Home / Cilt Bakımı / Gözenek ve siyah noktalara çözüm

Gözenek ve siyah noktalara çözüm

 

Gözeneklerin büyüklüğü doğuştan genetik olarak bellidir. Yani iri gözenekli doğduysanız bunu ufaltmak kozmetiklerle mümkün değildir. Dermatologda kimyasal peeling yaptırarak bu çukurları görünmez kılmak mümkün olur.
Bunun dışında, gözenekte zamanla irileşme olduysa, neden olduğuna göz atalım:
• Gözenek, yağ salgılarının yüzeye çıktığı küçük kanalcıklardır. Yağ salgısı fazlalaşır ise, gözenek bunu yüzeye çıkartmak için genişler.
Yağ salgısı iki sebepten artar: Hormonal değişimlerle (hamilelik, ergenlik, hormon ilaçları kullanımı vb) ve cilde kullanılan kazıyıcı kimyasal içerikli temizleme malzemesinden.
Doğru ürün seçimi ve bakımla ile normal boyuta gelirler.

 • Temizlemede toz temizleyiciler kullanmak, sıkılaştırıcı tonikten yardım almak, yağ salgısı dengeleyen nemlendirici kullanmak sorunu çözmeye yardım eder. Gözenek sıkılaştırıcı serumları nemlendirici öncesinde kullanabilirsiniz.
 • Kuru ciltlerde de gözenek irileşmesi görülebilir. Sebebi sabunlu içerikle yüzü temizlemek ve yeterli/hiç nemlendirici kullanmamaktır. Deri kendini savunmak için cılız yağ salgısını çoğaltmak zorunda kaldığından gözenekler açılır.

Rutin şöyle oluşturulmalı: (Sabah ve akşam)

 1. Temizleme tonikleme
 2. AHA/BHA içerikli eksfolyan kullanımı (veya gözenek serumu)
 3. Dengeleyici nemlendirici
 4. Mart-Ekim ayları arası mutlaka yağsız bir güneş koruması kullanılmalıdır. Güneş ışınları da yağ salgısını tetikler ve gözeneklerin irileşmesine sebep olabilir.

Siyah nokta neden olur?
Cildi doğru temizlememekten veya cildi hiç temizlememekten oluşur! Cilt yüzeyindeki günün kiri, makyajı, yağ salgısı ile birleşip kir tıkaçları oluştursa “siyah nokta” başlar.
Olmaması için ne yapılır?
Haftalık bakım dediğimiz “peeling” ve “maske” uygulamasını haftada 2 kez, banyo çıkışı uygulamalısınız.
Peeling ve maskeyi cilt tipinize uygun seçmeniz şarttır. Bu bakımı yaptığınız sürece siyah nokta oluşmaz.
Var olan siyah noktalara ne yapılır?

Siyah noktalar çok iri ve tüm yüze dağılmış ise önce bir uzmana derin temizlik yaptırın. Sonra Temel cilt bakım rutininize sabah akşam aksatmadan temizliği ve nemlendiriciyi ekleyin. Haftada 2 kez peelingi ve maskeyi de unutmayın. Zamanla, gözenek içlerine artık kir dolmasına izin vermediğinizden siyah nokta oluşumu duracaktır. Kömür içerikli maskeler bu konuda iyi iş görür.

Siyah noktalar sadece T bölgesinde ise siyah nokta sökücü soyulan maskeler çok iyi sonuç verir. Haftada iki kez uygulayarak yok edersiniz. Lakin doğru temizleme ve nemlendirici kullanmazsanız ve düzenli bakım olmazsa yenileri oluşur. Benden söylemesi…

ostwint-siyah-nokta

Son Not: Düzenli yapılmayan hiç bir bakımdan sonuç beklememeli…

İlgili ürünler: Estee Lauder Gözenek Sıkılaştırıcı Serum – Idealist Pore Minimazing Skin Refinisher 30 mL , La Roche Posay Effaclar Tonik 200 ml Sıkılaştırıcı Tonik, DDF Gözenek Sıkılaştırıcı Serum 50 ml, Kiehl’s Precision Lifting Pore-Tightening Concentrate, Vichy PURETE THERMALE peeling temizleyici, Yves Rocher sebo vegetal serum, Yves Rocher sebo vegetal gel creme, Cyrene Aloe Vera Yüz Bakım Toniği ,Lavera Organik Gözenek Arındırıcı Nemlendirici ,HIMALAYA Arındırıcı Neem Özlü Temizleyici ve Sıkılaştırıcı Tonik 200 ml, Absolution Le Serum Anti-Soif 50 ml ,L’OCCITANE Aromachologie Purifying Mask For Face, Skincode Pore Refining Mask 75 ml, Clinique Gözenek Küçültücü Serum – Pore Correcting Serum 30 mL, Clinique Pore Minimizer Refining Serum, PERRICONE Gözenek İyileştirici & Cildi Berraklaştıran Nazik Soyucu – Re Firm Exfoliatıng Pore Refiner 118 mL ,DERMA E Aktif Kömür Minerali İçeren Arındırıcı Özellikte Detox Maskesi, Freeman Charcoal & Black Sugar Polishing Mask 15ml, Clinique City Block Purifying Charcoal Clay Mask+Scrub 100 ml,Missha Super Aqua Pore Correcting Refine Serum, Missha Black Ghassoul Tightening Mask, Clarins Pore Minimizing Serum 30 ml, Dermaheal Pore Tightening Serum, 15 ml,CIRACLE  Pore Control Tightening Serum 30 ml, Beyond  Skinny Pore Tightening Serum, The Body Shop Pore Perfector 15 ml, Murad Pore Reform Balancing Moisturizer Spf 15, Dr. Murad T-Zone Pore Refining Serum 60ml, Caolion
Pore Tightening Memory Sleeping Mask,Dermofoliant Daily Gentle Purifying Peeling Powder 20gr, Cyrene Oil Free Skin Balancing Aqua Gel Moisturiser, Cyrene AHA BHA Box,Ostwint black mask

 

About Aysenur

Check Also

Kozmetikte Hindistan Cevizi Ne İşe Yarar?

  5. Yüzyılda Costas isimli Mısırlı bir gezgin, aldığı notlarda Hint cevizi adlı bir cevizden …

11 comments

 1. Sibel Hanım gözenekleriniz sonradan irileşmiş ise her ikisi de görünümü küçültmeye yardımcı olur… Ama önce neden gözenekler büyüdü? Bunun için neleri yanlış yaptım sorusunu sormamız gerek…
  Kullandığınız temizleme jelinin içeriği ve yazın cildinizı UV den ne kadar koruduğunuz bile gözeneklerin iriliğini belirliyor.
  Bu videodan detay bakar mısınız lütfen.

  https://www.youtube.com/watch?v=nJ3myFeLyB8

 2. merhaba TIMELESS TRUTH MASK’ın gözenek küçültücü serumunu ve biodermanın bu konudaki pore refiner ve sebium serum ikli seti var öneriyor musunuz ?

 3. Bu yazdiginiz urunlerden sizin tercihiniz varmi buyuk gozenekler icin karma cilt yanaklaromda hasas ayrica genelde urunler yakar

 4. Şeyma hanım
  Kullandığınız ilaç deriyi soyan bir ilaçtır. Lütfen prospektüsüne bakın.
  Bu ilacı kullanırken asla yapmamanız gerekenler tek tek belirtilmiştir.
  Doktorunuzun da mutlak uyarmıştır. Bu ilacı kullanırken peeling yapmamanız gerek.
  Akne tedavisi için kullanılan Benzoil peroksit içeren bu soyucu ilaçlar kullanılırken ASLA tonik ve kozmetik kullanılmamalı .
  Sabun veya sabunsu kazıyıcı içerikli temizleme ürünleriyle yüz temizlenmemeli
  Güneş ışınlarıyla asla temas edilmemeli. Bunların hepsi prospektüste de yazar.
  İçinde kimyasal köpürtücü olmayan bir jelle yüzü yıkayın
  birkaçı:
  * Cyrene Hydra Radiance Skin Recovery Gentle Cleansing Gel
  * Organique Mild Cleaner Temizleme Jeli
  * Himalaya Herbals Arındırıcı Neem Özlü Yıkama Jeli
  * The LifeLONG Yüz temizleme jeli

  Sevgiler

 5. Şeyma Hanım Merhaba,
  Purifying Neem Cleansing Astringent Toner normalden yağlıya tüm ciltlere uygun, Himalaya Refreshing & Clarifying Toner ise alkolsüz olanıdır..
  Siz hangisini kullandınız?Alkollü olanı ise ve cildiniz hassas ise size uygun değildir:(
  1- Çok agresif peeling yapıp deriyi çizdiğinizde de tonik yakar.
  2- Ya da acne tedavisi için kullanılan soyucu ilaçlardan kullanıyorsanız alkollü tonikler beraber kullanılmamalı .
  Deriyi ilaç soymaktadır ve alkolle temas edilmemesi
  3- + sabun içerikli temizleme ürünleriyle yüzün temizlenmemsi
  4- + UV ışınlarıyla asla temas edilmemesi prospektüste de yazar.
  Toniğinizi bu şekilde değerlendirip kullanıp kullanmamaya karar veriniz.

  Sevgiler

 6. Şeyma hanım Merhaba,
  Kullandığınız ilaçtır ve etken maddesi Benzoil peroksit, Eritromisindir.Bunun amacı cildin dış yüzeyini hafif kurutucu ve soyucu içeriğiyle temizlemektir.
  Bu ilacı kullandığınız sürece içerisinde alkol, sodium laureth sulfate isimli sert kimyasal köpürtücü olan jeller ve sabun kullanmamanız gerekir. (Prospektüste yazar)
  Sonucu görmek için 6-8 haftalık bir tedavi süresini tamamlamanız gereklidir (Prospektüste yazar)
  Ana sayfada arama yerine “Sivilce izleri nasıl geçer ?” yazarak yapmanız gerekenlerin listelendiği makaleye ulaşabilirsiniz.
  sağlıklı pH’ı olan bir deri sağlıklı yenilenir.Bu sebeple cilt bakımınızın 3 asal adımını aksatmadan ve doğru ürünlerle yapmanız lazım.
  Her adım bir diğerini tamamlar ve bir bütün olarak işler…
  1 temizleme => Temizlenmemiş deride ürünler tam emilmez.Bu sebeple sabah + akşam içerisinde SLS ve SLES olmayan (kazıyıcı kimyasallar) bir jelle köpürtüp durulayın
  2 Nemlendirme => Cilt tipinize uygun nemlendiriciyi sabah akşam uygulayın.(Bu aşamada siz acnemixi gece kullanıyorsanız gündüz nemlendirici uygulamalısınız.
  3 Koruma => Acnemix kullanırken mutlaka UV ışınlarını engelleyici bir SPF 50 güneş koruması kullanmalısınız (Prospektüste yazar) Yoksa yanık ve leke oluşur
  İçinde kimyasal köpürtücü olmayan bir jelle yüzü yıkayınız.
  Öneri:
  * Cyrene Hydra Radiance Skin Recovery Gentle Cleansing Gel
  * Organique Mild Cleaner Temizleme Jeli
  * Himalaya Herbals Arındırıcı Neem Özlü Yıkama Jeli
  * The LifeLONG Yüz temizleme jeli

  Hırpalamayan bir jelle temizlerseniz kuruma ve gerginlik sizi rahatsız etmeyecektir.
  Yavaş yavaş deri soyulacaktır ve alttan sağlıklı lekesiz cilt gelecektir.

  Sevgiler

 7. Bir de ben sivilce lekesi tedavisi için acnemix kullanıyorum cildimi biraz kurutuyor jelle sabah akşam yıkayınca iyice kuruyor ne yapmalıyım?

 8. Ben burda önerdiğiniz ürünlerden olan himalayanın toniğini kullanmaya başladım ama cildimi yaktı yapış yağış bi his bıraktı ve kızarttı ama bu kızarıklık bi süre sonra geçti. Sizce kullanmaya devam etmeli miyim?

 9. Merhaba Burcu Hanım,
  Her ürün farklı formüllenir. Aynı firmanın bazı ürünleri paraben içerir, bazıları içermez. Bazılarında etken madde çok kuvvetli (ilk satırlarda) kullanılmıştır, bazı ürünlerinde zayıftır. Bu yazıda siyah noktalar ve gözenek sorunu için iyi formülleri olduğuna inandığım ürünleri paylaştım. Evet Estee’nin bazı ürünlerini fazla kimyasal buluyorum ancak silikon bazlı bu ürünü hem cildi yatıştırıp hem gözenekleri daha az görünür yaptığından ve makyaj altına primer görevi de gördüğünden sorunu olan hanımları çok mutlu edeceğini düşündüm. Gözenek ufaltmaya yönelik eğer organik seçim istiyorsanız Beyond Pore Expert Silky Essence / Lavera Pore Refining ; veya içeriği daha az kimyasallı olan Nuxe Aroma Perfection Serumu seçebilirsiniz.
  Kimyasalsız kozmetik yoktur. 🙂 Sert kimyasallar veya zararsız kimyasallar vardır.

  “Estee Lauder Idealist Pore Minimizing Skin Refinisher” içeriğine göz atabilirsiniz:
  İngredients:
  Water, Cyclopentasiloxane, Dimethicone, Polysilicone-11, Acetyl Glucosamine, Sodium Lactobionate, Morus Nigra (Mulberry) Root Extract, Yeast Extract, Serenoa Serrulata (Saw Palmetto) Fruit Extract, Triticum Vulgare (Wheat) Germ Extract, Vitis Vinifera (Grape) Fruit Extract, Scutellaria Baicalensis Extract, Castanea Sativa (Chestnut) Seed Extract, Camellia Sinensis (Green Tea) Leaf Extract, Hordeum Vulgare (Barley), Lavandula Angustifolia (Lavender), Amorphophallus Konjac Root Powder, Caffeine, Laminaria Saccharina Extract, Tocopheryl Acetate, Salvia Sclarea (Clary) Extract, Sodium Hyaluronate, Coriandrum Sativum (Coriander), Citrus Grandis (Grapefruit California), Cholesterol, Glycerin, Ethylhexylglycerin, Squalane, Polyethylene, Isopentyldiol, Phenyl Trimethicone, Isohexadecane, Polysorbate 20, Pantethine, Methyldihydrojasmonate, Acrylamide/Sodium Acryloyldimethyltaurate Copolymer, Ammonium Acryloyldimethyltaurate/Vp Copolymer, Polysorbate 80, Peg-8, Ethyl 2,2-Dimethylhydrocinnamal, Phospholipids, Palmitoyl Oligopeptide, Butylene Glycol, Magnesium Ascorbyl Phosphate, Glyceryl Polymethacrylate, Sodium Glycyrrhetinate, Nordihydroguaiaretic Acid, Chlorphenesin, Phenoxyethanol, Limonene, Linalool, Iron Oxides, Mica, Titanium Dioxide.

  Sevgiler

 10. Daha önceki bir yazınızda estee lauder için fazla kimyasal diyordunuz , burada önermişsiniz…