Home / Foto Galeri / Fas – Marakeş Tatili

Fas – Marakeş Tatili

Atlas dağlarının dibinde en çok görmek istediğim yerlerden biriydi Marakeş. Özellikle İslam Sanatları ve Bedeviler Müzesini ve YSL’nin ilham aldığı bahçeleri çok görmek istiyordum. Kendime yakın bulduğum kültürlerini de yemeklerini de tanımak ve neredeyse halkın tamamının Fransızca bildiği bu şehirde dolaşmak çok istiyordum.İsteğim gerçek oldu.

fas-ara-sokaklar-ecb45b567f

El boyaması cam bardakların vitrinde duruşları bile masalsı… Maalesef bulaşık makinesinde yıkama gafletine düştüğüm için çoğunun boyaları soyuldu 🙁

fas-bardak-dukkani-cc7a0eb6bd
Şehrin tamamını kaplayan hoş bir baharat kokusu var. Hareketli caddelerin olduğu mahallelerde portakal çiçeği ve nane kokusu çok yoğun. Sokağa sandalye koyan kafelerin hepsinin üzerinden özel bir püskürtme ile su buharı verilerek oturan  insanlar serinletiliyor bu suyun içinde de portakal çiçeği kokusu var. Çok hoş…

fas-marakes-souks-3594e656f0

Öyle sokaklar var ki sanki labirent gibi ve derinlere gittikçe kokular da değişiyor .Portakal çiçeği kokusu yerini yağlı ağır baharat kokusuna bırakıyor. Sıcaktan dolayı kokular çok belirgin.

Faniler meydanı dev bir alan. Taksim meydanından da büyük. Akşam üzeri muska yazanlar, kelle paça kızartma tatlı satanlar, maymun oynatanlar, dövme yapanlar gelip tezgahlarını kuruyor ve oldukça şenlikli ışıklı bir gezinti yerine dönüşüyor. Biz Arzu Çağlan ile beraber seyahate çıkmıştık.Rehberim çok bilgili ve tecrübeliydi.Şanslıydım.
fas-faniler-meydani-352c482de2

fas-marakes-2-3c12473019Turistik otobuslerle şehri gezmek oldukça eğlenceli.İngilizce Fransızca açıklamaları kulaklıktan dinleyerek tarihçe ve müzeler hakkında bilgi edinebiliyor, istediğiniz yerde inip, ziyaret bittikten sonra tekrar otobüs döngü halkasını yakalayıp geri dönebiliyorsunuz.

fas-marakes-dinlenme-36f13a72df

fas-majorelle-havuz-a26c862c2e

fas-marakes-4-5098511725

fas-marakes-ysl-bahcesi-98676792b9

fas-ysl-sukran-aniti-e1125ac874

Otelimiz çok hoştu. Les Jardins De La Koutoubia  temiz ve kaliteli bir konaklama sunuyordu. Han gibi tasarlanmış ve büyük bir avlu etrafına odalar dizelenmiş.  Hamam bölümü muhteşemdi. Bakmak isterseniz işte siteleri burası Muhteşem bir gül yaprakları senfonileri var. Lavabolarda, odalarda, havluların üstünde, masalarda her yerde taze gül yaprakları var. İnsan gezerken kendini cennette sanıyor.

fas-dovme-7f648b0023

fas-marakes-6ee9caec0b

About Aysenur

Check Also

Hepimiz Hayatın İçinden Geçer Bir gün Yok Oluruz

Kaç yıldır yaşıyorsun deseler, bazen 100.000 yıldır bazen göz açıp kapayıncaya kadar diyorum. Avucundan akıp giden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.