Akneli Cilt hakkında bilmeniz gereken her şey

   Akne ve Cilt bakımı hakkında her şey

marvelous beautiful brunette posing in the studio - hair styling

Aknenin birçok sebebi olabiliyor. Stres en başta! Hormonlar ikinci tetikleyici.
Bunun yanında aşırı spor ve terleme, kalıtımsal sebepler, bazı antidepresan ilaçları, bazı besinlerden fazla tüketmek, yağ salgı bezlerindeki hücresel bozukluklar gibi başka olasılıkları da sayabiliriz.
Gözenek yağ salgısı ve ölü hücrelerle tıkanıyor, bakteriler çoğalıp kıl kökünü genişletiyor. Bazı akneler 30 yaşından sonra birden yok oluyor. Ergenlikte sık görülmesinin sebebi hormonal sebeplerle yağ salgısının ani artışlar göstermesi.
Ama düzenli bakımla kontrol altında tutabiliyorsunuz.

Şekerli içecek ve gıdalardaki glikozun metabolizmayı bozduğu gibi cildi de bozduğu biliniyor. Bazı süt ürünlerinin da akneyi tetiklediği araştırmalarda var.
Lütfen şekerli atıştırmalıklar, şekerli içeceklerle, bol tuzlu yağlı, hazır çerezliklerle irtibatınızı kesin.
Bir A vitamini türevi olan izotretionin içerikli ilaçlarla akne tedavi edilebiliyor.
Ama sabır ve disiplinle uygulama gerekiyor. Tedaviler 6 ay kadar sürüyor. (İki ay kullanıp “ay geçmedi “diye bırakanlara duyurulur)
Doktorunun verdiği ilaçları kullanırken sabah akşam temizlemeye ve UV ışınlarından korumaya da devam etmeniz gerekiyor.
Tedavi bittikten ve cilt tamamen iyileştikten sonra cilt bakımını “düzenli” yapmanız, yeniden bakterilerin oluşacağı ortama izin vermemeniz gerek.
Dermatologunuzun size belirttiği süre kadar ilaçlarınızı kullanmanız bakterileri kontrol altına alabilmek için şart. “Üç hafta oldu değişen bir şey yok” dememelisiniz. Uzun bir yoldur bu.

Cilt bakımına ve akneyle savaşmaya karar verdiyseniz ilk olarak profesyonel bir klinik ortamda komedon ve aknelerinize derin temizlik yaptırmanızı tavsiye ederim (Komedon ekstraksiyonu) Sonrasında günlük bakımınızı aksatmadan uygulayın. Tedavi edilmeyen aknelerin derin izleri kalır.

cyr-bha

Akneyi kontrol altında tutmak için:
• Yağ salgılarını tahrik edecek sert kimyasallı temizleyicilerle yüzü temizlemeyin. Sabah ve akşam günde iki kez cildi temizlemek yeterli ve gereklidir. Daha “sık” temizlemek yağ salgısını artırır.
• AHA/BHA ‘lı ürünler yüzeydeki kalınlaşan ve eskimiş tabakayı atmak, gözeneği tıkanmaktan korumak için sıklıkla önerilir. Ancak doktorunuza danışmadan ve kullandığınız tedaviyle uyumlu olup olmadığını sormadan kullanmayınız.
• Oil-free yağsız, akışkan yağlı ve akneli cilt nemlendiricinizi sabah akşam kullanın.
• Aknenin yoğun bulunduğu bölgelerde, bakteri oluşumunu baskılayacak olan “lokal kurutucu” ürünlerden faydalanabilirsiniz.
• Cildiniz hem akneli hem hassas ve kızarıklığa meyilliyse alkolsüz tonikler seçin.
• Güneş ışınları yağ salgısını tetikler, gözeneğin kapanmasına ve aknenin tetiklenmesine yol açar. SPF koruma kullanın. Akşamları SPF koruma kremini yüzünüzden iyice temizleyin.
• Aktif akneli cilde granüllü peeling yapmak, sivilceyi sıkmak bakterileri dağıtıp çoğaltmaktan başka işe yaramayacaktır. Temizlikte bitki süngeri veya döner başlıklı fırça kullanmak her gün yüzeydeki ölü derileri de nazikçe temizlemeye yardım edeceğinden peeling görevini görecektir.
• Makyaj ile yüzeydeki pürüzleri kapatmak için seçeceğiniz malzemenin akneli ciltlere uygun olmasına özen gösterin.
Bionnex Acnederm Temizleme Jeli

Bionnex Acnederm Temizleme Jeli, Bionnex Acnederm Canlandırıcı Tonik ve Acnederm Nemlendirici Krem)
Dermo Organic Laboratoires

Gelelim Akneli cildin gece bakımı nasıl olur

Bir gecede oluşuyor ve sabaha yeni bir sivilce ile uyanıyorsunuz? Sinir bozucu bir durum. Çünkü daha dün, diğeri yeni sönmüştü.
Akne hem sabah hem akşam sürdürülmesi gereken bir savaş! Fazla yağ salgısı sebebiyle bakterilerin üremesine müsait ortam, gece toksinlerin atılması sırasında da aktive oluyor.
Hücreler gece yenileniyor. Ölü hücreler kıl kökü içerisinde yağla beraber gözeneği tıkıyor! Siz uyurken faaliyet devam ediyor yani!

Her gece uyumadan önce doğru ürünlerle yapacağınız cilt temizliği ve alacağınız birkaç küçük önlem sabaha yeni sivilcelerle uyanmanızı engeller.
• Temizleme jeli ve toniğiyle cildi fazla sebum ve hücre atıklarından arındırın. Gözeneğin tıkanmasını engellemenin ilk adımıdır.
• Yüz temizleme fırçası ile çok daha iyi arındırma yapacağınızı unutmayınız (Bastırmadan uygulayın)
• Yağ salgılarını dengeleyecek serum/kreminizi sürün. Fazla salgıyı kontrol altına almanın ikinci adımıdır. Çay ağacı yağı içeren kozmetikler seçin
• Yastık kılıfınızı sık değiştirin. Bakterilere uygun kirli ortamı hazırlamamış olursunuz.
• Yastık kılıfları ve havlularınızı deterjanla değil toz sabunla yıkayın. Zaten yangıya baş etmeye çalışan cildinizi bir de kimyasallarla temas ettirmemiş olursunuz
Temizleme sonrası eğer yeni çıkmaya hazırlanan sivilceler görürseniz, -dengeleyici kremden önce- sivilcenin üzerine “lokal” olarak, akne söndüren jellerden uygulayın.
Sabaha kadar bakteri faaliyetini engelleyecek ve kısa zamanda, iz bırakmadan sönmesine yardım edecektir.

Akne İzleri nasıl gider ?

Akne tedavisinden sonra sivilceden kurtulursunuz ama aknenin şiddeti oranında, -hele hele sıktıysanız- ciltte izleri kalır. İzlerden kurtulmak için yüzeyin eskimiş tabakasının hızla yenilenmesine ihtiyaç var. İzler ne kadar derinse süreç o kadar uzun olur.
İlk önce şikâyet ettiğiniz izin nasıl bir iz olduğunu bilmemiz gerekir. Çünkü bazı izleri kozmetiklerle gidermek mümkünken bazı izlerin giderilmesi için “ilaç” sınıfına giren malzemeyle ve uzman eşliğine ihtiyaç vardır.
İlk önce “akne izinizin” hangi sınıfa girdiğine bakalım.

Benek tarzında akne izleri: Beyaz tenlilerde kırmızı, esmerlerde kahverengi renkte “nokta izler” şeklinde olur. Bunları haftalık bakımda düzenli kullanılacak olan peeling+maske ikilisi ve yenilenme destekli serum kullanarak çözebilirsiniz. Yüzey soyucu asitli kremler de çok yardımcı olur. Salyangoz salgılı, AHA’lı, C vitaminli serum ve kremler yenilenmeyi hızlandıracaktır.
Derin lekelerde: Dermatolog kimyasal peeling ile (Glikolik asit) yüzeysel tabakayı soyar. Üç hafta arayla birkaç seans yapılır. Cilt yüzeyi kabuklanabilir, soyulur. Güneş kremi kullanmak gerekir. Yoksa lekelenirsiniz. Yaz aylarında kesinlikle yapılmamalıdır.

Skar tarzında akne izleri: Akneden kalan izler çukur veya kabarıklık olarak belirginse kimyasal peelingten “daha derin” soyma ve yenilenme gerekiyor demektir.
Bu da daha uzun bir süreye ve sabra ihtiyacınız var demektir. Kozmetiklerle bunu yapamazsınız. Eğer çukurlar çok geniş bir alanda değilse, doktorunuz cildin kalınlığına ve direncine göre yüksek konsantrasyonu kimyasal peeling deneyebilir.
Derin izlerde: Dermaroller, dermabrazyon ve lazer ile derinin bağ dokusunun yeniden oluşmasını sağlamak gerekir. Bunlar kişiye göre değişkenlik gösteren işlemlerdir. Belki doktorunuz çukurun derinliğine göre dolgu da yapabilir…
Her hâlükârda, ister lazer, dermaroller, ister kimyasal peeling, ister AHA’lı soyan kremler ile akne izlerini giderin; mutlaka sonrasında UV korunması şarttır.

Akneli ciltlerin makyajı nasıl olur ?

“Akneli ciltler makyaj yapamaz” derler ama aksine, ürünlerinizi doğru seçtiğinizde ve akşamları cildi doğru temizleme ürünü ile temizlediğinizde akneli ciltler de sorunu tetiklemeyecek şekilde makyaj yapabilir. Hatta aknenin gelişimini durdurmaya yönelik (antibakteriel) içerikleri olan, yağ emici, yatıştırıcı, mineral ve organik ürünlerle sivilceleri hem kamufle edip hem de söndürmeye yardım edebilir.

Sivilceleri artırmadan makyaj yapmanın 2 kuralı
• Akneli cildiniz için organik ve mineral makyaj dışında seçim yapacaksanız ilk kuralınız: “komedon” yapmayan içerikli, “oil free” olarak tanımlanan yağsız ürünler seçmektir. Bu ürünler gözenekleri tıkamadığından, cilt nefes alır ve yeni sivilce oluşumunu başlatmaz. Akneli ciltler için özel makyaj serileri üretmiş olan markalar da var. Alışverişte lütfen size uygun olmayan göz alıcı malzemeden uzak durun! Komedojenik olmayan ürünler size göredir. Petrol türevleri içeren ürünlerden uzak durun.
• İkinci kural: Akne, bakterilerin oluşturduğu bir sorun olduğu için mutlaka hijyen kurallarına uymak zorundasınız. Her akşam makyajınızı en ufak bir kalıntı kalmayacak şekilde akneli ciltler için üretilmiş bir temizleme kozmetiği ile temizlemeniz zorunludur. Hırpalamadan temizleyin ve tonikleyin.
• Sonra tüm gece yağ salgısını kontrol altında tutacak serum veya nemlendiricinizi sürün. Böylece sabaha daha az parlayan ve sivilceleri artmamış bir ciltle uyanırsınız.

Akneli ciltte  Sivilce, pütürler ve kızarıklık nasıl kapatılır?

green-concelaer

** Makyaja başlamadan ellerinizi yıkayın. Sivilcelerin gizlenmesi için yeşil tonlu kapatıcıyı parmak ucunuzla hafif tampon hareketle veya kapatıcı uygulama fırçası ile tek tek sivilcelerin üzerine uygulayın.
** Gözaltı kapatıcınızı sürün.
** Akneli ciltler için üretilmiş BB, CC veya yağsız fondöteninizi uygulama süngeri ile tüm yüze tampon hareketlerle yayın. Silme- süpürme hareketi yapmayın.
** Maske görüntüsü oluşturmamak için tam ten renginizi seçmeniz gerek. Fırçayla uygulama her zaman daha doğal bir yayılma sağlar. Fırçayı her gün bakteri ürememesi için dezenfekte etmeyi unutmayın.
** Son olarak mineral bir toz pudrayı iri tüylü bir fırçayla tüm yüze yayıp, mat bir yüzey elde edin. Ten makyajınız bitti.

cosmetics-1144464_1920

Akneli ciltlerin göz ve dudak makyajı

** Derin, yırtıcı, kuvvetli renklerden kaçının! Mor, koyu pembe, elektrik mavisi gibi renkler sivilcelerin kırmızılığını vurgular… Yumuşak renkler seçin: Kahve tonları, vizon, şeftali, yosun rengi, gri ve yumuşak yavruağzı tonlarını gözlerde kullanabilirsiniz. Dudaklar için mat, silik ten renkleri ve bej pembeler seçin.
** Yağlı yapılı, parlak, simli ürünlerden uzak durun. Göz kapaklarında ve yanaklarda toz ürünlerden başka seçeneğe yönelmeyin. Krem allıklar ve krem göz farları size göre değildir.                           ** Dağılma, yağlı ciltlerde daha çabuk olduğundan maskara ve göz kalemlerini suya dayanıklı olanlardan seçin. Hatta en iyisi koyu renk farı suyla ıslatılmış bir fırçayla kalem gibi uygulamak olacaktır.

ball-1049662_1280

Önerilen ürünler: Cyrene AHA/BHA Exfoliating Gentle Cleansing Gel, Cyrene advanced acne and oil control yüz bakım toniği, Cyrene Daily Skin Smoothing & Renewing Treatment 4% AHA Exfoliant, Cyene Weekly Resurfacing & Renewing Treatment 10% AHA Exfoliant, Malin + Goetz Acne Treatment Nighttime, Neutrogena Visibly Clear Rapid Clear Treatment 15ml, BURT’S BEES Natural Acne Solutions Targeted Spot Treatment, CLINIQUE Acne Solutions Liquid Makeup, bareMinerals Blemish Remedy Concealer , Celan & Clean Advantage Acne Spot Treatment, Neutrogena  Oil-Free Acne Wash Redness Soothing Facial Cleanser , Himalaya Clarina Anti Acne Face Wash Gel, Dermalogica oil control lotion, Neutrogena oil free moisture, NeoStrata Oil Control Gel 30ml, Neostrata Oil Control Jel, Cosmed Akne Kontrol Jeli 20ml, Cosmed Yağlı/Akneli Ciltler İçin Güneş Kremi Spf50 ,Beyond Acnature Healing Fluid , Beyond Acnature Cleasing Foam , Beyond Acnature Tea Tree Oil 10ml

Total
0
Shares
1 Yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart