Home / Fikir Kileri / Genç Olmak

Genç Olmak

Onlar İhtiyarlamadılar ama biz genç olduk…

 zamane gençleri bir garip diyoruz. dünya umurlarında değil diyoruz. bizim ilgilendiğimiz konulara dönüp bakmıyorlar, ahlak anlayışları ne kadar çürük diye kınıyoruz. peki, biz genç iken büyüklerimizden bu cümleleri hiç duymadık mı? sorumluluk almaktan kaçmakla itham edilmedik mi, saygısızlıkla, tembellikle suçlanmadık mı? “senden adam olmaz” denilen kaç genç bugün deri koltukta şirketini yönetiyor parmak kaldırsın! yeniçağın gençleri, onları büyütenlerin metamorfoza uğramış halleridir.

yetiştiren de yaptığı eserin kendisine hiç benzememesinden şaşkın!  öyle ya tavuktan civciv çıkar, bu kurbağa da nereden çıktı? ebeveynler, radyasyon etkisi yapan “zaman” faktörünü nedense hiç hesaba katmaz! zaman akarken değişen dış uyarıları, teknolojiyi, değişen hayatta kalma şartlarını hiç düşünmeden çocuğunu yargılar. kendi gençliğinde de bilgisayar olsaydı, bu sınırsız dünyadan önünden kalkmayacak kadar büyülenecekti. onun eğlencesi camdan burnunun ucunu gördüğü komşu kızını ebediyen özlemek, çember çevirmek ve ağaca tırmanmak iken radyo gelmiştir hayatına ona yapışıp kalmıştır. çember rafa, komşu kızı hafıza çöplüğüne, ağaç bahçede yalnızlığına terk edilmiştir. sonra da televizyonla tanışmış ve hala önünde oturmaktadır. olacaksan doktor ol, mühendis ol, en garantilisi memur ol! çevre mühendisi olacaksın da aç mı kalacaksın? ne planı? ben kızıma “şehir planlama” okuyor dedirtmem! türkiye’nin dünyayı besleyecek kadar buğdayı sebzesi var(amca hâla coğrafya kitabının 30 yıl önceki baskısında değiştirilmeyen bilgilerde kalmış. bu da ayrı bir inceleme ve yazı konusu olacak muhtemelen)  topraksız tarım okuyup ne yapacaksın evladım? büyüklere göre gençlerin hepsi ot beyinli, yeni nesle göre de ebeveynlerin hepsi dar kafalı!

           her çağda yeni nesilden yakınan bir düşünür mutlaka var. roma’da 6. yüzyılda, mısır’ın 3000 yıllık tabletlerinde, ortaçağ avrupa’sında, yakın tarih kayıtlarında hemen hemen aynı cümleler kaydedilmiş: “yeni nesle güvenmiyorum, onlara değerlerimizi emanet etmekten korkuyorum. idealist çocuklarımız nerede? o kadar umursamaz, dağınık düşünceli, hayalperest, kendini akışa kaptırmış ve benciller ki”

toplum yaş alırken uygarlık da gençleşiyor. nasıl aynı düşün çizgisinde ve ruh algısında durmayı başarabilir ki insan yavruları? sizin bombardıman altında kaldığınız çevresel baskılarla, onların üstüne yağan özentiler, gerekler, teknoloji, hayat zorunlulukları aynı mı? yeni nesil 24 saat içinde kaç reklâm sağanağı altında kalıyorlar, sizin gözünüz günde kaç reklâm (özenilecek mal) uyarısı alıyordu? sefil hayat süren doktor sayısı, öğretmen olmanın itibarı, tıbbi olanaklar değişmiş ise ikiniz de aynı gelecek hayalinde birleşebilir misiniz? sizin devrinizde ilkokul mezunları üçkâğıtla köşeyi dönüp boy boy resimlere “itibarlı başarılı işadamı” diye alkışlanır mıydı?

geleneksel fındıklı akide şekeri elbette onların da hoşuna gidiyor ama damağına binlerce şekerleme çeşidi sunulmuşken, sizin kadar akide şekerine tutkuyla bağlanmasını istemek haksızlık değil mi? konu uzar gider yer dar! kınamak yerine siz çocuğunuza insan olmanın asal şartlarını güzel nakşedin yeter. merhamet, çalışkanlık, toprağına saygı, bilgi edinme özlemi… salın gitsin hayata. o yolunu dürüstçe ve kimseyi incitmeden bulur.

 

About Aysenur

Check Also

İnsan Vücudundan 15 Muhteşem Görüntü

Bu sayfada insan vücudundan 15 muhteşem görüntü bulacaksınız. Görüntüler Elektron Mikroskopu ile çekilmiş, Detaylar 1 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cildinize Mucizevi Bir Dokunuş Royal CaviarSepette Kupon Kodu Yerine "aysenur" Yazarak Tüm Ürünlerde %15 İndirim Kazanın!

Sepette Kupon Kodu Yerine "aysenur" Yazarak Tüm Ürünlerde %15 İndirim Kazanın!