Home / Cilt Bakımı / Dermaroller kullanmak isteyenlere rehber

Dermaroller kullanmak isteyenlere rehber

Dermaroller : sorunun çözümüne giden en hızlı yol

Dermaroller üzerinde minik iğnecikler olan bir silindirdir. Cilde “mikro kanallar” açmak, doku yenilenmesini uyarmak ve açılan bu kanalcıklardan deri altına verilmek istenen etken maddelerin ulaşması için kullanılır. Yenilenme hızını artıran cilt sağlıklı hücreler oluşturmaya başlar, elastin üretimi artar, hyalüronik asit üretimi artar zamanla capcanlı bir yeni deri oluşur. Uzmanlar sistemli uygulanan seansların bitiminde, kolajen üretiminde %200’e yakın artma olduğunu söylüyorlar.
Dermoroller kullanım alanları
Yaşlanma, lekelenme, çatlaklar, kırışıklar, sivilce izleri, çukurları, cılızlaşan saçlar, yağlanma, iri gözenekler için kullanılır. Yüzde, vücutta, seyrekleşen saçlı deride, ellerde, dekoltede selülitli yerlerde, gevşemiş deride kullanabilirsiniz.
İki farklı mekanik etki ile iyileşme sağlar.
• Uygulandığı bölgede hafif bir tahriş oluşturulduğundan, vücut orayı onarmak için derhal yeni hücre oluşumunu başlatır. Dolayısıyla antiaging ürünleri dermaroller ile kullanırsanız çok daha keskin düzelmeler görür ve kısa sürede sonuç alırsınız.
• Deriye minik kanalcıklar açtığı için, sorun çözümü için kullanılan ürün çok etkin biçimde derine emilir. Mesela selülit kremlerinden dermaroller ile maksimum fayda sağlanır.
Dermaroller Nasıl kullanılır?
Dermaroller her zaman yüzü antibakteriel bir temizleyiciyle temizledikten sonra uygulanır. “Dermaroller için dezenfektan” yazarak google’da bulabilirsiniz. Ciltte binlerce minik kanal açılacağı için cildin çok iyi temizlenmesi “hijyen” şarttır. İğneli silindiri yüzeyde yatay ve dikey olarak gezdirmeniz gerek. Kızarma olabilir ama kanama olmamalıdır! Eski akne çukurların gitmesi için dermaroller uygulayacaksanız şunu unutmayın ki “derin çalışılması” (iri iğnelerle) gerekir ve siz değil, bir hekimin uygulaması daha sağlıklı olacaktır.
Ne kadar süre kullanılır?
Çok sık yapılamaz. Tahriş ve yaralar yapabilirsiniz. Sakın! Her gün yapılabilen tek iğne 0.25mm olandır. Onu da geceleri serum/krem yedirmek için her gün kullanabilirsiniz. Dermaroller’i 0.50mm ,0.75mm veya 1.0mm kullanacaksanız  seanslarını şöyle ayarlayabilirsiniz.

 • İlk ay: Haftada bir kez uygulayarak 4 seans ile başlayın.
 • On beş gün ara verin. Ardından 5 nci seansı yapabilir,
 • Tekrar 15 gün ara vererek 6. seansı yapabilirsiniz.
 • Sonrasında ayda bir kez uygulayarak derinin sağlıklı yapısını devam ettirebilirsiniz.
  dnc-dermaroller

Not: İşlem bittikten bir saat kadar saat sonra nemlendirici sürülebilir. Dışarı çıkacaksanız SPF koruyucu kullanmayı sakın unutmayın.
Derin lekeler, çukurlar ve onarılması güç derinlikte izler için farklı sıklıkta uygulamak gerekebilir. Buna doktorunuz yaşınıza, derinin ihtiyacına ve yapısına bakarak karar verir. Doktorunuz belki haftada bir kez uygulanarak 6 seans yapılmasına, sonrasında da 15 günde bir uygulanmasına karar verebilir.
Hafif kızaracaktır normaldir. Dermaroller uyguladıktan sonra mutlaka “sorunu çözen” içeriği olan ürün sürülmeli. Amaç zaten cildin uyarılması ve hızla yenilenmesi ise ve bunca minik kanalı da etken madde iletmek için açtıysak ürün uygulamanız şart.
O halde, ciltte hangi sorun için dermaroller yapıyorsanız işlem bittikten sonra ona uygun ürün kullanılmalı.

 • Antiaging etki için vitamin ve sıkılaştırıcı, peptidli, hyalüronik asit, kök hücre, aminoasit içerikli ürünler kullanın.
 • Çatlak alanda gerginliğini yitirmiş derinin yeniden elastikiyetini kazanması için kolajen ve aminoasit içeren ürünler sürün.
 • Selülitli bölgede dermaroller kullanıyorsanız, kafein içerikli ürünler kullanın

Dermaroller sonrası lütfen güneşe çıkmayın. Gündüz ise, direkt güneşe çıkmasanız bile yine de güneş koruyucu bir ürün kullanın.
Hatta dermaroller uygulamasından sonraki 24 saat lütfen güneşe çıkmayın. O gün sıcak banyo yapmayın.

Dermaroller uygulayacaklara iğne seçimi                                                                                                                                                                                                                                         Vücudumuzda deri kalınlıkları kemiğe yakın olduğu bölgelerde farklı inceliktedir ve hassasiyeti daha yüksektir. Bu sebeple dermaroller iğnesi seçerken kalınlığı da uygulayacağınız bölgeye göre seçmeniz lazım. Derin tabaklarda onarım gerektikçe iğne de kalınlaşacaktır.
Mesela etli bir bölgede yara izini gidermek için veya selülit olan basenlerde 1,0mm 1,5mm ve 2mm kalınlıkla iğneleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ama 0,25 mm olan iğneler bu kalın bölgede yeterli kanalı açamayacağından, ardından süreceğiniz selülit giderme amaçlı kreminiz yeterli derinliğe inmeyecektir.

Hangi büyüklükte iğne hangi bölgeye uygun

dermaroll-igne

Meraklısına Not: Dermaroller ile cildinizde iyileşme yapmaya karar verdiyseniz lütfen başlığın kurallara uygun şekilde dezenfekte edilmesine ve ürün uygulaması öncesinde ellerin iyice temizlenmiş olmasına dikkat edin.  Bu videodan enstitüde yüze 1,00 mm iğneyle dermaroller  uygulamasını izleyebilirsiniz.

Dermaroller hangi sıklıkta uygulanmalı?

Sizlere iki ayrı tabloda dermaroller seanslarını hangi sıklıkta uygulayabileceğinizi görebileceğiniz şema hazırladım.

