Home / Cilt Bakımı / Dermaroller kullanmak isteyenlere rehber

Dermaroller kullanmak isteyenlere rehber

Dermaroller : sorunun çözümüne giden en hızlı yol

Dermaroller üzerinde minik iğnecikler olan bir silindirdir. Cilde “mikro kanallar” açmak, doku yenilenmesini uyarmak ve açılan bu kanalcıklardan deri altına verilmek istenen etken maddelerin ulaşması için kullanılır. Yenilenme hızını artıran cilt sağlıklı hücreler oluşturmaya başlar, elastin üretimi artar, hyalüronik asit üretimi artar zamanla capcanlı bir yeni deri oluşur. Uzmanlar sistemli uygulanan seansların bitiminde, kolajen üretiminde %200’e yakın artma olduğunu söylüyorlar.
Dermoroller kullanım alanları
Yaşlanma, lekelenme, çatlaklar, kırışıklar, sivilce izleri, çukurları, cılızlaşan saçlar, yağlanma, iri gözenekler için kullanılır. Yüzde, vücutta, seyrekleşen saçlı deride, ellerde, dekoltede selülitli yerlerde, gevşemiş deride kullanabilirsiniz.
İki farklı mekanik etki ile iyileşme sağlar.
• Uygulandığı bölgede hafif bir tahriş oluşturulduğundan, vücut orayı onarmak için derhal yeni hücre oluşumunu başlatır. Dolayısıyla antiaging ürünleri dermaroller ile kullanırsanız çok daha keskin düzelmeler görür ve kısa sürede sonuç alırsınız.
• Deriye minik kanalcıklar açtığı için, sorun çözümü için kullanılan ürün çok etkin biçimde derine emilir. Mesela selülit kremlerinden dermaroller ile maksimum fayda sağlanır.
Dermaroller Nasıl kullanılır?
Dermaroller her zaman yüzü antibakteriel bir temizleyiciyle temizledikten sonra uygulanır. “Dermaroller için dezenfektan” yazarak google’da bulabilirsiniz. Ciltte binlerce minik kanal açılacağı için cildin çok iyi temizlenmesi “hijyen” şarttır. İğneli silindiri yüzeyde yatay ve dikey olarak gezdirmeniz gerek. Kızarma olabilir ama kanama olmamalıdır! Eski akne çukurların gitmesi için dermaroller uygulayacaksanız şunu unutmayın ki “derin çalışılması” (iri iğnelerle) gerekir ve siz değil, bir hekimin uygulaması daha sağlıklı olacaktır.
Ne kadar süre kullanılır?
Çok sık yapılamaz. Tahriş ve yaralar yapabilirsiniz. Sakın! Her gün yapılabilen tek iğne 0.25mm olandır. Onu da geceleri serum/krem yedirmek için her gün kullanabilirsiniz. Dermaroller’i 0.50mm ,0.75mm veya 1.0mm kullanacaksanız  seanslarını şöyle ayarlayabilirsiniz.

 • İlk ay: Haftada bir kez uygulayarak 4 seans ile başlayın.
 • On beş gün ara verin. Ardından 5 nci seansı yapabilir,
 • Tekrar 15 gün ara vererek 6. seansı yapabilirsiniz.
 • Sonrasında ayda bir kez uygulayarak derinin sağlıklı yapısını devam ettirebilirsiniz.
  dnc-dermaroller

Not: İşlem bittikten bir saat kadar saat sonra nemlendirici sürülebilir. Dışarı çıkacaksanız SPF koruyucu kullanmayı sakın unutmayın.
Derin lekeler, çukurlar ve onarılması güç derinlikte izler için farklı sıklıkta uygulamak gerekebilir. Buna doktorunuz yaşınıza, derinin ihtiyacına ve yapısına bakarak karar verir. Doktorunuz belki haftada bir kez uygulanarak 6 seans yapılmasına, sonrasında da 15 günde bir uygulanmasına karar verebilir.
Hafif kızaracaktır normaldir. Dermaroller uyguladıktan sonra mutlaka “sorunu çözen” içeriği olan ürün sürülmeli. Amaç zaten cildin uyarılması ve hızla yenilenmesi ise ve bunca minik kanalı da etken madde iletmek için açtıysak ürün uygulamanız şart.
O halde, ciltte hangi sorun için dermaroller yapıyorsanız işlem bittikten sonra ona uygun ürün kullanılmalı.

 • Antiaging etki için vitamin ve sıkılaştırıcı, peptidli, hyalüronik asit, kök hücre, aminoasit içerikli ürünler kullanın.
 • Çatlak alanda gerginliğini yitirmiş derinin yeniden elastikiyetini kazanması için kolajen ve aminoasit içeren ürünler sürün.
 • Selülitli bölgede dermaroller kullanıyorsanız, kafein içerikli ürünler kullanın

Dermaroller sonrası lütfen güneşe çıkmayın. Gündüz ise, direkt güneşe çıkmasanız bile yine de güneş koruyucu bir ürün kullanın.
Hatta dermaroller uygulamasından sonraki 24 saat lütfen güneşe çıkmayın. O gün sıcak banyo yapmayın.

En iyi sonuçlar için, mikro-iğneleme, (dermaroller) etkili bir serumun uygulanması ile birleştirilmeli. Dermaroller, ciltte serumların penetrasyonunu ve etkilerini çarpıcı şekilde artıran mikro kanallar oluşturur. Cilde yüzeyden sürülen kremlerin nüfuz etme oranı %7-10 civarıdır ama dermaroller veya dermapen ile iğneleme uygulamasıyla %80’e kadar ürün cilde nüfuz edebilir.
Dermaroller kullanmaya karar verdiyseniz HEMEN sonuç beklemeyin. İlerlemeyi görmek için seansları aksatmayın ve her 2 ayda bir fotoğraf çekin.
*Roaccutane tedavisi görürken dermaroller yapmayın! Tedavi bittikten sonra en az 6 ay geçmesini bekleyin.
*Kimyasal peling, lazer,radyo frekans mikrodermabrazyon gibi işlemler cildin üst katmanına hasar vererek veya dürterek kolajen üretimini artırmaya yönelik işlemler yaptırdıysanız dermaroller uygulamayın. İki ay bekleyin. Cildinizde hala kızarıklık, tahriş ve hassasiyet varsa iki ay geçse bile tamamen iyileşmeden dermaroller yapmayın.
* Soğuk algınlığı veya nezleniz varsa geçene kadar dermaroller kullanmayın.
*Dermaroller, tüm sürülen ürünlerin transdermal emilimini arttırır. Herhangi bir bileşen cilt bariyerinden daha büyük miktarlarda geçer ve kan dolaşımına girer. Günlük cilt bakım rutininde kullandığınız ürünlerinizin de tahriş edici veya toksik içerikler içermemesi gerekir. Yan etkiler görmemeniz için… Aşağıdaki maddeleri içeren cilt bakım ürünlerini kullanmayın:
Parabenler
Benzoik Asit
Parfüm
Hidroquinone
Kojik asit
Fenol
Alfa Hidroksi Asitler
Beta Hidroksi Asitler
Salisilik Asit
Triklorasetik Asit

 

Dermaroller uygulayacaklara iğne seçimi                                                                                                                                                                                                                                         Vücudumuzda deri kalınlıkları kemiğe yakın olduğu bölgelerde farklı inceliktedir ve hassasiyeti daha yüksektir. Bu sebeple dermaroller iğnesi seçerken kalınlığı da uygulayacağınız bölgeye göre seçmeniz lazım. Derin tabaklarda onarım gerektikçe iğne de kalınlaşacaktır.
Mesela etli bir bölgede yara izini gidermek için veya selülit olan basenlerde 1,0mm 1,5mm ve 2mm kalınlıkla iğneleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ama 0,25 mm olan iğneler bu kalın bölgede yeterli kanalı açamayacağından, ardından süreceğiniz selülit giderme amaçlı kreminiz yeterli derinliğe inmeyecektir.

Hangi büyüklükte iğne hangi bölgeye uygun

dermaroll-igne

Meraklısına Not: Dermaroller ile cildinizde iyileşme yapmaya karar verdiyseniz lütfen başlığın kurallara uygun şekilde dezenfekte edilmesine ve ürün uygulaması öncesinde ellerin iyice temizlenmiş olmasına dikkat edin.  Bu videodan enstitüde yüze 1,00 mm iğneyle dermaroller  uygulamasını izleyebilirsiniz.

Dermaroller hangi sıklıkta uygulanmalı?

Sizlere iki ayrı tabloda dermaroller seanslarını hangi sıklıkta uygulayabileceğinizi görebileceğiniz şema hazırladım.

 

 

 

 

 

 

 

Dermaroller uyguladıktan  sonraki 24 saat içinde; dermaroller kullanmadan 24 saat öncesinde yapmamanız gerekenler:
** Cildinize 7-8 saat bir şey sürmüyorsunuz. Deri çalışıyor.Rahat bırakıyorsunuz 🙂 Sadece uygulama bittikten 1 saat sonra nemlendiriciyi uygulayabilirsiniz.
** Epilasyona gidiyorsanız, dermaroller uygulamak için epilasyon işleminden sonra en az 6-7 gün geçmesini bekleyin.
** Deri zaten hassaslaşmıştır, kendisi zamanla ölü tabakayı atacaktır. 4-5 Gün peeling yapmayın. Enzim peeling de granüllü peeling de…Bol nemlendirici sürün.
** Medikal estetik uygulaması yapıldıysa deri altına bir başka madde verildiyse “en az 15 gün” dermaroller uygulayamazsınız. Dolgu ve botoksu etkiler.
** Dermaroller kullanırken ASLA Solaryuma girmeyin, güneşlenmeyin.
** Saunaya girmeyin, plaja inmeyin, hamama gitmeyin. Yazın dermaroller uygulaması bu sebeple tavsiye edilmez.

Cildinizde birçok sorun varsa (mesela hem kılcal damar hem gözenek iriliği hem kırışıklık, hem lekelenme) Hyalüronik asit serumu bir hafta, kırlcal damar serumu diğer hafta, bir sonraki hafta lekeler için olan serumu dermaroller ile kullanabilirsiniz. Günlük cilt bakım rutinine de bir yenileyici serum eklemeniz sonuçları çabuklaştıracaktır.

About Aysenur

Check Also

Ergenlik Sivilceleriyle Baş Eden Seri ISANA

Sivilceli ve genç ciltler için Active Clear serisi gayet makul fiyatlı ve düzenli kullanıldığında sivilceleri …

782 comments

 1. Nermin kovacı

  Merhabalar Ayşenur hanım umarım iyisinizdir hayatınızda her şey yolundadır 😊 ben size iki şey danışmak istiyorum,toz şeklinde yada hazırlanmış sıvı şeklinde collegen takviyeleriyle alakalı görüşlerinizi ve önerilerinizi aşırı merak ediyorum bu ara baya bir ilgimi çekiyor ve kaş yapıyım derken göz çıkarmak geri dönüşü olmayan bir takım şeylere sebebiyet vermek istemem size güvenim sonsuz o yüzden fikirleriniz çok değerli benim için👏🏻 Son olarak dermaroller uygulamasından sonra hali hazırda kullandığım skinceuticals hyaluronic asid intensifier ürünü uygun bir serum mudur ? Şimdiden çok teşekkür ederim ❤️😊

 2. Merhaba Ayşenur hanim, sac serumu kullanacağım hangi mm dermoroller kullanmaliyim hergün için siz 0.25 mm diyorsunuz başkaları 0.75 kullaniyormuslar kullananlar. Sizce hangisini kullanmaliyim dermoroller satanlar 0.75 kullanin diyolar.

  • Saçlı deri için kullandığınız bir saç dökülme serumu varsa HER GÜN kullanıyorsunuzdur zaten. Bunun daha hızlı emilmesi için her gün 0.25 mm kullanabilirsiniz.
   HİÇ BİR SERUM KULLANMIYORSANIZ VE BİR KÜR YAPACAKSANIZ=> 0.50mm (şakaklar mesela incedir bu uygun) veya 0.75mm diğer tüm kafa derisinin kıl köklerine ulaşmak için gerekli uzunluktur. Ama her gün uygulanamaz.
   0.75mm’i 15 günde bir seans yaparsınız serumla beraber

 3. Merhaba Ayşenur hanim, sac serumu kullanacağım hangi mm dermoroller kullanmami öneririsiniz her gün uygulama icin 0.25 yeterli midir.tesekkur ediyorum.

  • Her gün uygulama için 0.25 evet yeterlidir.
   Ama bana sorarsanız haftada 1 uygulama yapın, 0.50mm kullanın.
   sevgiler

 4. İyi akşamlar .Sayfanızdaki başlığı değişen dermaroller i nerden bulabiliriz.

 5. Ayşenur hanım merhabalar
  Sayenizde cilt bakımı ile ilgili pek çok bilgi edindim ve uygulamaya basladım. Size çok teşekkür ederim. Önerdiğiniz Synchrovit C leke serumu ya da Derma E C vit. Serumlarını Dermoroller ile kullanabilir miyim?

  • Merhaba,
   Cildiniz çok hassas değilse uygulayabilirsiniz. (içinde farfüm filan oluyor gerek yok)
   Ama ben her zaman dermaroller ile beraber ona uyumlu içerikle üretilmiş risksiz, steril ampulleri tercih etmenizi öneririm:
   https://www.titaniumdermaroller.com/VITAMIN%20C%202%20ml veya https://www.lalvolin.com/cilt-bakim-urunleri/701-lanbena-c-vitamin-dermapen-ampul-cilt-bakim-serumu-dermaroller-dermapen-serum-7-adet.html gibi
   gibi
   Synchrovit C içeriği: https://skincity.com/en/synchrovit-c-serum
   Aqua (Water), Ascorbic Acid, Peg-14 Dimethicone, Peg-8, Propylene Glycol, Zinc Lactate, Lecithin, Hydroxyethyl Acrylate/Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer, Superoxide Dismutase, Glycerin, Sodium Hyaluronate, Benzyl Pca, Alcohol, Phenoxyethanol, Sodium Hydroxide, Benzyl Alcohol, Parfum (Fragrance).
   Derma E c vit serumu EVET uygulayabilirsiniz . Hepsi bitki temeli olan etken maddeler.
   İçeriği https://dermae.com/products/vitamin-c-concentrated-serum
   Purified Water, Glycerin (Vegetable Derived), Sodium Ascorbyl Phosphate (Vitamin C, Stay-C® 50), Sodium Hyaluronate (Hyaluronic Acid), Organic Camellia Sinensis (Green Tea) Leaf Extract*, Microcrystalline Cellulose (Plant Derived), Cellulose Gum (Plant Derived), Alpha-Glucan Oligosaccharide (Vegetable Derived), Polymnia Sonchifolia (Yacón) Root Juice, Maltodextrin, Lactobacillus (Probiotic), Rosa Canina (Rosehip) Fruit Oil, Organic Aloe Barbadensis (Aloe Vera) Extract *, Allantoin, Panthenol (Provitamin B5), Tocopheryl Acetate (Vitamin E), Caprylic/Capric Triglyceride (Plant Derived), Ethylhexyl Palmitate, Xanthan Gum, Sodium Citrate, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Natural Fragrance Oils.

 6. Merhaba Ayşe hanım bende aknetrent kullandım 1.5 sene önce sivilcelerim geçti bembeyaz olmuştu ama tekrar sivilce çıktı çıkan sivilce leke yapıyor üstelik cildimde kıl derdim de oldu çenemde yanağımda bu yüzden dermarolleri nasıl kullanmamı tavsiye edersiniz kıllarımdan kurtulmak ve az az sivilce lekelerimden kurtulmak istiyorum.

  • Sevim Hanım,
   Sivilce ve tüylenme kıllanma beraber olduğunda MUTLAKA doktora gitmeniz gerek. Hormonal bir değişim vardır. Androjen hormon fazlalığı…
   Endokrinolog size gerekli dengelemeyi kan tahlilinden sonra yapar.
   Sakın kozmetikle veya dermaroller ile çözüm aramayın.
   Sivilceleri yayarsınız.
   Bu videoya kulak verin lütfen https://www.youtube.com/watch?v=SMLlv6sC5Cg&t=46s
   Sevgiler

 7. Merhaba, benim kullanma sebebim sivilce lekesi ve gözenek sıkılaştırmadır. 1 mm olanlardan aldım uygulama sonrası hametan, madecassol, sarı kantoron yağı, Gülsuyu ürünlerini kullanmayı düşünüyordum ya da karıştırmayı sakıncalı olur mu bu ürünler ya da karıştırmak. Teşekkürler

 8. Cidden inanılmazsınız, muhteşemdiniz….Bu kadar detaylı bilgi ve her soruya uzun açıklayıcı geri dönüş nezaketi….Sizi tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum, çabanız ve iyiliğiniz için….Sevgiler Ayşenur hanım 🙏❤

 9. Iyi günler adım melek 23 yaşındayım 3 gün önce 1.0 mm dermaroller uygulaması yaptım cildime bu gün 3.gün ve yüzüm de küçük küçük kabuklanmalar soyulmalar oluyo ve koyu lekelenmeler çizikler oluştu bunlar geçermi acaba ? Daha önce de aynı roller ile cildime uygulama yaptım ama böyle olmamıştı sonrasında, bu sefer biraz bastırarak ve fazla yaptım ki daha iyi sonuç almak için acaba ondan mı kaynaklandı bilgi verirseniz çok sevinirim geçer mi bu lekeler geçmesine yardımcı olacak ne gibi uygulamalar yapabilirim?

  • Melek Hanım n’aptınız?
   Çocuğu terbiye etmek için ardından terlik atmak yerine daha korkar terbiye olur diye dövüp, ayazda sokağa bırakılır mı?
   🙁
   Sırf bu yüzden dermaroller hakkındaki tüm yazıları kaldırmak istiyorum 🙁 Lütfen Allah aşkına bastırmadan yapılacak diye kaç yerde anlattım, videosunu çektim, yara yapmak daha iyi yenilenme yapmaz diye söyledim. Daha iyi sonuç almak yara yapmakla mümkün olur mu hiç? Cilt “perişan oldum” komutu alınca o yara kabuk yeri onarmak için “acil çok hızlı” ürettiğinden “KÖTÜ KALİTE KOLAJEN” ÜRETECEK VE BELKİ DE İZLER KALACAK…
   Uygulama videosu => https://www.youtube.com/watch?v=pWM4qTMnfks&t=572s
   Çiziklerin olma sebebi silindiri derinin içinde iğneler varken yön değiştirdiğiniz için oldu.
   Yırtıklar oluştu deride.
   1.0mm dermarolleri ASLA VE ASLA 3 haftadan daha sık seanslar yapamazsınız. Cildi hasta edersiniz.
   Dermaroller rehberi sayfasında seans sıklığını iğne sayısına göre nasıl ayarlayacağınızı yazdım ki…
   Sizden ricam:
   1) akşamları misel su ile temizleme yapın ve madecassol sürüp uyuyun.
   2) Sabahları mutlaka ama mutlaka nemlendiricinin üzerine SPF 50 güneş koruması sürün. Yoksa o kabukların yerleri ileride kahverengi bölgeler olarak kalır.
   Çok ama çok üzüldüm.
   Lütfen dermaroller’in çok özen isteyen bir iş olduğunu, 2 seans arasında kaç gün olması gerektiğini, günlük bakımda bunu destekleyen SPF korumayı asla ihmal etmemek gerektiğini unutmayın.
   sevgiler

 10. Ayşenur Hanım merhabalar öncelikle çok güzel bir hanımsınız umarım yaş aldıkça ben de cildim de böyle güzel kalır:)
  Ayşenur Hanım ben 22 yaşındayım ve cildimde çok fazla gözüken kılcal damar çatlamaları var. Lazer işlemleri de öğrenci olduğum için çok pahalı geldi seansı 800den başlıyor. Janssen adlı markanın kılcal damar ampülünü gördüm. Dermaroller kullanmayı yazınızdan öğrendim birkaç youtube videosundan da gözlemledim. Bunu kullanabilir miyim dermarollerla tamamen yok eder mi? Ya da sizin önereceğiniz başka ürünler var mı? Üzüm çekirdeği yağı da aldım… Şimdiden çok teşekkür ederim Ayşenur hanım güzellikle ve sağlıkla kalın….

  • Nazlı Hanım Merhaba,
   İltifatınıza teşekkür ederim .
   Muhtemelen beyaz tenlisiniz, muhtemelen çok soğuk veya çok sıcak bir coğrafyada hiç korunmadan yaşadınız.Muhtemelen klorlu suyla çok cilt temas etti. (Sık abdest alıp krem sürmemek) Ve muhtemelen temel cilt bakımını yapmıyorsunuz, ve muhtemelen ailede bu kılcal damar genetik olarak var…
   Sizden ricam şu dermaroller işine girişmeden bu yazıya bir göz atmanız , sakınmanız gerekenleri yazdım => http://aysenuryazici.com/kilcal-damarlar-neden-olur/ Kozmetikleri kılcal damarları hafifletmek ve yenileri oluşmasın diye kullanabilirsiniz. Kozmetik kızarıklığı ve kılcal damarları tamamen yok etmez ama kızarıklıklar yatışır, damarlar daha az oluşur ve görünür.
   https://www.youtube.com/watch?v=cR9fYoptT0k

   Cilt bakımınızın 3 adımı:
   1- misel su ile temizleyin
   2-Kılcal damarlı cilt nemlendirici ürünleri kullanın.
   3- güneşten koruyun

   dermaroller yapsanız bile , bu bakım sürekli olmalıdır. Tamamen yok etmez. Çok hafifletir.
   Dermaroller 0.50mm ile, HAFTADA BİR KEZ (6 seans) kuperoz serum ampulleri uygulayabilirsiniz. https://www.dermapolin.com/cup-kizariklik-ve-kilcal-damar-ampul-2429
   Video https://www.youtube.com/watch?v=pWM4qTMnfks&t=379s
   Üzüm çekirdeği yağını , akşamları temizlenmiş ve alkolsüz tonik uygulanmış , henüz nemli cilde 3-4 damla masajla yedirin.
   Islak cilt doğal yağı daha iyi ve derine emer.
   Gündüzleri nemlendiricisiz dolaşmayın. Soğukta iyice belirginleşir damarlar.
   sevgiler

 11. Merhaba Ayşenur Hanım karma-yağlı burun için siyah noktalı bi cildim var. Lekelerim de var aynı zamanda çatlak ve selülitim var. Selülit 1. Derecen yani sadece elle sıkınca belli oluyor çatlaklarımda çok derin değil normal düzeyde. Kaç mm’lik iğne almalıyım acaba ? 17 yaşındayım

 12. Merhaba Ayşenur Hanım benim gül hastalığım var yüzümde dermaroller kullansam sıkıntı olur mu teşekkürler…

  • Sevilay Hanım
   Amerikan dermatologlar akademisi 10 Haziran 2017 de çok hafif gül hastalığı olan deneklerde, Seul Ulusal Üniversitesinde haftalarca süren bir çalışma sonunda çook az (minimal) bir iyileşmeden bahsediyor.Üstelik gül hastalığının akneli ve kızarık olan denekleri farklı sonuçlar almış. Evde yapmamanızı öneririm.
   Bu videodan detaylı bilgi görebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=6AabzHbVGkQ

   Dermatologda çözüm aramanız en doğrusudur. Fraksiyonel mikro iğneli radyofrekans (FMR) tedavisi ile hafif-orta dereceli rosacea hastalarının kızarık görünümünde ve iltihaplanmalarında mütevazı fakat klinik olarak anlamlı iyileşmeler görüldüğünü biliyoruz.
   https://www.dermarollershop.com/blog/safe-use-derma-rolling-rosacea-dermatologist-say/

   sevgiler

 13. Ayşenur hanım iyi günler dermaroller uygulaması yapmadan yada yaptıktan sonra aha bhalı ürünleri ne zaman kullanabiliriz sivilce lekelerim bir senedir mevcut aha bhalı ürünler mi daha etkili olur yoksa dermaroller uygulaması mı bu konuda biraz kararsız kaldım basta aha bhalı ürünler kullanıp bellirli bir muddet geçtikten sonra dermaroller uygulamasına geçebilir miyim yada, yardımcı olursanız çok mutlu olurum

  • Merve Hanım Merhaba,
   Evde yapılan,sivilce izleri/lekelerini gidermek amacıyla AHA kullanımında her gün kullanım=> %4 ile başlayıp, sonra %8’e geçersiniz. En son %10 AHA yı sadece haftada 1 kez kullanabilirsiniz.
   Haftada 1 ‘er kez kullanarak 4 haftayı da bununla geçirdikten sonra leke kalmaz. Ama hala varsa demek ki lekeler derindir. O zaman %15 AHA haftada 1 kez SADECE 5 DAK bekletilerek kullanılır.
   https://cyrene.com.tr/collections/glikolik-asit/products/cilt-lekeleri
   Kullanım klavuzunu ne olur dikkatli okuyunuz. Önemlidir.

   Eğer %4 AHA eksfolyan kullanıyorsanız, dermaroller yapmadan 1 gün önce , dermaroller yapılan gün ve sonraki 24 saat bunu uygulamayın.
   Baha sorarsanız AHA ları deneyin. Derin izler yoksa yavaş yavaş lekeleri atar.
   “Uğraşamam” derseniz , direkt 1mm dermaroller alın. 3 Haftada bir kez seans uygulayın. Beraberinde hyalüronik asit ampulü kullanın.
   8 seans sonra lekeler gidecektir.
   Tabii SPF koruma ve diğer cilt bakım rutini gereklerine uyarak
   https://www.youtube.com/watch?v=QyhQx08ukPo videodaki ilk iz giderme yöntemi size uygun olandır.

   AHA tedavisi yapıyorsanız üzerinden en az 1 ay geçmeli ki dermaroller uygulayabilesiniz.
   Yaşınızı bilmiyorum ama bu videodan temel bakıma da bakınız lütfen
   https://www.youtube.com/watch?v=l0YoYBkE1jY

   Sivilce lekeleri, cildin sağlıklı yenilenmesi durumunda aslında 1 ayda , alttan yeni cildin gelmesiyle geçer. Derin izler varsa çok hafif belli olur.
   Temel bakımınızı aksatmadan AHA’ları da dahil ederek yapın. Geçecektir.
   sevgiler

   • Cevabınız için teşekkür ederim Ayşenur Hanım. Yanlıs anlamadıysam %4eksfolyan kullanıyorsam dermaroller kullanabilirim değil mi? Videonuzuda izledim ikisini aynı anda kullanabileceğimi söylemişsiniz. Fakat asagıda da aha uygulaması yapıldıysa 1 ay geçmesi lazım demişsiniz daha yüksek %ler kullanırsam galiba değil mi şuan da dermoskinin aha bhasını kullanıyorum kullanmadıgım günler dermaroller uygulayabilir miyim uygun mudur %si acaba? çok teşekkür ediyorum tekrardan. Kusurada bakmayın tam netleştirmeye çalışıyorum yanlıs anladıysam diye

 14. Merhabalar Ayşenur hanım ben 19 yaşındayım 1 sene öncesinde yaz ayında kurdeşenle ilgili büyük bir sorunum olmuştu ama bu sene olmadı genel olarak cildim de hassastır kullanılmaması gereken durumlarda kurdeşeni de yazmışsınız bacaklarımdaki çatlaklar için 1.5mmlik derma roller kullanmış bulunmaktayım ve kullanirken ilk kez kullandığım için bacağımda çizikler oluştu yani doğru teknikte sürme işlemini yapamadım doktorumun tavsiyesiyle madecassol kremini iyice sürdüm uyguladiktan hemen sonra ancak bu izler geçer mi onu merak ediyorum ayrıca derma roller kullanmaya devam etmeli miyim ve eğer etmeliysem onerebileceginiz başka kremler var mı e ve d vitamini ampüllerimi de madecasol kreminin icine karistirip kullanmak iyi gelir mi derma roller uygulamadan once dezenfekte spreyiyle belli bi mesafeden ustune sıkıyorum uygulayacagim yerlerime de bir sey sürmeli miyim derma roller uyguladiktan sonra ne kadar bir sure bir yere temas etmemeliyim şimdiden teşekkürler yazınız için de teşekkür ederim.

  • Elif Hanım merhaba,
   Madecassol sürün. 10 güne hepsi geçer.
   Başka şeyler karıştırmanıza gerek yok.
   Dermarolleri yuvarlarken çekiştirirseniz sağa sola, yani düz bir hatta gitmezseniz deride yırtıklar oluşturursunuz.
   Bakın profesyonel uygulamada nasıl yuvarlanıyor silindir => https://www.youtube.com/watch?v=20q7FfFXlJw iğneler deriyle temasta iken silindire yön değiştirmeyin. Çizersiniz.
   Bu videoda göstermiştim , uygulama yerini de temizliyorsunuz, aleti de, deriyi temizleyen antibakteriel spreyler var. uygulama https://www.youtube.com/watch?v=pWM4qTMnfks Eczacınız da size yardımcı olacaktır.
   ACTODERMANOL EL VE CİLT DEZENFEKTANI sprey şeklinde var mesela
   Bacaklara uygularken 1,5mm kullandığımız için sonrasında sıkı giysiler giymeyin. Dar tayt, dar kot gibi.
   En iyisi uyguladıktan sonra uyumak olacaktır. Gece boyu hem sürtünme olmadan cilt rahat kalır hem 24 saate kadar kanallar kapanacağından daha sağlıklı bir yüzey oluşur.

   Dermaroller yaptıktan sonra veya uygularken kök hücre serumları veya hyalüronik asit ampulleri sürerseniz onarım daha hızlı olur.
   https://www.dermapolin.com/sc-kok-hucre-ampul-2435 veya https://www.cosmodeepstore.com/urun/evde-aesthetic-hyaluronic-acid-collagen-kirisiklik <= Burada ampuller 5ml, 10 tane var tanesi 25 tl'ye geliyor. Kolajeni toparlamaya yardımcı ve ml olarak bacak çatlaklarına da 1 ampul 1 seansta iki bacağa da yeterli gelecektir.

 15. büyümüş gözenekler , yağlı cilt , siyah noktalar… bu üçünü aynı anda çözeceğim bir öneri istiyorum. kendi suratıma bakasım gelmiyor bıktım 🙁

 16. Merhaba Ayşenur hanım. 31 yaşındayım. Cevap için şimdiden teşekkürler. 4 sene önce Sivilcelerim yüzünden doktora gittim. Doktorum bana zoretanin diye bir ilaç verdi ama bu ilaçı mayıs ayında kullanmaya başladım. Kullandıktan sonra yüzümde inanılmaz bir soyulma oldu ve yarım ay şeklinde şakaktan elmacık kemiğine kadar kocaman lekeler oluştu artı sivilce izleri m vardı tekrar doktora gittim bana hidrokinon içerikli bir karışım verdi ama lekeler geçmedi sadece biraz azaldı. 1 yıl sonra 10 seans dermapen yaptırdım yüzde 80 lekeler kayboldu ama yaz gelmesiyle beraber yarım ay şekli koyu bir butün leke tekrar çıkmaya başladı. Şimdi dermoroller almaya karar verdim . Dermoroller ile hangi serumları kremleri kullanmalıyım.  Dermoroller sonrası günlerde  expigment acneylse gibi cilt soyucu kremler kullanabilir miyim?  Esmer normal bir cildim var cilt tonumu da açmak istiyorum yazdan dolayı karardı.

  • Taha Bey Merhaba,
   Lekeler ile ilgili sorununuzda size önce kozmetikler yardım eder. Leke derin ise kozmetik işe yaramaz. Çünkü o kadar derine ilaç iner. Kozmetik inemez. İlaçla denersiniz, o da işe yaramaz ise dermaroller, dermaroller ile de açamazsanız lazer denenir.
   Leke şiddetine göre açma sıralaması budur.
   Ancak sizin kullandığınız zoretanin süresinde MUTLAKA ama MUTLAKA güneş koruması kullanmanız gerekiyordu. Deri ilaçla soyulurken hem kimyasallarından hem UV ışınlarından hassasiyet oluşturur lekeniz bundan oldu.
   Yine de hangi tedaviyi yaparsanız yapın MUTLAKA ama MUTLAKA sabahları 10’da SPF 50 güneş koruyucuyu sürmeniz, 12 de ve 14’te tekrar sürmeniz gerekir ki leke tekrar koyulaşmasın.
   Yoksa ne ile silerseniz silin tekrar çıkar ve nihayetinde silinemez hale gelir.
   SİZİN YAZ BOYUNCA da 4 MEVSİM de MUTLAKA SPF 50 KULLANMANIZ GEREKİYOR NE OLUR BUNU UNUTMAYIN
   ** https://missha.com.tr/urunDetay/All-Around-Safe-Block-Daily-Sun-For-Men-SPF50_PA-3220-.html missha
   ** https://cyrene.com.tr/collections/gunes/products/invisible-physical-sunscreen cyrene
   Bu videoya kulak verir misiniz.=> https://www.youtube.com/watch?v=8RIhzYYMTAE&t=6s

   Sorularınızı cevaplayayım:
   1) Dermaroller 0.50mm alın. Haftada bir gün MF ampulle uygulayın.
   https://www.dermapolin.com/mf-leke-giderici-ampul-2434 veya C vitaminli ampul => https://www.titaniumdermaroller.com/VITAMIN%20C%202%20ml
   2) Dermaroller sonrası veya dermaroller yaptığınız süre boyunca expigment acnelyse gibi soyucu kremler ASLA kullanılmaz. Dermaroller son seansınızdan en az 2 ay sonra bu tip soyucu tedavilere başlanabilir.
   3) Cilt tonunu açmak için yaz kış SPF 50 kullanırsanız zaten UV ile teması kesildiğinden “maksimum açılıp” doğal rengine kavuşacaktır. Kendi esmerliğini de açmak istiyorsanız nicinamide , c vitamini, meyankökü , arbutin gibi açıcı içerikli serumlardan genel cilt bakım rutinine dahil etmeniz gerekiyor.
   Bu videoda anlattım https://www.youtube.com/watch?v=wXMI549DRgk
   Dermoskin’in be bright serisini düzenli kullanabilirsiniz.
   Nuxe’un Splendieuse serisinin leke serum ve kremini kullanabilirsiniz.
   Güneş korumasını gözünüzü seveyim 2 saatte bir sürün. Yoksa ömrünüz leke açmaya çalışmakla geçer…
   sevgiler

 17. Merhaba Ayşenur hanım. Cevap için şimdiden teşekkürler. 4 sene önce Sivilcelerim yüzünden doktora gittim. Doktorum bana zoretanin diye bir ilaç verdi ama bu ilaçı mayıs ayında kullanmaya başladım. Kullandıktan sonra yüzümde inanılmaz bir soyulma oldu ve yarım ay şeklinde şakaktan elmacık kemiğine kadar kocaman lekeler oluştu artı sivilce izleri m vardı tekrar doktora gittim bana hidrokinon içerikli bir karışım verdi ama lekeler geçmedi sadece biraz azaldı. 1 yıl sonra 10 seans dermapen yaptırdım yüzde 80 lekeler kayboldu ama yaz gelmesiyle beraber yarım ay şekli koyu bir butün leke tekrar çıkmaya başladı. Şimdi dermoroller almaya karar verdim . Dermoroller ile hangi serumları kremleri kullanmalıyım. Dermoroller sonrası günlerde expigment acneylse gibi cilt soyucu kremler kullanabilir miyim? Esmer normal bir cildim var cilt tonumu da açmak istiyorum yazdan dolayı karardı.

  • Taha Bey,
   mayıs ayında güneş ışınları şiddetlenir ve Ekim sonuna kadar böyledir. SPF50 kullanmalıydınız. Lekeler bundan dolayı oluştu.
   Hidrokinon içeren (expigment) gibi kremler de kullanılırken sabahları SPF50 sürülür, 2-3 saat sonra tekrar sürülür. Ve koruyucu krem olsa bile yüz gözlük ve şapka ile de UV ışınlarından korunmalıdır.
   Yoksa leke daha derine gömülür ve sabitlenir.
   Dermapen ile deri komple yenilenir. Bu süreçte de SPF 50 kullanmalıydınız. Yaz gelince UV ışınlarının şiddetlenmesi lekeyi hortlattı. Normal 🙁
   Dermaroller kullanılırken soyucu hiç bir ilaç/krem kullanılmaz.
   1mm dermarolleri 3 haftada 1, seans yaparak uygulayın. Daha sık yapmayın. Kötü kolajen tetiklersiniz. Sadece lekeli bölgeye 1’er dakika X ve + işaretleri yaparak uygulayın
   En az 8 seans yapın.
   Beraberinde MF ampulleri kullanın. https://www.dermapolin.com/mf-leke-giderici-ampul-2434
   Dermaroller yapmadığınız günler sabahları bu koruyucuyu sürün, https://www.dermokozmetika.com.tr/solante-pigmenta-spf50-150ml VEYA https://www.evdeeczane.com/urun/bioderma-pigmentbio-daily-care-spf-50-40-ml 2 saat sonra yeniden sürmeyi unutmayın.
   Saat 11:00-16:00 arası bu losyon sizi 2 saatte bir sürerseniz korur. Yoksa lekeyle baş edemeyiz. Güneş koyultur, dermaroller açar olduğunuz yerde sayarsınız.

   Uygulama videosu https://www.youtube.com/watch?v=pWM4qTMnfks

   Cilt tonunu açmak için cilt bakım rutini 3 adımdır.
   Temizlenmiş cilde sabah AHA, akşam ton açıcı serum sürülür, sonra ton açıcı krem. En son (sabahları) SPF koruma kullanılır.

   Asitler, retinol, C vitamini, kimyasal peeling ile cilt soyma, niacinamide, meyankökü, arbutin. Bunlar açıcı maddeler. Hangisini seçerseniz seçin cilt beyazlatmada eğer gündüzleri güneşten korunmazsanız; bunu hem kış hem yazın uygulamazsanız derinin rengi a-çıl-maz.
   Bu videoda anlattım lütfen kulak verir misiniz? https://www.youtube.com/watch?v=wXMI549DRgk
   AHA ve C vitamini üstüste kullanılmaz. Eğer öyle bir seçim yaparsanız AHA’yı sabah, C vitaminli serumu akşam kullanın
   Bioderma Pigmentbio C-Concentrate serumu mesela gece sürebilirsiniz.
   Sabahları SPF olanı kullanın.
   Akşamları https://www.evdeeczane.com/urun/bioderma-pigmentbio-night-renewer-50-ml
   sevgiler

 18. Aysenur hanim dermaroller tavsiyenizi yorumlarda gordum fakat bir sorum daha olucakri ben 38 yasinda olmama ramen yuzum kucuk kucuk sivilceler daha cok portakal gorunumu bir yuzum vsr ve senwlerce sirf buyuzden dogum kontrol hapi kulanmak zorundayim. Rica ederim sizden bana bir yol gosterin. D.kontrol haplari brakinca 1 ay gecemden yuzum resmen kusuyo ve cok kotu gorunuyorum normalde karma bir cildim var daha cok kuru sadce T bolgesi yagli fakat komedon kocaman gozenekler(genetik) ne yaptiysam bunlari azaltamadim bana bir yol gosterin lutfen

  • Merhaba,
   Komedonların oluşma sebebi yağ salgısının yüzeye çıkamamasıdır.
   Kapalı kalıp gözenek içinde ölü hücrelerle birleşip tıkaç gibi olurlar.
   Olmaması için yapmanız gerekenleri bu videomda anlattım lütfen kulak veriniz => https://www.youtube.com/watch?v=g4jFQDkyrKI&t=91s
   Bu yağ salgısını tetikleyen en büyük etken hormonlardır.
   Eğer polikistik over hastalığınız varsa mesela bundan dolayı olabilir. Doğum kontrol hapı da bu hormonları dengelediği için yağ azalıyor, tıkanma olmuyor olabilir.
   Bence bir endokrinolog’a görünün. O size gerekli tahlilleri yapıp dengeleyici tedaviyi seçecektir.
   Genetik iri gözenekler lazer veya dermatologta yapacağınız kimyasal peeling ile gayet güzel azaltılabilir.
   sevgiler

 19. Merhaba Aysenur hanim
  38 yaşindayim ve sizin videolarinizi de blogunuzu de yeni kesfettim ben simsi hem AHA hem derma roller kulanmak isterim sanirim ikisi biarada olmaz peki sizin tavsiyeniz hangisini once kulanmaliyim ve nkdr sure sonra oburunj kulanmaliyim ayrica da sizin derma roller marka tavsiyenizii de alabilirmiyim lutfen 3 başlikli olmasi daha avantajli sanirim ve sonrasi icin hani urun kulanmaliyim . Rica ederim musait oldugunuzda cevap bekliyecem simdiden tessekur ederim

 20. Merhaba Ayşenur hanım benim ismim Ömer Faruk yaşım 19 .
  Kaliteli titanyum 540 iğneli 05 mm aldım .
  Kullanmayı öğrendim ve denedim . Herhangi bir sıkıntı olmadı ve memnun oldum ilk kullanma ile ertesi gün yüzümde canlılık verdi çok memnun oldum .
  Benim asıl sorum bir dermarolleri sadece yüz ve saça uygulasak olur mu ? Çok iyi bir şekilde dezenfekte ediyorum onu ve kullanacağım bölgeyi temizleme yüzü vs iyi bir şekilde temizliyorum .
  Yüzümde çok çok hafif kırmızı sivilce izleri olduğu için yüzüme kullanıyorum saçımda ise önlerin yanları çok hafif seyrek ve daha güçlü sağlıklı olması için kullanmak istiyorum sizce bir sıkıntı olur mu ?

  Teşekkürler

  • Kullanabilirsiniz Ömer bey aynı kişi olduktan sonra dermarolleri dezenfekte de ediyorsanız sorun yok
   SEVGİLER

 21. Merhabalar ben kendime dermaroller uygulamaya başlayacağım ancak hangi markada dermapen almalıyım bilemiyorum aynı urun iki farklı sitede bambaşka fiyatlara satılıyor.Bana önerebileceğiniz bir marka var mıdır . Şimdiden teşekkür ederim kıymetli bilgileriniz için. 🙂

 22. Ayşegül Aysul

  Merhaba, 15 yaşında bir kızım var. Sivilceleri var ama çok yoğun değil. Siyah noktaları alında ve burunda çok fazla. Gözenekler büyümüş görünüyor. Komedon temizliği için cilt bakımına gidiyor, bioderma foaming jel ile yüzünü temizliyor, siyah nokta bantları kullanıyor, yvbes roche marka bir tonik kullanıyor. Herhangi bir nemlendirici kullanmıyor. Bana önerileriniz ne olur, neler kullanmalıyım, cilt bakımı bu yaşta uugun mudur? Teşekkürler

 23. Selamlar. Ayşegül Hnm.ben kullanma semalarını bulamadım..😂

 24. Merhaba ayşenur hanım. videonuzda denk geldim sivilce skarlarının doktor yardımı olmadan geçmeyeceğinden bahsetmiştiniz. Daha önce dermapen yaptırdım ve aşırı iyi korumama hatta hiç güneş almamak için 2-3 gün evden çıkmamama rağmen hiç bir faydasını göremedim hatta leke ve gözenek problemi yarattı. En pahalı ve kaliteli serumlarla kokteyl hazırlamamıza rağmen. Estetisyenime güveniyorum ama sanki benim cildim cevap vermiyor. Peki dermorollerla gerçek anlamda mümkün olur mu? Düşükten yükseğe başlamak mı mantıklı yoksa direkt 1.0 mm mi almalıyım? 0.50 alıp haftalık bakımı onunla yapıp scar tedavisi içinde 15 günde bir 1.0 mm yapsam çok mu fazla olur? Elimde MSB markasının collegen serumu var . Ayrıca önerdiğiniz ampüllerden almalı mıyım? Yine MSB markasının göz kremi de mevcut 0.25 göz altı uygulamaları için uygun mıdur yoksa serum sart mı? Şimdiden çok ama çok teşekkür ederim.

  • Zeynep Hanım Merhaba

   Dermaroller 6-8 seans sonrasında gayet güzel sonuçlar verir ancak TAMAMEN geçmesi mümkün olmayan boxcar ve rolling adlı skar cinsleri de vardır.
   Bazı ek uygulamalarla kombin edilmesi gerekebilir.
   Bu sayfaya bir göz atar mısınız ne demek istediğimi daha rahat görsel olarak size iletebilirim
   https://www.bulentbagci.com/sivilce-izleri.html

   Cildin cevap vermemesi mümkün değil, hasar yaratıyoruz ve cilt kendini onarmak için var olan yenileme güçlerini -sanki derince yanmış gibi- o bölgeye taşıyor.
   Leke ve gözenek problemi olmaması için temel günlük cilt bakım rutininizi yapmanız gerekiyor biliyorsunuzdur gerçi estetisyen de söylemiştir. Dermapen veya dermaroller yapılırken sadece yapıldığı gün değil, tedavi süresince ve sonrasında hep spf koruma şarttır. 🙁
   Dermapen veya dermaroller fark etmez. Amaç ve yöntem aynıdır sadece dermapenin uygulaması daha kolaydır.
   Düşükten yükseğe başlamak mı mantıklı yoksa direkt 1.0 mm mi almalıyım? demişsiniz.
   Bu notu yazdığınız sayfada iğne büyüklüğü ile sorun şemaları var. Orada hangi sorun için hangi büyüklük ve seans sıklığı anlatan tablolar bıraktım.
   Oradan bakabilirsiniz.
   1.5mm skarlar için iyidir.Ancak doktor kontrolünde yapılmasını öneririm. Derin bir iğne boyutudur ve kanamalar olacaktır. Dermatologun yapması gerekir.
   Ben de estetisyenim iyi bir eğitimim ve hocalık yapma yetkim de var. Kanama olabilecek uygulamaların enstitüde uygulanması etiğe aykırıdır.
   15 günde bir 1mm yapamazsınız. Derinin yenilenme hızına aykırıdır. Deri 28 günde yenilenir ve 1.mm dermarolleri 3 haftada bir uygulamak “DOĞRU KOLAJEN” üretimini sağlar. Daha sık veya daha derin iğnelerle çalışmak daha iyi onarım sağlamaz. Cildin büyüme hızına uymak zorundayız. Yazıdaki şemada var bunlar
   http://aysenuryazici.com/dermaroller-kullanmak-isteyenlere-rehber/

   Enstitüde 1mm uygulamaya bakınız (videonun 3.cü dakikasından itibaren) https://www.youtube.com/watch?v=2N21yW2eJrw salin solusyonla sürekli temizlenerek uygulama yapılıyor.
   0.50 ve 1mm beraber kullanmayın.
   Sadece 1mm kullanın o zaten yenilenmeyi yapacaktır.

   Serum olarak verdiğiniz ürünün içeriğine ulaşamadım
   https://www.sephora.com.tr/msb-medical-spirit-of-beauty-msb-medical-spirit-of-beauty-pflege-spezialpflege-collagen-extreme-30-ml-p100020312/
   Ampuller her zaman içerik olarak dermarollerle kullanıma uygun üretilirler
   Ampul seçin lütfen.
   İçinde ne olduğunu bilmediğimizden delikler açılmış ve savunması delinmiş bir cilde risk almayın…
   Elinizdeki serumu da günlük bakımınızda kullanın.
   mesela kök hücre ampulleri https://kadinshop.com.tr/urun-etiketi/skin-accents/
   Veya https://www.dermapolin.com/sc-kok-hucre-ampul-2435

   0.25mm dermarolleri her gün günlük göz kremini yedirmek için her göze 1 er dakika uygulayabilirsiniz.
   Bu bilgiler yazımda şemalarda var .)
   Uygulama https://www.youtube.com/watch?v=pWM4qTMnfks
   sevgilerle

   • Ayşenur hanım cevabınızdan sonra ne kadar çok soru sorduğumu farkettim. Hakkınızı helal edin lütfen. Sormasaymışım bir sürü yanlış işlem yapacakmışım meğer. Yazdıklarınızın hepsini dikkate alacağım. İyi ki varsınız!

 25. Ayşenur hanım merhaba. Öncelikle çok güzel, çok klassınız. Söylemek istedim. 30 yaşındayım. Yağlı, gözenekli, hafif lekeli bir cildim var. 0.50 mm dermarollerim var fakat benim yaralarım keloid şeklinde iyileşiyor. Yüzümde olmuyor gerçi ama yapmam sakıncalı mı olur?Kötü kolajenden kasıt nedir?

  Dermaroller sonrası cyrene 0.1 retinol içeren serumu kullansam çok mu agresif olur? Yine cyrene glikolik asitli pedlerle ve salisilik asitli toniklerle dermaroller arasında ne kadar zaman bırakmalıyım? Foreo kullanabilir miyim ertesi gün? Dermaroller sonrası sadece nemlendirici sürsem yararını görmez miyim? Teşekkürler.

  • Cansu Hanım Merhaba,
   İltifatınıza teşekkür ederim :)Sağ olunuz.
   Yağlı ciltlerde iki farklı sebepten yağlanma aşırıdır. Biri SLS içeren kazıyıcı sert köpükler içeren temizleme jelleri kullanmak + yağ dengeleyici bir bakım uygulamamak, diğeri içeriden yağlanmayı tetikleyen hormonal durum. 30’lu yaşlarda hormonal denge kurulmuş ve ergenlikteki ani yağ salgısı artışları durmuştur. Buna rağmen yağlanma artıyor ise ve doğru bakıma rağmen yağlı ise bir kan tahlili ile hormonlara baktırmanızı rica edeceğim.
   Elbette dış etkenler de beslenme şekli de önemli mesela aşırı sıcak bölgede yaşamak,yağlı ve baharatlı beslenmek gibi etkenler de vardır ama “doğru” ürünlerle disiplinli bakım yapmak yağ salgısını kontrol altına alır. Eğer temel bakım dediğimiz temizle nemlendir koru adımlarını yapmıyorsanız dermaroller uygulayarak bir sorunu düzeltmeye çalışamayız. Bir süre düzelir yine tekrarlar.
   Bu sebeple önce sizden ricam bu videolara 5 er dakikanızı ayırıp izlemeniz sonra dermaroller ile plan yapmanızdır.
   1- https://www.youtube.com/watch?v=9qRZV6JGZKQ&t=297s
   2- https://www.youtube.com/watch?v=KTWOLJnO5w0&t=110s
   3- https://www.youtube.com/watch?v=NFKUoRhAeuY

   0.50mm ile haftada 1 seans yapabilirsiniz. 6-8 Seans sonra gözle görünür sonuçları alırız.
   Kötü kolajen üretimi demek; deriyi kendini onarması için iki üç misli hızlı çalışmaya teşvik etmek için iğnelediğimizde onun yenilenme hızını aşan uygulama yapıldığında üretilir.
   Yani 0.50mm ile gün aşırı uygulama yaparsanız cilt kendini onarmak için kalitesiz kolajen üretmek durumunda kalır. Bizim arzu ettiğimiz 28 günlük yenilenme hızına uygun kolajen üretimidir.
   Salisilik asitli toniği, AHA/BHA Pedleri de froeo’yu da dermaroller uyguladığınız 24 saat içinde kullanmayın. Diğer zamanlar kullanabilirsiniz.
   Foreo gibi cihazlar de titreşimle yağ salgısını tetikleyen cihazlardır. Bunu da haftada 1-2 den fazla kullanmamanızı tavsiye ederim.
   Dermaroller sonrası ampul kullanmasanız da cilt kendini yaralandı hissederek hızlı onarıma geçecektir. Amacımız hazır minik kanallar açılmışken onlara yenilenme ve sorun her ne ise onu çözme konusunda etken madde iletmektir.
   Yani ampul kullanmazsanız da olur. Kullanırsanız deri daha rahat sorunu çözer. Duvar ustalarına tuğla ve harç veriyorsunuz. Vermeseniz onlar gidip bir yerlerden/depodan bulacaklardır.

   Retinollü serumunuzu dermaroller yapmadığınız günler geceleri kullanın. Dermaroller ile değil.

   Dermaroller uygulama videosu https://www.youtube.com/watch?v=pWM4qTMnfks
   Yağlı cilt için ampul seçeneği https://www.dermapolin.com/norm-yag-kontrol-ampul-2431 veya https://www.akakce.com/cilt-bakim-cihazi/en-ucuz-skin-accents-gozenek-bakim-yagli-cilt-ampul-dermaroller-dermapen-icin-3-adet-alman-cilt-bakim-serum-2-ml-fiyati,328824032.html

   Sevgiler

 26. Merhaba Ayşenur hanım,
  Sabrınız,ilginiz ve paylaştığınız faydalı bilgiler için teşekkür ederim.

  Ben 33 yaşında karmadan yağlıya dönük cilt tipine sahibim, günlük rutin bakımımı aksatmadan yapıyorum, gözeneklerim geniş, siyah noktam yok fakat gözeneklerimde sürekli yağ birikiyor,küçük nokta nokta lekelerim ve göz altı torbalarım var. Makyaj temizlerken medikal sabun kullanıyorum diğer zamanlarda jel temizleyici, tonik olarak organik gülsuyunun içine çay ağacı yağı ve lavanta yağı karıştırarak kullanıyorum, nemlendirici olarak temiz içerikli ürün bulamadığımdan çeşitli denemeler yapıyorum farklı uçucu ve sabit yağlar, bir aromaterapi uzmanından aldığım uçucu yağlarla hazırlanmış nemlendirici ve arada madecassol.
  Dermaroller kullanmaya karar verdim 1.00 mm kullanmayı düşünüyordum fakat göz çevremde de kullanmak istiyorum. Göz çevresine 0.25 alıp yüz bölgesi için 1.00 almak mı yoksa 0.50 alıp her iki bölgeye kullanmak mı daha uygun olur? Göz altı torbaları dermaroller ile geçer mi? yada kalıcı farklı bir yöntem var mı? Dermaroller sonrası temiz içerikli serum ve günlük kullanım için nemlendirici ürün tavsiye eder misiniz?
  Şimdiden teşekkür ederim. Sevgiler …

 27. Ayşenur Hanım vermiş olduğunuz bilgileri dikkatle okudum teşekkür ederim faydalı bir yazı olmuş fakat biz saç dökülme sorunu yaşayan erkekler içinde varsa bilginiz paylaşabilirmisiniz mümkünse.

  • Murat Bey,
   Erkeklerde erken saç dökülmesi genelde genetiktir ve 23-24 yaşında bile saçlarının dökülmeye başladığınız gören beyler çok endişeleniyorlar.
   Bunun için önerim :
   1) kadın/erkek fark etmez şu videoya kulak vermeniz=> https://www.youtube.com/watch?v=6inikEeIaUM&t=81s
   2) Her gün sabah kahvaltıda bir tatlı kaşığı kabakçekirdeği yağı tüketmeniz => https://www.youtube.com/watch?v=wwNf0dZgW_Q
   Biotin içeriği yağ salgısını dengeliyo, saçın sağlıklı büyümesine yardımcı oluyor ama en önemlisi DHT denilen “erkek cinsiyet hormonu” olan Dihidrotestosteron ile ilgili veriler.
   DHT, yaşlandıkça vücutta artıyor ve saç büyümesinden sorumlu olan saç kökünü etkiliyor. Bilim adamları, kan akışlarımızdaki DHT’yi düşürerek, saç dökülmesiyle içten dışa doğru savaşabileceğimizi söylediler.
   Kabak Çekirdeği yağının çok etkili bir DHT engelleyici olduğu kanıtlanmış. Kabak çekirdeği yağı, saç folikülünde DHT birikimini bloke eden delta-7 sterin adı verilen bir steroid içerir. Yani düzenli kullanırsanız içeriden dökülmeyi önlersiniz.
   3) Haftada 1 gün, saçlı deriye 0.50mm dermaroller uygulayıp bu ampulleri yedirmeniz =>
   https://www.cosmodeepstore.com/urun/evde-aesthetic-multi-vitamin-hair-cocktail-sac-bolgesi
   Eczaneden salin solusyon alın onunla temizleyin deriyi, sonra dermarolleri uygulayın.
   Bu bey 4ncü dakikadan itibaren gösteriyor uygulamayı. https://www.youtube.com/watch?v=PbKjr33LsJo
   Bu da benim örnek bulduğum dr uygulaması => https://www.youtube.com/watch?v=kw2iaELpsYs&t=391s

   Sanırım örnek birini bulup benim de bir uygulama çekmem gerekiyor..
   Sevgilerle

 28. merhaba ayşenur hanım size mesaj yazmıştım ancak ulaşmadı sanırım..

  • Ulaştı Burcu hanım.
   Cenazemiz var. Bir haftadır çok ilgilenemedim yazılanlarla. Bu gece birkaç hanıma cevap yazdım. Sorularınız ben cevap yazıp onaylanmadıkça sitede görünmüyor. Size de az önce cevap yazdım.
   Sevgilerle

 29. Ayşenur hanım sizin kadar ilgili birini görmedim her soru sorana ayrıntılı cevap yazmışsınız. Benim de bir sorum var
  yaşım 25 cildim hassas ve karma saclarim asiri kuru eskiden cok kalın saclarim varken şuan cok kuru ve dökülüyor slessiz sampuan kullaniyorum amwayin sac bakim urunlerini kullaniyorum
  her gün sles olmayan temizleme jeli ile yüzümü yıkayıp gül suyu ile siliyorum yüzüme missha nin nemlendiricisinu sürüp ardından MAD nin güneş kremini sürüyorum 3 gün de 1 amwayin aydınlatıcı peelingini kullaniyorum. Kokoş ablanın sivilce izleri için yağını kullaniyorum ancak yüzümde sürekli lekeler çıkıyor hatta sürekli ben oluşuyor ben cildin ışıl ışıl olsun lekesiz olsun istiyorum fakat çok mat bir yüzüm var saçlarımın da dökülmesi dursun istiyorum bu arada ben paketli gıda ruketmem kansızlık sorunum yok takviye vitamin minellat alırım
  Kis geldi yüzüm için 1mm dermaroller alayım diyorum aynı zamnda airtimda feci derecede sivilce lekesi var vücudum kuru ama strese bağlı sivilceler var onlar için de 1.5 mm alayım diyorum saçım için de 1.5 fakat bunu yanında hangi serumları kullanmalıyım bir de derma stamp alsam üç yer için de kullanabilir miyim bir sorum daha var titanyum dioksit çölde zararlı titanyum dioksit olmayan içeriği güvenilir güneş kremi ve nemlendirici de önerebilir misinjz

 30. Merhaba Ayşenur Hanım,

  ben 35 yaşımdayım, cildimde 2 sene önce oluşmaya başlayan cilt lekelerim var, yazın koyulaşıp kışın silik olarak görülmekte. değişik zamanlarda dermatolog önerisi ile leke açıcı ve deri soyma işlemleri yaptım fakat dediğim gibi yazın tekrar koyulaşma gerçekleşiyor. en son sizin tavsiyelerinizin içinde bulduğum dermoskin ürünlerini kullanmaya başladım.( 2 aydır düzenli kullanıyorum kullanım şeklim aşağıda anlattığım gibi dermaroller uygulamamdaki active serum hariç şekilindedir.) lekeler silikleşmeye başladı fakat tamamen kaybolmadı yazın tekrar koyulaşma gerçekleşeceğini düşünüyorum. Lekelerden tamamen kurtulmak mümkün mü? ayrıca boynumda ve göz çevremde (çok güldüğümden 🙂 ) kırışıklıklar, yüzümde cansız mat soluk görünmekte. hem lekeler için hem göz çevresi ve yüzüm,boyun için dermaroller yapmayı planlıyorum. 2 gün önce 0,50mm roller ile uyguladığım ürünler ve kullanım şeklim uygun mudur? farklı ürün yada kombin nasıl kullanmalıyım?

  işlem öncesinde dermoskin be-bright-aydinlatici-tonik kullandım.
  dermaroller iğneleme işlemi sonrası : dermoskin active-serumunu uyguladım 1 saat sonra göz çevresi için dermoskin göz çevresi (eye treatment complex) – yüzüme ve boynuma dermoskin-be-bright-vitamin-c-plus-krem uyguladım. sabahta dermoskin celeritt spf 25 cilt-lekelerine-karsi-krem kullandım.

  sorunlarım ile ilgili dermaroller uygulamasında hangi ürünleri ne sıklıkta yapmalıyım ve ayrıca günlük rutinde neleri nasıl kullanmalıyım konularında desteğinizi rica ederim.

  Bu arada kabak çekirdeği yağı tavsiyenizide gördüm günlük rutimine eklesem uygun mudur.

  İyi ki sizin gibi iyi insanlar var, şimdiden çok teşekkür ederim.

  Saygılarımla,

  • Ümran Hanım Merhaba,
   Lekeler kışın güneş görmediği için koyulaşmaz ve açıldı sanırsınız, oysa deri altında vardır ve Mart ayıyla beraber dik gelmeye başlayan ışınlarla temas ederek tekrar hortlar.
   Bunun için her gün, sabah akşam GÜNLÜK BAKIMINIZIN bu aşamaları olmalı
   1-temizleme http://www.dermoskin.com.tr/be-bright-aydinlatici-tonik
   2- serum (sadece geceleri kullanılır) http://www.dermoskin.com.tr/be-bright-retinil-yuz-serumu (Retinol içerdiğinden dermaroller ile uygulanmaz!)
   3- Göz kreminiz
   4- Nemlendirici http://www.dermoskin.com.tr/dermoskin-be-bright-arbutin-kompleks-krem (veya C vitaminli kreminiz)
   5- (sadece sabahları) Güneş koruması http://www.dermoskin.com.tr/cilt-lekelerine-karsi-krem-dermoskin Güneş kremi UV’den sizi 2 saat korur, 2 saat sonra tekrar sürmezseniz leke yine koyulaşmaya başlayacaktır. Unutmayın. Tüm güneş korumalarında 2 saat sonra yenileyin diye uyarı bu sebepledir. Yüzeyden koruma akar gider…

   Eğer daha önce leke açıcı ürünler kullandınız ve lekelerde açılma olmadıysa hiç kozmetiğe para harcamayın direkt bir dermatologa gidin, lekenin koyuluğuna veya derinliğine göre size kimyasal peeling veya lazer uygulayarak lekeleri açacaktır. Ama devamında SPF 50 ile korunmazsanız leke tekrar çıkar.
   Bu videoda size tek tek leke bakımınızı anlattım lütfen izler misiniz => https://www.youtube.com/watch?v=8RIhzYYMTAE&t=17s tüm detaylar var.

   Dermaroller ile retinollü kozmetik AHA lı kozmetk uygulanmaz. Steril leke ampulü uygulanır
   Bu => https://www.dermapolin.com/mf-leke-giderici-ampul-2434
   Yukarıdaki yazıda seans sayısı iğne sayısı ve sıklığını gösteren şema var. 🙂
   0.50mm iğne boyutu, haftada 1 seans, beraberinde MF ampul kullanın.
   Deriyi öncesinde antiseptik bir suyla silin.
   Silindiri de dezenfekte edin.
   Bu videoda nasıl olacağını gösterdim => https://www.youtube.com/watch?v=pWM4qTMnfks&t=618s
   en az 6-8 seans sonra açılmaları göreceksiniz.
   Leke uzun soluklu bir tedavidir….
   sevgilerle
   Not: Kabak çekirdeği yağını eğer saçlarda zayıflama varsa kullanın. Yoksa gerek yok.

   Sevgilerle

 31. Merhabalar,

  Ben 26 yaşındayım. Aynaya baktığımda cildimde gördüğüm sorunlar; burnumun üzerinde siyah noktalar, alnımda ergenlik döneminde gittiğim cilt bakımı sonrası kalan tırnak izi tadında hafif skarlar, yanaklarımın üstünde genişlemiş gözenekler, ağız çevremde de hafif bir lekelenme. Bugüne kadar bebek poposu gibi bir cilde sahip olmak için aknetrent, imex vs bilimum sivilce ilaçları kullandım. Hiçbiri tam çözüm olmadı. Şu zamanlarda cildimde sivilce problemi geçmiş durumda tek tük olarak adet dönemlerinde çıkıyor. Ancak bu çıkanlar da dokunmasam bile iz bırakıyor. Şu anda Himalayanın sls olmayan neem köpüğünü kullanıyorum temizlemek için, nemlendirmek için ise simple’ın hassas ciltler için olan su bazlı nemlendiricisini kullanmaktayım. Gözaltım için ise 0.25 mm ile haftada 1 ya da 2 haftada 1 olmak üzere herbaderm c vitaminli göz altı kremini kullanmaktayım. Dermaroller yapmadığım dönemde sabah akşam yves rocher pirinçli göz altı kremi yada bee beauty organik shea butter gözaltı kremini kullanıyorum. Düzenli olarak gülsuyu ile cildimi siliyorum. Uyku ve beslenme düzenim iyidir, spor yapmayı açık hava yürüyüşlerini de aksatmıyorum. Ancak cildim bana yorgun geliyor ve sizi bir süredir takip ediyorum. Bana önerebileceğiniz yoğun iş temposunda sürdürülebilir bir cilt bakımı var mıdır? Ben nerede yanlış yapmaktayım. Ya da genetiğim bu kadar mı izin vermektedir. Yardımlarınız için teşekkür ederim. Esenlikler diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.