Home / Cilt Bakımı / Neden Aloe Vera ?

Neden Aloe Vera ?

Çünkü susuz hassas, bebek gibi sürekli kollanmaya mecbur olduğumuz alerjik, her şeye tepki veren, kızaran, egzama gibi rahatsız eden yangıları olan bir cilt varsa aloe vera içerikli ürünler cankurtarandır.
Birçok popüler veya botanik ismi var ve ilaçlarda kozmetiklerde sık kullanılan bir bitki.
Neden? Çünkü suyu jel şeklinde yapraklarında biriktiriyor.
Hint Alces, Kumari, Ghirita, Gawarpaltra, Curacao Aloe, Lu Hui, Aloe Barbadensis, Aloe Indica, Aloe Barbados, Aloe Vera…
Botanik’te 250’den fazla aloe türü listelenmiştir. Yeşil ve mavi çeşitleri vardır, terapötik etkileri aynı olsa da büyüme hızları değişiktir.
Aloe veranın A, C, E, folik asit, kalsiyum, krom, çinko, magnezyum, sodyum, potasyum, demir, bakır, mineraller, amino asitler, antioksidanlar içermesi sebebiyle hem bazı ülke mutfaklarında sebze gibi tüketiliyor hem deri iyileştirmede kullanılıyor.
Oksidatif hasarı iyileştiriyor, kolajen yapılanmasına yardım ediyor ve hatta diyabet 2 tip sorunun tedavisinde kullanılıyor. Antibakteriel özellikleri sayesinde akne tedavisinde iyi bir nemlendirici alternatifi olarak sunuluyor.

Enteresan not: 45 Yaş üzeri 30 kadında 3 aylık bir zaman biriminde aloevera kullanımıyla kolajen seviyesinin arttığı tespit edilmiştir (1)
Aloe Vera, yetiştiği bölgenin eco-temizliğine göre fiyatı ve kalitesi artan bir bitki. Elbette yetiştirilirken kimyasal gübreler kullanılmamış olması önemli. Hasattan hemen sonra yaprakların hemen işlenmesi gerek. Çünkü içerikteki değerli maddeler kaybolmamalı! Birçok markanın aloe’li ürünü var lakin her bitki ayni konsatrasyonda ve aynı kalitede olmayabiliyor…
Aloe vera’nın kalite standartı için “uluslararası Aloe Bilim Konseyi” onaylı olmak önemlidir. http://www.iasc.org/

IASC-Seal-300
Hindistan, Avustralya ve Meksika bu konuda en yüksek üretim yapan yerler.
Güney Kore’nin Jeju adası bu konuda en kaliteli bitkiyi yetiştirmekle övünüyor. Lakin atmosfere radyoaktif madde salınmasına sebep olan Fukuşima patlamasından sonra; Güney Kore’ye yakın olan bu adayla ilgili aloe vera bitkileri hakkında bir tedirginlik olduğunu da biliyorum.
Çin, Almanya, ABD, Yunanistan, Hindistan, Vietnam, İngiltere, Meksika, Hollanda, İspanya, Mısır, Tunus, İtalya aloe vera’yı hammadde olarak hem işleyen, hem üreten bazı ülkeler. Yapraklardan 3 yaşından sonra en yüksek hasat alındığından; aloe vera üreticilerinin de denetelenebilir olması önemlidir. Her aloe veralı ürün bitkinin tüm özelliklerini taşımayabilir.

Hava şartlarının sıfırın altına düşmesi aloe vera’yı öldürdüğünden ülkemizde böyle bir girişim yok bildiğim kadarıyla. Lakin güney illerimizin sera ve çiftlikler kurulmasına müsait olduğunu düşünüyorum. Son 10 yılda tanışılan Brüksel lahanası, brokoli, kivi, avokado gibi keşke Türkiye’de de aloe yetiştirilmeye başlansa.

Sedef, dermatit, egzama, akne, yanık… (2) Cilt tipiniz ne olursa olsun aloe’li kozmetikler sakinleştirmek, onarmak ve nem yüklemek için bir numaralı alternatiftir. Hasarlı saçlarınızda, egzamalı saçlı deride, kırılan tırnaklar için veya ciltte bağışıklık sistemi sorunlarında bu bitkinin olumlu etkisini gayet iyi gözlemleyebilirsiniz. Antialerjik olması da ayrı bir kullanım güveni veriyor. Aldığınız aloe içeren üründe % kaç oranda bitki özü olduğuna da dikkat ediniz. “Sertifikalı bitki üretimi” ibaresine de bakınız.

(1) Kaynakça: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2883372/  , Chithra P, Sajithlal G, et al., « Influence of aloe vera on collagen characteristics in healing dermal wounds in rats », Mol Cell Biochem. 1998;181(1-2):71-76.
(2) Kaynakça: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8765459

Lr Firmasının Aloe Verasının kalitesini inceleyip, mineral yağları ve parabeni kullanmadıklarının garantisini görüp, almaya karar verdiğimde arkadaşım Dilek’e yazdım. (Eylül 017)
Veee “Special Care Box” setini arkadaşım Dilek Gürsoy’dan aldım. Kendisine daha ayrıntılı bilgi için ulaşmak isterseniz iletişim bilgileri şöyle:
Maili dilocum@yahoo.com
Instagram hesabı: dilek_unalan_aloevera
aloe4         aloe 5         aloe1
Çok sevindiğim bir diğer konu: Ürünler taze.
Bu da firmanın sürümü olduğunu ve müşteriye saygısını gösteriyor:
aloe 7

Bu sette sakinleştirici, onarıcı, acil yumuşatıp nemlendiren 3 ayrı ürün var. Her biri evde ecza dolabında bulunması gereken “her derde deva” tüpler gibi 🙂
Neden set?
Çünkü içinde bu özel ciltlerin her durumuna uygun yardım ürünleri var. Mevsime göre de değişen ihtiyaçlarınızı karşılayacak 3 ürün.
Aloe Vera Konsantre: %90 aloe vera içerir. Maksimum nem isteyen tüm ciltlere, oldukça yoğun kıvamlı bir jel…
Lazer sonrası, kılcal damarları olan ciltlerde, roza sorununda, yanıklarda, akne tedavilerinde kullanılabilecek iyi bir kozmetik. Elastikiyeti destekliyor. Çarpma, burkulma, morarma için rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Ben annemin serum ve iğne sonrası deri altında oluşan morluk ve iç kanamaların olduğu yerlerde kullanmaya başladım.Çatlak topuklarda da çok iyi sonuç verdiğini söyleyebilirim.
Küçük bir tüyo: Ürünü buzdolabında tutun. Yatmadan önce göz altlarına serin serin sürün. Sabah yıkayın. Şişliklere ve torbalanmaya çok iyi geliyor.
Aloe Vera Propolis: %79 aloe vera içeriyor. Artı olarak içeriğine bal peteğinden elde edilen propolis ilave edilmiş. Kuru ciltler, çatlamış topuklar, sedef, egzamalı eller gibi hasarlı durumlar için çok iyi bir onarıcı nemlendirici. Pişiklere de kullanılıyor. Sağ elimdeki egzamaya iyi geleceğinden eminim. Bilgisayarın yanına koydum. Gün içinde tekrar tekrar sürüyorum.
Acil Durum Spreyi: %83 oranında aloe vera  ve 12 ayrı bitki özü var içeriğinde. Kaşıntı, alerji hassasiyet gibi durumlarda yatıştırmak istediğinizde cilde istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Hassas, kuru, nemsiz, egzamalı, medikal estetik yapılmış ciltler bunları günlük cilt bakımında nasıl kullanabilir?
Consantre jeli nemlendirici olarak, propolisi üzerine sabah akşam onarıcı olarak kullanabilirsiniz.Spreyi ise yüz temizledikten sonra tonik ve sakinleştirip nem kilitleyici olarak kullanabilirsiniz.Gün içinde istediğiniz kadar fısfıslayabilirsiniz.
Özellikle roaccutane tedavisi sırasında ve sonrasında bu setin çok iyi iş başaracağına hassaslaşan ve bağışıklık sisteminin zorlandığı tedavi boyunca mükemmel destek olacağına inanıyorum. Bilginize.

İşte aloe vera hikayem bu kadar. Diğer kullandığım aloe’li ürünlerimi de sayfa altına koyayım dedim.

Missha Premium Aloe Sleeping Mask

premium aloe sleeping mask
%70 aloe konsantrasyonu içeriyor.
Gece bol uygulanıp, sabah yüzden suyla arındırılıyor.
Nem kilitleme, kızarıklığı yatıştırma,  acil su yükleme, tatil dönüşü kuruyup perişan olan cilde takviye olarak hiç fena değil.Lakin hafifçe yapışkan bir yapısı var.
Uyumadan 1/2 saat önce sürmeli ki yastık güzelleşmesin 🙂

Missha Premium Aloe Soothing Gel

?

