Home / Cilt Bakımı / Hangi Cilde Hani Kil maskesi Seçilmeli? Saçlı deri için Hangi kil uygun?

Hangi Cilde Hani Kil maskesi Seçilmeli? Saçlı deri için Hangi kil uygun?

Kil maskesi seçerken nasıl seçeceği konusunda kararsız ve biraz daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler için bu yazıyı derliyorum. Elbette kil içerek vücuttaki ağır metalleri temizleyen işlemden bahsetmeyeceğim. Bu benim alanım değil. Ben kozmetik içeriğindeki killer konusunda ayrıntı vermek istedim. Böylece ister aktardan ister hazır killi maskelerden cildinize uygun olanı daha rahat seçebileceksiniz.

Killer, tortul kayaçlardır. Tortul kayalar Kuvars, kalsiyum, fosfor, bakır, demir, alüminyum, selenyum, manganez, silika, çinko, potasyum, magnezyum, karbonatlar gibi farklı minerallerden oluşur. Kayanın var olduğu bölgedeki basınç ve ısı farklarına göre çeşitlilikler gösterir,  içeriklerindeki mineraller de var olduğu bölgeye göre oluşur. Yani, kırmızı, yeşil, siyah veya pembe killer fizikokimyasal yapılarıyla birbirlerinden farklıdır… Kozmetikte karşılaşabileceğimiz en iyi içeriklerden biri olan kil minerallerinin adsorpsiyon gibi çok özel özellikleri, küçük boyutlarından, tabaka yapısından ve parçacıkların negatif yükünden kaynaklanır. Kimyadan uzak cilt temizliği arayanlara sunulmuş bir nimettir killer.
Kil maskelerini kadınlar eski zamanlardan beri dünyanın her yerinde kullanıyorlar. Teknoloji geliştikçe killeri bazı formüllerle birleştirip cilt tiplerine ve ihtiyacına göre tüplere koyup kozmetik raflarında kadınlara sundular. Lakin çoğu insan bu kadar çeşit kilin ne işe yaradığını neden bu kadar değişik kil çeşitleri olduğunu, hangisini seçeceğini veya neyle karıştırıp kullanacağınız bilmiyor. Bu yazı bu sebeple kaleme alınmıştır.
Hazır kil maskesi aldığınızda zaten üzerine hangi cilt için ne tip sorunlar için üretildiğini yazıyor ama aktardan alıp siz kil maskesi hazırlayacaksanız bu yazıdan faydalanmanız dileğimle…

Kil, birçok maskede ana bileşendir, çünkü yabancı maddeleri emer detoks yapılmasına yardım eder ve derinin arınmasına yardımcı olur. Killerin bulundukları bölgenin coğrafi koşullarına, toprağın mineral yapısına göre çeşitleri renk alır, farklı özellikler taşır. Hangisi hangi cilt tipine iyi gelir işte size detaylı bir kil rehberi:  
Kaolin kili

Kaolin pembe, beyaz, sarı, kırmızı renklerde olabilir. Taşıdığı minerallere göre bölgesel renkler alır. En popüler olanı beyaz kaolin en yumuşağıdır ve hassas kuru ciltler için mükemmel bir yatıştırıcı ve iyileştiricidir. pH nötr olduğundan çok fazla yağ emme gücü yoktur. Ama kuru ciltlerin üst tabakasındaki kuru ve rahatsız eden ölü deriyi nazikçe atması, yumuşaması için çok iyi bir alternatiftir.
Sarı kaolin biraz daha emicidir ölü tabakayı gayet güzel temizler (peeling yapar) yağlı ve hassas ciltler için de gayet uygundur. Sarı kil kan dolaşımını da arttırdığından birçok aydınlatıcı maskenin içeriğinde rastlayacağınız bir kil çeşididir. Kırmızı kilin akrabasıdır.
Kırmızı kil, kaoinler içinde en emici olanıdır. Rengini okside olmuş demirden alır. Çok spesifik bir oksidasyon geçiren demir, bakır ve çinko da bu parıldayan tonu sarı kile verir. Kırmızı ve sarı killer, az bilinen fakat eşit derecede olağanüstü olan küçük yeşil kil kardeşleri olarak kabul edilebilir. Yağlı ve yorgun ciltler için en iyisidir. Kırmızı kil, yüz veya vücut ürünlerinde özellikle sivilceli ve akneli ciltler için kullanılır. Pembe kaolin ise beyaz ve kırmızı kaolinin bir karışımıdır. Karma ve hassas ciltler için iyi bir seçim olacaktır.

Bentonit kili

Bentonit, alüminyum ve magnezyumca zengin volkanik kül, tüf ve lavların kimyasal ayrışması ile veya bozulmasıyla oluşmuş çok küçük kristallere sahip kil minerallerinden oluşan bir kaya çeşidi. İçerisinde %50 oranında montmorillonit adlı kıymetli bir mineral vardır.
Akneli ürünlerin içerisinde sıklıkla rastlamamamızın sebebi bentonitin çok iyi bir yara iyileştirici olmasıdır. Muhtemelen akne için üretilen ürünlerinizin birinde buna rastlamışsınızdır. Çok iyi yağ emdiğinden akneli ve yağlı ciltler için mükemmel bir kildir. Özelliği sadece bu değil, su ile karıştığında molekülleri yüklü hale getiren ve toksinlerinizi yüzünüzden  (gözenek içinden de)mıknatıs gibi çeken, mıknatıs benzeri elektriksel özelliklere sahiptir. Bu aynı zamanda bakteri ve mantar ve safsızlıkları içeren herhangi bir cilt rahatsızlığı için de geçerlidir. Bentonit su ile karıştığında şişerek yüksek oranda gözenekli bir madde haline geldiğinden -yüzünüzdeki aşırı sodyumdan kaynaklanan şişlikler de dâhil olmak üzere – başlangıçtaki kütlesinden daha fazlasını emebilir. Sıkılaştırma, akne temizleme ve pürüzsüzleştirme, gözenek temizleme yetenekleri ile bentoniti her cilt endişesi için kullanabilirsiniz.
Aztec Secret Indian Healing Clay Facial Treatment kil maskesi saf bentonittir.

(Fuller’s earth )Fuller’ın Toprak Kili

Güneydoğu Amerika’da bulunan bentonit çeşidi bir kildir. Hindistan’da ise ayni kili Multani mitti” adıyla görürüz. Ağartıcı, beyazlatıcı, yağ ve koku emici olarak yüksek kaliteleri olduğundan, lekeli ciltlerin beyazlatılmasında, kedi kumlarında, otomotiv ürünlerinde, yapıştırıcılarda ve eczada kullanılıyor. Yani, mesela ipek bluza salata sosu döküldüğünde veya halıya pasta düştüğünde üzerine bu kili serperek kurumaya bıraktığınızda leke olmayacaktır.
Bu kili özel yapan ne? İçeriğinde magnesium aluminium phyllosilicate var. Maya ve Aztekler’ in resimlerde kullandıkları mavi rengi bu kille yaptıkları biliniyor. Hiçbir kimyasal işleme girmeden yağı veya diğer sıvıları çözme yeteneğine sahip bir kil çeşidi bu… Çok kullanım alanı var. Kozmetikte hafif ağartma özelliği sebebiyle, hiperpigmentiyona yönelik içeriklere konulur. Gülsuyu ile karıştırılarak kullanıldığında yağlı ve lekeli ciltler için güzel bir seçenektir. Normal ciltler haftada bir kez kullanarak daha aydınlık bir cilt tonu elde edebilirler. UV korunması ile beraber kullanıldığında tabii. Bu güneş korumasının önemini lekeli ciltler videomda detaylı anlattım. İzlemek için buraya tıklayınız.

Fransız Yeşil Kili

Adı, sanki sadece Fransa’da bulunan bir kil gibi anlaşılsa da aksine, tüm “Fransız Yeşil Kili” içeren ürünlerdeki kil Fransa kaynaklı değildir. İlk buradan çıkıp tanındığı için adı böyle kaldı. Popüler hale gelince benzer kil yataklarının bulunduğu Çin, Wyoming, Montana ve bazı Avrupa ülkelerinde de yeşil killer satışa sunuldu. Bu çeşitlerin tümünü kozmetiklerde, “Fransız Yeşil Kili” adıyla bulabilirsiniz.
Neyi meşhur?  Mikro moleküllerinden ötürü çok yüksek yağ emme gücü olan ve gözenek sıkılaştırmada en çok kullanılan kil çeşidi… Bazı kozmetik ürünlerinde Illite Clay veya Sea Clay olarak gördüğünüz kil de Yeşil Fransız kilidir. Yeşil renk, yapısındaki bitkiler ve demir oksit miktarından gelir ve renk bu kilin kalitesinde belirleyici bir faktördür. Çok yeşil olan çok iyidir. Bu kil o kadar kadar emici ki sadece yağı gözenekten çekmekle kalmaz, aynı zamanda kanı cildinizin yüzeyine doğru çekerek dolaşımı arttırır. Uygulandığında oluşan karıncalanma hissi bundandır. Maske sonrası oluşan kızarıklık yarım saate geçer.
Rhassoul Kil

Mineraller açısından çok zengin yapısı sebebiyle Fas’tan dünyaya yayılan en kaliteli killerden biridir. Saçlı deri vücut ve yüz için kullanılır.  Rhassoul  (Rasul) kili aynen bentonit gibi negatif yüklüdür. Cildimizdeki çoğu toksin pozitif olarak yüklenmiştir. Rasul kilini uyguladığınızda tüm bu pürüzleri ve kirleri, sebum tıkaçlarını, siyah noktaları ve saç foliküllerinin etrafındaki yağı silerek çıkarmak için mükemmel bir mıknatıs gibi görev yapar. Cildi kurutmaz. Sabun gibi her gün kullanabilirsiniz. Havanda toz haline getirdiğiniz yulaf veya badem ile karıştırarak, suyla ıslatılmış ciltte peeling olarak kullanabilirsiniz. Yağlı saç dipleri için mükemmel maskedir. Boza kıvamına getirip, banyo sonrası saç diplerine sürün. İyice masaj yapın. Başınızı bir havluyla sarıp yarım saat bekleyin. Ilık suyla durulayın. Saçı kurutmaya geçin.


Killi maske hazırlayacaklara birkaç öneri:
**Musluk suyu veya içme suyu yerine  gülsuyu veya hidrosol/hidrolat kullanın. Kısaca bitki özsuyudur. Damıtma işleminin su içeren bir yan ürünüdür. Kozmetik sitelerinden bulabilirsiniz.
** Killeri karıştırmayın. Bir kil çeşidi seçin ve düzenli olarak banyo çıkışı uygulayın.
** Kil maskesini temizlerken cildi tahriş etmemek için önce suyla ıslatılmış bir süngerle tüm yüzde kurumuş kili tekrar ıslatın. Sonra sünger yardımıyla nazikçe silin.
** Kil maskesinden sonra mutlaka nemlendiricinizi veya cilt yağınızı sürün.
** Killi maskelere esansiyel yağ katmaktan vazgeçin. Yağı kil emecektir. Önemli olan, maskeyi temizledikten sonra birkaç damla esansiyel yağınızdan cilde uygulamaktır.
** Killeri maske olarak hazırlarken içerisine limon suyu,  gibi yapısını etkileyecek bir şeyler eklemeyin. Ya içme suyu ya hidrosol  ile hazırlayın.

Mersin Hidrosolü , Allbio Gül Hidrosol, Egeflora Lavanta Suyu ( Hidrosol ) 

About Aysenur

Check Also

Ayşenur Yazıcı İmzalı Kozmetikler

Hayalini kurduğum cilt bakım ürünleri artık güvenli kozmetik arayan hanımların hizmetinde. Benden mutlusu yok. Her …

8 comments

 1. Ayşenur Hanım merhaba. 35 yaşındayım. Cilt gözeneklerim oldukça belirginleşmeye başladı. Cildim sarkık soluk ve cansız duruyor. Bugüne dek öyle düzenli bakımlar yapmadım. Gözaltımda da kırışıklık ve halkalanmalar oluşmaya başladı. Bana makul önerebileceğiniz bakım önerisi verebilir misiniz. Teşekkürler

 2. Merhaba Ayşenur hanım ilk öncelikle sosyal ortamda bilgilerine ve tavsiyelerine güvendiğim bir insansınız kendi adıma işinizi bu kadar güzel ve detaylı yaptığınız için teşekkür ederim. Sormak istediğim soruya gelirsek t bölgemde komedonlarım var medikal cilt bakımına rağmen azalma olmadı çok büyük olmazsalarda çenem pürüzlü , burun ve alnımda yağlı fakar yanaklarım çok kuru hatta kullandığım ürünler dermıkozmetik olmadıgında kabuklanmıs hissi veriyor yanaklarım. Bunların dışında yüzüm mat ve yorgun . Hangi markadan ürn alıp kullancagımı tam bilmemekle beraber eczanelerde yanlıs ürün tabsiyesi ile de hüsrana uğrayıp sonuc alamayabiliyorum . Ürün ve bakım tavsiyelernde bulunursanız çok mutu olacağım , şimdiden teşekkürler

 3. ayşenur hanım merhaba.biraz detaylı bir soru olacak umarım cevaplarsınız. 25 yaşındayım cildim sivilcelenmeye müsait,hassas ve çok çok çook beyaz tenli olduğum için neredeyse en ufak ışıkta bile kızaran ,yağlı sayılır ama nedense son 1 yıldır kuru gibi. yani daha önce böyle bir şeyle karşılaştınız mı bilmiyorum ama yağlı kuru ciltliyim 🙂 siyah noktalar var.
  soruma gelince aslında soru da değil tavsiye istiyorum.
  ben nasıl ve hangi ürünlerle cilt bakım rutini oluşturmalıyım.
  temizleme,nemlendirme özellikle. çok blog okudum ve video seyrettim ama o kadar fazla bilgi var ki profesyonel olmayanların kafası daha çok karışıyor. size gözüm kapalı güvendiğim için sizden tavsiye istiyorum. uygun fiyatlı olması benim için önemli çünkü hala öğrenciyim. temizleyici,tonik,nemlendirici hangi markaların hangi ürünlerini kullanmalııyım sizce? içerik okumayı da bilmiyorum açıkçası. şimdiden çok teşekkürler

  • Ege Hanım Merhaba,
   Bir cilt hem yağlı ve sivilcelenmeye müsait hem de susuz olabilir. Yani su tutma kapasitesi sizin yanlık/eksik bakımınızdan dolayı , kimyasal temas ve UV ışınlarından dolayı olmuştur.
   Kuruluk dediğiniz susuzluktur. Ve yağlı ciltler de susuz kalır…
   Temizleme jellerndeki SLS denilen sentetik kurutucu,kazıyıcı köpük bunun ilk suçlusudur, ikinci suçlu doğru nemlendirici ve koruma kullanmamak…

   Suyu eksilmiş cilt, kendini savunmak için daha fazla yağ çıkartmaya çalışır ve sonuç yağlı açık gözenekli sivilceli bir cilt olur..
   Bu sebeple sizden ricam ilk önce doğru cilt bakımı nedir nasıl olmalı bir göz atın.
   3 Adımdır. Her adım diğerini tamamlar. Yani sadece temizlemek veya sadece nemlendirici sürmek değildir bakım…
   Buradan lütfen göz atınız => https://www.youtube.com/watch?v=NFKUoRhAeuY

   Siyah noktaların oluşma sebebini burada yazdım lütfen göz atın…
   http://aysenuryazici.com/gozenek-ve-siyah-noktalara-cozum/
   Beyaz tenli olmak demek hassas olmak demek o da bu yazıda var lütfen okuyunuz=> http://aysenuryazici.com/beyaz-tenli-olmanin-dayanilmaz-agirligi/
   Şimdi biliyorsunuz ki sizin içerikleri sert kimyasallardan arınmış kozmetikler kullanmanız gererek ve temizleme + nemlendirme + koruma => bu üç adımı DOĞRU ÜRÜNLERLE YAPMANIZ LAZIM…
   Size önerim, bu 3 adımın içerisine akşamları cildi yıkayıp tonikledikten sonra glikolik asit pedlerinden ilave etmeniz.https://www.watsons.com.tr/p/nip-fab-glycolic-fix-yuz-pedi-60-s-16566
   Nemlendirici sürmeden önce akşam, bu pedlerden birini alın cildi silin. Atın. Kutuda 60 tane var size 2 ay gider.

   Öğrenciler için en iyi seçimler Rossmann’lardaki Alterra standında var. Makul ve içeriği için kozmetiklerdir.
   Temizleme Alterra Yıkama Köpüğü Vitamin İçerikli + Hamamelis & Nilüfer Çiceği İçerikli tonik
   Nemlendirme Alterra Organik Aloe Vera & Buzul Suyu İçerikli nemlendirici
   Koruma Güneş Kremi : Alterra 30 SPF güneş koruyucu

   Veya Gratis’ten Bee Beauty’nın yeni organik serisinden temizleme + nemlendirme + koruma ürünlerini alabilirsiniz.

   1 temizleme Bee Beauty Organik Sertifikalı Likit Temizleyici + Bee Beauty Organik Sertifikalı Cilt Toniği tonik
   2 nemlendirme Bee Beauty Hidro Jel Krem
   3 koruma Bee Beauty Hipoalerjenik Güneş Koruyucu Yüz Kremi SPF50

   Geceleri cildinizi güzelce temizlemeyi unutmayın. Güneş korumaları iyi temizlenmeli.
   Video: https://www.youtube.com/watch?v=_YN7YLqRZd8&t=25s

   Haftalık bakım=> Haftada 2 kez banyo çıkışı mavi olan, loreal killi maskelerden uygulayın.
   (L’OREAL PARIS Saf Kil Siyah Nokta Karşıtı Maske )Hem gözenekleri temizler hem yüzeyden kalın ölü kuru tabakayı alır. Daha sağlıklı bir yüzey oluşmasına yardım eder.
   Maskeyi yıkadıktan sonra mutlaka nemlendiricinizi sürün.
   Not: İçerik okumak için bu videoyu size hazırladım… https://www.youtube.com/watch?v=fUJVbsfc46o&t=525s

   sevgilerle

 4. Ayşenur hanım Bio pil hakkında ne düşünüyorsunuz? İçeriği temiz mi, kullandıysanız bir faydasını gördünüz mü acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.