Home / Kozmetik ve Güzellik / Bacaklarda batık kıl kökleri sorunu

Bacaklarda batık kıl kökleri sorunu

Ozonlu jel vücut bakımında mucizeler yaratır.Batıkları gidermede, selüliti azaltmada, pullanma ve kırışıkları gidermede ideal kozmetiktir. Ozon uygulama videomu izlemek için tıklayınız.
Evde vücut peelingi yapmak için kendin yap videomu buradan tıklayarak izleyiniz.
Vücut losyonu nasıl uygulanır izlemek için tıklayınız.

beauty-1237918

Sertleşen ve nemsiz kalan üst tabaka, kılların çıkarken deriye gömülü kalmalarına sebep olur. Batıkları önlemek için üç önemli konuyu ihmal etmemelisiniz.
1 Her gün ve her banyodan sonra yumuşatıcı nemlendirici bir vücut losyonu/yağ kullanmak
Ağda veya sir yaptıktan sonra yüzeydeki ölü tabaka da atılmış olur. Hemen yumuşatıcı nemlendirici bir losyon sürmek ve derinin sertleşmesini önler, sertleşmesine izin verilmeyen ciltte yeni çıkacak olan kıllar batmadan çıkar.
2-  Ağdayı/siri doğru uygulamak
Yapıştırılan bantların üç parmaktan daha kalın olmaması gerek. Zaten hazır bezler kullanıyorsanız bu genişlik idealdir. Daha kalın olduğunda yanlarda kalan kılları kökünden çekemez, kırar. Uygularken de kılların çıkış yönüne doğru siri sürüp, tersine doğru ve deriye paralel çekmeniz gerekiyor. Yoksa yine kılı kırarsınız.
3- Kıllarınız sert ise, her epilasyon sonrası kılların kalınlığını zayıflatan bir serum uygulayın. Bir sonraki ağda zamanına kadar çıkacak olanların kalınlığını azaltacaktır. Böylece kıl kökleri  zayıflayacak, tüyler seyrekleşecek, deri yüzeyine çıkarken zorlanmayacak, batık riski minimumda kalacaktır.

gul-vector

Batık oluşmaması için neler yapılır
–  Kıl ne kadar uzunsa ağda sırasında kırılma riski o kadar yüksektir. Uzun kıllar kökünden değil kırarak çıkartılır. Kılları çok uzamadan alın.
–  Haftada 2 kez, yani 3 günde bir banyodan sonra uygulayacağınız vücut peelingler -kese- Kılın yapışmış olan ağzını zımparaladığı için kıl kesecikte yapışmadan uzar. Bir kez uyguladığınızda hemen sonuç vermesini beklemeyin. Her banyodan sonra bacaklara bu peelingi yapın. Durulayın. Vücut nemlendiricisini sürün.
–  Elektrikli kıl alma aletleri kılları her yöne çekip çıkardığı için yeni çıkan kıllar kırılarak batabiliyor. Evet, makineler batığa sebep olabiliyor çünkü kılı her zaman doğru yöne çekmiyor. Bilhassa kılların değişik yönlere çıktığı bacak arkaları, bacak içleri ve diz kapaklarında siri kılların çıkış yönüne doğru sürerek küçük bantlar uygulayarak yapacağınız ağda batığı önleyecektir.
–  Bacaklarım batık dolu nereden başlayayım derseniz tavsiyem: Bacakları bir kereliğine jiletle alın. Peeling ve yumuşatıcı nemlendirici losyon uygulayarak bir ay geçmesini ve hepsinin çıkmasını bekleyin. Sonra ağda uygulayın.
–  Batıklar genelde kuru ciltli bacaklarda oluşur. Sabunla yıkamak kuruluğu artıracağı için sülfat içermeyen duş jelleri ile yıkanın. Kurutmaz.

gul-vector

Batık görüntüsü gibi olan sadece bacaklarda değil, kalçada, popo derisinde ve kollarda koyu renkli ve beyaz benekli pütürlenmeler varsa bu bir rahatsızlıktır. Tavuk derisine benzer. KP ( Keratosis Pilaris) olarak adlandırılan bir rahatsızlıktır. Halk arasında tavuk derisi denilir. Neden oluyor derseniz; kılın bulunduğu kesenin içinde biriken keratin bu kabarıklıkları oluşturuyor. Ölü hücrelerle keratin kıl kökü içinde birikip burada bir tıkaç, pütür oluşturuyor. Yine vücut peelingi ve her gün uygulanan nemlendirici losyonlarla görüntü hafifletilebiliyor.
KP’yi %100  yok eden bir yöntem henüz bulunmadı. Youtube’da ve internette binlerce tavuk derisini yok ettiğini söyleyen, değişik kimyasallar kullanan ve deneyimlerini paylaşan insanlar var. Siz bilirsiniz. Denemek serbest lakin cildinize zarar vermemeye bakın.
Cildin sağlıklı yenilenmesine yardım ettiği için(AHA) salisilik asitli, laktik,sitrik,glikoik,mandelik asitli losyonlar kullanmak en doğrusudur. Bunlar ölü hücrelerin birbirlerine yapışmasını engelleyip; kalınlaşmış keretin tabakasının soyulmalarını sağlar. A vitaminli (retinoller) ve E vitamini takviyeli kremlerden de faydalanabilirsiniz. Bu kremlerin içerikleri cildin daha hızlı yenilenmesini sağlar, keratin tabakasının kalınlığı azalır. Üst tabaka inceldiğinden gözeneğin tıkanması minimuma inecektir. Disiplinle uygulamak iyileşmenin gözlemlenmesi için şarttır. Bir gün sürüp bir gün sürmediğiniz kozmetiklerden hayır beklemeyiniz.

Batıkla ilgili ürün önerileri: Kiss My Face Şeftali Özlü %4 AHA İçerikli Vücut losyonu,  Isis Pharma Secalia AHA El ve Vücut Kremi, Alpha Hydrox Vücut Losyonu Enhanced %10 glycolic AHA, Neostrata Lotion Plus Aha 15 Losyon , Artistry AHA Vücut Arındırıcı Nemlendirici, Green Hearts Labs AHA moment, Bee Beauty peeling Vanilya & Cheesecake , Naturals by Watsons Olive Vücut Peelingi , Lancome Exfoliant Fraîchelle  Body Exfoliator

aha-moment

About Aysenur

Check Also

Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılır? Nelere Dikkat Etmelisin?

Ağdadan canı çok yananlara, özellikle yazın kolay, acil, pratik acısız tüyleri yok etme şekli tüy …

2 comments

 1. Merhaba Ayşenur hanım,
  oğlum geçtiğimiz sene kıl dönmesi ameliyatı oldu ne kadar basit gibi görünse de ameliyatlar zordur,ameliyat yeri kapatılmadan iyileşme süreci uzun sürdü epey derindi, yumurta kadar bir çukur yavaş yavaş kapandı tamamlandı,……
  .bu bitti derken koltukaltı kıl kökü sorunu yaşadık neyse ki ufak bir kesi ile kıl kökü temizlendi fakat bitmiyor,,,,, yeniden her iki koltuk altı yine kıl kökü sorun çıkardı bu günlerde tabi ki sertlik şişlik ve ağrı oluyor,,,,
  epilasyon yaptırsa bu sorunlar kökünden hallolur mu ,dr’a bu salgın nedeniyle gitsin istemiyorum ,siz ne önerirsiniz o bölge için peeling olur mu …..
  oğlum şişman değil ama kilo aldı iş stressi yemeğe verdi kendini dolayısıyla yağlı kalın deri kılların çıkmasını engelliyor diye düşünüyorum ,batıklar hakkında ki yazınızı okudum önerdikleriniz koltuk altı bölgesi için geçerli mi ,
  üzülüyorum sürekli böyle oluyor bu sorun nasıl kökünden hallolur bir umut size yazmak sormak istedim belki bir çaresi vardır ,kendisi 25 yaşında belki sizi dinler önerileriniz olursa, inşallah yazıma denk gelirsiniz bekliyor olacağım yoğunsunuz biliyorum,
  işlerinizde kolaylıklar diliyorum ve her zaman bana cevap verdiniz çok teşekkür ediyorum sevgiyle sağlıkla kalın.

  • Aynur Hanım Merhaba,Ben doktor değilim 🙁 Ama kılın kökünde aşırı yağ salgısının folikülü tıkayıp büyüyen kılın dışarı değil, içeri dönerek uzamasını (bence) yazıda anlattığım gibi deri yüzeyini peeling /kese yaparak açık tutabilir ve tıkanmayı engelleyebiliriz.Bu kıl içeri dönüp uzadığında vücut bunu yabancı cisim (!) olarak algılıyor ve etrafına kılıf örüyor..
   Ancak erkeklerde kıllar hem daha kalın hem daha sık… Yani iş koltuk altı popo, kalça ve sırtla bitmiyor..
   SLS içermeyen jellerle her gün banyo yaparsa üst tabakayı kurutmayacağından yağı dürtmemiş olur.. Gratis’ten 14 -15 tl ye aldığım kese var çok iyi çıktı. Peeling için çok uygun. (Balmy Naturel At Kılı Banyo ve Masaj Eldiveni) Bu videoda bahsettiğim kese => https://www.youtube.com/watch?v=nT8AY6TD19U&t=596s
   Ama çok bastırmasın ki -kıllar çok erkeklerde- köklerini zedelemesin.
   AHA’lı vücut losyonları da fayda sağlar banyo sonrası.
   https://aysenuryazici.com/bacaklarda-batik-kil-kokleri-sorunu/ sayfa sonunda örnek AHA lı ürünler var.
   sevgiler
   Çok geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

Sepette Kupon Kodu Yerine "aysenur" Yazarak Tüm Ürünlerde %15 İndirim Kazanın!