%95 Aloe Konsantrasyonu içeriyor. Serin bir jel kıvamında, sürülmesi çok keyifli. After sun olarak tatilde süper işe yarayan bir kozmetik. Yapıışkanlık bırakmıyor. Akne tedavilerinde, aşırı su yayıplarında yatıştırmak için gerçekten iyi. Buzul suyu, allantoin, Sodium Hyaluronate içeriyor. Yani saf aloe değil.  Lakin hem Jeju adasının aloe’leri kullanılmış hem içeriğinde sonradan değişimler yapılmış internette güncellenmiş yerlerde değişim belirtiliyor.  Yeni üretiminde ethanol, PEG,TEA ve mineral yağlar yok .

içeriik

 

About Aysenur

Check Also

lab-1418866-1279x1705

Dimetikon Zararlı Mı? Değil Mi?

İnternette içerik arayan, uluslararası açıklamalara bakan, kendine içerik seçerken sık sık gelip “dimetikon” tartışmasına rastlayan …

12 comments

 1. Merhaba Ayşenur Hanım bu kremler yüzdeki güneş lekelerine iyi gelir mi acaba?

  • Lekelere iyi gelmesi için MSM Vücut Jeli (leke açıcı içerikli) ile beraber kullanılması gerektiğini biliyorum ama yine de işin uzmanı markanın temsilcisi olan Dilek hanıma bir mail atarsanız sizi bilgilendirecektir.
   Maili dilocum@yahoo.com kendisine yazabilirsiniz. LR uzmanı o…
   Sizden ricam lekeleriniz hakkında nasıl bir işlem uygulamanız gerektiğini anlattığım bu videoya göz atmanız.
   https://www.youtube.com/watch?v=8RIhzYYMTAE
   sevgilerle
   Ayşenur

  • Yasemin hanım
   Cilt lekelerine temizleme için microsilver yüz yıkama kremi, hem cildinizi nemlendirme hem de cilt rengini açmaya yardımcı olacak %90 aloe Vera içerikli concentrate krem, yine renk açıcı özelliğe sahip sadece lekelerin üzerine sürebileceğiniz msm body jel ve cilt tipinize uygun tonik önerebilirim. Temizlik Ya da nemlendirme için kullandığınız başka ürünler varsa sadece msm de kullanabilirsiniz. Ama benim söylediğim ürünlerin hepsinin cilt rengini açıcı özelliği var. Ayrıca tabiki mutlaka güneş kremi kullanmalısınız Ayşenur hanımın hep söylediği gibi. Çünkü bir kere güneş kremsiz dışarı çıksanız yaptığınız tüm bu bakımlar boşa gidiyor inanın. Ben bazen çok güneşli havalarda evde bile güneş kremi sürdüğüm oluyor çünkü cildim lekeye çok müsait. Ve şunu söylemek istiyorum leke tedavisi zor ve uzun soluklu bir süreç. Sabırlı olup düzenli olarak ürünleri kullanmanız gerekiyor. Ben kendim de şu anda bu ürünleri kullanıyorum. Koyu ve bayağı uzun süreli lekelerim var. Yavaş yavaş açılmaya başladı. İsterseniz resim paylaşabilirim sizinle. Telefonumu yazabilirim özelden dilerseniz. Yardımcı olmak isterim.
   Sevgiler
   Dilek Ünalan

  • Dilek Ünalan
   25 Eylül 2017, 11:44
   Yasemin hanım
   Cilt lekelerine temizleme için microsilver yüz yıkama kremi, hem cildinizi nemlendirme hem de cilt rengini açmaya yardımcı olacak %90 aloe Vera içerikli concentrate krem, yine renk açıcı özelliğe sahip sadece lekelerin üzerine sürebileceğiniz msm body jel ve cilt tipinize uygun tonik önerebilirim. Temizlik Ya da nemlendirme için kullandığınız başka ürünler varsa sadece msm de kullanabilirsiniz. Ama benim söylediğim ürünlerin hepsinin cilt rengini açıcı özelliği var. Ayrıca tabiki mutlaka güneş kremi kullanmalısınız Ayşenur hanımın hep söylediği gibi. Çünkü bir kere güneş kremsiz dışarı çıksanız yaptığınız tüm bu bakımlar boşa gidiyor inanın. Ben bazen çok güneşli havalarda evde bile güneş kremi sürdüğüm oluyor çünkü cildim lekeye çok müsait. Ve şunu söylemek istiyorum leke tedavisi zor ve uzun soluklu bir süreç. Sabırlı olup düzenli olarak ürünleri kullanmanız gerekiyor. Ben kendim de şu anda bu ürünleri kullanıyorum. Koyu ve bayağı uzun süreli lekelerim var. Yavaş yavaş açılmaya başladı. İsterseniz resim paylaşabilirim sizinle. Telefonumu yazabilirim özelden dilerseniz. Yardımcı olmak isterim.
   Sevgiler
   Dilek Ünalan

