Home / Cilt Bakımı / AHA Nedir? Nasıl kullanılır?Ne İşe Yarar?

AHA Nedir? Nasıl kullanılır?Ne İşe Yarar?

avene-sun

AHA’lı ürünler en çok leke, kırışıklık ve sivilce  izlerin giderilmesi için kullanılır. İçerisinde “asit ” sözcüğünün geçmesi birçok hanımı endişelendirir oysa korkulacak agresif bir içerikten söz etmiyoruz. Kozmetiklerde kullanılan AHA’lar ((Alfa Hidroksi Asit) kozmetik yasası ile limitlenmiştir. Yüksek konsantrasyon içeren AHA’lar dermatolog tarafından -profesyonel kişilerce- deriyi kimyasal olarak soymada kullanılır. Derinin sorununa göre seyreltilerek kullanılır.
Diyeceğim o ki: Kozmetikte kullanılan meyve asitler, bazı besinlerin yapısında olan doğal organik asitlerdir, bu kadar tırsmayın!  Cilt gençleştirmede kullanılan, salisilik asit, laktik asit, glikolik asit adında birçok aside kozmetik uygulamalarda rastlayabilirsiniz.
Lakin bunların -Pirüvik asit , trikloroasetik asit gibi – kimyasal soymada kullanılan bazıları aynı kategoriye girmez ve sadece hekimlerin kontrolünde uygulanır. İnternetten satın alıp (!) yüzünüze sürmeyi düşünüyorsanız 100 kere daha düşünün.
Hepsinde amaç nazikçe üst tabakayı gün be gün soyarak atmak ve alttan yeni taze sağlıklı derinin yüzeye gelmesini kolaylaştırmaktır.
Asitlerin bazılarına bakalım:
Pirinçten elde edilen: fitik asit (Uzak doğu ürünlerinde sıkça soyma/beyazlatma amaçlı kullanılır)
Şeker kamışından elde edilen: glikolik asit (En sık kullanılan asittir)
Ekşimiş sütten elde edilen: laktik asit.
Limon, ananas, portakal gibi meyvelerden elde edilen bazıları: Malik asit, sitrik asit…
Üzüm ve vişnede bulunan : Tartarik asit

AHA’lar neye yarar?
Ölü hücre tabakasını atar
Lekeli tabakanın yok edilmesine yardım eder.
Derinin elastikiyetinden sorumlu destek doku proteinlerinin, kolajen ve elastinin kalitesini artırır.
Yüzeysel olan akne izleri (derin çukurlar hariç) sivilce izleri, ölü tabaka atılıp deri döngüsü içerisinde cildi yeniledikçe silinir.
Yaş almayla gelişen kırışıklık, kuruluk, derin izler ve ton farkına karşı iyileştirici bir yenilenme yapar.
Kaba yüzey görüntüsü giderken haliyle iri gözeneklerin görüntüsü de küçülür. Daha sağlıklı bir yüzey oluşur.

 

aha-

Nasıl kullanılır?
1- ) Size tavsiyem yıkama jeli, serumu, gece ve gündüz kremlerini kombin olarak kullanmanız..AHA’lı ürünlerin üzerinde %2, %10, %20 gibi konsantrasyon oranları belirlenir.
Ciltteki sorunun derinliğine göre %’yi seçmelisiniz. Yahut, en düşük dozda başlayıp %5’ten %10’a, %15’e  geçerek, çoğaltarak kullanabilirsiniz.
2- ) En az SPF 30 bir güneş korumasını sabahları uygulamalı ve 2-3 saatte bir yenilemelisiniz.
Bu uyarı AHA’lı tüm ürün üzerinde yazar ve çoğu kişi ihmal ettiğinden tedavi bitiminde sivilce izleri gitmiş ama yüzü lekelerle dolmuş olur. Aman dikkat!!
3- ) Gün içinde SPF koruma sürmek sizi makyaj sebebiyle veya (erkekler için) sakallar sebebiyle zorluyorsa sprey formda SPF’ler tam size göredir. Çantaya atmalık!
4- ) Enstitü veya dermatologda AHA’lı soyma yaptırdıysanız  sizi uyaracaklardır mutlaka güneş koruyucu kullanmanız gerektiğini söyleyeceklerdir bunu kulak ardı yapmayın sakın! Yoksa lekelenirsiniz!
Dermatologda yapılan soyma işlemi birer ay aralıklarla tekrar edilir. Yaklaşık 7-8 seans sürer.  Cilt yapınıza ve lekenin /sorunun derinliğine göre seans sayısı veya asit konsantrasyonu artırılarak devam eder. Doktor buna karar verir.

Sonuç ne zaman alınır?
“Bugün başladım, bu hafta sonunda her şey pırıl olacak” beklentisine girmeyin. Deri yaşayan bir organ ve tahtaya cif sürmüyorsunuz! Bu hissiyattan kurtulun.  Cildiniz 1 haftada bu hale gelmedi bir haftada iyileşmesini beklemeyin. Ona yenilenme döngüsü olan 30 günlük şansı verin.
Bu sürede düzenli kullanın ve UV ışınlarından korunma şartını asla ihmal etmeyin.
AHA’lı ürünleri ilk kullandığınızda çok hafif karıncalanma, batma hissi, kızarıklık olabilir. Geçicidir. (15-20 dak) Çoğu estetisyen, cildi alıştırmak için “ilk hafta” ürünü gün aşırı yahut sadece akşamları kullanmanızı öğütler. Ürünün kullanma kılavuzunu dikkatli okuyun.  AHA ile soyulma yapılırken alttan zamanla yüzeye gelecek yeni deriyi A vitaminli kremlerle (retinoik asit) takviye ederseniz, 1,5 -2 ay içinde pırıl pırıl bir cildiniz olur.

