Home / Fashion / Beauty / Çilleri Nasıl Sileriz?

Çilleri Nasıl Sileriz?

Çili olan silmek ister, çili olmayanlar bunu çok sempatik bulur ve yok etmek isteyenleri bir türlü anlamaz.
Velhasıl kelam çiller hoştur ama sevmiyorsanız sizi ikna etmem mümkün değil hep bembeyaz çilsiz bir ten hayali kuracaksınız! Tamam anlatacağım.

Neden çillerimiz var?
• Genetik olarak doğuştan kızıl saçlı veya sarı saçlı, açık tenli &renkli gözlü insanlarda çillere rastlanır Çünkü bir bir genetik kalıptır.
Benim babaannem gibi. Kızıl saçlı beyaz tenli ve çilli babaanneciğim…
•  Sonradan çillendiyseniz bunun sebeplerinden biri radyasyon tedavisi olabilir. Çünkü bazı radyasyon tedavilerinden sonra da deride çillenme olabiliyor. Bir diğer “sonradan çillenme” sebebi aşırı güneşlenmedir. Çabuk bronzlaşamayan, açık tenli ciltlerde daha çabuk çil oluşur.
• Çillenmenizde “genetik yatkınlık” en önemli faktör. Yani baba ve anne tarafında amcalarda teyzelerde olan çiller DNA’nızda sizin de potansiyel çilli olmanızı belirler.

Sizin çilleriniz hangisi?

Birinci tip çil: Basit çillerdir. Özellikle güneşin etkisiyle ve genetik yatkınlıkla ortaya çıkan küçücük, kahverengi noktacıklar bunlar. Çocuklarda ve erişkinlerde gördüğümüz milimetrik boyutta olan, en çok güneşe maruz kalan yerlerde çıkan, bu küçük çillere “efelit” denilir. 2 Yaş civarı çıkar, 20’li yaşlara doğru kendiliğinden yok olur.
Sonrasında da iyi bir korumayla (30 spf) gayet iyi önleri alınabilir.
İkinci tip çil : Aslında çil gibi değildir ama serpme minik koyu renkli oluşumlardır bunlara “Solar lentigo” denilir. İleri yaşlarda deride çıkan, daha koyu renkte, düzensiz yapısı olan çiller diyebiliriz bunlara. Birinci tipten farklı yapıdadır. Silinmesi tedavi gerektiren leke sınıfına girerler. Güneşe maruz kalınca çıkar ve koyulaşarak sabitlenir. Burun üzerinde, yanaklar, el üstleri, omuz başlarında, alın ve sırtta yoğundurlar. Bu tip çillere “güneş yanığı çilleri” de diyebiliriz. Bu tip çillenmeler genellikle 30/50 yaş arası ortaya çıkar, yaş ilerledikçe koyulaşır ve benekler genişler.

Nasıl yok edilebilir?
Derinin üst tabakasında olan lekeler ve çiller yok edilebilir. Leke yazımda bahsettiğim “hormonal” lekeler gibi derinin derinlerinde olmadıkları için tedaviye daha kolay yanıt verirler.
Kurtulmak istiyorsanız ilk ve daimi şartınız: Güneşten yaz ve kış korunmaktır. (minimum 30 spf) Başka çaresi yok. Güneşle her temas çili koyultur.
Yazın güneş korumasını üç saatte bir yenilemeniz gerek. Çil, güneşle temas ederek kendini görünür kılar bunu unutmayacağız! Güneş koruması yetmez, şapka ve gözlükle de UV ışınlarını kesmek lazım…

İkinci şartınız: Cilt aydınlatıcı, ton eşitleyici, leke açıcı olarak bilinen aydınlatıcı serumlardan en az 3 ay düzenli kullanmak! Bir hafta sürüp, sonra “unuttum süremedim”, “vaktim olmadı” gibi bahanelere sığınmamak gerek.

• Genelde gece kullanılması tavsiye edilen ve beraberinde gündüzleri SPF korumayı asla aksatmamanız gereken, “Hidrokinon” içeren ilaçlar oldukça etkilidir ama gerekenden fazla kullanıldığında, ciltte UV ışınlarına karşı hassasiyet yaratabiliyor ve çok üzün süre kullanıldığında deride beyazlanmış bölgeler yahut iyice koyulaşmış alanlar yaratabiliyor.
İlaçların eczacınıza veya doktora danışılmadan kullanımı sakıncalıdır. Çok rica ediyorum kafanıza göre bir ilaç alıp sürmeyin.
• Kozmetiklerle çilleri yok etmeye karar verdiyseniz uzun soluklu bir maratona çıkıyorsunuz. En az 3 ay düzenli kullanım gerek. Kremlerdeki Retinol ve retinoik asit, AHA (glikolik asit), Kojik asit gibi üst tabakayı soyarak etki eden maddeler çillerin rengini açar. Üst tabaka soyuldukça renk açılır. Kremlerdeki Arbutin, dut, meyankökü,  gibi özler de alt tabakada pigment oluşumunu baskılar ve çilleri oluşturan pigmentlerin bir araya toplaşmasını önler.

Dermatolog denetiminde çillerden kurtulma yöntemini de seçebilirsiniz.
• Bitkisel veya kimyasal soyma, dermapen veyahut lazer yöntemiyle renklerini oldukça açabilirsiniz. Elbette sonuçlar kişiden kişiye değişir Çilin büyüklüğü veya ne kadar derinde olduğuna uygun değişik sonuçlar elde edeceksiniz.
• Genelde iki hafta arayla yapılan 5-6 seanstan oluşur. Hem seanslar boyunca hem sonrasında sürekli güneş koruması kullanmalıyız. Yoksa yine çiller belirir!
• Peeling sonrası “tepkisel pigmentasyon” denilen “yeniden lekelenme” sorununu da gece kremleri kullanarak önleyebileceğinizi doktorunuz söyleyecektir.

Piyasada çilleri yok ettiğini iddia eden birçok krem var. İçinde ne olduğunu bilmediğiniz merdiven altı kozmetiklerinin felaketler yaratabileceğini göz ardı etmeyin ve çok rica ediyorum, lütfen her kavanoza güvenmeyin. Uzmana danışın.

Ducray Melascreen Photo-Aging Global Serum, Farmona Prestige Care Brightening Bearberry and Liquorice ,Isis Pharma Neotone Radiance Spf50 , Avene D-Pigment Renk Düzenleyici Bakım ,La Roche Posay Pigmentclar Cream Spf30, Dermoday Brightening Complex 50 ml Lekeli Ciltler İçin Aydınlatıcı,SkinCeuticals Advanced Pigment Corrector 30 ml , MelaClear Serum Yoğun Depigmentasyon Leke Açıcı Bakım Serumu, Auriga Melaclear Serum

About Aysenur

Check Also

Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılır? Nelere Dikkat Etmelisin?

Ağdadan canı çok yananlara, özellikle yazın kolay, acil, pratik acısız tüyleri yok etme şekli tüy …

6 comments

  1. Merhaba Ayşenur hanım, 41 yaşındayım ve karma cildim var, koyu buğday tenliyim(NC25-30). Yüzümdeki güneş lekeleri ve sivilce izleri için the ordinary glikolik asitli tonik denedim, sivilce yaptı, bıraktım. Pixi retinol tonik denedim, o da sivilce yaptı, bıraktım. (Bunları düzenli kullandım, nemlendirme ve güneş korumasını ihmal etmeden). Şu an iki haftadır her gece ve sadece lekelerin üzerine %2’lik expigment (etken maddesi hidrokinon) kullanıyorum. Soyulma farketmiyorum ama sürdüğüm yerler çok kızarıyor. Hazır kış mevsimindeyiz diye denemek istedim ama bi yandan da korkmuyor değilim lekelerim daha kötü olur mu diye. Yıkama jelim LRP toleriane, nemlendiricim ROC Pro-Define Concentrate Yaşlanma Karşıtı Krem, güneş kremim heliocare 90 spf gel, göz çevresi kremim sebamed. Şu sıra bunlardan başka bir ürün kullanmıyorum. 2 ay bu yüzdedeki expigmenti, bu rutinde kullanmak istiyorum. Bir zararını görür müyüm?

  2. Ayşenur hanım çok naif ve dürüst bir kadınsınız. Sizi çok beğeniyorum maşallah size. Yapmış olduğunuz öneriler ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Onun için danışmak istiyorum. Benim cildim karma yanaklar kuru t bölgesi yağlı. Çillerim var ve bıyık ve alın kısımlarımda lekelerim var. La roche yuz yıjama jeli, nuxe tonik, nuxe gece gündüz ve leke kremini kullanıyorum.çok kuru bir cildim olduğu için yeterli gelmiyor burun üstü ve kenarları hala kuru ve kabuk oluyor. Sizin kreminizi bu yakın zamanda alıp kullanmak istiyorum. NC nin serumunu bir yazınızda okumuştum onu düşünüyorum ama size danışmak istedim ne önerirsiniz bana. Leke serumu ve gözenek sıkılaştırıcı tonik olarak hıı bide maske 35 yaşındayım karbon maskeleri önerirmisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

Sepette Kupon Kodu Yerine "aysenur20" Yazarak Tüm Ürünlerde %20 İndirim Kazanın!