 

 

 

 

 

 

 

Dermaroller kullandıktan sonra veya öncesinde yapmamanız gerekenler
** Cildinize 7-8 saat bir şey sürmüyorsunuz. Deri çalışıyor.Rahat bırakıyorsunuz 🙂 Sadece uygulama bittikten 1 saat sonra nemlendiriciyi uygulayabilirsiniz.
** Epilasyona gidiyorsanız, dermaroller uygulamak için epilasyon işleminden sonra en az 6-7 gün geçmesini bekleyin.
** Deri zaten hassaslaşmıştır, kendisi zamanla ölü tabakayı atacaktır. 4-5 Gün peeling yapmayın. Enzim peeling de granüllü peeling de…Bol nemlendirici sürün.
** Medikal estetik uygulaması yapıldıysa deri altına bir başka madde verildiyse “en az 15 gün” dermaroller uygulayamazsınız. Dolgu ve botoksu etkiler.
** Dermaroller kullanırken ASLA Solaryuma girmeyin, güneşlenmeyin.
** Saunaya girmeyin, plaja inmeyin, hamama gitmeyin. Yazın dermaroller uygulaması bu sebeple tavsiye edilmez.

Cildinizde birçok sorun varsa (mesela hem kılcal damar hem gözenek iriliği hem kırışıklık, hem lekelenme) Hyalüronik asit serumu bir hafta, kırlcal damar serumu diğer hafta, bir sonraki hafta lekeler için olan serumu dermaroller ile kullanabilirsiniz. Günlük cilt bakım rutinine de bir yenileyici serum eklemeniz sonuçları çabuklaştıracaktır.

About Aysenur

Check Also

Neutrogena Hydro Boost Hydrating Hydrogel Mask İnceleme

Nemlendirici maskelerin etkisi 2-3 gün sürebiliyor. Bu, maskenin içeriğindeki etken maddelerin ne kadar ölçülü kullanıldığına …

170 comments

 1. Ayşenur hanım merhabalar, çok kısa bir sorum olacak 🙂 34 yaşındayım, normalden karmaya dönük cildim var. Dermaroller öncesinde estee lauder advanced night repair serum sürmem uygun mudur? Çok teşekkürler

  • Hayır.
   Normal yüz serumları dermaroller ile deri altına denetimsiz inmeye müsait değildir. Steril ampuller kullanılır. Lütfen estee serumu sabah akşam krem altına kullanmaya devam edin.

 2. İyi günler dilerim, Ayşenur Hanım , 49 yaşındayım, cildimde yaşın getirdiği bir kaç güneş lekesi ve doğal olarak kırışıklıklar mevcut ve neme ihtiyacı var. 540 iğneli 1,00 mm dermoroller aldım. Yüzümü ve dermorolleri dezenfekte ettikten sonra anlatıldığı şekilde kullandım. 15 dk içinde vb. uygulama yapılması gerekir diye okuduğum için önce Doa’nın C vitaminli yağını elimi nemlendirerek cildime uyguladım. Biraz bekledikten sonra da yine Doa’nın Hyoluronic asit %2 aynı şekilde ellerimi nemlendirerek yüzüme yaydım. Önce biraz kızardı ama sabaha sanki daha nemli daha birazcık daha duru bir ciltle uyandım gibi geldi. Sabah LR Aleo vera krem sürüp 15 dk sonra da güneş koruyucumu uyguladım. Bu uygulama doğrumudur? Dermorolleri uyguladıktan sonra C vitaminli yağı sürünce sanki biraz fazla kızartıp etkiledi gibi geldi. Önce Hyoluronic asit%2 yi mi sürmem gerekirdi? Bu uygulamayı haftada bir 4 hafta uygulayıp sonra ara vererek devam etmeyi düşünüyorum. diğer günler de de c vitamini yağı ve Hyoluronic asit %2 uygulamaya devam etmem fazla mı gelir. Sevgiler, teşekkürler:)

  • Merhaba Saide hanım,
   Uygulama öncesi c vitamini sürmeyin. Her c vitamini kapsülü veya ampulü dermarollere uygun içerikte olmayabilir.
   Cilde önce hyalüronik asit sürün mesela alnın sağ yarısına. Sürdüğünüz yerde dermaroller çalışın.
   Sonra sol yana geçin, uygulama yapacağınız yere birkaç damla serumu sürün, üzerine hemen dermarolleri çalışın.
   Tüm alına serum tekrar sürün ve diğer bölgelere geçin.
   Şöyle düşünün: Minik kanal açıyorum deriye, buradan alt tabakaya emilecek içerik geçsin diye..
   Delikler kapanmadan bu serumu sürmek gerek. Hem uygularken hem uygulama bittikten sonra.
   Sabah aloe kremi sürün.Tamam. Üzerine SPF o da tamam 🙂
   C vitamini ürününüzü her gün sabah ve akşam krem altına uygulamanız daha doğru olacaktır.
   Sevgilerle

   • İlginize ve aydınlatıcı cevabınıza çok teşekkür ederim. Dediğiniz şeklide uygulamaya devam edeceğim. Sevgiler 🙂

 3. Merhaba Ayşenur hanım, ben dermaroller hakkında birşey soracağım. Saç tedavisi için 1.0mm derma stamp kullanıyorum ve hiç kanama falan olmadan işimi bitiriyorum. Lakin alnımda,burnumda ve yanağımda bulunan 3 tane çukursuz ama geçmeyen kalıcı yara izine 0.5mm dermaroller yaptığımda biraz kanıyor, dermaroller gayet kaliteli ama bu kanama normal mi? Mesela yara olmayan ama sakal kıran olan bölgeme yapıyorum belki kılların çıkmasını uyarır diye ama oradada kanıyor bir sorun olur mu? Birde daha acemiyim bu konularda ben enfeksiyon olayından falan korkuyorum, temizleme spreyim var kullanmadan önce sıkıyorum dermarollerime ve 30 dakika beklettikten sonra kullanıyorum, işim bittikten sonra da yine spreyle 3-5 fıs sıkarak temizliyorum, lakin saçlı alanda değil de bu diğer alanlarda kullanınca kanıyor ya bu kan lekeleri ne kadar sıksam veya spreye batırsamda geçmiyor az da olsa kalıyor, bu yüzden temiz bir diş fırçası ile temizledim dermarollerimi sizce bir sorun olur mu? En çok alnımdaki tam saçımın altındaki yaraya takılıyorum dümdüz olmasına rağmen fotolarda çok net gözüküyor, ordaki deri iyileşmiyor 3 yıl oldu, buraya 0.5mm değil de 1.0mm yapsam fazla gelir mi acaba, belki böyle daha faydalı olur diye düşündüm

  • Hakan Bey Merhaba,
   Kafa derisi daha kalındır. Yüz derisinde ise “kemik üzerleri” ince deridir. Bu nedenle yanakta 0.1 mm ile alın veya çene kemiğinde 0.1mm aynı derinlikte delmelerine rağmen kılcal damarlara eşit uzaklıkta olmaz…
   Bastırmadan yapıyorsunuz değil mi?Kanama (azıcık) bir sorun değil ama kanamamasını tercih ederiz. Öyle insanlar var ki yüzü gözü kan içinde kalana dek yapıyorlar (yenilenme hızlı olsun diye) Bunu tercih etmiyoruz. Kanama her zaman mikrop kapma riski taşır. Cildi de dermarolleri de uygulamadan önce dezenfekte ederseniz, elleriniz de dezenfekte ise sorun yok.
   Dermaroller ile işiniz bittikten sonra yüzünüzde kan varsa kaynatılmış “salin solüsyon”la ıslatılmış bir pamukla temizleyebilirsiniz. (Sodyum klorür ve distile suyla hazırlanmış bir izotonik solüsyondur. Eczacınız size yardımcı olur. Fizyolojik tuzlu su da deniliyor.)
   Dermarolleri baş aşağı, kaynar su doldurulmuş bir bardakta 10 dak bekletin. Çıkarıp dezenfektan sıkın. Fırçalamanıza gerek kalmaz. Fön tutup kurutabilir veya kendi kutusuna koyarak bir sonraki kullanıma kadar saklayabilirsiniz.
   10 dak beklemeniz dezenfekte olması için yeterlidir. 30 dak gerek yok.
   Aklıma takılan sorular var:
   – dermarolleri sık mı kullanıyorsunuz? Deride hassasiyet oluştu da ondan mı kanıyor. (Haftada 1 yeterlidir)
   – Dermarollerin iğnelerinin sivriliği mi gitti?Yani yere filan mı düşürdünüz ya da kendi kutusundaki başı destekli yerden farklı bir sert yüzeye mi sürttünüz? İğnelerin sivriliğini kaybetmesi deriyi yırtar kanama bundan da olabilir.
   – Kalıcı yara izlerine dermaroller uygularken de, uygulama bittikten sonra da kök hücre ampulü uygulayın ki yenilenme hızlansın.
   – Alındaki yara izine 1.0 mm yapabilirsiniz ama kemik üzeri ya acır epey. Hazır delikler açılmışten temiz ellerinizle yenileyici ampulden 1-2 damla yeridirn.
   – Bakın bu videoda da kanamalar oluyor. Hemen siliyor estetisyen.
   https://www.youtube.com/watch?v=2N21yW2eJrw Kanı siler silmez yenileyici serumu uyguluyor.

   Alındaki yara izini lazer ile yakarak silebilirsiniz. Allah başka dert vermesin.
   Saygılar

 4. Merhaba Ayşenur hanim öncelikle sizi cok seviyorum belirtmek istedim..
  Sorum benim cildim cok hassas ve alerjık bit yapıya sahip alnımda mımık cizgilerim var 37 yasındayım ama derinlesmiş cizgiler botox yaptırsamda cok hafif belli oluyor artık botox yaptırmam istemiyorum denesem işe yararmı ve cıldıme dermarol kullanımından sonra kırısıklık serumu mu sürecem ne gibi önerileriniz olur merakla bekliyorum

 5. Merhaba ayşenur hanım, 18 yaşımdayım ve bacaklarımda cok fazla kırmızı-mor ve beyaz renkte çatlaklar var bunlar için dermaroller kullanmayı düşünüyorum fakat kaç iğneli veya kaç mm (1.5 – 2mm olarak) daha cabuk etki gösterir karar veremiyorum. Dermarollerdan sonra da kullanmam için önerebileceğiniz krem veya yağ varsa şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhaba Zeynep Hanım,
   Ergenlikte hızla büyüyen kemiler ve hormonla değişim sırasında çok gencin kalça, bacak arkaları bel ve kol böylgelerinde deri yıtrıkları oluşuyor. Banyoları sıcak suyla yapmayın, banyo çıkışı ve HER GÜN elastikiyet artırıcı bir losyonla derinin daha fazla yıtrılmasını önleyin, elastikiyetine destek olun.
   Çatlaklar pembe iken iyileşebilir ama beyaza döndüğünde yapacak bir şey kalmaz.Bir sayfa defter kağıdı alın. Avucunuzda buruşturup top yapın. Tekrar açıp elinizle düzeltip masaya yayın. Kağıt yine düzdür ama o buruşuk, kırık lifleri nasıl görüyorsanız ve yok edemiyorsanız çatlaklarla oluşan durum da aynıdır.
   Bu yazıdan detaylı bilgi edinin lütfen:
   http://aysenuryazici.com/catlaklar-neden-olusu/

   Dermarolleri 1,5 mm kullanın. Ayda bir veya 10 günde bir kullanabilirsiniz.
   Yukarıdaki şemada seans sıklıklarını gösterdim bakınız lütfen. Dermapolin sitesi ise 20 günlük kür öneriyor, gün aşırı..:))

   Daha çabuk etki göstermesi diye bir durum iğne büyüklüğüyle alakalı değildir. Düzenli yapmakla ve beraberinde her gün elastikiyet destekli losyon/krem kullanmakla alakalıdır
   Dermaroller sonrası elastikiyet destekleyen ampuller kullanın. Stem cell kök hücre ampulu kullanabilirsiniz.(L’carnitine ampuller yağ yakan ampullerdir.Selülit içindir)

   Buradan detay edinebilirsiniz. Çok profesyonel çalışıyorlar
   http://dermapolin.com/evde-vucut-bakimi/46-evde-catlak-bakimi.html
   Videoları burada: https://www.youtube.com/watch?v=6iszpgw9wec

   Elastikiyet için losyon önerileri:
   Neutrogena Esneklik Sağlayan Vücut Losyonu
   Sebamed Q10 Vücut Losyonu
   Dermoskin Vücut Bakım Kremi
   Bepanthol Vücut Losyonu

   Sevgiler

 6. Aşegül hanım sizi çok seviyorum ve emeğinize sağlık bizleri aydınlatıyorsunuz.
  2 gün önce ilk defa dermaroller kullandım. Üstüne bio gold maske uyguladım. Bşrkaç saat sonrasında bakımımı kullandım.Ertesi gün kalktığımda cildim gözenek gözenek olmuştu. Uygulama yaparken hiç bastırmadımda. Bu gözenek görüntüsü normali geçermi

 7. Merhaba Ayşenur Hanım,
  32 yaşındayım.Nazolabial oluklarımın oluştuğunu görüyorum.Hangi boyutta derma roller kullanmalıyım?Serum ve krem önerilerinizi rica ediyorum.

  • Merhaba Feyza Hanım,
   Derinin sağlıklı yenilenme prensibi günlük cilt bakımı dediğimiz 3 adımdan oluşan ve her birinin birbirini tamamladığı temizleme+ nemlendirme+ koruma’dan oluşur.
   Dermaroller vaktinden evvel oluşan veya bakım eksikliğinden özel şartlardan oluşan cilt sorunlarının acilen oparlanması için deriye “kalk kendini yenile” komutudur.
   Yani yukarıdaki şemaya göre haftada 1 dwermarolleri kök hücre ampulü, hyalüronik asit ampulu veya kolajen ampulu ile uygularsınız. Evet cilt toparlanır ancak sabah akşam temizleyip nemlendirici ve serum kullanmayı da aksatmayın ki cilt sorunsuz yenilenme için desteğini kaybetmesin.
   Şu an nasıl bir rutininiz olduğunu bilmediğimden belirtme gereği duydum.