 2. Merhaba öncelikle kusura bakmayın yeni gördüm mesajınızı tabiki sizinle iletişime geçmek isterim Dilek Hanım çünkü çok takıyorum yüzümdeki lekeleri size mail atayım öyle sorayım sorularımı 🙂 Bu arada Loccitene’nin ürünlerini kullandınız mı Ayşenur Hanım ben nemlendirisini almayı düşünüyorum.Ama bu markayı daha önce kullanmadım.

  • Merhaba,
   L’Occitane markasının yüz temizleme köpüğünü yıllar önce kullanmıştım.Çok memnun kalmıştım. Kullandığım cilt bakım ürünleri yazısında resmi duruyor olmalı 🙂
   Nemlendiricisi sizin cilt tipinize uygun ise sorun yok tabii. Lekeleriniz veya cilt tonunda eşitsizlik varsa leke açıcı serumu olan Reine Blanche Whitening Serum – Reine Blanche Aydınlatıcı Serum ‘u, üzerine leke açıcı kremi Reine Blanche Brightening Cream uygulamanız gerekiyor.
   sevgilerle

 3. Teşekkür ederim 🙂

 4. Bu arada size mail attım Dilek Hanım..

 5. Ayşegül hanım merhabalar. çok eski okuyucunuzum ve tüm kozmetik ürünlerimi sizin tavsiyelerinizle aldım. ürünlerim bittiği için tekrar tavsiye almaya geldim sizden 🙂

  ben 32 yaşındayım. günlük hayatımda hiç fondoten pudra allık gibi cilt ürünü kullanmıyorum. cildimde ergenliğimden kalma sivilce izlerini takriben geniş gözenekler mevcut. geçen sene 7 seans derma pen mezoterapi uygulaması gördüm. gözeneklerim hafiflediler. şuan Ankara suyundan kaynaklı olarak inanılmaz derecede yüzüm kuru öcellikle burun kenarından başlayarak yanaklarımın tamamı. cildim yağlı ama kurular. nemli değiller. kuruluktan kaşınıyorlar. yüzümü yıkadıktan sonra inanılmaz derece geriliyorlar. ben sizden nemlendirici önerisi, kaz ayakları ve kaş arası mimik çizgileri için krem önerisi istiyorum.

  kullandığım ve elimde olan ürünler:

  Neutrogena yüz yıkama jeli ( her sabah ve akşam kullanıyorum)
  Cyrene Advanced Duo ( haftada 2 kere yüz temizleme fırçası ile birlikte kullanıyorum)
  Cyrene Advenced oil control bha Facial Toner
  gece gündüz kremi olarak diadermine marka ve rival markalarını kullandım ikisinden de memnun kalmadım.
  her sabah düzenli kullandığım yüz kremim ise Strivectin Present Perfect
  güneş koruyucu olarak image skincare 30+spf
  Iluma Intense Lightening serum

  deneyimlediğim artık kullanmadığım ürünler:
  Cyrene Günlük Cilt Aydınlatıcı Bakım %2 AHA Glycolactic Exfolyan
  Cyrene Ozonlu Beauty Bar Bakım Sabunu
  Cyrene Advanced Acne and Oil Control Yüz Bakım Toniği
  Missha Super Aqua Pore Correcting Refine Serum

  • Merhaba,
   Musluk suyu yüzümüzü yıkamak için çok sert, yüzünüzü yanınıza alacağınız içme suyuyla veya MİSEL suyla temizleyin.
   Suyu 1-2 gün dinlendirirseniz kloru çöker. Daha iyi duruma gelir.İsterseniz şişede dinlendirilmiş su ile yüzünüzü yıkayın.
   Yanlış hatırlamıyorsam, yüksek oranda sülfat, sodyum ve klorür bulunduğu tespit edilen Kızılırmak suyunun Ankara’da kullanılması meclis gündemine getirilmişti. Ama sonra ne yapıldı bilmiyorum.
   Neyse. Uygulama videosu ve bilgi: https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc&t=82s
   Yağsız ciltler de kuru olabilir. Su kaybetme anlamında yani. Su yağ dengesini yeniden kurabilirsiniz.
   Bunun için 1- sert kimyasallı (sodium Laureth Sulfate veya Sodium Lauryl Sulfate) temizleme jellerinden uzak durun. 2- Jel sonrası mutlaka alkolsüz bir tonikle cildi silin (pH’ını düzenler) 3- bir hyalüronik asit içerikli serum kullanın, 4- sonra nemlendiricinizi sürün.
   Kullandığınız jelin arka tarafındaki “içerik yerine” bakın sert kimyasal varsa kullanmayın.Kazır ve kurutur. Cyrene’de yok biliyorum, ama Neutrogena’da var sanırım.
   Serum olarak bu serumlardan birini sabah ve akşam 3-4 damla krem altına kullanabilirsiniz:
   * Cyrene Epidermal Matrix Age Defying Hyaluron 3MW
   * Bioaqua Hyalüronik Asit Yüz Nemlendirme Serumu
   * Skinceuticals Hyaluronic Acid Intensifier
   * tt Timeless Truth hyaluronic acid serum
   Bu makaleden hyalüronik asidin hem nemlendirme hem kırışıkları dolgunlaştırma hem deriyi daha sağlıklı yapma için nasıl işlediğine bakabilirsiniz. Cildin yenilenmesine yardımcı ortamı hazırladığından sivilce izlerine de etkisi olacaktır.
   http://aysenuryazici.com/hiyaluronik-asit-cilt-bakiminin-jokeridir/

   Kazayakları ve kaş arası mimik çizgileri için en doğru yapacağınız botoks uygulamasıdır.
   Bu, kırışığın hareketini engelleyeceğinden bir süre sonra kırışık yok olacaktır.
   Detaylı anlattığım videoda bilgi bakar mısınız?
   https://www.youtube.com/watch?v=qwlHL3yFecM&t=17s

   Tabii ki göz kremini uygulamaya devam edersiniz. Derinin elastikiyetini takviye etmek ileriye de yatırım olur. Botoks sayesinde kırışık zaten gerileyecektir.
   Nemlendirici antiaging önerim:
   * Activar Ac 11 antiaging olarak sabah akşam ve göz kremlerini kullanabilirsiniz serumun üzerine.
   * Derma E Deep Wrinkle Peptide Moisturizer kullanabilirsiniz sabah ve akşam
   * Veya, gündüzleri Caudalie Polyphenol C15 Anti-Wrinkle Protect Cream SPF 20 Kırışıklık Koruyucu Krem’i kullanabilirsiniz.
   * Aynı markanın hem sabah hem akşam kullanılan Caudalie Pulpe Vitaminee Anti Wrinkle Fluid Cream Kırışıklık Karşıtı ve Enerji Bakım Kremi de uygundur.
   Göz kremi olarak Activar seçeneğinin yanında Derma E, Anti-Wrinkle Vitamin A Eye Creme, veya La Roche Posay Active C Eye Cream de inceleyebileceğiniz size uygun ürünler.

   Sevgilerle

 6. elimde güneş lekeleri var, kullanabilir miyim bu ürünü?

  • Eldeki, güneşe maruz kalmaktan oluşan lekelerinin açılmasını sağlayan , özel olarak el lekelerini açmak için üretilmiş kremler var.
   Onlardan kullanmanız gerekir. Bazı kremlerde “ellerde de ” kullanılabileceğini yazar zaten…
   Ellerin derisi yüz cildinden farklıdır. Günde 10 kez suya sokuyoruz.Her seferinde koruma tabakasını yok ediyoruz.
   Öneriler:
   * DECLARIL Kahverengi Lekeleri Giderici Krem
   * URIAGE DEPİDERM ANTİ-BROWN SPOT HAND CREAM SPF15
   * Isis Pharma Bodytone El ve Vücut İçin Leke Açıcı Krem
   * Clinique Even Better Dark Spot SPF 15 Yaşlanma ve Leke Karşıtı El Kremi
   * Ducray Melascreen Yaşlanma ve Leke Karşıtı El Kremi
   * Daggett & Ramsdell Renk Acıcı – Leke Giderici El ve Vucut Kremi
   * Farmona Dermacos Anti Spot Leke Önleyici El Kremi

   sevgilerle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir