Home / Saç Bakımı / Kıvırcık Saçlarla Nasıl Baş Edilir ?

Kıvırcık Saçlarla Nasıl Baş Edilir ?

Sempatiktir, neşelidir, kadına naif bir hava katar lakin bir de saçı kıvırcık olanlara sorun!
Kabardığı ve kontrolden çıktığı için sürekli atkuyruğu yapanlar çoğunluktadır. Bu da alın ve şakaklardan zamanla saçların açılmasına sebep olur. Baş ağrısı da cabası.
Üstelik gergin bir kafatası üzerinde basket topu gibi bir saç taşımak zorunda kalırsınız. Örerseniz kaskatı olur.
Kendi etrafında dolarsanız, günün sonunda kafa felç geçirmiş gibi acır. (Kızımdan dolayı sorunları bizzat yakın takipteyim)
eceyle benİlk önce şunu belirteyim: Saç kesiminiz çok önemlidir. Saç uzunluğunun ara kısa saçlarla katlandırılıp, kademeli olarak yoğunluğunun ayarlandığı kesimlerle, ister yanlarda, ister tepede daha hacimli duran saç modelleri kestirebilirsiniz. Bu sizin zevkinize kalmış bir şey.
İster “piramit” model denilen kıvırcıklar, ister “beş kenar form” denilen kıvırcık saç kesimi, ister “yuvarlak” kesim olsun; kuaför ara katları keserken saçınızın ıslak olmaması gerek.
Çünkü kıvırcık saçlar ıslakken kesilince, bukleler saç kurutulduğunda çok yukarı çıkar ve şemsiye gibi bir saç modeline kavuşabilirsiniz. Aman!
Aşağıda üç ayrı kıvırcık saç kesimi var. Bu kuaförünüzün ara makas kullanarak saça verdiği formun başarısıdır. Zapt edilmesi kolay saçlar “iyi bir kesimle” başlar.

yuvarlakk

Saç tellerini ne kadar “neme doyurursanız” o kadar asiliği bırakacaktır. Ve kimyasal işlem yaptırırsanız vahamet artacaktır. Bunu bir kenara not ediniz.
Kıvırcık saçlar – genelde -dokunuşta yosun gibidir, mat olur ve çabuk hırpalanır. Saç sebumu, helezon yapan bukle boyunca tam dağılamadığından uçlar hep nemsiz kalır, çabuk kırılır. Durulanmayan kremler size en uygun bukle belirginleştiricidir. İstenen canlı, parlak ve zıplayan bukleleri yapmak zor değil. Sistem basit:
1- Nemlendirici özellikli şampuanla yıkayın.
2- Tarayacaksanız duşta, kremledikten sonra ve iri dişli tarakla tarayın. Durulayın.
3- Buklelerin dağılmaması için saç ıslakken, havluyla nemini aldıktan sonra saç serumu veya köpük uygulayın. Saç diplerine değil, saç telleri boyunca uygulayın. Sert köpüklerden kaçının. Yağlı köpükler seçin. Kalın telli kıvırcık saçlar saf hindistancevizi yağını da bukle belirginleştirici olarak kullanabilirler.
Briyantin, kalın teller için on numara seçimdir.
4- Kuruturken mutlaka vigo kullanın. Üfüren fön bukleleri havalandırır. Uçuş uçuş olur, formu bozulur.
5- Haftada 1-2 kez saç kremi yerine nem yükleyen saç maskesi uygulamak saç tellerini neme doyuracak, direncini artıracaktır.
Size uygun olmayan, saçı karton gibi yapacak ürünler:
Saç waxları, sert jöleler, sert spreyler, sert saç köpükleri… Kıvırcık saç ürünlerinin içeriğinin besleyici nemlendirici olması ve saçı asla sertleştirmemesi gerek.
vigoSaçlarınız kıvırcık olmamasına rağmen çok kabarıyorsa nemsizlik & kuruluktandır
1- Aşırı sert şampuanlarla sık yıkanıp saç telinin nemini kaybetmesi, kuruması
2- Sık düzleştirici, fön gibi ısı uygulama sebebiyle su kaybı, kuruma
3- Aşırı kimyasal açıcı işlemlerin uygulanması nedeniyle kuruma ve su kaybı. Röfle, platin saç, ombre…

Kabaran tüm saçlar nasıl saç kesimi yapmalı?
Kat verilmemiş ve küt kesimli saç kabarır. Uçlara doğru incelme yapılarak ve ara makasla kesilen modeller hacmi azaltır. Kabarma minimumda tutulmuş olur. Kabarma önleyen serum de kullanırsanız rahat edersiniz. Ama hepsinden önemlisi saçın nemini geri kazandıran işlemler kabarmayı önleyecektir.
kıvırcık saç urunleri

About Aysenur

Check Also

Yağlı Saç Derisi Ve Yağlı Saçlar için Ev Yapımı Saç Maskeleri

Yağlı saçlar ve yağlı saç derisinin çok can sıkıcı olduğunu biliyorum. Bana yazdığınız binlerce mailden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

Sepette Kupon Kodu Yerine "aysenur20" Yazarak Tüm Ürünlerde %20 İndirim Kazanın!