   Bu 2 yazıdan detay bakabilirsiniz.
   deri neden gevşer? => http://aysenuryazici.com/sarkan-cilde-ne-yapilir/
   Mimik çizgilerine ne yapılabilir? => http://aysenuryazici.com/mimik-cizgileri-mimik-kirisiklari-nasil-giderilir/

   Yukarıdaki şemada kaç mm dermaroller kullanabileceğinize bakabilirsiniz.Şemada yazıyor “Hangi büyüklükte iğne hangi bölgeye uygun” diye..
   0.75mm çalışabilirsiniz.
   Serum olarak “her gün” günlük bakım rutininizde kullandığınız kremin altına Cyrene matrix serumu 2-3 damla göz altı dahil kullanın.
   Dermaroller yaparken de bir hafta bu matrix serum ile silindiri çalışın, bir sonraki hafta kök hücre ampulünü dermaroller ile kullanın.

   30’lu yaşların bakımıyla ilgili detaylı bilgi:
   http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/

   Sabah akşam cildi SLS içermeyen bir jelle temizledikten sonra önce serumunuzu sonra nemlendirici kreminizi uygulamanız, gündüzleri de güneş koruması uygulamanız gerek.
   Cilt tipinizi bilmediğimden ne önereceğimi de bilemedim?
   Ama hyalüronik asit yorgun derinin kendini tekrar yenilemesi için elzem bir bileşendir.
   Bu yazıdan detay bakabilirsiniz
   http://aysenuryazici.com/hiyaluronik-asit-cilt-bakiminin-jokeridir/
   Karma , susuz bir cildiniz varsa Vichy slow age serisinden fluide olan nemlendiriciyi kullanabilirsiniz.
   Kuru ve yorgun ise slow age’in krem olanını tercih ediniz.

   sevgilerle

 8. Ayşenur Hanım, merhaba. Günlük rutinim ile ilgili danışmak istediğim şeyler var, yardımcı olursanız çok çok memnun olurum. 30 yaşındayım, t bölgem yağlı ve siyah noktalı. Geniş gözeneklerim burnumun kenarındaki yanak bölgelerimde. Cildim çok problemli değil ama özellikle yanaklarım sarkmaya başladı gibi, gülünce deri toplanıyor gibi yanağımda, yüz konturumun bozulduğunu hissediyorum. Gözaltlarım torbalı ve mor ve bir sürü beyaz beyaz komedon var. 7 yıl önce gözaltı torbalarımı ameliyatsız lazerli bir yöntemle yüzde 80 oranında azalttım ama tekrar dolmaya başladı. Benimkiler genetik yani 
  La roche’nin effaclar serisinden yüz yıkama jeli ya da bioderma sebium yüz yıkama jeli, effaclar siyah nokta toniği ve effaclar k kremini kullanıyorum. Sonra vıchy’nin slov age kremini kullanıyorum. Gözaltıma da kiehls’in avokadolu göz altı kremini sürüp makyajıma başlıyorum. Haftada 2 kez Lorael’in kil maskesini ve şeker peelingini uyguluyorum, siyah nokta bantları kullanıyorum.
  Şimdi dermaroller de kullanacağım ve cildimin daha iyi toparlanmasını, sarkmaya başlamasının yavaşlamasını da istiyorum. Bu ürünlerime ek olarak gündüz ve gece serum olarak ne kullanmalıyım? Özellikle cilt sarkmasını yavaşlatmak ve başlayacak olan kırışıklıkların önüne geçmek için..( Direkt marka da önerebilirseniz süper olur ) Mesela pergusadan arcaya serumlarını önermişsiniz önceki yorumlarda, özellikle dermarollerden sonra oradaki 2-3 serumu art arda sürebilir miyim yüzüme. Mesela cilt konturunu onaran serum + kırışıklık için olan+ c vitamini gibi?
  Dermaroller dışında günlük serumları da bir iki tanesini art arda kullanabilir miyim ya da gün aşırı mı kullanmak gerekiyor.
  Beni aydınlatırsanız artık gündüz-gece rutinimi bu şekilde uygulayacağım.
  Çok çok teşekkür ediyorum şimdiden yorumunuz nezaketiniz için. Sevgiler öpücükler 

  • Başak Hanım Merhaba,
   Beyaz komedonların oluşma sebebini biliyorsunuz…Bunu çoğaltıcı şeyler önce metabolizma işleyişinde “içeriden”, sonra dışarıdan sebeplere oluşur.
   Bu yazıda hepsini detaylı anlattım.
   http://aysenuryazici.com/puturlu-deri-ve-komedon/
   Cildiniz de yağlıya meyilli lütfen endokrinologla ilgili tahlil bölümünü de önemseyiniz…Polikistik over gibi hormonal sorun varsa bahsettiğiniz iri gözeneklerde oluşur.

   Sarkmaların sebebi tamamen kolajen üretimiyle ilgilidir. Ani kilo kayıpları, yaşla beraber kolajen üretim kalitesinin düşmesi, diyetler, narkoj alımı vs gibi birçoksebebi olur.
   Siz çok gençsiniz. Sarkma olması normal değil. Elbette genetik de önemli ancak destek serum kullanmanız gerek.
   Bu yazıdan detay okuyunuz lütfen:
   http://aysenuryazici.com/sarkan-cilde-ne-yapilir/

   La Roche-Posay Effaclar Purifying Gel Cleanser jelini sevimsiz buluyorum. İçerikteki sodium laureth sulfate denilen sentetik deterjan tipi köpük yağ salgısını tetikleyebiliyor ve deriyi kazıdığını düşünüyorum (SLS)
   İngredients denilen yere tıklayıp bakınız.
   https://www.makeupalley.com/product/showreview.asp/ItemId=30738/Effaclar-Purifying-Gel-Cleanser/La-Roche-Posay/Cleansers
   Ama tonik ve La Roche Posay Effaclar K Krem size uygun ürünler.Sadece vichy slow age ve effaclar K beraber 2 ayni örtü oluşturuyor.
   Efaaclar’ı sabah , slow age fluid’i gece kullanırsanız olabilir.
   Ama üstüste hayır.

   Günlük bakım rutinine temizleyip tonikleme sonrası Cyrene ABC serumu ekleyin.
   https://cyrene.com.tr/cilt-bakimi/c-vitamini/abc-serum.html
   Gözenekler ve cilt dokusunun oluşması için ek içerikleri olan bir serumdur. Her gece krem altına uygulanır.

   Ama dermaroller yaptığınızda haftada 1 kez, iğneli silindiri kullanırken hyalüronik asit serumu bir seans, bir sonrakinde kök hücre veya kolajen ampulünü kullanabilirsiniz.
   “Altere” bakım dediğimiz, 15 günde bir ayni serumla dermaroller çalışmış olursunuz. Deri toparlanır ve sağlıklı yüzey oluşturur.
   Üst üste serumları dermarollerde kullanmayın. Her seansta bir cins serum kullanın.
   Cilde daha rahat yenilenme fırsatı verirsiniz ve kendini toparlaması için lütfen en az 4 seans (bir ay) uygulamaya devam ediniz.

   Sevgilerle

 9. Ayşenur Hanım merhaba. Ben 31 yaşımdayım. T bölgem çok yağlı. Cildim artık sarkmaya başlıyor gibi. Kırışıklığım yok bir kaç sivilce çukurluğum var. Ama göz etrafım çok problemli, göz altı torbalarım ve morluklarım var. Göz altım için 0.5 cildim için de 1 mm almayı düşünüyorum. Selülitlerim var biraz, o bölgem için de 1200 iğneli 2.5 mm çok mu olur ? Benim elimde ordinary markasının c vitamini, kafeinli göz altı serumu ve de Niacinamide var. Sanki etkisini hiç hissetmiyor gibiyim. Solgar’ın haplarından da alıyorum vitamin olarak, çok düzenli olmasa da. Dermarolleri haftada 1 yüzüme uyguladıktan sonra bu elimdekileri mi süreyim, mesela c vitamini vs yoksa ogün hyaluronic acid ya da başka bir şey kullanmak daha mı uygun olur ? Çok teşekkür ederim. Sevgiler.

  • Merhaba Tuğba Hanım,
   T bölgesi herkeste daha yağlıcadır çünkü yanaklardan kalın bir deridir ve fazla yağ salgı bezi vardır. Eğer aşırı yağlanıyorsa ve yüzün diğer bölgelerinden daha parlaksa kullandığınız yüz temizleme jeli SLS içeriyordur (kazır ve yağı tetikler) yahut yüzü sabunla yıkıyorsunuzdur bu da yağ salgısını tetikler.
   Temel cilt bakımınızı temizleme + nemlendirme+ koruma olarak 3 adımda uygular ve doğru ürün seçerseniz karma cildiniz dengelenir.
   Bunun için aşırı pahalı ürünler de seçmek zorunda değilsiniz. Mesela Gratis’lerde Himalaya temizleme köpüğü ve toniği hem iyi içerikli hem size gayet iyi temizlik yapacak kadar kalitelidir. Uygundur 🙂
   Göz altı torbalanma ve morluklar için lütfen bu yazıma göz atınız. Çünkü morluğu oluşturan içsel bir sebep varsa bunu yok etmeden dışarıdan müdahale ile sadce geçici çözümler yapmış oluruz.
   http://aysenuryazici.com/goz-cevresi-sorunlarini-nasil-cozerim/

   Göz kremlerinin etkisini görebilmek için düzenli kullanım ve en az 1,5-2 ay kullanım gerekir.
   Düzenli uygulanmayan hiç bir kozmetik etkisini göstermez. Bunu ara sıra sulanan bir çiçekten sağlıklı olmasını beklemek gibi anlatabilirim ancak. Yahut ara sıra beslenen bir bebekten gürbüz olmasını beklemek gibi…
   Ordinary’nin Niacinamide 10% + Zinc 1% serumu hem yağ salgısını düzenleyecektir hem sivilcelenmeyi engeller. C vitamini de içeriyor iyi bir yapılanma sağlar. Ama ürün 30 ml, sabah ve akşam krem altına düzenli uyguladığınızda şişe 1 ayda biter normalde. Salisilik asit ve çinko da içeriyor. Eğer sivilce oluşan bir yağlılık varsa cildinizde çok iyi gelmesi lazım bu serumun. Üzerine de onu tamamlayan kremini elbette sürmeli.
   Serumlar deri üzerinde koruma oluşturmaz. Ve bu sebeple tek başına kullanılmaz.
   VÜCUT:
   Dermaroller vücut derisinde silindiri daha iğneli kullanılır, deri daha kalındır çünkü, 1200 uygundur. 2-2,5 mm uygulama için doğru milimlerdir.
   Ne kadar selülitiniz olduğunu bilmiyorum ama baldır ve karın için 2,5mm olur.
   http://dermapolin.com/vucut-dermaroller/21-1200-igneli-250mm-dermapolin-dermaroller.html
   Uygulama sırasında ve sonrasında selülit giderici ampulleri kullanın:
   http://dermapolin.com/evde-vucut-bakimi/45-evde-seluelit-tedavisi.html
   YÜZ:
   Yüz ve göz altı için en doğru serum dermaroller ile uygulanabilecek içerikteki serumlardır.
   Elizdekileri günlük bakımınızda kullanın.
   Dermaroller ile hyalüronik asit serumu kullanın.
   http://dermapolin.com/28-evde-goz-cevresi-bakimi

   Janssen ve Arcaya da ÖZELLİKLE DERMAROLLER İLE uygulanması için üretilmiş ürünler var. Bir ampul bir bacak için yetecektir.
   Yüze bir ampul yeterlidir.

   https://cildiniyenile.com/janssen-cosmetics-serum-ampul
   https://www.pergusa.com/index.php?search=Ampul&submit_search=&route=product%2Fsearch&description=true

   Göz altı 0.50mm uygundur.
   Sevgilerle

 10. Ayşenur hanım dün yazmıştım fakat sanırım yayınlanmamış 🙁 çok acil yardımınıza ihtiyacım var. ben 23 yaşındayım, yağlı bir cildim var. Ergenliğimden bu yana yüzümde skarlar mevcut. Üstelik son iki yıldır sivilce sorunum olmamasına rağmen bu aralar tekrar sivilcelerim de oluşmaya başladı. Boyun bölgeme de sıçradı. Açıkçası yüzüm kötü durumda, yani özellikle her iki yanağımda da onlarca çukurluk mevcut. Ve gözeneklerim de oldukça geniş. Birkaç tane de derin skar var. Onun dışındakiler daha yüzeysel ama rahatsız edici. Daha doğrusu çok fazla olduğu için küçük küçük skarlar yan yana gelince çirkin duruyor. Dermoller’ı kullanmayı düşünüyorum. Ama tam emin olamıyorum. Bazı yerlerde 3 günde bir uygulanların yorumlarını okudum. Hangi sıklıkla uygulanmalı? Ya da benim gibi insanlar hangi iğneyi tercih etmeliler? Bir de önerdiğiniz bir marka varsa çok sevinirim.

  Bu arada en son gittiğim dermatolog sana hiçbir şey fayda etmez lazere git demişti 🙁 Sadece Bioderma’nın yüz temizleyicisini kullanıyorum. Bazen de hindistan cevizi yağı ve Laroche marka antibakteriyel nemlendirici kullanıyorum. Yağlı bir cildim var ancak burun ameliyatından sonra T bölgemde egzama gibi şeyler oldu. onları ameliya sonrası ciltteki travmaya bağlıyorum. Lütfen yardım edin, her gittiğim dermatlog atopik bir bünyeye sahip olduğumu söylüyor. Ciddi anlamda özgüven eksikliği yaşıyorum. Lazer vs gibi şeylere de güvenemiyorum zaten maddi imkanım da yok. Sizden cevap bekliyorum. Şimdiden çok teşekkürler.

  • Sevgili Özge Hanım Merhaba,
   Yağlanmanın hormonal değişimleri tarafından tetiklendiğini biliyorsunuzdur. Bunu kontrol altına tutan salisilik asitli, BHA/AHA içerikli, çay ağacı içerikli (SLS içermeyen) kozmetiklerle gayet güzel kontrol altına alırsınız.
   Doğru kozmetik disiplinle bakım sağlıklı cilt için temel adımdır.
   Sadece temizleyici kullanırsanız deri daha çok yağ salgılar 🙂
   Temizleme ile koruma tabakasını atarsınız cilt savunmasız kaldım sanarak 2 misli daha çok yağ üretmeye ve yeni örtü oluşturmaya çalışır. Bunun için de gözenekelri açar.
   Bu kadar basit.
   Temel bakımı lütfen 3 adımda yapın. UV ışınları da yağ salgısını tetikler. Korumayı bu nedenle herkes son adım olarak gündüzleri kullanmalı.
   Bu videolar size yardımcı olacaktır lütfen izleyiniz. Gözenek neden oluşur, gençlerin ve yağlı ciltlerin bakımı nasıl olmalı ve sivilce izleri nasıl geçer…
   1- https://www.youtube.com/watch?v=l0YoYBkE1jY
   2- https://www.youtube.com/watch?v=nJ3myFeLyB8
   3- https://www.youtube.com/watch?v=nOCZBGjgWfk
   4- https://www.youtube.com/watch?v=9qRZV6JGZKQ

   Yara ve skarlar maalesef kozmetiklerle geçmez. Lazer ile cilt yüzeyi yakılarak yenilenmesi sağlanır ve alttan yenilenmiş çukursuz deri gelir. Bunu yaparken de güneşten çok iyi korunmalı asla SPF aksatmamalı ve temel cilt abkımını düzenli yapmalısınız.
   Bu yazıda detaylı anlattım.
   Skarlar eski akne çukurları gibi derinlikler dermaroller ile hafifletilebilir.
   http://aysenuryazici.com/yara-ve-dikis-izleri-skar-kozmetikle-gecer-mi/

   Yukarıdaki yazıda hepsini tek tek şemalarla anlattım. 540 iğneli bir dermaroller ile 0.1 mm uç seçin.(1.5 ile kanatabilirsiniz )
   Haftada 1 uygulayın.
   Dezenfekte etmeye çoook özen gösterin.
   Ve beraberinde yenilenmeyi hızlandıran hyalüronik asit serum kullanın.
   Videosu ve ürünleri dahil hepsi bu sayfada .
   İzleyebilirsiniz.
   http://dermapolin.com/module/csblog/post/27-6-dermaroller-ev-bakim-scar-cukur-paketi-uygulamasi.html

   sevgilerle

 11. Merhabalar..
  18 yaşındayım, yanaklarımda çok olmamakla birlikte yüzeysel sivilce çukurları var. Şakak bölgelerimde ise yine çok derin değil ama yanağımdakinden biraz daha belirgin çukurlar var. Ne yapmamı önerirsiniz.
  cevaplarsanız sevinirim, sağolun ..

  • Merhaba Alper Bey,
   Günlük cilt bakımınızı temizleme + nemlendirme + koruma’dan ibaret olan 3 adımda yaparsanız, hormonal sebepten dolayı ani başlayan yağlanma ve akneyi kontrol altına alırsınız.
   Dermaroller’in 0.50 mm olanından alıp, haftada 1 uygularsanız deri çabuk yenilenerek çukurları maksimum oranda ve gözenekleri de en yüksek oranda silecektir.
   Yukarıdaki yazıda nasıl yüzeyi dezenfekte edeceğinizi, dermarolleri nasıl temiz tutacağınızı ve aletle uygulama yaparken beraberinde neden hyalüronik asit serumu kullanmanızın yenilenmeyi 2 katına çıkaracağını yazdım. Lütfen göz atar mısınız?
   Genç ciltler için ben Gratis’lerdeki Himalaya yüz temizleme köpüğü ve toniğini temizleme için öneriyorum.
   Nemlendirici olarak neutrogena’nın yağsız nemlendiricisini kullanabilirsiniz.
   Sevgiler

   • Çok teşekkür ediyorum size vakit ayırıp ilgilendiğiniz için.Dediklerinizi anladım yalnız kafama iki şey takıldı: temizleme+nemlendirme+koruma demişsiniz.Temizlemeyi ve nemlendirmeyi anladım ama koruma derken neyi ifade ediyorsunuz? Bu konularda gerçekten bilgisizim.
    ikincisi de dermaroller dezenfektanını sadece dermaroller için değil yüzüm için de mi uygulayacağım ?
    teşekkürler..

    • Alper bey Merhaba,
     Koruma gündüzleri güneş ışınlarından cildi koruma anlamında. SPF 30 bir güneş koruyucuyu sabahları sürmek gerekiyor.
     Gratislerde bulabilirsiniz uygun fiyata.

     Dermaroller kullanımı için yazıda var detay: Cildi de alkolle veya dezenfektanla sileceksiniz. İğneli silindir aleti de dezenfektan ile fısfıslayıp bekleyip. sonra kullanacaksınız.
     Mikrop kapmamak için.
     sevgiler

 12. Ayşenur Hanım merhaba; ben 23 yaşındayım. Ergenliğimden bu yana yüzümde skarlar mevcut. Üstelik son iki yıldır sivilce sorunum olmamasına rağmen bu aralar tekrar sivilcelerim de oluşmaya başladı. Boyun bölgeme de sıçradı. Açıkçası yüzüm kötü durumda, yani özellikle her iki yanağımda da onlarca çukurluk mevcut. Ve gözeneklerim de oldukça geniş. Birkaç tane de derin skar var. Onun dışındakiler daha yüzeysel ama rahatsız edici. Daha doğrusu çok fazla olduğu için küçük küçük skarlar yan yana gelince çirkin duruyor. Dermoller’ı kullanmayı düşünüyorum. Ama tam emin olamıyorum. Bazı yerlerde 3 günde bir uygulanların yorumlarını okudum. Hangi sıklıkla uygulanmalı? Ya da benim gibi insanlar hangi iğneyi tercih etmeliler? Bir de önerdiğiniz bir marka varsa çok sevinirim.

  • Özge hanım Merhaba,
   Günde yaklaşık 200 kişiye yazıyorum ve sizin birkaç ayrı mailinizi görünce hepsine toptan cevap veririm diye düşündüm.
   Bakınız: Yukarıdaki şemada hangi sıklıkta, kaç iğne, ne kadar süreyle kullanılır hepsi yazıyor?
   İğne derinliği ile sıklığı paralel orantılıdır. 0.25 mm iğneliyi her gün de uygulayabilirsiniz.
   Hepsi yukarıda tablolarda var.

 13. Ayşenur Hanım Merhaba;
  Bana da öneride bulunacağınızı ümit ederek yazıyorum. Şimdiden teşekkür ederim.40 yaşındayım .Yağlı bir cildim var. 20li yaşlarda yanlış ürün kullanmam nedeniyle gözeneklerim çok açıldı ve sivilce izlerim kaldı.Dudaklarımın etrafında da küçük kahverengi lekeler mevcut. Son zamanlarda ise kilo değişimimin sık olması nedeniyle yanaklarımın elastikiyeti azaldığı için gergin değil ve sarkmalar oluştu. Dermaroller kullanarak cildimi toparlamak istiyorum sorunlarıma uygun olan dermaroller tipi nedir? (iğne kaç mm olmalı ,kaç tane iğneden oluşmalı ,iğneler titanyum mu çelik mi olmalı vs) Sonrasında ise hangi serumları kullanmalı ve ne kadar sıklıkla uygulamalıyım ?Teşekkür eder; iyi günler dilerim?

 14. Merhabalar yaşım 16 yüzümde özellikle yanaklarımda bolca sivilce izleri var sizce dermarollerı mı kullansam daha hızlı etkş alırım yoksa sizin yorunda belirttiğiniz şeylerimi uygulasam daha hızlı etki alırım

 15. Ayşenur hanım size yazdım fakat sorum yayınlanmamış..yüzdeki ayva tüyler için önerniz var mı bir de ameliyat izi geçr mi herhangi bir operasyon da olabilir yeni bildiğiniz teknoloji varsa ona da eazıyım yeter ki kurtulayım

  • Sevil Hanım Merhaba,
   Yazılan her soruya elimden geldiğince hızlı yetişmeye çalışıyorum.
   Ayva tüylerini sarartabilirsiniz. Bu tüy açıcılar zamanla onların dökülmesine de yardım eder. Ancak tüy sarartıcı kullandığınız 24 saat içerisinde güneşe çıkmamanız gerek lekelenisiniz.
   Tüyler koyu renk değilse lazerle yok etmek mümkün olmuyor. Sizi rahatsız edecek boyutta ise iple alabilir veya sir yapabilirsiniz.
   Bunu da kuralına uygun yaparsanız kıl kırılmaz ve sivilce çıkmaz.
   Videosu burada:
   1- https://www.youtube.com/watch?v=5HzbLzK6MIE
   2- https://www.youtube.com/watch?v=R64S2B0-h8E

   Ameliyat izleri skar yahut keloid oluşmuş ise farklı yöntemlerle silinebilir.
   Kabarık izler TCA ile halledilmeye çalışılıyor. Veya lazer ile.
   Çizgi şeklinde olanları dermaroller ile giderebilirsiniz. Detaylı bilgi yazıda var:
   http://aysenuryazici.com/yara-ve-dikis-izleri-skar-kozmetikle-gecer-mi/

   sevgiler
   Ayşenur

 16. Merhaba Ayşenur Hanım ben 25 yaşındayım. Bir yıl önce roactune tedavisi gördüm. Sivilcelerim tek tük olsa da çıkmaya devam ediyor. Yağlı bir cilt yapısına sahibim. Sivilcelerimden artık sıkıldım çünkü yıllardır uğraşıyorum. Dermaroller kullanmayı düşünüyorum ama tam olarak karar vermiş değilim. Tavsiye eder misin veya önerebileceğiz başka bir şey varsa yardımcı olabilir misiniz ?
  Teşekkür ederim

  • Ece Hanım Geçmiş olsun. Roaccutane gibi ağır sivilce tedavileri sonrası derinin yapısı da inceliyor hassasiyeti de artıyor ve bağışıklık sistemi de hasar görüyor. Bunun düzelmesi için hem ilaç süresince hem saonrasında özenli bakım gerekiyor.
   Bunu detaylı anlattığım videoya göz atar mısınız lütfen?
   https://www.youtube.com/watch?v=nJphVDeZ8gY
   Yağlı cildin bakımıyla ilgili de bu videomda size yol çizmeye çalıştım:
   https://www.youtube.com/watch?v=9qRZV6JGZKQ

   Temizleme+ yağ dengeleyici serum+ nemlendirici … Bu üç ürünü ne olur kimyasalları zararsız olanlardan seçin. Ve her gün düzenli uygulayın.
   Buna gündüzleri ilave edeceğiniz tek ürün yağlı ciltler için olan bir güneş koruyucu.
   Bu temel bakımla yağ salgısı dengelenir.
   Ama hormonal bir sorun varsa (adet düzensizliği, kıllanma, polikistik over gibi) bir endkrinologa görünseniz belki de yağlanmanın sebebini bir ilaçla hormonal dengeyi kuarrak çözecektir. Çünkü eğer ailede yağlı cilt genetik değilse bunu artıran bir sebep aranır her zaman…Genelde de hormonlar çıkar.

   Cyrene firmasının AHA/BHA jeliyle ve toniğiyle sabah akşam temizleyip, Cyrene Skin Renewing 2% BHA Lotion Exfoliant uygulayın.
   Yağ salgısını gözenek içinden dengeler ve tıkanmaları önler.
   nemlendirici: https://cyrene.com.tr/endise/cilt-yaglanmasi-sivilce/cyrene-advanced-oil-absorbing-ultra-light-hydrator.html
   AHA/BHA lar kullanılırken mutlaka SPF 30 bir güneş koruması gündüzleri kullanılmalıdır. Unutmayınız…

   Dermaroller’e gelince evet dermaroller ile yağ salgısını dengeleyici ampuller kullanırsanız daha sağlıklı bir deri oluşmaya başlayacaktır.
   Dermapen sitesi bu konuda oldukça yardımcı çalışanları olan bir yer. Danışabilirsiniz.
   Haftada 1 kez yağ dengeleyici ampulle dermaroller, bir sonraki hafta hyalüronik asitli ampulle dermaroller uygulayabilirsiniz.
   https://www.dermoeczanem.com/janssen-cosmetics-ampoules-normalizing-skin-fluid-25x2ml

   Sevgilerle

 17. Ayşenur hanım merhaba. 21 yaşındayım alnımda sivilcelerden dolayı oluşmuş az derinlikte toplu iğne ucu kadar olan delikler var. Bunu dermaroller ile giderebilir miyim? Bunun için 0.50 mm ve 540 iğneli dermaroller kullanmayı düşünüyorum. Dermarollerin temizliğini ne ile yapabilirim ? Her gün yatmadan önce yüzümü temizleyip yatıyorum ve sabah kalktığımda yüzüme sanki yağ sürmüşüm gibi sadece yanaklarımda yok ,yanaklarımda da son aylarda pütürlenmeler oldu bu sorunlar için ne önerirsiniz? Bir de nemlendirici olarak garnierin su bazlı nem dengesinin” karmadan yağlıya ciltler için ” olanını kullanıyorum doğru mu yapıyorum?

