Home / Cilt Bakımı / Hangi Cilde Hani Kil maskesi Seçilmeli? Saçlı deri için Hangi kil uygun?

Hangi Cilde Hani Kil maskesi Seçilmeli? Saçlı deri için Hangi kil uygun?

Kil maskesi seçerken nasıl seçeceği konusunda kararsız ve biraz daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler için bu yazıyı derliyorum. Elbette kil içerek vücuttaki ağır metalleri temizleyen işlemden bahsetmeyeceğim. Bu benim alanım değil. Ben kozmetik içeriğindeki killer konusunda ayrıntı vermek istedim. Böylece ister aktardan ister hazır killi maskelerden cildinize uygun olanı daha rahat seçebileceksiniz.

Killer, tortul kayaçlardır. Tortul kayalar Kuvars, kalsiyum, fosfor, bakır, demir, alüminyum, selenyum, manganez, silika, çinko, potasyum, magnezyum, karbonatlar gibi farklı minerallerden oluşur. Kayanın var olduğu bölgedeki basınç ve ısı farklarına göre çeşitlilikler gösterir,  içeriklerindeki mineraller de var olduğu bölgeye göre oluşur. Yani, kırmızı, yeşil, siyah veya pembe killer fizikokimyasal yapılarıyla birbirlerinden farklıdır… Kozmetikte karşılaşabileceğimiz en iyi içeriklerden biri olan kil minerallerinin adsorpsiyon gibi çok özel özellikleri, küçük boyutlarından, tabaka yapısından ve parçacıkların negatif yükünden kaynaklanır. Kimyadan uzak cilt temizliği arayanlara sunulmuş bir nimettir killer.
Kil maskelerini kadınlar eski zamanlardan beri dünyanın her yerinde kullanıyorlar. Teknoloji geliştikçe killeri bazı formüllerle birleştirip cilt tiplerine ve ihtiyacına göre tüplere koyup kozmetik raflarında kadınlara sundular. Lakin çoğu insan bu kadar çeşit kilin ne işe yaradığını neden bu kadar değişik kil çeşitleri olduğunu, hangisini seçeceğini veya neyle karıştırıp kullanacağınız bilmiyor. Bu yazı bu sebeple kaleme alınmıştır.
Hazır kil maskesi aldığınızda zaten üzerine hangi cilt için ne tip sorunlar için üretildiğini yazıyor ama aktardan alıp siz kil maskesi hazırlayacaksanız bu yazıdan faydalanmanız dileğimle…

Kil, birçok maskede ana bileşendir, çünkü yabancı maddeleri emer detoks yapılmasına yardım eder ve derinin arınmasına yardımcı olur. Killerin bulundukları bölgenin coğrafi koşullarına, toprağın mineral yapısına göre çeşitleri renk alır, farklı özellikler taşır. Hangisi hangi cilt tipine iyi gelir işte size detaylı bir kil rehberi:  
Kaolin kili

Kaolin pembe, beyaz, sarı, kırmızı renklerde olabilir. Taşıdığı minerallere göre bölgesel renkler alır. En popüler olanı beyaz kaolin en yumuşağıdır ve hassas kuru ciltler için mükemmel bir yatıştırıcı ve iyileştiricidir. pH nötr olduğundan çok fazla yağ emme gücü yoktur. Ama kuru ciltlerin üst tabakasındaki kuru ve rahatsız eden ölü deriyi nazikçe atması, yumuşaması için çok iyi bir alternatiftir.
Sarı kaolin biraz daha emicidir ölü tabakayı gayet güzel temizler (peeling yapar) yağlı ve hassas ciltler için de gayet uygundur. Sarı kil kan dolaşımını da arttırdığından birçok aydınlatıcı maskenin içeriğinde rastlayacağınız bir kil çeşididir. Kırmızı kilin akrabasıdır.
Kırmızı kil, kaoinler içinde en emici olanıdır. Rengini okside olmuş demirden alır. Çok spesifik bir oksidasyon geçiren demir, bakır ve çinko da bu parıldayan tonu sarı kile verir. Kırmızı ve sarı killer, az bilinen fakat eşit derecede olağanüstü olan küçük yeşil kil kardeşleri olarak kabul edilebilir. Yağlı ve yorgun ciltler için en iyisidir. Kırmızı kil, yüz veya vücut ürünlerinde özellikle sivilceli ve akneli ciltler için kullanılır. Pembe kaolin ise beyaz ve kırmızı kaolinin bir karışımıdır. Karma ve hassas ciltler için iyi bir seçim olacaktır.

Bentonit kili

Bentonit, alüminyum ve magnezyumca zengin volkanik kül, tüf ve lavların kimyasal ayrışması ile veya bozulmasıyla oluşmuş çok küçük kristallere sahip kil minerallerinden oluşan bir kaya çeşidi. İçerisinde %50 oranında montmorillonit adlı kıymetli bir mineral vardır.
Akneli ürünlerin içerisinde sıklıkla rastlamamamızın sebebi bentonitin çok iyi bir yara iyileştirici olmasıdır. Muhtemelen akne için üretilen ürünlerinizin birinde buna rastlamışsınızdır. Çok iyi yağ emdiğinden akneli ve yağlı ciltler için mükemmel bir kildir. Özelliği sadece bu değil, su ile karıştığında molekülleri yüklü hale getiren ve toksinlerinizi yüzünüzden  (gözenek içinden de)mıknatıs gibi çeken, mıknatıs benzeri elektriksel özelliklere sahiptir. Bu aynı zamanda bakteri ve mantar ve safsızlıkları içeren herhangi bir cilt rahatsızlığı için de geçerlidir. Bentonit su ile karıştığında şişerek yüksek oranda gözenekli bir madde haline geldiğinden -yüzünüzdeki aşırı sodyumdan kaynaklanan şişlikler de dâhil olmak üzere – başlangıçtaki kütlesinden daha fazlasını emebilir. Sıkılaştırma, akne temizleme ve pürüzsüzleştirme, gözenek temizleme yetenekleri ile bentoniti her cilt endişesi için kullanabilirsiniz.
Aztec Secret Indian Healing Clay Facial Treatment kil maskesi saf bentonittir.

(Fuller’s earth )Fuller’ın Toprak Kili

Güneydoğu Amerika’da bulunan bentonit çeşidi bir kildir. Hindistan’da ise ayni kili Multani mitti” adıyla görürüz. Ağartıcı, beyazlatıcı, yağ ve koku emici olarak yüksek kaliteleri olduğundan, lekeli ciltlerin beyazlatılmasında, kedi kumlarında, otomotiv ürünlerinde, yapıştırıcılarda ve eczada kullanılıyor. Yani, mesela ipek bluza salata sosu döküldüğünde veya halıya pasta düştüğünde üzerine bu kili serperek kurumaya bıraktığınızda leke olmayacaktır.
Bu kili özel yapan ne? İçeriğinde magnesium aluminium phyllosilicate var. Maya ve Aztekler’ in resimlerde kullandıkları mavi rengi bu kille yaptıkları biliniyor. Hiçbir kimyasal işleme girmeden yağı veya diğer sıvıları çözme yeteneğine sahip bir kil çeşidi bu… Çok kullanım alanı var. Kozmetikte hafif ağartma özelliği sebebiyle, hiperpigmentiyona yönelik içeriklere konulur. Gülsuyu ile karıştırılarak kullanıldığında yağlı ve lekeli ciltler için güzel bir seçenektir. Normal ciltler haftada bir kez kullanarak daha aydınlık bir cilt tonu elde edebilirler. UV korunması ile beraber kullanıldığında tabii. Bu güneş korumasının önemini lekeli ciltler videomda detaylı anlattım. İzlemek için buraya tıklayınız.

Fransız Yeşil Kili

Adı, sanki sadece Fransa’da bulunan bir kil gibi anlaşılsa da aksine, tüm “Fransız Yeşil Kili” içeren ürünlerdeki kil Fransa kaynaklı değildir. İlk buradan çıkıp tanındığı için adı böyle kaldı. Popüler hale gelince benzer kil yataklarının bulunduğu Çin, Wyoming, Montana ve bazı Avrupa ülkelerinde de yeşil killer satışa sunuldu. Bu çeşitlerin tümünü kozmetiklerde, “Fransız Yeşil Kili” adıyla bulabilirsiniz.
Neyi meşhur?  Mikro moleküllerinden ötürü çok yüksek yağ emme gücü olan ve gözenek sıkılaştırmada en çok kullanılan kil çeşidi… Bazı kozmetik ürünlerinde Illite Clay veya Sea Clay olarak gördüğünüz kil de Yeşil Fransız kilidir. Yeşil renk, yapısındaki bitkiler ve demir oksit miktarından gelir ve renk bu kilin kalitesinde belirleyici bir faktördür. Çok yeşil olan çok iyidir. Bu kil o kadar kadar emici ki sadece yağı gözenekten çekmekle kalmaz, aynı zamanda kanı cildinizin yüzeyine doğru çekerek dolaşımı arttırır. Uygulandığında oluşan karıncalanma hissi bundandır. Maske sonrası oluşan kızarıklık yarım saate geçer.
Rhassoul Kil

Mineraller açısından çok zengin yapısı sebebiyle Fas’tan dünyaya yayılan en kaliteli killerden biridir. Saçlı deri vücut ve yüz için kullanılır.  Rhassoul  (Rasul) kili aynen bentonit gibi negatif yüklüdür. Cildimizdeki çoğu toksin pozitif olarak yüklenmiştir. Rasul kilini uyguladığınızda tüm bu pürüzleri ve kirleri, sebum tıkaçlarını, siyah noktaları ve saç foliküllerinin etrafındaki yağı silerek çıkarmak için mükemmel bir mıknatıs gibi görev yapar. Cildi kurutmaz. Sabun gibi her gün kullanabilirsiniz. Havanda toz haline getirdiğiniz yulaf veya badem ile karıştırarak, suyla ıslatılmış ciltte peeling olarak kullanabilirsiniz. Yağlı saç dipleri için mükemmel maskedir. Boza kıvamına getirip, banyo sonrası saç diplerine sürün. İyice masaj yapın. Başınızı bir havluyla sarıp yarım saat bekleyin. Ilık suyla durulayın. Saçı kurutmaya geçin.


