Home / Kozmetik ve Güzellik / Cilt Bakımı / Gül yağı ve gül suyu almadan önce okuyunuz

Gül yağı ve gül suyu almadan önce okuyunuz

Evde kendiniz doğal gülsuyu yapmak için youtube kanalımdan “evde gülsuyu yapımı” videomu tıklayıp izleyebilirsiniz.

gul-resmi

Gül, yeryüzünün en yaşlı çiçeği. Yaklaşık 35 milyon yaşında. Bahçede kokusunu duyabiliyorsunuz, vazoda mis gibi kokuyor ama bu kokuyu şişeye koymak istediğinizde çok emek ve çok gül harcamak zorundayız. Gül yağı ve gül suyunun fiyatlı olmasının sebebi de 6 bin gülden  sadece 1 lt gülsuyu çıkarılabilmesidir. 1 kilo Gülyağı yapabilmek için de yaklaşık 2 milyon civarı gülü işleme koymak gerek. Şimdi aktardan veya marketten aldığınız herhangi bir gülsuyunun sahte olup olmadığını düşünmeniz gerek…Eğer gerçekten şifasından faydalanmak istiyorsanız tabii.

Kimya tarafına bakarsak, gül yağının içinde diğer esansiyel yağların da barındırdığı doğal antioksidanlar var. Mesela  “geraniol” ve “eugenol” anti-kanser fitokimyasallardır…
Gül yağındaki diğer fitokimyasallar : Pektin, gallik asit, geraniol, eugenol, tanen, kuersitrin, quercitrin ve anthosyanin. Bitkinin kendi kimyasıdır bu.

Gül neyi iyileştirir?

 • Gül kokusunun zihni açtığı ve dinginleştirdiğini biliyoruz. Japonlar bir fabrikadaki çalışmada denemişler. Gül kokusu püskürtülen ortamda verimin %20’den fazla arttığını saptamışlar. Ders çalışırken konsantre olmakta zorlanan öğrencilere duyurulur.
 • Gül yağı  antioksidan etkisiyle cildin iyileşmesine destek bir içeriktir.  Radyasondan etkilenen hücrelerin onarılmasına yardım ettiği, canlılık verdiği biliniyor.
 • Antiseptik  özelliği olduğundan yağlı ve sivilceli ciltlerde tonik olarak kullanılabilir.
 • Masaj yağı olarak kullandığınızda kasları ve sinir sistemini rahatlatıcı etkisi var.

Gülün kokusunu ve yağını (essential oil)  damıtma yoluyla  İranlı İbn-i Sina 11 nci yy da elde etmeyi başarmış.
Gül, tıpta, kozmetikte ve gastronomide kullanılıyor. Güllü şekerlemeler, güllü şampuanlar gül suyu ilave edilen tatlılar var.  Bizim Isparta gülümüz meşhur. Bulgaristan’ın güllü kozmetikleri şöhreti yakalamış. Gül, yetiştiği coğrafyanın iklim şartları, mineralli yerlatı suları, üzerinde büyüdüğü toprağın fosfor oranı yükseldikçe şanı yükseliyor. Mesela kozmetiklerde sıkça gördüğünüz Şam’ın gülü (Damascus) dünyanın en meşhur yağ ve koku çıkartılan gülüdür. Fransa’nın Grasse bölgesinde (Centifolia) gülü meşhurdur. Bölge toprağı madensuyu kalitesinde bir suyla beslendiğinden bu bölge tarımı organik kozmetik içeriklerinin üretilmesi konusunda meşhurdur. Üzerinden uçak uçmasına bile iziln verilmeyen organik tarlalarda üretim yapılır. Kozmetiklerde kullanılan güllerin cinsleri ve yöreleri kutu üzerinde belirtilir.
Fransa’nın Grasse şehrinde, 1970 yılından beri, Mayıs ayının ilk haftası “Uluslararası en iyi gül yarışması” yapılır. Parfümcüler, kozmetik üreticileri kazananların peşlerine düşer.

 Gül yağı nasıl çıkartılıyor?

distillation-1747816_1280
Güllerin taç yaprakları toplanıyor, basınçlı su buharı veriliyor, damıtılıyor ve gülün yağı çıkıyor
Aynı yapraklar, ikinci kez damıtıldığında damıtılmış su ile berber karıştırılıp gülsuyu elde ediliyor. İşlem anlatırken basit görünebilir, zahmeti ve üretimde gerekli ayrıntısı çok fazla inanın!
Meraklısına not: Çiçekçilerde satılan güller “süs” gülleridir, yağı çıkartılan güller yukarıda anlattığım adları olan farklı cins güllerdir ve her yıl sadece Mayıs ayında çiçek açar.
Evet gül yağı çıkartmak eziyetli. Bir de bu güllerin özel toplanma şekilleri var. Pek bir nazlılar. Toplanma şartlarını yerine getirmezseniz koku verimi düşer.

1- Goncalar gece açtığından, hemen o gecenin sabahı toplanmaz ise yaprakların gitgide güneşten rengi açılıyor ve koku verimi düşüyor.
2- Gülün renkli yaprakları, sadece mayıs ayında, sabah güneş doğmadan, yapraklarının üzerinde çiğ varken toplanmak zorunda. Çünkü güneş ışınları yaprağa değdiği anda uçucu yağları havaya karışmaya başlıyor. (Gül bahçelerinin sabahın erken saatlerde ne kadar yoğun kokulu olduğunu hatırlayınız.)
3- Güller elle toplanır, metal makas değdirilmez ve sadece renkli yapraklar alınır.

Ve bir uyarı:
Gül yağı, parfüm alerjisi olanlara uygun değildir. Madde arıları çektiği için, gül yağını açık havada kullanmanız etrafınızda arı toplaşmasına sebep olabilir.

Sertifikası olan firmaların gerçek gülyağı ürettiğinin müfettişlerce onaylandığı garantisi olduğundan gül yağı, güllü kremler ve gül suyu alırken ” tüm iyilikleri” içinde barındırdığından emin olmak için sertifikalı gül ürünleri seçmenizi tavsiye ederim. Bu kadar kıymetli bir hammaddeden İki liraya gül suyu, on beş liraya güllü krem olmaz! “Piyasadaki gül sularının %80’i sentetik” haberine göz atınız.
Türkiye’de ICEA sertifikalı bir güvenilir marka keşfettim. Nu-Ka Defne Essencia  <= Adresleri burada. Kaliteli ve güvenilir üretimleri var. Organik sertifikalar hakkında bilgi almak için yazıma tıklayabilirsiniz.

Önerilen ürünler: Florame Organic Gül Yağı 1ml, LuxyBio Extraordinary Face OilLogona Organik Gül ve Aloe Özlü Tonik 100ml, Ausganica Rose Facial Cream , Ausganica 
Rose Scentherapy, Raen Tonik Hidrolat – Gül ,IDA.KEW saf gül suyuRosense Gül Yağı 1 gr , Durance Parfüm Keyfi Hassas Duş Jeli Centifolia Gülü , Babe Tazeleyici Misk Gülü Yağı 15ml ,

About Aysenur

Check Also

Hangi Cilde Hani Kil maskesi Seçilmeli? Saçlı deri için Hangi kil uygun?

Kil maskesi seçerken nasıl seçeceği konusunda kararsız ve biraz daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler …

53 comments

 1. bade natural gül suyu güvenilebilir midir?

 2. Merhaba Ayşenur Hanım,

  Hassas, egzama atakları geçiren bir cildim var. o yüzden Nu-ka , Gülsha- Akita arasında karasız kaldım. sizce hangisini tercih etmeliyım ? Sevgiler. teşekkürler.

 3. İronic gül suyu aldım doğal yazıyor sizce doğal mı

  • Sinem Hanım,
   Yukarıda gülsuyu hakkında okuduğunuz yazıdan sonra sizce 450ml bir gülsuyu 12.50 tl ‘ye satılabilir mi satılamaz mı? Siz karer verin.
   Gülsuyunun içinden gülün yağı da lınarak satıldığında o pek gülün suyu filan olmuyor…
   Yazıda anlattım.
   Firma ambalaj üzerinde gül yağı ve suyunu ayrıştırmadan ürettğini söylüyorsa süper. Çünkü yağını suyundan ayrıştırdığında tüm antioksidan, anti-enflamatuar ve aromaterapik özelliklerini de alır gider.
   Yazıda detay anlattım.
   Akita gülsuyu ve gulsha’ya bakınız. Firma sertifikaları ve garantileriyle nasıl ürettiğini anlatıyor.
   Sevgiler…

   • Ayşenur Hanım merhabalar,
    Soru cevap bölümü kullanımınd bir sıkıntı var sanırım. Buradan yazmak zorunda kaldım.
    Hani bir yazınız varya, y0z bakımınd yapılan dangalaklıklar diye… İşte ben de bir sürü saçm sapan şey yapıp yüzümü yıprattım. Beyaz sabun dürüp yarım saat bekletip divilcenin kurumasını sağlamak gibi.. Şimdi hiç sivilce falan çıkmıyor ama yüzümde kararma ve aşırı kuruma oldu.
    Artık doğru düzgün şeyler kullanmaya karar verdim. Dün eczaneden bioderma atopik ciltler içün olan nemlendiriciyi verdiler. Cidden bir haft oldu ama yüzümün içtende nemlendiğini hissediyorum. İyi grliyor gibi.
    Ben bunun yanında gül duyud kullanayım dedim ve aktardn aksu vital gül suyu aldım. Önce bunu yüzüme sıkıp sonr kremi sürüyorum. Ama bu şekilde yapınc bir kaşıntı ve göz çevremde kızarma oluyor. Tek başına ne gül suyu ne bioderma bunu yapmıyor. Sonuçta doğal bir ürün gül suyu… yani bu dizin anlatımınızgöreçok doğal değil ama.
    Yinede böyle bir tepki tuhaf geldi sizce sebebi ne olabilir?
    Yüzüm kendine gelene kdr sadece bioderma atopik kremimi mi sürsem?

 4. Merhaba

  Zin natural gül yağı hakkında bilginiz var mı?tamamen doğal olduğu yazıyor ama fiyatı çok uygun gerçek yağlara göre.. bu nedenle size sormak istedim.

  • Merhaba Sema Hanım,
   İnanın bilemiyorum. Çünkü kendi sayfaları yok. Açıklama yok. Yazıda da anlattığım gibi “UCUZ olamaz” gülün yağı.
   http://aysenuryazici.com/gul-yagi-ve-gul-suyu-almadan-once-okuyunuz/
   Sadece 1 kilo Gülyağı yapabilmek için de yaklaşık 2 milyon civarı gülü işleme koymak gerekiyor ise sizce -mesela- 20ml’lik şişeyi 25 tl’ye satabilir miyiz?
   Onaylı, belgeli, sertifikalı firmalardan bakınız lütfen.

 5. Şeyma Karaöz

  Merhaba Ayşenur Hanım, destek markasının gülsuyu gmp sertifikalı ve distilasyon yöntemiyle yapılmış ve %100 doğal yazıyor bunlar yeterli değil mi ? Gülsha markasınınkine göre fiyatı çok uygun ama .

 6. Merhabalar ben aksu vitalin gül suyunu aldım da acaba iyi bir ürün mü kullanmamda bir sakınca var mı

  • Kader Hanım Merhaba,
   Aksu vital gülsuyunun içeriğindeki gülyağı ayrıştırıldıktan sonra mı üretildiğini bilmiyorum.
   Ama zarar görmezsiniz . Böyle düşünmeyin. Kullanmanızda sakınca yoktur ama ne kadar fayda göreceğiniz ürünün nasıl üretildiğiyle ilgilidir.
   sevgiler

 7. Merhabalar ben aksu vital gül suyunu aldım da acaba iyi bir marka mı tamamen doğal ve orijinal mıdır?

  • Bilmiyorum Kader Hanım
   https://www.aksuvital-pazar.com/GUL-SUYU-250-ML,PR-68.html
   Sayfalarında şöyle diyor:Gül yağı üretmek amacıyla gül çiçeklerinin işlenmesi esnasında buhar distilasyon yöntemiyle hijyenik şartlar altında elde edilmiştir. Gül suyumuz katkı maddesi veya koruyucu madde içermez.
   yağı alınmadan üretilen gül suyu makbuldur. Gülün suyu,aktif maddelerce zengin ( A, C, D, E ve B3 vitaminleri) bir hidrolattır. Esansiyel gül yağı ayrıştırılmadan üretilmiş olması makbuldür.
   Bu firmanın böyle bir açıklaması yok.
   Sorunuzun cevabı: Bilmiyorum.
   Sevgilerle

 8. Merhabalar, Gülsha tam gül suyunun içeriğindeki Geraniol ve Citronellol için, sizin tavsiye ettiğiniz ewg.org’dan sorgulama yaptığımda, Geraniol için kırmızı 7, Citronellol içün sarı 5 sonuçlarını gördüm. Gül suyu ve yağıyla ilgili yazınızda; “geraniol” ve “eugenol” anti-kanser fitokimyasaldır şeklinde yazmıştınız. Açıkçası kafam karıştı bu içeriklerde. Sipariş vermek üzereyken bir araştırayım dedim ve özellikle kırmızı 7 Geroniol için korktum ve görüşlerinizi almak istedim. Yanıt dönerseniz çok sevinirim.

  • Arzu Hanım Merhaba,
   Bu iki madde de gül yağının önemli uçucu yağ bileşenleridir. Gülün (sardunyanın da) kendi yapısında vardır.Karakteristik gül kokusunu bunlar verir. Distile edilen gül yapraklarında sitronellol, geraniol, nerol ve parafinler doğal olarak vardır. Sizi zehirlemez 🙂
   Bu araştırma raporundan detay bakabilirsiniz https://dergipark.org.tr/download/article-file/308791
   Bu sayfadaki tıbbi bildiri kitabından => https://arastirma.tarimorman.gov.tr/yalovabahce/Belgeler/Dokumanlar/tibbi_bildiri_kitabi.pdf
   “Tıbbi ve Aromatik Bitkilerden Elde Edilen Uçucu Yağların Antineoplastik Özellikleri” başlığının altında anti kanser özelliklerine bakabilirsiniz.
   Arı zehri de bir zehirdir ama belli oranlarda kullanıldığında tedavilerde kullanılır.
   EWG sonuçlarını böyle okumamız gerekiyor.
   sevgiler

 9. Merhaba, monaroza gülsuyu orjinalmidir

 10. Ayşenur hanım merhaba akita markası hakkında ne biliyorsunuz acaba yorumlarda rastlayamadım

 11. Merhaba Ayşenur hanım Otacı marka gül kürü tonik hakkında ne düşünüyorsunuz

  • Merve Hanım OTACI Türkiye’nin gurur duyduğu markalardan biri. Sayfalarında bu tonik için => · %100 Doğal · Sadece Isparta güllerinin suyunu içerir diyorlar.
   Ve içermediği zararlı maddeleri de saymışlar:= > · Boyar Madde · Sentetik Esans · Aroma · Paraben · Silikon · Mineral Yağ · Hayvansal Madde
   Haliyle güzel bir kozmetiğe benziyor..
   Sevgiler

 12. Ayşenur Hnm. merhaba, d’rose firmasının bir şişe gül suyunu traş sonrası yatıştırıcı ve nemlendirici olarak kullanıp bitirdim ve çok memnun kaldım daha önce rosense kullanmıştım ondan da memnundum aslında ama d’rose’u kullanınca farkı anladım. D’rose hakkında yorumunuzu rica edeceğim (Gülsha ile arasında ne gibi bir fark olabilir), bunun yanı sıra sizce bulgar gülü, ısparta gülü ve fransız centifolia gülünden elde edilen gül suları arasında bariz fark var mıdır? Fransızlar kozmetik konusunda çok iyiler tavsiye edebileceğiniz kaliteli bir fransız gülsuyu markası var mıdır?

  • Serdal Bey her gülün şanı farklıdır. Büyüdüğü toprak, güneşin durumu, toplanma saati…
   Yağları da buna göre değişir. Kokuları da.
   Fransızların Grasse bölgesinde yetişen güller çok meşhurdur. Toprak altındaki mineral sular sebebiyle.
   Hem de bölgeyi temiz tutmak adına otoyollara egzoza, kirlenmiş sulara karşı korumaya almışlardır, hatta üzerinden uçak geçmeyen bölge gibi bir efsaneden de konuşulur.
   Rosa damascena denilen (ısparta gülü dediğimiz) aslında Şam gülüdür. Şamdan alınıp Bulgaristan’da yetiştirildiği için Bulgar gülü diye biliriz ama aslı Şam’dır. (Damascus)
   Bulgaristan’dan Isparta’ya getirilmiş orada yetiştirilmeye başlanmış ama fidanın cinsi Şam gülü.
   Çıkartma yöntemleri farklı olabilir.
   Firmaların sertifikalarına bakarak ve aldıkları ödüllere bakarak yol alabilirsiniz bu konuda.
   D’Rose çok ödüllü bir firma…
   Şam gülü dünyada Fas, Türkiye Hindistan, İran ve Bulgaristan’da yetiştiriliyor.
   Centifolia sayfasında bile Damask gülünden yatıştırıcı sprey var https://centifoliabio.fr/fr/visage/soin-par-produit/eaux-florales/55-eau-florale-biologique-de-rose-de-damas-200-ml.html
   Centifolia (yüz yaprak demektir) daha çok KOKUSU için üretiliyor.

   Florame firmasının Eau Florale de Rose Bio (sertifikalıdır)
   Türkiye’de bio sretifikalı Ausganica’nın gül içeren serisindeki her şey mükemmel incelikte ve zenginlikte ürünlerdir.
   https://www.ausganica.com.tr
   Mesela tıraş sonrası rose elixir’i kullanabilirsiniz.
   Ausganica her iki gül çeşidini de ürünlerinde maksimum kullanır
   https://ausganica.com/pages/our-roses

   sevgiler

 13. gülbirliği markası nasıl sizce Ayşenur Hanım ?

  • Büşra hanım ISo VE Chelab (büyük bir dış test laboratuvarı) onaylı marka bu…
   İyi üretim yapıyorlar gibi görünüyor… Bilemem yne de .Ben GMP göremedim.
   sevgiler

 14. İyi günler Ayşenur l hanımcım, botalife gülsuyu, soğuk sıkım ve yağı alınmamış, dikkatimi cekdi,, kullanırken nem veriyor, normal gülsuyu nda farkı, bu, siz bu konuda ne diyeceksiniz,

  • Melek hanım Merhaba,
   Firmayı tanımıyorum Sitelerini buldum
   http://botalife.com.tr/
   GMP sertifikası veya ISO aradı gözüm ama sayfalarında yok.Ürün altlarında içerik yazmıyorlar. Sadece “içermedikleri” yazıyor. O sebeple kusura bakmayın bir yorum yapamıyorum.
   sevgiler

 15. gülşah gül suyu hakkında bir bilginiz var mı içeriğini araştırdım fakat bazı kaynaklar iyi bazıları kötü olduğunu savunuyor

 16. Ayşenur Hanım cildim yağlı akneli ve çok hassas uzun bir süre soyucu kremler ve antibiyotiklerle akne tedavisi gördüm ve cildim mahvoldu. Ondan sonra cilt bakımı rutinimi aksatmadım bir yıl boyunca sizin önerdiğiniz markalardan (Anne nature, Organique vs) almaya özen gösterdim ama hiçbir düzelme olmadı hatta sürerken hassasiyet yaşadım yine. Şimdi başka bir doktora gitmeye başladım ve doktorum bana kozmetiği yasakladı eczanede hazırlattığı kremlerden verdi çok şükür aknelerim düzelmeye başladı ama benim nemlendirici tonik vs sürmeyince içim rahat etmiyor. Evde yetiştirdiğim aloe verayı nemlendirici olarak kullanacağım tonik olarak da gül suyu almak istiyorum ama benim cildim çok hassas olduğu için kızarıklık yanma gibi sorunlar yaratır mı? Başka bir bitki suyu önerirseniz onuda kullanabilirim. Bir de gül suyunu sürünce yüzüme böcek gelir mi? 🙂 Böcek gelme gibi bir durum olursa akşamları gül suyu sabahları kekik suyu sürsem uygun mudur? Kekik suyunu Nuka Defne markasının sitesinde gördüm.

  • Gözde Hanım Merhaba,

   Doktorunuzun dediğini yapın elbette. O, deri üzerine ihtisas yapmış bir tıp uzmanıdır.
   Kozmetikler ilaçlar kadar ASLA etkili olmaz. Ve zaten de yasalar ikisi arasındaki madde sınırını belirlemiştir.
   Kozmetikler ilaç gibi iyileştirmez.
   Temizlik ve korunmasında, beslenme ve dengelenmesinde yardımcı olan bir daldır.Tedavi etmez.
   Hassas ciltlerin dikkat etmeleri gerekenleri bu yazıda detaylı anlattım lütfen bakınız:
   http://aysenuryazici.com/hassas-ciltler-dikkat/
   Akne tedavisi görenlerin derileri incelir ve bağışıklık sistemizayıflar.
   O sebeple sadece kimyasalları zararsız olan kozmetikleri kullanmaları gerekir.
   Bu videoda anlattım izleyiniz lütfen:
   https://www.youtube.com/watch?v=nJphVDeZ8gY

   Hassasiyet yaratmayacak tonikler alkolsüz olanlar ve hassas cilt için üretilenlerdir.
   Sahte gülsuyu olmadığından emin olduğunuz gülsularını kullanabilirsiniz.
   kekik, hassas cildi olanlarda kızarıklığa ve kaşıntıya neden olabilir. Kullanmayın.
   Çayağacı yağı içeren alkolsüz tonik olabilir.
   Gülsuyuna böcek gelebilmesini anlamadım?
   Neden böyle bir şey olsun, kim dedi, nasıl buna endişelendiniz bilmiyorum. Böyle bir şey yok.
   Gülsha markası, IDA.KEW Saf Gülsuyu, Akita Gül suyu benim bildiğim doğru gül suyu markaları…
   Sevgilerle

 17. Merhaba Ayşegül Hanım! Ben shiffa home’un gül yağını aldım. Üzerinde 1/8 oranında seyreltilmiştir yazıyor ve içindekiler bölümünde gülde doğal olarak bulunan ve bulunmayan bazı bileşikler yazıyor. Seyreltilmeden kasıt ne ben onu anlamadım; gülde bulunan birkaç bileşiği sentetik olarak koyup yanına da koruyucu ıvır zıvır koruyucu madde mi eklediler yani? Sanırım sentetik gül yağı kullanıyorum:(

  • Merhaba Elif Hanım,
   Shiffa sayfasında GMP sertifikaları var. Size kötü bir içerik sunmazlar. Kontrollü onaylı bir sertifika bu.
   Saf gül yağı 1 oranında, diğer maddeler 8 oranında demek. Sentetik bir şey koyamazlar 🙂
   Bunu saf olarak sürmeyin zaten.Gül uçucu yağı başka bir saf taşıcıyı yağla karıştırıp kullanılır.
   Sabit yağlar dediğimiz jojoba, hindistancevizi yağı, susam yağı veya bademyağı ile 1 damla gül yağına 4 damla sabit yağ oranında karıştırıp öyle kullanın geceleri.
   Uçucu yağların elde edilmesi ve kullanılması ile ilgili makaleye göz atarsanız daha rahat göreceksiniz.
   http://aysenuryazici.com/evde-masaj-yagi-hazirlamak/

   sevgilerle

   • Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için 🙂 ♡

   • Peki kayısı Çekirdeği Yağıyla karıştırsam olur mu? O da sabit yağ olarak yazıyor ama kimyaları uyumlu mudur acaba?

    • Merhaba Elif Hanım,

     Elinizdeki yağın GERÇEKTEN “kayısı çekirdekleri”nin sıcak işlem görmeden; yüksek basınç altında ezilerek çıkarıldığında eminseniz kullanabilirsiniz. Bu şekilde sıkıldığında yağ özelliklerini kaybetmiyor çünkü. Yani içerdiği özellikler ve vitaminler yok olmuyor.
     Piyasada, kontrolü mümkün olmayan sahte esansiyel /sabit yağlar var.
     Aktarlarda satılan bazı yağların tahlillerinde ayçiçek yağına damlatılmış kokularla sahtelerinin üretildiği görülüyor.
     Emin iseniz sorun yok.
     Değilseniz de ayçiçek yağı da bir taşıyıcı yağdır zaten 🙂
     Sevgilerle

 18. Ben de luxy bio ve gülsha markalarından hangisini seçmem gerektiğini bilemedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Esin Hanım Merhaba, Luxy Bio ürünlerinin içeriğinde, “petrolden elde edilen hammaddeler, (mineral yağlar) silikonlar, yapay esanslar, kimyasallar, sentetik koruyucular ya da hayvanlardan elde edilen maddeler yok. Firma hakkında bölümünde bunu açıklamış. Organik tarımla elde edilmiş hammaddeler kullanıyor.GMP ve Ecocert sertifikalı hammaddeler kullanıyorlar.Helal sertifikaları da var.
   Gülsha ise Uluslararası esansiyel yağlar ve aromalar ticareti kurumuna üye. Onaylı saf içerikli.Ama sertifikası yok.
   Siz bilirsiniz.
   Sevgilerle

 19. Ayşenur hanım merhabalar, cilt bakımı için saf gül yağını hangi sabit yağ ile ve hangi oranlarda karıştırarak uygulamamız gerekir.

  • Merhaba Başak Hanım,
   Saf gül yağını başka yağlarla karıştırmanıza gerek yok. Avucunuza bir fındık büyüklüğünde aloe jeli veya aloe vra suyu fısfıslayın bir iki damla gül yağı ile ovuşturup tüm yüze ve boyuna uygulayabilirsiniz.
   Taşıyıcı yağ olarak kullanabileceğiniz bir sürü yağ vardır ama cilt tipinizi bilmediğim için fındık yağı veya tamannu yağı diye bir yağ işaret edemiyorum.
   Bu yazıdan detay bakabilirsiniz.
   http://aysenuryazici.com/evde-masaj-yagi-hazirlamak/

   sevgiler

  • Merhabalar Ayşenur Hanım. Gül suyu alırken Gulsha ve Misbahçe markaları arasında kaldım. Gulsha’dan bahsetmişsiniz ancak yorumlarda da Misbahçe’ye dair bir yorum göremedim. Bilginiz var mı acaba organik gül suyu mudur?

   • Sena Hanım,
    Sayfalarına baktım
    https://www.misbahce.com.tr/urun/gul-suyu-100-ml
    Sertifika GMP vs gibi bir belge göremedim. Ama Su eklenmeden ve gül yağı ayrıştırılmadan üretilmiştir diyorlar.
    Demek ki gül yağı da içerisinde . 🙂
    Gülsuyunun içeriğinde Paraben, sülfat, yapay koku, boya, petrokimyasal, ftalat, triklosan gibi maddeler içermez demişler.

 20. Merhabalar Ayşe Hanım ❤️ Öncelikle emeklerinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş. Rosense Gülsuyu organikmidir? Çeşitli söylemler duydum. Birde size sormak istedim❤️

  • Bilmiyorum Helin hanım.
   Bir firmanın organik olması için “içerik” bölümünde kimyzasal katkı olmaması gerek. Şişelerde içeriğe bakarak görebilirsiniz.
   Ama organik sertifikası olan markların “organik” olduğu müfettişler ve yetkili kurumlar tarafından onaylanmış ve üretim ambalajlanmaya kadar denetimde yapılmış demektir.
   Web sitemin arama yerine organik kelimesini yazıp, organik kozmetik kriterlerini anlatan yazıma ulaşıp okuyunuz detaylı yazdım.
   sevgiler

 21. gulsha markası hakkında bilginiz var mı acaba? sitelerinde herhangi bir organik sertifika bilgisi göremedim ben.

  • Merhaba,

   Bahsettiğiniz firmanın sayfasında “Ürünlerimizde paraben, silikon, sülfat, mineral yağlar, alkol, sentetik renklendiriciler ve sentetik parfüm bulunmamaktadır. Ürünlerimiz, tüm cilt tipleri için uygundur. Formülasyon çalışmaları Fransa’da tamamlanmış ve dermatolojik olarak test edilmiştir.”yazısı var. İyi bir firma ama organik sertifikası yok.
   Bir de sayfalarındaki “hakkımızda” bölümüne tıkladığınızda, sayfanın en altında solda logolar göreceksiniz. Bunlar Avrupa standartlarında denetimli ve doğru üretim yaptıklarını ve denetime açık olduklarını-kısaca- anlatan logolardır. Ama hiç biri organik sertifikası değildir.
   1) ifeat (Uluslararası esansiyel yağlar ve aroma ticareti yapanlar birliği)ne üyeler 2013 yılında üye olmuşlar. 2) GMP (Good manifacturing Practices) onaylılar.Bu onayı 13 ocak 2015’te almışlar ve sertifika 13 ocak 2016’ya kadar geçerli. 3) Keycert bir tarafsızlık taahhüdüdür. Üçüncü taraf bağımsız belgelendirme,gözetim ve muayene hizmetlerini müşterilerine sunduklarını gösterir.
   http://www.keycert.com.tr/TR/static_pages/43/tarafsizlik_taahhudu
   4) REACH logoları da var. REACH Global Services S.A. kimya ve kozmetik sektörlerinde faaliyet gösteren firmalara Avrupa Birliği ve Türk Kimyasal Tüzükleri Hakkında hizmet veren bir danışmanlık firmasıdır.

 22. Nuka defne markasinin gul suyu tamamen orjinaldir ve soguk sıkımla elde edilmis organik bir urundur. Bunu da yazdiginiz isimlere ekleyebilirsiniz:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

Sepette Kupon Kodu Yerine "aysenur20" Yazarak Tüm Ürünlerde %20 İndirim Kazanın!