Home / Cilt Bakımı / Erişkinlerde Akne Sorununa Ne Sebep Olabilir?

Erişkinlerde Akne Sorununa Ne Sebep Olabilir?

Aknenizle baş edemiyorsanız, sorunla savaşabilmeniz için iki ayrı detaylı yazım var. Ana sayfadan bunlara ulaşabilir ve nasıl oluştuğunu, bakterilerin nasıl kontrol altına alınabileceğini okuyabilirsiniz.
Akne nedir nasıl oluşur yazısına ulaşmak için tıklayınız.
Bu yazımda iri ve köklü -kistik- sivilcelerin sadece ergenlik çağına ait bir sorun olmadığını bazen ileri yaşlarda da “erişkin aknesi” denilen bu sorunla boğuşan insanların olabileceğini anlatmak istedim .Erişkinlerde hormonal düzen ergenlikteki gibi oynak olmadığından akneye sebebiyet veren durumu başka yerlerde aramak gerekir…
30’lu ve sonrasındaki yaşlarda akne, genelde ilaç veya kozmetiklerdeki bazı maddelerin yan etkisi sebebiyle oluşur.
Ancak diğer tetikleyici sebeplere de bakmanız ve bir dermatolog yardımı almanız tavsiye edilir.
Kozmetikler “ilaçlardan daha etkili” preparatlar değildir! Önce doktora danışınız!
Avene_Soapless-Cleanser-Gel

SEBEPLER NELER OLABİLİR ?
1- ) Menopoz, Polikistik over (PCOS) rahatsızlığı, böbrek üstü bezlerinden kaynaklanan bazı sorunlar,doğum kontrol hapına başlama/bırakma gibi vücudumuzdaki hormonal dengeyle ilgili değişim yaratacak her türlü etken aknenin sebebi olabiliyor. Çünkü hormonlarla ilgili her değişim yağ salgısını derhal tetikler! Yağ ifrazatı artınca da gözenekte tıkanma ve bakteri üremesi başlar. Eğer genetik olarak aileden gelen akneli cilt mirasınız da varsa sivilcelere- bakterilere yenik düşebilirsiniz. Ciltte yağlanmanın arttığı bir diğer dönem  emzirme dönemidir. Süt hormonunun (prolaktin) vücutta yükseldiği durumlarda da aknelenme olasıdır.2- ) Stres faktörü de yağ salgısını tetikler! Erişkin aknesi ani bir şok, kaza, ölüm haberi, sınav, tayin,  sonrası bile tetiklenebilir. Çünkü stres ve depresyon durumlarında vücudumuzun savaşmak için salgılamaya başladığı erkeklik hormonu kılların da daha fazla uzamasını tetikleyen “meşhur” yağ salgısını da arttırır.
İster hormonal değişimle ister stresle ister kullandığımız bir kozmetik sebebiyle olsun,  gözenekte sebum üretimi çoğaldığında tıkanma olasılığı da artar.
Sebum cildimizi doğal olarak nemlendirmek için derinin ürettiği yağdır, gözenekten yüzeye çıkar. Aşırı salgılanma gözenekte ölü hücreler ve bakteriler yağla beraber biriktiğinde akne gelişir.
Kozmetiklerle bunu kontrol altına alabilirsiniz. Ama önce dermatologa görünmenizde fayda var.

3 -) Kullandığınız cilt bakım veya makyaj ürünlerdeki kimyasal katkılar veya bazı petrol türevleri gözenek tıkanmasına sebep olabilir.
Bunları tek tek yazmak oldukça zor. Sizin bazılarını aklınızda tutmanız veya bir liste hazırlamanız daha iyi olacaktır. Örneğin, Octyl Palmitate ve Octyl Stearate gözenek tıkayabilir, ancak Octyl Salicylate değildir. 🙂  İzopropil Alkol gözeneklerinizi tıkamayacak, ancak İzosetil Alkol tıkayacaktır. En çok kaçınmanız gereken  izopropil miristat’tır. Sakınmanız gerekenleri listeleyelim ancak bundan kurtuluş nedir derseniz => organik sertifikalı veya mineral makyaj kullanmaktır.
Silikonlar:
Methicone, dimethicone, trimethicone, cyclomethicone, siloxane, cyclopentasiloxane, cyclotetrasiloxane, cyclohexasiloxane, silsesquioxane, trimethylsiloxysilicate, methylpolysiloxane, stearoxytrimethylsilane
Petrol Türevleri:
Tamam bunlar derinin suyu tutmasına nemi kilitlemeye yardım ederler ancak gözeneklerin de tıkanmasına sebep olabilirler.
Paraffin wax, mineral oil, toluene, benzene, petrolatum, ve sonu “eth” ile biten,veya bu harflerin yanyana gelmesinden oluşan PEG (polyethylene glycol), DEA (diethanolamine), MEA (ethanolamine), TEA (triethanolamine); içinde butyl, methyl, propyl, ethyl, ethanol olan…
Örnek: propylene glycol, PEG-40, laurethsulfate, phenoxyethanolbutylene glycol yahut butyl stearate, EDTA (ethylene-diamine-tetracetatic acid), isopropyl alcohol, methylparaben, ceteareth-20, BHA (butylated hydroxyanisole), BHT (butylated hydroxytoluene), dodecane vb…
Akrilikler:
Acrylic/acrylates copolymer, acrylic/acrylate crosspolymer, acrylic acid, methacrylic acid, 2-ethylhexyl-acrylate
Diğer istenmeyen gözenek tıkayabilen maddeler:
Hindistancevizi yağı (Coconut oil) ve capric/caprylic triglycerides => Her ne kadar doğal olsa da hindistancevizi yağı komedojenik kabul edilir. Capric/caprylic triglycerides ise orta derecede tıkayan kabul edilmektidir.
Bismuth oxychloride: çoğunlukla toz formunda -pudralı- ürünlerde kullanılır … Kristalleri keskin, tahriş edicidir gözeneklerde sıkışabilir . Kistik akne ile bağlantılı olduğu kabul edilir..

** Eğer erişkinseniz ve akne başladıysa yukarıdaki 3 maddeyi kontrol edin.
** Endokrinologa görünün. Kan tahlili yapıp hormonal durumunuza bakacaktır. Hormonların durumuna göre doktorunuz size dengeleyici tedavi verecektir.
** Son 2 aydır kullandığınız güneş koruyucu, saç ve makyaj bakım ürünlerinizin içerik bölümlerine göz atın. Gözenek tıkayan mineral yağ, petrol türevleri var mı? Atın. Kullandığınız ürünlerin üzerinde “non comedogenic” yazısını arayın.
** Sabah ve akşam akneli ciltler için üretilmiş ürünlerle temizleyin  ve yağ salgısını kontrol altına alan nemlendiriciler kullanın.
** Lokal olarak akneyi kurutan jellerden yardım alın.
erişkin aknesi ürünleri

Gözenek tıkadığı düşünülen maddelerin listesi: ( En etkin değer “5” olarak şemada gösterilmiştir. )

                      İçerikteki maddenin adı  Değeri
Acetylated Lanolin 4
Acetylated Lanolin Alcohol 4
Algae Extract (yosun) 5
Algin (Alginic acid; potassium alginate; sodium alginate) 4
Butyl Isostearate 4
Butyl Stearate 3
Carrageenan 5
Cetyl Acetate 4
Cetyl Alcohol 3
Cetearyl Alcohol + Ceteareth 20 4
Cocoa Butter 4
Coconut Oil, Butter, Cream 4
Colloidal Sulfur 3
Cotton Seed Oil 3
Decyl Oleate 3
Dioctyl Succinate 3
Disodium Monooleamido PEG 2- Sulfosuccinate 4
Ethoxylated Lanolin 3
Ethylhexyl Palmitate 4
Glyceryl Stearate SE 3
Glyceryl-3 Diisostearate 4
Hexadecyl Alcohol 5
Hydrogenated Vegetable Oil 3
Isocetyl Alcohol 4
Isocetyl Stearate 5
Isodecyl Oleate 4
Isopropyl Isostearate 5
Isopropyl Lanolate 4
Isopropyl Myristate 5
Isopropyl Palmitate 4
Isostearyl Isostearate 4
Isostearyl Neopentanoate 3
Laureth 23 3
Laureth 4 5
Lauric Acid 4
Mink Oil 3
Myristic Acid 3
Myristyl Lactate 4
Myristyl Myristate 5
Octyl Palmitate 4
Octyl Stearate 5
Oleth-3 5
Oleyl Alcohol 4
PEG 16 Lanolin 4
PEG 75 Lanolin 3
PEG 200 Dilaurate 3
PEG 8 Stearate 3
PG Monostearate 3
PPG 2 Myristyl Propionate 4
Polyglyceryl-3-Diisostearate 4
Potassium Chloride 5
Propylene Glycol Monostearate 4
Red Algae 5
Shark Liver Oil 3
Sodium Chloride 5
Sodium Laureth Sulfate 3
Sodium Lauryl Sulfate 5
Solulan 16 4
Sorbitan Oleate 3
Soybean Oil 3
Steareth 10 4
Stearic Acid TEA 3
Stearyl Heptanoate 4
Sulfated Castor Oil 3
Wheat Germ Glyceride 3
Wheat Germ Oil 5
Xylene 4

 

About Aysenur

Check Also

Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılır? Nelere Dikkat Etmelisin?

Ağdadan canı çok yananlara, özellikle yazın kolay, acil, pratik acısız tüyleri yok etme şekli tüy …

47 comments

 1. Merhaba Ayşenur Hanım, cildim yağlıya dönük karmaydı normalde ancak ben cilt bakımını sabun olarak gördüğüm için uzun bir süredir sabun vardı rutinimde sadece ve farketmeden cilt bariyerime çok fazla zarar vermişim cildim artık o kadar nemsiz ki, 24 yaşındayım, dermatoloğa gittim sivex verdi, sivilceler için fakat Komedonlu cildimde daha fazla komedon çıkmaya başladı ve güneş koruyucu rutinimde olmadığı için de yüzüm güneşten sonra pul pul dökmeye başladı kızardı. Doktora randevu alamadım daha yeni alabildim o da ayın 19 unda ama o kadar rahatsız veriyor ki komedonlar. Ben ne kullanmam lazım ne iyi gelir hangi nemlendirici daha da irrite etmez cildimi bilmiyorum. Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim çünkü tahammül edemiyorum artık komedonlara.

  • Gonca hanım,
   Cilt bakımı 3 adımdır ve her adım bir sonrakini tamamlar. Yenai temizlemek yetmez, nemlendiricinizi sürmelisiniz. Nemlendirici nemlendiriri ama korumaya yetmez GÜNDÜZLERİ güneş ışınlarından da korumalısınız.
   Bu 3 adımı size uygun ürünlerle yaptığınızda 1,5-2 ay içinde deri sağlıklı yapısına kavuşacaktır.
   https://www.youtube.com/watch?v=UiN3_bfgKZM&t=186s

   Yani 3 adım gerekir. Ve hepsini ardı ardına yapmalısınız ki komedon oluşumunu durduralım ve pullanmayı keselim yeniden sağlıklı yenilenebilsin.
   Doktorun verdiklerini kullanın.
   Bugün ayın 19’u ve size geç cevap yazdığım için doktorun verdikleriyle ve teşhisiyle de çakışmak istemiyorum. Kuru ve sivilceli bir ciltten bahsediyoruz sanırım?
   Tekrar bana yazarsanız verilen ilaçları görelim ona göre diğer kozmetik rutinini oluşturalım.
   sevgiler

 2. Hilal Alpkoçak

  Merhaba 22 yaşındayım boyun çene bolgemde sivilceler var t bölgem çok yağlı gözeneklerim acık siyah noktam fazla lütfen bana yardım edin cildimi günlük nasıl temizlemeliyim hiçbir fikrim yok doktor bana keci sütlü köpüğü aldırdı ama yağ oranım arttı artık ne yapacağımı bilmiyorum bha asidi olarak ne almalıyım temizleme jeli olarak Tonik olarak ne kullanmalıyım lütfen yardım edin tek umudun sizsiniz 🥺🥺 pek çok ürün denedim ama öğrenci de olduğum icin param hep çöpe gitti nasıl kullanmam gerektiğini bilmiyorum 🤦🏻‍♀️

 3. Merhaba Ayşenur Hanım,

  Ben 24 yaşında hafif komedonlu karma bir cilt yapısına sahip yüzünü sabah akşam yıkamak dışında pek bir rutini olmayan biriydim normalde. Memnundum aslında. Ama geçen ay termal otele gittim ve çok güzel cilt bakımı yaptım. Hiç olmadığı kadar bebeksi cildim oldu. Ve cahilliğim yüzünden hindistan cevizi yağını nemlendirici gibi her akşam uyguladım, güzel bir his bırakıyor diye. Aradan 1 ay geçti ve şu an cildim özellikle 2 yanak bölgem aşırı komedon ve sivilce doldu. Doktora da gittim, sivex kullanıyorum sivilceleri kurutmaya başladı fakat komedonlar her geçen gün artıyor gibi hissediyorum. Cildim de eskisinden daha yağlı ve gözeneklerim açıldı. Burada yazdıklarınızı ve youtube videolarınızı izledim ama markalar arasında kararsız kalığım için fikrinizi almak istedim. Yıkama jeli, tonik, nemlendirici ve peeling almak isityorum. Yıkama jeli olarak Avene Cleanance, Bionike Acteen, Babe Comforting Hydra Exfoliator bunlar arasında kaldım. Hangisini tavsiye edersiniz? Bir de bahsettiğimiz salisilik asit yüzdesi kaç olmalı ürünlerde. Son olarak Serbest Glikolik Asit etkili olur mu cildim için. Bana da şöyle güzel bi cilt bakım rutini tavsiye edebilir misiniz 🙂

 4. Ayşenur hanım merhaba, ben 21 yaşında ve kuru bir cilde sahibim. Sivilce çok az çıkmasıyla birlikte küçük küçük beyaz yağ bezesi gibi görünen şeyler çıkıyor yüzümde. Makyaj yaparken de dahil çok rahatsız ediyor bu durum beni. Cildimi bir yüz yıkama jeliyle yıkayıp ardından nutrigina nın hydro boost nemlendiricisini kullanıyorum, makyajımı genelde dalinle çıkarıyorum. Lütfen bu beyaz yağ bezelerinin nasıl geçeceğini söyleyin… Bir de mükemmel nemlendiriciyi bulmam gerek sanırım.

 5. Merhaba Ayşegül hanım 25 yaşındaym karma bir cildim var. 3 adımlı yüz temizleme rutinim var. Sorum şu sivilce çıkıyor ama uğraşmadığım halde çok geç iyileşiyor ve kırmızılıklar geçmiyor.Yaklaşık 4 – 5 ay öncesine kadar böyle değildi.Sivilcelerin daha hızlı iyileşmesi için ne yapabilirim?
  Propolis içerikli serum kullanmamı öneriyorlar. Sizce bir etkisi olur mu?

 6. Merhaba Ayşenur Hanım, ismim Ayşe 26 yaşındayım. Karma, hassas ve akneye meyilli bir cildim var. Özellikle yanak bölgemde sivilcelerim ve gözeneklerim mevcut. Yoğun ve stresli bir işim var sivilcelerim geçmiyor ve maalesef çok takıntılıyım. Bir sürü cilt bakım ürünü kullandım çok fazla para harcadım, iyi markalar ve kore ürünlerini bile kullandım fakat istediğim sonucu elde edemedim. Sonrasında YouTube’da sizin kanalınıza denk geldim ve abone oldum, sizden ürün tavsiyesi almak istiyorum. Lütfen bana bir rutin ve cilt bakım ürünleri istiyorum tek umudum sizsiniz. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Ayşe Hanım Merhaba,
   Keşke faydam olsa… Akne, yağ salgısının aşırı salgılanmasından gözeneğin tıkanması ve içinde bakteri üremesinden oluşan bir sorun.
   Eğer sistemli bir bakım rutini yaparsanız kontrol altına alırsınız. Lakin bu yağ salgısı neden fazlalaşıyor İLK ÖNCE ONUN SEBEBİNİ bulmanız gerek ki bu da doktorun ve endokrinologun işi.
   Eğer stres sebebiyleyse evet dışarıdan kozmetik bakımla baskılamak mümkün. Ama eğer hormonal bir farklılık, polikistik over gibi (androjen hormon) sebebiyle oluşuyor ise bunu doktorun içeriden kontrol altına almasıyla yağı azaltır ve sebep ortadan akldırılır ise dışarıdan kozmetik bakımla deri iyileştirilir.
   Daha önce kullandıklarınızı bilmiyorum. Obagi,aknicare? Neostrata? Bakımın her adımını aksatmadan yaptınız mı? Bunları bilemiyorum.
   Ama temizleme aşamasında özellikle hassas ve akneli ciltlerde temizleyici içeriği çok önemldir. Yağ salgısını tetikleyen SLS sles gibi sentetik köpürtücü içerikler olmamalı.Yoksa gözenekler de genişler yağ da artar.
   Tonik alkolsüz olmalıdır.
   Yağ salgısını baskılayan ve gözenek içinde yağı parçalayarak birikmesini önleyen, nemlendirici öncesi BHA kullandınız mı? Bilmiyorum.
   Güneşten yaz/kış korundunuz mu ? Bilemiyorum. Çünkü UV ışınları da yağlanmayı tetikler.
   Akşamları SPF korumasını ciltten çok iyi temizlemezseniz gözenekleri tıkar. İyi temizlediniz mi bilmiyorum…
   Bakın bunların hepsi bir adım, ve her adım bir sonrakini tamamlar.Yani eksik yapmamalı.

   İlk önce şöyle bakalım: Karma cilt, ama her yer akneli değil… Sadece yanaklarda oluşuyor.
   O zaman ya lokal kurutuculardan faydalanacaksınız ya da BHA kullanacaksınız.

   Size tavsiyem, uygulama sırasına göre:
   1- temizlemejeli ve diğer 3 ürün bu sette https://cyrene.com.tr/collections/sivilce/products/advanced-trio
   2- (pirinç tozu peeling sadece akşamları temizleme sonrası uygulanacak) https://cyrene.com.tr/collections/sivilce/products/invisible-physical-sunscreen
   3- BHA eksfolyan (setteki BHA)
   4- Nemlendirici https://cyrene.com.tr/collections/sivilce/products/oil-free-skin-balancing-aqua-gel-moisturiser
   5- Güneş koruması (gündüzleri) https://cyrene.com.tr/collections/sivilce/products/invisible-physical-sunscreen

   Bunlar günlük bakımınız. Bir sivilcenin çıkmaya başladığını hissettiğiniz an LOKAL bir kurutucu uygular, ve gün içinde (çantaya atabilirsiniz) tekrar sürerseniz 48 saatte söndürür.
   Neutrogena Visibly Clear 4 saatte etkili SOS Sivilce Jeli, Essence Pure Skin Sos Spot Killer – Sivilce Kurutucu, Cosmed Complete Benefit Akne Kontrol Jel,Murad Rapid Relief Spot Treatment Lokal Sivilce Kurutucu Jel vb…

   Haftada 2 kez, banyo çıkışı lütfen yeşil killi maskeyi peeling olarak uygulayın.
   https://www.ayisigiorganik.com/organique-kil-maskesi-yesil-yagli-ve-akneli-ciltler
   Açıklaması ürün altında var.
   Duruladıktan sonra mutlaka nemlendiricinizi sürün.

   sevgiler

 7. Merhaba Ayşenur hanım, yazınızda fotoğraf olarak avene cleanance ürünü gördüm.reklam butonu falan da değil yanlış değilsem. Komedojenik bir ürün mü anlayamadım. Temizleyici olarak onu kullanıyorum da
  Sevgiler

  • Selma Hanım yok reklam dedğil 🙂
   Ben akneli ciltler için temizleme ürünü seçerken resim koymak için ürün içeriğini inceleyip öylE koyuyorum 🙂
   iÇERİĞİ şöyledir: AVENE THERMAL SPRING WATER (AVENE AQUA). WATER (AQUA). SODIUM LAUROYL METHYL ISETHIONATE. ZINC COCETH SULFATE. POLYSORBATE 20. SODIUM COCOAMPHOACETATE. CETEARETH-60 MYRISTYL GLYCOL. PEG-40 HYDROGENATED CASTOR OIL. GREEN 5 (CI 61570). CITRIC ACID. DISODIUM EDTA. FRAGRANCE (PARFUM). GLYCERYL LAURATE. SODIUM BENZOATE. SODIUM HYDROXIDE. SODIUM SULPHATE. YELLOW 5 (CI 19140). ZINC GLUCONATE.

   sevgiler

 8. Merhaba Ayşenur Hanım
  Ben 27 yaşındayım yağlı ve
  akneli bir cildim var. Bir yazınızda akneli ciltler için Bionnex Acnederm Temizleme jeli önermiştiniz. Bu üründen aldim ama arkasindaki içindekiler kısmında SLS oldugunu gördüm. Akneli ciltler iyi gelmeyen bir içerik olduğunu söylemiştiniz? Bu ürün cildime uygun mu değil mi?

 9. Merhaba Ayşenur hanım..
  Ben 25yaşındayım cildim yağlı ve bazı bölgeler fazla gözenekli. Çenemde ve sol yanağımda sürekli tekrarlayan sivilceler var. Sivilcelerim kistik yapıda baya yumru gibi kabarıyor ve kaşınıyor. Uç vermiyor
  İçi genelde daha çok kanla dolu oluyor. Birkaç sivilce bşr arada çıkıyor. Ergenlikte normal bir sivilce dönemi gecirdim ve gecti.22yasından beri yıne cıkmaya basladılar. Dikkatimi çeken hep aynı bölgelerde çıkması. Ve hafif çukur çookça kırmızı sivilce izlerim var sol yanağımda.ve yüzümde yağlar oluyor. Siyah noktam yok ama kucuk bazı kabartılar var. Sıkınca ince uzun sarı yag gıbı bırsey cıkıyor. Sabah aksam yves rocher in yağ dengeleyıcı jelıyle yıkıyorum baska kullandıgım birşey yok. Cildim yaşıma gorr cok yıprandı. Bir iki kırısık da var. Bana neler önerirsiniz hemen satın alıcam.
  Şimdiden ilginiz için tesekkur ler. Cevabınızı sabırsızlıkla beklıyorum

 10. Ayşenur Hanım Merhaba,
  24 yaşındayım, İstanbul’da yaşıyorum. Üniversiteden yeni mezun oldum sayılır ve yazınızdaki stres kaynaklı akneleri çokça deneyimlemiş bulunmaktayım. Ancak sağ yanağımda 1 senedir geçmeyen sivilce izleri oluşmuş durumda, karma ve hassas cilde sahibim ve lise dönemimi bile fazla sivilce çıkarmadan atlatabilmişken şu an bu durum oldukça canımı sıkıyor. Dönemsel sivilcelerim zamanla kuruyup kaybolurken artık ardında iz bırakmaya başladı (iz bırakmadıkları sürece sivilcelerle çok problemim yok, kurutucu jeller yardımıyla baş edebiliyorum).
  Dermoskin normal ciltler için temizleme köpüğü ile cildimi temizledikten sonra -jel ürünler cildimi çok kuruturken kremsi yapıda ürünler fazlaca yağlandırıyor- rosense gül suyuyla tonikleyip, topicrem soothing fluid krem ile nemlendiriyorum. Jane iredale glow time bb krem ile bionike defense hydra mat cc kremi karıştırarak cildime uyguluyorum. Gün içinde yine jane iredale spf pudrasıyla üstünden geçiyorum. Makyajımı da yine köpükle temizlemeden önce topicrem normal ciltler için makyaj temizleme suyu ile siliyorum.
  Ancak gün içinde alnımda aşırı parlama söz konusu, burun ve dudak kenarlarım ise bunun tersine pul pul gözüküyor. Bu da istemediğim katmanlı ve cakey bir görünüme neden oluyor. Gün geçtikçe gözüme artıyormuş gibi gelen sivilce izleri ve gözenekler de cabası.
  Olabildiğince az ve zararsız ürünler kullanmaya çalışıyorum ancak neyi yanlış yaptığımı anlayabilmiş değilim. Bakım ürünlerinin yanı sıra bu sorunu çözebilecek bb krem-kapatıcı ürün vs. arayışındayım, yüzümün farklı bölgelerine farklı ürün kullanma fikrine de açık olduğumu bilmenizi isterim:) Fikirlerinize çok değer veriyorum, bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  Sevgilerimle.

  • Merhaba Havva Hanım,
   Kimin stresi yok ki… 🙂
   Çocukken hayat iyiydi de, ünicersitede farklı bir koşturmaca ve sorumluluklar, bittikten sonra iş buldun bulamadın stresi, sonrasında evlilik. Derken borçları ödemek için deli gibi çalışma temposuna bir de çoluk çocuk eklenince hayat tadından yenmiyor 🙂
   Yaşamın her döneminde bir sıkıntı var elbet. Bunlar deneyerek aşacağımız ve herkesin başına gelen işler.
   Böyle düşünmeye çalışırsanız ve “ben elimden geleni yaptım.İçim rahat. Eğer olmadıysa hayrımadır” diyerek bakarsanız sivilceleri yeneriz. 🙂
   Stres hormonal dengeyi de mahvediyor biliyorsunuz…

   Dermoskin temizleme köpüğünün içeriği gayet güzel. Kazıyıcı kimyasalı yok. Bununla köpürtüp durulayın.
   Ardından gül suyuyla silin.
   Topicrem fluid de size uygun.
   Diğer ürünler de.
   Lakin “Topicrem Cleansing Water Face&Eyes” bir makyaj temizleme , aynı zamanda cilt temizleme suyudur. Yani “misel” sudur. Ardından köpükle temizlemek gerekmiyor.
   Her ikisi de aynı işi yapan 2 ürünü ardı ardına kullanmayın .
   Ya biri ya diğeri :)İki kere koruma tabakası arındırılmış cilt, kendini savunmak için yağ salgısını artırmaya geçebilir.
   Uygulama videosu: https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc

   Size tavsiyem, Dermoskin temizleme köpüğü ve gülsuyunuzu kullandıktan sonra bir gözenek küçültmeye yarayan serumunuzu sürün.
   Sonra nemlendiricinizi uygulayın.
   https://cyrene.com.tr/endise/genislemis-gozenekler/pore-tightening-lifting-serum-with-10-niacinamide.html
   İçeriği sivilce izlerinin de zamanla giderilmesine ve cildin onarılmasına yardımcı iyi içeriklerdir.
   Ancak niacinamide içerdiği için gündüzleri SPF30 veya daha yüksek koruması olan nemlendirici kullanılmalıdır.Unutmayınız.

   Bahsettiğiniz pul pul bölgeler kalın ölü tabakanın sebebiyledir.
   Haftada 1 kez , banyo çıkışı enzyme peeling uygulayın.
   https://www.organiqueturkiye.com/urunler/yuz/peelingler/organique-enzimatik-bitkisel-yuz-peelingi–100-ml
   O ölü ve pullu tabakayı sağlıklı şekilde size zarar vermeden arındırır. Ve yüzey gitgide daha pürüzsüz ve doygun durur.
   BB krem olarak ben Missha’nın Signature Real Complete BB Cream’i içerik olarak en iyilerden biridir.
   Ayrıca ecocert sertifikalı so bio etic organic bb cream’i denediğimde çok beğenmiştim. Organiktir.Kapatıcılığı da iyi.
   Bu videoda uygulamaya bakabilirsiniz
   Nasıl durdurğuna filan :)Çünkü içeriği temiz.
   https://www.youtube.com/watch?v=J1RGwtBLU7Q

   Kapatıcısı da iyi.
   Bir diğer alternatif Rossmann’lardaki Alterra standıdır. Organik kozmetik olduğundan yağlı ciltleri gün içinde rahatsız edecek maddeler içermiyor.
   Standta testerleri deneyin. Mutlaka hem pudra hem kapatıcı olarak iyi ürünler keşfedeceksiniz…
   Sevgilerle

 11. merhabalar Ayşegül Hanım, 29 yaşındayım ve 2 senedir çene bölgemde sivilceler ve tabi arkasında kalan izleri var. cilt bakımları ve cilt bakımları yaptırdığım merkezden aldığım kremlerin daha da arttırdığını gözlemledim. tedavi amaçıyla kullandığım ürünlerden de cildimin yorulduğunu düşünüyorum.Artık hem cildime iyi gelecek hem lekelerime iyi gelecek hemde sivilce problemime çözüm olacak doğal yapıda ürünler kullanmak istiyorum. bu konuda yardımcı olabilir misiniz

  • Sinem hanım Merhaba,
   Çene bölgesindeki sivilcelerin genelde hormonal değişimlerle ilintisi olur.Ergenlik hanımlarda 26-27 YAŞ GİBİ tamamlandığından şu anda hala sivilcelenme devam ediyorsa belki hormonal bir dengesizlik vardır? Kan tahlili yaptırdınız mı bilmiyorum ama bir endokrinolog sizi yönlendirir.
   Sivilcelerin önüne geçmek için bakterilerin üremesini engelleyici bir bakım gerekir.
   İlaçlarla yaptığınızda evet, cildi yorabiliriz. Kurutucu soyucu ürünler sadece yağı değil bakterileri değil derinin yağ/su dengesini de hırpalar.

   Bu yazıdan sivilcenin nasıl oluştuğu konusunda detay bakabilirsiniz.
   http://aysenuryazici.com/akneli-cilt/
   Bu videodan sivilce lekelerinin giderme hakkında bilgi edinebilirsiniz.
   https://www.youtube.com/watch?v=nOCZBGjgWfk&t=1s

   Şu anda hakkınızda çok bilgi sahibi değilim. Sadece çenede sivilcelenme ve sivilce izleri olan 28 yaşında bir hanımın cildinin de yağlıya meyilli/karma ve hassas (tedavilerden dolayı) olduğunu düşünerek size bir bakım sıralaması yapıyorum:
   temizleme
   SLS içermeyen bir doğal içerikli jel + temizleme sünger veya fırçası ile temizleyin, durulayın, tonikleyin.
   Cyrene firmasını Advanced Duo jel+toniği size uygundur.
   Uygulama videosu : https://www.youtube.com/watch?v=_YN7YLqRZd8

   AHA serum
   Cyrene Daily Skin Smoothing & Renewing Treatment 4% AHA Exfoliant (bittiğinde %8 olana geçebilirsiniz)

   nemlendirici
   Cyrene Hydrating Detox Moisturiser Yağlı Ciltler için
   AHA’lı ürünler kullanılırken gündüzleri mutlaka UV ışınlarından korunmak gereklidir.
   Güneş koruması:
   Cyrene UV Defense Ultra Light SPF50+ Broad Spectrum Güneş Koruyucu Krem

   Haftalık bakımınızı da unutmayın.
   Haftada 2 kez, banyo çıkışı Organique Kil Maskesi Ghassoul (Normal ve Karma Ciltler) Cadı Fındığı(Witch Hazel) tonikle hazırlayarak peeling yapın.
   Yıkadıktan sonra nemlendiricinizi sürün.

   Sevgilerle

 12. Merhaba Ayşenur Hanım; Soru sor kısmından yazamadığım için buradan yazdım. Yazınızı okudum. Fakat yinede anlayamadığım bazı noktaları danışmak istedim. 35 Yaşında karma bir cildim var. Dönem dönem sivilce problemlerim oldu. Sizin yazılarınızı çok takip ederim ve önerilerinize de uymaya çalışırım. Hormon veya kadın hastalıkları ile ilgili bir problemim yok. Erişkin aknesi ile ilgili ürün yan etkileri harici bir neden düşünemedim. Ama kötü ürünler de kullamıyorum. Ağustos ayından beri cildimde geçmeyen kist gibi derin sivilceler çıkıyor. Öncesinde gayet güzel ve hiç bir sorun yoktu. Akşam Ecowell sabah da avene yüz yıkama jellerini kullanıyordum. Hamilton güneş koruyucu, clinique pep start göz altı,Clinique Pepstart Hydroblur Nemlendiric, Cyrene Aha lı ped leri yaz boyu kullandım. Yalnız yazın son aylarında cyerene Aha lı pedleri kullandığım gün yüzümde aşırı kaşınma oldu. Dirseklerimde egzema oluyor bazen ama hafif ve yüzümde hiç olmuyordu. Bu pedler egzemayı tetikler mi? Üçüncü kutuyu kullanıyorum ama bu sorun ilk defa oldu. Kullanmayı bırakıp Cyrene normal peeling kullandım bu seferde ertesi gün mutlaka bir sivilce ile uyandım. Bu arada Ecowell yüz yıkama jeli bitti yerine Doa kozmetik yüz yıkama jeli aldım ve bu süreçte geçmeyen sivilceler başladı. Giderek te arttı. Şuan yeni aldığım Sebamed Facial Cleanser ile yıkıyorum. (3 gün oldu) Bir de Clinique Anti-Blemish Sivilce Karşıtı Yağsız Temizleyici Nemlendirici aldım bunuda gündüzleri kullanıyorum. Haftada bir iki kez Balmozon Jel gece sürüyorum. Makyaj için clinique stay matte fondoten kullanıyorum. Bu da uzun süredir çekmecemdeydi, yeniden kullanmaya başladım. İlk kullandığımda hiçbir sorun olmamıştı.
  Bana neyin dokunduğunu anlayamadım. İnanın yasık kılıfımdan havluma kadar herşeye dikkat etmeye çalışıyorum. Ama çözüm bulamadım.
  Biraz karışık oldu farkındayım, sizi yorduğum için kusura bakmayın. Yanıt verirseniz çok mutlu olurum.
  Sevgiler

  • Emine Hanım inanın ne diyeceğimi bilemedim.Kullandıklarınız gayet makul ve kararında ürünler.
   Ağustos ayında hayatınızda neyin değiştiğini bulmak gerek…
   Taşındınız mı?
   Coğrafya mı değiştiniz?
   Evinize yeni bir badana boya mı yapıldı?
   Bilemiyorum ama bir şeye yabancı muamelesi yapıyor bünyeniz.
   Yani bunca özene karşın kistik akneleri ne tetikliyor bulmak lazım
   Bence bir dermatologa gidip patch test yaptırın. Belki bir maddeye tepki geliştirdiniz.
   Eğer akneler kistik ve rahatsız edici boyuttaysa dr enjektörle içerini temizleyip bir ilaç sıkarak yok edebilir.
   Lakin çözüm bu değil.
   Sebebi bulmak gerekiyor.
   Keşke yardımcı olabilseydim.
   Sevgilerle

   • Ayşenur Hanım; zamanında yanlış ürünleri çok kullandım ama inanın kendimi en çok sizin sayenizde geliştirdim. Şimdi mağazalarda ben uzmanım diye gezinen ama yağ-nem dengesi nedir diye sorsanız cevap veremeyecek personellerden çok daha fazla bilgi sahibiyim. (Sayenizde 🙂 Fakat şu aralar bazen ne yaparsam yapayım kendi sorunumu çözemiyordum. Geçtiğimiz nisan ayında ortaya çıkan bahar alerjisi ve asla çözüm bulamadığım geniz akıntısı ile baş etmeye çalışıyorum. Geniz akıntısı üzerine tez yazacak kıvama geldim sanırım 🙁 Fakat bu kozmetik ürünlere reaksiyon göstereceğim aklıma gelmemişti, fikir verdiğiniz için teşekkürler. Size yazdığımda clinique stay matte fondoten kullanıyordum, bu üründen şüphelendiğim için bıraktım çünkü 2 yıldır çekmecemdeydi. (son kullanım tarihi yazmıyor ama geçtiğinden şüphelendim.) Sivilceler azaldı ve kistik olanlar iyileşti, şimdi normal birkaç tane mevcut. Doa yüz yıkama jelini de bıraktım. Akşam sebamed, sabah avene ile dönüşümlü yıkıyorum. Cyerene aha lı ped geçen akşam yine bir kullanayım dedim, sürdükten sonra yüzümde kaşıntı oldu ama geçti. Bu ürün en hassas ciltlere bile önerilirken ve 3. kutuda nasıl böyle oldu bende bilemedim. Patch test en kısa sürede yaptıracağım. Söylemeseniz belki bunu yaptırmayı hiç düşünemeyecektim. clinique stay matte fondoten yerine içeriği, örtücülüğü iyi ve mat bir ürün öneriniz olur mu? Şuan Max Factor All Day Flawless Fondoten kullanıyorum, Note mineral fondoten ve concealer ürünlerinin methini çok duyuyorum. Fakat note markesı hakkında bir fikrim yok. Fiyatının iyi olması ve iyi içerik olması kulağa hoş geliyor.Mineral ürünlerin farkı nedir? Fikrinizi merak ediyorum. Yönlendirmeniz için çok çok teşekkürler. Saygı ve sevgilerimle

    • Emine Hanım Merhaba,
     Geniz akıntısının o kadar çok sebebi olabiliyor ki… Siz bahsedince tekrar gidip bir bakındım. Buna yol açan burun kaynaklı birçok hastalık olabileceği söyleniyor.
     Nedeni belirlendikten sonra sorun tedavi ediliyor. Sinüzit veya alerjik nezle ile ilgili olup olmadığını doktor belirleyebilir…
     Ancak yüzün havalandırma kanalları veya kliması (!) diyebileceğimiz sinüslerin tıkanıklığı gerçekten zor, baş ağrısından tutun, nefes almada darlık gibi bir sürü sıkıntı yapıyor. Sinüziti olan veya riniti olan kişilerde göz altı morlukları da daha belirgin oluyor.
     Note markasının içeriklerini aradığımda bir bilgiye ulaşamadım.
     Mineral fondötenin içinde mercanların üzerinde yaşayan bir yosunun özü var. SPF koruma faktörü de mevcut üründe. Denemek lazım 🙂 Bende şu an fondöten ihtiyacım olmadığından daha denemeye sıra gelmedi. Biliyorsunuz israfa ve bin çeşit kozmetik alınmasına karşı biriyim.
     5-6 fondöteniniz olsa,her gün sürseniz bile 2 yılda bitmez.Kullanma tarihini geçirir çöpe atarız.Emeğe de paraya da günah.
     Youngblood mineral likit fondöteni 4 yıl önce denemiştim.Çok memnun kalmıştım.Ucu fırçalı olanını.
     Youngblood Mineral Radiance Creme Powder Foundation’un neutral rengi sizin kullandığınız fondötene uygun ton.
     Mineral içerikli olması=> sentetik yağlar ve organik olmayan renklendiriciler kullanılmamış demektir.Sağlıklı içeriktir.
     Max Factor All Day Flawless Fondoten’in içerisinde talk var. Pek sevimsiz bir maddedir.
     🙁
     Sevgilerle

     • Ayşenur Hanım;
      Sizi çok sevdiğimi en başta söylemeden geçemeyeceğim. Konunun dışına çıkıp, geniz akıntısını bile araştırmışsınız. Gerçekten çok ilgili ve yardımsever bir insansınız, bu yönünüze ayrıca hayranım..
      Geniz akıntısı için son çare Çapa Tıp Fakültesine gittim, orada bu konuya dair daha detaylı muayene olacağımı düşündüm fakat teşhis edilemedi. Alerjim olduğu söylenip bir alerji ilacı ve burun spreyi verilip gönderildi. Evet alerjim bar, hapı bir iki hafta kullandım burun akıntısı vs belirtiler geçti, ilacı bıraktım, herşey normal ama geniz akıntısı geçmiyor. Sinüzitim yok, başka hastalığımda yok. Bu arada probiyotik zengini beslenmenin alerjideki önemini öğrendim ve organik elma sirkesi tüketmeye başladım, düzenli probiyotik takviyede alıyorum. %20 azalma oldu ama asla ve asla tamamen geçmiyor. Boğazımda hep bir fazlalıkla yaşıyor gibiyim. Sanırım geçmeyecekde… Maalesef ülkemizde özellikle alerji için yapılan şey ‘hap ve burun spreyi reçeteye yaz, gönder’ şeklinde 🙁 O yüzden artık bir yere varamayacağımı düşünüyorum.
      Bu arada cyrene AHA-BHA cotton ped 15 gün ara vermiştim, geçen gün tekrar kullandım, 2. kullanım sonrası yüzüm yine sivilce oldu, aşırı kaşınma ve hafif kızarıklık oldu. Sonrasında iyi nemlendirdiğim için tahriş olmadı sanırım ama bu ürünü artık kullanamıyorum. Firmaya mesaj gönderdim durumu anlattım, henüz bir cevap alamadım. Şundan emin oldum ki ya ürün bozuk ya da içeriğindeki bir maddeye (kutu üzerinde içerik bilgisi de yazmıyor )alerji gelişmeye başladı. Çünkü 3 kutu bitirdim bu yeni oluşan bir durum. Cevap gelirse ona göre hareket edeceğim. Fondoten hakkındaki bilgiler ve diğer tüm açıklamalarınız için canı gönülden teşekkürler.

 13. Merhaba ben 25 yasindayim komedon problemim var ve ondan dolayi surekli akne sorunu yasiyorum yanaklarimda irili kucuklu puturler var dudak kenarlarimda dahil olmak uzere karmadan yagliya donuk cilt yapim var suan profesyonal olarak mezoterapi ve aqua peel islemi yapilacak ama buna destek olarak bana forlle’d urunlerini oneriyor gittigim uzman bana yol gosterirmisiniz almalimiyim yada baska bir markami onerirsiniz

  • Merhaba,
   Komedonun neden oluştuğunu bilirsek, doğru bakım ürünleri seçilerek ve disiplinle uygulanarak komedonların oluşmasını önleyebiliriz.
   Sizden ricam bu yazıma göz atmanız:
   http://aysenuryazici.com/puturlu-deri-ve-komedon/

   forlle’d ürünleri çok iyi içerikli ürünlerdir. Düzenli ve disiplinli kullandığınızda faydasını göreceğinize inanıyorum.

   Yazımdaki detaylara kulak verirseniz sorunun çözümü için size birçok bilgi aktarıyor 🙂

 14. Aysenur hanim bu arada cildim nemsiz elastikiyetini kaybetmiş durumda sanki biraz çeksem kiriş kiriş olcak gibi göz altımda ince derin olmayan çizgileri farkettim ve göz torbalarım sis değil ama açık tenli olduğum için hafif mor bir görüntüsü var. Makyaj sık yapan biri değildim ama bu aralar Maybelline bb kremsiz çıkamaz oldum.yuz yogası hareketlerine de başladım bir kaç hareketi hergun yapmaktayım.cene bolgem ve yanaklarim biraz toplandı:)
  Ankara’da olsanız keşke sizinle tanışmayı çok isterdim.

  • Ebrar Hanım,
   İki ayrı sorunuzu tek bir cevapta yanıtladım.Bu sorunların da çözümünü içeren bir rutin hazırladım size yolladım.
   Düzenli bakım yapmamanızdan dolayı deri çok yorgun…
   sevgilerle

 15. Merhaba Ayşenur hanım;
  Ben Ankara da yaşıyorum.32 yaşımı doldurdum.evli ve iki çocuk annesiyim.cocuklarim 5 yaş kızım ve 2 yaşında oğlum var.stressten mi yoksa cildime gerekli özeni gosteremedigim için mi bilemiyorum yaklaşık 1 yıldır yanaklarimda iri içi dolu sivilce çıkıyor oynamadığım halde geçmiyor kızarık izi kalıyor.alin bölgemde pütürlü gibi komedonlar var sakaklarima kadar . Burun üstüm temiz siyah noktam yok .cenemdede sivilceler çıkıyor hemen geçiyor. Cocuklardandolayı cildime bakamadım sarışınım açık tenliyim ama şuan çok solgun yorgun bir görüntüye sahibim.yanaklarim ve sinus bölgemde birkaç güneş lekesi gördüm.aklim başıma geldi artık düzenli bir şekilde cildime bakmaya karar verdim.suan Nivea misel su rosens tonik ve ev yapımı onarici kremkullaniyrum ama bunlar la olacak şey değil sizin bana onerceginiz cilt bakım ürünlerine ihtiyacım var özellikle güneş kremi önerinizi:)ergenlikte bile sivilce sorunum olmadı lekesiz pürüzsüz beyaz ötesi bir cildim vardı.cilt yapım sanırım kuru ama t bölgem yağlı şuan iyice karıştı önceden kuru hassas bir cilt yapim vardı yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler..

  • Ebrar Hanım Merhaba,

   Bahsettiğiniz kapalı komedonlar, gözeneklerin tıkanıp sivilceye dönüşmesi lekelenme ve solgunluk …Bunların hepsi düzenli cilt bakımı yapıldığında oluşmayan sorunlar.
   Sabah ve akşam temizleyip, serumunuzu sürüp, üzerine onarıcı nemlendiricinizi uyguladığınızda deri yavaş yavaş sağlıklı yapısına dönecektir.
   İçi dolu gözeneklerin veya sivilcelerin neden oluştuğunu bu 2 yazımda okuyabilirsiniz:
   http://aysenuryazici.com/puturlu-deri-ve-komedon/
   http://aysenuryazici.com/akneli-cilt-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey/

   Temizleme çok önemli.
   Ben sabunla temizliğe pH’ı 7 vicarı olduğu için her zaman karşı duran biriyim.
   Bir temizleme jelini yüz temizleme süngeri veya fırçası ile uyguladığınızda deri hırpalanmadan temizlenir.
   Ve tüm kozmetikler temiz ciltte emildiğinden sabah akşam temizlemek lazım ilk adımda…
   Nivea Misel su ile temizlemeye devam edebilirsiniz.Ama salisilik asit içeren bir jelle temizlemeniz gözenek tıkanmasını engellemeye yardımcı olacağından bakım rutininizi AHA’lı ürünlerle oluşturmanızı tavsiye ederim.
   AHA kullanımı ile lekeler de hafifçe açılır ama lekeler için bir serum, ve deriyi canlandırıp yenileyecek retinol veya niacinamide içeren bir kremle beraber kullanın.
   Elbette lekelerin daha da koyulaşmaması için SPF içeren bir güneş korumasını da her sabah sürmek gerek. Çünkü AHA ve BHA’ lar cildin güneşe duyarlılığını arttırır, bu nedenle asitli ürün kullanımı sırasında geniş spektrumlu (hem UVA hem UVB koruyucusu olan) en az SPF 30 veya daha yüksek koruma faktörüne sahip güneş koruyucu kremler kullanılarak cilt güneşin zararlı ışınlarından korunmalıdır.
   Bu videolardan bakımınız hakkında detay dinleyebilirsiniz.
   1- https://www.youtube.com/watch?v=8RIhzYYMTAE&t=136s
   2- https://www.youtube.com/watch?v=o-Z1OnTOnSg

   Size tavsiyem :
   1- Temizleme jeli Cyrene AHA/BHA Exfoliating Gentle Cleansing Gel ile köpürtüp durulayın
   Cyrene tonikle silin.Her ikisi Advanced Duo adlı ikili olarak satılyor.

   2- Ardından BHA uygulayın.Gözenekleri ve sivilceleri frenleyecek sistemi başlatan bu sıvıyı “Cyrene Skin Renewing 2% BHA Lotion Exfoliant”ı

   3- Serum: Retical Retinol 0.05% Serum’u gün aşırı geceleri kullanın.10 Gün kadar sonra deri retinole alışır, her gece uygulayabilirsiniz.
   Bittikten sonra Retical 0.1% Retinol Seruma veya Cyrene Retical Smart CompleX4 Concantrated Serum’a geçilebilir.

   4- Onarıcı/sabah akşam Cyrene Equo-Librium Skin Rescue Moisturiser with Probiotic Technology
   Gündüzleri mutlaka SPF içeren bir koruma şart
   UV Defense Ultra Light SPF50+ Broad Spectrum Güneş Koruyucu Krem

   Haftalık bakım:
   Haftada 2 kez banyo çıkışı peeling yaparak kaba ve ölü deriyi temizleyin. Ardından bir killi maske yapın.
   Bunun hakkındaki yazıya buradan göz atabilirsiniz:
   Cyrene Advanced Micro Exfoliating Scrub
   Maske: Organique Kil Maskesi Ghassoul (Normal ve Karma Ciltler) veya DDF Sulfur Therapeutic Mask Kükürt Maskesi

   sevgilerle

 16. Zeynep şeremet

  Ayşenur hanım merhaba ,
  Bugün sizinle ilk kez Sivas’ta tanıştık size bir sorum olacak. Benim 21 yaşında kızım var ve yanaklarında sivilce ve sivilce lekeleri var, birçok maske , kişisel bakım ürünü kullandı ama lekeleri özellikle geçmedi ne önerirsiniz?

  • Merhaba Zeynep Hanım,
   Ergenlikle beraber çoğalan sivilcelerin sebebi hormonların değişimi dolayısıyla artan yağ salgısıdır.
   Sabah ve akşam cildi sabunsuz bir temizleyici ile temizleyip, tonikle silip akne kremini düzenli kullandığında sivilce oluşumu kontrol altına alınacaktır.
   Yanağına değen cep telefonunun, allık fırçasının, yastık kılıfı, eşarp gibi kumaşların da temiz olmasına dikkat etmesini söyleyiniz.
   Hanımlarda hormonların düzene girmesi 26-27 yaş civarı gibi düşünülür. 21 Yaş ergenliğe dahil edilir.
   İnternetten alış veriş yapıyorsanız cilt bakım setini şöyle oluşturabilir. Size 3 ayrı örnek veriyorum bütçenize uygun olanı seçebilirsiniz:
   1- Temizleme tonikleme: Bionnex markasının Acnederm serisinin Temizleme Jeli, toniği, Nemlendirici: Acnederm kremi
   2- Temizleme: NeoStrata Facial Cleanser PHA 4 / Yüz Temizleyici, nemlendirici kremi: NeoStrata Akne Solüsyonu AHA 8
   3- Temizleme: Dermoskin Acnegun Yüz Yıkama Jeli ve Dermoskin Acnegun Canlandırıcı Tonik toniği, nemlendirici: Dermoskin Aknegun Gece Gündüz Seti
   Banyo çıkışlarında akne giderici killi bir maske uygulasın ve maskeyi temizledikten sonra nemlendiricisini sürsün.

   Uygulama videolarına tıklamasını rica ediyorum:
   cilt bakımı hakkında: https://www.youtube.com/watch?v=l0YoYBkE1jY
   Temizleme hakkında: https://www.youtube.com/watch?v=_YN7YLqRZd8

   sevgilerle

 17. Merhaba Ayşenur hanım, sivilce tedavim bitti ve size tekrar ulasmak istedim. 28 yaşında karma bir cilde sahibim. Cildimi sabah aksam bioderma h2o suyla temizliyor babenin nemlendirici emilsiyonuyla nemlendiriyorum. Ama zamanında kullandığım aşırı kazıyıcı ürünler ve sivilce kremleri yüzünden cildimin yag su dengesi bozulmus, cilt bariyerim hassr görmüş durumda. Yanaklarımda gözenekler var. Cildim hrm yağlanıyor hem soyuluyor suan. Sizden cilt bariyerimi güçlendirecek hassasiyeti alacak bit cilt bakım rutini rica ediyorum.şimdiden teşekkürler iyi çalışmlar.

 18. Soru sor kısmından soru soramiyorum. Cildimi biraz canlandırmak ve toparlamak için öneriler isteyecektim. Örneğin maske serum c vitamini önerileri sizinle Lila kutudan tanısiyorum uzun süre kutuları ve ürünleri o siteden almıştım. Yazın bakımlarımı aksattim nemsiz ve biraz salmış oldu çıksın. Tooarlanip canlanması gerekli. Şimdiden teşekkürler

  • Aynur Hanım Merhaba,
   Ne yaşınızı ne şu an nasıl bir bakım uygulayıp, ne kullandığınızı bilmiyorum. Yaşınız 30 altı ise farklı, üstü ise farklı serum destekleri gerekir.
   Bana cilt tipinizi de bu bilgilerle beraber yazarsanız size bir bakım rutini yaparım tabii ki..
   Bu videoma da göz atarsanız belki daha aydınlatıcı bilgilere ulaşırsınız.
   Video : https://www.youtube.com/watch?v=o-Z1OnTOnSg&t=4s
   Cevap bekliyorum.
   Sevgilerle
   Not: Lilakutu ile hiç bir ilintim kalmmıştır ve her türlü telif hakkım ve sözleşmemden doğan haklarım için de mahkeme devam ediyor.

   • Berna Çevik

    Aysenur Hanim merhaba.Bende soru sor bölümünden yazamadım,size danişmak istiyorum 28 yasindayim cilt tipimi bir türlü anlayamadim dolayisyla kullanmam gereken urunleride dogru secemiyorum.cildim kuru ve gergin gibi gorunsede gozeneklerim belirgin burun ve kenarlarinda siyah noktalarim var, yanak ve alin kisminda pütürcükler diyebilecegim ne sivilceye benzeyen nede siyah noktaya benzeyen ufak tanecikler var.hafif sıktıgım zaman beyaz yag cikiyor.fakat cildim resmen kuru ve nemsiz.ne yapsam yanaklarimdaki pütürlü görüntü düzelmiyor.cildim kuruyken nasil sivilceleniyorum anlamiyorum.temizliyorumda.makyaj yaptigimda iyice kotu duruyor.cok acik tenli oldugum icin makyaj yapmam gerekiyor,kese peeling tonik ve nemlendirici kullaniyorum ama duzelmiyor.yuzumdeki puturlu goruntuden nasil kurtulabilirim?

    • Merhaba Berna Hanım,
     Cilt bakımı 3 adımdır eğer her gün sabah akşam bu rutini düzenli ve doğru ürünlerle yaparsanız ne siyah nokta oluşur ne nem kaybı ne de gözenekler irileşir.
     Bunları detaylı anlatarak yazdığım yazı bu linkte:
     http://aysenuryazici.com/gundelik-ideal-cilt-bakimi/ Lütfen okur musunuz?
     Bu da gözenek ve siyah noktalarla ilgili yapılması gerekenler ve videosu:
     https://www.youtube.com/watch?v=nJ3myFeLyB8&t=14s

     Alın kısımındaki pütürlenmeler sadece bu bölgeye ait ise saçınızın alına değmesiyle taşınan mikropla veya saç ürünlerinden biri sebebiyle de olabilir.
     Yanaklarda da varsa bunlar kapalı komedonlardır ve detayları bu yazıda lütfen bakar mısınız?
     http://aysenuryazici.com/puturlu-deri-ve-komedon/

     Kuru ciltte de sivilce olur neden?
     http://aysenuryazici.com/kuru-cilt-sivilce/ bu yazıda detaylı anlattım…

     Cildinizin kuru ve gergin olması “sert kimyasallı temizleme jeli” veya “sabun”dan ve/veya yetersiz nemlendirici veya hiç nemlendirici kullanmamaktan da olur.
     Sizin nemlendiriciniz de var ama demek yeterli gelmiyor.
     Sorunların nedenlerini anlatan yazıları size ilettikten sonra şimdi bakımınıza göz atalım.
     Yapmanız gereken:
     1- sabah akşam temizleyip tonikleyin
     Makyaj yapsanız da yapmasanız da temizlik şart.Ama jelin içerisinde sodium laureth sulfate isimli sentetik köpürtücü olmasın.
     Cyrene firmasının Hydra Radiance Skin Recovery Gentle Cleansing Gel ve alkolsüz toniği (Hydra Radiance Moisture Boost Facial Toner)size uygun

     2- Komdeonlar için BAH’lı ürünü(serum gibi) sürün
     Cyrene Redness Relief 1% BHA Exfoliant
     3-Nemlendirici uygulayın.
     Cyrene Equo-Librium Skin Rescue Moisturiser with Probiotic Technology
     4 -Gündüzleri SPF içeren bir krem kullanın (AHA ve BHA kullanımlarında güneşle temas etmemeli cilt.
     Cyrene UV Defense Ultra Light SPF50+ Broad Spectrum Güneş Koruyucu Krem

     Haftada 2 kez peeling, ardından hemen aloe veralı bir maske yapın. Gratislerde, LR firmasında çok iyi aloeli maskeler var.
     http://aysenuryazici.com/yuz-peelingi-nedir-ne-ise-yarar/

     sevgilerle

     • Cevabiniz icin cok cok tesekkur ederim.Onerdiginiz urunleri dun aksam siparis ettim bile.Gelismeleri yine sizinle paylaşirim♡ bir sorum daha olucak aslinda fondoten kullaniminda komedona sebep olmayan ürünler varsa bildiginiz önerebilirmisiniz.?Ben genelde lorealin fondotenlerini kullaniyorum.içeriklerine baktigimda sanirim tikayici ozellikte maddeler var.fondotenimi de dogru kullanirsam sanirim bu sorunlardan sayenizde kurtulucam:)Ilginiz icin cok tesekkur ederim:)

    • Cevabiniz icin cok cok tesekkur ederim.
     Onerdiginiz urunleri dun aksam siparis ettim bile.
     Gelismeleri yine sizinle paylaşirim♡ bir sorum daha olucak aslinda fondoten kullaniminda komedona sebep olmayan ürünler varsa bildiginiz önerebilir misiniz.?
     Ben genelde lorealin fondotenlerini kullaniyorum.içeriklerine baktigimda sanirim tikayici ozellikte maddeler var.
     fondotenimi de dogru kullanirsam sanirim bu sorunlardan sayenizde kurtulucam:)
     Ilginiz icin cok tesekkur ederim:)

     http://aysenuryazici.com/eriskinlerde-akne-sorunu-neden-oluyor/ => şu anda bulunduğunuz sayfanın sonunda size bir liste verdim fondöteninizde bu maddeler olmazsa sorun olmaz. Sayfa sonundaki listeye bakınız:
     Ya da direkt mineral fondöten veya organik fondöten alın. Onlarda petrol türevleri olmaz.
     * Lavera Organik Naturel Likit Fondöten
     * Zao Organic SILK FOUNDATION – İpek Fondöten
     * Youngblood likit fondöten
     * Nvey Eco Organik Nemlendirici Likit Fondöten
     * Physicians Formula Nude Wear Fondöten
     * Golden Rose liquid powder mineral fondöten
     sevgilerle

  • 41 yaşındayım .kuru bir cilt yapim var. Yanaklarımda hafif aşağı sarkma var estetik bir operasyon olmadan toparlayabilir miyim. Doa kozmetik isimli sitede uygun fiyatlı serumlar var kararsızim alsam mı yada sebi simyacinin 250 civarı olan kremi. Genelde lavera kullandım serum ve krem ama dedigim gibi 4 aydır ihmal ettim. Organik temizleme sütü organik tonik ve lavera krem kullanıyorum halen ama hergün surmuyorum 2 günde 1 gibi bazan hergün. Daha önce tavsiyeniz üzerine siz Lila kutuda iken c vitamini kullanmıştım eczane c vitaminleri de aynı midir eczaneden alsam başka ne gibi çözümler önerirsiniz

   • Merhaba Aynur Hanım,

    Cilt de zamanla eksilir ve su kaybı yaş ilerledikçe hormonal dengesizlikle beraber hızlanır. Elastikiyet kaybı artık kaliteli üretilmeyen destek doku liflerinin eksilmesi sebebiyledir.
    Ara sıra krem sürerek destek yapamayız.
    Düzenli olarak, sabah ve akşam temizlenmiş cilde önce serum, üzerine de kremi uygulamak ve yazın güneş ışınlarından sakınmak gerekir.
    Böylece içeriden de dışarıdan da hırpalanma ve eskimenin önüne geçmiş oluruz.

    Sarkmaların sebebi ve 40 yaşında gerekli olan cilt bakımının adımlarını detaylı anlattığım yazılarımı sayfa altına link olarak yazıyorum lütfen tıklayıp okur musunuz?

    1- http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/kirkli-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/
    2- http://aysenuryazici.com/sarkan-cilde-ne-yapilir/

    Doa’dan Hyaluronic Acid C Vitamini Serumu veya Hyaluronic Acid B3 Vitamini Serumu kullanabilirsiniz.

    Sebi Simyacı’yı inceledim videolarını da seyrettim ama bana içerik hakkında bir fikir vermedi.
    Tanımadığım bir ürün hakkında sizi yanıltmak istemem.
    Activar Ac-11 gece ve gündüz kremlerini kullanın. Düzenli kullanımda gayet iyi sonuçlar verir.
    C vitamini konusunda evet, cildin elastikiyetinden sorumlu olan kolajen sentezini canlandırır ama üründeki vitaminin stabil olması önemlidir. Cilt tarafından en verimli şekilde kullanılması ve emilmesi için kozmetiklerde askorbik asit formunda kullanılır.
    Her C vitamini deri tarafından emilecek formda olmadığı gibi, kremin /serumun içerisinde size ulaşana kadar etkisini de yitirebilir…

    Cildinizi sabah akşam önce misel suyla silin.
    Sonra serumunuzu ardından Activar Ac-11 kreminizi uygulayın.

    Uygulama videosu : https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc&t=76s

    sevgiler

    • Teşekkürler video kanalınızı çok bilgilendirici buldum bu arada 1 haftadır izliyorum. Başarılarinizin devamını diliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

Sepette Kupon Kodu Yerine "aysenur20" Yazarak Tüm Ürünlerde %20 İndirim Kazanın!