Kimler kullanamaz?
Atopik, çok ince hassas veya alerjik bir cildiniz varsa AHA kullanmayın
Yakın zamanda enstitü veya dermatologda kimyasal işlem veya lazer yaptırdıysanız 3 ay geçmesini bekleyin.
İğneli epilasyon yaptırıyorsanız AHA kullanmayın.
Sivilce tedavisindan yeni çıktıysanız AHA kullanmayın.  (Acnelyse, imex,differin,Benzamycin,Roaccutane, Isotrexin, Zoretanin, Benzalin, Tretinoinin cream, Aknilox ,ClindoxyL Jel,Travazol vb) Bol nem yükleyen serumlarla derinin yağ/su dengesi yeniden kurulana kadar soyucu hiç bir bakım yapmayın. (3 ay)

Yaz kış AHA uygulanabilir mi?
Yaz ayları UV ışınlarının şiddetli ve dik olduğu aylardır. Güneş ışınlarının soyulma sürecinde leke yapma ihtimali çok yüksektir. Siz ne kadar SPF koruma sürseniz de ihmal ettiğiniz tek bir gün bile başa dönmeye yeterlidir. Bu sebeple Mart-Ekim ayları arası AHA kullanılmasını sağlıklı bulmuyorum. Hatta Diyarbakır, İzmir, Antalya gibi senenin uzun bölümünde dik ışınlar alan bölgelerde yaşıyorsanız bunu bir kez daha düşünün!
Kafaya taktıysanız (ki böyleleri de var) , “yok kardeşim ben hemen şimdi bunlardan kurtulmak zorundayım Eylül ayında düğünüm var” gibi sebepleriniz varsa; çantanıza La Roche-Posay Anthelios Invisible Face Mist SPF 50, Bioderma’nın veya Uruage’ın spreyini atın, cep telefonunuzu saat 11:00-16:30 arası her 2 saatte bir çalacak şekilde alarmını kurun. Ve her 2 saatte bir yüzünüze SPF 30 spreyleyin… Ne diyeyim 🙂
hydrabio-eau-de-soin-spf30-20942-16-B

About Aysenur

Check Also

Çölyak Hastası Glütensiz Kozmetik Seçmeli! Dikkat

Bazı kozmetiklerde arpa, yulaf buğday gibi tahillardan elde edilen yağlar kullanılır. Bu da kozmetiğin glüten …

24 comments

 1. Ayşenur hanım merhaba🤗 30 yaşındayım ve karma cilt tipine sahibim. Burnumda, yanaklarımda ve çenemde geniş gözenekler mevcut. Karma ciltler için nemlendirici kullanıyorum fakat gün içinde alnımda ve burnumda hem parlama hem de elimi sürdüğümde elime gelecek kadar yağlanma oluyor. Aynı zamanda yüzümü çok nemsiz hissediyorum. Bu gözenek görüntüsünden, yağlanmadan, siyah noktalardan ve nemsizlikten çok rahatsız oluyorum 😕bir kaç marka denedim ama doğru ürünleri bulamadım, Cyrene markasını araştırmak istedim fakat temizleme ürünlerinde aha ve bha mevcut sizde mart-ekim arası kullanılmasını önermemiştiniz. Sizin bakım rutini olarak kullanmamı önereceğiniz ürünler nelerdir? Bilgilendirirseniz çok sevinirim, iyi çalışmalar diliyorum 🙏🏻

  • Güner Hanım Merhaba,
   Doğru ürünler evet bulmak gerek 🙂 Ama daha da önemlisi doğru ürünlerle temel cilt bakımını ve haftalık bakımı aksatmadan uygulamak gerek…
   Ciltte parlama varsa gün içinde rahatsız ediyorsa ya bakım eksiktir ya yanlış ürün kullanımı vardır… Bu yazıdan ayrıntı bakar mısınız?
   http://aysenuryazici.com/makyajim-hemen-yaglaniyor-parlamadan-sikayetciyim/
   Gözenekler neden irileşir detaylı anlattığım video: https://www.youtube.com/watch?v=nJ3myFeLyB8
   Otuzlu yaşlarda nasıl bir bakım gerekir detaylı yazınız = > http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/
   Yağ emici mendillerden gün içinde kullanın, bir de haftada 2 kez, banyo çıkışı bu maskeden => https://www.youtube.com/watch?v=2HMmBam7Em0

   Siyah noktalar haftalık bakımla arındırılır ama kozmetiğin içerisinde sentetik köpüklerden olmamasına dikkat edin.
   Bu yazıda detaylı bilgi var=> http://aysenuryazici.com/yuz-peelingi-nedir-ne-ise-yarar/

