Home / Kozmetik ve Güzellik / Cilt Bakımı / Kuru ciltte & sivilce & Komedon

Kuru ciltte & sivilce & Komedon

Sivilce veya komedonlar sadece yağlı ciltlerin sorunu değildir. Kuru ciltte de sivilce çıkabilir. Komedon oluşabilir.  Nedeni, zaten kıt olan yağ salgısının “herhangi bir sebeple” içeriden veya dışarıdan tetiklenmesi ve bu yağ salgısının gözenekte sıkışıp, kuru olan yüzeye bir türlü çıkamamasıdır. Peki, ani yağ artışı neden olur?

 • Bazı hormonal değişiklikler,
 • aşırı sıcak ortamlar,
 • Cildi sabah akşam iyi temizlememek,
 • kazıyıcı yüz temizleme kimyasalları ve/veya sabun
 • stres,
 • aşırı yağlı ve baharatlı beslenme,
 • sürekli kullanılan bir ilacın bırakılması,
 • ağır bir diyet programına girmek,
 • hamilelik, düşük, doğum
 • coğrafya değişikliği, taşınma vb.
 • Hiç cilt bakımı yapmamak, nemlendirici kullanmamak

Kuru ciltlerde yağ salgısı zaten kıttır. Salgı yeterli olmayınca gözenekler de dar ve küçüktür. Kuru cildin yüzeyini, pH’ı alkali sabunlarla temizlerseniz iyice kurur. Deri kendini savunmak için acil yağ üretimine geçer. Bu dar gözenekten -ani salgılanan- salgı çıkamaz. Sivilce veya komedon oluşur. Unutmayın kuru ciltte hem “su” hem “yağ” eksiktir.
clean clear acne spot treatment

 

 

Kuru ciltte sivilce çıkmaması için…
1- İçinde kazıyıcı sert kimyasallar olmayan jellerle yahut “misel” sularla veya “süt ve tonikle” aksatmadan temizleyin.
2- Yüz temizleme fırçaları kullanmayın (sünger olur)
3- Temizleme sonrası mutlaka alkolsüz tonikle yüzeyi sakinleştirin.
4- Yağ salgısını tahrik eden petrol türevleri içeren ucuz fondötenler kullanmayın. Cildi temizlemeden asla krem sürmeyin.
5- Kaynar suyla banyo yapmayın. Banyo sonrası mutlaka nemlendiricinizi sürün.
6- Yağ salgısını emen killi maskeler kullanmayın.
7- Güneş ışınlarından yaz kış SPF koruma içeren kremlerle korunun.
8- Su tüketimini ihmal etmeyin.
9- Karlı havalarda, soğukta ve rüzgârda yüzü mutlaka atkıyla koruyun.
10- Sabah ve akşam nemlendiriciyi asla ihmal etmeyin.
11- Haftada 2 kez banyo sonrası, ozonlu jellerden maske gibi bolca uygulayın. Masaj yapın. İki saat kadar sonra kâğıt mendille silin. Yıkamayın.
12- Sivilcenin çıkacağını hissettiğiniz an lokal sivilce kurutucu jellerle müdahale edin. Büyümeden sönsün. Sadece sivilce üzerine dokundurun.

Kurallara uyarsanız sivilce çıkmayacak, komedon oluşmayacaktır. Komedon oluşuyor korkusu ile zaten kuru olan cilde nemlendirici kullanmamak durumu daha da kötüleştirir. Bu cildin mutlaka nemlendirici kullanması ve sabah akşam serum üzerine uygulaması gerekiyor.
Var olan sivilcelere “lokal olarak” sivilceyi kurutan ürünlerden kullanın. Çıkmakta olan sivilcenin çıkmasını engeller. Çıkmış olanı en çabuk sürede söndürür. Acil müdahale egerek ev elinizin altında jel yoksa, aspirini az su ile ezin. Sivilce üzerine minicik sürün. Sabah yıkayın. Salisilik asit içeriğiyle bakteri üremesini durduracaktır. Sakın diş macunu sürmeyin. Bazı densiz kişiler diş macunu sürerek söndürmenizi (!) önerebilir. Diş macununun içinde birçok madde vardır. Asit/baz yapısı kesinlikle yüz cildine uygun değildir. Yakıcı bileşenleri dokuyu yakabilir, sivilcenizin derin izi kalmasına sebep olabilir. Benden söylemesi!

?
Ozonlabs Ozonized Olive Oil (yüksek ozonlanmış onarıcı serum)

About Aysenur

Check Also

Hangi Cilde Hani Kil maskesi Seçilmeli? Saçlı deri için Hangi kil uygun?

Kil maskesi seçerken nasıl seçeceği konusunda kararsız ve biraz daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler …

9 comments

 1. Merhaba Ayşenur Hanım,
  Okumaktan ve türlü videolardan başım dönmüş halde yazıyorum.Araştırmaktan pişman değilim ama hayal kırıklığı artık hiçbir şey yapmak istemeyişi ardından getiriyor.Dün kızarıklık videonuzu tekrar izledikten sonra tamamen kendimize bakmamız üzerine içten ricalarınız üzerine bugün yazmak istedim.
  34 yaşındayım,beyaz tenli yanakları gittikçe kızaran biraz da kaşıntılı bir cilde sahibim.Arada çıkan ve çenede geçmeyen ağrılı akneler için birçok kez doktora ,uzmana vb.gittim.Onlar için kurutucu kullanırken cildim kurudukça kurudu .Karmadan kuruya döndü diyebilirim.Şimdi de gözeneklerle uğraşıyorum.Yanaklarda da sivilcelenmeler başladı.Yıkasam da düzelme olmuyor yıkamasam da.
  Videolarınızda tam temizlenmiyor diye uyarılarda bulunmuştunuz.Ancak ben bioderma misel suyla bile kızarırken temizlemeyi nasıl başaracağım bilemiyorum.
  Kızarıklık ürünleri beni daha çok kızarttı desem belki şaşkınlığım anlaşılır..(bioderma ar ile avene antirougeurs.kremlerini kullandım en az 2 ay)
  Şu anda da yangılı şekildeyim.Şimdi ne yapmalıyım bilmiyorum. Makyaj yapmıyorum.Musluk suyu da fazla kullanmamaya çalışıyorum.Solante ,ROZA ,Clindoksil,la roche,nuxe kremleri doğal sabunlar doktorun yazdığı bebek sabunu da dahil kullandım.Şu anda :
  AVENE CLEANSE TEMİZLEME JELİ (1 aydır HC Milk ile temizlemek istedim ancak onu kullanmak beni daha fazla kızarttı.
  AVENE skin recovery nemlendirici
  AVENE FLUİDE 50+ Güneş kremi düzenli sayılabilecek şekilde kullanıyorum.
  AVENE WATER TERMAL SPREY DE 1 ay kullandım .Ancak varlığı yokluğu pek anlaşılmayınca vazgeçtim.
  Su ve sebze ölmeyecek kadar tüketiyorum.Uyku ve stres de cabası .Yaşımdan yorgun gözükmem ve sürekli ağrılı aknelerle uğraşmam oldukça moralimi bozuyor. Yaş almanın getirdiği eksiklikler için önlem almak istiyorum ancak ben daha bugünü rayına oturtamamışken okuduğum yerlerde yağlar içeren serumlar daha çok sivilceye yol açar mı diye endişelenmeden edemiyorum.
  Biliyorum ki cildimiz de kişiye özeldir ve ürünlere farkı tepkiler verebilir. Ancak en azından kullandığım ürün beni daha büyük sorunlara sürüklemesin istiyorum. Kısacası kaliteli birkaç ürün veya alternatif için paraya da zamana da değer diyorum ancak seçenekler çok fazla. Ekleme mi yapmalıyım yoksa tamamen farklı bir markaya mı yönelmeliyim ne yapmalıyım bilmiyorum. Tavsiyeleriniz olursa çok sevinirim.
  Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim…

  • Yeşim Hanım Merhaba,
   Yazdıklarınızı okurken çok düşündüm…
   Kızarıklığın ve tahammülsüz derinin beslenme şekli ve tahil alerjisi dahil, bir çok sebebi olabilir.
   https://aysenuryazici.com/eriskinlerde-akne-sorunu-neden-oluyor/
   Bu yazıma göz atmanızı rica ediyorum.
   Çok soğuk coğrafyada büyümek, sert akne tedavileri görerek derinin bağışıklık sisteminin çok zayıflatılması ve derinin incelmesi, yün alerjisinden tutun da herhangi bir kimyasala karşı tepkiye kadar bir sürü sebebi oluyor…
   Dermatologlar belki patch test yaparak eğer bir alerjiniz varsa bulabilirler. Ama kozmetiklerle bu tip, artık tıp alanına giren cilt sorunlarıyla baş etmek için inanın daha iyi bir mercii.

