Home / Cilt Bakımı / Dermaroller kullanmak isteyenlere rehber

Dermaroller kullanmak isteyenlere rehber

Dermaroller : sorunun çözümüne giden en hızlı yol

Dermaroller üzerinde minik iğnecikler olan bir silindirdir. Cilde “mikro kanallar” açmak, doku yenilenmesini uyarmak ve açılan bu kanalcıklardan deri altına verilmek istenen etken maddelerin ulaşması için kullanılır. Yenilenme hızını artıran cilt sağlıklı hücreler oluşturmaya başlar, elastin üretimi artar, hyalüronik asit üretimi artar zamanla capcanlı bir yeni deri oluşur. Uzmanlar sistemli uygulanan seansların bitiminde, kolajen üretiminde %200’e yakın artma olduğunu söylüyorlar.
Dermoroller kullanım alanları
Yaşlanma, lekelenme, çatlaklar, kırışıklar, sivilce izleri, çukurları, cılızlaşan saçlar, yağlanma, iri gözenekler için kullanılır. Yüzde, vücutta, seyrekleşen saçlı deride, ellerde, dekoltede selülitli yerlerde, gevşemiş deride kullanabilirsiniz.
İki farklı mekanik etki ile iyileşme sağlar.
• Uygulandığı bölgede hafif bir tahriş oluşturulduğundan, vücut orayı onarmak için derhal yeni hücre oluşumunu başlatır. Dolayısıyla antiaging ürünleri dermaroller ile kullanırsanız çok daha keskin düzelmeler görür ve kısa sürede sonuç alırsınız.
• Deriye minik kanalcıklar açtığı için, sorun çözümü için kullanılan ürün çok etkin biçimde derine emilir. Mesela selülit kremlerinden dermaroller ile maksimum fayda sağlanır.
Dermaroller Nasıl kullanılır?
Dermaroller her zaman yüzü antibakteriel bir temizleyiciyle temizledikten sonra uygulanır. “Dermaroller için dezenfektan” yazarak google’da bulabilirsiniz. Ciltte binlerce minik kanal açılacağı için cildin çok iyi temizlenmesi “hijyen” şarttır. İğneli silindiri yüzeyde yatay ve dikey olarak gezdirmeniz gerek. Kızarma olabilir ama kanama olmamalıdır! Eski akne çukurların gitmesi için dermaroller uygulayacaksanız şunu unutmayın ki “derin çalışılması” (iri iğnelerle) gerekir ve siz değil, bir hekimin uygulaması daha sağlıklı olacaktır.
Ne kadar süre kullanılır?
Çok sık yapılamaz. Tahriş ve yaralar yapabilirsiniz. Sakın! Her gün yapılabilen tek iğne 0.25mm olandır. Onu da geceleri serum/krem yedirmek için her gün kullanabilirsiniz. Dermaroller’i 0.50mm ,0.75mm veya 1.0mm kullanacaksanız  seanslarını şöyle ayarlayabilirsiniz.

 • İlk ay: Haftada bir kez uygulayarak 4 seans ile başlayın.
 • On beş gün ara verin. Ardından 5 nci seansı yapabilir,
 • Tekrar 15 gün ara vererek 6. seansı yapabilirsiniz.
 • Sonrasında ayda bir kez uygulayarak derinin sağlıklı yapısını devam ettirebilirsiniz.
  dnc-dermaroller

Not: İşlem bittikten bir saat kadar saat sonra nemlendirici sürülebilir. Dışarı çıkacaksanız SPF koruyucu kullanmayı sakın unutmayın.
Derin lekeler, çukurlar ve onarılması güç derinlikte izler için farklı sıklıkta uygulamak gerekebilir. Buna doktorunuz yaşınıza, derinin ihtiyacına ve yapısına bakarak karar verir. Doktorunuz belki haftada bir kez uygulanarak 6 seans yapılmasına, sonrasında da 15 günde bir uygulanmasına karar verebilir.
Hafif kızaracaktır normaldir. Dermaroller uyguladıktan sonra mutlaka “sorunu çözen” içeriği olan ürün sürülmeli. Amaç zaten cildin uyarılması ve hızla yenilenmesi ise ve bunca minik kanalı da etken madde iletmek için açtıysak ürün uygulamanız şart.
O halde, ciltte hangi sorun için dermaroller yapıyorsanız işlem bittikten sonra ona uygun ürün kullanılmalı.

 • Antiaging etki için vitamin ve sıkılaştırıcı, peptidli, hyalüronik asit, kök hücre, aminoasit içerikli ürünler kullanın.
 • Çatlak alanda gerginliğini yitirmiş derinin yeniden elastikiyetini kazanması için kolajen ve aminoasit içeren ürünler sürün.
 • Selülitli bölgede dermaroller kullanıyorsanız, kafein içerikli ürünler kullanın

Dermaroller sonrası lütfen güneşe çıkmayın. Gündüz ise, direkt güneşe çıkmasanız bile yine de güneş koruyucu bir ürün kullanın.
Hatta dermaroller uygulamasından sonraki 24 saat lütfen güneşe çıkmayın. O gün sıcak banyo yapmayın.

En iyi sonuçlar için, mikro-iğneleme, (dermaroller) etkili bir serumun uygulanması ile birleştirilmeli. Dermaroller, ciltte serumların penetrasyonunu ve etkilerini çarpıcı şekilde artıran mikro kanallar oluşturur. Cilde yüzeyden sürülen kremlerin nüfuz etme oranı %7-10 civarıdır ama dermaroller veya dermapen ile iğneleme uygulamasıyla %80’e kadar ürün cilde nüfuz edebilir.
Dermaroller kullanmaya karar verdiyseniz HEMEN sonuç beklemeyin. İlerlemeyi görmek için seansları aksatmayın ve her 2 ayda bir fotoğraf çekin.
*Roaccutane tedavisi görürken dermaroller yapmayın! Tedavi bittikten sonra en az 6 ay geçmesini bekleyin.
*Kimyasal peling, lazer,radyo frekans mikrodermabrazyon gibi işlemler cildin üst katmanına hasar vererek veya dürterek kolajen üretimini artırmaya yönelik işlemler yaptırdıysanız dermaroller uygulamayın. İki ay bekleyin. Cildinizde hala kızarıklık, tahriş ve hassasiyet varsa iki ay geçse bile tamamen iyileşmeden dermaroller yapmayın.
* Soğuk algınlığı veya nezleniz varsa geçene kadar dermaroller kullanmayın.
*Dermaroller, tüm sürülen ürünlerin transdermal emilimini arttırır. Herhangi bir bileşen cilt bariyerinden daha büyük miktarlarda geçer ve kan dolaşımına girer. Günlük cilt bakım rutininde kullandığınız ürünlerinizin de tahriş edici veya toksik içerikler içermemesi gerekir. Yan etkiler görmemeniz için… Aşağıdaki maddeleri içeren cilt bakım ürünlerini kullanmayın:
Parabenler
Benzoik Asit
Parfüm
Hidroquinone
Kojik asit
Fenol
Alfa Hidroksi Asitler
Beta Hidroksi Asitler
Salisilik Asit
Triklorasetik Asit

 

Dermaroller uygulayacaklara iğne seçimi                                                                                                                                                                                                                                         Vücudumuzda deri kalınlıkları kemiğe yakın olduğu bölgelerde farklı inceliktedir ve hassasiyeti daha yüksektir. Bu sebeple dermaroller iğnesi seçerken kalınlığı da uygulayacağınız bölgeye göre seçmeniz lazım. Derin tabaklarda onarım gerektikçe iğne de kalınlaşacaktır.
Mesela etli bir bölgede yara izini gidermek için veya selülit olan basenlerde 1,0mm 1,5mm ve 2mm kalınlıkla iğneleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ama 0,25 mm olan iğneler bu kalın bölgede yeterli kanalı açamayacağından, ardından süreceğiniz selülit giderme amaçlı kreminiz yeterli derinliğe inmeyecektir.

Hangi büyüklükte iğne hangi bölgeye uygun

dermaroll-igne

Meraklısına Not: Dermaroller ile cildinizde iyileşme yapmaya karar verdiyseniz lütfen başlığın kurallara uygun şekilde dezenfekte edilmesine ve ürün uygulaması öncesinde ellerin iyice temizlenmiş olmasına dikkat edin.  Bu videodan enstitüde yüze 1,00 mm iğneyle dermaroller  uygulamasını izleyebilirsiniz.

