Home / Cilt Bakımı / Dermaroller kullanmak isteyenlere rehber

Dermaroller kullanmak isteyenlere rehber

Dermaroller : sorunun çözümüne giden en hızlı yol

Dermaroller üzerinde minik iğnecikler olan bir silindirdir. Cilde “mikro kanallar” açmak, doku yenilenmesini uyarmak ve açılan bu kanalcıklardan deri altına verilmek istenen etken maddelerin ulaşması için kullanılır. Yenilenme hızını artıran cilt sağlıklı hücreler oluşturmaya başlar, elastin üretimi artar, hyalüronik asit üretimi artar zamanla capcanlı bir yeni deri oluşur. Uzmanlar sistemli uygulanan seansların bitiminde, kolajen üretiminde %200’e yakın artma olduğunu söylüyorlar.
Dermoroller kullanım alanları
Yaşlanma, lekelenme, çatlaklar, kırışıklar, sivilce izleri, çukurları, cılızlaşan saçlar, yağlanma, iri gözenekler için kullanılır. Yüzde, vücutta, seyrekleşen saçlı deride, ellerde, dekoltede selülitli yerlerde, gevşemiş deride kullanabilirsiniz.
İki farklı mekanik etki ile iyileşme sağlar.
• Uygulandığı bölgede hafif bir tahriş oluşturulduğundan, vücut orayı onarmak için derhal yeni hücre oluşumunu başlatır. Dolayısıyla antiaging ürünleri dermaroller ile kullanırsanız çok daha keskin düzelmeler görür ve kısa sürede sonuç alırsınız.
• Deriye minik kanalcıklar açtığı için, sorun çözümü için kullanılan ürün çok etkin biçimde derine emilir. Mesela selülit kremlerinden dermaroller ile maksimum fayda sağlanır.
Dermaroller Nasıl kullanılır?
** Dermaroller yüze nasıl uygulanır videomu izleyebilirsiniz.
** Göz çevresini iyileştirmek için nasıl dermaroller uygulanır videomu izleyebilirsiniz.
** Dermaroller ile dudak dolgunlaştırma videomu izleyebilirsiniz.
Dermaroller her zaman yüzü antibakteriel bir temizleyiciyle temizledikten sonra uygulanır. “Dermaroller için dezenfektan” yazarak google’da bulabilirsiniz. Ciltte binlerce minik kanal açılacağı için cildin çok iyi temizlenmesi “hijyen” şarttır. İğneli silindiri yüzeyde yatay ve dikey olarak gezdirmeniz gerek. Kızarma olabilir ama kanama olmamalıdır! Eski akne çukurların gitmesi için dermaroller uygulayacaksanız şunu unutmayın ki “derin çalışılması” (iri iğnelerle) gerekir ve siz değil, bir hekimin uygulaması daha sağlıklı olacaktır.
Ne kadar süre kullanılır?
Çok sık yapılamaz. Tahriş ve yaralar yapabilirsiniz. Sakın! Ama daha da önemlisi, deride sık tahriş yaparsanız kötü kalitede kolajen üretimi olur. Her gün yapılabilen tek iğne 0.25 mm olandır. Onu da geceleri serum/krem yedirmek için her gün kullanabilirsiniz. Dermaroller’i 0.50mm ,0.75mm veya 1.0mm kullanacaksanız  seanslarını aşağıdaki şemalardan bakarak ayarlayabilirsiniz.
Mesela 0.50 mm için:
İlk ay: Haftada bir kez uygulayarak 4 seans ile başlayın.

 • On beş gün ara verin. Ardından 5 nci seansı yapabilir,
 • Tekrar 15 gün ara vererek 6. seansı yapabilirsiniz.
 • Sonrasında ayda bir kez uygulayarak derinin sağlıklı yapısını devam ettirebilirsiniz.
  dnc-dermaroller

Not: İşlem bittikten bir saat kadar saat sonra nemlendirici sürülebilir. Dışarı çıkacaksanız SPF koruyucu kullanmayı sakın unutmayın.
Derin lekeler, çukurlar ve onarılması güç derinlikte izler için farklı sıklıkta uygulamak gerekebilir. Buna doktorunuz yaşınıza, derinin ihtiyacına ve yapısına bakarak karar verir. Doktorunuz belki haftada bir kez uygulanarak 6 seans yapılmasına, sonrasında da 15 günde bir uygulanmasına karar verebilir.
Hafif kızaracaktır normaldir. Dermaroller uyguladıktan sonra mutlaka “sorunu çözen” içeriği olan ürün sürülmeli. Amaç zaten cildin uyarılması ve hızla yenilenmesi ise ve bunca minik kanalı da etken madde iletmek için açtıysak ürün uygulamanız şart.
O halde, ciltte hangi sorun için dermaroller yapıyorsanız işlem bittikten sonra ona uygun ürün kullanılmalı.

