Home / Cilt Bakımı / Beyaz tenli olmanın dayanılmaz ağırlığı

Beyaz tenli olmanın dayanılmaz ağırlığı

Beyaz tenli olmak asaletin simgesiydi bir zamanlar. Antik Mısır’da kadınlar cilt üzerinde damarları ne kadar gözükürse o kadar asil sayıldığından; mavi bir boyayla bu çizgilerin üzerinden geçip kendilerinin ne kadar beyaz tenli olduklarını bile göstermeye çalışmışlar… Makyajla asalet yani! Gün yüzü görmemiş cilt demek güneşle hırpalanmamış cilt demekti. Ev kadınını, eli sıcak sudan soğuk suya değdirmeyen kadını anlatıyordu.

Amerika’nın 2.ci dünya savaşından sonra icat ettiği, (!) elindeki fazla petrol türevi malzemeyi değerlendirmek için kadınların kafasına “bronz ten” imajını soktuğunu; Chanel’in o beyaz tenli masum kadınından yaşlanmaya kucak açmış yaramaz bir kadın imajını reklamla, kozmetikle zorla empoze ettiğini düşünüyorum. (Şahsi fikrimdir)
Beyaz tenilerin genetik yapısı incedir ve dış etkenlere hemen tepki verir. Eğer yetersiz ürün kullanır ve/veya sert kimyasallı kozmetik seçerlerse çabuk kızarır ve kururlar. Soğuk hava, sert rüzgar, yüksek sıcaklık, (hamam, sauna, plaj) gibi etmenlere sık maruz kalırlarsa kızarık ve kılcal damarlı ciltleri olur. SPF koruma kullanmayan beyaz tenlilerin ise hem erken yaşta kırışıkları olur hem de lekelenirler. Yaşınız kaç olursa olsun  bakıma disiplinle devam etmek şarttır.
Zaten ince, hassas, kılcal damarları gözle görünebilen bu incecik ciltler genelde solgundur. Roza (gül hastalığı) rahatsızlığı genelde bu beyaz tenlilerde ortaya çıkar.

Bakımınız nasıl olmalı?
• Makyaj yapsa da yapmasa da her sabah ve her akşam  yumuşak temizleyicilerle temizlemeli.
• Kılcal damarlar görünüyor ise cilde direncini destekleyen bir serumu krem altına uygulamalı
• Cilt yapısına uygun nemlendiriciyi sabah akşam yaz/kış aksatmadan uygulamalı. Antiaging ürün seçilmesi yaş almayı geciktirecektir.
• Banyo çıkışı haftada iki kez cilt tipine uygun besleyici ve nemlendirici maske uygulayın.
• SPF içeren güneş koruyucuyu asla ihmal etmeden yaz/kış kullanmalı (BB kremlerdeki koruma yetmeyebilir, bilginize)
• Güneş koruması olsa bile, yazları güneş gözlüğü ve şapkayla yüzünüzü koruma altında tutmalı
• Sıcak suyla banyo yapılmamalı
• Bronz görünmeleri zor olan bu tenlerin kesinlikle güneş altında kavrulmamaları gerek.  Hafif bronz görüntü için ya güneşsiz bronzlaştırıcı ya da terra cota denilen bronzlaştırıcı pudralar kullanabilirler. Kırmızı tonlu olmayanlar tercih edilmelidir. Yoksa pancar gibi bir yüz ve süt beyaz bir boyunla dolanırsınız.

boncuk beyaz

Güneşsiz bronzlaştırıcı önerileri: Avene Autobronzant Hydratant Bronzlaştırıcı Krem, Thalgo Self Tanning Cream Auto-Bronzant Güneşsiz Bronzluk Yüz Ve Vücut, Dove Güneşsiz Bronzlaştırıcı, Nivea sun touch güneşsiz bronzlaştırıcı, Sunkissed Orta Ton Bronzlaştırıcı Sprey,Avon Güneşsiz Bronzlaştırıcı köpük,Rimmel London SunShimmer Instant Tan Air Brush Bronzlaştırıcı,Golden Rose Bronzing Terra Powder No:103, The Body Shop Honey Bronze Bronzlaştırıcı Pudra 01 Light Matte ,L’Oréal Paris Glam Bronze Powder Duo 101 Blonde Harmony, Flormar Bronzing Pudra No: BR01, Physicians Formula Bronzer

?????????????????????????????????????????????????????????

About Aysenur

Check Also

Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılır? Nelere Dikkat Etmelisin?

Ağdadan canı çok yananlara, özellikle yazın kolay, acil, pratik acısız tüyleri yok etme şekli tüy …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 Sepette Kupon Kodu Yerine "aysenur" Yazarak Tüm Ürünlerde %15 İndirim Kazanın!