Dermaroller hangi sıklıkta uygulanmalı?

Sizlere iki ayrı tabloda dermaroller seanslarını hangi sıklıkta uygulayabileceğinizi görebileceğiniz şema hazırladım.

 

 

 

 

 

 

 

Dermaroller uyguladıktan  sonraki 24 saat içinde; dermaroller kullanmadan 24 saat öncesinde yapmamanız gerekenler:
** Cildinize 7-8 saat bir şey sürmüyorsunuz. Deri çalışıyor.Rahat bırakıyorsunuz 🙂 Sadece uygulama bittikten 1 saat sonra nemlendiriciyi uygulayabilirsiniz.
** Epilasyona gidiyorsanız, dermaroller uygulamak için epilasyon işleminden sonra en az 6-7 gün geçmesini bekleyin.
** Deri zaten hassaslaşmıştır, kendisi zamanla ölü tabakayı atacaktır. 4-5 Gün peeling yapmayın. Enzim peeling de granüllü peeling de…Bol nemlendirici sürün.
** Medikal estetik uygulaması yapıldıysa deri altına bir başka madde verildiyse “en az 15 gün” dermaroller uygulayamazsınız. Dolgu ve botoksu etkiler.
** Dermaroller kullanırken ASLA Solaryuma girmeyin, güneşlenmeyin.
** Saunaya girmeyin, plaja inmeyin, hamama gitmeyin. Yazın dermaroller uygulaması bu sebeple tavsiye edilmez.

Cildinizde birçok sorun varsa (mesela hem kılcal damar hem gözenek iriliği hem kırışıklık, hem lekelenme) Hyalüronik asit serumu bir hafta, kırlcal damar serumu diğer hafta, bir sonraki hafta lekeler için olan serumu dermaroller ile kullanabilirsiniz. Günlük cilt bakım rutinine de bir yenileyici serum eklemeniz sonuçları çabuklaştıracaktır.

About Aysenur

Check Also

Ergenlik Sivilceleriyle Baş Eden Seri ISANA

Sivilceli ve genç ciltler için Active Clear serisi gayet makul fiyatlı ve düzenli kullanıldığında sivilceleri …

618 comments

 1. Ayşenur hanım iyi günler size bir iki sorum olucak.Ben 46 yaşındayım.Hiç şimdiye kadar dermaroller kullanmadım.Yüzümde ve dudak üstünde hafif çizgiler oluşmaya başladı.Dermaroller kullanmak istiyorum fakat nasıl bir yol izleyebilirim bilmiyorum.İlk başlayanlara yüz için 0.50 demişsiniz.iğne sayısı kaç olmalı.ve ayrıca 0.25 lik dermarollerda ayrıca hergün için alıp kullansam günlük krem leride kullanabilirmiyim.0.50 liğide ayrıca kür olarak kullansam olurmu.Tabiiki 0.25 ve 0.50 dermarollarların iğne adeti kaç olmalı ve nasıl bir kür uygulamalıyım.Bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkürler.

 2. Arı suyundan bahsetmiştiniz nedir ogrenebilirmiyim lütfen

 3. Merhaba Ayşenur Hanım ben 23 yaşımdayım birkaç yıl önce roaccutane tedavisi gördüm. Şuan da yüzümün etrafında gölge gibi lekeler mevcut yani bir ton eşitsizliği mevcut. Sadece Leke kremi mi kullansam bunu dermoroller ile mi kullansam karar veremiyorum

 4. Ayşenur hanim merhaba ben vitiligo hastasiyim ama 15 senedir ayni kaldi sadece yara yerlerimde bayzlama oluyo merak ettigim dermaroller kullanabilirmiyim sakıncası varmidir tesekkurler

