Home / Mutfak Kileri / Pales: Antakya’nın Şifalı Yiyecekleri

Pales: Antakya’nın Şifalı Yiyecekleri

Her yörenin kendine has şahane tatları oluyor. Coğrafik durumuna, kültürüne göre, ekilen tohumuna göre bir patlıcan közleme bile çok değişik lezzetlere bürünebiliyor. Malum GDO ile tanıştık tanışalı herkesin içi kuşkulu. Ben ne yiyorum, tohum nereden, hayvan ne yedi ? Hayvanların yemleri konusunda kafamı nicedir kurcalayan bir konu var. Bu hayvan ne yiyor ki bana verdiği süt ve etin tadı ve genetik yapısı bu kadar değişime uğrar? Google amca’da da arayıp bu konuda yüzlerce bilimsel makale okuyabilirsiniz, alış verişe çıktığınızda rafların önünde saatlerce üretim konusunda etikette yazılanları okuyarak da sorunuza cevap arayabilirsiniz. Ben Migros’tan da, Carrefour’dan da alış veriş yapıyorum. Taze masa ‘nın da 3 yıldır üyesiyim. Bazen yeni ne gelmiş diye bakarım, bazen sepet hediyeleri vardır beklerim sipariş veririm. Pales ile böyle tanıştım. Birçok farklı mağazada değişik isimlerle satışta ama sitelerine tıklayınca yöresel olmanın da ötesinde bilimsel metotları eski kültüre nasıl uyguladıklarını öğrendim. Çok da hoşuma gitti.
Alışverişimi masaya yayıp resmini çektim önce. Sonra haşlama peynirimi ghee yağında 2 dakika kızartıp afiyetle yedik. Çocukluğumdan bir tat buldum damağımda. Sanırım her şeyin saf, temiz, güzel ve huzurlu olduğu tat idi bu. Yolunuz düşerse bu raflara tavsiyem, deneyin. Antakya’nın tarihinden günümüze uzanan yöresel peynirlerinin, mezelerinin lezzetiyle tanışın. Patlıcan Ekşilemesi, Yayık Tereyağ, Ghee Yağı, Antakya Haşlama Peyniri, Sürk Baharatlı Çökelek, Ve Caviar D’Olives. Özellikle “alalakh” isimli olan bu yeşil zeytin ezmesini tatmanız gerek. İçinde susam yağı, ceviz,zahter, çörekotu,badem, ketentohumu,rezene, zeytinyağı ve sumak var. Mükemmel bir lezzet. Hele kahvaltıda besleyici ve doyurucu değişik tat isteyenlere biçilmiş kaftan.
Not: Ghee yağı, tuzsuz tereyağından elde edilen saf yağdır. Ben un helvası yaparken kullandım. Bademleri de bu yağda hafif kavurup helvaya koydum. Muhteşem bir damak lezzeti ve gerçek tereyağ kokusunu yerken duyuyorsuuz.

About Aysenur

Check Also

Osmanlı Gül Şerbeti

Evde kendiniz gül suyu yapmak istiyorsanız youtube kanalımdan “evde gül suyu yapımı” videomu tıklayıp izleyebilirsiniz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.