Dermaroller Hakkında Her Şey

Dermaroller nedir? Nasıl Uygulanır? Kimler Kullanamaz?  Ne işe yarar?

İnternette aradığınız ve hakkında, uzman olmayan popüler kişilerin yalan yanlış bilgilerine ulaşıp derinize hasar verebileceğiniz bu konuda, bir uzman olarak herkesin ulaşabileceği bir bilgi bırakmak istedim.
Bu sayfaya geldiyseniz ay ben o kadar yazıyı okuyamam derseniz direkt uygulamayı izlemek için youtube sayfamdaki videoya gidebilirsiniz.
Ama öncesinde Biz estetsiyenlerin enstitüde uyguladığımız en güvenli uygulamalardan biri olduğunu söylemeliyim. Dermaroller’inizi asla biriyle paylaşmayın. Kişiye özel kalmalı.

Dermaroller ne?
Dermaroller’a mikro iğneleme diyelim… Çünkü sistem, milimetrik mini iğneler ile deriye mini kanallar açmak üzerine kurulu. Bu minik kanallardan ürünler %80 daha fazla deri altına iletilir. Sorun %80 daha hızlı çözüme ulaşmış olur. Cilt, bu iğnelerin verdiği mini-hasar ile kendini taarruza uğradı(!) sanarak yenileme işlemini çok hızlandırır ve derinin yenilenme süresi olan 1 ay içinde ciddi bir sağlıklı yapı oluşturur.
Herkeste bu 1 ay içinde iyileşmenin tamamı görülmeyebilir.
Bu, yaşınızla ve sorunun ne kadar derin olduğuyla ilgilidir seanslara iğne uzunluğuna uygun (aşağıda göreceğiniz şemalardaki) sıklıkta devam edersiniz.
Amaç kolajen ve elastin üretimini indükleyen mikroskobik yaralar oluşturmaktır. Ki acil onarıma geçsin. Dermaroller uygulaması ne kadar tedirgin eden bir şey gibi görünse de, kurallara uyularak düzenli yapılan işlem yüz güldürücü sonuçlar verir.  
Bununla birlikte, iyileşme süreci her ne kadar sizin bünyenize göre değişse de büyük ölçüde kullanılan iğnelerin uzunluğuna bağlıdır. Yani iğneler ne kadar uzun olursa, yara o kadar derin oluşacak ve bu da iyileşme süresini uzatacaktır. Bazı lekelere mesela derin iğnelerle çalışma gerektirir. Sabırla 6-8 seansı tamamlayın. Sonuca şaşıracaksınız.
“Mikro iğneleme” dediğimiz bu cilt bakımı özel serumlarla desteklenerek yapılır. Her serum dermaroller ile kullanılmaz.
Alet, mini iğneler olan bir silindir veya stamp denilen damga tarzı iğneler dolu bir düzlem veya dermapen denilen iğnelerin otomatik girip çıktığı bir sistem olabilir. Hangisi kolayınıza gidiyorsa onu seçiniz.  

NOT : Kısa saçlar için sorun değil ama uzun saçlı deriye mikro iğneleme uygulamak istiyorsanız silindire saç dolanabiliyor. Stamp seçmeniz en doğrusudur. Dermaroller ile saçları yeniden çıkartmak için uygulamayı izleyebileceğiniz videoma buradan tıklayabilirsiniz

İlk önce Dermaroller ile neler yapabilirsiniz bunu sıralayayım, sonra kimler dermaroller kullanamaz göz atın ve eğer bu başlıklardan biri sizde mevcutsa sakın kullanmayın.

Dermaroller ile Neler Onarılabilir?
Sivilce izlerini çok hafifletebilirsiniz.
Akne çukurları 2mm’den küçük ise çok hafifletebilirsiniz
Ton farkı olan ciltlerde cilt tonunu eşitleyebilirsiniz.
Lekeleri açmak için kullanabilirsiniz.
Zayıflamış saçları yeniden çıkartmak için kullanabilirsiniz.
Kırışık derinliğini azaltabilirsiniz
Ürün emilimini çok arttırabilirsiniz
İlk kırışıkları yok edebilirsiniz.
Yorulmuş yüz hatlarını yeniden toparlayabilirsiniz
Göz çevresinin yenilenmesini hızlandırabilirsiniz.
Çatlakların görünümünü oldukça hafifletebilirsiniz.
Dökülmüş kaşların yeniden güçlenmesini sağlayabilirsiniz.
Unutmayınız ki kolajen üretilme işlemi yavaş yavaş oluşan bir işlemdir.  Hemen çözüm beklemeyin.