Killi maske hazırlayacaklara birkaç öneri:
**Musluk suyu veya içme suyu yerine  gülsuyu veya hidrosol/hidrolat kullanın. Kısaca bitki özsuyudur. Damıtma işleminin su içeren bir yan ürünüdür. Kozmetik sitelerinden bulabilirsiniz.
** Killeri karıştırmayın. Bir kil çeşidi seçin ve düzenli olarak banyo çıkışı uygulayın.
** Kil maskesini temizlerken cildi tahriş etmemek için önce suyla ıslatılmış bir süngerle tüm yüzde kurumuş kili tekrar ıslatın. Sonra sünger yardımıyla nazikçe silin.
** Kil maskesinden sonra mutlaka nemlendiricinizi veya cilt yağınızı sürün.
** Killi maskelere esansiyel yağ katmaktan vazgeçin. Yağı kil emecektir. Önemli olan, maskeyi temizledikten sonra birkaç damla esansiyel yağınızdan cilde uygulamaktır.
** Killeri maske olarak hazırlarken içerisine limon suyu,  gibi yapısını etkileyecek bir şeyler eklemeyin. Ya içme suyu ya hidrosol  ile hazırlayın.

Mersin Hidrosolü , Allbio Gül Hidrosol, Egeflora Lavanta Suyu ( Hidrosol ) 

About Aysenur

Check Also

Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılır? Nelere Dikkat Etmelisin?

Ağdadan canı çok yananlara, özellikle yazın kolay, acil, pratik acısız tüyleri yok etme şekli tüy …

35 comments

 1. Ayşenur Hanım merhabalar..33 yaşındayım. Yüzümde güneş lekeleri var. Kuru bir cildim var. Şimdiye kadar sinozun leke kremini kullandım. Cildimi temizlemek için de sinozun yüz temizleme jelini kullandım. Kil maskesi lekelerim için iyi gelir mi acaba? Bir de göz altımdaki kırışıklıklar için önerileriniz nelerdir?

 2. Merhaba Ayşenur Hanım
  Öncelikle bizimle böyle değerli bilgileri kullandığınız için çok teşekkür ederim.
  27 yaşındayım ve Ankara’da yaşıyorum.
  Karma bir cilde sahibim.
  T bölgemde oldukça fazla ve her aynaya baktığımda beni rahatsız eden gözeneklere sahibim. Ayrıca siyah noktalarımı temizlerken çok zorlanıyorum. Ne kadar temizlesemde kalan kısımlarda sivilce oluşuyor. Sivilcelerimi sıkmadığım halde leke olarak kalıyor.
  Cildime uygun bir çok markayı araştırdım fakat karma ciltler için uygun olanlarını kullandığımda pek bir yararını göremedim. Nasıl bir rutin izlemem de yardımcı olursanız çok sevinirim.

  İlginiz için çok teşekkür ederim.
  İyi ki varsınız.

 3. merhaba aysenur hanım. sıyah noktalar ıcın fiddy method yapıyorum ayda bir. 23 yasındayım hangi kili onerirsiniz. bir de hanı derler ya camur toprak negatıf iyonları alır fılan. ona da yardımcı olursa kıl harıka olur

 4. Ayşenur Hanım merhaba,
  Sizi taaa mor renkli kozmetik satış platformundan önceden beri takip ediyor, ve yazılarınızı keyifle okuyorum. Öncelikle cilt sağlığı konusundaki bu kadar kapsamlı ve doğru bilgi paylaşımlarınız için çok teşekkür ediyorum.

  Ben 34 yaşında karma cilde sahibim. Her gün temizleme ve haftada bir peelinge rağmen burun üstündeki gözenekler için fazlasını yapmam gerektiğiniz düşünüyorum. Pandemi öncesinde bunun için hyrdafacial bakıma başlamıştım ama ne yazık ki covid korkusuyla devam edemedim. Kil maskesinin faydalı olabileceğini düşünerek, hangi tipin uygun gelebileceğini araştırayım deyince tabii ki karşıma hemen sizin yazınız çıktı 🥰️
  Anladığım, killerin faydaları arasında çok uçurum yok, beyaz kanolin hariç hepsi işimi görür gibi. Yalnız Aztec Secret markası ve son yazdıklarınız kafamı karıştırdı, çünkü o elma sirkesiyle beraber satılıyor. Bentonite özel bir şey midir asidik karışım, diğerlerinde kullanılır mı, yoksa her kilde sakınmak mı gerekir?
  Diğer sorum da, killerin fiyatları ile kaliteleri veya türleri arasında direkt ilişki var mıdır? 500gr’ı 10liraya da var, 200liradan fazlaya denk gelen de… Hazır maske yerine kendim taze taze hazırlamak istiyorum.

  Zaman ayırabilirseniz minnettar olurum, şimdiden teşekkürler. 🙏

  • Merhaba Melda Hanım,
   O bahsettiğim maske saf naturel calcium bentonite kili. Yağlı ciltler için iyi olabilir ama hassas ciltlerde hırpalıyor. Gerçi uzun süre kalmaz bu kuruluk ve kızarıklık ama yine de beyaz kil kullanmak daha doğrudur kuru ciltlerde.
   Aztek secret’i kızarıklık veya kurumayı önlemek için 5-10 dakikadan fazla bırakmamalısınız. Elma sirkesi katarak pH’ı değiştirmek evet, kurumayı ve kızarıklığı önleyecektir.
   Hatta bir kaşık da bal koyun.
   Bentonit kili volkanik bir kil çeşidi ve yüklü olduğu elektromanyetik negatif yükle bakteriyel ve toksik maddeleri tutar, detoks dediğimiz alıp atma çıkartma işini yapar. Negatif ionlarla, (4) pozitif yüklü olan ve vücutta bulunan ağır metalleri alır.
   Montmorillonit kili de denilen bu kil aslında %100 saf bulmak zordur ve toz haline getirilirken de geçirilen işlemlerin sağlıklı yapılması gerekir.
   Yani diyeceğim o ki nasıl her bal, bal değil, her montmorillonit kil minerali de aynı saflıkta değil…
   Akltarlardakilere de ben güvenmiyorum.
   Sertifikalı kil ben sadece Organique firmasının kil maskelerinde buldum.
   https://www.organiqueturkiye.com/arama/ara?key=Organique%20Kil%20Maskesi
   Bir de bu var
   https://www.dermoeczanem.com/misbahce-bentonit-kili-50-gr
   Ama torba içinde basit bir karton kutuya konulup satılan her toza inanmayınız…
   sevgiler

 5. Merhaba ben 18 yaşındayım ergenlik sivilcelerimden dolayı yaklaşık 1,5 yıldır düzenli bir şekilde cilt bakım rutini uyguluyorum sivilcelerim yeni yeni geçti fakat şu an izleri çok kafama takılıyor bunun yanında bir de küçük beyaz noktalar çıktı yüzümde-sanırım komedon deniyor bunlara-her gün sabah akşam temizleyip nemlendirmeme ve 2-3 günde bir maske peeling uygulamama rağmen geçiremedim sizce ne yapmalıyım tavsiye edebileceğiniz bir ürün var mı?

 6. Ayşenur Hanım merhabalar,
  Ben İzmir’den yazıyorum. 21 yaşındayım Ankara’da okuyorum. Cildimde 16-17 yaşımda şakaklarımdan başlayan yanaklarıma doğru giden sivilceler oluştu. 20li yaşlarıma doğru şakaklarımdakiler geçse de yanaklarımdaki sivilceler tekrar etti. Bu süreçte çeşitli deneyimlerim olsa da başarılı sonuç alamadım. Ocak ayından beri la roche posay’in effaclar jeli ile sabah akşam cildimi konjak yardımıyla yıkıyorum. ardından effaclar duo (+) nemlendiricisini sürüyorum. Günde 3 litre su içmeye özen gösteriyorum. Sivilce oluşumum azaldı. Sadece regl dönemlerimde tek tük aktif sivilcem oluyor. Fakat önceki sivilcelerden kalan kırmızı pembemsi izler beni rahatsız ediyor. Bu ürünleri kullanmaya başladığımdan beri renkleri biraz açılsa da yeni oluşumlardan sonra tekrar iz oluşuyor. Cildimin karma olduğunu düşünüyorum T bölgem yağlı yanaklarım ise daha kuru. Günlük rutinimin dışında haftada bir kahve telvesi ve limonla peeling yapıyorum. Ne kadar doğru bir cilt bakımı bilmiyorum ama sizden ricam bana göre önerebileceğiniz, lekelerime iyi gelecek, bundan sonraki hayatımda uygulayabileceğim uygun fiyatlı bir rutin önerebilir misiniz? şimdiden çok teşekkür ederim.

 7. Ayşenur Hanım merhaba, videolarınızı ne yazık ki daha yeni keşfettim. 23 yaşındayım ve bu zamana kadar hiç iyi bir cilt temizleme rutinim olmadı. Sadece sabun kullanarak yüzümü temizliyordum. Bazen de nemlendirici kullanıyordum. Bu yıl ise iyi bir temizleme rutinine başlamaya karar verdim. Karma bir cildim var. Genelde çene bölgemde veya alın bölgemde sivilcelenme oluyor. Ne yazık ki yüzümün çeşitli yerlerinde de siyah noktalar var. Özellikle de burnumda. Aynı zamanda çok hassas bir cildim var . Uzun bir süre araştırdım ve La Roche Posay toleriane gel moussant ve aynı markanın sensitive riche nemlendiricisini aldım. Tonik olarak gül suyu ek bir nemlendirici olarak ise Saraçoğlu’nun üzüm çekirdeği yüz kremini aldım. Bu ürünleri kullandıktan sonra normalde yanak bölgemde sivilcelenme pek olmaz ama sağ yanağımda kırmızı kırmızı sivilceler çıktı. Ben de korktuğum için ürünleri bir anda bıraktım. Sağ yanağımdaki sivilceler geçti ama ufak tefek izler kaldı. Yalnız sol yanağımdaki iltihaplı birkaç sivilceden -ne yazık ki sıkarak büyük bir hata yaptım- geriye kahverengi lekeler kaldı. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Kullandığım hangi ürün bende bu etkiyi oluşturdu bilmiyorum. Eczanede çalışan bir uzmana sorduğumda temizleme jelinin neden olamayacağını kullanılan kremlerden dolayı olmuş olabileceğini söyledi. Sizden bana ürün tavsiye etmenizi, bir yol göstermenizi isteyeceğim. (Temizleme Jeli, tonik, nemlendirici vs) Gerçekten bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Her şey için şimdiden teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın.

 8. Ayşenur hanım merhaba,

  Sizinle cilt bakımı yapmaya karar verdiğim için tanışalı 2 hafta oldu. Gerçekten her gün saatlerce videolarınızı izliyorum -izlemediğim sayılı kaldı-, yazılarınızı okuyorum ve notlarımı alıyorum, inanılmaz büyülendim herşey için teşekkür ederim. Yaşım 22 ve karma, gözenekli, sivilcelenen ve siyah noktalı bir cildim var. Yüzüm böyle olduğu için artık çok üzülüyorum. Bugüne kadar hiçbir şeyi düzenli kullanmadım, bakım olarak da yılda bir kahve telvesi sürerdim, yüzümü bebe şampuanıyla yıkardım. Gerçekten şuan sizden neler yapmam gerektiğini öğrendim. Ama yine de ürünlere karar verip alamıyorum. Lütfen siz yüzüm için jel, nemlendirici, güneş koruyucu ve peeling önerir misiniz? Sizin uyguladığınız tüm ürünleri ilk defa merak edip sizinle izliyorum bu sebeple her şeyden almak istiyorum 🙂
  Bir de göz kremi kullanmalı mıyım bunu sormak istiyorum
  Son olarak kimya mühendisliği 3. sınıftayım. Hep kalite kontrol araba- boya gibi alanlar düşünüyordum kendim için. Kozmetik sektörü uçsuz bucaksız ve çok ilgimi çekti, şuan bu alana yönelmeyi düşünüyorum. Bu konuda ne dersiniz?
  Gerçekten çok değerli bir kişisiniz, herşey için çok teşekkür ederim iyi ki varsınız. Anneler gününüz kutlu olsun.

 9. Merhabalar Ayşenur Hanım. Bir aydır sıkı bir takipçiniz ve hayranınız daha olsu. Bilgilendirmeleriniz içşn size ne kadar teşwkkür etsek az olur. Sizden bi ürün hakkında yorumunuzu rica edecektim. Temiz içerkli midir? Sizin kriterlerinize göre kullanıma uygun mudur? İlgilendiğiniz için şimdiden çok teşekkür ederim…
  https://www.bioderma.com.tr/urunlerimiz/hydrabio/eau-de-soin-spf-30

  • Mine hanım merhaba,
   Bunun videosunu 2 yıl önce çekmiştim :)Kimyasal filtrelidir. Yazın güneş korumasını yenilemek için bence ideal sprey bu.
   Yalnız, spreylerken nefesinizi tutun. GÖZLERİ kapayın. Kapalı alanda sıkmayın.
   Videosu burada: https://www.youtube.com/watch?v=Gw4L8WBY67c

   https://www.dermokozmetika.com.tr/bioderma-hydrabio-eau-de-soin-50ml
   İçeriği: Aqua (Eau), Cyclopentasiloxane, Disodium Phenyl Dibenzimidazole Tetrasulfonate, Glycerin, Homosalate, Octocrylene, Ethylhexyl Salicylate, Cyclohexasiloxane, Butylene Glycol, Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid, Arginine, Sodium Hydroxide, Pentylene Glycol, 1-2 Hexanediol, Caprylyl Glycol, Disodium Edta, Mannitol, Xylitol, Tocopheryl Acetate, Rhamnose, Sodium Metabisulfite Hectoin, Niacinamide, Hexyl Decanol, Pyrus Malus (Apple) Seed Extract, Brassica Campestris (Rapeseed) Sterols, Tocopherol.

   sevgilerle

   • Sizde yok yok. Harikasınız… 😍

   • Ayşenur hanım. Tekrar merhaba. 35 yaşındayım. Siyah ve beyaz komedonlu ve pütürlü bir cildim var. Adana’da yaşıyorum. Kaş aramda ve alnımda ince kırışıklıklar başladı. Aşağıda Nergis hanımın sorunları bende de mevcut. Nergis hanıma önerdiğiniz rutini kendime uygulamak istiyordum. Konjak süngerle işe başladım. Tek başına bu sünger bile bayağı işe yaradı. Fakat önümüzdeki ay mart ayı. Bir yazınızda aha bha’lı ürünlerin mart-ekim ayları arası kullanılmasını önermediğiniz için yolumu kaybettim tekrar. Sorunum kısaca şudur: mart ekim ayları arası siyah-beyaz komedon ve pütürlü bir cilt için ve ince kırışıklıklar için ne yapabiliriz? Farklı bi sorum daha vardı. Dermoskin peptid complex kremi onarıcı nemlendirici olarak kullanılabilir mi? Şimdiden çok çok çok teşekkür ederim size. Sevgiyle kalın… 🤗🤗🤗 (cevabı mail olarak özelden de yollayabilirsiniz)

    • Mine Hanım Merhaba,
     Nergis hanım da temel cilt bakımının 3 adımını uygulamadığı için benzer sorunlar yaşıyor. Siz de.
     Konjac süngerle ve SLS içermeyen bir jelle temizledikten sonra bha %2 eksfolyanınızı (sabah) uygulayın.
     Ardından Oil free nemlendiricinizi sürün.
     Akşamları da , temizleme sonrası AHA/BHA exfoliating pads uygulayıp, ardından retinol %0.05 serumu sürmeniz hem yaş almayı hem komedonları önlemek için iyi olacaktır.
     Size tavsiyem retinol serumu haftada 3 gece uygulayın. Ve serum uyguladığınız geceler AHA/BHA pad leri kullanmayın.Onun yerine daily powder ile yüze peeling yapın.
     Ürünleriniz bu sayfada
     https://cyrene.com.tr/collections/siyah-beyaz-nokta
     sabah:
     AHA/BHA cleansing jel + konjac sünger
     BHA eksfolyan (durulanmaz)
     Oil Free nemlendirici
     güneş koruması (ŞARTTIR) https://cyrene.com.tr/collections/gunes/products/invisible-physical-sunscreen
     akşam
     ayni jel ve konjac ile temizleme
     AHA/BHA pedle silme Retinol uygulanmadığı geceler Daily powder ile peeling
     retinollü serum (haftada 3 gece)
     nemlendirici
     AHA /BHA kullanımı ve retinol kullanımı deride UV’ye karşı hassasiyeti arttırır. Bu sebeple SPF 50 İLE GÜNDÜZLERİ korunduğunuzda sorun olmaz.
     Ama gün içinde de öğren 12 gibi tekrar SPF korumayı sürün.
     Bu bakımla hem komedonlar gider hem derinin yenilenme hızı gayet güzel düzenlenir.
     Peptid dermoskin kremi de kullanabilirsiniz. Sorun yok.
     Önemli olan komedonların artık oluşmaması ve bunu aha/bha yapacaktır.
     Peeling de yardım eder.
     Bu videoda anlattım => https://www.youtube.com/watch?v=g4jFQDkyrKI
     Kırışıklar neden olur ne yapmalı yazıma da göz atınız http://aysenuryazici.com/mimik-cizgileri-mimik-kirisiklari-nasil-giderilir/
     sevgilerle

     • Şu noktada kafam karıştı Ayşenur hanım; yukarda bi dil sürtmesi yaşandı sanırım. 😊Demişsiniz ki “ve serum uyguladığınız geceler AHA/BHA ped leri kullanmayın. Onun yerine daily powder ile yüze peeling yapın.” Başka bi yerde de “Retinol uygulanmadığı geceler daily powder ile peeling yapın.” Daily powder ı ped uyguladığım akşamlar mı yapacağım yoksa retinol uyguladığım akşamlar mı? Tekrar teşekkür ederim. Hoşça kalın…

      • Retinol ile AHA/BHA pedler üst üste gelmesin….
       Yani retinol uyguladığınız geceler AHA/BHA pedi kullanmayın. Onun yerine retinol serumu sürmeden önce daily powder uygulayın.

 10. Ayşenur Hanım merhaba,
  Cilt bakımı ile ilgili araştırma yaparken size rastladım. 2aydır hem kanalınızı hem blogunuzu takip etmekteyim. Hem bilgilerinize hem üslubunuza hem de güzelliğinize hayranım.
  Adım Ece ve 34 yaşındayım.Cilt bakımı konusunda çok bilgiye sahip değildim ve önemini inanın bilmiyordum. Bugüne kadar yaptığım güneş koruması sürmek ve yıkamak idi. Sizi tanıdıktan sonra günlük 1 aydın düzenli cildimi temizliyorum ve ne kadar fark ettiğini görüyorum. Öncelikle bunun için size teşekkür etmek istedim. Bundan sonraki aşamada tavsiyenize ihtiyaç duyduğum için yazmaya karar verdim.Cildimde birden fazla sorun olduğu için neyi nasıl yapacağımı hangi sıra ile gitmem gerektiğini bilemedim. Şöyle ki
  Ten rengim bronz hatta koyu tona yakın ve aynı zamanda çilli,güneş lekeli,hassas,kızarık,karma,pütürlü,yer yer sivilceli, t bölgesi yagli diğer bölgeleri pullu bir cildim var. Cilt tonu eşitsizliği de var.Tabi siyah noktalar ve beyaz komedonlar da mevcut. İnce kırışıklıklar artmaya basladi. (Sivilce için dermotoloğa gittim tahlillerim temiz çıktı. Sivilcelenme bölgesel olarak değişiyor Birgül çenede 2 tane oluyor o sönünce yanağımda 1tane çıkıyor. Ergenlikten bu yana hep böyleyim.) size tüm bu sorunlarımla aynı anda bas edebileceğim ürün listesi ve ürün sıralamasını danışmak istedim. Mesela göz altı koyu halkalar ve kırışıklıklar var ve göz kapağımda koyulaşma da var.sizden öğrendiğim kadarıyla Komedon oluşturmayan temiz içerikli koyu halka giderici kremi sabah sürüp, akşam da kırışıklık giderici krem sürebilir miyim . Özetlemem gerekirse Aynı anda hem cilt lekelerimle hem sihay noktalarla hem sivilce ile hem de kırışıklıklarla mücadele için neler önerirsiniz
  Cevabınız için ve tüm bilgilendirmeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.
  İyi ki varsınız hayatıma hoşgeldiniz

 11. Ayşenur Hanım merhaba. 35 yaşındayım. Cilt gözeneklerim oldukça belirginleşmeye başladı. Cildim sarkık soluk ve cansız duruyor. Bugüne dek öyle düzenli bakımlar yapmadım. Gözaltımda da kırışıklık ve halkalanmalar oluşmaya başladı. Bana makul önerebileceğiniz bakım önerisi verebilir misiniz. Teşekkürler

 12. Merhaba Ayşenur hanım ilk öncelikle sosyal ortamda bilgilerine ve tavsiyelerine güvendiğim bir insansınız kendi adıma işinizi bu kadar güzel ve detaylı yaptığınız için teşekkür ederim. Sormak istediğim soruya gelirsek t bölgemde komedonlarım var medikal cilt bakımına rağmen azalma olmadı çok büyük olmazsalarda çenem pürüzlü , burun ve alnımda yağlı fakar yanaklarım çok kuru hatta kullandığım ürünler dermıkozmetik olmadıgında kabuklanmıs hissi veriyor yanaklarım. Bunların dışında yüzüm mat ve yorgun . Hangi markadan ürn alıp kullancagımı tam bilmemekle beraber eczanelerde yanlıs ürün tabsiyesi ile de hüsrana uğrayıp sonuc alamayabiliyorum . Ürün ve bakım tavsiyelernde bulunursanız çok mutu olacağım , şimdiden teşekkürler

 13. ayşenur hanım merhaba.biraz detaylı bir soru olacak umarım cevaplarsınız. 25 yaşındayım cildim sivilcelenmeye müsait,hassas ve çok çok çook beyaz tenli olduğum için neredeyse en ufak ışıkta bile kızaran ,yağlı sayılır ama nedense son 1 yıldır kuru gibi. yani daha önce böyle bir şeyle karşılaştınız mı bilmiyorum ama yağlı kuru ciltliyim 🙂 siyah noktalar var.
  soruma gelince aslında soru da değil tavsiye istiyorum.
  ben nasıl ve hangi ürünlerle cilt bakım rutini oluşturmalıyım.
  temizleme,nemlendirme özellikle. çok blog okudum ve video seyrettim ama o kadar fazla bilgi var ki profesyonel olmayanların kafası daha çok karışıyor. size gözüm kapalı güvendiğim için sizden tavsiye istiyorum. uygun fiyatlı olması benim için önemli çünkü hala öğrenciyim. temizleyici,tonik,nemlendirici hangi markaların hangi ürünlerini kullanmalııyım sizce? içerik okumayı da bilmiyorum açıkçası. şimdiden çok teşekkürler

  • Ege Hanım Merhaba,
   Bir cilt hem yağlı ve sivilcelenmeye müsait hem de susuz olabilir. Yani su tutma kapasitesi sizin yanlık/eksik bakımınızdan dolayı , kimyasal temas ve UV ışınlarından dolayı olmuştur.
   Kuruluk dediğiniz susuzluktur. Ve yağlı ciltler de susuz kalır…
   Temizleme jellerndeki SLS denilen sentetik kurutucu,kazıyıcı köpük bunun ilk suçlusudur, ikinci suçlu doğru nemlendirici ve koruma kullanmamak…

