Home / Fashion / Beauty / Engerek Yılanı Zehri, Arı Zehriyle Botoks Yapan Kremler

Engerek Yılanı Zehri, Arı Zehriyle Botoks Yapan Kremler

Engerek yılanı zehrinin tedavi edici yanı yeni bir buluş değil. 4000 yıl önce Babiller ’den bu yana artritik ve romatizmal ağrılar için kullanılmış kuvvetli bir analjezik. Mısırlılar siyatik ve romatizmayı arı zehrinin tedavi ettiğini biliyorlardı. Bir süredir kırışıklık tedavisinde de zehirler başarılı bir şekilde kullanılıyor. Nörotoksin adı verilen bu zehir, yüz kasları üzerinde botulinum toksini (botoks) gibi davranıyor.
İğneden çekinen kişiler için noninvaziv (yani enjeksiyonsuz) bir botoks yöntemi diyebiliriz.
Yılan zehri içeren bu kremler, kozmetik piyasasında “kozmetik ürün” ile “ tıbbi ilaçlar” arasında kalan “kozmosötik-dermokozmetik” kategorisinde sayılıyorlar.
İlaç değil!    Dokulara hızla yayılma özelliğine sahip bir enzim içermesi sebebiyle yılan zehri, kozmetik kremin karışımında kullanılan yağların ve bitki özlerinin etkinliğini de artırıyor.

Faviammodytes yılan çiftliklerinde Romanya’da, yüzlerce Burunlu/Boynuzlu Engerek Yılanından sağma yöntemiyle zehir elde ediliyor.
Meraklısı için sayfa adreslerini buraya bırakıyorum tıklayıp bilgi alabilirsiniz. Hayvanlara hiçbir şekilde zarar verilmiyor hatta kral gibi bakılıyor.
Yıllardır “ ilaç sektörü için” dünya geneline yaydıkları birçok dağıtımcısı var. Favisan Laboratuvarıyla beraber yılan zehirli kremler üretmeye başlıyorlar.
Amerika’da, Almanya’da, Polonya’da, Moldova’da, Macaristan, İsveç’te ve Türkiye’de dağıtımcıları var…

Yılan zehirli nemlendirici

Türk dağıtımcısının adı “Varol Ağa Çiftliği“. Ürünü de burada keşfettim zaten. Ama artık satışta değil maalesef. (Güncelleme 2020) Romanya’dan sipariş vermek için Şengül hanım’ın bu instagram sayfasından kendisine ulaşabilirsiniz tıklayın.  Sipariş için mail adresi:  sengulwood@hotmail.com
Arı zehri ve kremler konusunda araştırırken karşıma Varol Ağa çiftliği çıkmıştı. T.C. Sağlık Bakanlığı ÜTS sistemine kayıtlı ithal ürünlerden biri.
Dermatolojik testleri var. Bu önemli!

Yılan zehirli besleyici/kırışık giderici nemlendirici

Hayvanlar üzerinde test edilmemiş. Paraben, alüminyum ve phenoxyethanol içermiyor. Kırışıklık sorunu olan tüm cilt tipleri için kullanımı güvenli gözüküyor.
Fiyatları da gayet makul. (250-290 tl arası) Şimdilik! :))

Tüketiciler açısından “şimdilik fiyatı bu” sözcüğü belki pek anlaşılmayabilir ama ülkemizde yurt dışından kozmetik ürün getirmenin vergileri gerçekten yüksek ve bu yüzden fiyatlar kullanmak isteyenlere yüksek gelir! Euro sürekli artıyor, bir de ilave gümrük vergileri geliyor, Türkiye’de maalesef sabit fiyatla bu işi yapmak zor.
Skin 79’un Syn-Ake adlı sentetik yılan zehirli kremini 2015’te kullanmıştım. Bu sayfada ulaşabilirsiniz.

Rusya, Romanya ve Macaristan arıcılık propolis, apiterapi ve zehirlerin kullanımı konusunda bizden çok ileriler.
Mesela Romanya’daki ulusal arıcılık ve arı ürünleri enstitüsünün sayfasına bakmak isterseniz zooteknik bölümünün dünya savaşından önce araştırmalara başladığını görüp ülkemiz adına üzülebilirsiniz.
Varol Ağa Çiftliğinde bir de ilgimi çeken yılan zehirli selülit giderici krem oldu. Selülitin dolaşım sorunundan depolandığını ve zehrin dolaşımı nasıl aktive ettiğini düşünürsek çok etkili bir çözüm sunacağını düşünüyorum. Oldukça da bereketli bir kavanozda sunulmuş.

Selülit giderici yılan zehirli krem

Biraz da Zehrin işleyişi hakkında bilgi vermeli…
Yılan ve arı zehri içeren kremler cilt bakımında nasıl iş görüyor?
Kozmetiklerin içeriklerinde bitki ve tohum isimleri, mineraller, vitaminler, havyar, propolis gibi kıymetli içerikler görmeye alıştık da “arı zehri”, “yılan zehri” de neyin nesi diye şaşırıyor insan. Anlatayım.
Bu tip zehirler bağışıklık sistemini kuvvetlendiren, kan dolaşımını artıran, antibakteriyel, antibiyotik maddeler…
Radyasyona karşı koruyucu, tansiyon düşürücü ve sıtma tedavisindeki başarılı etkileri sebebiyle tıpta ve ilaç sanayinde zaten kullanılıyordu.
Bugünse Çin’de, Rusya’da, Romanya’da, ABD’de, Avrupa’da ve Japonya’da APITERAPI adıyla açılmış (arı sokmasıyla tedavi eden) belli merkezlerde alternatif tıp olarak da kullanılıyor.
Hatta Rusya’da sadece arı sokmasıyla tedavi yapılan bir dev hastane bile var.
Apiterapi merkezi başkanı Dr. Stefan Stangaciu diyor ki: :
“Arı zehrinin dozajı kişiye göre ayarlanarak kullanıldığında MS, eklem romatizması, bel ve boyun fıtığı gibi sorunları tedavi ettiği, bilimsel olarak kabul edildi.”

Arı ve yılan zehri cildinizde nasıl etki yapar?

Sentetik zehrin, yüzdeki 60 değişik kasın üzerinde botoks tarzı etki yaratarak kırışıkları hafiflettiği yazılmış. 28 günlük disiplinli kullanımla kırışıkların %50’sinin giderilebildiği not edilmişti.
Arı zehrinin bilimsel adı apitoksin. Apitoksin’in yapısında “melittin” adı verilen, 26 değişik aminoasit içeren bir polipeptit var.
Derinin alt tabakalarında hücrelerarası alışverişleri kolaylaştırıyor.
(Bu madde, hücrenin  zarını inanılmaz şekilde hareketlendirir. Arı soktuğunda duyduğumuz acı budur.) Yılanların, arıların veya zehirli böceklerin zehirlerinin neredeyse tamamı melittin’den oluşur. Arı zehrinin içindeki diğer peptitin adı ise, apamin. Apaminin de iltihap önleyici etkisi var.

Zehrin içinde ne var?
Proteinler, fosfolipidler ve emzimler var. Formik asit, malik asit, fosfat, magnezyum, bakır, kalsiyum, proteinler, uçucu yağlar, histamin, kolin, kükürt gibi maddeler içeren arı zehrinin, bazı deri sorunlarına gayet iyi onarıcı, iyileştirici etkileri var. Üstelik ısı düşüşlerine ve yükselmelerine karşı dirençli olduğundan, kozmetiklerde kullanımı çok rahat bir raf ömrü sunuyor.
Arı zehri vücutta kortizon salgılanmasını da artırdığından, kozmetik içeriğinde etken madde olarak “belli oranlarda” kullanılması, bir yerde kullanan kişinin cildinin kendi kendini onarması için bir kamçı görevi görüyor diyebiliriz.

Nasıl üretiliyor?
Özel merkezlerde, arıya zarar vermeden, zehri özel yöntemle toplanıp kurutuluyor ve bozulmadan çok uzun süre saklanabilen bir yapıda olduğundan cilt bakım kremlerinin içerisinde sağlıklı yapısını koruyor. Yılan zehirleri ise sağma yöntemiyle alınıyor.
Son bir not: Varol Ağa Çiftliğindeki yılan zehirli kremler arasında en çok ilgimi çekenlerden biri de “et benleri” ve lekeler için özel üretilen krem oldu. Apys.Benim bildiğim kadarıyla et benlerine medikal müdahale dışında kozmetik bir çözüm yoktu. Enteresan olmalı. Denemeye değer.

et beni &leke karşıtı krem

Varol Ağa çiftliği bunları ithal ediyor ulaşmak için sitelerine buradan tıklayabilirsiniz.

About Aysenur

Check Also

Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılır? Nelere Dikkat Etmelisin?

Ağdadan canı çok yananlara, özellikle yazın kolay, acil, pratik acısız tüyleri yok etme şekli tüy …

17 comments

 1. Merhaba, iyisinizdir umarim 🙂 21 yasindayim suan kulllanmam uygun mudur yoksa biraz daha beklemeli miyim kullanmak icin?

  • Ayşe Hanım Merhaba,
   Hayır ihtiyacınız yok .
   26 -27 yaşına kadar DOĞRU cilt bakımı yapan , sabah akşam temizlediği cildine cilt tipine uygun nemlendirici kullanan kimsenin buna ihtiyacı yoktur:)
   Bu yaşlara kadar derinin kendini yenileme kapasitesi yüksektir. Nemlendirici kullanır ve güneş ışınlarından sakınırsanız kırışık olmayacaktır. Oluşsa dahi 3 adımlı bakımla hepsi düzelir.
   Bu videoya bakar mısınız?
   https://www.youtube.com/watch?v=NFKUoRhAeuY

 2. Merhaba Ayşenur hanım ben 40 yaşındayım kızılım hassas geniş gözenekli karma yer yer sivilce çıkan ama nemsiz çilli ve sivilce izleri olan yer yer de ince kılcal damarlar oluşmuş bir cildim var. Düzenli cilt bakımı yapamadım derim gevşek olduğu için göz kapağım da düşmeye başladı, mimik kırışıklıklarım var bu sene daha derinleşmeye başladı anlıyacağınız baya hırpani görünüyorum. Sorunlarım için uygun ürünler önerirseniz çok sevinirim

 3. Merhaba Ayşenur Hanım, DoktorB markalı örümcek ağı kremi hakkında ne düşünüyorsunuz?cildimde biraz sarkmz ve mimik kırışıklığım var.Almak istiyorum ama hiç güvenilir yoruma rastlamadım.Siz kullandıysanız yorumunuzu öğrenebilir miyim?Teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Örümcek ağı kremi kullanmadım ama serumunu kağıt kolajen maskesiyle tek bir kerelik kullandım. Bu da karar vermek için yeterli deneyim değildi. Çünkü kolajen üretimi hızlandıkça ve kaliteli üretim yapıldıkça sıkılık gözle görülür şekilde fark edilir.
   Bu da en az 1 ay boyunca haftada 2 kez bu serum/maske ikilisini kullanmak ve kremle desteklemekle oluyor.
   Yani hücrelerin yenilenmesine vakit vermek ve kozmetiği düzenli kullanmak gerek.
   Gördüğüm kadarıyla içerikleri kuvvetli ürünler. DoctorB örümcek ağı kremi ve serumu ama dediğim gibi düzenli kullanmadım serum/maskeyi…
   Mimik kırışıkları için yılan zehirli kremleri tavsiye ederim.
   Ben 2 haftadır yüzüme boyuna ve ellerime kullanıyorum oldukça iyi gelişme gördüm.
   notlarım burada:
   http://aysenuryazici.com/enegerek-yilani-zehri-ari-zehriyle-botoks-yapan-kremler/
   ve
   http://aysenuryazici.com/mimik-cizgileri-mimik-kirisiklari-nasil-giderilir/

   Sevgilerle

 4. Gülşah güler

  Merhaba Ayşenur Hanım.Cilt bakımı ile ilgili size bir soru sormak isterim.Yaşım 40 ancak 30 gösteriyorum .Gençlikte akneli ve yağlı şimdi ise kışın kuruyan karma bir cildim var.şimdi bir cilt bakımı rutini oluşturmak istiyorum.Cildimde solgun bir görüntü hafif lekeler var.Ben cildim daha parlak ve sıkı görünsün istiyorum.Neler yapmalıyım acaba.Bir de dermaroller kullansam mı ?Çok teşekkürler şimdiden

  • Gülşah Hanım Merhaba,
   Hücrelerin yorulduğu ve kaliteli üretim yapmaktan gitgide uzaklaştığı yaşlara varmak insanı üzüyor. Elbette genetik de önemli ama sonuçta zamana her zaman yenilen metabolizma oluyor…
   Ölümlü dünya 🙂
   Solgunluk, yorgun yüzey ve ton farklılığı serum takviyeleriyle birkaç ayda düzelir.
   Devamında cilt bakımınızı aksatmadan Mart-Ekim ayları da SPF koruma kullanarak sürdürürseniz daha sağlıklı bir yapı oluşur.
   Bu yazıda rutininizin nelerden oluşması gerektiğini anlattım lütfen göz atınız:
   http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/kirkli-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/

   Sabah ve akşam önce cildi temizleyin sonra sırasıyla serum, onarıcı nemlendirici ve SPF koruma kullanın.
   Temizlenmemiş ciltte serum ve kremler %100 emilmez. O sebeple makyaj yapsanız da yapmasanız da önce temizleyin
   1- En pratiği temizleme için misel su kullanın.
   Cyrene
   Videosu
   https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc
   2- Hem yenilenme hem lekelenme konusunda çalışacak serum:
   Cyrene Retical 0.1% Retinol Serum ( Bittikten sonra Retical Smart CompleX4 Serum ile devam edebilirsiniz)
   Serumu ilk 10 gün cilt alışana kadar=> gün aşırı ve SADECE geceleri kullanın.
   On günden sonra sadece geceleri her gün uygulayabilirsiniz.
   3- Nemlendirici onarıcı gündüz: Cyrene Youth Defense Moisturizer with spf30 Gündüz Kremi
   Gece: Cyrene Absolute Overnight Age Resetting Night Cream

   Dermaroller , evet derinin yenilenme hızını yükseltmek ve çabuk iyileşmesine yardımcı olmak için iyi bir yöntemdir.
   Ancak cilt bakımının yerini tutmaz. Günlük cilt bakımınıza devam edp, haftada 1 gün dermaroller seansı yapabilirsiniz
   Bütün detaylar burada:
   http://aysenuryazici.com/dermaroller-kullanmak-isteyenlere-rehber/
   Yazıya göz atarsanız seans aralıkları ve iğne seçimi konusunda size bilgi veriyor.
   Dermapolin sitesi profesyonellerin bulunduğu bir yerdir. Dermaroler iğne ve ampul konusunda sorunuz varsa ulaşabilirsiniz.
   Gayet ilgililer.
   MF leke giderici ampul ve YT yaşlanma karşıtı ampulü seanslarda sırasıyla kullanabileceğinizi düşünüyorum.

   Sevgilerle

 5. Ayşenur Hanim fikrinizi almak istediğim bir konu vardi.Konuyu mail adresinizden size iletme şansim varsa çok memnun olurum.

 6. Ayşenur hanım merhabalar rahatsız ediyorum ama kore kozmetikleriyle ilgili yazınızın altına soru sormuştum cevaplayabilirseniz çok sevinirim
  Çok tesekkurler 🙂

 7. Ayşenur Hanım Başka bir başlık altında size soru sormuştum acaba gördünüz mü cevap verebilirseniz çok sevinirim 🙂

  • Nurcan Hanım Merhaba,

   Kore kozmetikleri başlıklı yazının altında sorunuzu 2 gün önce cevaplamışım?
   🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

Sepette indirim kodu yerine "AYSENUR" yazarak tüm ürünlerde %15 indirim kazanın!