Home / Kitap önerileri / Devrim Ayetleri Eren Erdem

Devrim Ayetleri Eren Erdem

Devrim Ayetleri
Yazar:Eren Erdem
KırmızıKedi kitap
239 Sayfa
Yazarın sitesi: www.erenerdem.net

Kitap 2013’te basılmış olmasına rağmen, kitap fuarlarından bavulla eve döndüğüm ve okuyacaklarımı sıraya koyduğum için ancak şimdi okuyabildim. Keşke daha önce okusaydım dediğim, şu an yaşananları çok net özetleyen bir bakış edindim. Kûfi Arapçası bilmediğimden ben de bana verilen tercümelerden ayetlerimizi okuyor karşılaştırıyordum. Nihayetinde amacımız kitabı DOĞRU anlamak… Yani kimin tercümesi ile okuduğunuz çok önemli. Yoksa beş ayrı anlamın en olmayanını getirilip dayatıldığını görüp üzülüyor insan…

Çok şey öğrendim bu kitaptan. Medine vesikasını bir kere daha 2016 gözüyle okudum. Adaleti gördüm! Tağut’un Kuran’ın öncesinde ve Kuran’da nasıl farklı manalara geldiğini okudum.

İKRA kelimesinin “karae” kökünden geldiğini,Bu kökün, deven,in karnında hayız kanının toplanması, dışarı çıkması ve dağıtılması manalarına geldiğini öğrendim. Dolayısıyla ikra’nın OKU emrinin insanın kendini okuması manasına da geldiğini…  Metin okumak değil. Arapça’da metin okumak “tilavet”,”kıraat” köklerinden türermiş. İtikat ıstıladında kavram kargaşalarını, adaleti, eşit bölüştürmeyi, şükürü yeniden süzgeçten geçirdim.

Bilhassa Bakara suresinin 223.cü ayetinin semantolojiye ve kelime bilgisine haiz biri tarafından tercümesine içim ışıklara gark oldu. Benim Allah’ım bizi seviyor. Bizler tarla değil:Kültürüz! Şükürler olsun. Yazar, yanlış çevrilen ayetlerden yakınıyor ve tek tek kelime anlamlarıyla ve sureleri birbiri ile ilişkilerini de ortaya koyarak anlatıyor.

Halakel insane min alak

Sevgiyle ahlaklandırılan insanlara selam olsun.

Kitap bittikten sonra etrafımda binlerce Yedullah olduğunu hissederek yaşama dört elle tekrardan sarıldım. Eyvallah Eren Erdem.Eyvallah. (2015)

About Aysenur

Check Also

Zor İnsanlarla Başa Çıkma Yolları

Zor İnsanlarla Başa Çıkma Yolları (How to Deal with Difficult People) Ursula Markham Çocuk eğitimi, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

Sepette indirim kodu yerine "AYSENUR" yazarak tüm ürünlerde %15 indirim kazanın!