Home / Cilt Bakımı / Dermaroller kullanmak isteyenlere rehber

Dermaroller kullanmak isteyenlere rehber

Dermaroller : sorunun çözümüne giden en hızlı yol

Dermaroller üzerinde minik iğnecikler olan bir silindirdir. Cilde “mikro kanallar” açmak, doku yenilenmesini uyarmak ve açılan bu kanalcıklardan deri altına verilmek istenen etken maddelerin ulaşması için kullanılır. Yenilenme hızını artıran cilt sağlıklı hücreler oluşturmaya başlar, elastin üretimi artar, hyalüronik asit üretimi artar zamanla capcanlı bir yeni deri oluşur. Uzmanlar sistemli uygulanan seansların bitiminde, kolajen üretiminde %200’e yakın artma olduğunu söylüyorlar.
Dermoroller kullanım alanları
Yaşlanma, lekelenme, çatlaklar, kırışıklar, sivilce izleri, çukurları, cılızlaşan saçlar, yağlanma, iri gözenekler için kullanılır. Yüzde, vücutta, seyrekleşen saçlı deride, ellerde, dekoltede selülitli yerlerde, gevşemiş deride kullanabilirsiniz.
İki farklı mekanik etki ile iyileşme sağlar.
• Uygulandığı bölgede hafif bir tahriş oluşturulduğundan, vücut orayı onarmak için derhal yeni hücre oluşumunu başlatır. Dolayısıyla antiaging ürünleri dermaroller ile kullanırsanız çok daha keskin düzelmeler görür ve kısa sürede sonuç alırsınız.
• Deriye minik kanalcıklar açtığı için, sorun çözümü için kullanılan ürün çok etkin biçimde derine emilir. Mesela selülit kremlerinden dermaroller ile maksimum fayda sağlanır.
Dermaroller Nasıl kullanılır?
** Dermaroller yüze nasıl uygulanır videomu izleyebilirsiniz.
** Göz çevresini iyileştirmek için nasıl dermaroller uygulanır videomu izleyebilirsiniz.
** Dermaroller ile dudak dolgunlaştırma videomu izleyebilirsiniz.
Dermaroller her zaman yüzü antibakteriel bir temizleyiciyle temizledikten sonra uygulanır. “Dermaroller için dezenfektan” yazarak google’da bulabilirsiniz. Ciltte binlerce minik kanal açılacağı için cildin çok iyi temizlenmesi “hijyen” şarttır. İğneli silindiri yüzeyde yatay ve dikey olarak gezdirmeniz gerek. Kızarma olabilir ama kanama olmamalıdır! Eski akne çukurların gitmesi için dermaroller uygulayacaksanız şunu unutmayın ki “derin çalışılması” (iri iğnelerle) gerekir ve siz değil, bir hekimin uygulaması daha sağlıklı olacaktır.
Ne kadar süre kullanılır?
Çok sık yapılamaz. Tahriş ve yaralar yapabilirsiniz. Sakın! Ama daha da önemlisi, deride sık tahriş yaparsanız kötü kalitede kolajen üretimi olur. Her gün yapılabilen tek iğne 0.25 mm olandır. Onu da geceleri serum/krem yedirmek için her gün kullanabilirsiniz. Dermaroller’i 0.50mm ,0.75mm veya 1.0mm kullanacaksanız  seanslarını aşağıdaki şemalardan bakarak ayarlayabilirsiniz.
Mesela 0.50 mm için:
İlk ay: Haftada bir kez uygulayarak 4 seans ile başlayın.

