Home / Cilt Bakımı / Gözenek ve siyah noktalara çözüm

Gözenek ve siyah noktalara çözüm

Gözeneklerin büyüklüğü doğuştan genetik olarak bellidir. Yani iri gözenekli doğduysanız bunu ufaltmak kozmetiklerle mümkün değildir. Dermatologda kimyasal peeling yaptırarak bu çukurları görünmez kılmak mümkün olur.
Bunun dışında, gözenekte zamanla irileşme olduysa, neden olduğuna göz atalım:
• Gözenek, yağ salgılarının yüzeye çıktığı küçük kanalcıklardır. Yağ salgısı fazlalaşır ise, gözenek bunu yüzeye çıkartmak için genişler.
Yağ salgısı iki sebepten artar: Hormonal değişimlerle (hamilelik, ergenlik, hormon ilaçları kullanımı vb) ve cilde kullanılan kazıyıcı kimyasal içerikli temizleme malzemesinden.
Doğru ürün seçimi ve bakımla ile normal boyuta gelirler.

 • Temizlemede toz temizleyiciler kullanmak, sıkılaştırıcı tonikten yardım almak, yağ salgısı dengeleyen nemlendirici kullanmak sorunu çözmeye yardım eder. Gözenek sıkılaştırıcı serumları nemlendirici öncesinde kullanabilirsiniz.
 • Kuru ciltlerde de gözenek irileşmesi görülebilir. Sebebi sabunlu içerikle yüzü temizlemek ve yeterli/hiç nemlendirici kullanmamaktır. Deri kendini savunmak için cılız yağ salgısını çoğaltmak zorunda kaldığından gözenekler açılır.

Rutin şöyle oluşturulmalı: (Sabah ve akşam)

 1. Temizleme tonikleme
 2. AHA/BHA içerikli eksfolyan kullanımı (veya gözenek serumu)
 3. Dengeleyici nemlendirici
 4. Mart-Ekim ayları arası mutlaka yağsız bir güneş koruması kullanılmalıdır. Güneş ışınları da yağ salgısını tetikler ve gözeneklerin irileşmesine sebep olabilir.

Siyah nokta neden olur?
Cildi doğru temizlememekten veya cildi hiç temizlememekten oluşur! Cilt yüzeyindeki günün kiri, makyajı, yağ salgısı ile birleşip kir tıkaçları oluşunca okside olur ve “siyah nokta” başlar.
Olmaması için ne yapılır?
Haftalık bakım dediğimiz “peeling” ve “maske” uygulamasını haftada 2 kez, banyo çıkışı uygulamalısınız.
Peeling ve maskeyi cilt tipinize uygun seçmeniz şarttır. Bu bakımı yaptığınız sürece siyah nokta oluşmaz.
Var olan siyah noktalara ne yapılır?

Siyah noktalar çok iri ve tüm yüze dağılmış ise önce bir uzmana derin temizlik yaptırın. Sonra Temel cilt bakım rutininize sabah akşam aksatmadan temizliği ve nemlendiriciyi ekleyin. Haftada 2 kez peelingi ve maskeyi de unutmayın. Zamanla, gözenek içlerine artık kir dolmasına izin vermediğinizden siyah nokta oluşumu duracaktır. Kömür içerikli maskeler bu konuda iyi iş görür.

Siyah noktalar sadece T bölgesinde ise siyah nokta sökücü soyulan maskeler çok iyi sonuç verir. Haftada iki kez uygulayarak yok edersiniz. Lakin doğru temizleme ve nemlendirici kullanmazsanız ve düzenli bakım olmazsa yenileri oluşur. Benden söylemesi…

ostwint-siyah-nokta

Son Not: Düzenli yapılmayan hiç bir bakımdan sonuç beklememeli…

İlgili ürünler: Estee Lauder Gözenek Sıkılaştırıcı Serum – Idealist Pore Minimazing Skin Refinisher 30 mL , La Roche Posay Effaclar Tonik 200 ml Sıkılaştırıcı Tonik, DDF Gözenek Sıkılaştırıcı Serum 50 ml, Kiehl’s Precision Lifting Pore-Tightening Concentrate, Vichy PURETE THERMALE peeling temizleyici, Yves Rocher sebo vegetal serum, Yves Rocher sebo vegetal gel creme, Cyrene Aloe Vera Yüz Bakım Toniği ,Lavera Organik Gözenek Arındırıcı Nemlendirici ,HIMALAYA Arındırıcı Neem Özlü Temizleyici ve Sıkılaştırıcı Tonik 200 ml, Absolution Le Serum Anti-Soif 50 ml ,L’OCCITANE Aromachologie Purifying Mask For Face, Skincode Pore Refining Mask 75 ml, Clinique Gözenek Küçültücü Serum – Pore Correcting Serum 30 mL, Clinique Pore Minimizer Refining Serum, PERRICONE Gözenek İyileştirici & Cildi Berraklaştıran Nazik Soyucu – Re Firm Exfoliatıng Pore Refiner 118 mL ,DERMA E Aktif Kömür Minerali İçeren Arındırıcı Özellikte Detox Maskesi, Freeman Charcoal & Black Sugar Polishing Mask 15ml, Clinique City Block Purifying Charcoal Clay Mask+Scrub 100 ml,Missha Super Aqua Pore Correcting Refine Serum, Missha Black Ghassoul Tightening Mask, Clarins Pore Minimizing Serum 30 ml, Dermaheal Pore Tightening Serum, 15 ml,CIRACLE  Pore Control Tightening Serum 30 ml, Beyond  Skinny Pore Tightening Serum, The Body Shop Pore Perfector 15 ml, Murad Pore Reform Balancing Moisturizer Spf 15, Dr. Murad T-Zone Pore Refining Serum 60ml, Caolion
Pore Tightening Memory Sleeping Mask,Dermofoliant Daily Gentle Purifying Peeling Powder 20gr, Cyrene Oil Free Skin Balancing Aqua Gel Moisturiser, Cyrene AHA BHA Box,Ostwint black mask

About Aysenur

Check Also

Ergenlik Sivilceleriyle Baş Eden Seri ISANA

Sivilceli ve genç ciltler için Active Clear serisi gayet makul fiyatlı ve düzenli kullanıldığında sivilceleri …

32 comments

 1. Ayşenur Hanım merhaba,
  32 yaşındayım. 7 yıl önce roaccutane tedavisi gördüm, cildim kuru ve burun üstünde siyah noktalarım mevcut. Bunun yanısıra alın ve yanak çevresinde ufak ufak kırışıklıklar başlıyor gibi. Siyah nokta için haftada bir kere peeling ve maske uyguluyorum ama bir azalma elde edemedim. Misel su, neutrogena hydro boost gece kremi ve Caudalie 50 spf güneş kremi (kırışıklık karşıtı) kullanıyorum. Ürünlerim güneş kremi hariç bitmek üzere İsana Q10 serisi serum, nemlendirici ve göz kremi kullanmayı planlıyorum benim için uygun olur mu? Uygun fiyatı olan bir yüz bakım rutini önerebilir misiniz?

 2. Merhaba Ayşenur hanım.
  Ben 25 yaşındayım ve bu zamana kadar çok farklı ürünler ile yüz temizliğimi yaptıç
  Şu an Arifoğlu gül suyu ve çay ağacı yağını tonik gibi kullanıyorum, Simple Nemlendirici Yüz temizleme jeli ve son olarak Bioderma Hydrobio Gel-Creme nemlendirici olarak kullanıyorum. Fakat son dönemde yağlı olan cildim oldukça kuru, lekeli, sivilce ve siyah noktalarla dolu. Önerdiğiniz ürünleri tek tek inceledim fakat daha uygun fiyatlı ürünler önerir misiniz diye tekrar sormak istedim.

  Ayrıca belirtmeliyim, kardeşimin strese bağlı saç dökülmesini sizin tavsiyeleriniz ile durdurduk gibi kendisi ve bizler sınav önce bu stresli dönemde onun saçlarına olan takıntısını tavsiyeleriniz ile giderdiğiniz için size minnettarız.

  Şimdiden teşekkür ediyorum.

