Home / Cilt Bakımı / Tiroid Sorunu Ve Cilt Bakımı

Tiroid Sorunu Ve Cilt Bakımı

Tiroidin temel görevi hormon salgılanmasıdır. Yediğimiz içtiğimiz her şeyin kimyasal değişime tabii tutulduğu bir zamanda;  tedirginlikler, ekonomik sorunlar, duygusal travmalar, sınavlar, hayat koşturmacası stres düzeyini artırdıkça hormonal sistem de düzenini bozabiliyor. Salgı sisteminin bozulmasının en büyük sebeplerinden biri sıkıntı! Organlar iç salgı sistemiyle emir alıyor, düzenleniyor.  Kalıtımsal da olabilir ama bağışıklık sistemindeki bir sorun nedeniyle, tiroid bezinin tahrip olmasıyla tiroid sorunu ortaya çıkıyor.
Tiroid ya aşırı çalışıyor ya az. Dr.Osman Müftüoğlu haşimoto rahatsızlığının artışına kaygı bozuklukları ve depresyonun; endişe ve korkuların takibinde yakalanan birçok hastası olduğunu bir yazısında paylaştı. Göz atmak isterseniz yazı burada.
Derinin hassasiyeti arttığından, kuruduğundan bağışıklık sisteminde “kendi kendine karşı durma” söz konusu olduğundan , tiroid sorunu olup cildi erken kırışan, kuruyan hanımlara tavsiyem “Hassas ve kuru ciltler” için üretilmiş özellikle organik sertifikalı (risksiz)  serisinden veya saf bitkisel kozmetikler kullanmaları.
Art De Huile firması gibi.
Ecocert sertifikalı kozmetikler gibi.
Formülleri zararsız kimyasallardan oluşturulduğu için zaten hassaslaşmış cildin bağışıklık sistemini zorlamayacak,  aykırı içerikleri olmayacağı için düzenli kullanımla deride sağlıklı yapıyı geliştirmeye yardımcı olacaktır.

(Youtube Kanalımda peelingin evde uygulanışını, ve evde toz şekerle nasıl peeling imal edebileceğinizi anlattım. Göz atmak isterseniz tıklayın.)
Yüzünüze, haftada 2 kez enzim peelinglerden uygulayın. Granüllü peeling yapmayın. Mini peeling yapan cilt temizleme eldivenleri sizin için idealdir.