   Kullandıklarınıza en ek olarak BHA tavsiye edebilirim.
   Hem kızarıkları yatıştırmak hem gözenek içinde yağı parçalamak için en masum eksfolyan BHA’dır
   Akşamları cildi temizledikten sonra bir ped ile yüz silinip atılır. Durulanmaz. Üzerine varsa serumunuz yoksa nemlendiricinizi sürersiniz.
   https://www.sephora.com.tr/sephora-collection-peeling-etkili-yuz-pedi-p10010656/ veya https://cyrene.com.tr/products/skin-renewing-2-bha-lotion-exfoliant?variant=37376853377184
   (Ped veya sıvı şeklinde olan iki formu)
   Bu markanın A serisi kızaran hassas ve toleranssız ciltler için iyidir . Özellikle CAPINON K %1 serum kızarıklığı yatıştırmak için geri dönüşleri iyi olan bir serum
   https://www.pharmaceristurkiye.com/urun-kategori/n-serisi/
   Karmadan kuruya dönen cilt tipi için de hyalüronik asitle desteklenmiş ürünleri de var.
   Sizden ricam, süt ve süt ürünlerini 10 gün kadar tüketmeyin. Bir süt diyeti gibi düşünün.
   Eğer kızarıklıkta azalma olursa mutlaka bir dietisyene ve dermatologa danışın.
   Besin alerjisi de olabilir. Ya da son bulgulardaki verilere de kulak verin=> kızaran hassas ve akneli çok sayıda yetişkinin çölyak hastalığı , irritabl bağırsak sendromu , enflamatuar bağırsak hastalığı ve ince bağırsakta aşırı bakteri büyümesi gibi gastrointestinal bozukluklara sahip olduğunu buldular.
   Sevgiler
   Geçmiş olsun.

 2. Burcu Hanım Merhaba,
  Akne sorunu , ergenliği geçmenize rağmen devam ediyorsa bir dermatologa görünmek gerek…
  Çünkü bu sivilcelerin sebebi androjen hormonun fazlalığı veya polikistik over gibi bir kadınsal sorunun da sebebi olabilir.
  Hormon testinden sonra doktor size bazı ilaçlar verir, hormon dengeye vardığında içeriden sivilceyi oluşturan faktör yok edildiğinden cildiniz de iyileşir.
  Tabii düzenli bakım da yaparak…
  Yani demek istediğim, eğer içeriden bir sebep varsa dışarıdan müdahalelerle sadece bastırmış oluyoruz, sebep devam ettiğinde sonuç => geçmiyor.
  Kopardığınızda içerideki bakterileri kılcal damar yoluyla yan gözeneğe de aktarıyorsunuz. Bunu yaptığınız sürece sivilce geçmeyecektir.
  Eliniz her gittiğinde aklınıza getirin.
  Hatta gerekirse cabinize bir tane neutrogena sivilce kurutucu lokal jelden koyun.
  Sivilce üzerine günde 2-3 kez bunu biraz dokundurun. Kurutur.
  => https://www.gratis.com/neutrogena-visibly-clear-3-in-1-15-ml/urun/10010879?sku=10010879 veya https://www.justinbeauty.net/manyo-factory-blemish-lab-proxyl-gel-bolgesel-sivilce-jeli

  Şimdi ilk önce sivilceler varken dermaroller yapılması doğru değil. Dağıtırsınız. Belki ozonlu jel uygulamasıyla beraber olabilir ama o da yazın pek sağlıklı değil…
  => http://aysenuryazici.com/ozonla-akne-tedavisi-nasil-yapilir/

  Bakımın 3 adımı şart. Temizleme nemlendirme koruma.
  Misel su tto jel ve dermaceutic foamer… Bu üçü de ayni işi gören kozmetikler.
  Umarım ardı ardına kullanmıyorsunuzdur. Deriyi kurutuyorsunuz böyle yaparak.
  Bioderma misel su ile makyajı çıkartın tamam. Ama ardından “ya” TTo jel “ya” glikolik asit içeren dermaceutic foamer 15 ile köpürtüp durulayın.
  %15 glikolik asit içerdiğinden kuruluğu da alır yenilenmeyi de sağlar. Ölü hücreleri yavaşça attığından gözenek tıkanmasını da zamanla önler. Bu da komedon oluşmasını frenlemek demek.
  Bu videodan detay bakın lütfen => https://www.youtube.com/watch?v=g4jFQDkyrKI&t=421s
  SİZE TAVSİYEM:
  1) Temizlemeyi TTO jelle veya Foamer 15 ile köpürtüp yapın. Durulayın.
  Ardından tonik fısfıslayın.
  Tonik önerim:
  * https://www.justinbeauty.net/cosrx-bha-blackhead-power-liquid
  * https://www.justinbeauty.net/aromatica-tea-tree-balancing-toner-cay-agaci-tonigi
  * https://www.aysenuryazicishop.com/products/detail/karma-ve-yagli-cilt-icin-life-energy-water-77.html (kendi üretimimdir)
  2) Serum ya da eksfolyan
  * https://cyrene.com.tr/collections/sivilce/products/skin-renewing-2-bha-lotion-exfoliant
  * https://www.justinbeauty.net/cosrx-centella-blemish-ampule
  3) Nemlendirici
  * https://www.justinbeauty.net/aromatica-tea-tree-balancing-emulsion-cay-agaci-emulsiyonu
  * https://www.justinbeauty.net/mizon-acence-blemish-control-soothing-gel-cream-sivilce-karsiti-jel-krem
  * https://cyrene.com.tr/collections/sivilce/products/oil-free-skin-balancing-aqua-gel-moisturiser
  * https://www.justinbeauty.net/village-11-factory-moisture-emulsion
  Güneş koruması
  * https://cyrene.com.tr/collections/sivilce/products/invisible-physical-sunscreen (yağsızdır)
  * https://www.justinbeauty.net/aromatica-aloe-mineral-sunscreen-spf50-pa-aloe-fiziksel-gunes-koruma (SU BAZLIDIR)
  Tüm güneş korumaları akşamları çook iyi arındırılmalı. Bu güneş korumaları temizlenirken, önce köpükle temizlik yapın. Sonra pirinç tozlu peelingi uygulayıp sonra BHA sürün. Ardından nemlendiricinizi uygulayın.
  Toz peeling => https://cyrene.com.tr/products/dermofoliant-daily-gentle-purifying-peeling-powder-20g?variant=21398549561423
  Toz peeling=> https://www.justinbeauty.net/srb-stabilized-rice-bran-enzyme-powder-wash
  Sevgilerle

  • Burcu Öztürk

   Ayşenur Hanım, cevabınız için çok teşekkür ederim. Jel ve köpüğüm bitmek üzereydi, ben de Salicylic Gentle Cleansing Gel aldım. Onu kullanabilir miyim diğer ürünlerle birlikte kullanmam uygun mudur? Cosrx bha blackhead tonik, Cyrene pirinç tozlu peeling, Cyrene %2 BHA, cyrene Oil Free Skin Balancing Aqua Gel Moisturiser nemlendirici kullanıyorum. Pirinç tozunu tonikten sonra mı önce mi uygulamalıyım? Bir de öncesinde bioıderma misel su kullanıyorum. Bioderma Photoderm Spot Spf 50+ günüş koruması kullanıyorum ve su bazlı olmasına karşı cildimde yağlı bir his bırakıyor acaba lekeye karşı değil de sivilceye karşı mı kullanmalıyım?
   Bir de bu ürünleri kullanırken peşpeşe mi uygulayacağız. Maskeden ne kadar süre sonra bha, bha dan ne kadar süre sonra nemlendirici kullanmalıyım? Bu konularda çok tereddüte düşüyorum. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

   • Burcu Hanım sıralama şöyle:
    1- Salicylic jelle temizleme ve tonikleme
    (AKŞAMLARI pirinç tozunu jelle temizledikten sonra bu adımda uygulayın. Ardından tonikleyin. Yani tonik her zaman nemlendiriciden önceki adımdır.)
    2- serum veya exfolyan (%2BHA)
    3- Nemlendrici oil free
    4- Güneş koruması Spot spf 50 (AKŞAM uygulamıyorsunuz)
    Pirinç tozunun uygulamasına bakınız => https://cyrene.com.tr/collections/peeling/products/dermofoliant-gentle-purifying-peeling-powder

    Evet peş peşe uyguluyorsunuz.
    Jelle temizleyip durulayın. Tonikleyin. 1 dak bekleyin BHA sürün, 1 dak bekleyin nemlendirici uygulayın. üzerine sabah ise SPF sürün.
    Cilt bakımının 3 adımı videosunu izler misiniz lütfen => https://www.youtube.com/watch?v=NFKUoRhAeuY&t=4s
    Bu 3 adım TEMEL adımlar.
    Özel sorunlar için serum, nemlendiriciden önce ilave edilir.
    Peeling, her zaman akşam tercih edilir çünkü hem güneş kreminin atıklarını temizlemek için iyi bir alternatiftir hem hücreler gece yenilendiğinden sabah daha aydınlık bir ciltle uyanırsınız.
    sevgiler

 3. Ayşenur Hanım merhaba,
  Sitenizden yorum yazmayı denedim ama yayınlanmadı sebebini çözemedim uzun olduğu için olabilir mi acaba?
  Ben 29 yaşındayım kuru cildim, aknelerim, komedonlarım var yer yer de burnumda ve dudak çevremde gözeneklerim var (bunlar temizlikle geçiyor tekrar başlıyor) ve yüzümdeki sivilceleri farkında olmadan yolduğum için sivilce yaraları var. 9 yıl önce rouctane tedavisi gördüm, ama geçmedi sürekli tedavilerle boğuşuyorum. Sivilcelerim için mezoterapi tedavisi yaptırdım, lekelerim için dermoroller yaptırdım. Sebebini bulmak için bir çok test yaptırdım. Ama tabiki de tek sebebinin stres ve buna bağlı yüzümle oynamam sivilceleri koparmam. Sizi takip etmeye başladım rutinlerimi değiştirdim, bakım yapmaya başladıkça kendime hakim olmaya da başladım.
  Makyaj özel günler hariç yapmıyorum. Şuan Bioderma misel su, tto jel, dermaceutic foamer 15 ile yüzümü temizliyorum, bioder tonik ile tonikliyordum bana uygun olmadığı için çıkardım yeni ürün arıyorum, activar gündüz bakım kremini kullanıyordum la roche posay effeclar h nemlendirici kullanmaya başladım, güneş kremi olarak da bioderma photoderm spot kullanıyorum ama akneye sebep veriyor sanırım. Lokal olarak da sivilcelere differin jel kullanıyorum. Bi süre önce dermoreller ile janssen leke serum kullanmaya başladım yaz ayı olduğu için yarıda bıraktım.
  30 lu yaşlarda cilt bakımı ile ilgili yazınızı okudum serumlar da eklemek istiyorum.
  Bu kadar dert olunca ve yaz ayında neyi kullanmalıyım hangi ürünü hangi ürünle kullanmamalıyım hepsi karıştı. Hatalı ürün kullanıyor olabilirim tabiki siz içeriklerini bilmek zorunda değilsiniz. Sizin önerdiğiniz ürünler varsa onları denemek istiyorum bana yardımcı olabilir misiniz?

  • Burcu Hanım,
   Siz yazıyı notu bu sayfaya yazdığınızda ben cevap verene kadar görünmez 🙂
   Daha önce yazmış olduğunuz bu metinin aynısı olan 2 not daha var…
   Cevapladım…
   sevgilerle

   • Ayşenur hanım merhaba size bir çok defa yazdım bir kaç mesajımı göreceksiniz.yaşadığım ülkede ki internet sorunundan olsun sizi keşfetmemin verdiği heyecanla size yazarken verdiğim eksik bilgilerden olsun bir kaç defa mesaj attım hangileri ulaştı hangileri ulaşamadı bilmiyorum,öncelikle bunun için özür dilerim.Ayşenur hanım ben 35 yaşındayım cildim kuru mat ve cansız ve aynı zamanda sivilceye-siyah noktaya yatkın.alnımda derin olmasada oluşmuş çizgilerim var.yine alnımda çok eski olmayan 2-3 aylık çok çok hafif renkli,çok çok hafif pembemsi bir renk ayrımı var.the purestin kırmızı peelingi ve yine the purestin sıkılaştırı ve arındırıcı tonik glycolic acid 5% aha bha kullanabilirmiyim.ve sanırım belirtmem gereken en önemli şey Güney aftika johannesburgda yaşıyorum bu ürünleri bu coğrafyada kullanabilirmiyim.biliyorum güneş koruyucu kullanmam lazım ama bu kadar kuvvetli bir peelingi uygulayıp hangi güneş koruyucu olmalı.Ayşenur abla bana yardımcı olabilirsen çok sevinirim burada çoğu ürüne ulaşmam zor nisanda Türkiye’ye geleceğim en azından ürünleri temin ederim.çok teşekkür ederim iyi ki keşfettim sizi🥰🥰🥰

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

Sepette indirim kodu yerine "AYSENUR" yazarak tüm ürünlerde %15 indirim kazanın!