Home / Cilt Bakımı / Dimetikon Zararlı Mı? Değil Mi?

Dimetikon Zararlı Mı? Değil Mi?

İnternette içerik arayan, uluslararası açıklamalara bakan, kendine içerik seçerken sık sık gelip “dimetikon” tartışmasına rastlayan birçok hanıma bir yazı da ben ekleyeyim istedim…
Polydimethylsiloxane veya PDMS olarak da bilinen “Dimethicone” teknik olarak silikon bazlı polimerlerdir. (Bunlara değişik isimlerle de rastlayabiliriz: Methicone, Phenyl trimethicone, Cyclomethicone, Dimethicone copolyol…)
Makyaj bazları, fondötenler, saç kremleri ve düğüm çözücü ürünlerde kullanılır.
Çünkü yumuşacık, parlak, kaygan bir yüzey yapar, kırışıkların görünmesini, boşluk doldurarak hafiflettiği için çok sık kullanılır.
Cilt bakım ürünlerinde koruyucu bir örtü oluşturarak su kabını önlediğinden formüllerde sıkça rastlarız.Saç tellerinde müthiş bir parlaklık kayganlık ve dolaşmayan diri saçlar oluşturduğu ve saç teli “keratinden” ibaret olduğu için saç sağlığı açısından bir sakıncası yok.
Ama cilt için “zararlı mı değil mi” diye internette dönüp duruyorsanız tartışmalara bir de güvenilir “bağımsız” araştırma sitelerinden bakmanızı öneririm.
Çünkü yanıltıcı bilgiler de çok!
Güvenilir içerikleri öğrendiğimiz “bağımsız” birkaç kaynak var. Uluslararası kayıtların yapıldığı bu yerlerden tereddüt veya merak ettiğiniz maddeler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
Moleküler tıp ve immünolojiden, kozmetolog yardımcı doçent Dr.Ebru Karpuzoğlu’ nun  yazısı, tüm kimyasal analizleri okumada size yardımcı olacaktır.
• Dimetikon FDA tarafından kişisel bakım ürünlerinde kullanılması onaylanmış güvenli olarak işaretli bir maddedir.
• Cosmetik içerikleri analiz eden http://www.cir-safety.org/ sitesinde ( The Cosmetic Ingredient Review) bilimsel kayıtları bulabilir ve bu maddenin kozmetikte kullanımının “güvenli” olduğu sonucunu görebilirsiniz.
• Bir diğer bağımsız merkez olan “The Skin Deep Database” de bu içeriği düşük olasılıklı  göstermiştir. Çok düşük olasılık ve nadir de olsa kuruluk, hafif tahriş veya alerjik reaksiyon olasılığını da işaretlemiştir.
http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/702011/DIMETHICONE/

Bunların hepsini beraber değerlendirdiğinizde “internet efsaneleri” ve bilimsel göstergeler arasındaki farkı da görebilirsiniz.
Bilimsel olarak laboratuvarlar ve araştırmacılar Dimethicone ne kansere sebep olur, ne kalıcı zararlar verir diyor.
Ama yine de her gün cilde bir örtü uygulamalı mı?
Çünkü bu madde deriyi örterek nemi saklıyor ise fazla yağı, bakterileri, teri, atılan toksinleri de örtüyor demektir.
Yani bakterinin daha rahat gelişmesine uygun bir ortamı yaratıyorsa sivilce veya yağlı cilde sahip olanlar, dimeticon içeren örtüler kullanırken sivilcenin arttığını (düzenli temizleme ve bakım yapmaz ise) uzun vadede gözlemleyecekler demektir…
Oysa birçok akne ürününde bulunuyor.
Tavsiyem, makyaj bazından vazgeçemiyorsanız, akşamları cildi örtüden iyice temizleyip uygun onarıcı kreminizi sürmenizdir. Gece cildin yenilenme zamanıdır. Haftalık arındırıcı bakımlarınızı ve her akşam rutin cilt bakım ve temizliğinizi aksatmazsanız silikon bazlı bu madde cildinize  zarar vermeyecektir.
Yine de içiniz rahat etmiyorsa organik bazlar var. Kayganlığı bambu ve organik silis ile sağlıyorlar. (Bitkisel silikonlar da var hatırlatalım!)
Salisilik asitli, AHA/BHA içerikli ürünleri kullanarak ölü ve eskimiş tabakayı her gün nazikçe eksfolie edin. Bu tip kozmetikler ölü tabakayı sürekli attığından gözenek tıkanma riskini en aza indirmeye yardım edecektir.

?
Urban Care Natural’s Argan Oil saç bakım serumu                                   (En memnun olduğum serumlardan biri)

dimmet

Birçok özelliklerinden dolayı, dimetikon, cilt bakımı ürünlerinde de kullanılıyor ve cildin üzerinde ürünlerin kaymasını sağlıyor. Gözenekleri veya ince çizgileri doldurmaya yardımcı olduğundan primerlerin bileşen listesinde dimetikon bulursunuz…  Ayrıca, moleküller büyük olduğu için sert hava koşulları için cilt yüzey korumasını en iyi hale getirir, cilt üzerinde bir bariyer görevi yapabilir, aynı zamanda yara iyileşmesi ve kuru lekelerin tedavisinde cilt koruyucu maddelerden biri olarak da kullanılır. Bunlar da aklımızda bulunsun.
Birkaç dipnot:
*  Saçınızda silikonlu saç kremi varsa veya saçınızı bu içerik olan şampuanlarla yıkıyorsanız saç boyanız daha zor tutunur.
*  Bu madde ikisi bir arada şampuanlarda da bulunur.
*  Bitlerin saçtan komple giderilmesinde en etkili ilaçlar (sıvı silikon) dimetikonludur. Biti ve yumurtaları sarar.Nefes alamayan hayvan boğularak ölür. Zehirli ilaçlardan çok da güvenli bir yöntemdir.
*  Saçlarınız sık yağlanıyorsa muhtemelen saçlı deriye de saç kremi sürdüğünüz ve bu yüzeyi dimetikon kapladığındandır… Saç tellerine sürün.Saç köküne değil.
*  Saçlarınız ince telli ve çabuk yağlanıyor, ağırlaşıyorsa saç kreminizi organik seçin. Hafifler.

Kaynakçalar: EWG’S Skin Deep Cosmetic Database, CIR Cosmetic Ingredient Rewiew, FDA U.S departement of Health and Human Services,International Journal of Toxicology, May 2014, sayfalar: 65S-115S
dimetikon

About Aysenur

Check Also

Ayşenur Yazıcı imzalı Kozmetikleri Deneyenlerin Yorumları

İçerik konusunda hassasım ve cilt bakımının düzenli 3 adımının yapılmasıyla sağlıklı yapısını sürdüreceğini söylüyorum 18 …

2 comments

 1. Ayşenur Hanım,
  Syoss marka şampuanlar hakkında ne düşünüyorsunuz ? Önerenileceğiniz uygun fiyatlı şampuan, saç bakım kremi ve de durulanmayan bakım kremi var mı? Ekonomik durum yüzünden maalesef kozmetikte çok pahalandı:(

  • Seda Hanım,
   Bu şampuanın içeriklerini bilmiyordum bir blogda buldum:
   http://www.rochellerivera.com/2014/07/hair-product-review-syoss-repair_6.html
   Ben SLS içeren şampuanları sevmiyorum biliyorsunuzdur. Bunda var sodium Laureth Sulfate.
   Deterjan tipi bir sentetik köpük bu. Saçlı deriyi kazıyor.
   Fiyatı makul ve SLS içermeyen bazı şampuanlar:
   Nano Absolute 750 Ml Tuz İçermeyen Şampuan (25 tl)
   Kuaf Tuzsuz Şampuan 1Lt (16 tl)
   Otacı Normal Saçlar İçin Meyveli Şampuan 400ml (17 tl) Ve Otacı tüm şampuanları…
   (Rossmann’larda var) Alterra Doğal Bambus ve Papaya Özü İçeren Hacim Veren Doğal Şampuan 200 ml (17 tl)

   Gratis’lerde de var sls içermeyen şampuanlar ancak sizin ürünün arkasını çevirip okumanız lazım içeriğini…
   Durulanmayan bakım kremi bilmiyorum benim için hepsi ayni. İçerikleri de hemen hemen ayni.
   Marka oldukça fiyat artıyor.

   sevgilerle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.