   Suyu eksilmiş cilt, kendini savunmak için daha fazla yağ çıkartmaya çalışır ve sonuç yağlı açık gözenekli sivilceli bir cilt olur..
   Bu sebeple sizden ricam ilk önce doğru cilt bakımı nedir nasıl olmalı bir göz atın.
   3 Adımdır. Her adım diğerini tamamlar. Yani sadece temizlemek veya sadece nemlendirici sürmek değildir bakım…
   Buradan lütfen göz atınız => https://www.youtube.com/watch?v=NFKUoRhAeuY

   Siyah noktaların oluşma sebebini burada yazdım lütfen göz atın…
   http://aysenuryazici.com/gozenek-ve-siyah-noktalara-cozum/
   Beyaz tenli olmak demek hassas olmak demek o da bu yazıda var lütfen okuyunuz=> http://aysenuryazici.com/beyaz-tenli-olmanin-dayanilmaz-agirligi/
   Şimdi biliyorsunuz ki sizin içerikleri sert kimyasallardan arınmış kozmetikler kullanmanız gererek ve temizleme + nemlendirme + koruma => bu üç adımı DOĞRU ÜRÜNLERLE YAPMANIZ LAZIM…
   Size önerim, bu 3 adımın içerisine akşamları cildi yıkayıp tonikledikten sonra glikolik asit pedlerinden ilave etmeniz.https://www.watsons.com.tr/p/nip-fab-glycolic-fix-yuz-pedi-60-s-16566
   Nemlendirici sürmeden önce akşam, bu pedlerden birini alın cildi silin. Atın. Kutuda 60 tane var size 2 ay gider.

   Öğrenciler için en iyi seçimler Rossmann’lardaki Alterra standında var. Makul ve içeriği için kozmetiklerdir.
   Temizleme Alterra Yıkama Köpüğü Vitamin İçerikli + Hamamelis & Nilüfer Çiceği İçerikli tonik
   Nemlendirme Alterra Organik Aloe Vera & Buzul Suyu İçerikli nemlendirici
   Koruma Güneş Kremi : Alterra 30 SPF güneş koruyucu

   Veya Gratis’ten Bee Beauty’nın yeni organik serisinden temizleme + nemlendirme + koruma ürünlerini alabilirsiniz.

   1 temizleme Bee Beauty Organik Sertifikalı Likit Temizleyici + Bee Beauty Organik Sertifikalı Cilt Toniği tonik
   2 nemlendirme Bee Beauty Hidro Jel Krem
   3 koruma Bee Beauty Hipoalerjenik Güneş Koruyucu Yüz Kremi SPF50

   Geceleri cildinizi güzelce temizlemeyi unutmayın. Güneş korumaları iyi temizlenmeli.
   Video: https://www.youtube.com/watch?v=_YN7YLqRZd8&t=25s

   Haftalık bakım=> Haftada 2 kez banyo çıkışı mavi olan, loreal killi maskelerden uygulayın.
   (L’OREAL PARIS Saf Kil Siyah Nokta Karşıtı Maske )Hem gözenekleri temizler hem yüzeyden kalın ölü kuru tabakayı alır. Daha sağlıklı bir yüzey oluşmasına yardım eder.
   Maskeyi yıkadıktan sonra mutlaka nemlendiricinizi sürün.
   Not: İçerik okumak için bu videoyu size hazırladım… https://www.youtube.com/watch?v=fUJVbsfc46o&t=525s

   sevgilerle

 14. Ayşenur hanım Bio pil hakkında ne düşünüyorsunuz? İçeriği temiz mi, kullandıysanız bir faydasını gördünüz mü acaba

  • Bir fikrim yok. Kullanmadım Hilal hanım. Bu konuda uzman birine danışmak gerek. sevgiler

   • Ayşenur Hanım merhabalar 🙂 öncelikle sizinle bugün karşılaştım ve bütün bir günümü videolarınızda geçirdim.. İyi niyetiniz, bilginiz ve güzel enerjiniz bana öyle geçti ki, çıkamadım videolarınızdan:) bizler için büyük bir şanssınız ve ben neden daha önce sizinle karşılaşmadığımı soruyorum kendime :)..

    Öncelikle 25 yaşındayım, videolarınızda izlediğim üzere sanırım karma bir cildim var ben yağlı olduğunu düşünmüştüm 🙂 T bölgemde yağlanma yoğunluğu oluyor yanaklarım daha normal arada sivilce çıkıyor ve sivilce izlerim var.
    Yüz yıkama ve tonik rutini aslında vardı ama yüzümde belirgin bir değişiklik hiç göremedim bu zamana kadar..
    Karma ciltler için bir videonuzu bulamadım acaba yağlı ciltler için olanı mı uygulamalıyım?

    İlginiz için teşekkür ediyorum sizi çok öpüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

Sepette indirim kodu yerine "AYSENUR" yazarak tüm ürünlerde %15 indirim kazanın!