  • Merhaba Şeyda Hanım,
   Minik delikleri dermaroller ile evet derinin yenizlenmesini sağlayarak giderebilirsiniz.
   0.50 mm 540 iğneli uygundur.
   Haftafa bir uygulayın. Gece uygulayıp yatmanız derinin yenilenme sürecinde daha iyi olur.
   Yüzünüzü ne ile temizliyorsunuz? İçinde SLS var mı bakın (sodium laureth sulfate) varsa kullanmayın. Kazıyıcı bir sentetik köpüktür ve yağ salgısını artırır.
   Geceleri hücreler çalıştığı için sabaha yağ salgısı ve toksinlerin atıldığı bir yüzeyle uyanmanız normal 🙂
   Bu nedenle sabah ve akşam temizleme + tonikleme yapılması gerekiyor zaten.
   gün sonunda da günün kirini tozunu atmak içindir temizleme ve temizlenmemiş ciltte kremlerin %100 emilmeyeceği için…
   Cildiniz karmadan yağlıya dönük bir cilt bunu kontrol altına almak için yağ salgılarını dengeleyen serumlardan kullanın.
   Üzerine yağsız nemlendirici uygulayın.
   Yağlanma hormonal sebeplerden de stresten de ani çok ve coğrafya değişikliklerinde de artar.

   Dermarolleri kullanmadan önce ve kullandıktan sonra mutlaka dezenfekte edip kendi kutusunda saklayın. Uçlarını mermere, sert yüzeye temas ettirirseniz deriyi yırtar. İyi saklanması gerek iğneli silindirin. Cildi dezenfekte etmek için genelde %70 alkolü pamuğa döküp silebiliriz. Ama sprey dezenfektanlar da var. 3 dak bekleyin etken olması için Sonra dermarollere başlayın.
   Bu ürünler de kullanılabilir.
   * Cosmodeep Dermaroller Temizleme Spreyi
   * MEDİLOX DERMAROLLER DEZENFEKTAN SPREY
   * HYLOX El ve Cilt Temizleme Solüsyonu
   * Jellian dermaroller temizleme spreyi

   Yanaklardaki pütürlenmeler kapalı komdeonlardır. Sebebini bu yazıda anlattım:
   http://aysenuryazici.com/puturlu-deri-ve-komedon/

   Yağlı ciltlerin “yağlanmayı” kontrol altında nasıl tutabileceğini anlattığım video:
   https://www.youtube.com/watch?v=9qRZV6JGZKQ

   Yüzü temizleyip tarasanız ve üzerine bir nemlendirici sürmezseniz derinin kendi koruma mantosunu temizleyici ile yok ettiğiniz için gece boyunca onu yeniden oluşturmak için 2 misli yağ üretmeye çalışır.Lütfen uygun nemlendirici kullanın. Bir de UV ışınlarıyla temasta deri yağ salgısını fazlalaştırır. Mart ayından itibaren SPF 30 korumalı nemlendirici kullanın lütfen.

   Önerilerim:
   * Cyrene Oil Free Moisturiser
   * NEUTROGENA Visibly Clear Yağsız Nemlendirici
   * (Gündüz için ) Murad Oil-Free Sunscreen Broad Spectrum SPF 30 Güneş Koruma Faktörlü Yağsız Nemlendirici
   * Derma E Soothing Oil Free Moisturizer

   sevgilerle

   • Cevabınız için teşekkür ederim Ayşenur hanım. Bir yerde Dermaroller uygulamasından 1 saat sonra nemlendirici sürebilirsiniz demişsiniz ,bir yerde de 7-8 saat cildinize her hangi bir şey uygulamayın demişsinz ben tam olarak anlayamadım. Dermarollerdan ne kadar sonra uygulanmalı ya da dermaroller esnasında mı uygulanmalı? Bir de ampul,serum ve nemlendiriciden hangisi uygulanmalı ?Şimdiden teşekkürler.

    • Şeyda Hanım Merhaba,
     Dermarolleri uygularken zaten serumla beraber uyguluyorsunuz. Bitince işlem cilde 1 saat kadar yani minik kanallar kapanana kadar nemlendirici uygulamayın demek istedim. Bundan sonra makyaj yapmayın, yüzü yıkamayın vs demek istedim.Yani 7-8 saati uykuda geçirirseniz daha iyi bir yenilenme olur. Hem de zaten minik bir hasar oluşturuluyor,bırakalım deri dinlensin yenilensin.
     Yukarıda zaten tek tek aşamaları anlattım 🙂
     Temizleyip dezenfekte ediyorsunuz hem yüzü hem aeti, serumu sürüp dermaroller ile çalışıyorsunuz. Bitince isterseniz bir kağıt nem maskesi yapabilirsiniz ama yapmasanız da olur… sevgiler

 18. Aysenur Hanim Merhaba.28 haftalik hamileyim.0.50lik dermaroller siparisi verdim.yuzumdeki sivilce izleri ve ince kirisikliklarim icin.30 yasindayim
  Body Shopun tea tree serisi yuz temizleme serisini kullaniyorum.size sorum,dermaroller gebelikte kullanilir mi?halihazirda tea tree serisinden serumunu da her sabah kullanmaktayim.roller sonrasi o serumu kullansam yeterli olur mu?cunku bildigim kadariyla gebelikte anti age urunler ve sivilce karsiti urunler kullanilamiyor?

 19. Merhaba Ayşenur Hanım
  Uzun yıllardır saçlarım döküle döküle kafamda açılmalar oldu yeni yeni kullanmaya başladığım bir ürün var krem gibi saça sürüp yediriyorum 1.5 ay geçti yer yer sarı tüyler oluşmaya başladı .. Benim sormak istediğim konu 1-dermaroller kullanıp daha sonrasında ürünü kullanırsam etkisini arttırmış olur muyum ?
  2- Dermaroller uygulama öncesi ve sonrası neler yapmalıyım
  3- Hangi sıklıkta dermaroller kullanmalıyım
  4- Kaç numara dermaroller öneriyorsunuz
  5- Ürünü kullanım sonrası nasıl dezenfekte ederim

  Umarım sorularım karşısında sıkılmamışsınızdır vereceğiniz bilgiler benim için ve sizi takip edenler için çok önemli olduğunu düşünüyorum Şimdiden teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.