 • Antiaging etki için vitamin ve sıkılaştırıcı, peptidli, hyalüronik asit, kök hücre, aminoasit içerikli ürünler kullanın.
 • Çatlak alanda gerginliğini yitirmiş derinin yeniden elastikiyetini kazanması için kolajen ve aminoasit içeren ürünler sürün.
 • Selülitli bölgede dermaroller kullanıyorsanız, kafein içerikli ürünler kullanın

Dermaroller sonrası lütfen güneşe çıkmayın. Gündüz ise, direkt güneşe çıkmasanız bile yine de güneş koruyucu bir ürün kullanın.
Hatta dermaroller uygulamasından sonraki 24 saat lütfen güneşe çıkmayın. O gün sıcak banyo yapmayın.

En iyi sonuçlar için, mikro-iğneleme, (dermaroller) etkili bir serumun uygulanması ile birleştirilmeli. Dermaroller, ciltte serumların penetrasyonunu ve etkilerini çarpıcı şekilde artıran mikro kanallar oluşturur. Cilde yüzeyden sürülen kremlerin nüfuz etme oranı %7-10 civarıdır ama dermaroller veya dermapen ile iğneleme uygulamasıyla %80’e kadar ürün cilde nüfuz edebilir.
Dermaroller kullanmaya karar verdiyseniz HEMEN sonuç beklemeyin. İlerlemeyi görmek için seansları aksatmayın ve her 2 ayda bir fotoğraf çekin.
*Roaccutane tedavisi görürken dermaroller yapmayın! Tedavi bittikten sonra en az 6 ay geçmesini bekleyin.
*Kimyasal peling, lazer,radyo frekans mikrodermabrazyon gibi işlemler cildin üst katmanına hasar vererek veya dürterek kolajen üretimini artırmaya yönelik işlemler yaptırdıysanız dermaroller uygulamayın. İki ay bekleyin. Cildinizde hala kızarıklık, tahriş ve hassasiyet varsa iki ay geçse bile tamamen iyileşmeden dermaroller yapmayın.
* Soğuk algınlığı veya nezleniz varsa geçene kadar dermaroller kullanmayın.
*Dermaroller, tüm sürülen ürünlerin transdermal emilimini arttırır. Herhangi bir bileşen cilt bariyerinden daha büyük miktarlarda geçer ve kan dolaşımına girer. Günlük cilt bakım rutininde kullandığınız ürünlerinizin de tahriş edici veya toksik içerikler içermemesi gerekir. Yan etkiler görmemeniz için… Aşağıdaki maddeleri içeren cilt bakım ürünlerini kullanmayın:
Parabenler
Benzoik Asit
Parfüm
Hidroquinone
Kojik asit
Fenol
Alfa Hidroksi Asitler
Beta Hidroksi Asitler
Salisilik Asit
Triklorasetik Asit

 

Dermaroller uygulayacaklara iğne seçimi                                                                                                                                                                                                                                         Vücudumuzda deri kalınlıkları kemiğe yakın olduğu bölgelerde farklı inceliktedir ve hassasiyeti daha yüksektir. Bu sebeple dermaroller iğnesi seçerken kalınlığı da uygulayacağınız bölgeye göre seçmeniz lazım. Derin tabaklarda onarım gerektikçe iğne de kalınlaşacaktır.
Mesela etli bir bölgede yara izini gidermek için veya selülit olan basenlerde 1,0mm 1,5mm ve 2mm kalınlıkla iğneleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ama 0,25 mm olan iğneler bu kalın bölgede yeterli kanalı açamayacağından, ardından süreceğiniz selülit giderme amaçlı kreminiz yeterli derinliğe inmeyecektir.

Hangi büyüklükte iğne hangi bölgeye uygun

dermaroll-igne

Meraklısına Not: Dermaroller ile cildinizde iyileşme yapmaya karar verdiyseniz lütfen başlığın kurallara uygun şekilde dezenfekte edilmesine ve ürün uygulaması öncesinde ellerin iyice temizlenmiş olmasına dikkat edin.  Bu videodan enstitüde yüze 1,00 mm iğneyle dermaroller  uygulamasını izleyebilirsiniz.

Dermaroller hangi sıklıkta uygulanmalı?

Sizlere iki ayrı tabloda dermaroller seanslarını hangi sıklıkta uygulayabileceğinizi görebileceğiniz şema hazırladım.

 

 

 

 

Dermaroller uyguladıktan  sonraki 24 saat içinde; dermaroller kullanmadan 24 saat öncesinde yapmamanız gerekenler:
** Cildinize 7-8 saat bir şey sürmüyorsunuz. Deri çalışıyor.Rahat bırakıyorsunuz 🙂 Sadece uygulama bittikten 1 saat sonra nemlendiriciyi uygulayabilirsiniz.
** Epilasyona gidiyorsanız, dermaroller uygulamak için epilasyon işleminden sonra en az 6-7 gün geçmesini bekleyin.
** Deri zaten hassaslaşmıştır, kendisi zamanla ölü tabakayı atacaktır. 4-5 Gün peeling yapmayın. Enzim peeling de granüllü peeling de…Bol nemlendirici sürün.
** Medikal estetik uygulaması yapıldıysa deri altına bir başka madde verildiyse “en az 15 gün” dermaroller uygulayamazsınız. Dolgu ve botoksu etkiler.
** Dermaroller kullanırken ASLA Solaryuma girmeyin, güneşlenmeyin.
** Saunaya girmeyin, plaja inmeyin, hamama gitmeyin. Yazın dermaroller uygulaması bu sebeple tavsiye edilmez.

Cildinizde birçok sorun varsa (mesela hem kılcal damar hem gözenek iriliği hem kırışıklık, hem lekelenme) Hyalüronik asit serumu bir hafta, kırlcal damar serumu diğer hafta, bir sonraki hafta lekeler için olan serumu dermaroller ile kullanabilirsiniz. Günlük cilt bakım rutinine de bir yenileyici serum eklemeniz sonuçları çabuklaştıracaktır.

Dermaroller hakkında en çok sorulan sorular ve Cevapları
* Dermaroller yapsam serum veya ampul kullanmasam olur mu?
Cevap: Olur. Ama hazır deriye kanalar açılmışken, içeriğinin %80’ini sorunlu bölgeye iyileşmek için iletebileceğiniz bir serumu kullanmak %100 daha hızlı çözüm getirir.
* Sakallarım var dermaroller kullanabilir miyim?
Cevap: Evet kullanabilirsiniz. Önemli olan iğnelerin deriye ulaşıp kanal açabilmesi. Kirli sakallı erkeklerde sorun yok. Uzun sakallarda dermaroller çalışabilmek için tıpkı saçlı deride yiv açıp uyguladığımız gibi belli hatlar halinde sakalı ayırıp silindiri gezdirmeniz gerekir. Uygulama öncesi sakallarınızı sabunlayıp durulayın. Kurutun.
* Saç dökülmesinde dermarollerı nasıl uygulayacağım?
Cevap: 0.50 mm veya 0.1mm iğne seçerek yukarıdaki şemaya uygun aralıklarda (haftada bir kez veya 3 haftada bir kez) uygulama yapıyorsunuz. Temizlenmiş yıkanmış kurulanmış saçlı deride uyguluyorsunuz. Saçlı deride kılları güçlendirecek bir ampulle uygulama yapıyorsunuz. Uygulama sonrası 24 saat deniz, duş, sauna, hamam yok.
* Uzun saçlarıma dermaroller uygularken silindire saç dolanıyor. Neyi yanlış yapıyorum?
Cevap: Silindiri saçta yivler açarak yol boyunca yuvarlayın. Sonra yeni bir yiv açıp orada gezdirin. Bir elinizle saçınızı ayırdığınız yere bastırırsanız saç telleri gergin durur ve dolanmaz. Ya da silindir yerine ya dermapen ya da damga dermaroller denilen; bastırılıp kaldırılarak kanal açılan stamp dermaroller kullanın.

About Aysenur

Check Also

Ergenlik Sivilceleriyle Baş Eden Seri ISANA

Sivilceli ve genç ciltler için Active Clear serisi gayet makul fiyatlı ve düzenli kullanıldığında sivilceleri …

988 comments

 1. merhaba dudak ustu kırısıklıgım fazla oldugu için 0,75 mm ile baslasam nasıl olur yardımcı olur musunuz.

  • Merhaba,
   Kırışığın fazla oluşuyla iğne uzunluğunun alakası yok… Kırışığın derinliği ve bölgedeki cildin kalınlığıyla ilgilidir iğne seçimi…
   Rehberdeki yazımda var olan şemalardan iğne ve seans sayısını görebilirsiniz…
   dudak bölgesi çok acır. 0.50 mm ile haftada 1 uygulama yapabilirsiniz ama 0.75mm seçerseniz kanamalar olabilir ve en sık 20 günde bir uygulama yapabilirsiniz.
   Bana sorarsanız 0.50mm ile haftada 1 kök hücre ampulleriyle uygulama yapın.

   Uygulamayı İzleyebilirsiniz : https://www.youtube.com/watch?v=e5lLP_q85ps
   Bu yazıya göz atınız lütfen . Yaşınızı bilmiyorum, sigara kullanıp kullanmadığınızı bilmiyorum => https://aysenuryazici.com/dudak-cevresinde-kirisiklar-ve-sigara-kullanimi/

 2. Merhaba, doğru bilgilendirmeniz için teşekkürler öncelikle. Ben de bu kış birkaç yıldır yerleşik olan kışları solsa da yazları korumama rağmen belirginleşen güneş lekelerim için dermaroller ve cyrene’in %4 AHAlı eksfoliantını ve %15 maskelerini kullanmayı planlıyorum. Ancak hangisine öncelik vermeliyim ve arasında ne kadar beklemeliyim, dermaroller mı, aha kürü mü emin olamadım, sizin fikrinizi sormak istedim.

  • Gizem hanım Merhaba,
   Yaşınızı, şu an bakım rutininizde ne kullandığınızı, daha önce lekeler için hangi yöntemleri denediğinizi bilmeden size öğüt vermem çok basmakalıp bir yaklaşım olur. Size yaramaz,bana yakışmaz…
   Bu videoya lütfen göz atar mısınız https://www.youtube.com/watch?v=8RIhzYYMTAE
   AHA’ları %4 ü her gün kullanarak başlayabilirsiniz ama bu, üstteki lekenin hafifçe solmasına ve ölü tabakanın atılmasına yardım eder. %15’lik AHA maskeler ise serttir. Gün aşırı gece uygulayabilirsiniz.
   Bu süre içerisinde ve sonrasında evde bile olsanız ASLA spf 50 olmadan güne başlamamalısınız. AHAlar güneşe hassasiyeti de arttırır ve fena lekelenirsiniz aman dikkat. Gün içinde de yenileyin spf 50’yi..
   Lekenizin derinliğine göre siz karar vereceksiniz. Ama AHA maske ile beraber melan,in sentezini bloke eden bir leke serumu da kullanın derim.. Naçizane.
   Tüm bilgiler leke videomda var
   sevgiler

 3. Merhaba
  2 buçuk ay once botox yaptırdım dermaroller botoxumun etkisini olumsuz etkikermi
  Şimdiden teşekkür ederim

 4. Merhaba yine teşekkürler böyle güzel bilgilendirdiğiniz için. 35 yaşındayım; kırışık problemim yok ama güneş lekesi ven matlık problemim var. İstanbul’daki enstitünüzde de bu konuda tedavi almıştım sizinle de sohbet imkanı bulmuştuk, belki hatırlarsınız… Bu sonbahar kullanmak üzere Cyrene AHA %4llük exfoliant almıştım. bir de şimdi 0,5 mmlik janssen dermaroller almaya karar verdim. ikisi aynı anda kullanılamayacağı için önceliği hangisine vermeliyim sizce; Eylül ortası itibariyle.
  bir de göz altı ile elmacık kemiği arasındaki bölgeye de donukluk ve lekeden dolayı uygulamak istiyorum. c vitamini ve retinol içerikli göz kremini de kesmem mi gerekir?

  teşekkür ederim.

  • Gizem Hanım Merhaba,
   Güneş lekesi ve matlık problemine %4 AHA sabahları kullanıp üzerine nemlendirici + güneş koruması mutlaka kullanılmalı.
   %4’e alıştıysa cilt (yani 15-20 gündür kullanıyorsanız) artık %10’luğu haftada 1 kez kullanmaya geçebilirsiniz.
   AHA kullanıldığı gün dermaroller yapılmaz. Dermaroller yaptıktan sonraki gün de kullanılmaz.
   Sonra devam edebilirsiniz rutin kullanıma.
   Retinol için de ayni şey söz konusu. 24 saatde ve sonrasında retinol kullanmayın.
   Sonra devam edin.
   Sevgilerle

 5. 18 yaşındayım çatlaklar için 1.5 mm dermarollerı 540 iğne mi 1080 iğne mi almalı mıyım ?

 6. Dermorel çatlak için 2.00 aldım ne sıklıkla kullanmam gerekiyor yanına sinoz çatlak kremi aldım. Dermorelden sonra sürsem direk sorun olurmu .Yuz içinse leke kremi aldım yine ardına sürsem sorun olurmu ve sıklığı ne kadar kullanmam gerekiyor

  • Gül hanım Sorularınızın hepsinin cevapları bu yazıda şemada var!
   https://aysenuryazici.com/dermaroller-kullanmak-isteyenlere-rehber/
   “Hangi büyüklükte iğne hangi bölgeye uygun” başlığının altındaki şemaya bakar mısınız lütfen?
   2mm dermaroller evde sakın uygulamayın… Bu dermatologun işidir. Zedelersiniz derinizi.
   1.5mm kullanabilirsiniz ama ÇOK DİKKATLİ olmalısınız.
   Aynı yazıda, “Dermaroller hangi sıklıkta uygulanmalı?” şemasında 1,5mm dermarolleri AYDA SADECE 1 KERE kullanabileceğinizi göreceksiniz…
   Dermarollerden sonra bir şey sürmeyin. O işlem yenilenme için yeterlidir. Yenilenmeyi hızlandırmak için özel ampuller vardır, dermaroller ile uygulanması sakıncasız olan steril ampuller.
   Onlardan isterseniz sürebilirsiniz.
   Mesela https://www.pergusa.com/konsantre-ampul/pergusa-ozonized-macadamia-ampul-ozonlu-macadamia-yuz-serumu (çatlağa da kullanılabilir)
   Veya direkt ozonlu yağ sürebilirsiniz.

   Sakın uygulama sonrası, 48 saat banyo sabun vs değdirmeyin.

   Hele sinoz? İçinde ne olduğunu bilmiyorum hiç bir yerde içerik yazmıyorlar. Ki derinize 1,5mm’lik delikler açacaksınız ve bunlardan kan dolaşımına ne geçeceğini bilmiyoruz?
   Sinoz çatlak kreminizi her gün, dermaroller yapmadığınız günler kullanın lütfen.
   Yüz için leke kremini de bilmiyorum çünkü içerk bilgileri vermiyorlar.
   Leke kremiyle leke geçmez, beraberinde MUTLAKA gündüzleri bir güneş koruyucu kullanmak gerekir.
   Yoksa hiç bir fayda göremezsiniz.
   Lütfen bu videoyu izler misiniz hepsini tek tek anlattım… https://www.youtube.com/watch?v=8RIhzYYMTAE
   Not: 1,5 mm dermaroller canınızı acıtır. Öncesinde eczacınızdan aldığınız uyuşturucu kremi sürüp 30-40 dak bekleyin. Ciltten iyice temizleyin. Sonra dermaroller yapın.
   Profesyonel bir videodan bakın lütfen, bastırmadan ve aynı bölgeden sayılı kez geçip, fazla delik deşik etmeden.
   Video: https://www.youtube.com/watch?v=20q7FfFXlJw

   Sevgiler

 7. Merhaba Ayşenur Hanım bitmez tükenmez bir sabırla tüm soruları yanıtlamışsınız tebrik ederim. Yazılarınızı okudum. Genel olarak geniş bi çerçeve ile dermaroller hakkında baya bi bilgi sahibi oldum çok teşekkürler. Her yaş grubu ve şikayeti farklı olduğu için bana özel sormak istiyorum. Ben 46 yaşında bir bayanım ve elimden geldiğince bakmaya çalışıyorum cildime. Kuru bir cildim olduğum için muhtemelen çabuk kırışacağım 🙂 Zayıf bir yüze sahibim sarkma sorunum yok. Özellikle çene ve ağız bölgesindeki kuruluğa yönelik yaşlanma karşıtı olarak ek uygulama için dermaroller kullanmak istiyorum ve 0.50 ile başlayacağım. Hem cihaz markası öneriniz olursa hem de özellikle bu sebeple kullanabileceğim yoğun nem verecek hücre yenilenmesine ve matlığa yardımcı olacak serum ve nemlendirici markası verebilirseniz çok mutlu olurum. Tabi ek olarak sadece dışarıdan değil içerden de destekleyici başka öneriniz olursa ihya olurum 🙂 saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cildinize Mucizevi Bir Dokunuş Royal CaviarSepette Kupon Kodu Yerine "aysenur" Yazarak Tüm Ürünlerde %15 İndirim Kazanın!

Sepette Kupon Kodu Yerine "aysenur" Yazarak Tüm Ürünlerde %15 İndirim Kazanın!