Home / Kozmetik ve Güzellik / Tırnak & El Bakımı / Kırılan Zayıf Tırnaklara Ne Yapmalı?

Kırılan Zayıf Tırnaklara Ne Yapmalı?

Gelin tülüyle tırnağa french & süs nasıl yapılır uygulama videosunu burada tıklayıp izleyebilirsiniz.

Relaxing pedicure and manicure with a pink rose flower

Tırnaklarımız parmak ucunu koruyan ve örten keratinize bir yapı, bir proteindir.  Tırnaklar gün içinde temas ettiği kimyasallar, aseton, sıcak su, hastalıklar, dolaşım bozukluğu ve demir eksikliği sebebiyle kurur nem kaybeder ve kırılganlaşır. Yüzeyinin çukurlaşması veya pürüzlenmesi de bu sebeplerdendir.
Kırılan tırnak bir hastalık belirtisi olabilir mi?
En çok dolaşım bozukluğu, demir eksikliği veya mantar sebebiyle tırnaklar kırılır. Hemen korkmayın.! Her tırnak kırılması demir eksikliği olduğunu anlatmaz. Kırılmayla beraber başka belirtilerin de olması gerek yok. Eğer tırnağınız kat kat soyuluyor ise, farklı kan rahatsızlıklarına bakılır. Kırılmayla beraber tırnağın üzerinde  beyaz minik çizgi ve lekeler varsa, dağınık lekeler manikür hatası sonucu da olmuş olabilir, ama geçmiyorsa, ülserle ilgili veya sistemik bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Doktorunuz bir kan testiyle size yardımcı olacaktır.
Tırnağın kırılmasını nasıl önlersiniz?
İlk önerim kan testi yaptırıp  demir eksikliğine baktırın. Anemi kırılmaların ilk sebebidir. Demirin fazlası zararlıdır, vücutta birikir. Yapmanız gerekenler:
–   Kozmetik besleyici yağlarla tırnak diplerini yağlamalısınız. Tırnak diplerine akşamları besleyici yağlar sürün. Küçük tüpler halinde olanları çantada taşınabilir. İş yerinde de gün içinde tekrarlayın.
–   Nem kaybını önlemelisiniz. Kimyasalı sert bulaşık deterjanları ve yer silme suları + çamaşır suyu ile teması kesin. Eldiven kullanın.
–  Sürekli oje sürüyorsanız  mutlaka taban oje (baz) kullanın. Baz ojeler tırnağı, ojeden görebileceği zarardan korur.
–   Top coat denilen en üste sürülen şeffaf koruyucu oje, sadece ojenin uzun süre kalmasına yardım etmekle kalmaz tırnağı ultra viyole ışınlarından, güneşin zararlarından korur.
–  Tırnaklarınızı tornavida, kerpeten, bıçak niyetine kullanmayın. Fıstık açmayın, vida sökmeyin, fayansın üzerindeki lekeyi kazımayın!
–  İyi beslenemiyorsanız vitamin takviyesi alın. Dolaşımınız düzgünse, mineral ve vitamini de alıyorsanız bu iyileştirici onarıcı faktörleri kanınız tırnaklara taşınacaktır, beslenecek sağlıklı olacaktır.
Beslenmede nelere dikkat edeceksiniz?
Tırnaklarınız zayıfsa balık,yeşillikler ve kırmızı et tüketmeye önem verin.  Ancak kırmızı ette bulunan Demir 2 formu, yeşilliklerde bulunan demir 3 formundan daha güzel emilir. Bol su tüketin. Vücudunuz toksinleri atsın.Süt ürünleri ve tırnaklar arasında bağ yok! Kalsiyumla tırnak kırılmasının hiçbir ilişkisi yoktur.

 

About Aysenur

Check Also

Kozmetik Dedikodu-Yeni Çıkan Kozmetikler Keşif ve Karşılaştırma

                              …

One comment

  1. Ayşenur Hanım, bu tavsiyelerin hemen hemen hepsini yapsam da tırnak soyulmasından kurtulamıyorum. Kansızlığım yok, vitamin takviyesi alıyorum, tırnaklarıma her türlü yağ ve kremi denedim, (argan yağı, ozonlu yağ, nemlendirici vs.) doktora gittim ama bir çözüm olmadı. Ojeden mi acaba diye oje sürmeye bir süre ara verdim olmadı, baz oje olarak kalyon kullanıyorum fena değil ama yine soyuluyor. Herhangi bir sağlık sorunum yok, spor yapıyorum, beslenmeme de elimden geldiğinde dikkat ediyorum fakat yıllardır bu sorunuma bir çözüm bulamadım. Varsa bu sorun üzerine tavsiyeniz çok mutlu olurum 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir