Home / Fikir Kileri / Büyüdüm,Büyüdüm Bende Dertli Oldum

Büyüdüm,Büyüdüm Bende Dertli Oldum

Bir süt reklamının cıngılı dilime dolandı, çok hoş! Yemek yaparken, araba kullanırken mırıldanır oldum. Söylerken de gözümün önünden çocukluğum geçiyor.

Annemin öğretmen maaşı, babamın memur maaşı Mutluyuz! Eksiğimiz de yok yüksündüğümüzde. Ben, anam babam, kardeşim ve anneannem iki odalı lojmanda, sobanın etrafında kuruyemiş yiyip, radyo dinliyoruz. Tv yok. Ajans PKK ve şehit haberi vermiyor. Çünkü yok! Erzurum’a babaanneme telefon açmak istediğimizde PTT santrale numarayı yazdırıyor, yarım gün kadar bekliyoruz. Saat 22.00 olduğunda bir uyku bastırıyor ki sormayın.

Haliyle sabahın köründe hortluyor insan! Okula gitmemek için uykusuzluktan mızmızlanan çocuk da yok. Servisimiz yok. Anam sarıp sarmalıyor atkıyı boğazıma, tutuşturuyor elime tahta okul çantamı yallah okula!Öğretmenim kutsal kişi. Bana hayatın akışını okumayı, ilmi sevmeyi öğretiyor.40 Yıl kölesi olmayı gönüllü kabul ettiğim değerli varlık.

Arka bahçede kümes, mahalle köpekleri,hemen yanımızdan geçen İstanbul asfaltından giden kamyonların sesi, deredekikurbağalar, ıhlamur ağacımız ve Gökkuşağı ansiklopedim.

Her tayin çıktığında ağlayarak ayrılıyor, yeni kasabamızda yeni arkadaşlar buluyorum. Matematiğim kötü, biyolojim iyi. Okul çıkışı eve öğretmen gelmiyor,dershane yok. Çünkü okulda ne öğrendiysem sorumlusu ben ve öğretmenim! Sonu“SS” ile biten 100 kadar sınav da yok

Dizilerin ve internetin önünde gönlümüzü eğleme, beynimi uyuşturma olanağımız da olmadığından kitap okumak çok büyük bir zevk. Mahallenin delisi gözüyle baktığımız, yaşıtımız Ömer, ağzından salyalar akıtıp, yalpalayarak,  bizimle oynamak için peşimizden geliyor. Korkuyor kaçıyoruz ama acıyoruz da Sonunda oyuna dahil oluyor. Alışıyoruz Ömer’e.

Üniversite sınavına giriyoruz. Okunun duvarlarında kurşun izleri var. Gazetelerde miting haberleri. Babam okurken küfür savuruyor. Eğitim kurumları parmakla gösterilecek kadar az, seçim kısıtlı diye içim daralıyor isyan ediyorum.Şimdiki gibi değil yani.  Türkiye’de bugün 168 üniversite, Bangladeş’te de 1.268 üniversite var!

Yani ülkede çok üniversite olunca halk da kültür ve refah içinde olmuyormuş, paran varsa salak da olsan okuyabilirsin ama adam da olamayabilirmişsin,  sonradan anlıyorum.

Kız istemeye gelen öğretmen, subay, memura  “mühendis”ve “doktor” gözüyle bakılabiliyor!

Öğretmenler acınacak durumda değiller o zamanlarda. 1980’lerin başında subay ve doktorla hemen hemen aynı maaşı alıyor öğretmenler. 2012’de ise uzman doktorun maaşının %5’i kadar geliri var! On sene önce bir öğretmen maaşıyla 150 kilo et alabiliyormuş, şimdiyse 60 kg. Altı cumhuriyet altını bir öğretmen maaşına denk gelirken şimdi öğretmenler sadece 2 cumhuriyet altınına tüm ay çalışıyor

Her şey elbette değişecek, zamanın kanunu bu ama değerler hep mi aşağı gider ya hu?

Büyüdüm büyüdüm ben de anne oldum. Haber bültenlerinde kavga dövüş, tecavüz, kadın soykırımı, gırtlaklama, şehit acısı,seyretmekten ruh sağlığını ve hayat umudunu kaybetme eşiğine gelenlerle beraber, vicdanımın düğmesini kapattım! En fenası da bu: Vicdanın hayatla irtibatını kesmek!

 

Ayşenur Yazıcı    16 Kasım 2012   Yurt Gazetesi Meraklısına Not Köşe yazısı

 

About Aysenur

Check Also

İnsan Vücudundan 15 Muhteşem Görüntü

Bu sayfada insan vücudundan 15 muhteşem görüntü bulacaksınız. Görüntüler Elektron Mikroskopu ile çekilmiş, Detaylar 1 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cildinize Mucizevi Bir Dokunuş Royal CaviarSepette Kupon Kodu Yerine "aysenur" Yazarak Tüm Ürünlerde %15 İndirim Kazanın!

Sepette Kupon Kodu Yerine "aysenur" Yazarak Tüm Ürünlerde %15 İndirim Kazanın!