Kimler Asla Dermaroller Kullanamaz?
Dermatiti olanlar
Kanama Pıhtılaşma şikâyetleri olanlar
Aktif Aknesi olanlar
Solar Keratoz denilen kahverengi plakları olanlar
Açık yarası olanlar
Bağışıklık sistemiyle ilgili sorunu olanlar
Uçuk çıkaranlar
Sivilceli Roza hastalığı olanlar
Mantarlı Bölgeler
Cilt kanseri hastalığı olanlar
Siğilli yüzeyler
Diyabet Hastalığı olanlar
Keloide uygun ciltler
Egzaması olanlar
Psoriasisi olanlar
Retinol , Accutane gibi akne ilaçları kullananlar
Güneşte yanığı oluşmuş ciltler
Tüy dökücü krem yaptıktan sonraki 48 saat vücudunuza dermaroller sakın kullanmayın
NOT: Son iki şık için önerim Akne tedaviniz bittikten 2 ay sonra, minimal mm (0.25mm) ile başlayabilirsiniz. Retinol kullananlar bıraktıktan 1 hafta sonra ancak dermarollere başlayabilirler.
Dermaroller sonrası 24 saat => duş almayın, güneşlenmeyin, hamam sauna plaj gibi ısısı yüksek yerlere gitmeyin, peeling kullanmayın, asitli serumları sürmeyin. 24 Saat öncesinden ve uygulamadan 24 saat sonrasına kadar benzoil peroksit, salisilik asit, tretinoin, vb. gibi kimyasal eksfolyanlar veya aktif bileşenler asla kullanılmamalıdır.

Hangi boyutta iğne en iyisi?

Derinin hangi tabakasına ait sorunla uğraşıyorsanız iğneyi de o derinliğe göre seçersiniz. Cildinizdeki hangi sorunu iyileştirmek için kullanacaksanız, hangi uzunluğun kullanmanız gerektiğini özetleyen bir tablo yaptım. Göz atın. Çabuk onarsın (!) diye derin olan iğne seçmek veya tabloda size verdiğim sıklıktan daha sık uygulamak cildin kötü kolajen üretmesine sebep olacak. Sakın tablo dışına çıkmayın.


Haftada Kaç kere uygulanır?
Tabloda bulacaksınız. Eğer iki seçenekli bir cevap bulursanız, cildiniz hassas cilt tanımındaysa
hafif /ince / seyrek olanını seçiniz.
Uygulama nasıldır?

Hem dermaroller aletini hem cildinizi dezenfekte ederek başlayın. 70 derece (isopropyl alcohol) alkolde 5 dakika bekletip kullanın. Yahut dermaroller dezenfektanlarını fısfıslayıp 5 dakika bekleyip kullanın.
1- Yüzü yıka. Yüzünü de dezenfekte et.
2 – Eğer 1.0mm ve üzerinde iğne kullanacaksanız alanı uyuşturan bir uyuşturucu kremi uygulayın. Eczacınız size yardımcı olacaktır. (Lidocain, Emla)  
Uyuşturucu krem ​​kullandığınızda 30-40 dakika bekleyip, iyice temizlemeniz gerek.
3- Yüzü dörde bölün hayali olarak.

İlk bölümden başlayın. Serumdan 3-4 damla alana sürün. Silindiri 6/8 kez yuvarlayın ve her geçişten sonra silindirin ciltle temasını kesip yeniden cilde koyun. Yani, bir yönde yuvarlayın. Yukarı kaldırın, tekrar yuvarlayın. 1 numaralı tüm alanı bu şekilde tarayın.
Dermaroller silindirini her geçişten sonra kaldırmak, ciltte yırtık yapmanızı önler. Sadece minik kanallar yaparsınız. Ki istediğimiz budur. Eğer iğneler deri içindeyken yön değiştirirseniz mini yırtıklar oluşur ki izleri kalır. Cüce bir kedi tırmalamış gibi olur. Bu 6/8 arası yuvarlamayı tüm bölgeden iğneler geçene kadar tekrarlayın. Dikey yaptıktan sonra aynı işlemi yatay olarak tekrarlayın. Bazıları kaç dakika diyor. Tedavi ettiğiniz cildin tüm bölümünü kaplayana kadar bunu yapın. Bu da yaklaşık her bölümde 2 dakika işlem demektir.
Tüm bölgeleri tamamladıktan sonra tekrar 3-4 damla serum tüm bölgelere temiz ellerle sürün.
Nemlendiricinizi 1 saat kadar sonra uygulayabilirsiniz.
4- Çok hassas ciltler uygulama bittikten sonra sakinleştirici, alkolsüz, aloevera veya salyangoz özlü kâğıt maskelerden uygulayabilirler.
5- Dermarolleri dezenfekte edin ve kaldırın.
Dezenfektan olarak eczaneden Crystalin alabilirsiniz. Hem cilt hem alet için kullanabilirsiniz.


NOT: Dermaroller cilt bakımı demek değildir. Günlük rutin bakımınızı ve güneş korumanızı asla bırakmayın. Kolajen üretimini artırmaya ve derinin yenilenmesine yönelik sıvı kolajen kürü yapabilirsiniz. Uygulama sırasında derinin yanaklardan ve çeneden daha ince bölgelerinde uygulama yaparken minik kanamalar olabilir. Eczaneden alacağınız steril salin solüsyonu döktüğünüz (steril tuzlu su) bir gazlı bez yardımıyla kanama olan yeri silin. Devam edin. Alın kemikli bir yerdir, yanaklarda kanama olmayabilir ama 1.0- 1,5mm ile alın ve çene kemiği hizasında minik kanamalar olması normaldir. Temiz ellerle ve salin solusyonla çalıştığınızda sorun yok. ma youtube’da gördüğünüz o kan revan içerisindeki dermaroller uygulamaları evde yapılacak işlem değildir. Tehlikelidir. Dermatolog veya estetisyen ile yol alınması gerek. Zaten yüzde 2mm evde çalışılması risklidir. Hem de çok!

Dermaroller sonrası yüzünüzde neler olabilir?

4-5 Saat cilt kırmızı olabilir. Geçecektir. Kan dolaşımını hissediyor gibi olabilirsiniz. Sorun yok. Güneş çarpmış hissi oluşabilir. Geçecek. Bazen kızarıklık bir gün de sürebilir. Cilt hassasiyetine göre değişen bir durum. Yüzünüzün azıcık şiş gibi durmasını başarı olarak değerlendirmeyin. O da 24 saate geçer. Esas başarı 6-8 seansı bitirdikten sonra görülecektir.

Hangi Dermarollerı seçelim?
Çakma olmasın. Ülkemizde Çin malı bir sürü ürün satılıyor. Bilinen yerlerden alın. Titanyum, paslanmaz çelikten daha güçlü bir alaşım olduğu için daha dayanıklıdır. Titanyum seçin. (Şahsi fikrim) Bu, iğnelerin daha uzun süre dayanacağı ve keskinliğin o kadar çabuk körelmeyeceği anlamına gelir. Körelen iğneler cilde batıp minik kanal açmak yerine yırtık/leke yapar. (100 kadar kullanım sonrası dermarolleri atın yenisini alın) Dermarollerin iğneli silindirini asla mermere fayansa bırakmayın anında körelir. Her zaman kendi kutusundaki yuvasına oturtun. O kutuda iğneler havada durur. Ayşenur Yazıcı

Total
0
Shares
2 Yorum
  1. Merhabalar sevgili Ayşenur hanım nasılsınız umarım iyisiniz size bir sorum olacak , dermaroller sonrasında su değmemesi gerektiğini biliyorum , güneş kremi kullanmalıyız deniyor .kullanıyorum ama hiç bir yerde su değmeden güneş kremini ciltten nasıl arındırırız söylemediniz ,
    videolarınızda güneş kreminden arındırıcı bir çok temizlik ürün kullanıyordunuz her aşamadan sonra su ile cildi duruluyorsunuz ama dermarollerden sonra su yoksa nasıl iyice arınacak cilt ,ben satın alınan pet şişe su ile duruluyorum ama bol su olmadan ne kadar cilt arınır bilemedim sevgiler sağlıcakla kalın .Teşekkürler 💖

  2. Ayşenur hanım eksik yazdım aklıma şimdi geldi ,dermoroller sonrasın da ki ertesi akşam temizliğini sadece miceller su ile yapıyorum sonrasında satın alma suyu ile duruluyorum ne kadar güneş kreminden arınır bilmiyorum . teşekküler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar