Home / Kozmetik ve Güzellik / Ayak bakımı

Ayak bakımı

Bedenimizi bir ömür sürükleyen ayakların çektiği bir cefa var!
Bir yaşımızdan itibaren “yürü” veya “ayakta dikil” komut alır, bizi sıkı dar, sentetik deri kunduraların içinde yahut “topuklu işkence aleti ”stiletto’ların içinde sürükler dururlar…
Tarak kemikleri ayrılır, kasları ağrır, eklemleri sızlar, topukları sertleşir, tırnakları batar, nasırları, topuk dikenleri oluşur. Oysa bakımlı ayak denilince çoğumuzun aklına güzel pedikür yapılmış tırnaklar ve beyaz ayaklar gelir.

Sistemli kremlenen ayaklar ve topuklar hiçbir zaman sert deri oluşturmaz. Sadece ayakların görünür (!) olduğu yaz aylarında değil kışın da ara sıra geceleri yatmadan krem uygulayıp, pamuklu bir çorap giyip uyumanız gerekir. Böylece topuk kalınlaşması, çatlaklar oluşmaz.
Ayaklarımıza biraz saygı göstermek için yapabileceklerimiz çok da zahmetli işler değil.

Ayak bakımını düzene oturtursak, ayaklarımız da birlikte sağlıklı uzun yıllar beraber yürümenize yardım edecektir.
Yumuşak, kalınlaşmış derileri olmayan, dinlenmiş ve sağlıklı ayaklar için yapılması gerekenleri “günlük”,” haftalık” ve “ilkbahar girişi işlemi” olarak sınıflayalım.

HAFTADA 2 GÜN: Banyo sonrası yapacağınız sertlikleri törpüleme, peeling ve yumuşatıcı krem uygulanması
Duşunuz bittiğinde ponza taşıyla sertleşmiş bölgeleri alın. Bir ceviz büyüklüğünde ayak peelingini ayaklar, bilekler ve baldırlar üzerinde ovuşturarak durulayın. Ayak kreminizi sürün.

HER GÜN: Gün bitiminde evde yapacağınız dinlendirici ayak banyoları (ayakta çalışanlar ve/veya ayakları şiş olanlar için)
Titreşimli ayak banyosu spa aletleri 100 tl civarıdır. Her gün kullanabilirsiniz. Bence bir saç kurutma makinesi kadar faydalı ve her evde olması gereken bir alet.
sinboBuna ayıracak bütçeniz yoksa bir plastik leğende ılık su içine ayak dinlendirici tuzlar atarak ayak banyosu yapabilirsiniz.
Tuzlar hazır olarak satılır. Ama evde kendim yapmak isterim derseniz :
Gereken malzeme:
4 Çorba kaşığı İngiliz Tuzu (epsom salt)
1 Su bardağı Kaya tuzu
30 damla nane yağı veya lavanta yağı
Hepsini karıştırın bir kavanoza koyun. Ayaklarınızı dinlendireceğiniz ılık su dolu leğene iki çorba kaşığı atın. Karıştırın erisin.
Yirmi- otuz dakika ayakları içinde bekletip. Kurulayın.
Hazırladığınız ayak banyo tuzuna isterseniz iki damla gıda boyası katıp renklendirebilir, banyoda hoş renkli bir aksesuar yaratabilirsiniz. Ancak küveti boyayabileceğini unutmayın.
Bu karışımı vücuttaki ağrılar için küvetteki dinlenme banyolarında da (bir çay bardağı kadar) küvette kullanabilirsiniz.

MART AYINDA: Ayak soyma maskesiyle kışın kalınlığını atmak için sertleşmiş deriyi soyan ayak maskesi. Piyasada birçok soyucu ayak maskesi var. Gratis’lerde, watsıons’larda… Uygulamayı 2011’de yaptığım silky foot maskesini görmek için denemekte olduğum ürünler sayfasından detay bakabilirsiniz. Bir hafta içinde kışın tüm ağırlığını ayakların üzerinden yılan derisi değiştirir gibi soyarak ortaya çıkaran salisilik asit içerikli bu ayak maskelerinde tek dikkat etmeniz gereken soyulmaya müdahale etmemek. Derileri kopartmamak.
Bankacılık, muhasebecilik, şoförlük, bilgisayarla ilgili meslek gruplarında sürekli oturmaktan ayak ve bacaklarda şişlik oluşur. Garsonluk, tezgâhtarlık, kuaförlük, hemşirelik, doktorluk, aşçılık gibi sürekli ayakta durulan işlerle uğraşanların mutlaka ama mutlaka ortopedik bir tabanlıkla çalışmaları gerekir. Yoksa ileride ayak kemikleriyle ilgili ciddi sorunlarla baş başa kalabilirler. Zaten ayakta çalışan kişilerde kan dolaşımı sorunları (varis)gelişir. Bu kişilere tavsiyem buldukları her fırsatta ayakları yukarı kaldırarak oturmaları ve eve geldiklerinde ayakları 20 dakika dinlendirici suda bekletmeleri ardından dolaşım düzenlemeye yardımcı bir ayak/bacak kremiyle parmaklardan dizlere kadar ovalamaları… Gece uyurken ayakları kalp hizasından yukarı tutacak bir yastığı bileklerin altına gelecek şekilde koyarlarsa ayaklar nefes alacaktır.
ayak bakımı

Çatlak topuklar
Kilo aldıkça topuğa bası artar! Yanlış ayakkabı seçimi, topuklara baskı yapan ince tabanlı sunî derili pabuçlar gibi sebeplerle nemsiz kalan deri zamanla kalınlaşır ve çatlaklar oluşmaya başladığından önlem alınmazsa ileride kanayabilir, acı verir. Mikrop kapabilir. Uzun süre ayakta kalanlarda kalınlaşma artar. Estetik görüntü kadar sağlık açısından da önemlidir, çatlağın derinleşmesiyle mantar enfeksiyonu gelişmiş olup olmadığına bakılarak tedaviye geçilir.
Sıcak suda bekletilen çatlak bölge ponza taşıyla ovuşturulur. Vazelin veya topuk çatlak kremi sürülüp pamuklu çorap giyilerek bir gece kalması sağlanır. İşlem 3 günde bir ponza taşıyla yapılır ama krem her gece sürülerek sertlik zaman içerisinde yok edilir.

About Aysenur

Check Also

Ergenlik Sivilceleriyle Baş Eden Seri ISANA

Sivilceli ve genç ciltler için Active Clear serisi gayet makul fiyatlı ve düzenli kullanıldığında sivilceleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kırışıklığı Önleyen Yastık Uyurken Kırışmayın Beauty PillowTanıtım fiyatı olan 399 tl üzerinden tekrar %10 indirim alarak 359 tl’ye Beauty Pillow alabilirsiniz.

Başınızın ağırlığı ve ısısı ile boyun ve yüz şeklinizi alarak yüzün yastık üzerinden sıyrılmasını ve kırışık oluşmasını engelliyor. Özel kozmetik kumaşlı kılıfı ayrıca sitelerinde satılıyor. Ama kendi kılıfıyla bile kullandığınızda gece boyu cildiniz kat yeri oluşturmadan uyuyacaksınız. Bu da uykuda oluşması muhtemel derin kırışıklardan sizi koruyacak. Tanıtım fiyatı olan 399 tl üzerinden tekrar %10 indirim alarak 359 tl’ye Beauty Pillow alabilirsiniz. İndirimden faydalanmak için link: https://beautypillow.com.tr/discount/aysenur?aff=3 Yahut direkt sayfaya tıklayıp https://beautypillow.com.tr/ ödeme sayfasına geldiğinizde indirim kodu yerine AYSENUR yazın.