Home / Kitap önerileri / Homo Deus :Yarının Kısa bir Tarihi – Yuval Noah Harari

Homo Deus :Yarının Kısa bir Tarihi – Yuval Noah Harari

(2016 Ekim)
Homo Deus
Yazar: Yuval Noah Harari
Yayınevi: Kolektif Kitap (456 sayfa)
homodeus kitap 1
Yarım yüzyılı 10 yıl kadar aştı ömrüm… Kendimi bildim bileli ,insanlığın neden gelişimini iyiye doğru tamamladığı (!) halde geriye doğru giden bir eğride hayvanlaştığını sorgular haldeyim.
Sufi bakış açısı her ne kadar beni törpülediyse de, talan edilen ve büyüklük taslayarak etrafını da kendini de yok eden insanoğluna şaşıra şaşıra yaşamaya devam ediyorum.
Son 30 yılımı nasıl bir dünyada tamamlayacağım konusundaki endişemi tanımlamak için, metafiziksel ve parapsikolojik olayları sosyolojik ve antropolojik olarak harmanlamaktan yoruldum!
Sadece benim için değil, tüm dünya için 2016 yılı insanlık tarihinin en utanç verici yıllarının başlangıcı oldu. Egosu tavan yapmış idarecileri kim yarattı? Bu sistemin başka doğurgan kötülükleri ademoğlunu nereye sürüklüyor? sorularının oldukça gerçekçi sebeplerini ve cevaplarını tıpkı bir kürsüden seminer dinler gibi bu kitapla sorguladım. Lakin, sosyolojik ve ekonomik olasılıkları es geçen bazı yorumlarına katılmadığımı fark ettiğimde; yazarın beni içine çektiği kuyudan başımı biraz çıkarıp nefes alabildim. (Şükür ki)
Bazı kitaplar insanda travma yaratır. Konu üzerine daha çok kitap okuduğunuzda , ilk şokun aslında yeni keşfedilen olasılıklara olan tedirginlikten olduğunu anlarsınız. Bu kitap da öyle oldu. Benzerlerini bulup okumaya devam edeceğim.
Korkarak, korkutularak yaşamak garip bir duygu. Önemli olan “bulaşıcı bir hastalık gibi yayılan hümanizmin kişilikleri ne kadar zehirlediği” konusunda başka görüşlerin de anlattıklarına kulak verip kendi bilgisini oluşturmak. .. Şu an için evet tedirginim!  Modern dünyanın aslında daha da içinden çıkılmaz yaşamların temelini kurduğuna ikna olduktan sonra kaçacak yerim de yok.
Bitti! Kitap bittikten sonra içine düştüğüm boşluk biraz daha karanlık oldu.
Yazarın İsrailli bir tarihçi, üstelik balık burcu olması kullandığı sert cümleleri ve hayali zorlayan olasılıkları ile okuru da sıkıştırıyor. Ama ne sıkıştırmak! Uzmanlık alanları dünya, askeri ve orta çağ tarihçesi. Haliyle anlatımlara  ataların yaptıkları ve yapacakları tüm bedbahtlıklar ekleniyor sayfa sayfa! Okumazsanız eksilir misiniz? Evet. Ama okursanız da keyfiniz ve kahyası alıp başını kaçıyor… Benden söylemesi. Yazar hakkında bilgi edinmek ve bu sene hangi ülkelerde seminerleri var görmek için web sitesi burası. Tıklayıp okuyabilirsiniz.

 

 

About Aysenur

Check Also

Zor İnsanlarla Başa Çıkma Yolları

Zor İnsanlarla Başa Çıkma Yolları (How to Deal with Difficult People) Ursula Markham Çocuk eğitimi, …

3 comments

 1. Nilüfer Öğretmen

  Siz bir de aynı yazarın, hayvanlardan tanrılara sapiens kitabını okuyun ve benim gibi ” keşke hiç evrim geçirmeseymişiz ” noktasına gelin:)
  Sizi seviyorum
  Çok sevgiyle

  • Nilüfer hanım Merhaba,
   Şu an Ahmet Şık’ın kitabını okuyorum.Biter bitmez alırım sizin dediğinizi de.. Ben de keşke 1950’lerde kalsaymışız da hiç medenileşmeseymişiz, ben akşam radyo dinleyip soba başında kitap okuyarak yaşlansaydım da şu TV’ye dahil olup ömrümü kemirmeseydim diye düşünüyoprum vallahi…İnsanoğlu geliştikçe merhameti azalıyor onu anladım.

   • Nilüfer Öğretmen

    Neyse ki sizin gibi ” insan güzelleri ” var da nefes alıyoruz
    Varlığınız gerçek bir armağan hayata ve bize, eksik olmayın dileklerim , minnetim ve çok sevgimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

Sepette indirim kodu yerine "AYSENUR" yazarak tüm ürünlerde %15 indirim kazanın!