  • İrem Hanım Merhaba,
   Geçmiş olsun. Herkese. Hepimize. Kimin stresi yok ki. Daha bugün gencecik bir çocuk kendini öldürmüş. İşsizlikten. Hala kendime gelemedim. Derdimiz olmasa bile, kalbimiz “derdi olanları” DERT edinen bir yürekse inanın stressiz gün yok bize…
   Çay ağacı yağı uçucu bir yağdır seyreltilmeden kullanılmaz. Cildinizi pul pul kurutur.
   Tonik gibi kullanabilmek için 5ml çay ağacını 100 ml gülsuyuna katarak ancak kullanabilirsiniz. Ancak bu tek başına bir bakım değildir. Temizleme aşamasının, cilt bakımının temizleme jelinden sonra gelen adımıdır.
   Size ilk önce yaşınıza ve cilt tipinize göre uygun cilt bakımını anlatmam gerek.
   Yağlı dediğiniz cilt, iri gözenekli, parlayan, sık sivilce çıkartmaya müsait cilt demektir.
   Eğer cildiniz bu belirtileri göstermemesine rağmen yağlı cilt ürünleri kullanırsanız derinin yağ/su dengesini bozarsınız kurur, hassaslaşır lekelenir ve gözenekleri irileşip dolar.
   Simple yüz temizleme jelinizin arkasını çevirip bakın.
   Eper SLS dediğimiz sodium laureth sulfate içeriyorsa kullanmayın.
   Çünkü Simple Refreshing Facial Wash Gel isimli yıkama jeli güzel içerikli ama Regeneration Age Resisting Facial Wash ise veya Simple Moisturising Facial Wash’ı kullanıyorsanız kullandığınız jelde sentetik köpük olan SLS var.
   Bu sentetik kurutucu ve tahriş edici bir köpüktür ve ben rafta baktığımda (ilk çıktığı sene) bunu görüp “bunun neresi iyi kalpli kozmetik demiştim”…
   Lütfen cilt bakımının özellikle de lekelenmeye müsait ciltlerin bakımının 3 adımını izleyiniz
   https://www.youtube.com/watch?v=NFKUoRhAeuY&t=120s
   Sivilce oluşma sebebi => https://www.youtube.com/watch?v=UiN3_bfgKZM&t=799s

   Bee beauty nin organik serisindeki yıkama jeli ve toniğini kullanabilirsiniz. Çok uygun fiyat ve iyi içerik.
   Ancak hem sivilce hem leke hem kuruluk için glikolik asitli AHA/BHA pedlerden her gece, veya “gün aşırı her gece”, temizleme sonrası kullanın ki gözenek içinde tıkanmayı, siyah noktayı, durdurabilesiniz.(Durulanmaz)
   Bunun en makul fiyatlısı nip+fab’lardaki glikolik pedler. (salisilik asiti de var)
   https://www.watsons.com.tr/p/nip-fab-glycolic-fix-yuz-pedi-60-s-16566
   Diğer ürünlerinizi kullanabilirsiniz üzerine. (Fiyatı 70 tl civarı. Gün aşırı kullanırsanız size 3 ay gider…
   Siyah noktaları en ucuza çıkartma olanağı siyah soyucu maskeler…
   Bir tüp 25 tl civarı olmalı size haftada 2 kez banyo çıkışı kullanarak 2 ay kadar gider…
   Mart ayından itibaren lekelerin UV ile teması onları derine gömer. SPF 50 bir güneş korumayı gündüzleri nemlendiricinizin üzerine sürmeniz lazım…Akşam da iyi temizlemeniz.

   sevgiler

 3. Merhaba Ayşenur Hanım. Ben daha önce komedonlar için Cosrx aha bha toner ve whitehead power liquidi kullandım yaklaşık bir ay. Yüzümde kusma oldu ve bu ürünleri bırakınca geçti,panikleyip bıraktım çünkü normalde sivilce çıkmayan yerlerde de sivilce çıkmaya başlamıştı. Bu ürünlerin hergün kullanımı kusmaya sebep olmuş mudur sizce? Şimdi yine bha içerikli ürün aldım ama kullanmaya korkuyorum.

  • Merhaba,
   Tek başına bir ürünle değil, kombin yapsaydınız?
   Mesela akşamları, toz peeling uygulayın, sonra BHA sürün…
   Bazen dediğiniz şekilde aniden pütürlenme olabilir ama geçer.

 4. Merhaba Ayşe Nur hanım, 24 yaşında evli bir bayanım. Ergenlik döneminde cildimde hiç sivilce siyah nokta bulunmazken, 19-20 yaşımda sağlıksız beslenme ve kilo artışı ile birlikte akne ,siyah nokta,sivilce sorunlarım oluştu. bu sene içerisinde polikist over sendromum olduğunu öğrendim ve şimdi hormon düzenleyici hap kullanıyorum. Sağlıklı besleniyor ve diyet yapıyorum. Tam bu süreçte videolarınızla tanışmam benim için çok iyi oldu. YVES ROCHER nin ürünlerini kullanıyordum .Sebo vegetal serisini yalnız yüz temizleme jelinde sodıum laureth sulfat bulunduğunu farkettim. toniğinde de alkol bulunuyor. Sizce bu ürünleri kullanmam doğru olur mu?
  ek olarak neler uygulayabilirim? Cilt temizliği yaptırmamın faydası olur mu? Teşekkürler

 5. Ayşenur hanım merhaba benim çene bölgemde sık tekrarlayan sivilcelerim ve sivilce izlerimle lekeler var ayrıca gözeneklerim çok geniş tiroidlerimde sorun yok tahlillerim kan değerlerim ve adet düzenim de normal bana Yardımcı olacak öneride bulunursanız çok sevinirim

 6. Merhaba Ayşenur abla ben 18 yaşındayım cildim hassas ve normalden karmaya dönük,mesele şuan normal yaza doğru t bölgem yağlanıyor, yanaklarımda geniş gözenekler artı kızarıklar artı minik 1 2 tane kılcal damar var, burnumda siyah noktalar, aktif sivilcelerim yok ama cildim akneye eğilimli ve bu kombinasyonlardan oluşan cildime bir rutin oluşturmak istiyorum ne kadar araştırırsam araştırayım ya tek hassas ciltler için ya da tek akneye eğilimli yağlı ciltler için rutinler var ben de hepsinden var şuanlık sadece cildime la roche posay toleriane gel mousse iyi geliyor kurutmadan cildimi temizliyor nemlendirici olarak da ne olursa kullanıyorum raen bitkisel yüz kremi ile yves rocher vegatal jel krem arasında gidip geliyorum yani cildime bunlar iyi mi ek olarak ne kullanmalıyım cilt bakımı yaptıracağım sonrasında tertemiz cildime nasıl bir bakım yapmalıyım bana yardımcı olursan sevinirim…

 7. Merhaba Aysenur Hanim

  Benim genis gozenrklerim var burun cevresinde. The ordinary nin Aha 30%+bha 2% peelingi olurmu?

  Tessekur ederim

  • Merhaba Gökçe Hanım,
   Geniş gözenek neden oldu ise , onu yok ettiğimizde normale döner.
   Bu videodan neden genişlediğine bakar mısınız?
   https://www.youtube.com/watch?v=nJ3myFeLyB8
   Temizleme jelinizde SLs varsa o da etkiler.
   Ergenlikteyseniz yağ salgısı hormonal olarak tetiklendiğinden gözenek bunu çıkartmak için de açılır…
   Bir çok nedeni var.
   The Ordinary bha /aha yapsanız bile, eğer gözeneği açan sebep devam ederse (yani o sebebi yok etmezseniz)kullanmanız bir işe yaramaz.
   Tavsiyem Cyrene aha/bha jeliyle temizleyip bha%2 sürün.
   Üzerine de oil free nemlendiricinizi.
   https://cyrene.com.tr/collections/yagli-cilt
   sevgiler

 8. Çok teşekkür ederim 💕 fakat ürünlerin çoğunun linki açılmıyor , başka tavsiyeniz olanlar varsa onların linkini ekler misiniz

 9. Ayşenur hanım, 31yaşındayım t bölgesi ve çenem yağlı ve gözenekli bir cildim var, cildimi düzenli temizliyorum aynı zamanda kaz ayaklarım oluşuyor yavaştan. Işıltısı azalmış gibi hissediyorum, kullandığım Güneş kremlerinden hiç memnun değilim mat bir Güneş kremi istiyorum ama bulamıyorum yüzüm yağlı yağlı parlıyor, hafif kapatıcılık özelliği olan ve yağlı durmayan bir krem arıyorum, hem gözenek hem kaz ayakları hem de Güneş kremi için yardımcı olurmusunuz?

 10. Merhabalar 20 yaşındayım ben burun kısmımda siyah noktalar ve gözenek problemim var gözeneklerim lise döneminde bilinçsizce kullandığım fondotenlerden dolayı oluştu diye düşünüyorum bunun için bha içerikli ürünler kullanmayı düşünüyorum hangi ürünleri tercih etmeliyim yada önerdiğiniz şunu yapmalısın dediğiniz birşey var mı uygun fiyatlı olarak yanıtlarsanız çok sevinirim teşekkürler

 11. Ayşenur Hanım merhabalar, benim sadece burnumun üzerinde ne yapsam çıkmayan, ufak ufak bir sürü siyah noktam var. Cilt temizliğime dikkat ediyorum. Peeling, kil maskesi kullanıyorum. Siyah nokta bandları ve siyah kömürlü maskeler denedim. Ne yapsam temizlenmiyorlar, hep ordalar. Sanırım çok derindeler. Bana ne önerirsiniz acaba? Çok teşekkür ederim

  • Seda Hanım Merhaba,
   Günlük bakımınızda her sabah ve akşam temizleme, tonikleme ve nemlendirici adımlarını yapıyorsunuz değil mi?
   Günün kirini tozunu her akşam, gece olan yağ salgısını her sabah temizlemek siyah noktaların birikmesini kısmen de olsa engeller.
   Gözenek üzerleri okside olarak bu siyahlıkları oluşturuyor.
   Size tavsiyem enstitüde bir derin cilt temizliği yaptırıp, sonrasında nivea’nın burun üstünde cildi ıslatarak yapıştırıp, takır takır kuruyunca çıkarttığımız burun temizleme bantlarından kullanmanız.
   Şöyle yapın:
   Önce sıcak suda ıslattığınız bir yassı pamuğu burun üzerinde 2-3 dak tutun.
   Pamuğu atın. Bir çay kaşığı karbonatı hafif ıslatın, boza kıvamında gibi olsun kıvamı ve burun üzerine sürün.
   Sonra burun bandını yerleştirin. Kuruyunca çıkartın.
   Bunu 3 günde bir yapabilirsiniz.

   Bu bantlardan sonra mutlaka beyaz kille bir maske yapın. sevgilerle

   • Ayşenur Hanım cilt temizliğine söylediğiniz gibi dikkat ediyorum. Söylediğiniz yöntemi deneyeceğim mutlaka. Cevabınız için çok teşekkür ederim, umarım çözüm olur. Güzel günler dilerim

 12. merhaba TIMELESS TRUTH MASK’ın gözenek küçültücü serumunu ve biodermanın bu konudaki pore refiner ve sebium serum ikli seti var öneriyor musunuz ?

  • Sibel Hanım gözenekleriniz sonradan irileşmiş ise her ikisi de görünümü küçültmeye yardımcı olur… Ama önce neden gözenekler büyüdü? Bunun için neleri yanlış yaptım sorusunu sormamız gerek…
   Kullandığınız temizleme jelinin içeriği ve yazın cildinizı UV den ne kadar koruduğunuz bile gözeneklerin iriliğini belirliyor.
   Bu videodan detay bakar mısınız lütfen.

   https://www.youtube.com/watch?v=nJ3myFeLyB8

 13. Bu yazdiginiz urunlerden sizin tercihiniz varmi buyuk gozenekler icin karma cilt yanaklaromda hasas ayrica genelde urunler yakar

 14. Bir de ben sivilce lekesi tedavisi için acnemix kullanıyorum cildimi biraz kurutuyor jelle sabah akşam yıkayınca iyice kuruyor ne yapmalıyım?

  • Şeyma hanım Merhaba,
   Kullandığınız ilaçtır ve etken maddesi Benzoil peroksit, Eritromisindir.Bunun amacı cildin dış yüzeyini hafif kurutucu ve soyucu içeriğiyle temizlemektir.
   Bu ilacı kullandığınız sürece içerisinde alkol, sodium laureth sulfate isimli sert kimyasal köpürtücü olan jeller ve sabun kullanmamanız gerekir. (Prospektüste yazar)
   Sonucu görmek için 6-8 haftalık bir tedavi süresini tamamlamanız gereklidir (Prospektüste yazar)
   Ana sayfada arama yerine “Sivilce izleri nasıl geçer ?” yazarak yapmanız gerekenlerin listelendiği makaleye ulaşabilirsiniz.
   sağlıklı pH’ı olan bir deri sağlıklı yenilenir.Bu sebeple cilt bakımınızın 3 asal adımını aksatmadan ve doğru ürünlerle yapmanız lazım.
   Her adım bir diğerini tamamlar ve bir bütün olarak işler…
   1 temizleme => Temizlenmemiş deride ürünler tam emilmez.Bu sebeple sabah + akşam içerisinde SLS ve SLES olmayan (kazıyıcı kimyasallar) bir jelle köpürtüp durulayın
   2 Nemlendirme => Cilt tipinize uygun nemlendiriciyi sabah akşam uygulayın.(Bu aşamada siz acnemixi gece kullanıyorsanız gündüz nemlendirici uygulamalısınız.
   3 Koruma => Acnemix kullanırken mutlaka UV ışınlarını engelleyici bir SPF 50 güneş koruması kullanmalısınız (Prospektüste yazar) Yoksa yanık ve leke oluşur
   İçinde kimyasal köpürtücü olmayan bir jelle yüzü yıkayınız.
   Öneri:
   * Cyrene Hydra Radiance Skin Recovery Gentle Cleansing Gel
   * Organique Mild Cleaner Temizleme Jeli
   * Himalaya Herbals Arındırıcı Neem Özlü Yıkama Jeli
   * The LifeLONG Yüz temizleme jeli

   Hırpalamayan bir jelle temizlerseniz kuruma ve gerginlik sizi rahatsız etmeyecektir.
   Yavaş yavaş deri soyulacaktır ve alttan sağlıklı lekesiz cilt gelecektir.

   Sevgiler

  • Şeyma hanım
   Kullandığınız ilaç deriyi soyan bir ilaçtır. Lütfen prospektüsüne bakın.
   Bu ilacı kullanırken asla yapmamanız gerekenler tek tek belirtilmiştir.
   Doktorunuzun da mutlak uyarmıştır. Bu ilacı kullanırken peeling yapmamanız gerek.
   Akne tedavisi için kullanılan Benzoil peroksit içeren bu soyucu ilaçlar kullanılırken ASLA tonik ve kozmetik kullanılmamalı .
   Sabun veya sabunsu kazıyıcı içerikli temizleme ürünleriyle yüz temizlenmemeli
   Güneş ışınlarıyla asla temas edilmemeli. Bunların hepsi prospektüste de yazar.
   İçinde kimyasal köpürtücü olmayan bir jelle yüzü yıkayın
   birkaçı:
   * Cyrene Hydra Radiance Skin Recovery Gentle Cleansing Gel
   * Organique Mild Cleaner Temizleme Jeli
   * Himalaya Herbals Arındırıcı Neem Özlü Yıkama Jeli
   * The LifeLONG Yüz temizleme jeli

   Sevgiler

 15. Ben burda önerdiğiniz ürünlerden olan himalayanın toniğini kullanmaya başladım ama cildimi yaktı yapış yağış bi his bıraktı ve kızarttı ama bu kızarıklık bi süre sonra geçti. Sizce kullanmaya devam etmeli miyim?

  • Şeyma Hanım Merhaba,
   Purifying Neem Cleansing Astringent Toner normalden yağlıya tüm ciltlere uygun, Himalaya Refreshing & Clarifying Toner ise alkolsüz olanıdır..
   Siz hangisini kullandınız?Alkollü olanı ise ve cildiniz hassas ise size uygun değildir:(
   1- Çok agresif peeling yapıp deriyi çizdiğinizde de tonik yakar.
   2- Ya da acne tedavisi için kullanılan soyucu ilaçlardan kullanıyorsanız alkollü tonikler beraber kullanılmamalı .
   Deriyi ilaç soymaktadır ve alkolle temas edilmemesi
   3- + sabun içerikli temizleme ürünleriyle yüzün temizlenmemsi
   4- + UV ışınlarıyla asla temas edilmemesi prospektüste de yazar.
   Toniğinizi bu şekilde değerlendirip kullanıp kullanmamaya karar veriniz.

   Sevgiler

 16. Daha önceki bir yazınızda estee lauder için fazla kimyasal diyordunuz , burada önermişsiniz…

  • Merhaba Burcu Hanım,
   Her ürün farklı formüllenir. Aynı firmanın bazı ürünleri paraben içerir, bazıları içermez. Bazılarında etken madde çok kuvvetli (ilk satırlarda) kullanılmıştır, bazı ürünlerinde zayıftır. Bu yazıda siyah noktalar ve gözenek sorunu için iyi formülleri olduğuna inandığım ürünleri paylaştım. Evet Estee’nin bazı ürünlerini fazla kimyasal buluyorum ancak silikon bazlı bu ürünü hem cildi yatıştırıp hem gözenekleri daha az görünür yaptığından ve makyaj altına primer görevi de gördüğünden sorunu olan hanımları çok mutlu edeceğini düşündüm. Gözenek ufaltmaya yönelik eğer organik seçim istiyorsanız Beyond Pore Expert Silky Essence / Lavera Pore Refining ; veya içeriği daha az kimyasallı olan Nuxe Aroma Perfection Serumu seçebilirsiniz.
   Kimyasalsız kozmetik yoktur. 🙂 Sert kimyasallar veya zararsız kimyasallar vardır.

   “Estee Lauder Idealist Pore Minimizing Skin Refinisher” içeriğine göz atabilirsiniz:
   İngredients:
   Water, Cyclopentasiloxane, Dimethicone, Polysilicone-11, Acetyl Glucosamine, Sodium Lactobionate, Morus Nigra (Mulberry) Root Extract, Yeast Extract, Serenoa Serrulata (Saw Palmetto) Fruit Extract, Triticum Vulgare (Wheat) Germ Extract, Vitis Vinifera (Grape) Fruit Extract, Scutellaria Baicalensis Extract, Castanea Sativa (Chestnut) Seed Extract, Camellia Sinensis (Green Tea) Leaf Extract, Hordeum Vulgare (Barley), Lavandula Angustifolia (Lavender), Amorphophallus Konjac Root Powder, Caffeine, Laminaria Saccharina Extract, Tocopheryl Acetate, Salvia Sclarea (Clary) Extract, Sodium Hyaluronate, Coriandrum Sativum (Coriander), Citrus Grandis (Grapefruit California), Cholesterol, Glycerin, Ethylhexylglycerin, Squalane, Polyethylene, Isopentyldiol, Phenyl Trimethicone, Isohexadecane, Polysorbate 20, Pantethine, Methyldihydrojasmonate, Acrylamide/Sodium Acryloyldimethyltaurate Copolymer, Ammonium Acryloyldimethyltaurate/Vp Copolymer, Polysorbate 80, Peg-8, Ethyl 2,2-Dimethylhydrocinnamal, Phospholipids, Palmitoyl Oligopeptide, Butylene Glycol, Magnesium Ascorbyl Phosphate, Glyceryl Polymethacrylate, Sodium Glycyrrhetinate, Nordihydroguaiaretic Acid, Chlorphenesin, Phenoxyethanol, Limonene, Linalool, Iron Oxides, Mica, Titanium Dioxide.

   Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

Sepette Kupon Kodu Yerine "aysenur20" Yazarak Tüm Ürünlerde %20 İndirim Kazanın!