   Cyrene AHA/BHA jeli ve toniğini kullanabilirsiniz temizleme için. Bunlar yüzeysel (temizlenip akıtılıp giden) kozmetiklerdir. Yazın kullanılmaması gereken AHA/BHA solusyonlar dedim ben :)Sürülüp yüzeyde kalanlar yani..
   Çünkü deri UV ışınlarına karşı duyarlılık yapar ve hasar görürsünüz. Temizleme ürünleri suyla akıtılıp gider yüzeyde kalmaz. Ve içindeki salisilik asit gözenek içindeki yağı temizleme sırsında parçaladığından daha az yağlanma olur.
   Cilt bakımınız 3 adımdır bu videoda anlattığım gibi. Ve son adım SPF korumadır. Bunu yaz kış kullanmak derinin sağlıklı kalması erken yaş almaması ve lekelenmemesi için gereklidir.
   Cyrene’den Salicylic Gentle Cleansing Gel ile temizleyebilir ardından Advanced Oil Control BHA Facial Toner tonikle cildi silebilirsiniz. Sonra yağlanmayı önleyen oil free nemlendiricisini, en son (gündüzleri) güneş koruması olarak Invisible Physical Sunscreen’ i kullanabilirsiniz.
   30’lu yaşlarda buna ilave olarak bir serum kullanmak gerek. Temizleme tonikleme sonrası tüm yüze (göz altları dahil) Epidermal Matrix Age Defying Hyaluron 3MW 4-5 damla kullanın.

   Haftada 2 kez peeling: Advanced Micro Exfoliating Scrub ardından maske.
   Yazın yağlanma daha da çoğalır sıcaklık sebebiyle. Yağlanma çok ise Termalife Sebum Control Yağlanma Karşıtı Peloid Yüz Maskesi kullanın.
   Yoksa haftada 2 gün Sante Aktif Karbon Yüz Maskesi veya Organique Kil Maskesi Ghassoul Normal ve Karma Ciltler kullanabilirsiniz.
   Sevgilerle
   Not: Ekim ayından sonra BHA %2 yağ salgısını dengeleyici solusyondan serum öncesi kullanmaya başlayabilirsiniz.

 2. Merhaba Ayşenur hanım. ben cilt doktorumun tavsiyesiyle cilt lekelerim için her gün sabahları Dermasense Melablok,akşamları da Dermasense AHA Efects plıs C 8% Glycolic acid kremini kullanmaya başladım. Sabahları cildimi temizleyince Gül suyuyla siliyorum. Gün içinde tabiki güneş koruma kullanıyorum. Akşam aha kremim öncesi yüzümü temizleyince Gül suyu yerine bir tonik kullanmam daha mı iyi olur, asitli bir tonik daha iyiyse, asitlerin birbiriyle zararı olmaması açısından vs hangi tür tonik kullanmam daha iyi olur. ? Alterra nın 2 si birarada aloe Veralı yıkama emülsiyon u güneş kremini ciltten temizlemek için yeterli midir? Şimdiden teşekkürler …

  • Pervin Hanım Merhaba,
   Asitler kombin kullanılabilir. AHA ve BHA beraber birçok tonikte vardır zaten.
   Gülsuyu bir tonik niyetine kullanılabilir ama gülsuyu cildi temizlemez.
   Deneyin. Gülsuyu ile sildiğiniz cildi üzerine misel su ile silin bir sürü kir çıkacaktır.
   Gulsuyunu temizleme jeli veya temizleme köpüğü ile cildi yıkadıktan sonra kullanabiliriz.

   Cilt tipinizi yazmamışsınız. Alkolsüz tonik kullanmanız her zaman iyidir.
   Melablok kremde meyve asitleri (AHA), PHA, C vitamini, meyankökü gibi melanini baskılayan içerikler var. Gecesefasından elde edilen ve mikroorganizmalara karşı olan hexylresorcinol var.
   En az 8 haftalık kullanım gerek. + güneş korumasını gün içinde tekrar sürmek lazım.
   Kullanımında sabah ve akşam deniliyor ama dr’unuz akşama diğer kremi vermiş.
   Beraberinde (eğer cildiniz hassas değilse) aynı markanın temizleme köpüğünü kullanabilirsiniz. İçinde sentetik koku var da…
   https://www.skincarisma.com/products/dermasence/mousse-reinigungsschaum/ingredient_list#info-section
   Alterra nın 2 si birarada aloe Veralı yıkama emülsiyonunu kullanabilirsiniz ancak sonrasında alkolsüz tonikle de cildi silin.

   Örnek https://www.ayisigiorganik.com/logona-organik-gul-ve-aloe-ozlu-tonik-100ml
   Örnek https://www.ayisigiorganik.com/organique-mild-tonik
   Örnek https://www.ayisigiorganik.com/organique-mild-tonik

   Güneş kreminiz kimyasal filtreliyse yüzeyden daha zor temizlenir. Mineral filtreliler için aynı sorun yoktur.

   sevgiler

 3. Merhaba Ayşenur hanım ,ben 17 yaşındayım yüzümde 2 yıldır sivilce izleri var ve aktif sivilceler çıkıyor.Mesela kapatıcı sürdüğümde o izler sanki oraya sürülmemiş gibi nokta nokta kalıyor yani kapatıcı işlemiyor bunun için AHA kullanmak istiyorum ama sizden ricam benim için neler kullanmalıyım tavsiye verin alacağım çok sagolun şuan yuz temizleme de acvit in yüz temizleme ürününü kullanıyorum bu kadar ama bende takım halinde kullanmak istiyorum ki etkili olsun ve artık kapatıcı sürmek istemiyorum sürdükçe sivilcelerim çıkıyor ve bunlar ize dönüşüyor

 4. Merhaba Aysenur ablacim …ben 25 yasindayim 2 yasinda bir bebegim var ….beyaz tenli ve sarışınım .sorunum T bölgem gözenekli (aşırı acık gözenekli degil ama sıkıda degil ) ,burun üstüm hafif siyah noktalı , burun kenarlarında kılcal damar catlamsı var yuzumun bazı yerlerindede cok ince tek tük olsa kılcal damarlar var aşırı bir kızarıklık yok . Yüzüm cok soluk cansız ,renge ihtiyacı var .Hafif cilliyim yüzümde ton farklılıkları var Göz cevrem ve agız cevresi lekeli( cok koyu olmamakla birlikte) ..Birde daha önce yüzüme expigment kullanmıstım baya rengi acıldı lekeler gitti fakat göz cevremle birlikte hala ton farklılıkları var ve yuzume acıcı birsey kullanmak istemiyorum cünki kılcal damarlar dahada cogalır diye korkuyorum …. dermoroller kullansam yuzume kılcal dmarlara bir zararı olurmu ..sizce ne yapmalıyım görüşlerinize önem veriyorum ..umarım cevaplarsınız 🙁 🙏

 5. Merhaba Ayşenur hanım,
  Ben Nilsu 23 yaşına oldukça yağli bir cildim var yuzumu temzildıkten 1 saat sonra cildim beni rahatsız edıcek duzeylerde yağlanıyor ve ben de hep yıkamak ıstıyorum aynı zamanda biraz fazla sayıda burun cene bolgesı sıyah noktalarına ( elımden geldıgınce banyo sonraları temızlesem de ) ve yuzumde renk eşitsizliklerine sahıbim.
  Bundan 2 yıl once cene ve yanaklarımdaki acılı sivilceler viçin dermatoloğa gitmiştim ve bana clindoxyl jeli vermiş kullanım süresinde sivilcelerimi geçirmişti:))) son zamnlarda kullanmamaya başladım çünkü bir sabah yuzum kıpkırmızı uyandım , jel yuzumu yakmiştı sanırım , cok buyuk bır hasar yoktu 3 gun içinde kızraıklık gecti.
  Fakat daha sonra alnımda sıvılcelenmeler basladı, oncekı ıcı dolu acılı sivilceler deği daha çok pütürcüklenmelerdi, bundan ötürühem pütürcükler hemde goz etrafımdakı çok kuruluk ve dudak etrafımda garıp kuruluklar ve kabuklu yuzey nedenı ile doktora gittim
  dudak kenarım ıçın kortızonlu bır krem vardı
  Yüzüm için Differin jel verdı aynı zamanda goz etrafımda ve dudak kenarında egzama olduğunu belirtti.
  Şu an diferrın jel ve avene cleannce HYDRA nemlendırıcı kremını kullanıyorum, fakat yuzumdekı yaglanmayı alacak yuz yıkama jelı ya da kremi, olabildiğince çok nem verebilecek ve olabildiğince temiz içerikli göz kremi, serum bulamadım. Cünkü sanırım tam olarak nasıl bir şey aramam gerktiğini de bilemiyorum.Kermaşık anlattıysam özür dilerim.
  Acaba bana bu konuda yardımcı olabılır mısınız
  Teşekkür ederim:)

  • Nilsu Hanım Merhaba,

   Sorularınızın cevabı bu yazıda: http://aysenuryazici.com/akneli-cilt-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey/
   Ve yağlanmanın nasıl kontrol altına alınabileceğini bu videoda detaylı anlattım: https://www.youtube.com/watch?v=9qRZV6JGZKQ
   Kullandığınız differin ve clindoxyl birer ilaçtır ve deriyi soyarken bakterileri etkisiz hale getirmeye çalışırken yağ/su dengesini de bozar.
   Beraberinde UV koruması kullanmak şarttır ve bunları kullanırken sabun içerikli temizleyiciler kesinlikle kullanılmamalıdır.
   Tedavi sırasında bunlara uymaz ve gereken süreden önce tedaviyi sonlandırırsanız sivilceler yeniden çıkar 🙁

   Şu an kullandığınız Differin jeli gece sürüyorsunuzdur, gündüzleri de Avene nemlendiricisini.
   Temizlemek için kullandığınız üründe sülfat (SLS) olmamalı. Yazıdan ve videodan a gördüğünüz gibi bu tip kimyasal köpürtücüler çok yağlandırır, siz yıkarsınız o daha çok yağlandırır.
   Sabun içermeyen yağlı cilt temizleyicileri:
   * Cyrene AHA/BHA Exfoliating Gentle Cleansing Gel
   * (Gratislerde var) Himayala yüz yıkama köpüğü
   * DR.C.TUNA ÇAY AĞACI YAĞLI YÜZ YIKAMA JELİ
   * Skincode Essentials Purifying Cleansing Gel
   Göz ve dudak etrafında egzama olma sebeplerinden biri de clindoxyl gibi sert ilaçların buralara da sürülmesi olabilir biliyorsunuz değil mi?
   Temizleme için bu jellerden birini kullanın.
   Sabahları cildi temizledikten sonra saf hyalüronik asit içeren serumu göz altları dahil tüm yüze sürün.
   Ne kullanayım derseniz önerim: Palabs Hydra Lift serum veya Doa Kozmetikten Hyaluronic Acid serum
   Ardından nemlendirici kreminizi uygulayın.Tedavi altındaki ciltlere önerilen bir nemlendirici.
   Hyalüronik asit alt tabakaya nem yükleyeceğinden deri daha çabuk onarılacak ve rahatlayacaktır.
   Göz kreminizi organik sertifikalı markalardan seçerseniz içeriğinin temiz olduğu zaten onaylı olduğundan sertifika almıştır.İçiniz rahat olur.
   Mia organical göz kremi,Florame göz kremi, Alterra Rossmann Göz Bakım Kremi, Bionnex Sensitiva Göz Çevresi Bakım Kremi kullanabileceğiniz kremler…
   Sevgiler

 6. Merhabalar Ayşenur Hanım,
  29 yaşında ve 3 senedir haşimato hastalığına sahibim. çene bölgemde sürekli sivilcelenme yaşıyorum. bu sivilcelenmenin başlama dönemi neredeyse ilaç kullanmaya başladığım döneme denk geliyor. gittiğim endokrin doktorunun söylemesiyle bu hastalığın bu tarzda bir şikayet yaratmasına imkan yokmuş. bunun üzerine neredeyse bütün hormonlarıma baktırdım hepsi normal çıktı ve sivilce hala aktif olarak devam… bitkisel yağlardan fayda görebileceğim söylendi gül yağı portakal yağı çay ağacı yağı mantık olarak yağlı cilte yağ sürmek aklıma yatmasa da kullandım fayda yok. yakın zamanda 5 seans hyrdafacial yaptırdım daha da artış gözlendi. Klinikte önerdikleri M.A.D. akne serisini aldım ama yine de kurtulamadım. bi yerde hata mı yapıyorum bilmiyorum ama artık bu sivilceleri ve izlerini kafaya oldukça takmış durumdayım. bana da bir yol gösterebilirseniz çok sevinirim. iyi günler

  • Sinem Hanım Merhaba,

   Sinem Hanım Merhaba,
   Aklıma takılan bir sürü soru var ama cevabını da nasıl alacağım bilmiyorum. Sesli düşünerek yazıyorum.
   Tiroid sorunu çıkmadan önce de cilt tipiniz yağlı mıydı?Hala yağlı mı? Akne serisini aldığınızı söylüyorsunuz cildiniz yağlı ise düzenli kullanımla etkisini görmeniz lazım 🙁 Bundan önce de çene bölgesinde sivilcelenme tek tük vardı ama bu kadar yok muydu?
   Tiroid hastalığına yakalanmada kaygı bozuklukları, depresyon, endişe ve korkuların önemli rolü olduğunu söylüyor Dr. Osman Müftüoğlu. İçsel sıkıntıların dönemsel de olsa hormonları etkilediğini ve değişen hormonların “deriyi” de diğer organları etkilediği gibi etkilediğini biliyoruz. Acaba rahatlatıcı bir ilaç takviyesi mi sorsanız doktorunuza?
   Aslında Haşimato’da deri oldukça kurur. Bu hastalıkta bağışıklık sisteminin kendi kendine karşı durması söz konusu olabiliyor.
   Bana sorarsanız sabah akşam SLS içermeyen bir jelle veya misel suyla cildi temizleyip nemlendiricinizden önce Cyrene BHA%2 kullanın çene bölgesine.
   Sivilceyi oluşturan yağ salgısının çözünmesine ve zamanla SİVİLCE oluşumun azalmasına yardım edecektir.
   Çayağacı yağı antibakterieldir, lavanta,gül esansiyel yağı da öyle. Sivilceyi bakteriler oluşturduğundan bu tip sorunlarda bu bitkilerin yağları belli bölgelere kullanılır. Yağ kelimesi sizi korkutmasın.

   Cyrene temizleme Advanced jeli ve toniğini kullanın sabah akşam.
   Ardından BHA%2 sürün sivilceli yerlere.
   En son Oil free moisturuiser nemlendiricinizi uygulayın
   BHA ve AHA lar kullanılırken, gündüzleri 30 spf bir güneş koruyucu kullanmak gereklidir.
   Unutmayınız.
   Sivilce izleri konusunda bu videoya göz atmanızı rica ediyorum. => https://www.youtube.com/watch?v=nOCZBGjgWfk
   sevgiler

   • Ergenlik doneminde cok hafif bir sivilce ile gecip gitmisti. Cok hafif arada sirada sivilcelenme oluyordu. Izleri icin ne yaparim diye gittigim doktor 2 seans kimyasal peeling yapmak istedi ilk seanstan sonra sivilcelenme başladı . Seansi yapmak istemedi doktor o gun bu gundur sivilcelerim var. Ilac baslayali bi 6 7ay falan olmustu yanlis hatirlamiyorsam. O yuzden neden kaynakli olduğunu tam anlayamıyorum. Tavsiyeleriniz icin cok tesekkur ederim. Tavsiye ettiginiz ürünleri en yakin zamanda kullanmaya başlamak istiyorum. Iyi ki varsınız… iyi akşamlar

 7. Merhaba Ayşenur Hanım ben 33 yaşındayım göz çevremde kırışıklıklar var bilhassa elmavik kemiklerim ve cevresinde kilcal damarlarim belirgin yüzümde sivilce izleri ve güneş lekeleri var ayrıca gozeneklerim çok belirgin ve siyah noktalarim var.Birkaç gundur sabahları gulsha nin toz temizleyicisi başka bir markanın tonik ve nemlendirici sini akşam da gulsha nin misel suyunu ve başka bir markanın nemlendirici sini kullanıyorum. Tavsiyeleriniz benim için çok önemli en kısa zamanda tavsiye ve yorumlarınızı bekliyorum.

 8. Aysenur hanım merhaba. 22 yaşındayım. Altı dolu bir cildim var. Sivilce sorunu yaşamıyorum fakat burnum ve alnım çok minik noktalarla dolu, siyah nokta denemez sanırım ve kabarcık halinde de değil bunlar. Yanaklarım, şakaklarım, çenem de küçük kabarık beyaz pütürlerle dolu. Yine yanaklarımda gözenek çukurları var. Cildim çabuk yağlanıyor, aynı zamanda alnım ve göz çevremde kırışıklıklar var. Düzenli cilt bakımı yapamadım hiçbir zaman, sigara kullanıyorum, geç yatıyorum ve makyajımı silmeden uyuyordum. Artık cildime bakmaya karar verdim. Makyajımı önce Garnier misel su ile siliyorum, sonra Cyrene Aha Bha cleansing gel ile yıkıyorum. Cyrene Oil control Bha ile tonikliyorum ve %2’lik Aha solüsyonunu sürüyorum. Birkaç gün nemlendiricim olmadığı için madecasol krem kullandım, şimdi Biotherm Aquasource Everplump’la nemlendiriyorum fakat bu ürün hakkında çok bilgim yok, içeriğini aşağıya yazsam uygun olup olmadığını yazabilir misiniz?
  Ve haftada 2-3 kez Cyrene exfoliant scrub’la peeling yapıyorum. Bu rutini henüz 1 haftadır yapıyorum ve birkaç tane sivilcem çıktı, normalde pms döneminde nadiren sivilcem çıkardı. acaba bu rutinde sivilceye neden olabilecek bir ürün var mıdır? Cildimin pürüzsüz olması için bunlar yeterli midir yoksa Benzamycin gibi bir tedavi uygulamalı mıyım?

  Ürünlerim bitince La Rohce Posay Effaclar Gel ve Duo+ almayı düşünüyordum fakat jelde SLS olduğu için vazgeçtim. son olarak maske olarak da Moshos Garden kil maskesini almayı düşünüyorum, sizce bu maske ve Duo+ uygun olur mu?
  Umarım karışık anlatmamışımdır, çok teşekkür ederim şimdiden…

  • Merhaba Gizem Hanım,

   Yok, karışık anlatmamışsınız 🙂
   Tam yağlanmaya müsait, ve temel bakımı zamanında yapmamış cilt durumunu gayet güzel anlatmışsınız.
   İlk önce Benzamycin konusunda yazayınm BU bir ilaçtır dolayısıyla eczacının ve doktorun konusudur. Benim alanım kozmetoloji, kozmetiklerle ilgili derinin temizliği ve sağlığı için ürün önerebilirim.
   Ama aklınızda olsun eğer dermatolog Benzamycin kullanmanızı uygun görürse, gündüzleri SPF korumayı asla unutmamanız gerekir.Yoksa lekelenirsiniz.
   Gerçi prospektüste yazar ama çoğu kişi bunu göz ardı ediyor ve sonra üzülüyorlar 🙁

   Kullandığınız ürünler size uygun temizleme ve tonikler. İçerikleri de AB uyum dosyaları olan içerikler.
   Aha %2 solüsyon da uygun.
   Uygulama sıranız da doğru.
   Bahsettiğiniz minik pütürler (kabarcıklar) kapalı komedonlardır.
   Düzenli cilt bakımıyla gayet güzel sağlıklı cilde kavuşursunuz. Web sitemizn ana sayfasındaki arama yerlerine sizin sorunlarınızın sebeplerini anlatan birkaç makale başlığını yazarak yazılara ulaşınız ve lütfen dikkatlice okuyunuz.
   1.ci yazı başlığı Pütürlü cilt ve komedon
   2.ci yazı başlığı Yağlı Ciltlerin Bakımı
   3.cü yazı başlığı Yüz Peelingi Nedir? Ne İşe Yarar?

   Ergenlikle beraber hormonal değişim başladığında deri salgıları da değişir ve hanım/erkek temel bakımın 3 adımını doğru ürünlerle yaparsanız pütürlenme, sivilce, yağlanma kontrol altında tutulduğundan, oluşmaz.
   Siz artık bakmaya karar vermişsiniz ne güzel. İleride bunun semeresini herkesten sağlıklı bir yapıyla alırsınız.
   Aquasource Everplump’tansa, Biotherm Karma Ciltler için Bakım Kremi – Aquasource Creme Hydration sizin gibi yağlanmaya meyilli ciltler için daha uygundur.
   Cyrene Oil free nemlendirici de size uygundur. Yağsız ve Biotherm gibi jel yapıdadır.
   Cyrne exfoliant scrub’u çok bastırarak mı uygulandınız?
   Yahu, güneşte vakit geçirdiğiniz bir gün mü uyguladınız bilmiyorum.Normalde sivilce yapacak ne sert köşeli granül yapısı var ne de içerikte sivilce yapabilecek madde…
   Daha yumuşak uygulayın ve peeling sonrası bir killi maske yapın. Organique firmasının killi maskeleri çok iyi içerikli ve etkili.Bereketli de.
   Moshos Garden kil maskesi de gayet iyidir. Bu sicak havalarda içinde bakteri ürememesi için organik bu tip maskeleri lütfen buzdolabının sebzelik gözünde saklayın…
   https://www.organiqueturkiye.com/urunler/yuz/kil-maskeleri/organique-kil-maskesi-ghassoul–normal-ve-karma-ciltler–200-ml
   Youtuba kanalımdan kozmetik uygulamalarını takip etmek için abone olabilirsiniz.

   https://www.youtube.com/channel/UCDxmfVutPzH_X4rH22vsakA/videos

   Sevgilerle

 9. Aysenur hanim merhaba.sizi uzun zamandir takup ediyorum.hatta lilakutudayke seboreik dermatitim icin sampuan maske rem onerilerinizi alip yeniden dogmus gibi olmustum tesekkurler.simdi yine bir tavsiye isteyecegim.27 yasindayim cildim son 1 yildir yanak bolgelerimde asiri sivilcelenme yasiyor.ergenligimde sivilceli gecmisti ama yanaklarim da degildi.simdi yanaklarimda hem sivilce izleri hem iltihapli sivilceler var.burnum alnim cenemde gozeneklerim ve siyah noktalarim cok yogun.her zaman temizligi yaparim.shiseido ibuki serisini kullanip temizliyorum tonikliyorum.nemlendirici olarak la roche posay kulla iyorum
  Acik tenli oldugum icin gunes kremsiz disari cikmam ama bu sivilcelerim izlerim gecmiyor inanin bana su an cenemde yanagimda hem iltihapli bazilari kapali canimi acitiyor kirmizi eski izlerimde cabasi.lutfen aysenur hanim dogru urun arayisindayim yardim edin

  • Merhaba Özge Hanım,
   LilaKutu’yla yollarımızı ayırdık. Artık TÜM haklarım ve sözleşmem konusunda mahkemeler karar verecek. Çok üzgünüm; profesyonel yardım, dürüst ve çalışkan üretim konusunda artık sözleşme bile yapmış olsak hiç bir firmaya güvenmemeyi öğrendim.
   Dermatit konusunda geçmişi olan biri olarak yaşadıklarınızın özellikle sivilce (akne) ve iltihaplanmanın hormonal olduğunu düşünüyorum. Çünkü 27 yaş hormonal gelişimin tamamlandığı bir yaştır ve hala yağlanma ve iltihaplı sivilceler konusunda sorun yaşıyorsanız bir kan tahlili yaptırarak hormon düzeylerine baktırmanız gerekebilir. Androjen hormonların fazlalığı yağ salgısını tetikler ve gözenek içerisinde tıkanan ölü hücrelerle beraber sivilce gelişimini başlatır. Bakterilerle savaş 2-3 aylık bir savaşla kazanılacak bir savaş değil 4-6 ay arası ciddi bir bakımla kontrol altına alınır.
   Ama eğer içeriden matbolik bir sorun varsa önce onu dengelemeli, sonra bakımla desteklemelisiniz.
   Bir dermatolog/endokrinolog size çok yardımcı olacaktır.
   Yanakta aşırı sicilelenmeye cep telefonları da sebep olabiliyor..Sık temizleyin.

   Cilt bakımını nasıl yapıyorsunuz hiç söylememişsiniz?
   Temizleme tonikleme ve akne önleyici krem olarak ne kullanıyorsunuz yahut bu sivilcelerle baş etmek için nasıl bir bakım rutini izliyorsunuz yazmamışsınız.
   Dermatolog size belki akne/soyucu ilaçlardan verecektir bence dermatologa görünün.
   Kozmetikler derinin temizlenmesi sağlıklı kalması için çalışır, “ecza” tedavi eder.
   Kozmetisyenler de ecza tavsiye edemez.Hele hele uzaktan tarifle 🙂
   Bionnex’in temizleme jeli, toniği ve akne karşıtı nemlendiricisini sabah akşam temizlik için kullanmanızı tavsiye ederim.
   https://www.dermoeczanem.com/arama?q=bionnex+acnederm
   Güneş kreminizi de akşamları lütfen ciltten bir süngerle jeli köpürterek temizleyin.
   Bazen elle köpürtmek o tabakayı tam temizleyemiyor.
   Sivilceler üzerine lokal kurutucu jellerden kullanabilirsiniz.
   Neutrogena’nın Visibly Clear Hızlı Etkili Sivilce Jelini nemlendiriciden önce göz çevresi hariç kızarıklıkların üzerine sabah ve akşam uygulayın.Söndürür.
   Ama yine de dermatologa danışmanızı öneririm. Çünkü bu sivilce kurutucu jeli verdiği ilaçla beraber kullanmamanız gerekir.
   sevgilerle

 10. Bu arda sizi ilgiyle takip ediyor olacağım
  Çok bilgilendirici yazılar yazıyorsunuz başarılar dilerim. Belki buradan cevap vermezsiniz diye instagramdan da mesaj yollamıştım dün akşam? Tavsiye almak istediğimde yine yazmak isterim. Kendinize iyi bakın sevgiler…

 11. Merhaba Ayşenur Hanım , 25 yaşında iki çocuk annesiyim. Sakarya ‘da yaşıyorum.Cildim ile ilgili çok bir problemim yok karma bir cilt yapım var. Burun bölgemde açık gözenekler var çenemde de biraz var.Bunlardan rahatsızım. 1, 5 yıl öncesine kadar düzenli temizlemeye özen gösteriyordum. Şimdilerde biraz aksattım. Birde sanki doğumlardan sonra beni daha rahtsız eder oldular.Şu aralar düzenli kullanabileceğim iyi sonuçlar verecek ürün arayışındayım bir tavsiye ile Cyrene markasının ürünlerine yoğunlaştım. Sizin öneriniz neler olur? Yardımcı olursanız çok sevinirim.Herhangi bir hassasiyet problemim yok sivilcelenme çok nadir bir iki gün içerisinde çıkıp sönen bir iki tane sivilce lekem var o kadar. Yardımcı olursanız çok sevinirim.Sevgiler…

  • Eda Hanım Merhaba,
   Erken yol almışsınız benim gibi 🙂 25 Yaşında 2 evlat sahibi olmak ileride “gencecik anneanne” olmanıza ve torun keyfini keyifle yaşamanıza yardım edecek 🙂
   Hamilelike beraber tüm vücut gibi deri de büyük hormonal değişime girdiğinden yağlanma artar. İlk beş ay cilt çok yağlanabilir. Bu da gözeneklerin açılması demek. Üst üste hamilelik olduysa ve doğru ürünler seçip, düzenli bakamadığınızda (çocuklarla zor biliyorum ) gözenekler sizi rahatsız eder normal.
   Youtube’da gözeneklerle ilgili videoma göz atınız lütfen.
   https://www.youtube.com/watch?v=nJ3myFeLyB8&t=23s
   Cyrene firmasının Advanced duo ikilisini temizlemede kullanabilirsiniz. Jel ve tonik .Önce jelle ve bir sünger yardımıyla köpürtüp yıkayın. Sonra tonikle silin.
   Sonra gözenek sıkılaştırıcı üründen alın, burun ve çene bölgesine sürün. “Skin Renewing 2% BHA Lotion Exfoliant”
   Bu ürünü kullanırken mutlaka gündüzleri bir güneş koruyucu kullanmak şarttır. Aman!Unutmayınız.
   Sabah akşam nemlendirici olarak Equo-Librium Skin Rescue Moisturiser with Probiotic Technology kullanabilirsiniz.
   Bir den olur haftada 2 kez önce peeling, sonra bir killi maske yaparak yüzeyin yenilenmesine ve gözeneklerin daha sıkı olmasına yardım edin.
   Cyrene Hydra Radiance Micro Exfoliating Scrub
   Maske: Organique Kil Maskesi Ghassoul (Normal ve Karma Ciltler)
   Sevgilerle
   Not: Ara sıra çıkan sivilcelere daha hissettiğiniz an Cosmed akne kontrol jel sürerseniz çok çabuk ve iz bırakmadan söner.

   • Ayşenur Hanım, ilginiz ve içtenliğiniz için çok teşekkür ederim. Beni çok iyi anlamışsız sağolun.Bebişler evet peş peşeler şuan 3yaş ve 14 aylık?Ben de yavaş yavaş kendime daha çok zaman ayırmaya başladım.Önerdiğiniz ürünleri en kısa zamanda enidip kullanmaya başlayacağım. Videoya da bakıcam. Çok teşekkürler…

    • Allah kolaylık versin sizin işiniz zor. Birinin altını değiştirirken öbürü acıkır, biri ateşlendiğinde diğeri de hastalanır. Vallahi ben önünüzde saygıyla eğiliyorum. Anneannem 1-1,5 yaş arayla 13 tanesini böyle büyütmüş. 7’Sini kaybetmiş . Bunca bebişi nasıl büyütmüş anlayamıyorum. Sevgilerle

     • Evet aynen dediğiniz gibi ilerliyoruz ama şikayetçi değilim severek birlikte büyüyerek geçiriyoruz. Onlarla nasıl kaliteli zaman geçiririm iletişimim nasıl olmalı bu konulara yönelik kitaplar okumaya, uzman tavsiyelerini takip etmeye çalışıyorum elimden geldiğince uyguluyorum. Bazen çok zor olabiliyo ama keyifli. Yani bakış açım hep o yönde olduğu için belkide.Ikinci hamilelik dönemimde de hep olumlu düşünerek geçirdim sürece hazırlanayım diye. Hala aynı devam etmeye çalışıyorum. Eskilere tabi ki de çıkamayız onlar bizlere göre daha zor büyütmüşlerdir.Bizim en azından her yönden daha çok imkanımız , alternatiflerimiz var. Bazı şeylere eksik veya geç kalalım sağlığımız , huzurumuz yerinde olsun .Onlar da büyüyorlar bi daha geri getiremeyiz bugünlerini keyif alarak geçirmek anılar biriktirmek en güzeli ??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.