Home / Vücut bakımı / Göğüs bakımı – sarkma – çatlaklar – dolgunluk

Göğüs bakımı – sarkma – çatlaklar – dolgunluk

goguste-sarkma

Göğüsler zamana karşı yer çekimine yenilirler. Sarkma dolgunluğu kaybetme gibi sorunları dar iç çamaşırı seçerek dik tutmaya çalışırız. Bazı estetik göğüs sorunlarını dikleştirme ameliyatı, küçültme ameliyatı, dolgunluğu yeniden vermek için konulan silikon protezlerle giderebiliriz. Ama sorun “dev boyutta” değilse, kozmetikler ve düzenli egzersizle çözebilirsiniz. Burada iş tamaman sizin disiplininize kalmıştır..

Tüm kadınların göğüsleri için aynı sorunlar vardır!
Göğüsler -hormonların ilk faaliyetiyle- büyümeye başladıklarında bile kalıtımsal olarak ilk çatlaklarını oluşturabilirler.
Derinin elastikiyetini destekleyen kremler kullanmak için ergenlik çağı doğru bir dönemdir .Genç kız annelerinin kızlarına doğru sutyen seçmeleri ve hızlı bir büyüme ile vücutta çatlaklar oluşmaya başladıysa elastikiyet artırıcı kremlerle desteklemelerine yardım etmeleri gerek. Bu arada Türkçe “sütyen” olarak kullanılan sözcük süt ile alakalı değildir. Yanlış kullanılır. Doğrusu sutyen “U” harfiyle yazılır ve Fransızca’dan soutient sözcüğünden gelir, “destekleyici”, “alttan destek olan” anlamındadır.

Göğüs neden hemen sarkar?
Yağ ve meme bezlerinden oluşan bu organda kas yoktur. Boyun kaslarından bazıları göğüs üzerine kadar inse de tüm ağırlığını cilt taşır. Boynunuzdan çene altından başlayıp bele kadar inen deri üzerinde asılı dururlar. Dolayısıyla göğsün sarkmasında, bu derinin gevşemesi rol oynar. Hamilelikte genişleyen ve sonrasında küçülen göğüs ve hızlı kilo alıp vermelerde göğüsler elastikiyet kaybeder, yaş aldıkça deri yenilenmesi yavaşlar, elastik liflerin üretiminin azalması göğüs derisi üzerinde görülür ve diriliğini kaybetmiş, dokusu yumuşamış göğüsler oluşturur.
Sarkmayı geciktirmek için yapmanız gerekenleri aşağıda bulacaksınız ama en önemli konu: Doğru sutyen seçimidir!

Sutyeni doğru seçin  Kup nasıl seçilir? 

Doğru sutyen seçmek göğüs bakımı için şarttır.

cup-secimi

Bir mezura alın göğüs üstünden, en geniş yerinden sıkmadan ölçün, bir de göğüs altından ölçü alın. Şimdi küçük rakamı büyük rakamdan çıkarın.
Eğer aradaki fark 14/16 cm. ise B cup sutyen seçmelisiniz.
Fark 16/18 cm arası ise C cup
Fark 18/20 cm ise D cup
Fark 20/22 cm ise DD cup
Fark 22/24 cm ise E cup ölçülerinden sutyeninizi almalısınız.

Bu teknik bilgiye uygun olmayan seçimler göğüs sağlığının ve sırt ağrılarının temelini oluşturur. Sutyenin temel görevi göğsü taşımaktır. Bu da yerçekimine karşı koymasını ve geç sarkmasını sağlar. Sırt ağrısı yapıyorsa askıları doğru ayarlanmamıştır, kambur durursunuz, nefes almanız kısıtlıdır ve kan dolaşımını bozarsınız.
Fazla dar sutyen giymek zaman içinde sırttan geçen bant yerinde ve koltuk altlarında yağ toplanması yapar. Tıpkı külot ve düşük bel pantolonların sürekli sıktığı hattan vücudun deforme olmaya başlaması gibi… Altı balenli , telli sutyenler, büyük göğüslerin ağırlığını deriden alıp askılara vermek için destek olurlar.
Askı boyu ne çok yukarı çekik ne de çok gevşek olmayacak şekilde ayarlanmalı böylece yer çekimine karşı deri elastikiyetinin zorlanması önlersiniz

Göğsün sarkmaması için

 • Spor yaparken, hoplayıp zıplarken koşarken mutlaka sutyen giyin. Göğsün  ağırlığıyla derinin elastikiyetini zorlamasına izin vermeyin.
  Sıcak suyla banyo yapmayın, saunadan, hamamda aşırı sıcaktan sakının. Kese, peeling gibi derinin yüzeyinde  yapılan işlemleri memeyi çekiştirmeden ve en nazik hareketlerle yapın.
 • Sakın üstsüz güneşlenmeyin. Bu ince deriyi çok yaşlandırırsınız. Dekolteyi yüksek faktörlü koruyucularla, güneşin derinin elastikiyetini zedeleyen ışınlarından koruyun.
  Tazyikli soğuk su masajı göğse dirilik sağlar. Duştan çıkmadan önce birkaç dakika dairesel hareketlerle, dayanacağınız serinlikte su tutun.
 • Derinizi sağlıklı tuttuğunuz sürece göğüs maksimum diriliğini de sağlayacak. Sıkılaştırıcı ve göğüs derisini nemlendiren özel bakım ürünlerini 25–28 yaşlarından itibaren kullanmaya başlayın.
  Vücut losyonlarını da göğüste kullanabilirsiniz. Göğüslere bakmak için sarkmasını beklemeyin! Bir şeyi tamir etmek, sakınmaktan daha zordur.
 • Banyo çıkışlarında dirilik koruyucu tonik ve kremlerden kullanın.
 • Spor yapın. Sırt, üst kol ve omuzları geliştiren her hareket göğüs diriliği üzerinde de etkilidir.
 • Diyet yaparken göğüslerin de hacim kaybettiğini göz önüne alarak göğüs bakım kürlerini uygulayın.
 • Yüzün, halı silin, cam silin, kürek çekin, barfiks yapar gibi kendinizi yukarı çeken kol hareketleri yapın.
 • Sarkma, çatlaklar, büyültme için enstitülerde (elektrik akımlarından yararlanarak aktif maddelerin çabuk nüfuz etmesini sağlayan) etkili programlardan destek alabilirsiniz. Ancak sadece belli bir kür yapıp bırakmanız, evde destekleyici bakım ve egzersizlere davam etmemeniz kalıcılık sağlayamaz. Doğruya doğru…

Göğüs büyütme ve haplar

Göğsün yağ dokusunun büyümesine  yardım eden bitki özleri ve hormonlar içeren krem ve haplar var. Ergenlikte bu hormonal uyarı doğal olarak vücutta salgılanır (östrojen) göğüs bununla sertleşir ve dolgunlaşır. Göğüs büyütme kremlerindeki “Fitoöstrojen” aynı işlevi yapar ve bitkisel bir hormondur.
Diyet yaptıktan sonra, çocuk sütten kesildikten sonra “içi boşalmış” gibi duran göğüslerin, hacim olarak büyümesini bu hormon sağlar. Göğsün içindeki sönmüş yer “bezlerin şişmesiyle” doldurulur, dirilik sorunu da kalmaz. Hap veya kozmetik büyütücü alırken içeriğine bakın, hormonal bu katkı konusunda  içinizin rahat etmesi için doktorunuza danışınız.

Göğüs toparlama egzersizleri

Ellerinizi göğüslerin önünde, alkışlar gibi avuçları birbirine yapışık tutun. Ellerinizi sıkın, 3-5 saniye sıkı tutun bırakın. Tekrarlayın.
Duvara bir metre kadar mesafede, yüzünüz duvara karşı durun. Ellerinizi avuçlarınız duvara yapışacak şekilde koyun.Kolları kırmadan duvara dayanın. Ayaklarınızı yerinden oynatmadan duvarı itin kendinizi geri atıp tekrar duvara düşerken avuçlarınızı koyun. Bu itme hareketiyle boyun, kol ve göğüs altından uzanan kaslarınızın hepsi çalışacaktır. Tekrarlayın.

Göğüste çatlaklar

Çatlaklar oluştuktan sonra giderilmesi mümkün olmayan deri hasarlarıdır.  Kim size çatlağı “yok edeceğini” vaat ediyorsa inanmayın. Çatlak YOK OLMAZ!  Görünmez edilir. Neden yok olmaz diyorsanız bu yazımda  çok detaylı anlattım. Bir okuyuverin. Kandırılmayın.
Göğüs bakım kreminizi veya serumunuzu sabah akşam düzenli kullanmanız içeriklerin etkisini gösterebilmesi ve gözle görülür sonuçlar almanız için çok önemlidir. Bir iki kez sürülüp, ertesi sabah süper göğüslerle uyanmanızı sağlayan ürün henüz bulunmadı.

Kıssadan hisse: Doğru sutyen seçin. Hiç aksatmadan her gün düzenli  toparlayıcı egzersizi yapın. Kremleri sistemli uygulayın. Büyütücü kremler 2-3 ay sonra sonuç vermeye başlar. Sarkmalar 3-4 ay sonra gözle görülür şekilde toparlanabilir. Bakımı bıraktığınızda göğüsleri zamana teslim ettiğinizde sarkma sönme devam edecektir. Hiç bir bakım ebedi sonuç vermez.

About Aysenur

Check Also

Su, Bitki yağı, Kül suyu… Şifa Niyetine El yapımı Sabunlar

Türk Markaları alkışlanası işler yaptığında çok seviniyorum. Bu benim yaşadığım toprakla övüncüm, yerli malımı desteğim, …

2 comments

 1. Merhaba hızlı kilo verdiğim için göğüslerim sarktı ameliyatsız, egzersizlerle sıkılaştırmam mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

Sepette Kupon Kodu Yerine "aysenur20" Yazarak Tüm Ürünlerde %20 İndirim Kazanın!