 • On beş gün ara verin. Ardından 5 nci seansı yapabilir,
 • Tekrar 15 gün ara vererek 6. seansı yapabilirsiniz.
 • Sonrasında ayda bir kez uygulayarak derinin sağlıklı yapısını devam ettirebilirsiniz.
  dnc-dermaroller

Not: İşlem bittikten bir saat kadar saat sonra nemlendirici sürülebilir. Dışarı çıkacaksanız SPF koruyucu kullanmayı sakın unutmayın.
Derin lekeler, çukurlar ve onarılması güç derinlikte izler için farklı sıklıkta uygulamak gerekebilir. Buna doktorunuz yaşınıza, derinin ihtiyacına ve yapısına bakarak karar verir. Doktorunuz belki haftada bir kez uygulanarak 6 seans yapılmasına, sonrasında da 15 günde bir uygulanmasına karar verebilir.
Hafif kızaracaktır normaldir. Dermaroller uyguladıktan sonra mutlaka “sorunu çözen” içeriği olan ürün sürülmeli. Amaç zaten cildin uyarılması ve hızla yenilenmesi ise ve bunca minik kanalı da etken madde iletmek için açtıysak ürün uygulamanız şart.
O halde, ciltte hangi sorun için dermaroller yapıyorsanız işlem bittikten sonra ona uygun ürün kullanılmalı.

 • Antiaging etki için vitamin ve sıkılaştırıcı, peptidli, hyalüronik asit, kök hücre, aminoasit içerikli ürünler kullanın.
 • Çatlak alanda gerginliğini yitirmiş derinin yeniden elastikiyetini kazanması için kolajen ve aminoasit içeren ürünler sürün.
 • Selülitli bölgede dermaroller kullanıyorsanız, kafein içerikli ürünler kullanın

Dermaroller sonrası lütfen güneşe çıkmayın. Gündüz ise, direkt güneşe çıkmasanız bile yine de güneş koruyucu bir ürün kullanın.
Hatta dermaroller uygulamasından sonraki 24 saat lütfen güneşe çıkmayın. O gün sıcak banyo yapmayın.

En iyi sonuçlar için, mikro-iğneleme, (dermaroller) etkili bir serumun uygulanması ile birleştirilmeli. Dermaroller, ciltte serumların penetrasyonunu ve etkilerini çarpıcı şekilde artıran mikro kanallar oluşturur. Cilde yüzeyden sürülen kremlerin nüfuz etme oranı %7-10 civarıdır ama dermaroller veya dermapen ile iğneleme uygulamasıyla %80’e kadar ürün cilde nüfuz edebilir.
Dermaroller kullanmaya karar verdiyseniz HEMEN sonuç beklemeyin. İlerlemeyi görmek için seansları aksatmayın ve her 2 ayda bir fotoğraf çekin.
*Roaccutane tedavisi görürken dermaroller yapmayın! Tedavi bittikten sonra en az 6 ay geçmesini bekleyin.
*Kimyasal peling, lazer,radyo frekans mikrodermabrazyon gibi işlemler cildin üst katmanına hasar vererek veya dürterek kolajen üretimini artırmaya yönelik işlemler yaptırdıysanız dermaroller uygulamayın. İki ay bekleyin. Cildinizde hala kızarıklık, tahriş ve hassasiyet varsa iki ay geçse bile tamamen iyileşmeden dermaroller yapmayın.
* Soğuk algınlığı veya nezleniz varsa geçene kadar dermaroller kullanmayın.
*Dermaroller, tüm sürülen ürünlerin transdermal emilimini arttırır. Herhangi bir bileşen cilt bariyerinden daha büyük miktarlarda geçer ve kan dolaşımına girer. Günlük cilt bakım rutininde kullandığınız ürünlerinizin de tahriş edici veya toksik içerikler içermemesi gerekir. Yan etkiler görmemeniz için… Aşağıdaki maddeleri içeren cilt bakım ürünlerini kullanmayın:
Parabenler
Benzoik Asit
Parfüm
Hidroquinone
Kojik asit
Fenol
Alfa Hidroksi Asitler
Beta Hidroksi Asitler
Salisilik Asit
Triklorasetik Asit

 

Dermaroller uygulayacaklara iğne seçimi                                                                                                                                                                                                                                         Vücudumuzda deri kalınlıkları kemiğe yakın olduğu bölgelerde farklı inceliktedir ve hassasiyeti daha yüksektir. Bu sebeple dermaroller iğnesi seçerken kalınlığı da uygulayacağınız bölgeye göre seçmeniz lazım. Derin tabaklarda onarım gerektikçe iğne de kalınlaşacaktır.
Mesela etli bir bölgede yara izini gidermek için veya selülit olan basenlerde 1,0mm 1,5mm ve 2mm kalınlıkla iğneleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ama 0,25 mm olan iğneler bu kalın bölgede yeterli kanalı açamayacağından, ardından süreceğiniz selülit giderme amaçlı kreminiz yeterli derinliğe inmeyecektir.

Hangi büyüklükte iğne hangi bölgeye uygun

dermaroll-igne

Meraklısına Not: Dermaroller ile cildinizde iyileşme yapmaya karar verdiyseniz lütfen başlığın kurallara uygun şekilde dezenfekte edilmesine ve ürün uygulaması öncesinde ellerin iyice temizlenmiş olmasına dikkat edin.  Bu videodan enstitüde yüze 1,00 mm iğneyle dermaroller  uygulamasını izleyebilirsiniz.

Dermaroller hangi sıklıkta uygulanmalı?

Sizlere iki ayrı tabloda dermaroller seanslarını hangi sıklıkta uygulayabileceğinizi görebileceğiniz şema hazırladım.

 

 

 

 

Dermaroller uyguladıktan  sonraki 24 saat içinde; dermaroller kullanmadan 24 saat öncesinde yapmamanız gerekenler:
** Cildinize 7-8 saat bir şey sürmüyorsunuz. Deri çalışıyor.Rahat bırakıyorsunuz 🙂 Sadece uygulama bittikten 1 saat sonra nemlendiriciyi uygulayabilirsiniz.
** Epilasyona gidiyorsanız, dermaroller uygulamak için epilasyon işleminden sonra en az 6-7 gün geçmesini bekleyin.
** Deri zaten hassaslaşmıştır, kendisi zamanla ölü tabakayı atacaktır. 4-5 Gün peeling yapmayın. Enzim peeling de granüllü peeling de…Bol nemlendirici sürün.
** Medikal estetik uygulaması yapıldıysa deri altına bir başka madde verildiyse “en az 15 gün” dermaroller uygulayamazsınız. Dolgu ve botoksu etkiler.
** Dermaroller kullanırken ASLA Solaryuma girmeyin, güneşlenmeyin.
** Saunaya girmeyin, plaja inmeyin, hamama gitmeyin. Yazın dermaroller uygulaması bu sebeple tavsiye edilmez.

Cildinizde birçok sorun varsa (mesela hem kılcal damar hem gözenek iriliği hem kırışıklık, hem lekelenme) Hyalüronik asit serumu bir hafta, kırlcal damar serumu diğer hafta, bir sonraki hafta lekeler için olan serumu dermaroller ile kullanabilirsiniz. Günlük cilt bakım rutinine de bir yenileyici serum eklemeniz sonuçları çabuklaştıracaktır.

Dermaroller hakkında en çok sorulan sorular ve Cevapları
* Dermaroller yapsam serum veya ampul kullanmasam olur mu?
Cevap: Olur. Ama hazır deriye kanalar açılmışken, içeriğinin %80’ini sorunlu bölgeye iyileşmek için iletebileceğiniz bir serumu kullanmak %100 daha hızlı çözüm getirir.
* Sakallarım var dermaroller kullanabilir miyim?
Cevap: Evet kullanabilirsiniz. Önemli olan iğnelerin deriye ulaşıp kanal açabilmesi. Kirli sakallı erkeklerde sorun yok. Uzun sakallarda dermaroller çalışabilmek için tıpkı saçlı deride yiv açıp uyguladığımız gibi belli hatlar halinde sakalı ayırıp silindiri gezdirmeniz gerekir. Uygulama öncesi sakallarınızı sabunlayıp durulayın. Kurutun.
* Saç dökülmesinde dermarollerı nasıl uygulayacağım?
Cevap: 0.50 mm veya 0.1mm iğne seçerek yukarıdaki şemaya uygun aralıklarda (haftada bir kez veya 3 haftada bir kez) uygulama yapıyorsunuz. Temizlenmiş yıkanmış kurulanmış saçlı deride uyguluyorsunuz. Saçlı deride kılları güçlendirecek bir ampulle uygulama yapıyorsunuz. Uygulama sonrası 24 saat deniz, duş, sauna, hamam yok.
* Uzun saçlarıma dermaroller uygularken silindire saç dolanıyor. Neyi yanlış yapıyorum?
Cevap: Silindiri saçta yivler açarak yol boyunca yuvarlayın. Sonra yeni bir yiv açıp orada gezdirin. Bir elinizle saçınızı ayırdığınız yere bastırırsanız saç telleri gergin durur ve dolanmaz. Ya da silindir yerine ya dermapen ya da damga dermaroller denilen; bastırılıp kaldırılarak kanal açılan stamp dermaroller kullanın.

About Aysenur

Check Also

Ergenlik Sivilceleriyle Baş Eden Seri ISANA

Sivilceli ve genç ciltler için Active Clear serisi gayet makul fiyatlı ve düzenli kullanıldığında sivilceleri …

849 comments

 1. merhaba Ayşenur hanım ben 20 yaşındayım. benim yüzümde siyah noktalar ve sivilce lekeleri var bunun için kaç mm lik dermaroller almalıyım ve uygulamadan sonra hangi serumu veya ampul kullanabilirim?

 2. merhaba ayşenur hanım,dermaroller ile beyaz ve eski çatlaklardan düzenli kullanım ile kurtulabilir miyiz acaba? teşekkürler şimdiden

  • Canan hanım Merhaba,
   1,5 mm Dermaroller veya dermapen ile ayda 1 kez uygulama X 8 seans (yani 8 ayda çoğunu oldukça hafifletirsiniz) Acır. Söyleyeyim.
   Önceden emla kremle bölgeyi uyuştrun.
   Çatlak oldukça hafifler lakin, dermaroller yapmadığınız günler de elastikiyet destekleyen losyonu her gün bölgeye sürmelisiniz.
   Bu videodan bakabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=7C1AOqvFs0s
   Estetisyenin Uygulaması https://www.youtube.com/watch?v=ERb5D9eRz9c

   Bu videoda 3.30″ dakikadan itibaren 1mm ile uygulamayı (kansız) izleyebilirsiniz.
   sevgiler

 3. Ayşenur Hanım merhaba

  40 yaşındayım 05mm dermoroller kullanıyorum

  Uygulamada kullanacağım en etkin ürünleri tavsiye edebilirmisiniz.
  Her markaya güvenemiyorum ekonomik ama etkili ürün ler hakkında bilgi verebilir misiniz
  Çok Teşekkürler

 4. Merhaba.
  Doktor bana erkek tipi saç dökülmesi var dedi.
  Dermaroller ile birlikte serum kullanmam gerekir mi ?
  Peki hangi dermaroller iğnesini kullanmam gerekir ve kaç iğnesi olması gerekir ? Ayrıca dermaroller sonrası serum veya losyon olarak neyi tavsiye edersiniz ? Teşekkür ederim.

  • Süleyman bey,
   Erkek tipi saç dökülmesi için dermaroller uygulaması 3 ay sonra size gayet güzel sonuçlar verir bebek saçlar çıkar ve devamında ayda bir uygulama yapmaya devam ederek sonuçların iyi kalmasına yardım edersiniz.
   Dermaroller 0.75 veya 0.50 mm olanı alın.
   0.75mm olanı 3 Haftada bir kez kullanabilirsiniz; 0.50 olanı her hafta BİR KEZ.
   Dermaroller uygularken bu ampulden 1 tanesini saçlı deriye sürün.
   https://www.evdeaesthetic.com/urun-detaylari/sac-bakim-serumu/ (3 haftada 1 kullanırsanız size 1 yıllık serum var neredeyse burada.)
   Uyguladıktan sonra 24 saat duş yapmayın, jöle filan sürmeyin.
   Burada uygulamaya bakabilirsiniz => https://www.youtube.com/watch?v=kw2iaELpsYs

   Dermaroller ile deriye kanallar açarız, hazır silindirle bu kanallar açıkken saçın canlanması için gereken etken maddeleri verirseniz(ampuller) daha sağlıklı ve hızlı gelişme olur.
   Hiç serum kullanmasanız da saçlı deri tahrik edildiği için kendini hızlı yenilemeye başlar.
   Ama serum kullanırsanız çok çabuk sonuç alırsınız.

   Ancak erkek tipi dökülmede içeriden de bunu tetikleyen DHT denilen erkek cinsiyet hormonu olan Dihidrotestosteron var 🙂
   DHT, yaşlandıkça vücutta artıyor ve saç büyümesinden sorumlu olan saç kökünü etkiliyor. Bilim adamları, kan akışlarımızdaki DHT’yi düşürerek, saç dökülmesiyle içten dışa doğru savaşabileceğimizi söylediler.
   Kabak Çekirdeği yağının çok etkili bir DHT engelleyici olduğu kanıtlanmış. Saç folikülünde DHT birikimini bloke eden delta-7 sterin adı verilen bir steroid içeriyor kabak çekirdeği yağı…Yani düzenli kullanın. Her sabah kahvaltıda bir tatlı kaşığı kabak çekirdeği yağı için. Erkeklerde saç dökülmesinin el frenini çekecek bir destek. Doktorunuza danışmadan yağları kullanmamanızı tavsiye ederim.
   Bu videoya kulak vermenizi rica ediyorum anlattım https://www.youtube.com/watch?v=wwNf0dZgW_Q

   Bu sayfada çoook güzel anlatılmış
   https://www.cosmodeepstore.com/sayfa/dermaroller-sac-tedavisi-nedir-hangi-dermaroller-uygulanir-dp-10-html

   sevgiler

 5. Merhaba Ayse hanim,
  Benim biyik bolgemde agda yanigi var uzerinden 1 sene gecti ama o bolgede karalti kaldi biraz. Dermarollerin hangi mm’lisini kullanmam gerek? Nasil kullanmam gerek? Ve sonrasinda sizce ne surmeliyim?

 6. Merhaba Ayşenur Hanım, uzun süredir sayfanızı ve youtube kanalınızı takip ediyorum ve cilt bakım rutinlerimi tamamen değiştirdim önerileriniz oldukça işe yaradı, bunun için ayrıca teşekkür ederim.

  26 yaşındayım, hemşireyim ve oldukça yıpratıcı yoğun bir iş temposuyla çalışıyorum geceleri nöbetlere kalıyorum bunun verdiği yorgunluk var yüzümde sivilcelerim hiç yok fakat birkaç tane sivilce izi ve rahatsız olduğum gözeneklerim var, 0.50 mm dermaroller aldım haftada bir kullanmayı düşünüyorum ve bunun için sonradında kullanacağım sizden ampul tavsiyesi istiyorum. Ayrıca haftada bir yapacağım bu seanslar dışında 0.25mm dermarolleri ürünlerimi daha etkili kullanmak için her gün kullanabilir miyim? Bunu öğrenmek istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Sevgili adaşım Ayşe Hanım,
   Benim kızım da hemşirelikte okudu. Şimdi sağlık bilimlerinde okuyor.
   Nasıl bir meslek olduğunu az buçuk (staj döneminden) biliyorum. Allah size kolaylık versin…
   0.25mm olanı her gece krem ve serumları yedirmekte 1-2 dakika kullanın evet daha iyi penetrasyon sağlar. Sakıncası yok.
   0.50mm olanı haftada 1 kez, hyalüronik asit serum ampullerle yedirin.
   https://www.dermapolin.com/hya-hyaluronik-asit-ampul-2430
   26 yaş, artık yaş almanın deri altında başlayacağı yaş, elbette yaşam şekliniz bunu hızlandıran bir faktördür. Bilhassa hücrelerin yenilendiği gece 22-02 saatleri arasında uyuyamayanlar için bu daha da hızlı 🙁
   Allah işinizde kolaylıklar versin.
   Sevgilerle

 7. Merhaba 20 yaşındayım Yüzümdeki Skar çukurları için kullanmak istiyorum. İğne boyutunda ve kullanacağım serum konusunda emin olamadım. Tavsiyelerine nelerdir ?

 8. merhaba ayşenur hanım. benim sorum çatlaklarla ilgili. 18 yaşındayım ve vücudumda aşırı fazla çatlak var,bembeyazlar,çocuk falan da doğurmadığım halde inanılmaz çatlaklarım var birkaç kez doktora gösterdim onlar da anlam veremediklerini söyledikler neden bu kadar fazla oluşuna. hayatımda hep zayıf oldum hiç aşırı bir kilo alıp verme olayı olmadı yani. bir yazınızda çatlaklar yok edilemez,görünmez edilir demişsiniz,acaba nasıl biraz daha az görünür hale gelir beyaz çatlaklar size onu sormak istiyorum. cevabınız benim için çok önemli. istanbulda bir dövmeci çatlak kamuflaj yapıyor ve before after paylaşıyor iyi gibi duruyor sonuçlar ama size sormak istedim yaptırmadan önce. eğer onun bir faydası olmaz diyorsanız beyaz çatlaklar için ne yapılabilir acaba? teşekkürler şimdiden

  • Deniz Hanım Merhaba,
   Çatlaklar sadece çocuk doğururken oluşmaz. Ergenlikteyken, kemikler derinin hızından daha hızlı büyüdüğünde deri yırtılır ve çatlak oluşabilir.
   Bunu engellemek için ergenlikte diz arkaları, baldır, basen bel bölgelerine her gün bir nemlendirici losyon/krem sürerseniz gerilirken çatlamasını engellersiniz. Ama oluşmuş çatlak giderilemez.
   Çatlaklar beyaza döndü ise, yani artık pembe değilse deri yırtıldı demektir. Burada ergenlikte çatlakları anlattım => http://aysenuryazici.com/catlaklar-neden-olusu/

   Çatlakları lazer ile çok hafifletebilirsiniz. Ama dövmecilerin yaptığı , çıkan beyaz izleri derinizin rengine boyamaktır. Çatlağı geçirmez “görünmez” kılar.Yani tedavi değildir.
   https://www.youtube.com/watch?v=DrNGaCNDkLs makyajdır.

   Bu videoda anlattım çatlaklara yapabileceğinizi. => https://www.youtube.com/watch?v=7C1AOqvFs0s&t=155s
   * 1) Dermaroller/dermapen ile çatlak bölgeye 1,5mm iğne çalışabilirsiniz. Ayda 1 kez uygulanır ve en az 6-8 ay devam edersiniz. Deri iğnelenmeyle yenilenir.Acır. Bu sebeple öncesinde uyuşturucu krem uygulanır. Enstitüde veya dr yardımıyla yapmanız en doğrusudur.
   Uygulama videosu: https://www.youtube.com/watch?v=Yx_f-NN47vc
   * 2) Lazer ile çatlak bölgeyi doktor yakarak yeniler. Çatlaklar kısmen de olsa yenilenir. Videosu => https://www.youtube.com/watch?v=FwcVp9b2vuE
   sevgiler

 9. Merhaba ayşenur hanım saç için kullanıldığında sls içermeyen şampuan şart mı normal şampuan kullansak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kırışıklığı Önleyen Yastık Uyurken Kırışmayın Beauty PillowTanıtım fiyatı olan 399 tl üzerinden tekrar %10 indirim alarak 359 tl’ye Beauty Pillow alabilirsiniz.

Başınızın ağırlığı ve ısısı ile boyun ve yüz şeklinizi alarak yüzün yastık üzerinden sıyrılmasını ve kırışık oluşmasını engelliyor. Özel kozmetik kumaşlı kılıfı ayrıca sitelerinde satılıyor. Ama kendi kılıfıyla bile kullandığınızda gece boyu cildiniz kat yeri oluşturmadan uyuyacaksınız. Bu da uykuda oluşması muhtemel derin kırışıklardan sizi koruyacak. Tanıtım fiyatı olan 399 tl üzerinden tekrar %10 indirim alarak 359 tl’ye Beauty Pillow alabilirsiniz. İndirimden faydalanmak için link: https://beautypillow.com.tr/discount/aysenur?aff=3 Yahut direkt sayfaya tıklayıp https://beautypillow.com.tr/ ödeme sayfasına geldiğinizde indirim kodu yerine AYSENUR yazın.