Home / Kozmetik ve Güzellik / Vücut Bakımı / Genital Bölge Hijyeni; Kararma & Kaşıntı

Genital Bölge Hijyeni; Kararma & Kaşıntı

Genital bölge Temizliği

Genital bölgedeki deri, ağız içindeki deri gibi, göz içindeki cilt gibi farklı yapıdadır. Genital bölgenin pH’ı 3.8 – 4.5 arasıdır. Ph’ı 7 civarı olan sabunlarla buranın temizliğini yapmak mikroorganizmaların çoğalmasına uygun ortam yaratır.
Vücudunuz, genital bölgeyi korumak için değişik salgılar salgılayarak koruyucu bir manto oluşturur. Sabunla bu koruyucu mantoyu sökerseniz mantara açık ve savunmasız kalır. Genital bölge özel temizleyicilerinden kullanın. Mikroorganizmalardan bu şekilde korunmuş olursunuz.
Tuvalete gittiğinizde genital bölgeyi temizlerken önden arkaya doğru silin. Tersine silmeyin, arkadaki mikrop ve bakterileri genital bölgeye taşımayın.
Genital bölgeye epilasyon: Uygulamayı yapan kişiye, deriye temas eden metal ucun mikrop öldürücü ilaçlarla temizlediğinden emin olun. Talep edin!
Adet günlerinde, mikroplara karşı koruyucu işlevi olan Alman papatyası suyu ile taharet alın. 2lt kaynar suya bir su bardağı papatya koyup, ateşin altını kapatın. Bitkilerin dibe çökmesini bekleyin. Süzün. Bu suyla özel günlerde taharet yapın.

Kaşıntı:
Alerjik bir durum da olabilir. Kulak ardı edilmemeli. Jinekologa mutlaka görünün. Kaşıntı akıntı veya mantar ile ilgili olabilir. Kaşımayın. Tahrişi artırırsınız. Doktor tahlil yaparak sebebini bulacak ve kullanmanız için ilaç verecektir.
Aklınızda bulunsun: Pedinizin üretildiği maddeye alerjiniz olabilir. Meşhur birçok markanın pedleri pamuk değildir! Çoğu, “rayon” gibi sentetik maddelerden üretilir ve emiciliği arttırmak için ham petrolden üretilen SPA (Üstün Emici Toz) denilen bir maddeyle doldurulur. Siz pedinizi pamuk sanırsınız ama çoğu kağıt hamurundan üretilir ve çamaşır suyuyla ağartılır…
Kaşıntı yapabilecek diğer sebepler.
1- Ağda veya jilet sonrası sert tüylerin çıkışı sırasında kaşıntı olabilir.
2- Sentetik iplikle üretilmiş naylon dokumalı külotlar alerji, kaşıntı yapabilir. Pamuklu kullanın.
3- Sert kalın kumaşlar, çok dar kot pantolon, sıkı iç çamaşırları sürtünmeyle tahriş yapar.
4- Aşırı kilolu kişilerde sürtünmeden dolayı genital bölgede kaşıntı oluşabilir.
5- Islak mayoyla oturmak, kimyasallı havuz suyu, bazı antibyotiklerin kullanımı, adet öncesi değişen cilt yapısı gibi faktörler de genital bölgenin asit yapısını bozabilir ve kaşıntı oluşabilir.
6- Çok sık tampon kullanımı ve menopozda rastlanan vaginal salgı eksikliği kaşıntı yapabilir.

Genital bölgede koku

Sebebi mantar ve/veya akıntılardır. Enfeksiyonu tedavi etmeniz kokunun gitmesi için gereklidir. Jinekologa mutlaka görünün veya eczacınızdan yardım alın. Temizliğinde pH’ı doğru ürünler seçmeniz gerek. Sabunla yıkamayın.

Genital bölgede Sivilce neden çıkar
Kıl battığı için! Yanlış ağda yapılması yüzünden kılın kökünden çıkmayıp kırılması ilk sebeptir. Epilasyon sonrası antiseptik alkolsüz ürün kullanılması kıl kökünün iltihaplanmasını önler. Çok sıkı külot ve dar giysiler sebebiyle sivilce tetiklenebilir. Sert kıllarınız varsa, küçük bantlarla birkaç seferde bölgeyi temizleyin. Geniş bantlarla bir kerede büyük alanı temizlemek için geniş bantlarla çekme işlemi yapmayın.

           genit

   Genital bölge neden kararır
Sık sıcak sir uygulanması, dar giysiler giymek, lazer uygulaması sonrası flora bozulması, sürekli sentetik ped kullanımı gibi birçok sebebi var…Hormonal sebeplerle de oluşabilir.
Mutfak malzemesinden yapacağınız “açma çabaları” geçerli değildir. Unutmayınız. Salatalık suyu, kil, limon suyu, talk pudrası, sirke gibi malzemeler “geçici” beyazlatma yapar.

Kararma “yaşa bağlı” da gelişebilir. Yaşlandıkça elastikiyetini kaybeden deride yenilenme yavaşlar. Kararır. Bölgeye hırpalayıcı yanlış işlemler yapmak da kararma yapabilir.
Eğer esmer tenliyseniz kararma daha koyu olur. Çünkü esmerlerde ciltte pigmentasyon daha yoğundur.
• Çok sıcak sir ile genital bölge ve koltuk altı tüylerini almak, küçük ve deriyi esnetmeden alınan minik bölgeler yerine; geniş bantlarla “bir kerede” geniş bir alanı temizlemek bölgeyi tahriş eder elastikiyetini zedeler. Kararmaya zemin hazırlar.
• Sıkı, dar, pamuklu olmayan sentetik iplikli çamaşırlar yine sürtünme ve tahriş sorunu oluşturduğundan kararma sebeplerinden bir diğeridir.
• Pamuklu olmayan pedler tahrişi artırır. Sürekli tahriş kararma yapar.
Genital bölge pH’ına uygun olmayan sabunlarla bölgeyi yıkamak florasını bozar. Bu bölge pH ‘ı 3.8 – 4.5 değerindedir. Lazer sonrası kararma yaşayanlar için de aynı bakım gereklidir. Lazer süresince ve sonrasında genital flora dengesini bozmayan özel temizleyiciler kullanmak gereklidir.
• Genital bölgedeki enfeksiyon kararmayı tetikleyebilir. Mantar sorunu varsa tedavi edilmelidir.
• Hamilelikte vücutta birçok bölgede olduğu gibi genital bölgede koyulma olabilir. Doğum sonrası normale döner. Melanin üretimi hormonal olarak artar, geçicidir.
Nasıl rengi açılır?
E vitamini yağını sabah ve/veya akşam -en az 3 ay- kullanmak açılmaya yardım eder. E vitamininin ne kadar zengin olduğuyla alakalı olarak sadece akşamları da kullanılabilir. Genital bölgede de kullanılabilen “beyazlatıcılar” vardır. Disiplinle ve her gün düzenli kullanıldığında açılma sağlanır. Leke açıcı kremin genital bölge için uygun olup olmadığı kozmetiğin içeriğinde belirtilir. Yurt dışında Epibright, Caspah, Meladerm review – Vaginal Bleaching, Celabright, Pink Privates, South Beach, Cobeco Skin Light Intimate Lightening Cream gibi markalar bu konuda oldukça iddialı. Türkiye’de Biolyn Beyazlatıcı Krem, Star White ve Bionnex’in özel bölge beyazlatıcı kremleri var.

Koltukaltı ve genital bölge kararmalarında kullanılan kozmetiğin içerisinde hidrokinon, azeleik asit, kojik asit, arbutin ,meyankökü ekstresi maddeleri açıcı etken madde olarak görebilirsiniz.
Özel, lazerle genital bölgede renk açma işlemi de yapılıyor. Bir dermatoloji uzmanı size yardımcı olur.

?
Bionnex Dermo Organic Laboratoires Whitexpert sensitive area Whitening Cream

About Enpama İletişim

Check Also

Su, Bitki yağı, Kül suyu… Şifa Niyetine El yapımı Sabunlar

Türk Markaları alkışlanası işler yaptığında çok seviniyorum. Bu benim yaşadığım toprakla övüncüm, yerli malımı desteğim, …

22 comments

 1. Merhaba Ayşegül hanım. Genital bölgeye dermaroller uygulanabilir mi (vajinaya değil ama kenarlarındaki bacağa yakın bölgelere? Ardından o bölgeye uygun içerik ph da serumlar uygulasam nasıl olur? Bu işlem normalde yüze uygulanıyor ama genitalden emin olamadım. Lazerle renk açma ücretleri çok uçuk geldi bana, kremler de bir dereceye kadar açıyor ve uzun vadede sonuç veriyor diye işittim.
  Teşekkürler

  • Korunmasız deri olduğu için bence uygulamayın. Çok çabuk florası bozulur, kapalı yerdir çabuk mikrop kapar. Leke açıcı kremler veya E vitamini düzgün uygulamak daha sağlıklı çözümdür.
   sevgiler

 2. Merhaba Ayşenur hanım. Ben koltuk altı ve genital bölgemi( bacak derimle ayni olan deriyi, vulva degil) hindistan cevizi yagı ile nemlendirebilir miyim? Hatta icine bir iki damla limon yağı damlatsam aydinlatici etkisi alabilir miyim? Koltuk alti ve genital bölge beyazlaticilarini surekli nemlendirici olarak kullanmamın bir sakincasi var mı yoksa beyazlayınca bırakmam gerekir mi? Son bir soru da nioli yagini suya damlatıp taharet suyu yapabilir miyim? Ph şi bozar mı? Bir eczaacı enfeksiyona iyi geldigini soyluyor. Umarim cevaplarsiniz sadece size güveniyorum. Çoook sevgilett🌹🌹

  • Şevval Hanım,
   Hindistancevizi yağı genital bölgeye sürekli sürülecek bir yağ değil. Florasını bozarsınız.Limon yağı da bileşenler olarak uygun değil, YAKAR!
   Genital bölgeye pH’ı uygun yağları 1-2 damla sürerek, epilasyon sonrası kullanabilirsiniz. (Papatya yağı, tatlı dabem yağı) Ama nemlendirmenize ihtiyaç olan bir bölge değil burası.
   Sürekli beyazlatıcı kullanmayın.
   Her kozmetik bir kimyasaldır.
   Beyazlayınca bırakın.
   Nioli yağında 20’den fazla kimyasal bileşen var. Sert yapılı bir yağ. Enfeksiyonunuz varsa taharet suyu ile çözüm bulamazsınız. Jinekologa gidin ilaç verir.
   Enfeksiyonunuz yoksa bölge florasını bozmazsanız zaten kendini koruyacak pH’tadır. Temiz tutun yeter.
   Taharet suyu olarak https://www.eczane.com.tr/gvyna-intim-yikama-rahatlatici bunu kullanabilirsiniz.
   Ben dr önerisi ile aldım ve gayet memnunum.
   Evde yapmak isterseniz 6 bardak kaynar suya bir su bardağı dolusu papatya koyun. Bitkilerin dibe çökmesini bekleyin. Suyu süzgeçten geçirin. Bu suyla özel günlerde tahareti tamamlayın.
   sevgiler

 3. Merhaba Ayşenur hanım. Genital bölge derken iç dudaklardanda Bahsediyor musunuz acaba. Anladığım kadarıyla ondan bahsetmiyorsunuz. Peki orada olan kararmalara çözüm var mıdır. Aslında gencim 20 yaşındayım. Kararmanın sebebinide biliyorum( ped kullanırken fazlasıyla peçete kullanmak..) çocuk aklımızla yaptığımız şeyleriin sıkıntısını çekiyoruz bu yaşta maalesef. Bana önerebileceğinşz bir şey var mı? Tek sorabileceğim kişi sizsiniz. Cevaplarsanız sevinirim

  • Merve Hanım,
   Kullanılan pamuk olmayan pedler, sıkı iç çamaşırının sürtmesi, sıcak ağda… Bunların hepsi kararmanın sebeplerinden birkaçı.
   Ancak esmer tenlilerde mukoza dediğimiz bölgeler daha koyu olmaya müsaittir zaten. Yaşınız genç olduğu için “yaşlanmaya bağlı kararma” olmadığını farz ediyorum.
   İç dudakların beyazlaması zor. Ha deri(korunmasız deri) lazerle beyazlama yaptıran var .
   E vitamini sabah akşam kurulanmış olarak bölgeye sürün. 2-3 ay içinde daha beyazlanmış olur. Ama genetiğiniz esmer ise yeniden koyulaşır.
   Sürten peçete, pamuklu olmayan ped , sentetik çamaşır gibi faktörleri de bertaraf ederseniz kararma pek gözünüze batmayacaktır.
   sevgiler

 4. aysenur hanım bu e vitamini olur mu
  https://ty.gl/s8lqtqet
  sizin önerileriniz daha mı etkilidir

  • Oya hanım merhaba,
   Bunun içeriği de şu şekilde: http://www.lactone.com.tr/p-1548-Vitamin-E-Serum-30-ml.html
   Aqua, Pentylene Glycol, Tocopheryl Acetate, Polysorbate 20, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, PEG-12 Dimethicone, Hydroxyethylcellulose, Triticum Vulgare Germ Extract, Prunus Amygdalus Amara Seed Extract, Panthenol, Vitis Vinifera Seed Extract, Prunus Lannesiana Flower Extract, Parfum, Allantoin, Phenoxyethanol, Tetrasodium EDTA, Ethylhexylglycerin
   E vitamini evet ilk etken maddesi ama bunun dışında hidrojene hint yağı, tatlı badem yağı,buğday tohumu yağı,panthenol,üzüm çekirdeği yağı,kiraz çiçeği özü, Alantoin da içeriyor.
   Yani saf E vitamini değil.Daha zengin.
   Derma E’nin E vit.Yağı 14,000 I.U.E içeriyor :https://dermae.com/products/vitamin-e-skin-oil-14-000-i-u?variant=26219332360
   Genel formülüne aspir yağı ve E vtiamini var sadece: Carthamus Tinctorius (Safflower) Seed Oil, Tocopheryl Acetate (Vitamin E).
   sevgiler

 5. merhaba ayşenur hanım . 21 yasındayım ama genital bölgem oldukca karardı . beyazlarmak için tavsiyenizi dinleyip e vitamini uyguluycam . ama oldukca çeşit var . özellikle beyazlatmak için dikkat ediceğim bi özelliği var mı alıcağım ürünün ? ve bir zararı var mıdır . teşekkür ederim

 6. Merhaba Ayşenur hanım. Genital ve koltukaltı bölgem de lazerden kaynaklı kararmalar var. Virüsten dolayı eczaneye gidemiyorum. E vitamini kullanabilirsiniz demişsiniz evde var kullanıyorum saçlarım için. E vitamini tüylenme yapar diye duymuştum ne kadar doğru bilemiyorum. Genital bölgeye e vitamini sürersem tüylenme yapmaz değil mi? Bir de ne sıklıkta kullanmalıyım? Emin olmak için soruyorum affınıza sığınarak… Şimdiden teşekkür ederim:)

  • Hifa Hanım Merhaba,
   Her gece temizlenmiş ve kurulanmış bölgeye 2-3 damla masajla yedirin.
   E vitamini çoook uzun süre kullanılırsa (bir yıl düzenli gibi) tüyleri besleyebilir ama bıraktığınızda tüyler eski yapısına geri döner. Kalıcı değildir.
   Keşke kalıcı olsa kel insan kalmazdı E vitamini sürerlerdi hep 🙂
   Bu videomda anlattım.
   https://www.youtube.com/watch?v=SMLlv6sC5Cg&t=277s
   Sevgiler.
   Not: E vitaminini internetten de sipariş verebilirsiniz. https://www.dermae.com.tr/urun/e-vitamini-yagi-60ml/

  • Merhaba, ben 20 yaşındayım. Zamanında yaptığım yanlış ağda uygulamaları yüzünden koltuk altımda kararmalar var. Bunun için c vitamini kullansam ne kadar işe yarar? Bir de c vitamini nasıl ve ne sıklıkla kullanmalıyım?

   • Merhaba,
    Beyazlatıcı vücut kremlerinden her gün düzenli uygulayarak koltukaltı kararmasını açabilirsiniz. Ancak bunu uygularken sıcak ağda uygulamasını bırakmanız ve soğuk ağda ile tüyleri almanız gerekir. Isı kararmayı tetikler.
    C vitamini yerine bu iş için özel hazırlanmış kremleri kullanmanız daha hızlı sonuç aldırır.
    Ne kadar süre kullanılır?
    Kararma açılana kadar. Yaklaşık 1,5-2 ay düzenli kullanımla olur…
    Bioderma Pigmentbio Sensitive Areas, Herbaderm Renk Açıcı Leke Kremi veya Herbaderm Vücut İçin Renk Açıcı Leke Kremi deneyebilirsiniz.

 7. Merhaba siveno diye bir markanın tamamen yağlardan ve sirkeden oluşan defne yağlı bir savunu var genital bölge için bu doğal temizleyiciyi kullansam olur mu ?ve bu yüzü temizlemek için de kullanılabilir mi? Diğer genital temizliyicilerde hep sls var ve kullanmak istemiyorum sizce nasıldır?

  • Merhaba,
   SLS içermeyen bir sürü Genital bölge temizleyici var. Mesela bunlar:
   * Ecowell Genital Bölge Temizleyici
   * ORGANYC İntim Yıkama Sıvısı
   * Organique Bloom Essence Genital Hijyen Solüsyonu
   * Ecocare Organik Genital Bölge Temizleyici
   * Medisana Organik Genital Bölge Temizleyici
   * mOMY cARE ORGANİK GENİTAL BÖLGE TEMİZLEYİCİ
   Siveno firmasını çok beğenerek kullanıyorum ben de. Hatta Türk markası olarak videolarını da çektim ve övdüm. Lakin el için olan yıkama sıvılarının pH’ını bilmiyorum? 7 civarı olabilir. Yüz için pH 5,5 gerekir.
   Haliyle yüze kullanmayın. PH çok önemlidir. Derinin bağışıklık sistemini dengeleyen ilk faktör.
   Video:https://www.youtube.com/watch?v=8PLx20vGtO8
   Defne Yağlı Doğal Sıvı Sabunun pH ını bilmiyorum o sebeple genital bölge için üretilenlerden kullanın. Genital bölgenin pH’ı 3.8 – 4.5 arasıdır. Ph’ı 7 civarı olan sabunlarla buranın temizliğini yapmak mikroorganizmaların çoğalmasına uygun ortam yaratır
   Genital bölge videom: https://www.youtube.com/watch?v=wnwH014zNpE

 8. Doktorlardan genellikle genital bölge için sadece su yeterlidir diye duymuştum ama gerekli mi özel ürünler kullanmak acaba?

  • Su ile koku oluşmadan kalması imkansız.Çünkü bakteri ve mantar üremeye müsait bir yerdir. Özel temizleme jelleri kötü koku ve mantar üremesini engeller.Aynı zamanda sağlıklı temizleme yapar.

 9. Genital bölge temizliği için hangi markayı önerirsiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

Sepette Kupon Kodu Yerine "aysenur20" Yazarak Tüm Ürünlerde %20 İndirim Kazanın!