 5. Ayşenur hanım hangi kolojeni kullanılıyorsunuz?ve nerden temin edebilirim ve nasıl kullanmalıyım??sevgiler

 6. Ayşenur Hanım merhabalar. Bilgilendirme için çok teşekkürler.

  36 yaşındayım ve yağlı gözenekli ve artık düşmeye başlayan bir yüzüm var. Dermaroller a başlamayı planlıyorum. Ancak kullanacağım serumlar aklımı karıştırdı. Yüzüme iğneli epilasyon yaptırdım ve ayda bir de olsa devam ediyorum. Kullanacağım serumlar yüzümde tekrar tüylenme yapar mı, tüyleri besler mi? Beslerse onca zaman, para ve emek boşuna gider. Bu yüzden özellikle yağlı, gözenekli, iki sivilce çukuru olan ve artık yaştan dolayı düşmeye başlayan yüzüm için hangi serumları hangi aralıklarla tavsiye edersiniz? Bir de iğneli epilasyondan kaynaklanan dudak üstümde minik minik çukurlar oluştu ona ne tavsiye edersiniz?

  Şimdiden teşekkürler. Sevgiler.

  • Ceren Hanım Merhaba,
   Üç ayrı sayfaya aynı soruyu yazmışsınız. Ben birini cevaplıyorum 🙂
   Sorular, ben yanıtlamadan sistemde gözü sandınız.
   Şimdi, ilk önce şunu açıklığa kavuşturalım. Krem veya serumlarla bu olmaz. Öyle bir olanak olsaydı kel olan herkes bunu kullanır ve tüyleri kalınlaştırıp sağlamlaştırırdı. Kremin/serumun kıllanmayı gerçekten tetiklemesi için yüksek B3, E veya A vitamini içeriğiyle en az bir yıl düzenli kullanılmış olması gerek. Bu tarz kıllanma olduğunda zaten kremi bıraktığınızda birkaç ay içinde kıllar da normal büyüme hızına döner.
   Tüyler içeriden beslenerek kalınlaşırlar ve bu hormonlara bağlıdır. Eğer androjen hormon fazla ise hem ciltte yağlanma ve vücutta kıllanma çok olur. Bunu kan tahlili ile dr size söyler ve belli dengeleyiciler vererek hormonları dengeye oturttuğunda kıllanma da durur. Dermaroller ile kullanacağınız serum yüz tüylerini etkilemez.
   Burada size detaylı anlattım: http://aysenuryazici.com/kadinlarda-tuylenme-killanma-neden-olur-ne-yapilabilir/
   Lütfen göz atınız. Belki de bir endokrinolog ile görüşüp bu yağlanma ve kıllanmanın esas sebebini bulup kısa sürede çözersiniz. Çünkü 36 yaşında yağlı cilt ve tüylenme muhtemelen (ben dr değilim ama 30 yıldır edindiğim tecrübe) içeriden bir sorundan kaynaklanıyordur.
   Sadece iğneli epilasyonla deri hassaslaşabileceğinden lütfen iğneli epilasyondan 2-3 gün önce ve sonrasında dermaroller uygulamayın.
   Kök hücre ampulleri hem sarkmaya karşı savaşmanıza yardım edecek hem üst derinin de daha sağlıklı yenilenmesini sağlayacaktır.
   https://www.dermapolin.com/sc-kok-hucre-ampul-2435

   0.50 mm ile haftada 1 seans yapın. En az 6-8 seans uygulayın.

   Bahsettiğiniz delikler de dermaroller ile cilt yenilendikçe hafifler. Bu delikler, iğneli epilasyonu yapan kişinin profesyonel çalışmamasından oluşur.
   İğne kılın köküne batırılır, elektirik verilir. Kök yakılır. Pedaldan elektirik kesilir ve iğne kıl folikülünden “elektirik akımı yok iken” çekilir.
   Eğer iğnede akım varken kıl kökünden iğne çekilirse tüm kıl kökü boyunca yanık oluşturursunuz ve bu da nokta nokta lekeler delikler gibi durur.
   sevgiler

 7. Merhaba Ayşenur hanım. Öncelikle bilgilendirme için teşekkürler.

  36 yaşındayım ve dermaroller a yeni başlayacağım. Ancak yüzümdeki tüylenmeden dolayı iğneli epilasyon yaptırdım ve tüyler oldukça azaldı, ayda bir de olsa devam ediyorum. Yüzümde geçmişten kalma az da olsa skar mevcut ve yaşa bağlı olarak da ciltte sarkmalar başladı. Serum kullanacağım dermarollerla birlikte ancak kullanacağım serumun yüzümde tüylenme yapmasını istemiyorum yoksa onca emek ve para boşuna gidecek. Cilt problemime göre hangi serumları kullanmam gerektiğini çözemedim. Tavsiyenize ihtiyacım var. Bir de küçük ampullerde olan serumun hepsini kullanmayıp yarısını ertesi gün kullanmak serumu bozar mı?

  Sormak istediğim diğer soru ise iğneli epilasyondan kaynaklı dudak üstümde delikler de oluştu, dermaroller da sonuçta minik de olsa delik açacak, dudak üstüne uygulayarak delikleri iyileştirmek mümkün mü?

  Şimdiden teşekkürler. Saygılar.

  • Merhaba,
   Tüylenme kremlerle olmaz veya kozmetikle kıllanma olması çok zordur Gazelle hanım. Kılların kalınlaşması veya aşırı çoğalması, renginin koyulaşması %80 androjenik hormonlarla ilgilidir.
   Serum veya herhangi bir kozmetiğin kıllanmayı gerçekten tetiklemesi için yüksek B3, E veya A vitamini içeriğiyle en az bir yıl düzenli kullanılmış olması gerek. Kremi bıraktığınızda birkaç ay içinde kılların da normal büyüme hızına döner. Bir krem sürmekle kıllanmada artış bu kadar kolay olsaydı kel insan kalmazdı inanın.Bunu anlattığım videoya bir kulak verir misiniz?
   https://www.youtube.com/watch?v=SMLlv6sC5Cg

   30’lu yaşlardan sonraki bakımınızın nasıl olması gerektiğini anlatmaya çalıştığım yazıya göz atabilirsiniz
   http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/
   Temizleme nemlendirme ve koruma adımları 3 adım, günlük rutinin adımlarıdır. Buna yaşlanma karşıtı veya lekeler için veya yenilenmeyi hızlandırmak için bir serum eklemek gerekir yaş ilerledikçe.
   Kök hücre ampullerini veya hyalüronik asit ampulleri dermaroller ile beraber kullanabilirsiniz.
   https://www.dermapolin.com/skar-iz-cukurluk-bakim-paketi-hassas-ciltler-icin-2236

   mpul içeriği bir uygulamada tamamı kullanılması gereken miktardır. Yarısını kullanmak etkiyi azaltır.
   Ertesi güne bu steril ampul içeriği bırakılmaz.
   Dudak üstüne iğneli epilasyonda iz bırakan kişi doğru uygulama yapamayan kişidir. İğne köke sokulduktan sonra elektirik verilir. Pedaldan elektirik kesildikten sonra kıl kökünden iğne çıkartılır. Böylece kıl boyu folikül yanmaz ve iz kalmaz. 🙁
   Dermaroller ile çok minik kanallar açılır. Delik izi kalmaz. Zaten 24 saat içinde kapanır bu kanallar.
   Dermaroller iğneleri bir süre sonra körleşir, iğne sivriliğini kaybeder, o zaman açtığı deliğin izi (mini yırtık olur)kalabilir.
   Bu sebeple haftada 1 kullandığınızı düşünerek sene sonunda atmanız yenisini almanız gerekir.
   sevgiler

 8. Merhaba Aysenur hanim
  Saclarim icin kac mm lik dermoroller kullanmaliyim ve ne gibi serumlar ve kendimiz hszirlayacagimiz neler var
  Tesekkurler

 9. Merhaba Ayşegül hanım. 29 yaşındayım cildim karma t bölgem yağlı diğer yerleri kuruya dönük sayılır. Dudak kenarlarında ve göz kenarlarında altlarında(kuru) mimik ince çizgiler oluşmaya başladı günlük temizle tonikle nemlendirici ve güneş kremini kullanıyorum ama öyle asit, serum, essence işlerine girmedim sizce girmeli miyim?? ben şimdiden cildim dahada yaş almasın diye dermoroller uygulamak istiyorum kafam çok karıştı iğne (540…?) kullanmam gerekiyor 0.25-0.50de hemfikiriz:))) çok soru sordum kore ürünlerine bakış açınız nedir çok öpüyorum sizi seviliyorsunuz 🥰🥰

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.