Home / Birden sivilcelenmek

Birden sivilcelenmek

Birden sivilcelenmek… Neden?

fotolia_102750775_subscription_monthly_xxl

Cilt bakımının 3 adımını disiplinle yapıyorsanız, temizleme nemlendirme ve koruma adımlarını aksatmamanıza rağmen cildiniz birden sivilcelenmeye başladıysa gözden geçirmeniz gerekenler var. Suçu hemen nemlendiriciye veya yeni fondöteninize bulmadan önce…

Ergenlikte hormonal değişimler yüzünden sivilce oluşması içim müsait ortam hazırdır.

Hormonal sebeple yağ salgısı fazlalaışınca, yağın çıktığı kanalda hücre çoğalır, kanal tıkanır ve iltihaplanır. Bakteri oluşur. Buyurun size sivilce!
Ergenliği geçtiyseniz ve cildinizde sivilce yine sık oluşuyorsa ilk sorumluyu hormonal düzende arayabilirsiniz. PCOS gibi (polikistik over) hastalığınız varsa erkeklik hormonu fazlalığından kıl köklerinde yağ salgısı artışı olur ve sivilcelenmenin sebebidir.

Yani hamilelik, sürekli bazı ilaçların kullanımı, baskı ve stres altında yaşamak gibi durumlar hormonları etkiliyordur.

Bakım ürünleriniz cilt tipinize uygun ise. Ve bakımı aksatmıyorsanız sivilce oluşumu kontrol altında tutulur. Sorun oluşmaz.
Ciltte aniden sivilceleri başlatan başka faktörler de var:
• Yeni kullandığınız bir pudra/fondötenin içeriği gözenekleri tıkıyordur.
• Cildinizi akşamları doğru temizleyemiyorsunuzdur.
•  UV ışınlarının yağ salgısını tetiklemesi söz konusudur
• Fazla sık ve sert granüllü bir peeling yapıyor cildi tahriş ediyor olabilirsiniz
• Evde yeni kullanmaya başladığınız bir deterjana-kimyasal- tepki veriyor olabilirsiniz
• Ya hiç nemlendirici kullanmıyor ya da düzenli nemlendirici kullanmıyorsunuzdur. Çünkü pH’ı sağlıklı deride bakteri üreyemez
• Spora başlamışsınızdır, aşırı terleme ile gözenekler açılır, bakteri üremesine müsait olur
• Makyaj fırçalarınız çok kirlenmiştir, temizlemiyorsunuzdur
• Aşırı yağlı ve baharatlı beslenmeye başlamış olabilirsiniz
• Kimyasallarla fazla temas etmeye başlamış olabilirsiniz (boyalar, çamaşır suları, sentetik elyaf, tüy vs)
• Cep telefonunuzu yüzünüze çok değdiriyor ve telefonu dezenfektan bir mendille temizlemiyorsunuzdur
• Masum tek bir sivilceyi sıkıp kan damarları yoluyla yandaki dokulara birçok sivilcenin yayılmasına sebep olmuşsunuzdur.
• Haftada 2 kez üstteki ölü tabakayı düzenli atmıyorsunuzdur. (peeling ve maske)

• Cilt bakımına gittiniz ve uzman yeterli hijyeni sağlayamadığından sivilcelendiniz…

Ne yapmalı?
Cilt tipinize uygun temizleyici seçin ve jelle temizlik sonrası pH’ı sağlıklı tutmak için mutlaka tonik kullanın.

Makyaj temizliğinden sonra, nemlendirici öncesi, “lokal” kurutucu jellerle sivilceyi kurutun.

Nemlendiricinizi sabah ve akşam ihmal etmeyin. Eksfolie eden ( yüzey arındırıcı) ürünler kullanın. AHA’lı ürünlerle ve haftalık bakımla cildin yağ/su dengesini bulmasına yardım edin.

Peeling + maske uygulamasından sonra cildi çıplak bırakmayın ve mutlaka nemlendiricinizi sürün.
Ozonlu jellerden yardım alabilirsiniz. Temizlenmiş cilde geceleri uygulamak sivilcelenmeyi durdurmaya yardımcı olacaktır. Ozon mükemmel bir dezenfektandır.

Bilgi: Ozonlu jel veya yağ yapan yüzlerce marka var. Önemli olan yağın kaç saat ozonlanmış olduğudur. Kimi firmalar 4-6 saat ozonlarken; kimileri 24 saat yağı ozonluyor. Ozon miktarı yükseldikçe fiyat da etki de değişken olabiliyor. Bilginize…

Lokal sivilce kurutucular ve ozonlu jel önerileri: Biotherm Purefect Skin Solution Sivilce Kurutucu Serum 15m, Beyond Acnature Spot Healer 20ml, Essence sos spot killer , Babe Stop AKN Spot Control Stick Akne Bakım Stiği 8ml, Benefit boo boo zap sivilce kurutucu , Cosmed Akne Kontrol Jeli, Darphin Blemish Clearing Sivilce Kurutucu Jel 15 ml, The Lifeco ozon yağı,  good&health Ozon Yağı 60 ml, Balmozon Ozonlanmış Yağ 50 ml, Derma E Very Clear Acne Spot Treatment 14 Gr Sivilce Kurutucu akne-jeller

2 comments

  1. Merhaba Ayşenur Hanım:), siteniz çok keyifli ve bilgilendirici kendimi herşeyi okumaktan alı koyamadım ve size bir şey sormak istiyorum:)

    Ben 32 yaşımdayım ve liseden beri sivilce tedavisi görüyorum,roaccutane tedavisi bende bir kaç kere uygulandı ve her türlü sivilve kremini ezberledim..şimdi ise bana antibiyotik ve bazı bilmediğim içerikler içeren bir eczanede hazırlanan tonik ve sivex losyon verildi ,yüzümüde sabah ve akşam avene cleneance ile temizliyorum ve avene cleneance matlaştırıcı kremide nemlendirici niyetine sürüyorum.Heliocare Light renkli güneş koruyucu kullanıyorum.

    Sormak istediğim şu; bu ritueli bıraktığım anda özellikle yanak bölgelm ve çene bölgem de tamamen sivilce oluşumu başlıyor.Ve 32 yaşlarında nemlendirmenin önemli olduğunu biliyorum cildim yağlı ancak çok yağlı diyemem.Anlım yağlı yanaklarım da gerginlik ve ısınma hissediyorum.Ve nemlendirici,serum kullanamamak beni çok etkiliyor çünkü yüzümde sürekli bir ferahlık hissetme ihtiyacı hissediyorum yaz-kış , güneşe karşı da hassasiyet var ve nemsiz ve matlık beni rahatsız ediyor.Ancak ne kullanırsam kullanayım cildim herşeye olumsuz cevap veriyor.Az önce Skinceuticals in phyto gel (yeşil olan) ve maskesini araştırdım, acaba benim için uygunmudur.Yıllardır gönlümce nemlendirici serum kullanamamak beni çok rahatsız ediyor acaba rica etsem bana birkaç öneri verebilir misiniz?
    Çok teşekkür ederim şimdiden! 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cildinize Mucizevi Bir Dokunuş Royal CaviarSepette Kupon Kodu Yerine "aysenur" Yazarak Tüm Ürünlerde %15 İndirim Kazanın!

Sepette Kupon Kodu Yerine "aysenur" Yazarak Tüm Ürünlerde %15 İndirim Kazanın!