Home / Cilt Bakımı / Dudak Çevresinde Kırışıklara Ne Yapılır

Dudak Çevresinde Kırışıklara Ne Yapılır

Dudakların etrafında beliren minik kırışıklara ve çizgilere müdahale etmek için menopozu beklemeyin. 30’lu yaşlardan itibaren yerleşmelerini engellemek ve derinleşmelerine izin vermemek sizin elinizde… Ve inanın, kırışmayı engellemek “kırışmış olanı düzeltmeye çalışmaktan” daha kolaydır!
Genetik yatkınlık elbette çok önemli ama hem açık tenliyseniz, hem güneşle limitsiz temasınız varsa hem de sigara içiyor ve çok mimik yapıyorsanız dudak etrafındaki kırışıkların erken çıkması gayet  normal!

Yaşlanmayı yavaşlatabilirsiniz
Yaşlanmanın önüne geçemiyoruz ama yavaşlatmak elimizde. Biz kadınların doğal yaşlanma sürecimiz erkeklerden daha hızlı. Özellikle:
1- Östrojenin azalmasıyla kırışma çoğalır
2- Güneş ışınlarının yaşlandırması çırışıklığı derinleştirir
3- Fazla mimik hareketleri sebebiyle de dudak çevresi çabuk çizgilenir.

Kadınların derileri daha çabuk kırışıyor.
Erkeklerin ciltleri bizden daha kalın ve dayanıklı. Üstelik onların erozyonu önleyen sert kılları var yüzlerinde… Güneşin zararlı ışınlarından yaz/kış korunmuyorsanız, çok mimik yapıyorsanız kırışıkların çok  erken başlamasına sebep oluyorsunuz. Çünkü deri elastikiyet kabiliyetini yitiriyor.
Fazla gülmek, ağzın yanlara çekilmesi, ağzı büzme hareketleri, somurtma hareketi, derinin sürekli aynı yerden katlanması çizgilerin yerlerini sabitliyor. Karakterinizi ve mimikleri durdurmak mümkün değil. Ama ilk iş olarak mimikleri kontrol altına almayı deneyebiliriz. Sigara içme hareketi ile büzüşen dudaklar ağız çevresini kırıştıran ilk büyük etken. Sigaranın zaten içeriden de  cildin yapısını bozduğunu biliyoruz. Kırışmaları geciktirmek, derinliğini minimumda tutmak kozmetikle mümkün.
1- Zararsız içerikli makyaj malzemesi ve ruj kullanın
2- SPF korumalı rujlar seçin
3- Sağlıklı beslenme kurallarını ihlal etmeyin
4- Sabah ve akşam aksatmadan, dudak etrafının elastikiyetini artıran serum/kremler kullanın. Göz kremlerinin hepsi dudak çevresi kremi olarak da kullanılır.
5- Dudak makyajınızı göz makyajı çıkartıcısıyla temizleyin. Sabunlamayın.
6- Günlük ağız egzersizleri yapabilirsiniz. Carole Maggio bu konuda dünyaca ünlü bir hanım, internetten egzersiz videolarını bulabilirsiniz.
Videoları buradan tıklayıp  izleyebilirsiniz.
Ancak unutmayınız ki bu kas çalıştırma hareketlerinin düzenli ve sürekli yapmanız gerekecek. Sporu bıraktığınızda nasıl kaslar sarkıyorsa aynı sprun burada da olacaktır. Yani Carole ile yol almaya başlarsanız ömür boyu bunu devam ettirmelisiniz.

Önlemek için
Bol vitaminli ve özellikle C vitamini içeren sebze meyvelerle beslenmek içeriden destektir. Cildi içeriden dirençli tutmak için su tüketimini önemseyin ve nemlendirici serumlarınızı aksatmadan kullanın. Bunlar dudak çevresini diri tutacaktır. Göz kremlerinin/serumlarının yapısı genelde dudak çevresinde kullanıma da uygundur. Ama deri kalınlığı göz çevresinden daha fazla olduğu için daha yoğun kullanılması gerekebilir.

Medikal Estetik çözümler neler?
Küçük kırışıklara kozmetikle gayet iyi çözümler bulunuyor. Ama derinleşmiş dudak çizgilerini silmek için medikal estetik devreye girer.
Bakım kremleri dışında dudak kırışıkları değişik teknolojiler kullanılarak çizgileri tek tek veya dudak çevresi bir hat şeklinde doldurulur.
1- Bazen kendi yağınız alınarak ince ağız çizgilerine doldurulur. Bazen vücuduyla uyumlu dolgu maddeleriyle (hyalüronik asit) doldurulur. Sonuç süperdir. Ancak 6 ay 1 yıl arası tekrar etmek gerekiyor. Çünkü deri bu dolgu maddesini zamanla “kendi içinde” eritiyor.

2- Lazer yöntemiyle! Soyucu lazerler (ablatif lazer) kullanarak, çizgiler yakılarak deri düzleştirilir. Bu yöntemi seçerseniz güneşle temasınızın %100 kesilmesi gerekiyor. 50SPF ve yukarısı bir koruma ile sürekli dudak bölgesini korumanız gerek
Hangi estetik uygulamayı seçerseniz seçin, devamında kozmetiklerle dudak çevresinin bakımına devam etmeniz ve elastikiyeti sürekli takviye etmeniz gerekir. Yoksa yaşlanma süreci içerisinde kırışıklar tekrar derinleşecektir.

About Aysenur

Check Also

Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılır? Nelere Dikkat Etmelisin?

Ağdadan canı çok yananlara, özellikle yazın kolay, acil, pratik acısız tüyleri yok etme şekli tüy …

3 comments

  1. Kolay gelsin. Ayşenur hanım ben dudak hakkında bir soru soracaktım. Üst dudağımın tam ortasında fordyce spots denilen bir sorun var aynı göz altındaki minik minik yağ bezelerine benziyor. Acaba bunun için bir kozmetik ürün var mı ve eğer yoksa o göz altındaki yağ bezelerini nasıl yakıyorlarsa dermatologlar bu işlemi dudağa da uyguluyorlar mı?

    • Yanlış hatırlamıyorsam bunlar için de lazer uygulaması yapılıyordu.
      Yine de doktora sorun lütfen.
      sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

Sepette Kupon Kodu Yerine "aysenur" Yazarak Tüm Ürünlerde %15 İndirim Kazanın!