğal içeriktir. İçeriğinde alkol olmadığı sürece bu jelleri ve maskelerini rahatlatıcı sakinleştirici olarak banyo çıkışlarında kullanabilirsiniz. Yulaf maskesi, yeşilçay da öyle. Kimi yangı giderici kimi yatıştırıcı özellikli bitkiler bunlar. Bu bitkileri içeren kozmetikleri destek maske olarak kullanabilirsiniz. Lakin hiç bir kozmetik ilaçtan daha etkili değildir. Ve içeriklerinde derinizi tahriş eden kimyasallar bulunmamalıdır.
  Bu nedenle sizin sadece kuperoz, kılcal damarlı ve hassas ciltler için üretilmiş kozmetikler kullanmanız ve cildinizi sabunla temizlememeniz gerekir.
  Roza’nın, lazerle, kılcal damar ve kızarık görünümünü dermatolog giderebilir. Danışın bence.
  Ben size Klapp Immun Couperose serum, REN Evercalm Anti-Redness Serum,
  Neden solante acnes kullanıyorsunuz? Akneli yağlı, sivilceli mi cildiniz?Eğer akneniz yoksa, sizin “Solante Tele-Rubor Spf 50” veya “La Roche Posay Rosaliac UV Legere Hassas Ciltler için Kızarıklık Karşıtı Bakım Kremi ” kullanmanız daha doğrudur.(Ki hiç akneden bahsetmemişsiniz.Sivilce sorunum da yoktu diyorsunuz)
  Kremler tüylenme yapmaz. Tüylenme hormonal bir sorun varsa çoğalır.Tüylerin göğüs, çene, karın, bel, bıyık bölgesi (dudak üstü) ve yanaklarda aşırı çoğalması, renginin koyulaşması %80 androjenik hormonlarla ilgilidir.
  Krem sürdüğünüz için kıllanma olmaz! Kremin kıllanmayı gerçekten tetiklemesi için yüksek B3, E veya A vitamini içeriğiyle “EN AZ BİR YIL”düzenli kullanılmış olması gerek. Kremi bıraktığınızda birkaç ay içinde kıllar da normal büyüme hızına döner. Bir krem sürmekle kıllanmada artış bu kadar kolay olsaydı kel olduğu için mahzun olan insan kalmazdı dünyada!!

  50 Faktör neden ağır gelsin? Anlamadım.Güneş kremi gündüz UV ışınlarını emer ve derinize zarar vermesini engeller.Ve gece ciltten iyi temizlemeniz gerekir.
  Sevgiler

 85. Merhaba ayşenur hanım 20 yaşındayım 1.5 yıl önce yanagimdaki kabarikliklar,burnumdaki kirmizilik ve stres aninda gelen ates basmasi nedeniyle rosacea teshisi konuldu. Sivilce sorunum yoktu. 1 aylik antibiyotik,kortizonlu krem ve roza kremini kullandiktan sonra tedavim icin doktorun isotretinoin tedavisi önermesiyle istemeyerek de olsa bu tedaviye başladım. Suan 7. Ayimdayim 52 kiloyum ve 3 ay 30 4 ayda 40 mg kullanıyorum. Bu ilaclar çenem ve dudaklarim disinda derimde pullanma soyulma yapmadi. Sanki gereksiz yere kullandim gibi geliyor son ayimda olmama ragmen hala kizarikliklar var. Ilk 2-3 ay doktoruma surekli yuze uygulanmayacagini soylememe ragmen hayir uygulanir sadece kurulugun yok bide alninda egzema var demesiyle bir bildiği var diyerek excipial lipo kullandim nemlendirmek icin daha sonra doktorumu degistirdim ve onun verdiği su bazli bir nemlendiriciyi kullanmaya basladim. Sanirim excipial lipoyu kullandığımdan derim inceldi ve kilcal damarlarim gorulmeye basladi. Basta da soyledigim gibi cok fazla kuruluk yasamadigim icin 3 aydan sonra gerekli gördükçe genelde gunde 1 kez uyguladim bu su bazli nemlendiriciyi. 1.5 aydır da doktorumun yazdigi svr c20 yi geceleri ince bir tabaka halinde kizariklik bolgeye sabah da bionike adli markanin kizariklik giderici serumunu tum yuzume ince bir sekilde 3 damla sürüyorum. Bunlar zaten nemlendirdiginden nemlendirici kullanmama gerek kalmıyor. Fakat cildim deki kizariklik ve gozenekli gorunum beni rahatsiz ediyor. Internette aleo vera jeli ,yulaf maskesi ve yecilcay kompresinin kizariklik ve kilcal damar gorunumune iyi gelecegi söyleniyor. Bu ne kadar doğru? Bu kizariklik kilcal damar gorunumu ve genislemis gozenekler icin sizin önerdiğiniz temizleme ürünleri ve serumlar nelerdir ? Ayrica ben yaz kış farketmez yaklaşık 2 yıldır solantenin acness 50 faktorlu gunes kremini kullanıyorum. Bunun cildime bir zarari olur mu ? Bazi yerlerde yag içerdiğinden tuylenme yapar diyorlar. Gerci ben excipial lipoyu bile kullandığım zaman boyle bir sorun yaşamamıştım ama. Gunes kremini surekli 50 faktor kullanmamin cildime agir gelme bir durumu olabilir mi ? Cok uzun oldu kusura bakmayin ama cevaplarsaniz sevinirim. Iyi gunler dilerim.

 86. Cetaphil’in bir ürünü 100’den fazla ödül almış, bir ürününün de 40’dan fazla ödülü var. Özellikler egzamalı ve hassas /kızaran ciltler için olan serisi dünyada oldukça meşhur…
  Ben ürünün reklamına göre değil, hatta ödüllerine göre değil “içeriğinde kullandığı etken maddelere” göre iyi veya cılız diye niteliyorum…
  En popüler ürünü olan, Cetaphil Gentle Skin Cleanser’ın içeriğine bakıyorum… İçerikte 8 madde var ve bunlar:
  su, cetyl alcohol, propylene glycol, sodium lauryl sulfate, stearyl alcohol, methylparaben, propylparaben, butylparaben. (Ben bunları hiç sevmedim..Kusura bakmayın. )

  Sayfada”ingredients” yerine tıklayıp bakınız
  https://www.cetaphil.com/gentle-skin-cleanser

  Diğerlerine bakayım dedim: Cetaphil’in Foaming Face Wash (Kızaran ciltler için olan); Baby Eczema Calming Lotion, Daily Hydrating Lotion with Hyaluronic Acid ürünlerinin içeriği nispeten daha iyi.
  Sevgilerle

 87. Cetaphil ürünleri nasıl bizce içerik olarak

 88. Cosmed firması da içerik olarak çok iyi kozmetikler üretir. Seçim sizindir.

 89. Nazan Hanım Merhaba,
  Salisilik asit yağ salgısını dengelemek için yağlı ciltlerde en sık kullanılan maddedir, cilde yararı yoktur. Limon suyu da salisilik asittir.
  Bitkilerin, meyvelerin, tohumların hepsinden elde edilen malzeme kimyadır.Kozmetik ve ilaç sanayiinde, gıdalarda kullanılır. Limon mesela kozmetik içeriklerde kullanılır 🙂 Hem canlandırıcı, hem yağ düzenleyici, hem ödem dağıtıcıdır.

 90. Birde cosmed için ne düşünüyorsunuz temizleme jeli krem ve tonikleri peeling hakkinde içeriği nasıl cosmed ve dermoskın acnegün arasında kaldım ?

 91. Peki bu salistik asit zamanla cilde zarar verir mi asit deyince bi durup düşünüyorum da ?

 92. Merhaba Nazan hanım,
  İçerisinde yağ salgılarını tahrik edecek olan kimyasal köpürtücü SLS (Sodium Laureth Sulfate) olmayan tüm jeller benim için yağlı/akneli ciltler için iyidir.
  Acnegun’ın içerisinde %2 oranında salisilik asit de var .Bu da gözenek içlerini temizlemek ve yağ salgısını kontrol altına alarak tıkanmaların önüne geçmek için iyi.
  Her ne kadar içerik listesine internetten erişemesem de “renklendirici,paraben,parafin,silikon ve parfüm içermiyor olması belirtilmiş.
  Akneli yağlı ciltler için iyi bir temizleme jeline benziyor bu verilerle 🙂
  Unutmayınız ki jelle temizleme sonrası bakterilere karşı savaşın ikinci adımı olan toniğini sürmek lazım , ardından gündüz ise ” Acnegun Gündüz Kremi”, geceleri de Acnegun Gece Kremini beraber kullanmalısınız.
  Cilt bakımı bir bütündür ve her adım diğerini tamamlayarak sorunu çözer. Banyo sonrası da Acnegun Arındırıcı Maskeyi uygulayın.
  Sevgiler
  Ayşenur

 93. Ayşenur hanim mrb dermoskın aknegün serisi nasıl sizce temizleme jeli ve köpüğü

 94. Merhaba,
  “Anne nature temizleme köpüğü” ve bir sünger yardımıyla cildinizi suyla köpürtün durulayın. Ardından alkolsüz tonikle silin.
  INSTITUT ESTHEDERM OSMOCLEAN ALCOHOL FREE CALMING LOTION (Toleranssız Ciltler İçin Alkolsüz Yatıştırıcı Temizleyici Tonik)
  Nemlendirici olarak Anne Nature nemlendirici kullanabilirsiniz.
  Cildiniz hem rozacea hem kuruya yakın ise Cyrene firmasının “Equo-Librium Skin Rescue Cleansing Treatment” misel suyu ile temizleyin. Durulama gerektirmez. Equo-Librium Skin Rescue Moisturiser with Probiotic Technology kremini sabah akşam kullanabilirsiniz.
  Fondöten olarak ya mineral ya organik sertifikası olan makyaj malzemesi seçmenizi öneririm. Bazıları:
  YoungBlood Likit Mineral Fondöten
  YoungBlood Compact Mineral Foundation
  The Organic Pharmacy Organic Glam Antioxidant Foundation
  Zao Organic Silk Foundation
  Physicians Formula Mineral Wear Liquid Foundation Spf15
  Lavera Bio Nude Effect Organik Fondöten

  sevgiler

 95. Merhaba aysenur hanim yuzumde rozesa var genel olarak yaklarimda sivilce benzeri kabarikliklar cikti nemlendirici tonik ve zaman zaman kullanmam icin fondoten markalariyla önerebilirmisiniz

 96. Genetik olarak gözenekli bi yapım yok aslında yanlış ürün kullanmaktan dolayı oldu 1 senedir daha öncesinden gözenek nedir bilmezdim

 97. O zaman, genetik olarak deri yapınız iri gözenekli demek. Bu durumnlarda dermatologa gidip yüzeysel peeling yaptırırsınız.Üstteki tabakayı özel asitlerle veya soyucu bazı aletlerle hafifçe zımparalar. Gözeneklerin görünümü gider.
  Sevgiler

 98. Yaşım 28 ve düzenli temizleme ve nemlendirme koruma işlemini yapıyorum ama 1 senedir böyle küçük küçük gözenek iğne uçu gibi duruyor yanaklarda ve alında

 99. Nazan hanım Merhaba,
  Yaşınızı yazmamışsınız? Ergenlikte yağ salgısı hormonal olarak arttığından gözenekler genişler.Temel cilt bakımınızı nasıl yaptığınızı yazmamışsınız? Çünkü temizleme/nemlendirme/koruma adımlarını disiplinle yapmazsanız gözenekler genişler ve deri hassasiyet geliştirir kızarır .
  Sizden ricam lütfen web sitemin ana sayfasında arama yerine “Gözenek ve siyah noktalara çözüm” yazarak bu delik gibi duran hallerinden nasıl kurtulabileceğinize yardım eden bilgileri içeren yazıma ulaşıp okumanız…
  Bir diğer önerim youtube kanalımda iri gözeneklerin nasıl giderileceğini anlattığım videoyu izlemeniz.
  Bu => https://www.youtube.com/watch?v=nJ3myFeLyB8&t=178s

  sevgilerle

 100. Ayşenur hanim mrb yüzümde gözenekler bir sürü iğne ucunun deliği gibi ne yaptıysam da kapanmıyor yanaklarım dolu küçük küçük delikler gözenek artık bu yaşantımı da etkiliyor sorun ettim iyice ve uğraşmaktan yüzüm elimi sürsem kızarıyor sizce ne yapmalıyım

 101. Nazan hanım Merhaba,
  Almak istediğiniz yüz temizleme jelinin arkasındaki “içerik” bölümünü okuyun. Sodium Laureth Sulfate yazıyorsa almayın 🙂 SLS içermeyen bir sürü yüz yıkama jeli var. Piyasada paraben, sentetik renklendirici, parfüm ve SLS içermeyen birçok temizleme jeli de var.
  Bunlardan bazıları :
  Bionnex Sensitiva Yüz Yıkama Jeli
  Cosmed Arındırıcı & Matlaştırıcı Temizleme Jeli
  Cyrene AHA/BHA Exfoliating Gentle Cleansing Gel
  Coslys Organik Yağlı Cilt Yüz Temizleme Köpüğü
  Skincode arındırıcı yüz temizleme jeli -essentials purifying cleansing gel
  Doa Kozmetik Sülfatsız Yüz Yıkama Jeli
  (Gratis’lerde var) HIMALAYA HERBALS ARINDIRICI NEEM ÖZLÜ YÜZ YIKAMA JELİ
  Ersağ Yüz temizleme jeli

  Jelle temizledikte sonra gözenek sıkılaştırıcı tonikle sildi silin ve yağlı cilt için üretilmiş bir nemlendirici kullanın.
  Web sitemin ana sayfasındaki arama yerine “Hassas Ciltler Dikkat!” , “Yağlı Ciltlerin Bakımı ” ve “Gözenek ve siyah noktalara çözüm” yazarak şu anda baş etmeye çalıştığınız sorunların nasıl çözüleceğini hangi ürünleri kullanabileceğinizi okuyabilirsiniz.
  Size tavsiyem: Cyrene AHA/BHA Exfoliating Gentle Cleansing Gel ile köpürtüp durulayın. Ardından Cyrene Advanced Oil Control BHA Facial Toner ile silin.
  Nemlendirici: Cyrene Oil Free Skin Balancing Aqua Gel Moisturiser
  Güneşin yağlanmayı artırdığını biliyoruz.Mart -Ekim ayları arası gündüzleri lütfen 50 spf bir güneş koruması kullanın.
  Cyrene UV Defense Ultra Light SPF50+ Broad Spectrum Güneş Koruyucu Krem

  Sevgilerle

 102. Ayşenur hanim mrb yağlı ve hassas bi cildim var ve gözenekli siyah noktalı cildim var peeling yapamıyorm kızarıyor ve hassasiyeti artırıyor
  İçinde sls paraben vb zararlı şeyler olmayan cilt temizleyici önerir misinz la roche posay effect kullanıyordum ama içinde sls varmış ? yardımçı olurmusunuz yaş 28

 103. Esma Hanım Merhaba,
  Cilt bakımı dediğimiz şey çok alengirli bir şey değil 🙂 Temizle, nemlendir, koru bu 3 adımı yapmanız gerek.
  Ergenlike beraber hormonal faaliyet arttığı için yağlanma da artar ve cilt bakımına ergenlikle beraber başlanmalıdır.
  Çok basit:Temizlemek için bir yüz temizleme jeli, nemlendirmek için cilt tipinize uygun bir nemlendirici yeterlidir.
  UV ışınları yağlanmayı tetiklediğinden Mart-Ekim ayları arasında gündüzleri bir SPF 30 güneş koruma kremi kullanmanızı tavsiye ediyoruz.Hem lekelenmemek hem de aşırı yağlanmamak ve hassasiyet gelişmemesi için.
  Sabunların pH’ı 7 civarıdır ve yüzümüzü yıkamak için uygun değildir. Sabun kurutur.Hassasiyet ve kılcal damarların gelişme sebebi budur büyük ihtimal, ikincisi de nemlendirici kullanmamanız! Çünkü siz yüzünüzü sabunla yıkadığınızda doğal koruma tabakasını da atarsınız.Deri savunmasız ve dış etkenlere karşı çıplak kalır. Bu örtüyü ancak 6 saatte yeniden oluşturana kadar da hırpalanır.
  Web sitemin arama yerine “20’li Yaşlarda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı ?” yazınız ve çıkan yazıdan detay okuyunuz lütfen…
  Aynı aramayı “hassas ciltler” yazarak da yapın, çıkan yazıdan nelere dikkat etmeniz gerektiğine bakın lütfen.

  Alın,burun çene hattına T bölgesi deriz.Bu bölge herkeste daha yağlıcadır.
  Çünkü en kalın yüz derisi burasıdır ve çok sayıda yağ salgı bezi bulunur.
  Dengeleyici bir nemlendirici ile yanak ve T bölgesini dengelersiniz.
  Yazın, evet yaz boyunca sabahları nemlendiricinin üzerine SPF koruma sürün. Akşam temizleme jelinizle iyice köpürtüp temizleyin ve nemlendiricinizi sürün.
  Cosmed yıkama jeli ve toniğini kullanabilirsiniz.
  Güneş Kremi Nasıl seçilir? Nasıl kullanılır? yazımdan detay okuyabilirsiniz.
  Size önerim:
  SABAH AKŞAM TEMİZLEME :Yatıştırıcı Temizleyici Köpük + Alkolsüz Canlandırıcı toniği
  NEMLENDİRİCİ : Cosmed Kızarıklık Karşıtı Onarıcı Bakım Kremi
  GÜNEŞ KORUMASI : Cosmed Çok Hassas Ciltler İçin Yüksek Koruma SPF 50
  sevgiler

 104. Merhaba yaklaşık bir buçuk yıldır strese bağlı olarak sivilcelenme problemi yaşadım. Yüzümü bir kaç ay organik olduğu söylenen yüz temizleme sabunu ile yıkadım doğal olarak yüzüm iyice kurudu hassaslaştı bu sabun ile alakalı mı bilmiyorum ama göz altlarımda ve yanaklarıma doğru çok ince ve minik de olsa kırmızı damarlar belirmeye başladı. Ayrıca yüzüm çok kızarıyor yani su ile yıkadığında bile kızarıyor. Hep soğuk/ılık su ile yıkıyorum. Şuan sivilcelerim söndü diyebilirim stresim azaldı vitaminler kullandım ayrıca. Fakat hala sivilce izleri var. Cildim hassas ve nemsiz ama ph bozulduğu için sanırım (uzun süre sabun kullanmadan dolayı) yağlanma da var özellikle alnımda ve burnumda. Bana önerilerinizi bekliyorum. İnternetten araştırmalarım sonucunda Cosmed almayı düşündüm önerir misiniz markayı ve ürünleri? Ayrıca yazın sürekli güneş kremi kullanmalı mıyım? Bu arada 19yaşındayım. Tavsiyelerinizi bekliyorum?

 105. Yaş 27 bu arada

 106. Merhaba,
  Yaşınızı yazmamışsınız, ergenlikte iseniz erkek tipi kıllanma dediğimiz bu sorun için, östrojen/testosteron dengesi için doktor bir hap verirdi. Gerek duymadığına göre geçici bir durum olarak değerlendirmiş demek ki…
  Web sitemde ana sayfada “arama” yerine “Kadınlarda Tüylenme Kıllanma Neden olur Ne Yapılabilir? ” yazın. Çıkan makaleye göz atın. Lazer sarı tüyleri görmez. Lazer ışını kılın siyah yapısı tarafından emilir ve kıl tahrip edilir. Sarı tüylere ancak iğneli epilasyon yaptırarak kurtulabilirsiniz. Bu da (çenesine zamanında iğneli epilasyon yaptırmış gibi olarak itiraf edeyim) çok acıyan bir uygulamadır uzun da sürer.

  Tüyler sarı ise en doğru yöntem iğneli epilasyondur.
  İkinci alternatif kılları yönüne doğru profesyonel bir şekilde alınması, ardından kıl azaltıcı serumun kullanılmasıdır.Bu serumlara epilasyon sonrası 3 gün devam etmelisiniz. Firmalar 6 aylık düzenli kullanım sonucu bir sonraki çıkışında yaklaşık %50 ye yakın oranda daha ince tüyler vaad eder.
  Ama elbette kıl kökünün içeriden beslendiği erkeklik hormonu sorunun çözümü, kılların dökülmesi için en doğru çözüm olacaktır.
  BİODER & BİO EPİLASYON TÜY AZALTICI SERUM FORTE & YÜZ BÖLGESİ
  Cosmed Tüy Azaltıcı Serum 5×10 ml.

  Youtube kanalımda yüz tüyleri nasıl alnır videomu izleyiniz. Youtube kanalımın adı: Ayşenur’la Makyaj Ve Güzellik
  sevgiler

 107. Ayşenur hanim mrb testestaron hormonun yüksek çıktı ve yüzümde ayva tüyler birsürü sarı sarı uzunlu kısalı doktor hap falan vermeye gerek duymadı ama bu yüzdeki tüyler çok bunaltıyor beni sakal oldu resmen sarı sarı sizce ne önerirsini z tüyler için hangi yöntem daha doğru olur

 108. Merhaba,
  Önce Solante Tele-rubor Lotion Spf 50 sürüyorsunuz. Sonra üzerine BB kullanıyorsunuz. Anlamadığım şu: Her ikisi de güneş koruması neden üst üste sürüyorsunuz ki?? Bioderma Sensibio Ar Bb Cream Spf30 ya birini ya diğerini kullanın.
  İllaki renkli güneş koruması olsun diyorsanız sadece Bioderma BB kullanın yeter. Üst üste sürünce daha çok korumaz. 3 Saattir maksimum korumaları.. Sürdükten 3 saat sonra tekrar sürmezseniz yüzeyde koruma kalmaz…

 109. Acnelyse deriyi soyduğundan hassasiyet ve kızarıklık olması normaldir. Önemli olan disiplinle nemledniricinizi ve SPF korumanızı kullanmanızdır. Su bazlı bir nemlendirici ve gündüzleri mutlaka SPF güneş koruması kullanmanız şarttır. Yoksa uzun süre hassasiyet kalır ve en fenası lekelenir cildiniz.UV ışınlarından korunmanızı zaten doktor ve prospektüs de uyarıyor. Derinin kendini yenileme süresi olan 1 ay içinde hassasiyet bu kurallara uyarsanız geçer. Alkolsüz ürün seçiniz. sevgiler

 110. Ayşenur hanim mrb acnelyse den oluşan hassasiyet ne kadar üzerede geçer

 111. Iyi günler ayşenur hanım.Bir sorum olacaktı.Sonte tele rubor tinted gunes kremi surdukten sonra kızarıklarımı kapatmak icin bioderma bb spf 30 kremi gunes kremimi surdukten sonra mı yoksa surmeden once mi uygulamaliyim.

 112. Çok teşekkürler ?

 113. Yukarıda cevabını yazdım ya Nazan hanım… 🙂
  Gündüzleri hiç aksatmadan SPF güneş koruması kullanmaya başlamazsanız kalıcı olur. Acnelyse kullanımı “bittikten sonra da” SPF korumaya devam edin. Yoksa koyuluk yerleşir ve derine iner.

 114. Peki bu düzelir mi zamanla yoksa kalıcı mı ?

 115. SPF koruma kullanmaya başlamazsanız kalıcı olur. Acnelyse kullanımı bittikten sonra da SPF korumaya devam edin.Yoksa koyuluk yerleşir ve derine iner.

 116. Acnelyse gibi DERİYİ SOYAN ilaçların hepsini kullanırken eğer gündüzleri SPF 50 bir güneş koruyucu kullanmazsanız deride lekeler oluşur. Doktorunuzun bunu size kullanım talimatıyla beraber söylemiş olması gerek. Yoksa bile internetten acnelyse kullanım önerilerine ve prospektüse bakarsanız UV ışınlarından MUTLAKA korunmanız gerektiğini okuyacaksınız. ilacweb.com/acnelyse-krem adresini okuyun.
  Çok üzüldüm genç yaşta bu renk farklılığını yaşamanıza. Lütfen kendinize cilt tipinize uygun bir güneş koruyucu alın, sabah sürün. Akşam çok iyi ciltten temizleyin.

 117. Ve buldum acnlyse yan etkisinden biri de cilt karartmasıymış ama bu geçici mi yoksa kalıcı bi yan etki mi ?

 118. Ayşenur hanim tekrar mrb hormanel hiç bir sorun çıkmadı ve içim rahat şuan ? ama ben yüzüme hangi kremi sürersem süreyim yüzüm esmerleşiyor ve bu benim çok psikolojimi bozmuş durumda boynum ve yüzüm farklı bi renk nedeni nedir dokt buna yorum bile yapmadı

 119. Nazan hanım,
  Tekrar söylüyorum dışarıdan tüylenme bu kadar kolay yapılabilecek bir şey olsaydı ne kel insan kalırdı dünyada ne de kirpiksiz kaşsız insan..
  Sizin kıllanma sorununuz hormonal.
  Lütfen kozmetiklerle değil endokrinoloji uzmanı ile kıllanma sorununu konuşunuz. Sevgiler

 120. Çok tşk ederim herhangi bi zararı ve Tüylenme olmaz değil mi

 121. Estağfurullah.
  Ceradolin demek istediniz sanırım. Kuru cilt için krem formundakini kullanabilirsiniz. Yazın eğer çok terleyen bir yapınız varsa su bazlı ceradolin losyonu daha rahat kullanırsınız.
  Unutmayın bu tip ürünlerde SPF yoktur. Yazın, gündüzleri üzerine güneş koruyucu kullanmazsanız lekelenirsiniz.

 122. Mrb ayşenur hanım çok soru soruyorm k.bakmayın ama carodolin yüz için ve kuru cilt için losyon mu krem ki kullanması daha doğru olur siz de bu ürünü kullanım memnun kalanlardansınız ama yüz için sizve losyon mu krem ki kullanılmalı kuru ve normal cilt için

 123. Teşekkurederim onerileriniz için.

 124. Bu iki ürün de kozmetik değildir ilaç rehberinde içerik ve ne için önerildiğini bulabilirsiniz. Reçete ile satılmaz ama ilaçtır. Yüzünüz hasta ise ilaç önerilir. Bakım için kozmetikler vardır. Cildinize uygun kozmetik kullanınız lütfen İLAÇ değil… Hydro ve lipo yüze sürülmesi önerilen ürünler değildir, Üre içerdiğinden dolayı da vücuda da uzun süre kullanılması önerilmez. Sürekli kullanımda derinin yapısını inceltebilir. Üre cildin su tutma kapasitesini arttırarak, yumuşamasına yardım eder. Bunu kozmetiklerle sağlayabilirsiniz. sevgiler

 125. Physicians Formula’nın Mineral Wear Powder – Mineral Pudra Natural Beige veya Missha’nın mint (yeşil) pudrası

 126. Kızarıklıkları kapatan en iyi pudra yeşil alt tonlu pudralardır.MISSHA The Style Fitting Wear Sebum-Cut Pressed Powder No.1 Clear Mint size uygundur.
  Mineral istiyorsanız benim de kullandığım ürünler sayfasında olan Physicians Formula Mineral Wear Powder – Mineral Pudra Natural Beige çok memnun olacağınız bir pudra olacaktır.
  Sevgiler

 127. Merhaba Ayşenur hanım ben bir oneri isteyecektim.Ben suanda solante tele rubor tinted kullaniyorum uzerine minarel pudra gecmek istiyorum .Rozalı cildim ancak hafif kızarıklarım var bunun için hangi pudrayı onerirsiniz.Simdiden teşekkurler.

 128. Ayşenur hanım mrb excipial hydrolipo yüze için kullanılır mı

 129. Yarın gideceğim ayşenur hanım ?

 130. Nazan Hanım,
  Bir dermatoloğa görünün. Bu yanma ve kızarma normal değil. Cildinizin (soyulma yüzünden) hassasiyeti farklı bir rahatsızlığa dönüşmüş olabilir belki doktor coresatin veya başka bir öneride bulunur..

 131. Ayşenur hanım birde yüzüm çok kızarık cosmed in önerdiğiniz kremi sürünce daha da kızarıyor resmen yüzüm ve boynum farklı renkte acışma ve yanma oluyor yüzümde

 132. Ayşenur hanım mrb ? ürünleri kullanımıyorm yüzüm yağlı değil karma oldu artık ama hala gözeneklerim var sivilce sorumun da yok regl döneminde tek tük oluyor o da çok küçük minicik bir sivilce yüzümde sivilce çukurları var ve bu gözeneklerle beraber çok iğrenç görünüyor cildim çok hassas bunu daha önce de öylemiştim ve şunu fark ettim yattığım zaman yüzümde koca bi iz çıkıyor yastık izi ne sankı yüzümü biri çizmiş gibi derin bi şekilde bu çukurlar için hangi tedaviyi olmam gerekeni de bilmiyorm peeling soyma işlemi ne diyorlar ama benim yüzüm zaten hap ve acnelyse yüzünden yeteri kadar soyuldu ve hoç ince bi derim var acaba zamanla bu deri nasıl kalınlaşır toparlar mı ?

 133. Rica ederim

 134. Çok tşk ?

 135. Nazan Hanım,
  Tüylenmenin sebepleri hormonbaldir. Hele hele akne ile de ilgili sorun yaşadınız androjen hormonlar yağ salgısını ve kıllanmayı tetikler.ç Aknesi oalnların çoğunluğunda testosteron fazla çıkar.
  Lütfen bir doktora kan tahlili yaptırın.Sizi yönlendirir. Hormonlar dengeye girdiğinde tüylenme de de akne de biter.
  Bu yazıdan detay bakınız: http://aysenuryazici.com/kadinlarda-tuylenme-killanma-neden-olur-ne-yapilabilir/
  Su bazlı nemlendirici: Cyrene Oil Free Skin Balancing Aqua Gel Moisturiser
  sevgiler

 136. Çok soru sordum ala yağlı ve karma cilt için su bazlı nemlendirici önerir misiniz ben bi türlü bulamadım babe nın var o da kuru ve çok kuru ciltler için ben su bazlı krem kullanınca cildim daha aydınlık duruyor canlı duruyr bepanthen kullandım ama ondan mı nedir Tüylenme var yüzümde aşırı

 137. Merhaba,
  Güneş lekelerinin geçmesi için ne yapılması gerek bu yazımda tek tek detaylarıyla anlattım tıklayıp göz atsınlar lütfen.
  http://aysenuryazici.com/neden-yuzumde-leke-cikar/
  Çünkü çoğu hanım leke kremi sürünce leke gider sanıyor. Hem leke kremi hem güneş koruyucu beraber kullanılmazsa leke gitmez.
  Ve daha çok derinleşip derinin altına nakşolur.
  Sivilce lekeleri ise doğru bakımı yaptığınızda deri yenilenirken atılır gider…
  Temizle, nemlendir, koru. Bu üç adımı sabah akşam uygularsanız sivilce çıksa bile lekesi kalmaz.
  sevgiler

 138. Mrb ayşenur hanım k.bakmayın ark.larım israr edince sormak istedim arkadaşlarımın güneş lekesi ve sivilçe lekesi var önereceğiniz bi ürün var mı acaba

 139. Çok teşekkür ederim ? zaman ayırdığınız için

 140. Tekrar merhaba,
  Sivilceler hala mevcutsa, bakterilere karşı kullandıklarınız başarılı olmamış demektir. 🙁 Ben sivilceler komple gitti ve sadece incelmiş hassas kızarmış bir ciltle boğuşuyorsunuz sandım.
  Bu durumda sıralamanız şöyle olmalı:
  temizleme tonikleme
  yatıştırıcı serum
  sivilce üzerine -tek tek- söndürücü jel uygulaması (Cosmed Akne Kontrol Jeli )
  dengeleyici nemlendirici
  SPF koruma(gündüzleri)

  SİZE UYGUN 4 NEMLENDİRİCİ YATIŞTIRICI SEÇENEĞİNİ SIRALIYORUM SİZ SEÇİNİZ:
  1- Cosmed Ultrasense – Anti Redness Repair Cream 40 zaten 20 SPF içerir. Bunu gündüzleri güneş koruyucu + kızarık yatıştırıcı nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.
  2- Cosmed Complete Benefit – Matifiying & Rebalancing Cream Spf15 => bu da size uygundur “gündüz” kullanım için 15 spf içerir yani UV ışınlarından korur.
  3- REN ClearCalm 3 Replenishing Gel Cream 50ml bunu da “sabah ve akşam” temizlikten sonra serumu DA sürüp üzerine kullanabilirsiniz.
  4- ıda kew Dengeleyici Yüz Kremi
  Ancak IDA .KEW VEYA ren Clear Calm’ı kullanmayı seçerseniz, gündüzleri üzerine SPF içeren bir koruma sürmek zorundasınız. Belirteyim.

  Ayrıca SPF kullanmak durumunda kalırsanız bu üç güneş korumasının 3 ü de size uygundur. Gözenekleri tıkamaz. Akneli yağlı ciltlere uygun güneş korumalarıdır. Akşamları ciltten iyi temizlediğinizde sorun yoktur. Yağlanma da yapmazlar.
  Coola Mineral Face Sunscreen Cucumber Matte Finish Spf30 50ml
  Kiss My Face Sunscreen Face Factor Spf30 For Face&Neck
  Cosmed Yağlı/Akneli Ciltler İçin Güneş Kremi Spf50 50ml

  Hala sivilce olduğuna göre ve kızarıklık+ gözenekler sorununa göre bakımı şöyle planlayalım:
  Temizleme için: REN Evercalm Gentle Cleansing Gel “veya” Cosmed Soothing Cleansing Foam Yatıştırıcı Temizleyici Köpük 150ml.
  Alkolsüz tonik olarak: Cosmed Yüz Toniği 200ml veya IDA.KEW Dengeleyici Yüz Toniği

  Ren ve IDA.KEW ürünleri tavsiye etmemin sebebi aşırı hassasiyet geliştirmiş olmanız: Bu ürünlerde paraben, petrol bileşenleri, sülfat, sentetik renk vericiler. hayvansal katkı maddeleri, sentetik koku vericiler, mineral yağlar, cildi yıpratan glikoller ve diglikoller propilen glikol gibi, PEG, PPG, üre, D.E.A, T.E.A, Paba, alifatik alkoller/hidrokarbonlar, fitalatlar, fumaratlar, aminler, alkanolaminler, sentetik AHA / BHA’lar, polyakrilamid, metakrilat, elastomer, poloxamer, sitren, vinil, sentetik bağlayıcılar, polikuaterniyum, naylon, nitriller, nitrosamine, bromatlar, flor, alüminyum ve alüminyum oksid bulunmaz.

  Bakımınız bundan ibaret.
  Lütfen sıcak suyla yıkanmayın. Cildin hassasiyeti artar. Banyo sonrası serumunuzu ve kreminizi sürün.
  Bişr süre peeling yapmayın..
  Cilt kendini yenileyene kadar rahatlayana kadar agresif işlem yapmayın.

  http://www.idakew.com/tr/dengeleyici-yuz-kremi/u/101240

  Sevgiler

 141. Yok hayır doktor vermişti acnelyse de izlerim için
  Şimdi ren temizleme jeli ve sürumunu ve cosmed in 2 tane nemlendiricisi önerdiniz birde tonik ve güneş kremi önerir misiniz bunlar da ilk önerdiğiniz ürünler
  Temizleme:
  REN Evercalm Gentle Cleansing Gel
  Serum:
  REN Evercalm Anti-Redness Serum
  Nemlendirici Cosmed Kızarıklık Karşıtı Onarıcı Bakım Kremi 40 mL
  Çok teşekkür ederim zaman ayırım cevap verdiğiniz için o kadar şey kullandım ki yüzüme ve sonu hep hüsran oldu artık psikolojik boyuta gelmişti bu gözenekler yüzünden

 142. Acnelyse’i doktora sormadan mı kullandınız? Aknetrent’ten sonra 🙁 Cildin savunma sistemini çok hırpalamışsınız. Temizleme için sls içermeyen jel ve alkolsüz tonik kullanın. Ardından kızarıklık serumunu sürün. SPF içeren bir nemlendirici kullanın : Cosmed Complete Benefit – Matifiying & Rebalancing Cream Spf15 50 Ml
  Gözenekler doğru cilt bakımıyla, normal boyutlarına gelirler.

 143. Hala sivilcelerim var ayşenur hanım gözenek sorum da var aslında acnelyse yi kullanmamın büyük bi nedeni de gözenekleri küçültmesiydi ama şimdi daha beter ettim

 144. Merhaba,

  Hiç bir ürün kullanmamak, cildinizi dış etkenlere karşı savunmasız bırakmak demektir bu da kırmızılığı ve hassasiyeti gitgide artırır ve zamanla lekelenme de başlar…
  İlk önce şunu kabul edelim: Akneye karşı yüksek soyucu ( izotretinoin ve tretinoin) ilaçlarla hem bakteriler öldürüldü hem deri inceldiği için hassasiyeti arttı. Bu da geçecektir, ama temel bakım dediğimiz: Temizleme + nemlendirme + koruma adımlarının 3’ünü de düzenli yapmanız gerekiyor ki yeni derinin sağlıklı oluşumunu sağlayabilesiniz.
  Halen sivilce var mı bilmiyorum yazmamışsınız. ACNELYSE 6 hafta kadar kullanımı gereken bir ilaç. Doktor veya eczacınız sizi bu konuda bilgilendirmiştir.

  Şimdi, sabah ve akşam cildi sls içermeyen yumuşak bir jelle temizleyin, tonikleyin, ardından kızarıklığı yatıştıran serumunuzu sürün.
  En son da yatıştırıcı nemlendiricinizi. Kırışıkların sebebi incelen derinin su kaybı ve savunmasının azalmasıdır. Bakımla hepsi düzelir.
  Mart ayıyla beraber UV ışınları daha dik gelmeye başlayacak. SPF korumalı bir güneş koruyucuyu her sabah nemlendiricinin üzerine sürmeniz gerek ki acnelyse’in soyduğu deri lekeli çıkmasın.
  Bazı yazılara göz atmanızı rica edeceğim bilgi için:
  1- http://aysenuryazici.com/kizaran-ciltler-roza-hastaligi/
  2- http://aysenuryazici.com/hassas-ciltler-dikkat/

  Kullanım sırasına göre ürünleriniz:

  Temizleme:
  REN Evercalm Gentle Cleansing Gel
  Serum:
  REN Evercalm Anti-Redness Serum
  Nemlendirici Cosmed Kızarıklık Karşıtı Onarıcı Bakım Kremi 40 mL

  Banyo sonrası mutlaka cildinize serum + nemlendirici sürün.
  Sıcak duş yapmayın.

  Sevgilerle

 145. Mrb ayşenur hanım instagram da yazmıştım size ben 7 ay aknetrent kullandım ve 8 ay ara verip şu anda 1buçuk ay acneleyse kullandım şimdi yüzüm kuru ve kırış kırış oldu ve yüzüm yanık gibi hep kırmızı bi türlü geçmiyor kırmızılığı ne yapacağımı şaşırdım hiç bir ürün kullanmıyorum bu yüzden elimi deysem kızarıyor çünkü önereceğiniz cilt bakım ürünleri nedir 27 yaşındayım ve kırşehirde yaşyorm

 146. Merhaba,

  Hassas ve ince-kuru-karma (nemsiz) ciltlerin organik kozmetik kullanmaları daha doğru seçim olacaktır. Madem zararlı maddeler konusunda duyarlısınız seçimlerinizi sertifikalılardan yaparsanız “içinde zararlı bir şey var mı” endişesinden kurtulmuş olursunuz.Çünkü zararlı kimyasallar içermeyenlere bu sertifika verilir.
  Bu 2 yazıdan detay bakabilirsiniz.
  1- https://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/organik-kozmetikte-kimyasal-yok-mu/
  2- https://aysenuryazici.com/organik-kozmetik-ne-demek/

  Darphin iyi bir markadır ama sertifikalı değildir.
  Caudalie iyi bir markadır ama sertifikası yoktur.
  Absolution sertifikalıdır.
  Logona sertifikalıdır.

  Hassas ciltlerin en doğru seçimi budur.Sertifikalı kozmetik. Sertifikalı makyaj malzemesi.
  https://aysenuryazici.com/hassas-ciltler-dikkat/

  Elinizdekileri bunu umursamayacak bir arkadaşınıza hediye edebilirsiniz. Ben çok üzülüyorum paranın böyle heba olmasına.
  Absolution , Ausganica, Lavera, Logona, Zorah gibi markalardan seçimlerinizi yapabilirsiniz.

  Sevgiler

 147. Merhaba Ayşenur Hanım,
  Cildim ultra hassas ince kuru-karma. Absolution addiction kullanıyorum, la roche toleriane yıkama jeli, caudalie üzüm suyu, bazen absolution peeling ve yıkama jeli, nemlendirici logona silisyum, nemlendiricimi caudalie vinosource recovery cream ile değiştirebilirim ya da darphin intral recovery ile.
  Benim kozmetikler konusunda kafam inanılmaz karışık. Mesela hassas ciltler için olan ürünlerde mineral yağ/parafin yazıyor ya da fragrance yazıyor, eğer doğal ise ürün, fragrance doğal üretilmiştir diyor. Ultra hassas ciltlerde kullanılabilecek bir güneş koruyucu aldım günlük, darphin Environmental Lightweight Shield SPF 50 aldım göz çevresi dahil kullanılabiliyormuş fakat içnde dimeticone yani silikon var, silikon zararlı olarak gösteriliyor bir çok yerde. Şimdi darphini kullanmalı mıyım ne yapmalıyım, nemlendiricimi darphin ya da caudalie ile değiştirmeli miyim ? Şimdiden çok teşekkürler, saygılarçç