CİLT 1)Yüzünüzü ya organik misel suyla ya da süt ve tonikle temizlemeyi tercih edin. Yüz yıkama jellerini değil. 2)Yağ/su dengesi bozulan ciltlerde derinin koruma tabakası cılızlaştığından cilt hassaslaşır, kızarır. Lekelenmeler oluşur, kaşınır, incelir… Kol ve bacak derisini tırnağınızla hafifçe çizin, tebeşir gibi izi beyaz iz kalıyor ise üst tabakada hem su kaybı çok demektir hem de yağ su dengesi gitmiş, koruma tabakası yetersiz demektir. Hyalüronik asit ve/veya glikolik asitli ürünler kullanmak bu ölü tabakayı temizleyecek ve alt tabakalarda su depolamasına yardım edecektir. 3)Nemlendirici tek başına yetmez. Altına mutlaka bir serum kullanın. Ve gündüzleri mutlaka güneşten korunun. Kış ayları için SPF30 yeterli olabilir ama Mart-Ekim ayları arası SPF50 koruma kullanın ve 2 saat sonra tekrar sürün. Yazın, giysilerle, şapka ve UV filtreli camları olan (CE sertifikalı) gözlüklerle yüzünüzü UV ışınlardan koruyun. Mineral filtreli güneş korumaları tercih edin. Hyalüronik asit hapları içeriden su tutmasını arttırır. Doktorunuza danışarak Solgar’ın Hyalüronik asit haplarından kullanabilirsiniz. Banyo çıkışı, haftada 2 gün aloe vera, hyalüronik asit gibi cilde su depolayan maskelerden uygulayın. Kuruyarak çıkartılan maskeler size uygun değildir. Ya kâğıt maske ya krem maskeler kullanın. Ve hassas ciltler için üretilmiş olmalarına dikkat edin. Gün içinde termal su, yatıştırıcı tonik her zaman elinizin altında olsun. Makyaj üzerinden bile fısfıslamanız deriyi yatıştırır. Sık kullanın. (Avene termal su, Ayşenur Yazıcı kuru cilt sprey nemlendiricisi gibi)
BANYO Bacaklara granüllü ve bitkisel yağlarla zenginleştirilmiş peelinglerden yapabilirsiniz. Tiroid sorununda vücut çok kuru , pul pul ve gergin olur. Banyo yaparken ve ellerinizi yıkarken sabun kullanmayın. Kazıyıcı kimyasallar içermeyen organik duş jelleri, el yıkama sıvı sabunları seçin. Banyo sonrası vücudu kurulamadan bir avuç bitkisel yağı tüm vücudunuza ayaklara, bacaklara, karın, göğüs ve kollara yedirin. 24 Saat yumuşacık ve sakinleşmiş bir cilt oluşturursunuz. Kalsiyum emilimi ile ilgili sorun varsa bunu doktorunuz kan tahlilinizde belirler ve ona göre dengeleyici ek takviyeler verebilir. SAÇLI DERİ Kafa derisi yüz derisinin devamıdır. Saçlı deri aşırı kuruyacağından organik içerikli şampuanlar kullanın. SLS içermeyen! Saç derisine haftada 2 kez yumuşatıcı besleyici saç yağı bakımı uygulayın. (HC care saç yağı gibi) Saç tellerimiz genetik olarak ya kalın ya incedirler. Onların yapısını değiştiremeyiz. Haşimato tiroidi ile beraber tellerin yapısı daha da incelir saç seyrekleşebilir. Saçın daha hacimli görünmesi için kullanabileceğiniz şekillendiriciler köpükler ve serumlar vardır. Saçlı deriye sürmeden, sadece tellere uygulayarak bunları kullanabilirsiniz. TIRNAKLAR Tırnaklarınız da diğer deri uzantıları gibi (saç ve tırnak) ince ve kırılgan olur. Oje kullanıyorsanız lütfen tırnak koruyucu baz sürüp oje uygulayın. Tırnak çevresine besleyici serum kullanarak incelmeyi kısmen de olsa azaltabilirsiniz. RUH Hayatında stres olmayan kişi neredeyse yok gibi bir şey! Ruhunuzu besleyin. Kozmetikler kadar fayda göreceğiniz bir yardımdır bu. Uyumadan Hz528 müzikler dinleyin. Youtube bunların en zengin kütüphanesidir. Her gün, işiniz ne olursa olsun, kendinizle baş başa ve sakin kalacağınız, sevdiğiniz bir işle uğraşacağınız 20 dakika ayırın!

About Aysenur

Check Also

Ayşenur Yazıcı İmzalı Kozmetikler

Hayalini kurduğum cilt bakım ürünleri artık güvenli kozmetik arayan hanımların hizmetinde. Benden mutlusu yok. Her …

2 comments

  1. Ayşenur Hanım Merhabalar,

    27 yaşındayım. Çok hassas açık tenli, doğuştan kızıl saçlıyım ve yazları artan kışları azalan çillerim mevcut en çok da yüzümde. Yaklaşık 4 yıldır hipotriodi ile uğraşıyorum. İlaç tedavisi görüyorum. Tiroit hormonlarım yavaş çalışıyor. Kuru ve sivilceli bir cildim var pul pul dökülüyor ve ince kırışıklıklarımla oluşmaya başladı. Bana önerebileceğiniz kırışıklar ve lekeler için önem alabileceğim nemlendirici, serum ve güneş kremi isimleri var mıdır? Yardımcı olabilirseniz çok minnettar olurum.

    Saygılarımla,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.