Home / Kozmetik ve Güzellik / Allık nasıl seçilir? Nasıl sürülür

Allık nasıl seçilir? Nasıl sürülür

Hangi rengi seçmeliyim?

Eskiden allık renkler  şeftali ve pembe tonları arasında dönerdi. Şimdi mordan tutun, kan kırmızısına kadar renklerin tüm tonları allık olarak raflarda. Ten tonuna göre seçtikten sonra sorun yok!

allik-secimi_zpslcqkxdoz

Pembe: Solgun açık ten / koyu esmerler. Pembe her iki cilt tipinde renk tonunu yumuşatacaktır. Açık renkli solgun ciltler masum pembeleri, koyu tenliler daha vurgulu pembeleri seçmeli.

Şeftali: İçinde hem pembe hem sarı olan şeftali herkes için uygun. Portakala yahut yavruağzına bakan yüzlerce ton arasından seçilebilir. Özellikle cilt tonu sarıya bakanlar için yavruağzına bakan şeftaliler daha uygundur. Türkiye’de hanımların ten rengi pembeden çok sarıya baktığı için, tereddütsüz seçilecek allık budur.

Mor erik tonları: Çok koyu, maviye bakan ten tonu olan siyahî hanımlar için uygundur. Dozu iyi ayarlanarak elmacık kemiklerine vurgu yapılır. Doreyle kombini güzel ışıltı verir.

Dore: Tüm ciltler kullanabilir. (Kırmızı noktaları ve pürüzleri olan açık pembe ciltler hariç.) Soğuk ve hastalıklı gibi durur. Kullanılmamalı.

Kahverengiler: Kahverengi bir allık değildir. Yüzün konturunu belirlemek için kullanılır. Elmacık kemiklerinin üzerinde çok yorgun ve çökük ifade verir.

Kırmızı: Sarı alt tonu olan esmer tüm ciltlerde dozajı doğru ayarlanarak kullanılabilir. Kırmızı demek pek doğru olmuyor, içinde yoğun kırmızılık olan allık tonu demek daha doğru olacak.

Açık sedefliler: Bunlara allıktan çok aydınlatıcı olarak bakmak gerekiyor (Allık rengi elmacık kemiklerinin üzerine uygulandıktan sonra). Işıltılı bu allıklarla elmacık kemiğinin göze en yakın tümseğine küçük bir aydınlık ilave edilir. Yüksekliği vurgular. Alın ortası, çene ve burun üzerine de dokunuşlar yaparak yüz genelinde belli çıkık noktalar belirlenmiş olur.

Doğal bir makyaj renk uyumuyla bütünlük sağlandığında olur. Makyajda rujunuzu allıkla mutlaka uyumlayın. Lila, bordo, pembe, fuşya gibi mavi alt tonları olan renkleri beraber kullanın. Şeftali tonları ile kırımızı,kahve, gri ve canlı pembeler ruj olarak uyumludur.

Allık nasıl sürülür?

allk-suumlruumllmesi_zpscpt3wyao

(Resim Makyajda Sihirbazlık Numaraları Adlı kitabımdan alıntıdır. Beyaz gördüğünüz yerler aydınlatıcının, kırmızı çizgi allığın sürülmesi gereken bölgenin ölçümüdür)

Allıkta amaç yanaklara “koşmuş da pembeleşmiş” gibi bir sağlıklı pembelik biraz renk vermektir. Allık “doğru yere” uygulanmazsa sahte durur!

Çünkü koştuğumuzda hepimizin kızaran, pembeleşen elmacık kemiğinin en tümsek olduğu nokta farklıdır… Bu oran yüz kemiklerinin kulakla orantısıyla bulunur. Bir Çinlide, Afrikalıda veya Hintlide orantı aynıdır… Tüm insanların kafa yapısı, kemik yapısı farklı olmasına rağmen elmacık kemiğinin en yüksek olduğu nokta bu ölçümle bulunur.

Aynanın karşısına geçin.

Burnun kanadından, kulağınızın üstüne bir şerit gibi kalemi tutun.

Bu hat allığın taşmaması gereken hattı belirler.

Kalemi bu kez burun kanadından kulak memesinin bittiği yere doğru tutun.

Bu hat da allığın aşağı inmemesi gereken hattı çizer.

İki parmağınızı burun kenarına koyun. Allık bu sınırdan öteye buruna yaklaşmamalıdır. Yoksa sahte bir leke gibi olur İki hat arasındaki bölge allık rengini uygulayacağınız alandır.

Önemli not: Kahverengi tonları ve bronzlaştırıcıları allık olarak kullanmayın!

Allık sağlık ve pembelik vermek için kullanılır. Kahverengi çukurun ve solgun gölgenin rengidir.  Elmacık kemiği kahverengileşmez. Dolayısıyla kiremit rengi toz pudraları tümsek yerlere değil, elmacık kemiğinin hemen altındaki çukura sürmelisiniz. Bu hat yukarıdaki burun-kulak memesi hattıdır. Gölge yapmak istediğimiz yerdir.

Sonra renkli allığınızla bu koyu tonlamanın birleşme yerini birbirine yedirmeniz gerek. Böylece elmacık kemiğini daha tümsek göstereceksiniz. Bu neye  yarar? Yüz geneline gülümser bir ifade verir. Çünkü güldüğümüzde elmacık kemiği yükselir.

İşte bu yükselen yerlere “aydınlatıcı” denilen sedefli allıkları uygularız. Burun üzeri, gözün elmacık kemiğine yakın olan dış kenarı, göz pınarları, alın ortası, dudak kalbi ve çene ucu aydınlatıcı ile ışıklandırılır. Yüz daha masum ve taze parlar. (Resimdeki beyaz çizgili yerler)

 

About Aysenur

Check Also

Hangi Cilde Hani Kil maskesi Seçilmeli? Saçlı deri için Hangi kil uygun?

Kil maskesi seçerken nasıl seçeceği konusunda kararsız ve biraz daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler …

2 comments

  1. Ayşenur Hanım MErhaba,

    Önereceğiniz hassas egzamalı ve karma cilde en iyi fondoten ,bb krem, allık, maskara ve rimel markası önerir misiniz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

Sepette indirim kodu yerine "AYSENUR" yazarak tüm ürünlerde %15 indirim kazanın!